Gemeenteraad Zierikzee gaf fiat aan gemeentebegroting 1966 ")n: (X) Nog altijd werken met tekorten KIESPIJN? WITTE KRUIS STREEKNIEUWS ZIERIKZEE. 25-1. De Zierikzeese raad heeft de begrotingsvergadering weer achter de rug. De begroting 1966 heeft het met algemene stemmen ge haald. Ook de subsidienota kreeg het fiat van de vergadering, die werd voorgezeten door loco-burgemeester H .Koevoets. Gelijktijdig werd een aan tal wijzigingen op de begroting goedgekeurd. Ook de begroting 1966 van de Volkskredietbank ontmoette geen bezwaar, op deze vergadering, die eerst lang na elf uur was afgelopen. Aan uitkomsten geeft de begroting te zien een bedrag van f 4.859.977,74 en aan inkomsten een bedrag van f 4.521.998,80, zodat een nadelig saldo resulteert van f 327.978,94. De kapltaaldienst toont een bedrag aan Inkomsten van f 19.008.446,33 en aan uitgaven een bedrag van f 18.957.400,21, zodat hier een batig saldo rest van f 51.046,12. De sub sides belopen een totaal van f 36.738,17 en de contributies f 3.103,29. De Nieuwjaarsrede van de loco burgemeester werd beantwoord door de nestor van de raad de heer J. G. L. Simmers, die de economische pluspunten voor Zierikzee opsomde als de zich uitbreidende industrie, toenemend inwonertal, groeiende re creatie en een zich aanpassende mid denstand. De heer Simmers noemde de toestand van de gemeente benard, maar desondanks kon in het afgelo pen jaar veel worden bereikt. De be tere verbindingen waarborgen - naar mening van spreker - een verder groeiende ontwikkeling. Hij uitte na mens de raad waardering voor de wijze waarop het college de belangen van Zierikzee behartigt, sprak de hoop uit op de komst van een nieu we burgemeester en wenste het col lege en het gemeentelijk apparaat wijsheid voor het nieuw begonnen jaar. daarbij steun van de raad toe zeggend. P.v.d.A. De P.v.d.A.-fractie toonde zich, bij monde van de heer M. C. Verheijen, „ergens tevreden" over de begroting aangezien het tekort nog groter was geweest indien de overheid niet meer middelen aan het gemeentefonds had verstrekt dan het vorig jaar. De fractie kon zich verenigen met de door het college noodzakelijk ge achte personeelsuitbreiding, al stelt zij het wel op prijs te vernemen of de onderhandelingen met de ZEGAM het gewenste resultaat hebben ge had met betrekking tot het personeel van de gasfabriek. Is het juist dat Zierikzee het laatst op het aardgas- net wordt aangesloten? De heer Ver- 'heijea vroeg het college voorts wan neer het verkeersplan in de raad komt. Ten aanzien van de volkshuisves ting merkte hij op het te betreuren dat steeds meer hetzelfde woningty pe wordt gebouwd. „De zo noodza kelijke doorstroming komt er met van. Wij zijn ervan overtuigd dat er voldoende inwoners zijn die gezien hun inkomen best zouden willen ver huizen naar een duurdere woning, indien het type woning dit zou recht vaardigen. Wij weten dat we hier mee een open deur intrappen, maar geloven dat door alle gemeenten steeds op dit aambeeld zal moeten worden geslagen". De situatie ziet er voor de lagere scholen naar de mening van de frac tie nog even somber ut als in het verleden. De iheer Verheijen gaf b. en w. in overweging een semi-per- manente school verwezenlijk te krij gen, aangezien nieuwbouw momen teel is uitgesloten. Hij betreurde het dat nog niet kan worden overgegaan tot de bouw van een instructiebad, al hoopt de fractie dat het college blijft streven naar een mogelijkheid het pian te realiseren. Met betrekking tot het sanerings plan