Justitie weert vooral „opgevoerde" brommers van de wegen „Koningin als president" STREEKNIEUWS Straatverlichting Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. DE GOUDEN HORDE Tweedehands brommers zijn vaak niet in orde Verbeurdverklaring van inheslaggenomen voertuigen ZIEKIKZEE, 27-1. Drie jeugdige „rijders" hebben woensdagmorgen tijdens de zitting van het kantonge recht Zierikzee moeten ervaren dat de justitie strenge maatregelen weet te nemen als er geknoeid wordt aan oude bromfietsen om de snelheid zoveel mogelijk op te voeren. De mosselschippersknecht C. P. II. uit Bruinisse was te Nieuwerkerk aan gehouden toen hij met een vaart van GO km aangereden kwam over het rijwielpad van Rijksweg 18. De po litie constateerde by een nader on derzoek van het voertuig dat enkele technische veranderingen waren aangebracht, o.a. aan de tandwielen. Op de opmerking van de verdach te „ik had de brommer in deze staat tweedehands overgenomen", repli ceerde de kantonrechter mr. J. Moo- lenburgh: „Maar u had de snelheid zelf in handen". De officier was van mening dat oude brommers niet meer verkocht kunnen worden als er niet aan is geknoeid. ,.We moeten er van uitgaan dat een tweedehands bromfiets niet in orde is", aldus mr. Andreae, die meende dat dit euvel alleen kan worden tegengegaan met flinke straffen. De eis was dan ook f 75,- (f 50,- voor het te hard rijden en f 25,- voor het „geknoei"), subsi diair 15 dagen hechtenis, en ver beurdverklaring van de in beslag genomen bromfiets. De kantonrech ter veroordeelde H. tot f 62,50 (f 50,- en f 12,50), subs. 13 dagen, en - con form de eis - tot verbeurdverklaring van de brommer. De Zierikzeese monteur K. J. N. was eveneens in de gemeente Duive- land, rijwielpad Rijksweg 18, boven de toegestane snelheid gekomen. Aan de bromfiets ontbrak verder een bel. stuurinrichting was niet in orde en de voorrem werkte niet goed, en ook in dit geval was met het aan brengen van andere tandwielen ge tracht de snelheid op te voeren. De officier stelde in zijn requisitoir dat ook dit vehikel niet langer thuis be hoort op de openbare weg en eiste vier geldboeten tot een totaal van f 50,- en verbeurdverklaring van het voertuig. De uitspraak was con form. De bromfiets van J. C. de B. toon de vrijwel dezelfde gebreken en ook deze jeugdige Zierikzeeënaar werd veroordeeld tot f 50,- subs. 10 dagen en verbeurdverklaring van de brom fiets. Er werd gedurende deze zitting van het kantongerecht niet alleen overgegaan tot verbeurdverklaring van bromfietsen. Er was ditmaal ook een auto bij. van de Nieuwerkerkse landarbeider D. de R. Er deugde weinig aan deze wagen: er zaten ga ten in de gasafvoer, de voetrem was niet in orde en de loopvlakken van de banden waren afgesleten. „Een AMSTERDAM, 26-1. Als er mor gen. een republiek in Nederland zou worden afgekondigd, zou koningin Juliana met 85 pet. van de stemmen tot president worden gekozen". Dit zei de minister van financiën, dr. A. Vondeling, woensdagavond in „De Kroon" te Amsterdam op een bijeen- komst van de politieke en culturele studentenvereniging Demos. De heer Vondeling lanceerde deze visie naar aanleiding van de vraag of het „waar was dat hij royalist was, mede in verband met de onduidelijkheid in de stellingname van de P.v.d.A. in deze kwestie". De minister antwoordde dat hij in beginsel republikein was, maar dat het in werkelijkheid ging om de vraag wie in onze democratie de best denkbare president zou zijn. Als groot nadeel van de republiek zag de minister de omstandigheid dat de president tijdens zijn ambtsperiode onschendbaar is en niet ter verant woording kan worden geroepen. gammel geheel", aldus mr. Moolen- burgh. De officier was verheugd dat dit „wrak" kon worden opgeruimd. Hij