7^ Ipkx f if^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vredesoffensief der Ver. Staten leverde geen enkel resultaat op Prijsbeleid tot dusver nuttig Soeslov acht vrede mogelijk in deze eeuw Vleesprijzen zijn nog te hoog Den Haag in feesttooi op 17 februari Gouden jubileum van Ned. Padvindsters Ziekenverzorgster met bijl vermoord Minister Den Uyl ziet geen kentering in de vaderlandse conjunctuur Minister Vondeling boos op bouwvakkers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiulerdag 27 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19930 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110~2255. na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; Succesjes(max. 4 regels) I f,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese begroting kroeg fiat van raad WASHINGTON, 26-1. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft woensdag de com missie van buitenlandse zaken uit het Huis van Afgevaardigden mee gedeeld, dat, met uitzondering van een nederlaag en overgave, er in Vietnam geen andere mogelijkheid bestaat dan geweld met geweld te vergelden. Hij voegde hier aan toe dat het jongste vredesoffensief van de Ame rikaanse regering geen enkel posi tief of bemoedigend antwoord uit Hanoi heeft opgeleverd. Hij legde deze verklaring af tij dens een toespraak waarin hij het Congres om spoedige goedkeuring verzocht van de aanvullende kredie ten van 415 miljoen dollar voor de buitenlandse hulp, waarvan het grootste gedeelte voor Vietnam be stemd is. De huidige middelen voor buiten landse bystand zün niet toereikend om het hoofd te bieden aan de zor gen in enkele gebieden, waar de vrede in groot gevaar is, zo zei Rusk. Het eerste wat in Vietnam nodig is, is veiligheid tegen terreur en moord van de Vietcong. Miinster Rusk vroeg voorts om 7Vfe miljoen voor Thailand en Laos en 25 miljoen dollar voor de Domini caanse Republiek. Zwarte handel Tijdens de commissievergadering spraken enkele Congresleden de be schuldiging uit, dat sommige Ame rikanen en Zuid-Vietnamezen for tuinen vergaren met zwarte handel en het plegen van corruptie met de oorlog in Vietnam als dekmantel Het democratische Congreslid Za- DEN HAAG. 26-1. Minister den Uyl (economische zaken) heeft in de Tweede Kamer de mate van prijs stijgingen „bijzonder zorgwekkend" genoemd. Hij merkte dit op bij de openbare behandeling door de vaste commis sie voor economische zaken van de begroting 1966 van het departement van economische zaken. De minister zei niet tevreden te zijn over het prijzen verloop. Een voortduring van de prijsstijging noemde hij een sociaal euvel. Hij bestreed de opvatting, als zou het tot dusver gevoerde prijsbeleid weinig effectief en doeltreffend zijn ge weest. Het gewicht van de hantering van juist dit prijsbeleid mag niet worden onderschat, aldus de minis ter. Zonder prijsbeleid zou er thans een ander prijsniveau zijn en zouden er hogere prijzen ontstaan, zo voegde hij aan deze mededeling toe. Luchtdienst Leningrad-Amsterdam DEN HAAG, 26-1. De staatslucht- vaartmaatschappij van de Sowjet- Unie „Aeroflot" is voornemens op donderdag 7 april aanstaande een wekelijkse dienst Leningrad-Amster" dam te openen. Dit heeft de presi dent-directeur van „Aeroflot", gene raal V. F. Baschkirow meegedeeld op een ontvangst in het gebouw van de ambassade van zijn land in Den Haag. Op deze ontvangst was ir. S. A. Posthumus, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mede namens minister Suurhoff, aanwezig. blocki, uit Wisconsin, zei dat er aan wijzingen bestaan dat sommige ge wezen Zuidvietnamese regeringslei ders „tot aan hun oksels" in het goud zaten toen zij hun ambtsperiode be ëindigden. Een andere democraat, Wayne Hays uit Ohio, deelde de commissie mee, dat de echtgenote van een