BMW 1600 10.950. opvolging von kinderen Autoverkopen zullen gaan teruglopen Oorlogszuchtige taal van Peking Om de hereniging van Duitsland Scholen vrij op 10 maart 47 doden bij vliegtuigongeluk De Joden in de Sowjet-Unie De Lauwerszee Anti-hongeractie voor India Werkgevers en werknemers Het goud van Serooskerke STREEKNIEUWS PIIBE KLASSE P. A. Remeeus L 0 Verwachting R.A.I. AMSTERDAM, 25-1. „Voor de au tohandel wordt 196ö een moeilijk jaar. De personenautoverkopen zul len voor het eerst sinds 1958 gaan dalen, van de omzetten in bedrijfsau to's mogen zeker geen hogere, eerder lagere verkoopcijfers verwacht wor den", aldus de verwachting van de K.A.I. Oorzaken voor deze terugval zijn, aldus de R.A.I., beide te herleiden tot de financiële politiek van onze overheid, wat de personenauto's be treft tot de fiscale maatrgelen, inza ke de bedrijfsauto's tot de algemene economische situatie, zoals die door het regeringsbeleid in de hand wordt gewerkt. De R.A.I. gaat er van uit dat in 1966 zo ongeveer 300.000 personen auto's verkocht hadden moeten wor den indien de belastingen niet ver hoogd zouden zijn. Door die belas tingverhoging zijn in het laatste kwartaal van 1965 40.000 stuks extra afgezet en de R.A.I. verwacht dan ook dat dit aantal zijn invloed zal hebben op de verkoopcijfers van 1966. De vereniging komt tot de slotsom dat de verkopen van perso nen- en combinatieauto's dit jaar HONGKONG, 25-1. Het is onze grootste plicht tegenover ons volk en dt bevolking van de gehele wereld ons goed voor te bereiden op een oorlog tegen agressie. zo staat te le zen in een rapport dat de directeur van de politieke afdeling van het Chinese volksbevrijdingsleger, Hsiao Uoea, heeft uitgebracht. Volgens het persbureau Nieuw China zegt Hsiao Hoea in zijn uit voerig rapport onaei meer dat het Amerikaanse imperialisme de oorlog in Vietnam en Indo-China snel uit breidt en de speerpunt van zijn agressie op China rioht. „Wij kun nen de Amerikaanse agressors zeker verdrinken m een oceaan van men sen BONN, 24-1. Bondskanselier Er- hard van West-Duitsland zal de fractievoorzitters van de drie groot ste politieke partijen in de Bondsdag bijeenroepen, om met hen van ge dachten te wisselen over de verde ling van Duitsland. De conferentie met de christende mocratische, liberale en sociaal-de mocratische fractieleiders zal waar schijnlijk begin van de volgende maand plaats vinden. Op een persconferentie zei de re geringswoordvoerder dat het kabi net bereid was te spreken over mo gelijke opofferingen, teneinde her eniging tot stand te brengen. DEN HAAG, 24-1. Nu de regering besloten heeft de tiende maart 1966, de dag waarop Hare Koninklijke Hoogheid prinses Peatrix in het hu welijk zal treden met de heer Claus von Amsberg, als nationale feestdag te beschouwen, heeft de minister van onderwijs en wetenschappen bepaald dat de rijksinstellingen voor onder wijs op die dag gesloten zullen zijn, zo deelt het ministerie van onder wijs en wetenschappen mede. De gemeentebesturen, alsmede de besturen van de instellingen voor bijzonder onderwijs wordt verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. SAIGON, 25-1. Boven het mid den van Zuid-Vietnam is een trans portvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 47 miltiairen neerge stort. Waarschijnlijk zijn alle inzit tenden omgekomen, ei een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon. Het vliegtuig, een C-123, stortte neer kort nadat het An Khe, een Amerikaanse basis 420 km ten noor den van Saigon, was opgestegen. Bij het neerkomen vloag het in brand. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Er bevonden zich 43 mili tairen van het zevende regiment ca valerie en vier bemanningsleden aan boord. Het vorige grote vliegtuigongeluk in Vietnam gebeurde op 11 december Daarbij kwamen 81 Amerikaanse mi litairen en vier Zuidvietnamezen om. AMSTERDAM, 25-1. „De positie van de Joden in Rusland is wel iets verbeterd, maar er viel ook veel te verbeteren en er is voor hen nog geen sprake van een ideale situatie". Dit is de opvatting van de voor zitter van de Nederlandse Zionis tische Studenten Organisatie (N.Z.S. O.), de heer A. H. M. Duparc. Met als inzet de positie van de (volgens Russische officiële cijfers) drie miljoen zielen tellende Joodse gemeenschap in Rusland, hebben de World Union of Jewish Students, in samenwerking met de N.Z.S.O., in het Maagdenhuis in Amsterdam een tentoonstelling samengesteld, die vanaf heden-dinsdag t/m 28 januari te zien is. De expositie zal na 28 januari langs de belangrijkste uni versiteiten van Europa reizen en la ter in het jaar in landen als Israël, Noord- en Zuid-Amerika en Austra lië worden gehouden. De tentoon stelling is al te zien geweest in Brussel. vrijwel zeker beneden de 260.000 zul len blijven. Wat de bedrijfsauto's be treft verwacht de R.A.I. een daling van de verkopen met tien proceni over de gehele linie. „Maar deze con clusie moet met enige voorzichtig heid gehanteerd worden, want prog noses op korte termijn wijken nog gemakkelijker van de werkelijkheid af dan die op lange termijn". BOOMPLANT ACTIE VOOR GALILEA DEN HAAG, 24-1. Het Joodse Na- tionale Fonds begint 30 januari een nieuwe, enkele maanden durende actie voor boomplanting in Galilea, een gebied van ruim 100.000 ha. in Israël. Een vorig jaar gevoerde actie heeft ruim een half miljoen guLden opgebracht. De nieuwe actie zal zon dagmorgen 30 januari via de VARA- microfoon (lussen half negen en kwart voor tien) worden ingeleid. (Certificaten ad f 5 voor een boom kunnen worden besteld via postre kening 59.70.00 van het Joods Natio naal Fonds te Amsterdam). Afbraak van „Westwal" BONN, 24-1. De Bunkers en pantser-versperringen van de onder Hitier aangelegde „Westwal" aan de Duits-Franse grens zullen ook dit jaar verder worden afgebroken. Voor 1966 is daarvoor een bedrag van twee eneenhalf miljoen mark uitgetrokken De sloop heeft al 26,8 miljoen mark gekost. In Salzburg is maandag het pro ces begonnen tegen de gebroeders Johann (52) en Wilhelm Maurer (48) die van medeplichtigheid aan ver scheidene moorden op Joodse gevan genen in Poolse concentratiekampen worden beschuldigd. Gevangene (in het gips) ontsnapt DEN HAAG, 24-1, - Uit het Ge- meentcHjk ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is maandag even vóór het middaguur de 44-jarige, in Sche- veningen gedetineerde, varensgezel J. T. ontsnapt. Zijn vrijheid was van korte duur. In de avond nog werd hij bij familie in Delft gepakt en op transport ge steld naar de Scheveningse gevange nis. T. werd sinds begin januari in het Haagse ziekenhuis verpleegd omdat hij een rechterschouderfractuur had. Op het moment van zijn ontsnap ping zat hij dan ook van hals tot heupen in het gips. In afwachting van zijn terugkeer naar de gevangenis had T. zijn bur gerkleren, door zijn vrouw gebracht, mogen aantrekken. De gevangenis auto liet echter op zich wachten. Van het feit dat hierdoor de aandacht van de verpleegsters was afgeleid, - bo vendien werd T. niet bewaakt - heeft hij toen gebruik gemaakt. T. was tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek veroordeeld en zou eind april van dit jaar vrij komen. GRONINGEN, 