eiste bovendien een boete van f 150,- subsidiair 30 dagen. De Nieu- werkerker werd veroordeeld tot f 135,- of 27 dagen en tot verbeurd verklaring van zijn auto, die gekocht was voor f 200,-. Aangehouden werd de zaak tegen de landbouwer Joh. P. v. d. W. uit Brouwershaven die op de kruising Zuidwal-Poortdijkstraat met een trekker/aanhangwagen geen voor rang zou hebben verleend aan een van rechts komende bestelwagen. De landbouwer A. K. uit Noord- gouwe trof het niet want hij was juist op zijn verjaardag op het matje geroepen. Hij was op 27 oktober j.l. met een trekker van zijn boerderij via een uitrit de Zuidbosweg opgere den en had daarbij een auto op de weg in gevaar gebracht. Er was een botsing en schade ontstaan. „Een stille weg kan juist gevaarlijk zijn" hield mr. Moolenburgh deze ver dachte voor. De officier was niet erg te spreken over de handelswijze van MICRO-KORFBAL N.O.A.D.-S.K.N.W.K. II 7-3 Lange tijd slaagden de resreves van SKNWK er in gelijke tred te houden met het team uit Dreischor. Met een bijzonder produktieve eind spurt gelukte het NOAD een ruime overwinning te behalen. Door doel punten van Corry v. d .Linde en Si mon de Vlieger had NOAD bij het verstrijken van de le helft een 2-0 voorsprong. SKNWK kwam hierna uitstekend terug en het waren Mar jan Schoof en Han Padmos die er in slaagden de stand weer in evenwicht te brengen (2-2). Geruime tijd zag het er hierna naar uit dat er niét veel doelpunten meer zouden vallen totdat NOAD ineens een produktieve bevlieging kreeg, waarbij Kees Steendijk (drie maal), Hans Klompe en Corry v. d. Linde vijf treffers Lie ten noteren. Han Padmos slaagde er in nog eenmaal de NOAD-korf 'te doorboren. W.I.K. III-S.D.O. 1-3 De club uit Anna Jacobapolder wist beter van de kansen te profite ren dan het team uit Kerkwerve waardoor zij een verdiende overwin ning in de wacht konden slepen. Nellie Vogelaar en Rien Wisse gaven de geel-zwarten een 2-0 voorsprong. Piet Ketting liet hierna de gelegen heid voorbijgaan om de achterstand te reduceren toen hij een strafworp onbenut liet. Na de hervatting werd het door Cor Overbeeke 0-3, waarna Kees Berrevoets er in slaagde de eer voor WIK te redden (1-3). K., die naar zijn mening automatisch de weg was opgereden. Hij eiste een boete van f 80 - of 16 dagen. Alleen omdat het „de 26e januari" was wil de de kantonrechter er iets af doen en werd het f 60,- of 12 dagen. Conform de eis werd de bankwer ker A. G. uit Roosendaal wegens het rijden met een autoverlichting wel ke niet aan de eisen voldeed veroor deeld tot f 10,- of 2 dagen, conform de eis. Eveneens conform de eis werd de landbouwer O. v. d. H. uit Renesse veroordeeld tot f 50,- subs. 10 dagen omdat hij gereden had met een tractor zonder de voorgeschreven achter-verlichting, hetgeen dooi de officier als levensgevaarlijk werd aangeduid. De tractorchauffeur L. W. B. uit Sirjansland hoorde zich (conform) veroordeeld tot f 40,- subs. 8 dagen omdat hij een aan hangwagen met lekke band enige tijd zonder parkeerlicht had laten staan aan de Zuidweg te Zonnemai- re. G. S. te Haamstede had een wacht verbod overtreden. Conform de eis kwam hem dit te staan op f 10,- of 2 dagen. W.I.K. II-N.O.A.D. 2-2 In deze nogal tamelijk hard ge speelde wedstrijd gaven beide teams elkaai niet veel toe. Over het geheel genomen domineerden de beide ver dedigingen. Corry v. d. Linde gaf NOAD in de le helft een 1-0 voor sprong. In de 2e helft leek NOAD beslag op de puntjes te gaan leggen toen Kees Steendijk nummer twee voor de blauw-witten liet aanteke nen. Na de va'kverwisseling liet WIK een strafworp onbenut waarna Peet Feijtel de achterstand terug bracht tot 1-2. Er volgde hierna een felle strijd om de puntjes waarbij Lia Post cr kort