merkte hij op dat, wil men deze zaak serieus aanpakken, vastomlijn de plannen ter tafel moeten komen. „Speciaal geldt dit ten aanzien van het soort woningen dat gebouwd moet worden. Het lijkt ons dan ook juist de stedebouwkundige opdrach ten te geven". Prot. Chr. Fractie De heer A. Jonker, het woord voe rend namens de prot. chr. fractie, merkte op met vreugde te hebben kennisgenomen van de wijziging in het regeringsbeleid waardoor het ge meentefonds wat ruimer van midde len is voorzien. „Niettemin betreuren wij het dat het praktisch effect van de huidige regeling der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten voor een groot aantal gemeenten en met name ook voor Zierikzee onbe vredigend is". De prot. chr. fractie vraagt zich af waarom, mede gezien de vele bezwaren uit alle categoriën van de gemeenten, in de huidige re geling geen verbeteringen 'kunnen worden aangebracht. Spr. vond het aanvatten van de realisering van plan-West „haast te mooi om waar te zijn". De straatverlichting noemde de heer Jonker „niet overdreven en vooral in het centrum en enkele daarbuiten gelegen straten erg schaars". Hij keerde zich tegen het te opvallend verlichten van monu menten, waardoor de schoonheid van sommige gevels verloren gaat. De fractie juicht het toe dat voor zieningen worden getroffen teneinde de te verwachten verkeersdrukte het hoofd te bieden. „Van deze gelegen heid gebruik makend wilden wij nog eens terugkomen op onze suggestie parkeerruimte te creëren op het ter rein rondom de St. Lievens Monster toren en -kerk". De heer Jonker pleitte voorts voor restauratie van de drie lagere scho len met primair de chr. lagere school in het Vrije. „Zo het zich laat aan zien zullen we de eerste jaren prach tige sportzalen hebben, maar ver ouderde scholen, waarin het onpret tig wCrken is". Hij vond dat de sportaccomodatie van Zierikzee be slist niet onderdoet voor die van grotere gemeenten en dat voor dit doel geen meerdere gelden beschik baar moeten worden gesteld. V.V.D. Dc heer M. C. Doeleman, die het standpunt van dc V.V.D.-fractie uit eenzette, noemde het „een hele ge ruststelling" dat dit jaar geen plaat selijke belastingverhogingen zijn te verwachten. Bevolkingsaanwas is naar zijn mening nodig om de stij gende lasten op te vangen en gezien in dit verband was 1965 (met een be volkingsgroei van 40 personen) „een tegenvaller". „Groot en duur" noemde de heer Dceleman de dienst publieke wer ken. „De rapporten van de directeur liegen er niet om, wanneer men de omvang der werkzaamheden leest. Daar staat echter de benodigde per soneelsbezetting al tegenover. Het zal nu zaak zijn de vele aanvragen sneller af te werken, omdat toch nog veel de klacht wordt vernomen dat het allemaal zo lang duurt. De ge troffen personeelsvoorzieningen zul len hopelijk aan deze algemene wens tegemoetkomen". Van groot belang acht de V.V.D.- fractie dat soeplesse niet alleen toe gepast wordt bij het aantrekken van inaustriën, maar ook wordt geconti nueerd bij bestaande bedrijven. Hij maakte een opmerking over de sterk gestegen kosten van het sportpark. De heer Doeleman betreurde de gang van zaken met betrekking tot de V.V.V. die, naar hij meende, in een stad als Zierikzee broodnodig is. Hij was het met het college eens dat het niet tot de taak van de gemeen te behoort deel te nemen aan een dergelijke organisatie, al zou bemid deling van deze zijde eventueel wel gewenst zijn. „Juist nu, nu er stem men opgaan te geraken tot eilande lij ke samenwerking op dit gebied is liet le betreuren dat onze V.V.V. op de2e manier van weinig betekenis hiervoor zal zijn". De V.V.D.