Er op of er onder Het feest in Hitzacker bij het huwelijk van Verdere herindeling zou positie van Zierikzee moeilijk maken met de E.E.C. van Qaus von Amsberg 571 ste STAATSLOTERIJ STREEKNIEUWS RAIFFEISENBANK ZIERIKZEE EN OMG. Crisis in China ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 januari 1966 Nr. 19930 Nieuwjaarsrede loco-burgemeester RRIISVPI Dfi.l In l.nvemhnrr ZIERIKZEE. 25-1. ..Al enkele jaren achtereen tracht men ons en trachten wü elkaar te overtuigen van de groei en bloei en een groots perspectief van Schouwen-Duiveland en onze gemeente Zierikzee. En met voorliefde werd dan ook in een jaar rede datgene aangehaald wat als be wijs moest dienen voor een goede toekomst van Zierikzee. Uiteraard willen wjj deze terugblik ook nu weer werpen. Doch daaraan vooraf gaand komt het mij gepast voor u in herinnering te brengen de ambtspe riode van de heer Dijckmeester, die in de periode van 1956-1965 de ont wikkeling in een opgaande lijn heeft weten om te buigen". Aldus loco burgemeester H. Koevoets tijdens zjjn dinsdagavond uitgesproken nieuwjaarsrede, waarin tal van voor Zierikzee in 1965 belangrijke punten de revue passeerden. Moeilijke positie Na herinnerd te hebben aan de nieuwe ontwikkelingen in het kader van het Deltaplan wees hij op de enigszins moeilijke positie waarin Zierikzee momenteel verkeert. ,.De herindeling van gemeenten neemt in Zeeland grote vormen aan en het kan ons soms verontrusten wat de gevolgen daarvan kunnen zijn voor onze gemeente. Wanneer namelijk de herindeling van Walcheren in de Staten Generaal aanleiding is voor de opmerking of het aantal gemeen ten aldaar niet nog meer moet wor den teruggebracht en voor het eiland Tholen gedacht wordt aan zelfs één gemeente, dan wordt de positie van de gemeente Zierikzee er niet ge makkelijker op. En dit geldt niet al leen de positie van onze gemeente. Voor een streek-initiatief tot de vor ming van één gemeente voor Schou wen-Duiveland zijn er geen wette lijke bezwaren doch veeleer politie ke en maatschappelijke weerstandeiï te verwachten". De industrie De gevestigde bedrijven ontwikke len zich naar de mening van het col lege gunstig. Naast de belangrijke uitbreiding van Zeelandia maakte de loco-burgemeester melding van de verheugende gang van zaken bij Smit en Bolnes, een bedrijf waar dit jaar een aanzienlijke produktie-uit- breiding voor de deur staat. Verder noemde de voorzitter de start van de fa. Hagen en de vestiging van de werkplaats van de fa. Schippers. De woningbouw buiten de stads grachten werd in 1965 verder ter hand genomen. Mr. Van Aartsen sloeg op 11 augustus de eerste paal voor 300 woningen, die in het kader van een „bouwstroom" op Schou wen-Duiveland zullen worden ge bouwd. Naast woningen kwam ook een aantal gebouwen gereed zoals o.m. de Chr. Geref. kerk, de kleu terschool „De Woelwaters" en Raif- feisen- en Nutsspaarbank. De min- dervaliden kregen de beschikking over een fraaie werkplaats. Toeristische actviteiten In 1965 ontwikkelde Zierikzee ook tal van activiteiten op toeristisch gebied. De heer Koevoets noemde o.m. de tentoonstelling van werken van Zeeuwse Beeldende Kunstenaars (in het Burgerweeshuis), „Open Ei land" en de expositie van schilder werk van de Haagse kunstenaars Van Houweninge en Van Heel. Het gemeentemuseum werd be zocht door ongeveer 6400 personen. Uitvoerig stond hij stil bij de mo- Prinses wil kookhoek terug LONDEN, 26-1. Prinses Mar garets bekende chef-kok, de 52-jarige Leo Groden, die on- 'angs ontslag nam omdat hij ..een gemakkelijker