voor tijd in slaagde nog één cuntje voor haar club uit het vuur te slepen (2-2). LAND- EN TUINBOUW Kleinere meloenen DEN HAAG, 26-1. De meloenen gaan kleiner worden en dat komt doordat de consument dat zo gewild heeft. Prof. dr. J. Doorenbos te Wage- ningen maakte dit op een bijeen komst in Den Haag duidelijk. Vroeger - zei hij - was afmeting belangrijk: grote kolen, grote appels, grote tomaten, grote meloenen. In landen waar de economie minder ver is ontwikkeld, zoals Rusland, geldt dat nog. Maar hier in het westen is men dat stadium voorbij. Het begon met de tomaat, appels en peren volg den en nu zijn de sluitkolen en de meloenen aan de beurt om kleiner te worden. Hierin weerspiegelt zich niet alleen het kleiner worden van de ge zinnen, maar meer nog een veran dering van de consumptiegewoonten. RECHTSZAKEN Economische politierechter Middelburg De 53-jarige exploitant van do camping te Renesse, de heer P. v. O., moest zich voor de economische po litierechter, mr. P. van Empel ver antwoorden, omdat hij zander ver gunningen van de Kamer van Koop handel. respectievelijk kruideniers waren, melkprodukten. aardappelen, groenten en fruit; brood, zaden, gra nen en peulvruchten had verkocht. Hiervoor zijn een viertal vergunnin gen vereist. Op de zitting kwam naar voren dat verdachte voor drie van de vier gevallen ontheffing had ge kregen. Alleen de aardappelen, groente en fruit moet hij verpakt verkopen. De officier van justitie, mi*. T. Lebret, eiste twee maal een geldboete van f 5 voor de kruide nierswaren en voor het brood, zaden, granen en peulvruchten en twee maal f 20 voor de melkprodukten en de aardappelen, groente en fruit. Het vonnis luidde conform. Geen bouwvergunning De 51-jarige Duitser E. K. uit Aken. de eveneens 51-jarige archi tect H. G. C. H. uit Zierikzee en de 37-jarige aannemer M. C. B. uit Burgh stonden terecht voor de eco nomische politierechter te Middel burg, verdacht van het feit een huis te hebben verbouwd, zonder daar voor de vereiste vergunningen te hebben. Om in de zomer een onderkomen op Schouwen te hebben, had de Duitser in Zierikzee een huis ge kocht. Dit wilde hij verbouwen en hiervoor schakelde hij architect H. in, die de kosten van de verbouwing beneden de tien duizend gulden schatte. De gemeente Zierikzee kon dan een bouwvergunning verlenen, omdat hogere bedragen via Middel burg gaan. De aannemer B. schreef in voor f 9600, maar toen hij met de verbou wing begon, bleek dat er vroeger brand was geweest in het pand. De verkoper had allerlei gebreken geca moufleerd, idie nu aan het licht kwa men. De kosten kwamen nu veel ho ger te liggen. De als getuige opge roepen directeur van gemeentewer ken. de heer J. Louwerse, die b. en w. van Zierikzee had geadviseerd voor de bouwvergunning, schatte dat er momenteel voor f 36.000 was ver bouwd. Hiervoor was geen vergun ning aangevraagd. Wel was er een aanvrage voor een verhoging van het bedrag aangevraagd door de ar chitect, maar deze was later weer ingetrokken. De architect beriep zich op overmacht en was van de veron derstelling uitgegaan dat de kosten van het slopen van de muren niet bij het bedrag waren inbegrepen. De of ficier van justitie, mr. T. Lébret, be toogde in zijn requisitoir dat hij het maar vreemd vond, dat de architect het huis niet beter had onderzocht, alvorens tot taxatie over te gaan. De heer H. verklaarde dat de verkoper echter een vooraanstaande ingezete ne van Zierikzee was en hij had de ziiak wel vertrouwd. De eisen van de officier luidden tegen de Duitser f 2000 boete of 100 dagen, tegen de architect f 1000 of 60 dagen en tegen de aannemer f 500 of 50 dagen. De economische politierechter, mr. P. van Empel, kon zich met de eisen van de officier verenigen, alleen