24-1. Omtrent de bestemming van de in de toekomst droog vallende gronden in de Lau werszee wordt nog overleg gepleegd met de Rijks Planologische Commis sie. Verwacht mag worden dat de Rijks Planologisch Commissie bin nenkort een advies over deze be stemming aan de regering zal uit brengen, aldus delen Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten van Groningen mee in hun memomrie van antwoord. Uit Groningen en Friesland is er steeds op aangedrongen de gronden in de Lauwerszee te bestemmen voor de doeleinden neergelegd in het rap port „recreatie-plan Lauwerszee" van de Fries-Groningse recreatie commissie. Naar het zich laat aan zien zal met deze wensen in zekere mate rekening worden gehouden. Bij het overleg zijn voorts met nadruk bezwaren naar voren gebracht tegen de bestemming van een gedeelte van het gebied als militair terrein. Gede puteerde Staten van Groningen heb ben evenwel gelet op hetgeen ter za - ke door enkele bewindslieden in het openbaar is meegedeeld, de indruk dat het wel onvermijdelijk zal zijn dat aan een gedeelte van het gebied een dergelijke (militaire) bestemming zal worden gegeven. DEN HAAG, 24-1. De stichting Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand (N.O.V.I.B.) heeft het gironummer 100200 van de anti hongeractie opengesteld voor de in zameling van geld ter bestrijding van de hongersnood in India. De N. O.V.I.B. deelt mee reeds een aantal dringende aanvragen om hulp te hebben ontvangen. De N.O.V.I.B. wijst op de uitzen ding „Mies en scene" van de Vara- televisie van zaterdag j.l., waarin de minister van staat dr. W. Drees op de vraag „wat zou u doen wanneer u één miljoen vrijelijk te besteden had voor goede doelen?" geantwoord heeft dat voor hem de hulp aan de noodlijdende medemens in de ont wikkelingslanden de hoogste urgen tie heeft. In het bijzonder gingen do gedachten van dr. Drees uit naar de hongersnood in India, waar 12 mil joen mensen thans reeds oog in oog staan met de hongersnood. „Wie helpt dr. Drees aan een miljoen", al dus vraagt de N.O.V.I.B. aan het be gin van deze actie tegen de hongers nood in India. UTRECHT. 25-1. „Wij staan voor een beslissende periode in de ver houding tussen werkgevers en werk nemers', zo constateert het N.V.V. in zijn bondsbladen. „Alleen een recht vaardige en belangrijke zaak mag naar andere actiemiddelen dan het overleg doen grijpen". „Men kan zich dan ook wel af vragen of één procent loonsverho ging, de kwestie arbeidstijdverkor ting, en zelfs een kleine tegemoet koming aan georganiseerden belang rijk genoeg zijn om daarvoor conflic ten te riskeren". Het N.V.V. meent dat dit niet de punten zijn waar het om draait. „Het gaat om het meest wezenlijke werk- nemersbelang: het bestaan en de er kenning van de vakbeweging als on derhandelingspartner". Volgens de N.V.V.-bladen wordt de vakbeweging in vele gevallen door de werkgevers niet meer ernstig ge nomen „en dit is een dodelijk gevaar voor de vakbeweging" Nationaal programma op 31 januari HILVERSUM, 25-1. Her gelegen- heid van de verjaardag van H.K.H. prinses Beatrix, wordt via de zen ders Hilversum I en II een nationaal programma uitgezonden. Het pro gramma Hilversum I heeft een wat ernstiger karakter dan dat via Hil versum II, waarin meer populaire programma-onderdelen voorkomen. Beide programma's beginnen om 20.00 uur met een toespraak van mi nister-president Cals over de actie „Be-„zegel" hun vlucht". Colleges b. en w. van Schoitwen-Duivelantl naar Vlissingen ZIERIKZEE. 