-fractie acht het instellen van een vaste raadscommissie voor de recreatie dringend noodzakelijk, gezien de achterstand die Zierikzee op dit punt heeft in te lopen. „Een herhaalde wens" noemde de heer Doeleman het aanbrengen van goede verlichting bij de invalswegen naar de stad. „Zierikzee, dankzij de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" „lichtstad", voor treffelijk, maar laat men de weg naar dit licht dan niet moeten zoe ken". K.V.P. Woordvoerder namens de K.V.P.- fractie was de heer J. G. L. Simmers die als enige oplossing voor de moei lijke financiële positie van de ge meente de uitkeringen uit het ge meentefonds zag. „Aan eigen midde len is geen inbreng meer te ver wachten nu de raad het vorige jaar het eigen 'belasting- en heffingsge- bied zo ingrijpend' heeft aangeboord" meende hij. De straatverlichting doet naar de mening van de fractie .middeleeuws' aan, vooral gezien de recente ontslui" ting van Schouwen-Duiveland. De heer Simmers hoopte dat het college deze zaak nog eens zou bekijken. „Brandend nieuwsgierig" toonde hij zich naar het door b. en w. toe gezegde verkeersplan, iets dat met het oog op ihet naderende toeristen seizoen bijzonder urgent wordt. „Om dan nog nieuwe wegen aan te geven zal extra aanpassing van bevolking en bezoeker eisen". Een naast het zwembad aan te leg gen instructiebad wordt door de fractie niet als luxe beschouwd en de heer Simmers hoopte dan ook dat de raad spoedig voorstellen tot de bouw van een dergelijk bad zullen bereiken. Restauratie van de lagere scholen heeft zijn volle instemming. De frac tie dacht in dit verband o.m. ook aan systeembouw, welke in andere Zeeuwse gemeenten reeds doelmati ge schoolgebouwen heeft opgeleverd. „Buitengewoon spijtig" achtte de heer Simmers het dat ook dit jaar geen hogere subsidie voor de V.V.V. kon worden voorgesteld. „Dat in on ze gemeente die zozeer afhankelijk is van een groot aantal bezoekers uit geheel ons land en ver daarbuiten geen actieve organisatie op dit ter rein werkzaam is, is teleurstellend. We zouden ons kunnen voorstellen dat het college hierin thans niet ver der berust en zelf nu maar het ina- tiatiei neemt tot het actieveren en desnoods reorganiseren in deze sec- Antwoord voorzitter Dé voorzitter kreeg de handen vol aan de lawine van beschouwingen, waarvan wij uiteraard slechts enkele kernpunten konden releveren. In het algemeen toonde hij zich dankbaar voor het betoonde begrip voor het werk van het college en globaal ging hij daarna in op enkele gemaakte opmerkingen. Hij zegde de heer Ver heijen toe dat met betrekking tot het gasbedrijf en de overname van het personeel door de N.V. Zegam op de eerstvolgende vergadering volledige opening van zaken zal worden gege ven. Hü wilde nu al zeggen dat t.a.v. het personeel dat overgaat naar dc N.V. Zegam overeenstemming Is be reikt, zulks wat betreft positie, sala riëring, promotiekansen c.d. Er mag waardering bestaan voor de wjjze waarop het personeel van het stede lijk bedryf opgenomen is In het per soneelsbestand van de N.V. Zegam. Geen antwoord bleek te geven op de vraag wanneer Zierikzee op het aardgasnet wordt aangesloten. De N.V. Zegam kreeg opdracht bij de N.V. Gasunie te wijzen op de aan sluiting van Schouwen-Duiveland op het net» Voor Zierikzee gaat dit 2000 aansluitingen betekenen. De voorzit ter zegde toe alles te zullen doen om te voorkomen