wil de hij het aantal subsidiair geëiste dagen terugbrengen. De aannemer kreeg een boete van f 500 of 10 dagen, de heer H. een boete van f 1000 of één maand en de Duitser een geldboete van f 2000 of twee maanden. Schoenhersteller had niet de vereiste vergunningen De 24-jarige voormalige electri- cien C. W. B. uit Nieuwerkerk stond voor de Economische politierechter terecht omdat hij vanaf 1963 het schoenherstellersbedrijf had uitge oefend en allerlei dingen die hiermee samenhangen had verkocht. Dit al les zonder de vereiste vergunningen. B. verklaarde op de zitting, dat hij destijds het bedrijf had overgenomen van zijn bejaarde werkgever. Voor de examens, die hem de vergunnin gen hadden kunnen verschaffen, was hij driemaal gezakt. Zijn raadsman, mr. P. C. Adri- aanse, betoogde dat zijn cliënt voor de cursus steeds naar Bergen op Zoom moest en vaak een avond moest overslaan omdat de veerboten niet voeren. Nu komt er ook een cur sus in Goes en zijn cliënt kon nu gemakkelijk over de Oosterschelde- brug hiernaar toe. Na dit pleidooi besloot de Econo mische politierechter de zaak nog eens aan te zien, om B. gelegenheid te geveii zijn goede wil te demon streren. Transistorradio's verkocht zonder vergunning De 60-jarige winkelier M, J. J. uit Haamstede en diens 30-jarige zoon N. J. G. uit dezelfde plaats, moesten zich voor de Economische politie rechter, mr. P. van Empel, verant woorden. omdat zij afgelopen zomer zonder vergunning transistorradio's hadden verkocht Hiervoor is een aparte vergunning nodig, waarvoor een jaar moet worden gestudeerd. Vader en zoon verklaarden volko men te goeder trouw te hebben ge handeld. De officier van justitie, mr. T. Lebret. bleef echter onvermurw baar en eiste f 50,boete, hetgeen door de Economische politierechter werd geconformeerd. ZIERIKZEE Jaarvergadering Oratoriumvereniging In het overblijflokaal van het Prof. Zeeman-lyceum werd woensdag avond de jaarvergadering van de Zierikzeese Oratoriumvereniging ge houden, onder voorzitterschap van de heer C. A. de Vos, die in zijn ope ningswoord een groot aantal leden verwelkomde. In het jaarverslag van de secretaris de heer M. J. Bij de Vaate werd 1965 geschetst als een moeilijk jaar voor de vereniging, wegens het vertrek van de dirigent de heer Jac. M. Luy- kenaer. Gelukkig kon een oplossing worden gevonden door benoeming van de heer P. Zoomers als vaste di rigent. In het verslagjaar zong het koor in tde R.K. kerk en in de beide stedelijke ziekenhuizen. De penning- meesteressc mevr. J. de Vos-Cashoek bracht het financieel verslag uit, dal afsioot met een batig saldo voldoen de om de ,jhuishouding" van het koor te financieren. De voorzitter (aftredend) gaf te kennen niet meer voor een herbe noeming in aanmerking te willen ko men. In diens plaats werd gekozen de heer M. J. Bij de Vaate. Tot se cretaris werd gekozen dé heer J. C. de Vos. De aftredende bibliothecaris de heer P. Duson werd herkozen. In het verslagjaar herdacht de vereni ging het 20-jarig bestaan, dat op de ze vergadering enigszins feestelijk werd gevierd. Twintig jaar als be stuursleden bleken zitting te hebben de penningmeesteresse en de secre taris, die door de voorzitter dank weiden gebracht, onder aanbieding "an een enveloppe met inhoud. Bij besluit van het nieuwe bestuur werd de afgetreden voorzitter de heer C. A. de Vos benoemd tot ere-voorzit- tcr, onder dankzegging voor de voor treffelijke verdiensten voor het koor. De dirigent de heer Zoomers deel de mede dat Haydn's „Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze", in de week voor Pasen zal worden uit gevoerd met orgelbegeleiding en eventuele medewerking van solisten. Vanuit de vergadering werd aange drongen de mogelijkheid te onder zoeken