DE ZIERIKZEESCHE COURANT Italië vroeg (ongelukkigerwijs) om uitstel der besprekingen Zedenschandaal in Zuid-Afrika De O.A.S. en de conferentie te Havanna Chinese „Migs" in Noord-Vietnam Stakingen in Argentinië Ongeluk met Boeing-707 van Air India eiste 117 slachtoffers Wetenschappelijk instituut voor Toerisme Vakanties rijks scholen V.H.M.O. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19929 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 1800 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Bewegingsoefeningen voor Westhoekse bejaarden DE E.E.G.-CRISIS Nieuwe kok op Witte Huis Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUSSEL, 24-1. Italië heeft maandag zijn partners in de Euro pese gemeenschappen verzocht de verdere besprekingen over de crisis uit te stellen. Dit bericht bereikte maandagmiddag de ministers van België en Nederland in Brussel tij dens een lunch, die de Belgische re gering de Nederlandse gasten in het conferentie-oord Hertoginnedal aan- bcod. Hoewel er nog geen contact is geweest tussen de Beneluxlanden, Duitsland en Frankrijk over een be sluit over dit Italiaanse verzoek ncemde de Nederlandse minister president, mr. J. M. L. T. Cals, het „ongelukkig", indien de verdere con ferentie zou moeten worden uitge steld. „België en Nederland zijn van mening, dat de besprekingen moeten doorgaan", zei hij in antwoord op vragen van journalisten. Elektronisch hart belastingdienst APELDOORN, 24-1. Naast de voorgenomen automatisering van de motorrijtuigenbelasting waarvoor gebruik zal worden gemaakt van het technisch ap paraat van de girodienst, is het rekencentrum van de rijksbe lastingdienst begonnen met het voorbereiden van een zoge noemd stambestand van alle voor de inkomsten-, vermo gens- en personele belasting beschreven belastingplichtigen Het voornemen bestaat verder, om nog dit jaar te beginnen met ook hel rekenwerk, ver bonden aan de afwerking van bezwaarschriften en navorde- ringsaanslagen, machUiaal te verrichten. Dit heeft staatsse cretaris dr. W. L. G. S. Hoef nagels (financiën) meegedeeld bij de officiële opening van het nieuwe gebouw voor het re kencentrum van de belasting dienst te Apeldoorn. De auto matisering van een deel van de ontvangersadministratie is in studie genomen. Dr. Hoefna gels deelde mee dat het voor nemen bestaat, de gegevens die nu in de kohieren voorko men in een computer te ver werken. De machine kan de betalingen dan administreren, de waarschuwingen verzenden en de dwagbevelen gereed ma ken. Ter geruststelling merkte de staatssecretaris onder meer op dat het niet in het voorne nen ligt de computer er op uit te sturen om beslag te leggen. Italië heeft om uitstel verzocht omdat de huidige regering demissio nair is. Er wordt niet gezegd, wan neer een einde van de politieke cri sis kan worden verwacht. De zes E.E.G .-landen, die de vorige week in Luxemburg in een bijzon dere ministerraad van de „zes" zijn begonnen met te trachten een einde te maken aan de sedert 30 juni van vorig jaar bestaande crisis in de Eu ropese gemeenschappen, besloten het gesprek deze week vrijdag en za terdag voort te zetten. In Brussel was al enige dagen re kening gehouden met de mogelijk heid van een dergelijk Italiaans ver zoek en het kwam dan ook zeker niet als een verrassing voor de Bel gische minister-president P. Har mei. zijn Nederlandse ambtgenoot Cals en de beide ministers van bui tenlandse zaken Spaak en Luns. Tegenbezoek aan Brussel De Nederlandse bewindslieden brachten maandag een tegenbezoek aan Brussel na dat van de mi nisters Harmei en Spaak van vo rig jaar september aan Den Haag. Het tegenbezoek kreeg echter een onverwacht politiek karakter doordat het juist enkele dagen voor het verdere en eventueel beslissende overleg tussen Frankrijk en zijn vijf E.E.G.