HET BOZE BELETSEL REVOLUTIES N.V. Rentespaarbrieven B.N.G. „Flitsen" de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! De begroting van de Verenigde Staten Anderhalf maal uw geld terug Nog zeven dagen Zangvereniging „Nu met Hope" vierde zestigjarig jubileum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1966 Nr. 19929 BLIK DOOR HET WERELD „j, het huUenUmi Het is altijd een ideaal van Fidel Castro geweest om revoluties te ex porteren. Hij begon daar al vrij snel mee nadat zijn eigen revolutie was geslaagd, maar het succes stond be paald niet in verhouding tot de moeiten en de kosten. Die kosten bleken trouwens al snel hoger op te lopen dan Castro zich kon permitte ren en sedertdien merkt men voor namelijk nog slechts mondelinge Cubaanse steun aan rebellen elders in het Caraïbische gebied, met een enkel geweertje als toegift op de op hitsende geschriften en brallende ra dio-uitzendingen. De „solidariteitsconferentie van de drie continenten" die in Havana is gehouden, leverde ook aan woorden weer vrij wat op. Onder meer een toezegging van Castro dat hij bereid was vrij willigers te sturen naar waar dat maar voor een revolutie nodig was. Bovendien kondigde hij aan dat het in Latijns-Amerika binnenkort warm zou toegaan en hij gaf de vol keren daar de raad om allemaal te gelijk in opstand te komen. Krijgshaftige taal die overigens uitstekend past nu de Cubaanse hoofdstad ook de eer krijgt een soort hoofdstad van de revolutinaire be wegingen te worden. Deze conferen tie immers, bijgewoond door gueril la-strijders en communistische par tijen uit Azië, Afrika en Latijns- Amerika, die aldus geacht worden via de organisatie nauw samen te werken, stichtte hier een secretari aat. China China is wellicht niet zo gelukkig met deze ontwikkeling. Dat heeft liever dat opstandige bewegingen naar Peking kijken voor hulp en ad vies. Castro heeft in een van zijn vele, lange redevoeringen daarom een aantal Chinese aantijgingen moeten weerleggen. Aan de andere kant is wel opmer kelijk dat Moskou geen behoefte had de bundeling der revolutionaire krachten in drie werelddelen naar zich toe te halen. Die eer werd aan satelliet Castro gegund, waarschijn lijk om eventuele blamages, die ge makkelijk kunnen ontstaan, niet te gelijk een smet te laten werpen op de Sowjet-Unie. Tenslotte is het Kremlin in de wereldpolitiek een heel andere en zeer nieuwe weg aan het bewandelen. Het reffendste voorbeeld hiervan is de bemiddeling die premier Kosy- gin verleende bij het gesprek in Fasjkent tussen India en Pakistan. Rusland Daarmee was geen regelrecht Rus sisch belang gemoeid, noch had een revolutie-m-wording er iets mee te maken. De U.S.S.R. gedroeg zich hier als een respectabele grote mo gendheid die zich er van bewust is dal zc door zo groot te zijn ook een zekere verantwoordelijkheid draagt voor wat er in de wereld gebeurt en uit ai en hoofde ook moet trachten om recht te trekken wat krom dreigt te gaan. Het zo consciëntieus uitvoeren van die morele verplichting als Kosygin deed, is gewoon niet te rijmen met een centrale werkplaats voor revolu ties. En dus krijgt Castro die taak toegewezen, wat dan voor de Russen toch de aangename kant heeft dat ze via hun vazal voldoende invloed blij ven uitoefenen, eventueel om al te gortige opzetten te verijdelen door ze dood te laten praten. En bovendien kan Moskou zich in vele opzichten meer als in Tasjkent blijven gedragen, zonder dat het ge vaar dreigt dat degenen die er op willen slaan uit teleurstelling over dc Russische netheid automatisch terecht komen bij de Chinezen. Ingezonden mededeling FINANCIËN EN ECONOMIE WASHINGTON, 24-1. President Johnscn