ook elders op Schouwen-Dui- veland en daarbuiten concerten te geven. Het nieuwe bestuur zal zich hierover beraden. Heel laat al sloot de voorzitter, de zeer geanimeerde vergadering. ZIERIKZEE Zierikzeese Filmliga Als voorfilm op de door de Zierik zeese Filmliga vrijdag in de Concert zaal uit te brengen, wordt - zo ver nemen wij - de dokumentaire ver toond van de stedelijke eeuwfeesten in 1949. Bediijfsstudiegroep S.D. kwam bijeen In de bovenzaal van het „Huis van Nassau" kwam dinsdagochtend onder voorzitterschap van de heer A. J. G. Doeleman te Nieuwerkerk de be drijf sstudiegroep Schouwen-Duive- land bijeen om te luisteren naar ir. M de Vos uit Wagen ingen die in een uitvoerige inleiding aandacht be steedde aan „Doelmatige selectie in de rundveeteelt". Voor de goed be zochte bijeenkomst waren ook de le den van de melkcontrolevereniging en de fokvereniging Schouwen-Dui- veiand uitgenodigd. Na de causerie, waarin de nadruk werd gelegd op de iokriebting en de keuze van de stie ren, ontstond een geanimeerde dis cussie, waarbij ir. de Vos enkele punten nader verduidelijkte. Het was overigens de eerste keer dat de bedrijf sstudiegroep in samenwerking met andere verenigingen een bijeen komst belegde. SEROOSKERKE Toneelspel voor bejaarden Het gezelschap dat afgelopen za terdag het uit drie bedrijven be staande 'blijspel van J. P. Zonruiter „Romance rond artikel 17" voor de Niet zonder reugde hebben w ij opgemerkt dat het college van b. en w. van Zierikzee diligent is op het punt van de straatverlichting. Dit hleek tijdens de begrotingsbe handeling op de jongste raadsver gadering. Nu het woord „straat verlichting" toch is gevallen, zou den wij willen wijzen op twee vol strekt donkere (en na elf uur le vensgevaarlijke) plekken in Zierik zee. Dat is de Bagijnestraat, met name op de plaats van de zeer ge vaarlijke hoc-lit in deze straat en de Hoof«poortstraat. Aan het einde van laatstgenoemde straat hangt een lantaarn, maar deze is abso luut onvoldoende om over de ge hele lengte de straat van licht te voorzien. Men ziet hier 's avonds de mensen met zaklantaarns in de weer, omdat de hoge stoepen val partijen maar al te gemakkelijk ma ken. De donkere bocht in de Ha- gijnestraat schreeuwt om verande ring. Laat niemand zeggen dat het financieel onmogelijk is, zolang de volstrekt eenzame winterse West- havendijk, tot aan het morgenkrie ken hel wordt verlicht door een batterij lampen, waarop talrijke straten in Zierikzee mateloos ja loers zijn. Ook het Jannewekken trouwens is na elf uur ..hoosaar dig" donker. sportvereniging „Vclocitas" len to nele bracht, gaf woensdagmiddag be langeloos in de zaal van hel Dorps huis een heropvoering van genoemd blijspel voor de bejaarden. Op uit nodiging van de bejaardensociëteit woonden ook de bejaarden van Kerk" vvorve, Scharendijke en Ellemeet de ze heropvoering bij. De zaal was tot op de laatste plaats bezet en de be jaarden genoten volop van het ko mische spel. Na afloop mochten de spelers, behalve een kleine attentie, ook oe hulde en dank van de aanwe zigen in ontvangst nemen. Verkoping landbouwersinspan Woensdagmiddag werd, t.o.v. no taris P. Heering te Zierikzee, op het landbouwbedrijf van de heer J. A. Lievense, wegens beëindiging van het bedrijf, de gedeeltelijke landbou wersinspan publiek verkocht. Voor deze verkoping bestond zeer grote belangstelling. Langs de Delingsdijk en de Prunjeweg stonden ruim 200 personenauto's geparkeerd. Verschil lende autobezitters hadden na afloop van de verkoping startmoeilijkheden, daar deze na aankomst ter plaatse, de i.v.m. de dichte mist ontstoken kopldohten, niet hadden gedoofd. HAAMSTEDE BURGH Wintercross Schouwse Ruiters De door de vorst uitgestelde win tercross der Schouwse Ruiters, die