dat Zierikzee (Schou wen-Duiveland) niet het laatst wordt aangesloten, al verwees hij wel naar de technische moeilijkheden aan de ze zaak verbonden. Mede met het oog op een desbetreffende opmerking van de heer Verheijen, toonde de voorzitter zich content over het op treden van de brandweer, zulks te meer daar het personeel ook bereid is cursussen te volgen, teneinde de geoefendheid en de kennis verder op te voeren. De woningbouw Wat de uniformiteit van de nieuw- bouw-woningen betreft, wees de voorzitter er op dat lange tijd de na druk uitsluitend heeft gelegen op de woningbehoefte. Er is nog een te kort aan huizen voor beter bemid delden, die wel graag willen verhui zen (van een woning met lagere naar een woning met hogere huur Red.), maar die door het ontbreken van de ze woningen dit niet kunnen. De kwestie van een instructiebad is in studie bij het college. Er zijn echter kapitalen mee gemoeid en wil het tot realisering komen dan is meer finan ciële armslag van het ministerie, in de vorm van een verhoogde subsidie uit het Gemeentefonds noodzakelijk. „Daar wachten we nu op". Wat het bouwen in de binnenstad betreft, achtte de voorzitter bouw ter opvul ling van de „open gaten" in de bin nenstad uitgesloten. Bouwen en mas se is nu al bijna onmogelijk, laat staan individuele woningen. Bouwen in het saneringsplan wacht op de aanleg van een straat of straten. Na oktober 1965 zijn in het saneringsge- bied nogvijf panden aangekocht; maar over 16 andere kan de gemeen te nog niet beschikken, daar de ei genaars denken dat de tijd in hun voordeel werkt. „Ze houden daarme de de plannen van de gemeente op". Situatie niet zo gunstig I.v.m. een opmerking van de heer Jonker waarschuwde de voorzitter tegen de mening, als zou de ratio- bouw goeddeels de opheffing van het woningprobleem tot gevolg hebben. „Zo gunstig is de situatie niet; na verschijning van de nota zijn er nog 70 meldingen van woningzoekenden binnengekomèn, een «totaal makend van 365". De voorzitter was niet bevreesd dat voorlopig sprake zal zijn van een „overmaat aan licht" in het kader van het illuminatieplan. Wat be treft een kampeerterrein in plan- West is in het plan op zich reeds een terrein voor recreatie ingete kend, maar voorlopig is er nog wei nig zicht dat. men delen ter plaatse zal kunnen bestemmen voor recrea-, "tiegrond. Terugkomend op de wo ningbouw wees de voorzitter er nog op dat er voor de categorie van f 20 a f 30.000-woningen geen aanvragen bij de gemeente zijn binnengekomen. Het college heeft een open oog voor de visserijbelangen, maar meent dat alleen in hechte samenwerking van alle Zeeuwse visserijgemeenten iets kan worden, bereikt, als het al mo gelijk zal zijn de beleidslijn van het ministerie ter zake om te buigen. Wat de burgemeestersbenoeming be treft: „Het enige wat ik er van kan zeggen is, dat we de langste tijd heb ben gewacht": De bevolkingsgroei De heer Koevoets was er van overtuigd dat de geringe groei van het bevolkingsaantal met 40 voor 1665, een misleidende indruk maakt. Men dient b.v. te bedenken dat de ratiobouw niet is igereed' gekomen; het is vrijwel zeker dat de groei in 1966 veel groter zal zijn". Aan aan vragen voor woningen van buiten de gemeente 'Zierikzee kan niet altijd worden voldaan. Voor allerlei cate goriën (o.m. 