25-1. De gemeente Vlissingen heeft de colleges van b. en w. van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland uitgenodigd om, nu door de Oosterseheldebrug, het verkeer tussen de Zeeuwse eilan den zoveel verbeterd is, en min of meer ter „viering" van de totstand koming van deze brug, uitgenodigd tot een bezoek aan zijn stad. De deelnemers uit Schouwen-Dui veland zullen door b. en w. ten stad- huize worden ontvangen, waarna een bezichtiging van het stadhuis volgt. Ook het bejaardentehuis „Ter Ree- de" zal met een bezoek worden ver eerd en vervolgens zal men in hotel Brittannia de lunch gebruiken. Na de middag volgt een bezoek aan de nieuwe havenwei'ken in het Zuid-Sloe, Scheldepoort genoemd, waar het gezelschap onder leiding van de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de dok ken zal bezichtigen. Afscheid wordt genomen in hotel Noordzeeboulevard Meer dan 400 van de 600 Ameri kaanse burgers die in Cuba wonen zullen op eigen verzoek met ingang van begin volgende maand in Ame rikaanse vliegtuigen naar hun vader land terugkeren, zo is in gezagheb bende kringen in Havanna meege deeld. Een Boeing-707 verkeersvliegtuig met 113 mensen aan boord heeft maandag tijdens de landing op het Kennedy-vliegveld te New York een neuswiel verloren. De passagiers kwamen met de schrik vrij. De fisens en in liet bedrijf van de ouders Een tegemoetkoming bü de afrekening (Van een medewerker). Overige vereisten Behalve dat de ouder ofwel inva lide, ofwel ouder dan 65 jaar moet zijn en dat de doorschuiving van de belastingelaim alleen kan geschieden op schriftelijk verzoek van alle be trokkenen, dat zijn de eigenaar plus de voortzettende kinderen, is nog vereist dat de gehele onderneming wordt overgedragen en dat de voort zettende kinderen allen het zelfde standpunt innemen wat betreft het al dan niet doorschuiven der stille re serves. Dit laatste blijkt reeds uit het feit dat behalve door de ouders het schriftelijk verzoek tot door schuiving mede door alle voortzet tende kinderen moet worden gedaan. Nu zou zich bijvoorbeeld het ge val voor kunnen doen, dat een va- Oplichting met valse dollars HEERLEN, 24-1. De vrouw van een hotelhouder in Eijgelshoven is door twee pseudo-Amerikanen voor driehenderdvijftig gulden opgelicht met zogenaamde kauwgomdollarbil jetten. De Duits sprekende „Ameri kanen" reserveerden een kamer en wisselden met een honderd dollar biljet. Achteraf bleek dit een vals biljet te zijn. De politie kwam tot de conclusie, dat het een copie van een uit 1865 stammend bankbiljet was dat om een pakje kauwgom had ge zeten. Zeldzame eendensoort in Nederland MIDDELBURG, 24-1. De laatste dagen wordt in ons land, o.a. de Oosterschelde, een voor ons land zeer zeldzame vogelsoort waargenomen namelijk de koningseidereend, een soort die volgens de ornithologische literatuur tot dusver in deze eeuw en vermoedelijk ook daarvoor, nim mer in onze wateren is gezien. Het mannetje van de koningseidereend is in het bezit van een opvallend, bij zonder fraai verenkleed in een sterk zwprt-wit kleurenpatroon en heeft een diep oranje-rede snavel. De soort komt voor, onder andere in noord- Rusland, noord-Seberië en Nova Zembla, in Lagune- en Toendrage- bieden rond de Noordelijke IJszee. As van Sjastri verstrooid ALLAHABAD, 25-1. Twee weken na de dood is dinsdag de as van pre mier Lal Bahadoer Sjastri aan het water van de heilige rivier Ganges toevertrouwd, waar de Jumna en de Sarasvati de rivier in stromen. Bij de plechtigheid, die om 10.50 uur plaatselijke tijd werd voltrokken (06.20 uur Ned. tijd) was een grote menigte belangstellenden aanwe zig. Rhodesië op Europese agenda STRAATSBURG, 24-1. De Assem blee van de Raad van Europa heeft maandag aan het begin van zijn win- terzitting in Straatsburg besloten, de kwestie Zuid-Rhodesië op zijn agen da te plaatsen. Een groep afgevaardigden heeft een ontwerp-aanbeveling ingediend, waarin de achttien landen van de Raad van Europa worden opgeroepen zich in onderling overleg achter de V.N.