baan" pre fereerde, heeft ook een kook boek meegenomen waarop o rinses Margaret veel prijs blijkt te stellen. Zij heeft ten minste schriftelijk doen weten, dat zij het boek terug wil heb ben omdat er enkele recepten '\n staan voor haar lievelings gerechten. Groden heeft geant woord, dat hij het boek niet zal terugzenden, „omdat het mijn middel van bestaan is". numentenrestauratie. de kosten waarvan het gemeentebestuur blij ven verontrusten. „Meer dan een half miljoen gulden voteerden we de laatste vijf jaren hiervoor uit de ge meentekas. Wat in vroeger tijd niet ter hand werd genomen hebben we gemeend in die jaren te moeten uit voeren". De monumentenlijst van Zierikzee telt momenteel 559 nummers, waar onder ook een groot aantal kleine monumenten. Waardering Aan het slot van zijn toespraak bracht de loco-burgemeester dank aan dq leden van de raad die, naar hij opmerkte, in 1965 het volste be grip heeft opgebracht voor de finan ciële moeilijkheden van Zierikzee, dat zich ondanks het „stadhouder loze tijdperk" heeft kunnen presen teren waarbij de ontwikkeling in po sitieve zin werd gestimuleerd. .Zonder overheidssteun is elk ver langen op zich echter een onhaalbare zaak. Veel wensen en voorzieningen liggen ons voor in de mond. De ver nieuwing van de lagere scholen, de verbetering van de Concertzaal en de uitbreiding van de jachtaccomodatie in het havenkanaal genieten een ho ge prioriteit", betoogde de voorzitter daarbij de wens uitsprekend dat de stad dit jaar spoedig een nieuwe bur gemeester zal mogen begroeten. Ingezonden mededeling PARIJS. Prins Moelay Ali, de am bassadeur van Marokko in Parijs, die door zijn regering is teruggeroe pen, is uit Parijs vertrokken. De po litie op Orly hield de pers op een af stand. Ingezonden mededeling woensdag 26 januari 1966 EERSTE KLASSE Prijzen van: f 5 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 434 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 861 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: tfO f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 256 I 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5593 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 062962 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 024570 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer: 094585 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer: 031440 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer: 022067 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer: 005306 De prijs van f 20000 is gevallen op het nummer: 003038*) Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. VER. VRIJZ. HERVORMDEN - ZIERIKZEE Gedocumenteerde causerie over de Islam BRUSSEL, 26-1. In Luxemburg begon woensdag de „voorronde" van de besperinken tussen Frankrijk en zijn v|jf E.E.G.-partners in de bij zondere ministerraad van de „zes", die beslissend kunnen zijn voor de toekomst van de Europese Gemeen schappen in hun huidige vorm. De vaste vertegenwoordigers van de zes landen by de gemeenschappen zul len daarin vandaag en morgen trach ten waar mogelijk het pad te effenen voor de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Duitsland, Ita lië en de drie Beneluxlanden, die vrydag en zaterdag in Luxemburg hun de vorige week onderbroken be sprekingen over de crisis in de E.E. G. zullen voortzetten. Cijfers over wereldtoerisine NEW YORK, 26-1. In New York heeft de Internationale Unie van Of ficiële Organisaties voor het Toeris me, die in Genève haar zetel heeft, gegevens bekend