heeft vandaag bü het Ame rikaanse congres de Amerikaanse be groting voor 1966-'67 ingediend. De ze beoogt, naar de woorden van de president, de Verenigde Staten in staat te stellen zowel aan hun ver plichtingen in Vietnam te voldoen als cm de binnenlandse economische expansie, met vermijding van infla tie, te handhaven. De uitgaven voor 1966-'67 zijn ge raamd op 112.800 miljoen dollar, de inkomsten op 111.000 miljoen. Het tekort bedraagt derhalve 1800 mil joen. (Voor het voorafgaande jaar waren de cijfers respectievelijk 106.400 miljoen, 100.000 miljoen en 6400 miljoen). Evenals in 1965-'66 zal de defensie in 1966-67 meer dan 53 pet. van de federale uitgaven opslokken. (60.500 miljoen in het komende en 56.600 miljoen in het lopende begrotings jaar). De kosten van de oorlogvoe ring in Vietnam worden begroot op 10.300 miljoen, tegen 4600 miljoen in het lopende jaar. De kosten voor internationale aan gelegenheden, waaronder begrepen de hulp aan het buitenland, zijn be groot op 10.300 miljoen, tegen 4600 miljoen in het lopende jaar. De kosten voor internationale aan gelegenheden, waaronder begrepen de hulp aan het buitenland, zijn be groot op 4200 miljoen, tegen 3900 miljoen in het huidige begrotings jaar. President Johnson zei nog in zijn begeleidende boodschap aan het con- Russen willen wel einde Aardappdbcurs Koltcrdam van Vietnam-oorlog C NEW YORK, 24-1. „De Russen wil len echt dat er een eind komt aan de oorlog in Vietnam en zij zijn be reid hun invloed in die richting aan te wenden, maar China brengt hen in een moeilijke positie en beschul digt hen van samengaan met de Ver. Staten". Dit zei Averell Harriman, reizend Amerikaans ambassadeur, voor de Amerikaanse televisie. Hij zei deze indruk te hebben gekregen tijdens een onderhoud met premier Kosygin. Harriman zei dat het dui delijk is dat de Sowjet-Unie belang heeft bij beëindiging van de Vietna mese oorlog, welke door China ge bruikt wordt om de leiding in do in ternationale communistische bewe ging te veroveren. DJAKARTA. Twee-en-negentig van de honderd leden van het kabi net hebben Soekarno trouw gezwo ren tijdens een plechtigheid van drie Kwartier in het Merdeka paleis. BOEDAPPEST. Het Hongaarse persbureau MTI meldt dat de Hon gaarse hoogleraar in ruste Laszlo Asboth, wegens spionage voor de Verenigde Staten in hechtenis is ge nomen. ACCRA. President Kwame Nkroe- mah van Ghana heeft met de ont hulling van een plaquette de water krachtcentrale te Akosombo, welke gelegen is aan het kunstmatige stuwmeer in de Volta in gebruik ge steld. Tevoren had het opperhoofd Nana Akoto de tweede koe en vier schapen geofferd. DULCE. De aardbeving die zich hec-fi voorgedaan in het noorden van de Amerikaanse staat Nieuw Mexico on in het zuiden van de staat Colo- r.ido heeft grote schade aangericht m het gebied van Dulce, aldus een mededeling van de politie. Van slachtoffers is evenwel nog geon melding gemaakt. DJAKARTA. In Djakarta moest politie tussenbeide komen toen vijf duizend anti-communistische bevo- gers onder wie veel leden van de P.N.I., de nationalistische partij, te genover een grote groep co.nmunis- tisch-gezinde leden van dezelfde (na tionalistische) partij kwamen te staan. BOGOTA. De Columbiaanse auto riteiten hebben het Franse verzoek om uitlevering van Reinhaard Klein, e^n Duitser die van moord wordt be schuldigd, afgewezen en hem in on voorwaardelijke vrijheid gesteld vanwege het feit dat in Columbia de doodstraf is afgeschaft. LISSABON. Bij Agueda, 270 km. ten noorden van Lissabon, is als ge volg van een grondverschuiving een passagierstrein ontspoord, Zeker vijf mensen zouden het leven hebben verloren. Twintig