'leraren) blijken dé eta- gewonirigen met centrale verwar ming te voldoen. De hoop blijft ech ter bestaan dat er ook nog eens an dere typen woningen zullen kunnen worden gebouwd, maar voorhands fis hiertoe het Zeeuws contingent te klein". Wat betreft de kosten van het sportterrein, deze zijn inderdaad hoog, maar niet hoger dan elders in Zeeland. De tarifering is vorig jaar al drastisch verhoogd; het is onbe kend of dit in de toekomst nog ho ger zal kunnen. De voorzitter had geen duidelijk beeld van de funktie van een in te stellen commissie Voor de recreatie. Het probleem van de verlichting van de invalswegen is al voorgelegd aan het provinciaal bestuur. Zo komt de verlichting van dc hoek Val-Ju- lianasfraat voor rekening van dc provincie. Zou realisering te lang op zich laten wachten, dan is gevraagd om een noodverlichting. Voor ver lichting van de Laan van St. Hilaire wordt geen provinciale medewerking verleend. Het college heeft inmid dels hiervoor een kostprijs opge vraagd b\j de P.Z.E.M. Verlichtingspalen komen er verder aan de Grachtweg (bij pand v. d. Wekken) en bij de Zuidwèllebrug. Ingaande op de opmerkingen van de heer Simmers zei de voorzitter ten slotte dat het verkeersprobleem in de binnenstad veelvuldig onderwerp van gesprek is. (Mr. Kcuning gaf in de loop van de vergadering op het verkeersplan nog een nadere toelich ting). De voorzitter achtte het nodig dat met de uitbreiding de verlich ting meegaat, een zaak die ook de commissie (gas en straatverlichting) bezig houdt. De verkeerssituatie Als reactie op dc in dc algemene beschouwingen gemaakte opmerkin gen, hield ook wethouder mr. Keu- ning een betoog, waarin hij zich ver heugd toonde over het feit dat alle f ra kt i es overtuigd zijn van de nood zaak van wijzigingen in de verkeers situatie. „Dat geeft ons vrijmoedig heid het mes er nogal in te zetten" aldus mr. Keuning, die het door de desbetreffende commissie voorberei de verkeersplan graag eerder in be handeling had gezien, maar enkele beslissingen lieten op zich wachten en dat heeft vertragend gewerkt. In de praktijk zal rekening worden ge houden met de belangen van de mid denstand, al zijn er nog wel verschil len over de wijze waarop. Eventueel wordt ingegaan op een door de heer Jonker gedane suggestie t.a.v. het parkeren rond grote kerk en St. Lie- vensmonstertoren, maar het is nog niet duidelijk hoe het zit met de daarvoor in aanmerking komende stroken. Het ligt in de bedoeling het verkeer zoveel mogelijk weg te hou den uit het stadscentrum en wellicht zal een deel helemaal buiten de stad moeten blijven. Overigens wees de wethouder er op dat de regeling van verkeersvraagstukken door de raad is gedelegeerd aan het college. De heer De Boer vroeg of het plan niet meteen een te definitief karakter gaat krijgen, maar de wethouder verzekerde hem, dat tussentijdse wij zigingen mogelijk zijn, terwijl er ook nadien stellig nog aanpassingsmoge lijkheden zullen zijn. Wat de positie van de lagere scho len betreft, vond de wethouder het ronduit jammer dat aan de oude ge bouwen nog hege bedragen ten kos te moeten worden gelegd. Systeem bouw is voor Zierikzee niet mogelyk, want in feite is dat ook definitieve bouw. Voor geen der lagere scholen is er een urgentieverklaring, maar de kan sen voor de Chr. Nat. School zijn het meest gunstig, omdat voor deze school sprake is van uitbreidings- noodzaak. De bouw van semi-perma- nente scholen wilde spreker wel overwegen, maar zo zei hij „we zitten met die scholenzaak wel erg klem". Dienst Maatschappelijke Zorg De wethouder toonde zich consent over de Dienst Maatschappelijke Zorg. De eerste tijd was bijzonder moeilijk. Wat de vergoedingen be treft, wijkt de gezinsledenbijslag