gemaakt, waaruit blijkt dat er in de verschillende lan den der wereld vorig jaar 117,7 mil joen toeristen uit het buitenland zijn geweest tegen 110,15 miljoen in 1964. De inkomsten uit het internationale toerisme zijn toegenomen met twaalf procent van 10.239 miljoen tot 11.460 miljoen dollar. De cijfers zijn geba seerd op de officiële gegevens van de zeventig uit oogpunt van toeris me voornaamste landen. Europa blijft de belangrijkste trek pleister. OVERDEKTE STRATEN MOSKOU, 26-1. Een nieuwe stad die in het gebied van Jakoetsk in Si berië wordt gebouwd, krijgt over dekte straten om de bewoners te be schermen tegen de watertempera turen tot 60 graden Celsius onder nul, zo heeft het Russische persbu reau Tass bekend gemaakt. HITZACKER, 26-1. In Hitzacker. de geboorteplaats van Claus von Amsberg, is men druk bezig met de voorbereidingen van de feestelijkhe den ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer von Amsberg. De „Holland-commissie", bestaan de uit drie leden van de gemeente- 25 cent per rol RED BAND- ROOSENDAAL ZIERIKZEE, 26-1. De dinsdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw gehouden (derde) avond van de Ver eniging van Vrijzinnige Hervormden stond in het teken van de Islam. Na de aanwezigen welkom te heb ben geheten verleende ds. J. B. As sendorp het woord aan de heer G. A. Bashir, afkomstig uit Pakistan en verbonden aan het Instituut voor Is lamiet isohe Studiën in Europa te Den Haag, die in een uitvoerige en goed gedocumenteerde causerie die per inging op verschillende punten van het mohammedaanse geloof, waarmee ook wij (door de toevloed vüti o.m .Turkse arbeiders) de laatste jaren worden geconfronteerd. Vjjf zuilen De Islam steunt in hoofdzaak op dc „vijf zuilen", t.w. de geloofsbelij denis („Allah is Allah en Mohammed in zijn profeet"), de rituele gebeds oefening, het doen van' goede wer ken, het vasten en het ondernemen van een pelgrimstocht naar Mekka. Dit laatste ritueel heeft zich dooi de eeuwen heen weten te handhaven. Door de ontwikkeling van de ver keersmiddelen is het de laatste jaren zelfs sterk toegenomen. Gewoonte is, dat de pelgrims over zee naar de ha venstad Djeddah reizen, van waar na een rituële reiniging .de tocht naar Mekka wordt ondernomen. Uitvoerig ging de heer Bashir ook in op de derde „zuil" van de Islam: het doen van goede werken, het ge ven van aalmoezen. Dit wordt gezien als plicht jegens de medemens, zoals de gebedsoefening een plicht tegen over God is. De aalmoezen zijn een „lening" aan God, die door Hem in veelvoud zal worden tex*ugbetaald. Uitvoerige discussie Na afloop van dc causerie was ge legenheid tot hét stéllen van vragen. Het publiek maakte hiervan druk gebruik en er ontstond dan ook een geanimeerde discussie, waarbij tie spreker een en ander nogmaals uit voerig toelichtte De avond werd besloten met de fiim „Invitation to Pakistan", waar- 1965 was topjaar voor bromfietsliandel AMSTERDAM, 26-1. Ondanks 'het in het algemeen ongunstige weer is 19C5 voor de Nedrlandse bromfiets- handel een topjaar geworden. De verkoop steeg blijkens de afLverings- statistiek van de bij de RAI-afde- ling bromfietsfabrikanten en -im porteurs aangesloten leveranciers tot ca. 285.000 stuks. Dit aantal ligt 18 pet. hoger dan dat van het re cordjaar 1964, toen er 242.00 nieu we brommers op dc weg kwamen. Sclieepvaartbericliten Abida, 25-1 van Saigo naar Singa pore. Ameland, 25-1 van Schiedam naar Kopenhagen. Esso Rotterdam, 25-1 Bombay ver wacht. FINANCIEN EN ECONOMIE De Ceiitr, Raiffeisenbank