-partners over de E.E.G.-cri- sis viel. Het Europese vraagstuk was dan ook het enige agendapunt, dat tij dens en na de lunch werd besproken. E;g mededeelzaam bleek het mi nisteriele gezelschap over dit over leg met te zijn. JOHANNESBURG, 24-1. In één van de defstigste wijken van Johan nesburg maakte de politie in het huis van een miljonair een einde aan een seksuele orgie, waarbij uitslui tend mannen - allen blanken - be trokken waren. Onder de driehon derd vijf tig mensen die er werden aangetroffen bevonden zich, naar kringen van de politie meedeelden, bekende figuren uit de toneel- en filmwereld, artsen en advocaten. Het huis scheen speciaal voor het „feest" 1 eggeruimd te zijn. Toen de politie een inval deed poogde een aantal gasten via de vensters te ontkomen, maar het huis was omsingeld. Het ziet er naar uit, dat dit het grootste zedenschandaal is in de geschiedenis van Zuid-Afrika. WASHINGTON, 24-1. Peru, Vene zuela, de Verenigde Staten en an dere landen van het westelijk half rond hebben maandag op een spe ciale bijeenkomst van landen die lid zijn van de Organisatie van Ameri kaanse Staten, de besluiten van de onlangs in Havanna gehouden Afro- Aziatische „solidariteitsconferepjtie der drie continenten", een openlijke inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de latgns-Amcri- kaansc staten genoemd. De op voorstel van Peru in Wash ington bijeengekomen afgevaardig den hekelden in het bijzonder de be sluiten van de conferentie in Ha vanna wat betreft de oprichting van een „bevrijdingscommissie" en het oproepen tot steun aan de bevrij dingsbewegingen in latijns-Ameri- kaanse landen. NEW YORK, 24-1. De „Ne\x York Times" meldt maandag uit Hong kong dat Chinese straaljagers in Noord-Victnam z\jn gestationeerd. Volgens het blad zijn het Mig-21 toestellen van Russische makelij, voorzien van Chinese tekens, waar genomen op vliegvelden ten noorden en ten westen van Hanoi. Ameri kaanse vliegtuigen hebben voorts de Mig's in de lucht gezien, maar de Chinezen waren niet tot de aanval overgegaan. Volgens het blad neemt men aan dat Peking met tussenpozen een squadron van 25 straaljagers in Noord-Vietnam gestationeerd heeft, dat telkens wordt afgelost vanaf ba ses in zuid-China en op het eiland Hainan. Het is volgens de „New York Ti mes" voor het eerst dat Chinese strijdkrachten dienst doen in Noord- Vietnam De afgevaardigde van Peru, Juan Bautista de Lavalle, zei dat de Sow- jet-Unie op de gewraakte conferentie steun had betuigd voor de ondermij nende bewegingen in latijns-Ame- rika, in het bijzonder in Peru. Hij noemde dit een openlijke schending van de VN.-resolutie, die inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten veroordeelt. De gedelegeerde verzocht de secretaris generaal van de O.A.S. bij de Ver. Naties een protest in te dienen. Een „Benelux-initiatief" om uit de crisis te geraken moet niet worden verwacht, verklaarde minister Luns, er op wijzend dat de „vijf", dus de Benelux met Duitsland en Italië, het eens over de wijze uiaarop de crisis moet worden opgelost, nl. bin nen het raamwerk van het vedrag van Rome. Dit geldt ook voor het door minis ter Spaak voorgestelde compromis voor de Franse eis, dat het vetorecht in de E.E.G. dient te worden ge handhaafd, voegde hij hier aan toe. In dit compromis wordt het begin sel van dc meerderheidsbesluiten ge handhaafd maar de toepassing ervan nader geregeld. Robert Gillet, de Franse ambas sadeur in Marokko, die in verband de affaire Ben Barka was terug geroepen, is dinsdagochtend vroeg in de Franse hoofdstad aangekomen. Hij ontliep de journalisten die hem opwachtten. „NOOIT