zoals reeds bekend -was gemaakt in de Domaniale duinen zal worden ge houden, is nader vastgesteld op za terdagmiddag 29 januari a.s. De rij- verenigingen die toen hun toezegging deden zullen weer medewerken om deze rit een provinciaal karakter te geven. De cross is het gemakkelijkst te bereiken via de Adr. v. d. Weijde- weg richting pompstation, waar aan de linkerzijde van de weg bij de tweede afsplitsing de entourage ver raadt: „hier is het". MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 28 januari a.s. wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de raad van Middenschouwen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel voor de aanschaf van twee olieka chels t.b.v. de bijzondere lagere school te Kerkwerve. Idem voor het oesrhikbaar stellen van krediet voor de inrichting van een lokaal handen arbeid annex bergruimte in de o.l.- school te Ellemeet. Idem voor aan schaffingen voor handenarbeid en muzikale vorming voor de o.l.-school te Ellemeet. Verder wordtvoorge steld eervol ontslag te verlenen aan de heer A. C. de Jonge, hoofd d%r o.!.-school te Ellemeet en aan mej. H. S. G. M. H. van NieuwCnhoven, onderwijzeres aan deze school. Een ander voorstel heeft betrekking rp hel benoemen van de onderwijzer in tijdelijke dienst de heer B. A Kie- vilh tot onderwijzer in vaste d;en<f, tevens waarnemend hoofd aan de o.l.-school te Ellemeet. Op deze ver gadering vindt verder de beëdiging plaats van de heer P. M. v. d. Berge toi waarnemend gemeentesecretaris. BURGH. Vorige week heeft de zangvereniging „Nu mei Hope" onder leiding van de directeur, de heer M. Hr>genstein, het zestigjarig jubileum gevierd met een uitvoering in hotel „Het wapen van Burgh". Op deze geslaagde avond voerden verschillende sprekers het woord. Helaas heeft de jubilerende vereniging te kampen met een tekort aan mannenstemmen, maar niettemin werd een achttal nummers op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ingezonden mededeling 44. Noch Aram, noch Agua wisten wat hen te doen stond, toen de reusachtige Mongool met opgeheven bijl op hen toe- waggelde, aangevuurd door hot enthou siaste geknor van zijn stamgenoten. Maar de beide mannen waren tijdens dozijnen gevechten aan elkaar gewend geraakt en locn Aram Agua plotseling met zijn ka rakteristieke, schuifelende bewoging naar voren zag schieten, begreep hij instinctief wat de hagedis van plan wasen spande zijn spieren. Er waren in de voorbije dagen weinig ge rechtsdienaren geweest die tegen de straat vechtersmanieren van Agua opgewassen waren, en Choro was minder op de listen en lagen van de hagedis voorbereid dan de Genueese gerechtsdienaren, die de ex- zakkenroller jaar en dag in het oog plach ten te houden. De reus zag iets langs zch heenschieten, maaide machteloos met. zijn bijl, had plotseling het gevoel of een stalen klem z'n knieën omsloot en verloor met. een schreeuw zijn evenwicht. Nog eer z'n schouders de grond raakten was Aram reeds bij hem en plaatste de punt van z'n zwaard op de keel van Choro. „Terugbeet hij de mannen in de deuropening toe. „Geen beweging of uw aanvoerder sterft!" Het valt te betwijfelen of zij precies be grepen wat hij zei, maar zijn bedoelingen waren duidelijk genoeg en ze weken ver ward uiteen. Agua krabbelde lenig over eind en wierp Choro een minzame blik toe. „Witte ratjes, he?" zei de hagedis. „Staart loze witte muisjes zonder staarten, he? Er valt nog veel voor deze man te leren. Houdt hem in bedwang, heer. Zolang wij hem als gijzelaar hebben, bezitten wij een duizendste kans dat zij ons niet onmiddel lijk zullen vennoordenen dat is meer dan ik ooit gehoopt had", voegde Agua de Bespiegelende er peinzend aan toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4