UTRECHT, 26-1. Do Raiffeisenban- ken Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raif feisenbank te Utrecht, hebben een goed jaar achter dc, rug. De toever trouwde middelen, d.w.z. spaargel den - inclusief bij geschreven rente - en creditsaldi in lopende rekening, stegen met meer dan f 640 miljoën tot f 5.450 miljoen, waardoor in 1965 het .bedrag van f 5 miljard ver werd overschreden, aldus wordt in een communiqué medegedeeld. in beelden van een bezoek van mevr. Kennedy aan dit land. Via het op film opgenomen défilé kon men ken nismaken met de verschillende Pa kistaanse bevolkingsgroepen, gesto ken in typisch Aziatische kledij. Hel was ds. Assendorp tenslotte die, onder applaus van de aanwezi gen, de heer Bashir hartelijk dank bracht voor het gebodene. Indiase troepen zjjn vandaag be gonnen zich in alle sectoren terug te trekken uit stellingen die zy sinds het einde van de gevechten met Pa kistan in september vorig jaar had den bezet. Dit heeft een woordvoer der van het Indiase ministerie van defensie meegedeeld. Reddingsploegen die hebben ge zocht naar de slachtoffers van 'het vliegtuigongeluk op de Mont Blanc - waarbij maandag 117 mensen om kwamen - hebben het zoeken dins dag als gevolg Van het slechte weel moeten staken. ZIERIKZEE Contactbijeenkomsten Landbouwhuishoudschool In de loop van januari hebben in de Landbouwhuishoudschool „Prin ses Juliana" verschillende contakt- byeenkomstcn plaats gehad voor de ouders der primaire leerlingen, assis tenten huishouding. assistenten naaldvakken, vormingsklas en Inas- leerlingen. De directrice, mejuffrouw Van Liere richtte een hartelijk woord van welkom tot ouders en personeel dei- school en heeft op deze avonden over het Landbouwhuishoudonderwijs verteld en de mogelijkheden die de school biedt voor de verdere vorming van de leerlingen. Hiervoor bestond veel belangstelling. Na het officiële gedeelte werden de ouders koffie met gebak (door de leerlingen gemaakt) gepresenteerd. Daarna kregen de ouders de gele genheid met de leerkrachten over hun dochters te praten. Hiervan Werd druk gebruik gemaakt. Deze bijeenkomsten zijn door de ouders zeer op prijs gesteld. Waterschap Schouwen*Duiveland In de in ons nummer van dinsdag opgenomen rede van de voorzitter van het Waterschap Schouwen-Dui veland, dijkgraaf A. M. Geluk, is door het wegvallen van een regel een kleine onjuistheid geslopen. Spre kend over de nieuwe ontwikkelin gen op Schouwen-Duiveland merkte de voorzitter op: „Samen hebben we de zorg voor de zeewering, voor de waterbeheer sing, voor de wegen en zeker ook voor de zuiverheid van het polder- water. In de voor ons liggende tijd komt de uitvoering van het Delta plan in Brouwershavense Gat en Oosterschelde op volle toeren". OUWERKERK Jaarlijkse uitvoering harmonie „Nieuw Leven" Op vrijdag 28 januari a.s. hoopt dé harmonie „Nieuw Leven" alhier de traditionele jaarlijkse uitvoering té geven in het Dorpshuis, aanvang 7.30 uur. De generale repetitie vindt plaats donderdag a.s. raad. is belast met het opstellen van de plannen. Hoewel het programma nog niet geheel vast staat, zal er waarschijnlijk op de avond van 9 maart een groot feest worden gehou den. Op de dag van het huwelijk - 10 maart - zal wellicht de school jeugd vrij krijgen. De gemeenteraad zal dan in bijzondere vergadering bijeenkomen, 's Avonds zal het schut tersgilde een fakkeloptocht houden. De huizen en straten van het plaatsje aan de Elbe zullen met vlag gen en slingers worden versierd, ter wijl in de etalages foto's van de prin ses