niet af van het landelijk gemiddelde. Hij wilde de suggestie van een vakantie bijslag wel overwegen, b.v. op twee tijdstippen in het jaar. Deze zaak wordt voorgelegd aan de commissie. Hij vond een door de heer Simmers gedane suggestie voor een eilandelij- ke adviescommissie voor Zierikzee niet relevant, omdat de zaken van maatschappelijke zorg te Zierikzee goed lopen. Raadscommissie voor recreatie De heer Doeleman gaf nog een na dere toelichting op een suggestie zij nerzijds tot 't instellen van een vaste raadscommissie voor de recreatie. Het was zijn ervaring dat in ande re organen, de sportraad b.v.. vaak Wensen naar voren komen, die wel nuttig zijn, maar buiten de finan ciële mogelijkheden van de gemeente liggen. Op het punt van de recreatie zou een commissie als door hem be doeld, leren denken en werken in het kader van de (gemeentelijke) moge lijkheden. De voorzitter wilde deze zaak in beraad houden. Mevrouw v. d. Werve-Schouls bracht de noodza kelijke verbetering van de Concert zaal ter sprake. De voorzitter lichtte toe dat met de directie N.V. „De Concertzaal" contact is opgenomen, omdat nieuwe voorzieningen in de zaal (toneelaccömodatie) beslist no dig zijn. Men dient echter te beden ken dat dé Concertzaal altijd heeft moeten werken met nadelige saldi. T.z.t. zulen de raad voorstellen be reiken het beheer van de Concertzaal in gemeentehand te doen overgaan. De heer Doeleman wees op de ge stegen (kosten van het sportpark met f 23000,-. Hij drong er op aan dat de verenigingen desondanks niet meer behoeven te betalen. Het gastarief Wat betreft de faits et gestes m. b.t. de overdracht van de gasfabriek aan dc N.V. Zegam, zou hij gaarne zien dat laatstgenoemde N.V. er bij de N.V. Gasunie op aandringt dat de prijzen van het stadsgas thans reeds worden aangepast aan die van het aardgas. De heer Dankers toonde zich verwonderd over een opmerking van de heer Doeleman, dat 55 aan vragen voor woningen van elders, prioriteit zouden moeten genieten bij de behandeling. „Wat dan te doen met de 195 aanvragen van Zierikzee uit?" De heer Doeleman merkte op dat de aanwas der bevolking finan cieel soulaas geeft binnen het kader van de verfijningsregeling. De heer Dankers geloofde dat het meer gaat om het optimale, dan om het maxi male aantal inwoners. De heer Doe leman: ,.We moeten vast houden wat we hebben". Subsidie Kraamverzorging De heer De Moor vroeg naar de subsidieregeling voor de Kraarriver- zórging. De voorzitter zei dat in streekverband hierover juist contact is geweest. Zierikzee zal de minimale subsidie van f 0,75 per verzorgings dag optrekken tot het „eilandplijk" niveau. De heer De Moor wilde we ten hoeveel de burgerij bijdraagt aan het Z.O.V.-verlichtingsplan. De voorzitter wist geen concrete cüfers, maar onderstreepte dat zo wel do middenstand, dc burgerij cn dc buurtverenigingen royaal hebben geofferd voor dit plan. Er ztfn trou wens nog verdere bijdragen uit dc bevolking te verwachten. De gemeente geeft aan dit plan een subsidie van f 5000,-. De heer Sim mers bracht de moeilijkheden met de V.V.V. «ter sprake. Dc gemeente geeft slechts een subsidie van f 10.-, omdat de gang van zaken bij de V. V.V. «niet bevredigt. Spreker was er evenwei van overtuigd dat de mid denstand voor concrete V.V.V.