-politiek van economische sanc ties ten aanzien van Zuid-Rhodesië te scharen. De Assemblee besloot maandag middag voor dit geval de urgentie- procedure te volgen en de aanbeve ling heden-dinsdagmiddag reeds, aan het slot van het algemene politieke debat, te bespreken. der zijn zaak aan twee zoons wil overdragen, ieder voor gelijke de len, doch dat men het er, gezien de financiële verhoudingen, onderling over eens is, dat men ten aanzien van de ene zoon wil afrekenen over de (halve) stille reserves, en ten aan zien van de andere zoon wil door schuiven, wat betreft de (andere helft der) stille reserves. Men zou dan kunnen redeneren dat de vader eerst -zijn halve bedrijf aan de ene zoon zou kunnen overdragen en daarbij betalen over de helft der stil le reserves minus de vrijstelling ad f 10.000.-. Later zou hij dan de helft die hij nog bezat, en die dan zijn ge hele onderneming is, aan de andere zoon kunnen overdragen en daarbij gebruik maken van de doorschui- vingsmogelijkheid. En passant zou dan meteen nog het voordeel van de vrijstelling ad f 10.000,- worden ge noten, omdat thans, anders dan vroe ger, ook bij overdracht van een deel van een onderneming reeds direct de volle vrijstelling wordt genoten. Fiscus let op! Deze constructie lijkt wel wanneer er een voldoende tijdsverloop tussen beide transacties is en de geschetste gang van zaken een reële achter grond heeft, b.v. doordat de zoons niet even oud zijn en ieder op gelij ke leeftijd een deel van de zaak van de vader over kan nemen. Kan de fiscus evenwel stellen dat in wezen één transactie is uitgevoerd en dat dus het tijdsverloop tussen beide overdrachten slechts een for maliteit was die nergens anders toe kon dienen dan om het vereiste dat de doorschuiving de gehele onderne ming moet betreffen, te ontgaan^ dan zal men hiermede geen succes hebben. De fiscus kan dan de door schuiving bij de overdracht aan de tweede zoon weigeren. Dat de gehele onderneming moet worden overgedragen, houdt overi gens niet in dat de vader niet enkele, voor het drijven van de onderneming niet essentiële, bedrijfsactiva van de overdracht zou mogen uitsluiten en naar zijn privé-vermogen zou mogen overbrengen. Het zou zich b.v. kun nen voordoen dat tot het bedrijfs vermogen ook zijn woonhuis zou be horen, dat hij enerzijds zelf wil be houden en dat anderzijds door de zoons1 om financiële redenen ook niet kan worden overgenomen. Dan kan de doorschuiving van de stille reser ves in de overige bestanddelen van het bedrijfsvermogen wel doorgang vinden, doch over de stille resereves in dat woonhuis moet de vader dan vanzelfsprekend betalen. De vraag is echter naar welk tarief. Het bijzonder tarief Op grond van de wettekst en de opzet van de gehele regeling moet het bijzonder tarief van 20-40 °/o, hierboven reeds genoemd, van toe passing zijn. Blijkens een toelichting, door de minister gegeven bij een soortgelijke doorschuivingsregeling bij omzetting van de zaak in een n.v., is de minister echter van oordeel dat in dat geval de boekwinst op het woonhuis naar het normale, oplopen de, tarief moet worden belast, het geen het gebruikmaken van de faci liteit als regel al te duur zou maken. Het is nu de vraag of de belasting rechter op grond van