mensen werden gewond. LAGOS (Nigeria). Het lijk van de voormalige Nigeriaanse minister president Sir Aboebakar Tefawa is gevonden, aldus heeft het nieuwe militaire «bewind meegedeeld. Sir Aboebakar werd sederrt de opstandi" ge beweging van vorige week zater dag vermist. DJAKARTA. Na het „Scokaïno- front" zondag opgericht door dr. Soebandrio en het „Pantsjiiafront", donderdag in het leven geroepen door een aantal politieke partijen, is vrijdag onder auspiciën van derde vice-premier dr. Saleh het „Actie comité tot verdediging var. Boeng Karoo" gesticht. LA FOUX DAIIOS (Franse Alpen). De 46-jarige Nederlandse mevrouw Thercse Hymans .woonachtig te An tibes in zuid-Frankrijk, is in een kleine laiwine bij La Foux Dalios in ae Franse Alpen om het leven geko men BRUSSEL. Enkele dagen voordat in Luxemburg de waarschijnlijk be slissende ronde begint in de bespre- k'ngen over de crisis in de Europese gemeenschappen werd maandag in Biussel overleg op hoog niveau ge pleegd tussen België en Nederland Ingezonden mededeling Tot en met 31 januari 1966 zijn nog verkrijg baar bij alle bankiers en commissionairs in effecten de Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 in stukken van 500,en 100,Op 1 januari 1973 zijn zij aflosbaar tegen 150%. Een veilige belegging is een belegging in N.V. Baak voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijvcrberg 10, Den Haag. Ondanks moeilijkheden door te klein aantal leden gres, dat de begroting 1966-'67 soepel is en gemakkelijk kan worden aange past aan elke wijziging in de situatie. Een einde van het conflict in Viet nam zou nieuwe middelen doen vrij komen voor Amerikaanse binnen landse zaken. Maar bij een nieuwe verscherping van de strijd in Viet nam of bij nieuwe inflatoire druk zou hij niet aarzelen die fiscale maatregelen te nemen die hij ge schikt acht om de economische stabi liteit te bewaren. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 24-1. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 302 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1025 tot f 1525; werkpaarden f 1075 tot f 1550; oude paarden f 800 tot f 1325; 3-jarige paarden f 800 tot f 1260; 2-jarige paarden f 750 tot f 1050; veulens f 325 tot f 650; hit ten f 725 tot f 875. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,40 tot f 2,75; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,75 tot f 3,40. De handel was vlot. Graanbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 24-1. Op de Rotter damse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij Groene erwten tot f 45,00; Schok kers tot f 48,00; Capucijners tot f 70,00; Bruine bonen tot f 112,50. ROTTERDAM, 24-1. Klei-aardap- pelcn voor het binnenlnad: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 22,00- 24,50; Bintjes 35 mm tot 50 mm op waarts f 22,00-24,50; Bintjes 40 mm opwaarts f 23,00-25,00; Furore 40 mm opwaarts f 22,00-23,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 23,00-25,00; Bintjes 45 mm opwaarts f 24,00-25,00. Zandaardappelen voor 'het binnen land: Libertas 35 mm opwaarts f 15. Zandaardappelen voor de export: Voran 35 mm opwaarts f 13,50; IJs- selster 35 mm opwaarts f 13,50. Voeraardappelen. f 3,00-5,75. Stemming: binnenland kalm, ex port kalm. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumpte- uardappelen op wagon, schip of auto BURGH, 22-1. Een kern van trou we aanhangers der zangkunst heeft vrijdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" duidelijk aangetoond dat de zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh, die die avond haar 60-ja- rig bestaan vierde en welke (het kan niet ontkend worden) achteruit gaat, dat het wat hun aangaat de „zang" nog lang mag blijven bestaan. Slechts één stap zijn deze mensen maar van het voortbestaan afgeble ven en dat was: zich opgeven als lid. Voorzitter M. C. Visser noemde een uitvoering het enige contact met de burgerij. Deze oudste nog werkende „zang" van het voormalige eiland had goede hoop op een fusie met het koor van Noordwelle, doch hiervan is niets gekomen. In zijn welkomstwoord betrok de heer Visser burgemeester en me vrouw Everwijn, wethouder v. d. Klooster, het bestuur der Zeeuwse Zangers Bond, afgevaardigden van de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede", kinderkoor Westelijk Schou wen en het Hervormd Kerkkoor uit Haamstede. Spreker memoreerde dat het op deze feestdag juist 17 jaar ge leden was dat de eminente dirigent, de heer J. Rademaker die het koor naar de top voerde en daar veran kerde, overleed. „60 jaar lang zong „Nu met Hope" zonder subsidie; dat het zo blijve". Aan dit gezegde verbond spreker een opwekking voor de loterij met 200 prijzen. Het koor was hierna aan de beurt en een 8-tal nummers werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, on danks de handicap van het tekort aan mannenstemmen, gezongen on der leiding van de directeur, de heer M. Hogenstein. Het applaus onder streepte nog eens duidelijk dat het ingestudeerde programma ten zeer ste werd geapprecieerd. Namens de gemeente bood burge meester Everwijn de gelukwensen aan. Spreker zeide dat de meeste verenigingen het na 30 en 40 jaar al opgaven. Het speet de burgemeester zeer dat bijv. Haamsteeds Zangkoor en V.Z.O.S. uit Renesse er niet meer zijn. Zou de oorzaak te vinden moe ten zijn in het jachtige gedoe van tegenwoordig met in cafétaria's zit tende en met radio's lopende jonge- Het onderwijs in de Sowjet-Unie MOSKOU, 24-1. Tijdens het school jaar 1964-1965 volgden in de Sowjet- Unie 68.926.000 mensen onderwijs, tegen 52.600.000 in 1961-1962, zo meldt „De Agitator", orgaan van het centrale par tij comité der Russische communistische partij. In 1965 waren in de Sowjet-Unie 218.000 lagere scholen, waaraan bij na 2Vz miljoen onderwijskrachten waren verbonden, zo vervolgt 'het blad dat voorts meldt dat er in het zelfde jaar 754 inrichtingen voor hoger onderwijs waren tegen 739 in 1961. In de nationale economie von den 12 miljoen mensen die en hogere studie achter de rug 'hebben een be staan. Over zeven jaar, aldus het tijdschrift, zullen zes miljoen specia listen door de middelbaar technische scholen zijn afgeleverd. In het afgelopen jaar werden in Rusland met regeringssteun 11.442 scholen gebouwd, plaats biedend aan 5 miljoen leerlingen terwijl 11.782 andere scholen met financiële steun van de kolchozen gereed kwamen. lui? Het moet toch echt plezierig zijn om eens flink uit te zingen. „Uw koor bleef echter doorstaan o.l.v. verscheidene dirigenten die het op grote hoogte brachten. Hoe het ver der moet vroeg spreker zich af. Een weg uitstippelen is gemakkelijk, doch bewandelen veel moeilijker, daarom deed spreker een beroep op zijn gemeentenaren om zich aan te sluiten bij dit hard aan versterking toezijnd koor. De burgemeester bood f 25,- aan voor aankoop van muziek. De heer L. M. Naaktgeboren uit Middelburg, vice-voorz. der Zeeuw- Zangers Bond feliciteerde „Nu met Hope". Ook deze spreker moest con cluderen dat veel koren aan het af zakken zijn. Bij het aanschouwen van het Burghse koor had spreker jeugd ge zien en dat deed bij hem de vraag opkomen om toch weer eens deel te nemen aan het concours der Bond omdat de beste koren altijd uit de uithoeken van Zeeland kwamen en niet uit het centrum. Om' dit aan te moedigen bood spreker geld aan voor de