-plan nen geld op tafel zou willen leggen. „Het geld moet ook niet van de ge meente komen, maar van de midden stand". De heer Coumou informeerde of de heer Simmers lid is van V.V.V. In verband met de subsidie-affaire aan V.V.V. en de subsidie aan de Stichting Z.O.V. vond de heer Dan kers het vreemd dat men maar bang is dat er te weinig mensen naar Zie rikzee zullen komen. Gemeente en toerisme Hij wilde een ander geluid laten horen en wijzen op de nadelen van grote concentraties mensen. De rust woixit verdreven en de eigen inwo ners moeten in het seizoen overal uren wachten. De heer de Moor merkte op dat het inderdaad te dol worden k-an. maar dat impliceert nog niet dat de gemeente allerlei mensen aantrekkende activiteiten Jos zou moeten laten, want er steekt een goede kans in, dat het allemaal plot seling terugvalt. M.b.t. de V.V.V.-af- faire vond de heer de Boer het ab surd om aktiviteiten te betalen uit een soort niet legaal belastingstelsel. De 'heer de Boer vond de gemeente lijke presentatie een belangrijke zaak en mogelijkerwijs kan de ge meente er op wijzen dat het niet loopt, zodat er verbeteringen kun nen komen. De voorzitter zeide het evident te vinden dat het college staat achter een activering van het V.V.V.-werk. Subsidie aan bibliotheken Bij de verdere puntsgewijze be handeling van de begroting en de subsidienota, bestreed de heer Dan kers de noodzaak van subsidiëring van de bibliotheken .Hij zag liever subsidie aan de Stichting Zeeuws Studiefonds. Ook kantte hij zich te gen subsidies aan de Zierikzeese Oratorium Vereniging en de Z.V.U. Via verhoging van het eigen belas tingstelsel haalt de gemeente het geld tenslotte toch weer bij de bur gerij, aldus de heer Dankers. Na een verder principieel debat en een scala van aanvullende opmerkin gen kwam tenslotte de begroting in stemming, met het reeds genoemde resultaat. Op de slotdiscussies komen wu' nog nader terug. BURGH-HAAMSTEDE. Vorige week bestond grote belangstelling voor een demonstratie bewegingsleer voor ouderen, die gehouden werd in de grote zaal van het rusthuis „Duinoord". Een groot aantal bejaarden werkte aan deze demonstratie mee, welke plaats vond onder leiding van mej. W. Haarsma uit Middelburg. De lessen te Haamstede en Burgh zullen worden gegeven door mevr. A. J. Sanders-v. d. Kreek. Landbouw vereniging te Ouwerkerk vergaderde Éénentwintig leden bezochten de door de Coöp. Landbouwvcreniging „Aller Belang" uitgeschreven verga dering. De voorzitter de heer J. v. d. Stolpe wierp in zyn openingswoord een terugblik op 1965. Dit is een zeer matig tot slecht boerenjaar geweest door de vele regen en mond- en klauwzeer. Door de brug en de dam zullen er veel veranderingen optreden. Het Z. L.M.-journaal vermeldt diverse hoogtepunten uit de Zeeuwse land bouw en Zeeland in het algemeen, o.a. het overlijden van jhr. De Ca- sembroot, de Z.L.M.-tentoonstelling te Axel, de openstelling van de dam en van de brug, het zeer natte jaar (beelden uit de oogsttijd), storm over Zeeland en het aftreden van de alg.- voorzitter ir. M. A. Geuze. Hierna kwam aan het woord de heer J. Markusse. voorlichter der Z. L.M. over „Veranderingen in bedrijf en gezin". Zijn zeer boeiend betoog bevatte de navolgende hoofdpunten: ontwikkeling in de 'landbouw in het algemeen; de toenemende mechani satie. Het is alleen mogelijk, om be tere bedrijfsresultaten te behalen door verlaging van de kosten, o.a. machinekosten, arbeidskosten en w!erk door derden; bedrijfsopvolging en -overname en verhouding boer- zoon in liet bedrijf. Men zal meer moeten komen tot grotere samen werkingsvormen, vooral bij aan schaf en gebruik van dure machines. Een uitgebreide discussie over het Ingezonden mededeling Wèg pijn Als u