de wettekst het bijzonder tarief zal verklaren of op grond van het systeem van de wet zoals de minister dat ziet, het nor male, oplopende, tarief. Op dit punt is het wachten nog op de eerste be lastingbetaler die de kat de bel aan bindt. All met al kan gesteld worden dat de fiscus voor het uitstel dat men door de doorschuiving geniet een ta melijke prijs vraagt, terwijl in vele gevallen, zeker in de zienswijze van de minister omtrent het tarief, die prijs al te hoog zal zijn Men zij ge waarschuwd! Landbouwhervormingen in de Sowjet-llnie v MOSKOU, 25-1. De eerste secreta ris van de Russische communistische partij. Brezjnev, is benoemd tot voorzitter van de commissie die nieuwe richtlijnen moet opstellen voor de 37.600 collectieve boerderijen in de Sowjet-Unie. Deze commissie werd in maart vorig jaar door het centrale comité van de partij ge vormd en telt 149 leden. Zij zal de voorstellen bestuderen die door plaatselijke autoriteiten, weten schappelijke instellingen, boerderij en en arbeiders zijn ingediend, aldus het Russische persbureau Tass. DEN HAAG, 25-1. Het goud op de prei-akker in Serooskerke, die al zo veel gouden munten uit vroeger eeuwen heeft opgeleverd, I(jkt wel voor het cpscheppen te liggen. Er is weliswaar niet meer naar goud gedolven sedert het begon te vriezen en men zal met graven nog wel even moeten wachten, tot de grond wat droger is geworden, maar er zijn maandag, toen de goudgravers even voor de televisie een nummer tje weggaven, toch nog wat munten gevonden. Een Amerikaanse televisiemaat schappij, de C.B.S., was opnamen ko men maken en terwijl men terwille van de Amerikaanse t.v.-kijkers en kele ogenblikken deed alsof men ijverig aan het zoeken was, werden er in de vochtige grond weer enige munten aangetroffen, die men triom fantelijk aan de kijkers kon laten zien. In de wortels van een preiplant vond een huisvrouw in Serooskerke voorts de afgelopen week nog een gouden munt. „En zo hebben we toch nog wat verdiend, ondanks het vorstverlet", zei waarnemend burgemeester De Kam van Serooskerke. ZONNEMAIRE De E.H.B.O.-examens In het bericht over de E.H.B.O.- examens, opgenomen in het nummer van vrijdag jl., is een vreemd foutje geslopen. Er werd gesproken van „theologische" lessen, maar dit moest natuurlijk zijn „theoretische" lessen. De cursus werd gedoceerd door de arts G. J. van der Waarden voor wat betreft de theoretische lessen. De praktische lessen werden gegeven door de in het bericht genoemde per sonen. DIVERSE BERICHTEN Bij gevechten op kleine schaal en aanvallen van Amerikaanse vliegtui gen in Vietnam zouden maandag honderden doden zijn gevallen. Er zijn tot nog toe geen berichten over grote gevechten. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft dinsdag in het Britse weekblad „Punch" in een lang artikel zijn greep naar de macht van 11 novem ber jl. verdedigd. BARENDRECHT. Woensdagavond aanstaande behandelt de gemeente raad van Barendrecht het voorstel van b. en w. om alle 1400 schoolkin deren ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Beatrix een beker te schenken, gedecoreerd met een veelkleurig bruiloftsembleem. Het Amerikaanse geboortecijfer kwam vorig jaar door een scherpe daling bijna op het peil van tijdens de tweede wereldoorlog. Aan de na oorlogse geboortegolf is nu wel een einde gekomen, zo deelde het Ame rikaanse levensverzekeringsinstituut heden-dinsdag mede. NIEUW DELHI. India en Paki stan zijn zaterdag overeengekomen eind januari hun troepen ongeveer een kilometer terug te trekken, al dus een mededeling van het Indiase ministerie van