MEER AUSCHWITZ" DEN HAAG, 24-1. „Nooit meer Auschwitz" is geen loze kreet, maar een gebod. Er zijn tekenen aan de wand, waar we niet onverschillig te genover kunnen blijven op straffe van vernietiging. Wü dienen waak zaam te zijn en alle krachten in te spannen om niet onverschillig te zijn. „Nooit meer Auschwitz" houdt ook een belofte in om te blijven ge denken de slachtoffers van het ver derfelijke nazi-regiem. Voor deze overtuiging kwam in Di- ligentia in Den Haag de journalist H. M. Bleich uit in een toespraak op een bijeenkomst, die het Nederlandse Auschwitzcomité had georganiseerd, gewijd aan de bevrijding van het concentratiekamp in januari 1945. De heer Bleich vond onder zijn toehoor ders tal van ex-gevangenen, nabe staanden van slachtoffers en belang stellenden onder wie afgevaardigden van de ambassades van Israël, Rus land, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Polen, Amerika en Griekenland. BUENOS AIRES, 24-1. Sinds de regering van president Arturo Illia vorige maand bekendmaakte, dat zij geen salarisverhogingen zal toestaan die de vijftien procent te boven gaan, is in Argentinië een lawine van pro teststakingen losgebarsten. Na ziekenhuispersoneel, vuilopha- lers, doodgravers, werknemers bij dagbladen en fabrieken legden de employé's bij de graansilo's in de haven van Buenos Aires maand'ag voor de derde maal binnen zeven da gen het werk voor een periode van vierentwintig uur neer. De stakin gen vormen een onderdeel van de strijd van de vakbonden tegen het regeringsbesluit. De volgende spelde- prikken zullen worden uitgedeeld door het personeel bij de elektrici teitsbedrijven in het gehele land. Hun vakbonden hebben aangekon digd dat volgende week dinsdag ge durende vierentwintig uur niet ge werkt zal worden. BREDA, 24-1. Dr. L. van Egeraat uit Ulvenhout is benoemd tot eerste docent aan het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme te Breda, dat in september van dit jaar gaat starten. Hü wordt tevens belast met de waarneming van het directoraat. Dr. Van Egeraat (42) werd gebo ren, in Terheide. Hij bezocht het ly ceum te Breda. Hij studeerde sociale en economische wetenschappen aan de Katholieke Economische Hoge school in Tilburg, waar hij in 1946 afstudeerde. Hij promoveerde in 1952 tot doctor aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam op een proefschrift over Engeland en Europa. Na enkele buitenlandse functies te hebben bekleed ging hij zich volle dig toeleggen op de studie van het toerisme en vooral de sociologische facetten daarvan. De heer Van Egeraat schreef twaalf werken van algemeen toeristische aard over de situatie in diverse lan den. Bovendien verschenen ruim ze ventig reisgidsen over alle landen en streken van Europa van zijn hand. Kind dronk zoutzuur ENSCHEDE, 24-1. In het R.K. zie kenhuis te Enschede is overleden de bijna twee jaar oude Robert Alte- muhl, die zaterdagmiddag op het aanrecht in de keuken van de ouder lijke woning was geklommen en daar gedronken heeft uit een flesje zout zuur, dat zijn vader juist had ge bruikt om iets te solderen. GENEVE, 24-1. Een Boeing-707 van de luchtvaartmaatschappij Air India is maandagochtend in dichte mist onder een zwaar wolkendek in het Mont Blanc massief neergestort. Het was met 117 inzittenden, 106 pas sagiers en 11 bemanningsleden, om vier uur in de ochtend opgestegen uit Bombay en via Nieuw Delhi naar Een kaartje van de plaats waar gis teren het toestel van Air India in het Mout Blanc-massief neerstortte. Beiroet gevlogen. De drie passagiers die in Beiroet zouden instappen had den op het laatste ogenblik hun pas sage afgezegd. Geen der inzittenden van de Boeing-707 van dc Air India heeft het ongeluk