poeders kiest! financien en economie Hervorming van liet monetaire stelsel? PARIJS, 26-1. In ingelichte finan- cieële kringen in Parijs is vernomen dat west-Duitsland waarschijnlijk nieuwe voorstellen voor de hervor ming van het internationale moctai- re stelsel zal doen tijdens de bijeen komst van financiële deskundigen van dc „Club van Parijs" die aan staande maandag en dinsdag in Pa rijs wordt gehouden. De voorstellen, welke zullen worden ingediend door Bundesbankdirecteur Emminger die de bijeenkomst zal voorzitten, zou den een compromis vormen tussen de Franse en Brits-Amerikaanse op vattingen. West-Duitsland zou het met Frank rijk eens zijn dat hol besluit, tot de invoering van een collectieve reser ve-eenheid genomen moet worden door een beperkte groep landen maar zou tegen een nauwe band tussen dc nieuwe eenheid cn goud zijn. besprokene volgde. Tijdens de om vraag deelde de voorzitter nog mede, dat de landbouwvcreniging en de ra tionalisatiekern samen zullen trach ten, om tot gesprekskernen te komen over actuele onderwerpen. GENEVE. Na vier maanden op re ces te zijn geweest zetten vandaag (donderdag) de vertegenwoordigers van 17 landen de ontwapeningscon ferentie in Genève voort. ZIERIKZEE Collecte U.V.V. De jaarlijkse collecte van de U.V.V. alhier zal ditmaal worden gehouden dn de week van 31 januari tot en met 5 februari a.s. Zoals 'bekend is de opbrengst van deze collecte weer be stemd voor het plaatselijke bejaar- denwerk, o.a. ontspanningsavonden en bejaardensociëteit. HAAMSTEDE Bromfietsdiefstal Toen de «heer M. Tuinman, wonen de in het Boomgaardwekken te Haamstede even bij de heer A. de V. aan de Hogeweg naar Westen - schouwen was en zijn bromfiets al daar bij de ingang van de oprij dreef had geparkeerd, ontdekte hij bij zijn terugkomst dat de trouwe tweewie- Ier was verdwenen. Aangifte bij de rijkspolitie wci'd gedaan die een on derzoek instelde. Een en ander ge beurde maandagavond en dinsdag morgen werd 'de brommer onbeheerd bij Zijpe gevonden. De rijkspoliite onaerzookt de zaak verder en het schijnt dat deze joyriding nog wel een staartje zal hebben. Schoorsteenbrand De familie Lups-v. d. Veer, wo nende aan het Sluispad, schrok dins dagavond op toen ze in de woonka mer zittende, plotseling met een knal een schilderij op tafel zagen vliegen. Bovendien ontstond er in de schoorsteen, op de plaats waar het schilderij had gehangen, een gal waardoor vlammen te zien waren. De brandweer werd verwittigd die alle voorzorgsmaatregelen die bij een schoorsteenbrand gebruikelijk zijn, uitvoerde cn spoedig weer inrukte. De brand vond plaats om 21.45 uur. Dc oorzaak was te wijten aan oen nooit opgemerkte nisbus waar vroe ger schijnbaar al eens een kachel pijp in had gezeten en waar in de loop der jaren behang overheen was geplakt. OUWERKERK Collecte Dc collecte voor HeMaVa heeft in het vierde kwartaal 1965 opgebracht f 24,58. Het bedrag is verzameld door Margriet Holm cn Marianne Boo- gaart f 8,69, Andre Wijnen f 6,08, Wilma en Joke Hendrikse f 3,26 cn Kees cn Johari van Westenbruggc f 6,95. Voor „Kerk en Wereld" is ge- colledtoerd f 78,10 (v.j. f 64,50). BRUINISSI5 Dorpsgenoot betrokken bij auto-ongeval Dc 71-jarige heer J. D. dc Korte te Biuinissc werd in Breda, toen hij bezig was om zijn auto tc keren door een achterop komende auto aanbie den. Do heer de Korte bekwam hicr- «ij een 'hersenschudding on moest in het Diaeonessenzickenhu is te Breda worden opgenomen. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2