Ameri kaanse burgerarbeider in Zuid-Viet- nam in een half jaar 36.000 dollar (circa 128.000 gulden) naar de Ver. Staten had overgemaakt. De werknemers van vier grote Amerikaanse maatschappijen in Z. Vietnam hebben toestemming hun gezinnen over te laten komen. Veel gezinsleden bedrijven zwarte handel, aldus Hays, die de veronderstelling uitsprak dat het grootste deel van de hulp die naar Vietnam wordt ge zonden, door diefstal verdwijnt. ROME, 26-1. De Sowjet-Unie is er zeker van dat in deze eeuw de praktische mogelijkheid aanwezig is om een wereldoorlog te voorkomen. Dit zei de Russische partij-ideoloog congres van de communistische par ty in Rome. Sceslov, wiens aanwezigheid op het congres van belang wordt geacht, zei dat de Russische regering een vreedzame politiek volgt. Zonder China met name te noemen drong Soeslov op grotere samenhang in de internationale communistische beweging. Hij richtte een aanval op de Amerikaanse buitenlandse poli tiek in Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika en verklaarde dat de Sowjet- Unie haar „internationale plicht" in Vietnam zal blijven doen. Soeslov kwam over de Russische buitenland se politiek te spreken nadat een Ita liaanse jeugdleider op een gesprek De C.A.O.-hesprekiiigen in de textiel ARNHEM, 26-1. Woensdagmiddag hebben opnieuw C.A.O.-besprekin- gen plaats gevonden tussen de tex tiel werkgeversfederatie en de drie werknemersorganisaties in de tex tielindustrie. Deze besprekingen heb" ben geleid tot nader beraad in eigen kringen van beide partijen. Op 8 fe bruari aanstaande komen partüen opnieuw in bespreking. DEN HAAG, 26-1. De margeprijs voor vlees is nog niet voldoende verbeterd. Hoewel er sprake is van een zekere daling, is er desondanks nog geen aanleiding om tot bijzon dere maatregelen over te gaan. De ontwikkeling wordt op de voet ge volgd, „want we zijn nog niet klaar met de slagers". Aldus minister Den Uyl (Econo mische Zaken) in de Tweede Kamer bij de bespreking in commissie-ver band van de begroting 1966 van het departement van Economische Za ken. De minister wees erop, dat de slagers „thans nog niet goed zitten" en dat hij met het Bedrijfschap Sla gers wil komen tot een eindoplossing van het vraagstuk van de marges. „Er moet iets meer gebeuren, dan tot dusver gebeurd is", aldus de be windsman. met de Rooms-Katholieken had aan gedrongen. Volgens deze jonge com munist, Achille Ochetto, willen de Italiaanse communisten niet dat Ita lië een oost-Europees land wordi. Hij is secretaris van de 173.000 leden tellende jeugdfederatie. Redding per helikopter uit de branding TERSCHELLING, 26-1. Een heli- kopter van de vliegbasis ^.eeuwar- cten is in de namiddag in actie ge weest om drie zeelieden die in de branding van Terschelling uit een omgeslagen sloep waren gevallen, te redden. De drie zeelieden, een Rus en twee Duitsers, waren met een sloep van de sleepboot „Dantzig" van de rederij Bugsir uft Borkum op weg naar het enige dagen geleden ge strande Russische schip, dat nog steeds vastzit bij paal 12. Ongeveer tweehonderd metei; van het strand sloeg de sloep om. De zee lieden konden zich aan de boot vast houden. totdat de helikopter hulp «wam bieden. Treiler aan de ketting IJMUIDEN, 26-1. De Vlaardingse treiler „Liesje en Rutger" (VI 153) die van Deense zijde wordt verdacht vorige week woensdag een aanvaring te hebben gehad met de Deense kot ter Mina Mcna. waarbij twee mensen om het leven kwamen, is woensdag middag opnieuw op de helling van het staatsvissershavenbedryf te IJ- muiden drooggezet. Op last van de officier van justitie te Haarlem hebben medewerkers van het gerechtelijk laboratorium uit Den Haag onder leiding van dr. A. H. Witte het schip opnieuw minitieus onderzocht en allerlei monsters ge nomen. Aan het onderzoek