overleefd. Boven Turijn - het vliegtuig was begonnen aan de wekelijkse vlucht van Bombay naar New York - maak te de bemanning contact met de ver keersleiding van het vliegveld Coin- trin van Geneve. Het zou daar om 08.00 uur Ned. tijd volgens schema moeten landen. Twee minuten over 8 verdween het van het radarscherm en Werd tevens het radiocontact verbroken. Op het alarm gingen Franse en Italiaanse reddingsploe gen op zoek, zwaar gehinderd dooi de mist. Een Italiaans militair vlicgtuig meldde even later dat het in de sneeuw een zwarte plek had gezien, waar het wrak zou kunnen liggen. Wolk papieren Inmiddels werd op de Checrouit- pas van de Mont-Blanc post aange troffen die van het vliegveld afkom stig zou kunnen zijn. Een spoorweg man te Pre Saint Divier, in1 de Ita liaanse alpen, die van zijn werk te rugkeerde, zag een wolk papieren naar beneden komen. Hij rende naar de piek en zag dat het brieven wa ren, sommige gedeeltelijk verbrand Een der stukken bleek een crediet- brief ten namen van een zakenman te Madrid. Italiaanse carabinieri zei den dat aan sommige daar neergeko men poststukken resten van mense lijk vlees bleken te zitten. Omstreeks twaalf uur zag de be manning van een opsporingsvliegtuig het wrak liggen aan de westkant van dc Mont Blanc, 800 meter onder de top van een der pieken, dc 4677 me ter hoge La Tournette, in de buurt van dc berghut Vallot, waar in 1950 de „Malabar princess" verongelukte. Aan boord van de Boeing bevond zich ook de grootste Indiase atoom geleerde, prof. Homi J. Bhabha, een specialist op het gebied van kosmi sche straling en quantentheorie. Hij was op weg naar Geneve. Gezagvoerder d'Souza was dezelf de, die ruim een jaar geleden paus Paulus uit Bombay naar Rome te rugvloog. De Boeing droeg de naam „Kasjenjoenga", één der toppen van de Himalaja. Aan boord bevonden zioh ook twaalf Belgen, leden van de vereniging België-India, die vijf da gen in India hadden vertoefd en op terugreis naar Brussel waren. Niets is zo zeker dan dat niets zeker is. De Zwitser Henry Halier, chef-kok van het Sheraton East hotel in New York, is door mevr. Johnson, echtgenote van de Amerikaanse president, uit gekozen om de scepter te zwaaien over de keukens van het Witte Huis. Hij vervangt de Fransman René Verdon. Hij kreeg in 1961 de A.N.W.B.-pri/s voor het toerisme. De raad van toezicht en het be stuur van het instituut zijn van me- door hen gestelde doel bereikt kan ning dat onder leiding van de heer Van Egeraat de realisering van het worden. Naar de gevoelens van het bestuur heeft de heer Van Egeraat door zijn baanbrekend werk in be langrijke mate bijgedragen tot de verruiming van de toeristische visie. DEN HAAG, 24-1. In het Staats blad no. 23 is een Koninklijk Besluit verschenen tot wijziging van de va kanties van de rijksscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Deze wijziging legt de reeds in fe bruari 1965 aangekondigde en reeds bij de zomervakantie 1965 voor de helft verwerkelijkte verschuiving van d^ze vakantie voor deze rijks scholen vast. Met ingang van 1966 zullen de zomervakanties de hele maana juli en een gedeelte van de maand augustus omvatten. Hierdoor zullen de schriftelijke en mondelinge eindexamens ook wor den vervroegd. Wat bezwaren kan meebrengen 'als de paasvakantie laat valt. Om deze bezwaren te ondervangen is de volgende regeling getroffen: als pasen vóór of op 9 april valt, is de eerste vakantiedag donderdag vóór pasen en de laatste vakantie dag maandag na de tweede paasdag. Als pasen na 9 april valt, is de eer ste vakantiedag de tweede vrijdag vóór pasen en de laatste vakantie dag dinsdag na pasen. De paasva kantie kan dus nooit na 16 april be ginnen. De vervroeging van de