,,Jn:(x). De Engelse Vee- en Zuivelsituatie DUET '/77AS Tere huid? ONZE PUZZEL-RUBRIEK de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Pleidooi voor één Gemenebestmaclit voor verdediging van Zuidoost-Azië HOOFDPIJN? WITTE KRUIS STREEKNIEUWS NYLONS De vorst doet veel schade in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 januari lSKiö Nr. 19927 tik najaar wordt in Londen, in Olympia een grote vee- en zuivelten- tuonstellin# gehouden en deze is belangrijk genoeg om er, een maand na dato, nog op terug te komen. De Nederlandse boer en tuinder hebben hun blik in de laatste jaren vooral oost- en zuidwaarts gericht. Dat kcmt door de E.E.G., die ook nadat De Gauile definitief herkozen of ver slagen zal zijn, nog wel doorgaat, ztf het met grote moeilijkheden. De E. E.G. ia voor praktisch alle land- en tuinbouwprodukten het grote afzet gebied. Engeland is daardoor buiten het gezichtsveld komen te liggen. Van wat daar gebeurt neemt men in agrarische kringen nauwelijks nog kennis. En toch is er een zeer reële kans, dat dit grote land ook voor onze agrarische handel weer van be tekenis wordt, n.l. wanneer de pogin^ gen om tot eenheid tussen E.E.G. en E.V.A. te komen, resultaat hebben. Het is niet onmogelijk, dat de koppi ge houding van Frankrijk tot gevolg heeft, dat het overleg tussen de vijf en de E.V.A. goed op gang komt. Engeland, een land apart Engeland is een eilandenrijk en het heeft altijd een geheel eigen landbouivpolitiek gevoerd: invoer te gen wereldmarktprijs ten behoeve van de industrie en steun aan de landbouw. Maar ook wat betreft de organisatie, de voorlichting, de afzet en de agrarische wetgeving is Enge land steeds zijn eigen weg gegaan in allerlei opzicht. De aanpassing van dat alles aan de staten van het vas teland lijkt bepaald niet eenvoudig. Om maar met de deur in huis te vallen: melk en zuivel zijn de enige produkten waarvan Engeland met de regelmaat van de klok een te veel heeft. Af en toe zijn er ook wel pluimveeprodukten te veel, maar dat dagtekent eerst van de laatste tijd. De oorzaak van de terugkerende overproduktie is... het steeds stij gende aandeel van de zwartbonten in de Engelse veestapel. Want wat Amerika in het groot bedrijft, nl. een afschuw voor elke soort planten of dieren die men le vend zou willen invoeren, dat doet Engeland in het klein .Amerika le verde óns de coloradokever, maar het ziet niet in, dat zijn rundveerassen in vele opzichten achteraan komen, zelfs bij de vleesproduktie. Het zelf de geldt voor de varkens. Engeland zag het wèl in en vandaar dat men, de afschuw overwinnende, al sinds vele jaren heel voorzichtig onze zwartbonten plus die uit Duitsland heeft ingevoerd. Bij de varkens heeft men sinds enkele jaren de invoer van piétrains toegelaten (de dieren moeten dan wel een onafzienbare reeks quarantainehindernissen ne men, maar ze komen er) en daarmee heeft men zowel zuiver gefokt als gekruist. De resultaten zijn merk baar. Onze zwartbonten in opmars Dat „onze zwartbonten" is over dreven; de afzet van fokvee naar En geland betekent niet veel meer. Maar het zijn wel voornamelijk de afstam melingen van ons vee, die ginds meer en meer naar voren komen. Zo was dit jaar de algemene kampioen van alle rassen een zwartbonte. Dat zegt natuurlijk niets, maar wèl is merk baar, dat overal waar melk de door slag geeft de zwartbonte in opmars is. Vermoedelijk zal dit ras over eni ge tientallen jaren sterk overheersen, omdat men een koe daarvan kan pa ren met een vleesras en dan meestal