werd voorts deelgenomen door de gemeen tepolitie van Velsen, de gemeentepo litie van Vlaardingen en de rijks politie te water. Uit Denemarken is een rapport ontvangen met de eerste verhoren, onder andere van de enige overle vende. De politie beschikt daarmee nu over vergelijkingsmateriaal met de verhoren van de opvarenden van de VI 153. De 21-jarige prinses Benedikte zal de koninklijke familie vertegenwoor" digen bij het huwelijk van prinses Beatrix. Dit 'heeft het Deense hof woensdag meegedeeld. DEN HAAG, 26-1. Den Haag zal cp 17 februari, wanneer H.K.H. prin ses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Baarn in ondertrouw zün gegaan, feestelijk z(jn uitgedost: met een ereboog, toefen vlaggen, bal lonnen, sparregroen, fakkel- en schijnwerperlicht. BEN HAAG, 26-1. ,.Wij vrouwen doen het nooit zo officieel. Wij noemen dat poespas. Maar voor het vijftigjarig bestaan van het gilde moeten we wel en we doen het graag". Dit verklaarde op een pers conferentie mevr. N. A. den Haan-Groen, presidente van het Neder landse Padvinders Gilde, dat aanstaande zaterdag een openbare al gemene jubileum vergadering houdt. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag en mr. J. Klaassesz, commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-Holland, en - daar minister mr. M. Vro lijk verhinderd is - de heer A. P. van der Mey, chef van de afdeling jeugdvorming van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk zullen er het woord voeren. Daarna zal in de rol zaal op het Binnenhof een receptie worden gehouden. Doch naast „poespas" viert het gilde zjjn jubileum met tal van hoogtepunten en manifestaties, waaronder de jubeldag op derde Pinksterdag in Ommen. Het wordt een doc-feest voor achtduizend gidsen met als gaste Lady Baden Powell. Voor de ongeveer 9000 ka bouters van bet gilde zullen gewestelijk doe-feesten worden georga niseerd. Van de zomer wordt bovendien op „de Zilveren Schor" bij Arnemuiden een internationaal werkkamp voor leidsters gehouden. Het hoofdbestuur van het gilde heeft voor alle feestelijkheden f 5.000,- uitgetrokken. De rest moet van de padvindsters en kabou ters komen, die hiervoor speciale acties hebben gehouden. In west-Duitsland is een Sowjet-Russische spionage groep ontmaskerd. Op deze foto, welke in Bonn werd vrijgegeven, is te zien hoe een Russische agent rechtseen pakje in ontvangst gaat nemen van een Duitse contact- man (gezicht weggehaald). HEERENVEEN. 26-1. In het zus terhuis van de verpleeginrichting „Blauhus" te Oranjewoud (Fr.) is woensdagavond om ongeveer acht uur de ongeveer 20-jarige gediplo- ALMERIA. Uit Spaanse bron is vernomen, dat twee kernbommen van 25 megaton elk, zich voor de Spaanse kust ten noorden van Alme- ria op 300 tot 400 meter diepte be vinden. De piloot van de op 17 janu ari verongelukte B-52 zou de twee bommen hebben afgeworpen alvo rens zelf te springen. DUSSELDORF. Ongeveer duizend van de omstreeks 6.500 voor het me rendeel illegaal in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen ver blijvende Marokkanen moeten vóór zaterdag a.s. vertrekken. Anders zul len zij het land worden uitgezet. De Verenigde Staten hebben een aantal andere landen laten weten dat zij de Amerikaanse troepen niet in gevaar mogen brengen door een onbepaald voortduren van de pau ze in de bombardementen op Noord- Vietnam. Dit werd dinsdag door goedingelichte functionarissen in Washington verklaard. meerde ziekenverzorgster Grietje Berga met bijlslagen om het leven gebracht. De vermoedelijke dader, haar 25- jarige verloofde J. C., die bij de ou ders van het meisje in Harderwijk in de kost was, is een half uur na dien bij een verkeersongeval zwaar gewond geraakt en ligt thans in het ziekenhuis te Heerenveen. C., die werkzaam was bij Philips in