zomerva kantie heeft tevens tot gevolg dat de periode van de zomervakantie tot kerstmis langer is gewo. tien. De herfstvakantie, die tot nu toe drie dagen duurde, wordt daarom nu op een week gesteld, en wel de week waarin 1 november valt,. Deze regeling is alle .n wettelijk verbindend voor rijksscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Knokpartij in Brunssum BRUNSSUM, 24-1. Drie gezusters uil Brunssum werden zondagavond oen zij uit de bioscoop kwamen las tig gevallen door enkele opgeschoten jongens. Een broer en een vriend van de meisjes w'den hen in be scherming nemen waardoor een vechtpartij ontstond Beiden liepen hierbij lichte hoofdwonden op. En kele passerende mannen uit Bruns sum die te hulp schoU n, raakten ook slaags. Een van hen, de Brunssum- mer C .kreeg een zodanige klap op net hoofd, dat hij met een hersen schudding in het ziekenhuis van zijn woonplaats moest worden opgen- roer. De gemeentepolitie heeft de zuuk in onderzoek. Hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen; matige tot vrij krachtige, in hoofdzaak zuidoostelijke, wind; ho gere temperaturen dan vandaag maar vannacht in het noordoosten van het land temperaruren om het vriespunt. 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.16. Maan op 10.45, onder 23.23. 27 jan. Zon op 8.28, onder 17.18. Maan op 10.57, onder 23.33. Eerste kwartier: 29 jan. te 20.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 jan. 6.05 v.m. 27 jan. 6.34 v.m. BROUWERSHAVEN 26 jan. 5.57 v.m. 27 jan. 6.30 v.m. Doodtij: 1 febr. 18.28 n.m. 18.58 n.m. 18.08 n.m. 18.42 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een nieuwe depressie ten zuidwesten van Ierland is in de nacht van maandag op dinsdag ta melijk diep geworden en omvangrijk, maar zijn verplaatsingssnelheid nam af. De frontale regenzone drong dins dagochtend tot de omgeving van Londen door. Welke koers de depres sie volgt is nog onzeker, maar het is niet waarschijnlijk dat de depressie in ons land een belangrijke verande ring in de weerstoestand zal bewerk stelligen. De wind blijft de komende 24 uur oostelijk zodat vooral in de noordelijke provincies nog tamelijk koude lucht .uit Duitsland binnen stroomt, terwijl in het zuiden van het land de temperaturen enkele graden boven het vriespunt blijven. De neerslagkansen zijn opnieuw het grootst in het zuiden en zuidwes ten van het land. Omdat de wind in kracht toeneemt zal de mist worden verdreven. Toespraak premier Gandhi NIEUW DELHI, 24-1. De verkla- ring van Tasjkent, voor India onder tekend door premier Sjastri, enkele uren voor diens dood, zal niet op staande, voet de betrekkingen met Pakistan kunnen normaliser-en, doch zij betekent een stap in de goede richting waarop er nog meer zullen kunnen volgen. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft dit maandag verklaard in haar eerste toespraak in de nieuwe functie. Op een bijeen komst in Nieuw Delhi zei zij, dat India van plan is zoveel mogelijk profijt te trekken van het verbeterde klimaat in de betrekkingen met Pa kistan. Eenrlenconcentratie bij Grevelingemlam BRUINISSE, 24-1. Dc Greve- lingcndam en omgeving wordt momenteel bevolkt door dui zenden eenden. Onze zegsman, een natuurkenner, sprak van een ontelbaaraantal. Het mooie is dat zij voorkomen in alle in Nederland levende va riëteiten. Men ziet er niet al leen de gewone wilde eend, maar ook de bergeend, de bril- duiker, de tafeleenddc pijl staart, de zwarte zee-cend, de wintertaling, de smient, de kuifeend enz. Dc droogvallen de platen, waar als de vloed opkomt de in het zand versto ken wormen en andere fauna levend worden en uit het zand komen is hun jachtterrein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1