DE ZIERIKZEESCHE COURANT Internationaal arrestatiebevel tegen Marokkaanse minister Nog meer V.S.-troepen naar Z.-Vietnam? Johnson over bevordering van de vrede Conflict rondom de Delta-tochten Nederlaag Italiaanse regering Gevaar voor V.N.- Ambonezen weigeren nieuwe woonruimte vredesoperaties De vakscholen Het Chinese nieuwjaar De Luxemburgse conferentie merkartikelen Tuinman Zoon Visie van Oe Thant op kwestie-Vietnam Wijziging wetsontwerp uitkering wegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19927 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Cakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Winter schoonheid op Schomven-Dniveland Dt- zaak Ben Barka De nieuwe premier van India I'AltlJS, 20-1. Het parket te Pa rijs heeft in verband met de Ben Barka-affaire een internationaal ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de Marokkaanse minister van binnen landse zaken, generaal Oefkir, de plaatsvervangend chef van de Ma rokkaanse veiligheidsdienst Dmili, en een derde Marokkaan, Tsjtoeki genaamd, zo werd donderdagavond uit goede bron vernomen. De Franse procureur-generaal Guy Chavanon bevestigde het bericht la ter. Hij gaf een communiqué uit, vol gens welk op 17 november vorig jaar via de Marokkaanse autoriteiten ge neraal Oefkir en majoor Dlimi als getuigen in het onderzoek naar de ontvoering van de Marokkaanse op positieleider Ben Barka waren ge dagvaard. Daaraan was geen gevolg gegeven. Gezien, de huidige resulta ten van het onderzoek had de rech ter van instructie, Louis Zollinger, op verzoek van het parket interna tionale arrestatiebevelen tegen Oef kir, Dlimi en Tsjtoeki uitgevaardigd. Ohavanon vestigde er de aandacht op dat op 8 november j 1. de Marok kaanse regering al een verzoek om uitlevering, vergezeld van een arres tatiebevel was gedaan betreffende de gangster Georges Boucheseiche. De namen van de drie betrokken Marokkanen zijn tijdens het onder zoek tot dusver vele malen gevallen. Minister Oefkir, majoor Dlimi en Tsjtoeki, hoofd van de Marokkaan se geheime politie, bevonden zich de dag na de verdwijning van Ben Bar ka in Parijs. Verscheidene personen hebben bij hun verhoor in deze zaak verklaard, dat de drie Marokkanen betrokken waren bij een komplot, waarvan de eerste fase inhield Ben Barka naar Parijs te lokken met de valse voorspiegeling, dat zijn aanwe zigheid gewenst was in verband met de vervaardiging van een film over de dekolonisatie van Marokko, geti teld „Basta". Zonder precedent Een maatregel als Frankrijk nu tegen minister Oefkir heeft genomen wordt zonder precedent geacht in de geschiedenis van de internationale betrekkingen. Volgens justitiële kringen kan de minister gearresteerd worden in alle landen waarmee Frankrijk een uitleveringsverdrag heeft. Volgens diplomatieke kringen in Parijs had president de Gaulle ko ning Hassan II van Marokko woens dag al op discrete wijze „uitgeno digd" minister Oefkir de laan ut te sturen - mocht deze inderdaad ver antwoordelijk zijn voor de verdwij ning van Ben Barka. Genoemde kringen zagen dit in het feit, dat de Gaulle zelf de voornaamste passages van het regeringscommuniqué had opgesteld waarin werd gezegd dat „zowel op binnen- als buitenlands terrein de consequenties uit het on derzoek zouden worden getrokken" en waarin een reorganisatie van de Franse contraspionagedienst en de politie werd aangekondigd. In een presidentieel communiqué werd don derdag meegedeeld, dat Leon Noël. oud-voorzitter van de Franse consti tutionele raad, opdracht was gege ven onverwijld een studie te maken van de hervorming van de politie diensten. De Franse regering geeft door het uitvaardigen van genoemde interna tionale arrestatiebevelen volgens waarnemers duidelijk te kennen, dat ze zich door de dreiging van een ern stige crisis in de verhouding met Marokko er niet van laat weerhou den, de kwestie-Ben Barka tot op de bodem ut te zoeken. Men meent dat de regering nu overtuigd is van de hoofdrol die minister Oefkir in de affaire heeft gespeeld. WASHINGTON, 20-1. De Ameri kaanse minister van defensie, Mc Namara, heeft donderdag het congres gewaarschuwd dat de Verenigde Staten erop voorbereid moeten z\jn dat er meer troepen naar Vietnam! moeten worden gezonden wanneer de communistische activiteit ver hoogd wordt. McNamara zei dit in een besloten vergadering van de senaatscommis sie voor de strijdkrachten en een subcommissie voor defensiegelden naar aanleiding van het verzoek van president Johnson om een aan vullende defensiebegrotingstoewij zing van 12,76 miljard dollar. Een deel van zijn verklaring werd later gepubliceerd. McNamara zei dat er nu ongeveer 190.000 Ameri kaanse soldaten in Zuid-Vietnam INDEPENDENCE, MISSOURI, 20- 1. President