verrassend goede resultaten krijgt wat de vleesproduktie betreft. Alle dieren die dit jaar ter keu ring waren aangeboden hadden meer dan 4 pet. vet in de melk, sommige kwamen zelfs boven de 5 pet. Maar het.is al lang duidelijk, dat de totale vetopbrengst het hoogst is bij de zwartbonten en dat geeft de door slag. Aldus kan men het melkover schot weer zien aankomen, maar dat is blijkbaar de zorg van de fokkers niet. Zij kiezen ook meer en meer charolais stieren om gebruikskrui- singen voor de vleesproduktie uit te voeren. En dat kan ook weer uitste kend met zwartbonten. Ook op dit onderdeel van de show domineerden dus de zwartbonten. Ontwikkeling bij de varkens Engeland heeft in het verleden veel bijgedragen tot verbetering van allerlei varkensrassen en zelfs tot de vorming daarvan. Wij waren in dit opzicht lange tijd op Engeland ge oriënteerd vanwege de bacon. Op het ogenblik is dat weer zonder enige be tekenis, maar de afzet naar de E.E. G. maakt dat meer dan goed. Van daar dat ook hier de blik weer hele maal niet op Engeland gericht is. Er is bij ons enige twijfel ten opzichte van de piétrains: ze zijn wel goed, maar zijn ze economischer dan de andere? De voorstanders zeggen, dat men piétrains moet leren houden en anders moet houden en dat ze wèl economischer zijn. Engeland ziet er wél wat in. maar dan voor het ma ken van gebruikskruisingen. Dat is een doorn in het oog van onze pié- trainfokkers, die menen, dat dan juist de specifieke eigenschappen van dit ras verminderen. Maar in Engeland hecht men hoe langer hoe minder waarde aan zui vere varkensrassen. Men houdt ze wel in stand, maar dan toch met de bedoeling om een bepaalde gebruiks -kruising telkens te kunnen herha len. De uitkomsten waren in Londen te zien. Daarbij valt op, dat men ginds rekening houdt met lokale smaakverschillen betreffende het spek. Dat is ginds niet zo erg in dis krediet als bij ons, omdat er plaat selijk nog wel afzet voor is. Er is dan veel meer variatie wat het eindpro- dukt betreft. Helemaal zeker van hun zaak zijn de fokkers er niet. Naast de piétrains heeft men ook de Amerikaanse hampshires en de Ca nadese lacombes ingevoerd. Men on derzoekt ze nu nauwgezet op hun waarde voor het maken van ge bruikskruisingen! Iets dergelijks zal men in Neder land niet eens willen proberen, nu er voor de bestaande rassen genoeg afzet te vinden is. Maar het bacon- varken is ginds natuurlijk zeer be langrijk en daarnaast zoekt men nog allerlei andere gebruikstypen. De automatisering Vanouds is Engeland het land, dat op het gebied van de melkwinning de meest ingewikkelde apparatuur heeft ontwikkeld. Wij zijn daar in Nederland wat huiverig voor, omdat wij best weten, dat de melk met geen enkel overbodig oppervlak in aanra king moet komen. Maar de noodzaak van een zo groot mogelijke prestatie per manuur dwingt ons toch in de zelfde richting. Vandaar, dat de mo derne methoden van melkwinning, buismelken en tankmelken, belang rijk zijn. Al die systemen bespreken heeft geen zin. De ervaring leert trouwens, dat men ze hier nog eens over moet testen om ze bruikbaar te maken omdat men anders voor ver rassingen komt te staan. Het geheel stond in het teken van de automatisering, waaronder men dan verstaat dat er zo min mogelijk Ingezonden mededeling -fuv/ivo. Babyderm.zeep In Zuid-Vietnam zijn 20 subalter- neoffioieren gearresteerd in verband met een beweging die ervan ver dacht wordt eenstaatsgreep te willen plegen, zo is van ingelichte zijde in Saigon vernomen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 22 en zondag 23 januari Dokter VV. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. De weekeindedienst vangt aan op zaterdagmorgen om tien uur. menselijke arbeid aan te pas komt, niet dat alles vanzelf gaat. Zo werd in beeld gebracht, dat de voeding van praktisch alle soorten vee auto matisch kan verlopen en wel vanaf de oogst van het gewas, via de win ning van graan of zaad, het malen en mengen tot de aflevering in de voerbak toe. Dergelijke demonstra ties hebben niet zoveel praktisch nut, omdat men nooit kan nagaan wat verantwoord is en wat niet. Ze tonen ons wel de technische mogelijkheden van onze tijd en het is goed, dat men daarvan op de hoogte is. Weggooimelkfles De gouden medaille en de trofee voor de beste uitvinding gingen naar Tetrapack Ltd. voor een machine die kartonnetjes vult met melk zonder enige besmettingskans. Deze karton netjes zijn reeds ingeburgerd in En geland. In Nederland is men niet erg gesteld op nóg meer „weggooiver- pakking". Door ons distributiestelsel via de slijter die aan de deur komt is er in feite weinig behoefte aan karton of plastic, al zou het laatste in flesvorm wel opgang maken. Al leen als men zelf melk in de winkel haalt, krijgen de moderne verpak kingen betekenis. Technisch gezien kan Engeland ons veel leren. Het laatste betreft natuurlijk machines voor alle soor ten aan land- en tuinbouw. Stellig zal Engeland daar voordeel van heb ben als het zich ooit aansluit bij de E.E.G. Tot dusver zijn echter al zeer veel machines en werktuigen in de land- en tuinbouw geplaatst en wat investeren betreft is men hier zeer voorzichtig geworden. Afgezien daar van zal er nog heel wat water door het riool van Europa moeten stro men alvorens er een werkelijke eco nomische eenheid bestaat tussen En geland en de vaste wal. De kwestie is, dat ook in de laatste jaren Enge land weinig gedaan heeft om zich wat aan te passen en daartoe ook nauwelijks bereid is. Misschien weten de Gaulle (of zijn opvolger) en zijn medewerkers dat wel en zijn zij daarom zo onhandel- baar. Zuiver agrarisch gezien is er ook weinig te winnen bij een eenheid tussen E.V.A. en E.E.G., maar het spreekt vanzelf dat dit geen reden is om die eenheid niet met alle kracht te bevorderen. NEW YORK. Uit een toren, staan de in het „Belgische dorp" op de we reldtentoonstelling te New York, is enige dagen geleden een compleet ca" rillon van 41 klokken gestolen. Het carillon was uitgeleend aan de Bel- gisChe inzenders door de Nederland se klokkengieterij N.V. Eijsbouts te Asten. Groot was weer de 'belangstelling voor de puzzel van vorige week. De depressie als gevolg van de drukke decembermaand, is kennelijk weer voorbij. Speciale moeilijkheden bood de puzzel van vorige week blijkbaar niet, want 'het aantal goede oplossin gen was vrij 'hoog. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: De heer W. v. d. Berg, Offenbachlaan 54, Eindhoven. De tweede prijs gaat naar: De heer D. Smit, Ooststraat 26, Oud-Beijerland. De oplossing van de puzzel is de volgende. Horizontaal: 1. eed; 3. n.a.v.; 5. ba jonet; 10. rai; 12. are; 13. aai; 14. ka; 16. spar; 18. lam; 19. ede; 21. mal; 23. vaal; 25. mama; 26. sigaar; 28. rete; 30. ala; 32. roem; 34. erin; 36. plooi; 39. leer; 41. edda; 43. heel; 45. eert; 47. mooi; 49. tarn; 51. aster; 54. toon; 56. eden; 58. gat; 60. sate; 62. ideaal; 65. vest; 66. apis; 68. ems; 69. her; 70. ark; 71. stom; 73. st; 75. lor; 77. eva; 78. lsk; 80. globaal; 81. rem; 82. gil. Verticaal: 1 .eek; 2. dr; 3. nip; 4. vara; 5. belle; 6. jammer; 7. o.a.; 8. niemand; 9. the; 11. asla; 15. ami; 17. avro; 20. .dal; 22. agio; 24. arme; 26. sap; 27. arie; 29. tere; 31. ara; 33. ella; 35. iets; 37. leo; 38. ohio; 40. eend; 42. idle; 44. etna; 46. rand; 47. mug; 48. otterlo; 50. reep; 52. tram; 53. rel; 55. ostara; 57. eist; 59. ave; 61. takel; 63. eems; 64. ass; 67. isar; 69. leg; 72. olm; 74. tol; 76. ob; 79. kg. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. knorrig persoon; 6. plaats in België; 11. rondhout; 12. reeks; 14. soort onderwijs (afk.); 15. slingerplant; 18. loterijbriefje; 19. zuil; 22. bevestiging; 22. niets; 24. deel v. e. boom; 25. soort zeilboot; 27. metaal; 28. eveneens; 29. tennis- term; 30. smook; 33. deskundige; 34. waterstand (afk.); 35. klein beetje; 38. bijwoord; 39. de oudere (afk.); 40. bevel; 41. vogelprodukt; 42. deel v. Amerika (afk.); 43. titel (afk.); 45. opwrijven; 49. Frans lidwoord; 50. vogel; 51. dekking; 53. beletsel; 54. stremsel; 56. bijbelse naam; 57. grondtoon; 59. bron; 61. onderricht; 63. nummer (afk.); 64. vogel; 66. on verstandig; 68. meisjesnaam; 70. wintervoertuig; 71. hoog bouww*erk; 73. ambtshalve (Lat. afk.); 74. hoor; 75. narigheid. Verticaal: 1. streekrechter; 2. bid (Lat.); 3. hemellichaam; 4. herkau wer; 5. seconde; 6. deel v. e. paar dentuig; 7. zangnoot; 8. teug; 9. zang- noot; 10. plaats in Friesland; 13. kle dingstuk; 16. dierengeluid; 17. ren dement; 19. opgewonden praten; 20. waarnemend; 23. kleur; 24. Indische winkel; 26. kostbare stof; 29. Frans lidwoord; 31. hemellichaam; 32. de dato (afk.); 35. niet werken, weige ren; 36. ontkenning; 37. klein roof dier; 44. gebogen been; 46. plaats in Rusland; 47. bekende motorraces (afk.); 48. nobel; 49. plezier; 50. soort vet; 52. autostalling; 55. schel; 58. te weten (afk.); 59. niet willen we ten; 60. deel v. h. hoofd; 62. titel; 65. liefkozing; 66. onvruchtbaar; 67. bijwoord; 69. kloosterzuster; 71. voorzetsel; 72. Nederland (afk.). LANDBOUW EN VEETEELT Jaarlijkse enting rundvee tegen mond- en klauwzeer DI'IN HAAG. 20-1 Ur minister van landbouw en visserij heeft na overleg met het Landbouwschap be sloten voor het jaar 1966 de volgen de perioden aan te wijzen voor de georganiseerde jaarlijkse enting van rundvee tegen mond- en klauwzeer. Voor het jongvee, geboren op of na I januari 1961 de periode van 1 fe bruari tot 1 mei: voor de runderen geboren vóór 1 januari 1964 de pe- ridoe van 15 maart tot 1 mei. Voorheen werd deze jaarlijkse en ting van he rundvee uitgevoerd in de periode van 1 februari tot 15 april. Daar het is gebleken, dat de onvat baarheid van twee of meer malen geënte runderen tegen het thans in ons land voorkomende type mond en klauwzeer nog voldoende is, is het naar het ministerie van landbouw en visserij meedeelt, mogelijk de aan- vangsperiode van de enting van de ze dieren naar latere datum te ver schuiven. Voor jongvee wordt deze verschuiving niet gewenst geacht, aangezien deze categorie niet of slechts één maal is geënt. Door de verlenging van de entperiode tot 1 mei en door het voor oudere runde ren uitstellen van de aanvangsperi- ode hiervan tot 15 maart wordt het de eerstkomende weken mogelijk al le aandacht te concentreren op de thans noodzakelijke enting van var kens in de daarvoor aangewezen ge bieden en van het voor het mond- en klauwzeer nog gevoelige jongvee. ROME. In 1965 hebben bijna 24 miljoen toeristen Italië bezocht. Dit betekende een stijging van 7.6 pet. ten opzichte van het jaar daarvoor. De buitenlandse bezoekers brachten voor een waarde van 750 miljoen lire aan deviezen het land binnen. Ingezonden mededeling ""K,NG»B«'W£N1 Schuddebeurs kan bogen op één van de mooist gelegen ijsbanen van Schou- w en-Duiv eland. Het opgaande hout in deze omgeving, geeft aan de baan een beschutting, die welkom is tegen koude en wind. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). LONDEN, 20-1. In een brochure welke door het niet-officiële Britse Verbond van het Leger is gepubli ceerd, pleit een groep vroegere Brit- Ingezonden mededeling Wèg pijn Als u poeders kiest! MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 20-1. De officiële noteringen luiden als -volgt (in gul dens per 100 'kg., telersprijs af boer derij): Consumptieaardappelen binnen land: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 23,00-24,50. Consumptieaardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. .in 2 maten f 23,00-24,50. Voeraardappelen f 1,50-5,50. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudenbosch: H. Faas, vicaris te Meppel; te Gouda (vak. H. v. d. Akker): W. Hoogendoorn te Medemblik. Geref. Kerken Beroepen te Berkum: W. Stol te te Kamer ik. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Lemele-Lemelerveld: P. Schelling, kandidaat te Nijmegen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuw Vennep: A. J. Otter te Deventer en M. Vlietstra te IJmuiden; te Meppel: T. Harder te Kornhorn en G. Leendertse te Dro- geham. Beroepen te Rotterdam-zuid: P. N. Ribbers te Enschede-west. Geref. Gemeenten Beroepen te Waarde: J. Karens te Nieuwerkerk, die bedankte voor Ril- land-Bath. Bedankt voor Krabbendijke: W. Hage te Klaaswaal. se commandanten voor de vorming van één strijdmacht van het gemene best voor de verdediging van Zuid oost-Azië. I-n de brochure wordt aangedron gen op -de vorming van een gemeen schappelijk hoofdkwartier in dat ge bied met aan het hoofd een opper bevelhebber onder wiens bevel de land-, zee- en luchtstrijdkrachten zouden .moeten vallen. De staf zou volledig geïntegreerd moeten zijn. De kosten zouden moeten worden ge deeld door Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en andere gemene best landen. Het gemenebest is daadwerkelijk betrokken bij het herstel van vrede en stabiliteit in het gehele gebied. Maleisië en Australië zouden door uitbreiding van de Chinese of andere communistische invloed in direct ge vaar komen te verkeren, terwijl op langere termijn ditzelfde voor de In dische gebieden zou gelden, aldus de brochure. De commandanten achten Singapore op strategische, logistieke en economische gronden beter ge schikt -voor de vestiging van een hoofdkwartier dan Noord-Australië. Volgende maand wordt de publi- katie van hét defensie-overzicht van de Britse regering verwacht, dat, naar wordt aangenomen, voor een groot deel zal zijn gewijd aan de vredebewarende taak van Brittan nië, in het bijzonder in Zuidoost- Azië. De Bruse vluclithaven in 1965 De vluichthaven aan het Zijpe te Bruinisse is nog steeds een haven waar elk uur van de dag wel wat te zien is van aankomende of ver trekkende schepen want het aantal schepen dat deze haven aandoet is dagelijks meer dan 50 stuks, gezien het feit dat in 1965 17361 vaartuigen in de haven binnenkwamen en weer vertrokken. Schepen van allerlei type, grote kustvaarders 25 samen groot 8544 bruto registerton, naast kleine zeil en motorjachten 1367 (6899 ton)* Zandzuigers (46) 10120 ton en ber- gingsbokken 23 (470 