Drachten, was zoals gebruikelijk per bus van Drachten naar Heeren veen gereisd. Van de directie van de verpleeginrichting voor chronische patiënten had hij toestemming ge kregen zijn verloofde op haar kamer te bezoeken. Cm acht uur hoorde een meisje in de kamer naast die van mej. Berga glasgerinkel gevolgd door een gil. Hierdoor gealarmeerd riep het meis je om hulp waarop een bestuurslid van het „Blauhus", die in het gebouw in vergadering was, toeliep. De deur bleek op slot waarop het bestuurs lid de deur intrapte. Hij vond mej. Berga zwaar gewond op het bed lig gen. De gewaarschuwde arts, de heer J. Goll jr, constateerde hersenletsel waaraan het meisje even later ter plaatse is overleden. Bij het begin van het centrum, op de korte Vijverberg, komt de ere boog, waarin het motto „UW geluk- ons geluk" wordt verwerkt. Rode, witte en blauwe ballonnen en groen versieren de bcog, die 's avonds wordt verlicht. Op hoekpunten en straten waar het bruidspaar na het Hollands bruidsfeest in de Ridderzaal 's mid dags tijdens de rijtoer langs komt, komen toefen en groepen vlaggen, terwijl hier en daar een bijzonder ac cent aan de versiering wordt gege ven. De minder fraaie plekken langs de route zullen worden afgeschermd. Het Binnenhof wordt versierd met ornamenten van rood-wit-blauw vlaggedoek om de lantaarnpalen. Langs de waterkant bij de Vijverdam komen de provincievlaggen. Zoals op Koninginnedag en bevrijdingsdag wordt op 17 februari ook het plein 1813 feestelijk aangekleed. Het niomt- en klauwzeer DEN HAAG. 26-1. De veeartsenij- kundige dienst betwijfelt niet. dat het vaccin, dat bij de inenting van varkens wordt gebruikt, werkzaam is. Het vaccin dat bij runderen af doende werkt en immuniteit voor lange tijd geeft, sorteert bij varkens echter minder effect. Pas na een tweede enting treedt onvatbaarheid op, maar dan nog van korte duur. In Noderland is voorts voldoende ent slof aanwezig om de gewenste maat regelen tegen het mond- en klauw zeer uit te voeren. Dit heeft de minister van land bouw, de heer Biesheuvel geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Voogd (BP). DEN HAAG, 26-1. Minister Den Uyl (economische zaken) is van oor deel, dat ten onrechte in de afgelo pen maanden gesproken is over een kentering in de conjuctuur. H(j is ook de mening toegedaan, dat men zeker niet kan stellen, dat ons land is gaan behoren tot de koplopers en exporteurs van de inflatie. Hij acht het onjuist om te stellen dat ons land tot een autonome haard van in flatie is geworden. Deze optimistische geluiden liet dc minister horen in de Tweede Kamer bij de (openbare) behandeling dooi de vaste commissie voor economische zaken van de begroting 1966 van het departement van economische zaken. Minister den Uyl sprak over o.m. een afnemende inflatoire ontwikke ling. „We zitten nu in een dalende lijn", zo merkte hij op. Het verwijt van de CH-afgevaardigde van dei- Mei als zou de overheid te weinig aandacht aan de inflatie-bestrijding schenken wees de bewindsman van de hand. Hij noemde de bestrijding van de inflatie juist bijzonder be langrijk en wees er op, dat „meer dan tevoren de inflatie ernstig wordt genomen". Minister den Uyl zei. dat cr thans sprake is van een afnemen de prijsstijging als gevolg van de stijgende arbeidskosten. Sprekende over de conjuncturele ontwikkeling, zei de minister dat de ze „een wat. overdadige" aandacht heeft gekregen als gevolg van een aantal bedrijfssluitingen in einde 11)65, Er zijn, aldus de minister, in •VM S N Dit nummer bestaat uit 10 pagina's v Een slecht humeur js een be- smettelijke ziekte. WAT UQT Dl BILT Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen en aanvankelijk hier en daar enige regen: matige, aan de kust aanvankelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag, maar in het noorden iets hogere tem peraturen. 