aankoop van een vrij num mer voor het a.s. concours. De heer H. P. Verton sprak namens de andere zusterverenigingen. Hij was er trots op dat het kinderkoor enkele krachten kon leveren voor de „grote zang". Ook deze spreker bood muziek aan. Voorzitter dankte de sprekers doch kon mededelen dat de deelname aan het concours in Middelburg veel moeilijkheden oplevert omdat de re creatiewerkzaamheden hier zo'n in vloed hebben op het verenigingsle ven. Een optreden op de muziektent behoort hierdoor ook tot de onmo gelijkheden. Verder dankte de voorzitter het koor voor hun prestatie van deze avond. Directeur Hogenstein, pianis te mevrouw Vos-Simons en drum mer Krijger kregen een aandenken aangeboden. Toneel Het toneel was verder voor de to neelgroep uit Bruinisse die „De dei ning om de dorpsdokter" opvoerden. De kennismaking met het Bruse amateurtoneel is heel prettig ge weest, want de tonelisten kweten zich uitstekend van hun taak. Bij zonder genoten werd van het spel van mevrouw Hattenbach-Kolbach (Neel) en de heer H. J. Hage als de dorpsdokter Den Brus. We zijn ervan overtuigd dat dit gezelschap dat zich bij uitstek beschikbaar stelt voor het steunen van liefdadigheidswerk (zo als bijv. voor de NOVIB1) in Burgh nog wel eens terug zal komen. Na een algemeen dankwoord wer den de vele danslustigen ten dans gedreven door de Wilco's. Jo van Ammers-Küller overleden BAKEL, 24-1. In een sanatorium in Bakel is op 81-jarige leef tijd over leden de schrijfster Jo van Ammers -Küller. Jo van Ammers-Küller, die het Nederlandse familieleven be schreef en grote belangstelling voor de vrouwenbeweging had, werd vooral bekend door haar romans, die ook in enkele Westeuropese landen werden uitgegeven. Zij schreef om. „Tantalus", „De Opstandigen", „De Sansculotten", „Heeren, knechtenen vrouwen" en „Het huis der vreug den" en daarnaast ook enkele to neelstukken. Wegens haar houding in de bezettingstijd werd zij na de oorlog door de Centrale Ereraad voor de Kunst voor 5 jaar uitgesloten van het reoht haar beroep uit te oefenen. LANDBOUW EN VEETEELT Voorlichtingsdag rund veehouderij te Assen De voorlichtingsdag omtrent de rundveehouderij wordt dit jaar ge houden op woensdag 2 februari a.s. te Assen. Actuele problemen rondom de veehouderij zullen worden be sproken door zeer deskundige inlei ders. Behandeld worden o.a. masti- tisbestrijding bij het melkvee, „doel matige selectie op melk- en vlees- produktie", en de perspectieven voor de afzetmogelijkheden van zui- velprodukten. FEUILLETON Willie hield van schrik de 'hamd voor haar mond. „Nee!" Hij knikte 'bevestigend. „Ik citeer dit alles uit de krantenverslagen van die tijd. Jaap Wieland, zo verklaarde hij later aan de politie, heeft toen het eerste het (beste voorwerp gegre pen, dat voor de hand lag, in dit ge val een lampetkan, en sloeg daar mee op het hoofd van Andreas. En toen de. kan in scherven was, bleef hij doorslaan met de scherf, die van het handvat was overgebleven. Door het gegil van het meisje kwam een voorbijganger binnen en die heeft het slachtoffer ontzet". „En.was .die man dood? fluis terde Willie, doodsbleek door het verschrikkelijke, dat haar verteld werd. „Nee, gelukkig niet. Er was gauw een dokter, die verbond' hem en het meisje, dat ook verwondingen had opgelopen. De man heeft vier maan den in een ziekenhuis gelegen: sche- delbasisfractuur en diverse andere verwondingen. Er is nog een opera tie aan te pas gekomen. Het meisje was er (betrekkelijk gauw bovenop, doch heeft er een ontsierend litteken van over gehouden. Dat is weer eni ge maanden later te lezen, in het rechtbankverslag. Liefdesdrama, zo noemde de 'krant het. Mei, negen