ton) passagiers schepen 7 Rijksvaartuigen (inclusief de Deltadienst) 2711 met 16266 ton. De enorme verandering die zich in de sleepvaart voltrokken heeft door overschakeling van motor op stoom wordt in de cijfers ook duidelijk ge demonstreerd, want er waren nog slechts 22 stoomsleepboten in het ge hele jaar 1965, tegen 1079 motor sleepboten, resp. 220 ton en 10487 ton. Het leeuwendeel werd natuur lijk gevormd door de motorboten: 10416 stuks (6.509.578 ton), sleepsche- pen waren er 1300 (1.191.984 ton) en 365 tanklichters <173.000 ton). KERKWERVE De bejaaren sociëteit Zoals bekend1 zullen de bejaarden van Kerkwerve en omgeving a.s. woensdag, 26 januari, in het Vereni gingsgebouw 'bijeenkomen om van daar met particuliere auto's te ver trekken naar Serooskerke, op uitno diging van de bejaarden aldaar. In afwijking mét wat is medegedeeld is het vertrek half twee (1.30 uur n.m.). Ieder wordt verzocht voor half twee aanwezig te zijn. NIEUWERKERK Vergadering boerenpartij Woensdagavond 'hield de Boeren partij een openbare vergadering in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, die matig 'bezocht was. Als spreker trad op de 'heer E. J. Harmsen. lid dei- Tweede Kamer. Na het uitspreken van zijn ibetoog, werden door ver schillende aanwezigen vragen gesteld die door spreker werden beantwoord. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart BIRMINGHAM. 20-1. In midden- Enge land izijn als gevolg van het uit vallen van een gasbedrijf 300 bedrij ven, waaronder automobielfabrieken, verstoken van energie. De grote „British Motor Corporation" heeft de fabrieken te Birmingham en in Co ventry gesloten en duizenden arbei ders naar ihuis gestuurd. De oorzaak van het defect, bij het gasbedrijf is nog niet bekend. Men heeft de particulieren in Lon den verzocht tijdens de spitsuren zuinig met elektriciteit te zijn ten einde te voorkomen dat de elektrici teitsvoorziening op bepaalde uren moet worden gestaakt. De omgeving van Dover aan hot Kanaal heeft te lijden gehad van een sneeuwstorm. Militairen moesten woensdagavond automobilisten en de passagiers van ingesneeuwde bussen te hulp komen. Vier bussen en onge veer dertig auto's konden niet ver der en tijdens de vroege ochtenduren van donderdag is men gaan zoeken naar een vijfde bus die werd ver mist. Er zijn meer sneeuwstormen voor het gebied voorspeld. De „image" van Holland ROTTERDAM, 20-1. Met de „image" van Holland is het in een groot aantal landen nog steeds niet zo goed gesteld. Men vindt ons degelijk, actief en betrouwbaar, maar denkt toch niet dikwijls aan een land dat moderne en in de smaak vallende produkten weet te produceren aldus de heer S. W. Numann, general adverti sing director van. Philips, op een bijeenkomst van de fede ratie voor de Nederlandse ex port in Rotterdam, „Holland heeft n\et de „image" van een modern geïndustrialiseerd land en dat heeft hier en daar zijn weerslag op de i:erkoop van onze artikelen", aldus de heer Numann. Het „made in speelt dus toch een belangrijke rol en het zal interessant zijn te vernemen wat het resultaat is van het onderzoek dat de Centrale Kamer voor Handels- bevordering heeft ingesteld in Japan, Frankrijk, Peru en Ni geria naar wat men in die lan den denkt vari de Hollandse produkten, hun exporteurs, mogelijkheden voor versterkt contact en andere aspecten. De resultaten van die enquêtes zullen, zo meent de heer Nu mann, de weg kunnen wijzen om onze export nog verder te bevorderen. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3