en de heer von Amsberg zullen worden geplaatst. Gedurende vier weken zal op het stadhuis een feli- citatieregister liggen. Als een socia listisch gemeenteraadslid zijn zin krijgt, zal er op 10 maart gratis bier worden geschonken. Het probleem van het huwelijks geschenk van het gemeentebestuur is intussen opgelost. Besloten was hier voor een bedrag van duizend markt uit te trekken. Op voorstel van de burgemeester van Wisch, de Gel derse gemeente waarmee Hitzacker vriendschappelijke betrekkingen on derhoudt, zullen de twee plaatsen een gemeenschappelijk geschenk aanbie den: een handgeknoopt tapijt met de wapens van Wisch en Hitzacker. ATHENE. Griekenland ondervindt veel hinder van de stakingsacties van overheidspersoneel. De meeste overlast geeft de .staking bij het openbaar vervoer die al zeventien dagen aan de gang is. Ingezonden mededeling de spaarbank met volledige bankservlce PEKING, 26-1. In China is sprake van een ernstige crisis in de verhou ding tussen het zogeheten volksbe vrijdingsleger en de communistische partij, zo blijkt uit een rapport dat dinsdag door alle kranten dn Peking op de voorpagina werd gepubliceerd. Dit rapport werd op de recente con ferentie over de politieke activiteit in het leger, die bijna drie weken duurde, voorgelezen door het hoofd van de politieke afdeling en het le ger', generaal Hisao Hoea. Deze staat erom bekend, Mao Tse Toeng met hart en ziel te zijn togedaan. De kosten van Beatrix' huwelijk DEN HAAG, 26-1. Op een vraag van de heer de Loor (P.v.d.A.) over de kosten van het huwelijk van prin ses Beatrix, antwoordde minister president Cals in de Eerste Kamer dat deze kosten wellicht enige mil joenen zullen bedragen, doch dat hiervan slechts een klein deel ten laste van 'het rijk komt. Hiervoor zal waarschijnlijk pas na het huwelijk een suppletoire begroting kunnen worden ingediend. Aan de gemeente Amsterdam is een tegemoetkoming in de kosten toegezegd voor zover deze voortvloeien uit het feit dat het huwelijk aldaar zal worden gesloten. Verder komt een belangrijk deel van de kosten ten laste van het hof. De discussie hierover vond plaats tij dens de behandeling van de begro ting van algemene zaken 1966. Financiële offers kunnen niet uitblijven INGEZONDEN STUKKEN Waterschap staat voor hogere lasten door storm en regen Mijnheer de redakteur. Mag ik even uw aandacht voor een probleem waar zeer vele huisvrou wen in Malta mee tobben. Ik woon in een vochtig huis en dan is het een genoegen, om na een pe riode van dicht-gevroren ramen en mist weer eens te 'kunnen luchten. Maar o wee, als er een zuidoosten wind staat, want dan ligt beddegoed, wastafel, aanrecht, in één woord alles, bezaaid! met speldekopjes roet. Ook de was is een probleem, want dan worden de puntjes roet allemaal strepen. Als er over' gestreken is gaat 'het na een paar wasbeurten pas weg. Is hier geen oplossing voor te vin den? Met dank voor de plaatsing. Mevr. C. H. v. d. BERG-HARPE, De Huijbertstraat 32. ONDERWIJS Examens inachineschrijven Op de te Bergen op Zoom gehou den examens machineschrijven slaagden van Schouwen-Duiveland: Uit Brouwershaven: mej. L. C. v. d. Schelde. Uit Bruinisse: de dames P. van Duivcndijk (met lof), T. van Giist, C. P. Jumelet, P. Mol, A. C. v. d. Blom, cn L. de Waal; de heren: T. W. v. d. Have, J. Padmos en A. de Ruiter. Uit Burgh: mej. M. N. Steur en de lieer A. J. Geleijnse. Uit Dreisohor: de heer J. A. Kip (mei lof). Uit Ellemeet: mej. A. J. Giljam. Uit Eikerzee: mej. C. E. de Vrieze. Un Haamstede: de dames L. Fok ker, M. W. Gilijamse, W. N. C. den Haan, A. E. v. h. Hoofd, K. L. v. d. Maas, en de 'heer J. L. Blom. Uit Nieuwerkerk: de dames P. M. Mol-Hanse, W. J. L. Schoenmaker, C .E. Stoutjesdijk, H. H. v. d .Wielen en de heren A. R. en S. van Klinken Uit Oosterland: de dames B. 