jaar geleden, is de zaak voor ge-, weest. Aanklacht: zware mishande ling. Eis vijf jaar, uitspraak drie. Die heeft (hij waarschijnlijk niet hele maal uit gezeten. Ik neem aan, dat hij ruim twee jaar onider de pannen is geweest. Er waren enige verzach tende omstandigheden, vandaar dat'- de uitspraak lager was. Verder ben door LEIDA GRAAFLAND ik gisteravond nog te weten geko men, dat door die affaire de kruide nierszaak van Gerrit Wieland ver liep. In december, na het drama, heeft hij de zaak verkocht. De hele familie verhuisde naar de Achter hoek, waar vader Wieland' een jaar later is overleden. Voor zover ik weet, is Jaap met de rest van zijn fa milie gebrouilleerd. Waarschijnlijk is Dient je de enige, met wie hij kon- takt onderhoudt. Zo, dat is 'het. Vol gens het psychiatrisch rapport heeft 'hij de slagen toegebracht in een vlaag van verstandsverbijstering, maar de officier wilde er niet aan. Het medisch rapport sprak van vol ledige toerekeningsvatbaarheid. Met andere woorden: hij is een normaal mens als jij en ik. Mijn eerste reak- tie gisteren was, nadat ik alles wist: dat is natuurlijk geen man voor Wil lie. Die nare historie zou altijd tus sen julie in blijven. Heeft die Jaap Wieland er nooit met jou over ge sproken?" Ze schudde haar hoofd. „Door wat hij me af en toe over zijn leven ver telde, begreep ik al gauw, dat er een hiaat was tussen tien en acht jaar geleden. Maar dat zegt op zichzelf niets. Heel wat mensen zullen in hun leven wel één of meer periodes ge had 'hebben, waarover ze zich later schamen en waar ze maar het liefst over zwijgen. Ik dacht altijd: als het werkelijk iets is, dat hij niet ver zwijgen mag, zal 'hij het me te eniger tijd wel vertellen. Maar toen we plannen maakten voor ons huwelijk en hij er noqit dieper op inging, ver zoende ik me met de gedachte, dat het nooit veel te betekenen kon hebben". Ze keek hem aan. „Anders zeg je toch zoiets? Je gaat toch niet met een geheim voor je aanstaande vrouw het huwelijk in? Zou jij zo iets verzwijgen?" Fons haalde zijn schouders op. „Daar is moeilijk een antwoord op te geven. Ik verkeer gelukkig niet in een dergelijke situatie. Ik ben niet bepaald een heilige, jij kent me een beetje, niet waar? Maar ik veronder stel, dat ik niet beter, maar ook niet slechter ben dan de gemiddelde man van mijn leeftijd. Doch neem aan, dat ik wat uitgehaald had in mijn leven, dat niet door de beugel kan., ik denk wel, dat ik het zou opbiech ten. Al was het alleen maar om te voorkomen, dat mijn vrouw het later te weten zou komen van derden. Je hebt altijd van die gedienstige man nen in het leven, die zich geroepen gevoelen om zoiets te vertellen- Neem als bewijs die anonieme brief. Zeg, heb je geen idee, wie die ge schreven kan hebben?" „Jawel, maar dat doet er niet toe. Overigens, hoe moet je 't bewijzen? Iedereen kan zo'n brief geschreven nebben. Bij wijze van spreken Fons van Alledonk". „O, dank je wel". „Stil maar. Jij doet zoiets niet Doch ik bedoel maar". Hij zuchtte. „Enfin, ik heb mm'n missie volbracht. Als ik vooruit ge weten had, dat het zo'n rotkarwei was.... Ik veronderstelde een of ander pikant schandaaltje; „Jonge man geeft de belager van zijn ver loofde een pak slaag". Een dagje cel en een boete van vijftig pop. Punt, uit. Maar zoiets „Wat moet ik nu doen, Fons?" Zo keek hem wanhopig aan. „Om te 'beginnen me een kop drin ken inschenken. Kijk eens op de klok? Ik heb om kwart over twaalf geluncht vandaag, dus ik lust best wat". „O, neem me niet kwalijk". Ze stond meteen op. „Schandelijk, zoals ik mijn plichten verwaarloos". „Het is je te vergeven". (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3