defensie. VOORSCHOTEN. Het tienjarig jongetje Frans Koot uit Leiden, die zaterdagmiddag onder 'het ijs van de Korte Vliet, in Voorschoten was ge raakt en pas na ruim vijf minuten op het droge werd gebracht, is <in het academisch ziekenhuis in Leiden overleden. V' V2CJJ- U brengt uw radio toch ook niet 's avonds de buren Neem de Z'enkzeesche Nieuwsbode voor U ALLÉÉN SU CCESJ ES Diversen: „Ik heb eerbied... voor jouw grijze haren" zegt het lied. Maar „Crème MarchaT* doet ze verdwijnen! Géén verf of spoeling. Oók verkrijgbaar in diepzwart. Gratis folder bij: fa. S. A. van Gastel Zn., Havenpark 32, Zierikzee. Paint Putti voor het schilde ren van nieuw hout, maakt plamuren overbodig. Mol, Nieuwe Boogerdstr., Zierik zee. Alles op verf- en be- hanggebied. KRACHT IN EEN VOORNAME VORM Garage Tel. 473 - Ouwerkerk 5 uw drukker voor huwelijkskaarten en -circulaires Het Ierse korvet „Macha" is maandag de Ierse treiler „Carina" te hulp gekomen, nadat Nederlandse vissers hadden gedreigd de netten van de „Carina" te kappen, zo meldt Reuter. LAND- EN TUINBOUW Pereninvoer Denemarken DEN HAAG, 25-1. De Deense auto riteiten hebben bekendgemaakt dat met ingang van 1 februari de invoer van peren in Denemarken onbeperkt zal worden toegestaan. Hoewel er op de Nederlandse fruit veilingen aanmerkelijk minder peren worden aangevoerd dan appels, zijn er toch nog steeds mooie partijen van goede kwaliteit te koop. Deze zijn overwegend afkomstig uit de gascel- len van de koelhuizen, waarin ze lang bewaard kunnen worden zonder kwa liteitsachteruitgang. Zeker tot maart blijven de op die manier bewaarde peren goed. Con ference is verreweg het belangrijkste ras. De veilingprijzen van de klasse I grove en middelmaat van dit ras liggen tussen 75 en 80 cent per kg; de kleine maat doet tussen 65 en 70 cent per kg. De uitvoer van peren is in hoofd zaak gericht op West-Duitsland en Engeland en in mindere mate op België-Luxemburg, Noorwegen en Frankrijk. Ook worden er thans af en toe kleinere hoeveelheden naar Zweden verladen. Voor 60 jaar.... ZIERIKZEE. De Vrijzinnige Pro- pagandaclub „De Jonge Vrijzinni gen" belegde een goedbezochte ver gadering in café Adriaanse. De avond werd geleid door de secretaris de heer Vrolijk. DUIVENDIJKE. Door de ambte naar van de burgerlijke stand alhier is het afgelopen jaar (1905) geen en kel huwelijk gesloten .Sinds het be staan van de burgerlijke stand is dit slechts vier keer voorgekomen. ZIERIKZEE. Het ledental van de Vereniging Volksonderwijs vertoont een verheugende stijging. Het nam toe van 30 tot 100. ZIERIKZEE. In de Concertzaal zal door een toneelgroep uit Middelburg een voorstelling worden gegeven ten bate van de wijkverpleging. Daar aan voorafgaand zal een lijst ter in tekening worden aangeboden. ELLEMEET. De heer Spek houdt in verschillende plaatsen op Schou wen-Duiveland lezingen over be mesting. In zijn te Scharendijke ge houden causerie behandelde hij voor een groot aantal belangstellenden de groenbemesting. ZIERIKZEE. In 1905 zijn alhier 43 zeeschepen in. en 42 uitgeklaard. RENESSE. Alhier werd een druk bezochte vergadering gehouden van het onderwijzersgenootschap „We.s-- telijk Schouwen". De heer C. J. Rei- singer te Haamstede verzorgde een lezing over de keuze van liederen voor de lagere schooljeugd. DREISCHOR. Voor de vereniging „Tot Nut en Geiioegen" trad op de heer C. den Hamer, oud-inspecteur van het inlands onderwijs in de eer ste afdeling (west-JJava). Hij gaf de aanwezigen een beeld van het leven en werken der inlandse bevolking. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5