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.20. Maan op 11.09, onder Eerste kwartier: 29 jan. te 20.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 jan. 7.03 v.m. 19.33 n.m. BROUWERSHAVEN 28 jan. 7.02 v.m. 19.20 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De koude continentale lucht, die gisteren nog in het. noorden van Nederland aanwezig was, werd in de afgelopen nacht geheel verdreven. De grens met de zachtere oceanische lucht kwam daardoor boven Duits land te liggen, waar vanochtend lichte vorst en ij zei voorkwam. In het zuiden van ons land was de tem peratuur vanochtend evenwel opge lopen tot ongeveer 8 graden en in het noorden tot omstreeks 3 graden. De aanvoer van zachte lucht werd veroorzaakt door een depressie, die via de Britse eilanden langzaam naar het oosten beweegt. Deze depressie vult op. maar een volgende storing breidde vanochtend zijn invloed uit over de Golf van Biscaye en het zee gebied ten zuidwesten van Ierland. In verband hiermee blijft Nederland ook vrijdag bij zuidwestelijke win den in de zachte lucht. De kans op regen blijft eveneens aanwezig. de afgelopen maanden ten onrechte veel uitlatingen geweest, d'ie conclu deerden tot een kentering in de con junctuur. „De gegevens en aanwij zingen daarvoor zijn niet bepaald voorhanden", aldus de bewindsman. Wel knelpunten De minister zei, dat er „natuurlijk" knelpunten zijn, maar hij conclu deerde dat „nog niet het moment is gekomen om heel hard aan de bel te tiekken". De minister drong aan op een behoedzaam beleid („waakzaam zijn is heel iets anders dan een ken tering") en merkte op, dat de huidi ge conjuncturele ontwikkeling voort durend grote zorg vraagt. „Een be hoedzaam beleid is geboden in onze economie, die ik niet aarzel gezond te noemen", aldus minister den Uyl. Een huwelijks- cantate HILVERSUM, 26-1. De natio- naai programma-commissie van de Nederlandsche Radio Unie heeft Oscar van Hemel een opdracht verstrekt voor het componeren van een hu welijkscantate ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Deze cantate, voor sopraan, tenor, groot koor en groot orkest, werd inmiddels voltooid. De tekst is van dr. C. Rynsdorp, die als grondge dachte een barokstudie in mo derne norm koos. De huwe- lijkscantale zal onder leiding van Leo Driehuys en met me dewerking van het kle'n om roepkoor en het Radio kamer orkest van de N.R.U. ten ge hore worden gebracht in het nationaal programma op 10 maart. DJAKARTA. Vice-luchtmaarschalk Omar Dhani, de gewezen bevelheb ber van de Indonesische luchtmacht, bevindt zich „gezond en wel" in het buitenland, zo heeft zijn opvolger, vice-maarschalk Sri Moeljono Her- lambang, woensdag tegenover het persbureau Antara verklaard. AMSTERDAM, 26-1. Minister Vondeling is boos op de bouwvak kers. Dit bleek duidelijk uit z(jn uit latingen van vanavond op een bij eenkomst van de politieke en cultu rele studentenorganisatie Demos in „De Kroon" in Amsterdam. Hij noemde daarbij de eis tot loonsverhoging met 25 0 „een schandelijke overvraging". „Men kon heel goed weten dat men boven de 7 °/o in de gevarenzone zit en dat er bij een zodanige loonsverhoging een geweldige prijsopdrijving zou optre den in de meest gevoelige sector". Dc bouwvakkers hebben de laatste ja ren bovendien al enkele behoorlijke beurten gehad, aldus de minister. Hij merkte voorts op dal het wel licht een vorm van onderhandelings techniek is om te overvragen, maar dat dit alle perken te buiten gaal. Ten slotte toonde de minister zich ontevreden over de prestatie die de bouwvakkers „in bepaalde plaatsen" leverden. „Men kan daar bepaald niet pochen op de arbcidsproduktivi- teit", zo zei hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1