'de Bruin, J. van 't Hoff en S, M. Goud swaard cn de heer W. Dooge. Uit Scharendijike: mej. M. H. J. van Wijck. Uit Zierikzee: de dames G. C. Ber- revoets (met lof), C. M. Glerum, A. J. Hage, A. Hoogcnboom, M. Lcgemaa- tc (met lof), P .Schravcr; de heren D. M. W. Bax, R. P. Feijen (met lof), en A. C. Joppe (met lof). Uit Anna Jacobapolder slaagden de dames W. M. van Stricn en N. P. Vogelaar. Allen volgden de cursus georgani seerd door dc Stichting Handelson derwijs Zierikzee, waar de lessen werden gegeven door dc heer K. Koetsdijk, staatsgediplomcerd leraar uuichinosohrijvcn. Schade geconstateerd in alle districten ZIERIKZEE, 25-1. Tijdens de dinsdagmiddag gehouden algemene ver gadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft dijkgraaf A. M. Geluk een uitvoerige toelichting gegeven op de vele storm en neerslag waardoor het klimaat van 1965 zich gekenmerkt heeft. Zowel de storm en de regen hebben de uitgaven van het Waterschap in ongunstige zin beïnvloed. „In de afgelopen jaren waren er tijden dat wij geen extra uitgaven hadden, b.v. 1959 en tijden dat door veel regenval (1960-'61) en veel storm (1961-62) de uitgaven soms aanzienlijk boven onze begrotings cijfers uitkwamen. Een dergelijk jaar zal ook 1965 blijken te zijn", aldus de heer Geluk. In 1965 kwamen stormen met wind kracht 9 en hoger voor op 16-17 ja nuari, op 13-14 februari, en zelfs op 9 mei nog een zware zuidwester. Het najaar bracht bijzonder veel storm. De zwaarste woedden op 1 cn 2 no vember, op 24 november, op 29 en 30 november en op 10 december. Voor de stormvloed van 10 december werd een beperkte dijkbewaking ingesteld. In de diverse districten werden de volgende schaden geconstateerd: District 1: Beschadiging van kram- mat van de watering Burgh en West- land, verder veel zandverlies en ver lies van de geplaatste rijsschermen en de afrastering. Schade aan de blokkenglooiing aan de Punt te Wes- tenschouwen en gedeeltelijk weg slaan van de trap bij Toledo's Pad. District 2: Schade aan de rijshoof- den van de Langendijk en aan de Ossedam, op enkele plaatsen aan de steenglooiingen van het dijkvak Lan gendijk en van het dijkvak Scharen- dijke. Verder schade aan de oprit van de duinovergang bij Renesse; aan de duinvoetverdediging bij de trap van Renesse. 'Veel zandverlies met inbe grip van de rijsschermen en rietpo- ten. District 3: Schade in het kleibeloop van de zeedijk bij de val van Flaau- wers in de steenglooiing bij dijkpaal 17, verder schade in de pasgezette Pools granietglooiing in de Schelp- hoek-ringdijk. District 4: Schade aan de steen glooiing van het dijkvak Zuidhoek dijkpaal 19, van het dijkvak Borren- damme bij het Westhavenhoofd, ver der schaden in de basaltglooiing tus sen Westhavenhoofd cn boerderij Le vensstrijd. Schade aan de Lockersnol en Kleine Nol en in de glooiing tus sen magazijn Borrendammc en Klei ne Nol. District 5: Enige schade bij enkele buiten-opritten (bij Bommenede en Dreischor). District 6: Enige schade in dc steenglooiing van de Gouweveerse zeedijk en in de steenbezetting van de schorrand. District 7: Op diverse plaatsen schade in de steenglooiingen van de Zuidbout, Noordbout en Nieuwe Zee dijk. District 8: Schade aan de krammat op de zeedijk van de waterkering Bruinisse, enige schade aan de glooi ing bij de haven van Viane. Het herstel Onder moeilijke omstandigheden, bij buitengewoon ongunstig weer - veel harde wind en regen - is door de eigen mensen van het Waterschap en door het personeel van aannemers gewerkt om de schade te herstellen. Het bestuur heeft, mede met het oog op het komende winterseizoen, het herstel direct ter hand genomen en niet volstaan met het aanbrengen van noodvoorzieningen. Het stemde de voorzitter tot voldoening te kun nen mededelen dat op 12 januari al le schade was hersteld. Met nadruk stelde de heer Geluk verder - dit mede in verband met soms in de pers verschenen sensationele berich ten - dat er als gevolg van de stor men geen redenen voor ongerust heid zijn. „Bij dergelijke aanhouden de stormen is er altijd schade ge weest, ook vroeger, en soms een veel voud van het aantal m" van thans. Alleen kost het herstel tegenwoordig per m- ook een veelvoud van Wat dat vroeger kostte", aldus de voor zitter. Verder deelde spreker mee dat volgens de waarnemingen van de Rijkswaterstaat, n.l. van de hydro- metische afdeling van de directie Waterhuishouding en Waterbeweging bij de stormen van 24 november en 30 november het verhogend en ver lagend effect van de Grcvelingendam globaal 2 dm blijkt tc zijn géweest. De verhoging geldt voor het gehele Grevelingenbekken. Ook by de storm van 10 december 1965, waarby een peil van 3.84 m b\j dc Grevelingen werd genoteerd, werd liet bovenstaande bevestigd. U.l. in het Grevelingenbekken een Vrywel evenwijdige verhoging van 2 dm, onmiddellijk ten oosten van de dam een verlaging van 2 dm, ge rekend t.o.v. de oude toestand. „We menen dat deze cijfers ver wacht konden worden, en we hopen dat een snelle uitbouw van de Brou- wershavense-Gatdam spoedig groter bescherming zal brengen", aldus de voorzitter. De neerslag De neerslag in het afgelopen jaar was aanzienlijk. Bij Prommelsluis werd intotaal 907,5 mm, bij Zierikzee 990 mm in 1965 afgetapt. Schouwen-Duiveland bleef dus juist onder de 1000 mm, een jaarto taal dat op andere plaatsen in Zee land nog overschreden is. Dit jaar bracht zelfs meer neerslag dan de bekende natte jaren 1960 en 1961. Opvallend is, dat het jaartotaal afgetapt in Dreischor en in Ouwer- kerk nogal wat lager blijkt te zijn, n.l. 853 en 844 mm. De decembermaand bi'acht overal de meeste regen; in Zierikzee zelfs 169 mm. Het is duidelijk, dat deze grote hoeveelheden neerslag grote eisen stelden aan de waterleidingen en aan de gemalen. Afgezien van ge durende korte tijd enige peilover- schrijding stelde de dijkgraaf met dankbaarheid vast dat van waterbc- zwaar op Schouwen-Duiveland ei genlijk geen sprake is geweest. Wie de beelden van situaties elders in ons land heeft gezien zal met ons instemmen dat wij op het gebied van de waterbeheersing aan de goede kant zitten. De heer Geluk besloot zijn over zicht met een woord van dank je gens de machinisten die dag en nacht in de weer zijn geweest om de gema len op volle toeren <te laten draaien. In de decembermaand, de maand met de grootste neerslag en met hoog buitenwater, is door alle gema len samen voor een bedrag van rond f 20.000,- verbruikt aan stroom en brandstof (dieselolie). Samenvattend concludeerde dc heer Geluk dat storm cn regen het Waterschap in 1965 parten hebben gespeeld. Ten koste van financiële offers kon men echter de elementen dc baas bly'vcn. Het jaar 1965 gaat het Waterschap echter ruwweg ge schat f 100.000.- méér kosten dan was begroot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3