Johnson heeft donder dag in een toespraak te Indepen dence voorgesteld alle krachten in te spannen voor internationale samen werking ter bevordering van het on derwijs, de volksgezondheid en dc strijd tegen dc honger. Hij zei dit tijdens een plechtigheid bü de ope ning van het „Harry Truman-cen- trum" voor de bevordering van de vrede, dat zijn zetel zal krijgen in de Hebreeuwse universiteit te Jeru zalem. Truman was hierbij aanwe zig. Uit particuliere giften is een fonds gevormd dat jaarlijks een Harry S. Truman-prijs voor de vrede van 50.000 dollar zal uitkeren. Johnson zei binnenkort aan het congres te zullen voorstellen Ame rikaanse onderwijzers naar het bui tenland te sturen en een nieuw vre- deskorps te vormen door nu eens jon- geren uit het buitenland naar de V.S. te laten komen om hen „tussen de Amerikanen te laten wonen en wer ken". Ook wil hij dat een internatio nale medische missie gevormd wordt door de Amerikaanse dienst voor volksgezondheid. De president beloofde vervolgens dat hij „intens zal samenwerken met de landen waar honger heerst en die bereid zijn zich zelf te helpen", waar bij het voornamelijk gaat over ver groting van de landbouwproduktie en modernisering van produktie en distributie van voedingsmiddelen. De V.S. zullen tevens trachten het we- tenschapplijk onderzoek op dit ge bied te intensiveren. Tenslotte be loofde hij opnieuw zijn volledige steun aan Zuid-Vietnam bij het stre ven naar verbetering van de econo mische omstandigheden van dit land in het kader van de democratische instellingen. „Niets is valser dan de timide klacht dat wij ons niet tege lijkertijd tegen de agressor kunnen verdedigen en vooruitgang boeken in het vredeswerk", zei hij. zijn. Infanterie en de eenheden hef- schroefvliegtuigen gebruiken per maand hondez'd miljoen dollar aan munitie en dat zal nog hoger worden De luchtmacht gebruikt per maand honderdtien miljoen dollar aan mu nitie,aldus McNamara. VLAARDINGEN, 20-1. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen zal zich tot de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk wenden in verband met het stuken van de ag. Deltatoohten vanaf Helle- voetsluis naar de bouwput als ge volg' van een conflict tussen Rijks waterstaat en de onderneming die deze tochten organiseerde. De stopzetting zal voor Hellevoet- sluis in :het bijzonder, maar ook voor het gehele eiland Voorne en Putten een belangrijk verlies aan toeristen betekenen. Voor wat Hellevoetsluis betreft werd gesproken over 150.000 toeristen per jaar. De voorzitter van de Kamer de heer B. Wi'lton noemde het zelfs van eminent nationaal be lang, dat de Deltatochten zullen wor den voortgezet. De Kamer zal thans de minister verzoeken alle pogingen te willen aanwenden om te bevorde ren dat de Deltatochten in stand ge houden word'en. VER NATIES, NEW YORK, 20-1. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, heeft donderdag op een persconferentie verklaard dat dc partijen in het Vietnamese con flict zouden moeten laten weten, aan wat voor regering in Zuid-Vietnam zjj het organiseren van verkiezingen na beëindiging der v(jandejjkheden wilden overlaten. „Als deze kwestie is opgelost, zal een weigering tot onderhandelen moeilijk te verdedigen zijn", zo zei Oe Thant. Hij sprak zich uit voor deelname van de Vietcong aan even tuele vredesbesprekingen. Wil er sprake zijn van werkelijke onder handelingen, dan was het noodzake lijk - zo vond hij - dat alle strij dende partijen eraan deelnamen. De stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam had een beter klimaat geschapen voor vrucht bare besprekingen. Oe Thant hoopte dat de bombardementspauze voort zou duren. Hij was van mening, dat de standpunten van de partijen in het conflict, elkaar het afgelopen ROME, 20-1. Bij de stemming in de Kamer van Afgevaardigden over een wetsontwerp, dat de stichting van staatskleuterscholen beoogde, heeft de Italiaanse regering donder dagavond een nederlaag geleden. Het door de regering ingediende wetsontwerp werd met 250 tegen 221 stemmen verworpen. De vertrou wenskwestie was niet gesteld en de regei*ing hoeft niet automatisch af te treden. Men verwacht dat premier Aldo Moro met zijn ministers overleg zal plegen om uit te maken of de rege ring al dan niet zal aftreden. Dc Italiaanse coalitieregering wordt gevormd door christen-demo craten. socialisten, sociaal-democra ten en republikeinen. Het was spiegelglad op de Nederlandse wegen DEN HAAG. 21-1. De wegeninfor- maticdienst KNAC-ANWB meldde donderdagavond, dat alleen in de provincies Friesland, Groningen en in het noordelijk gedeelte van Dren te. het verkeer geen hinder van glad heid ondervond, maar dat in het ove rige deel van het land sprake was van een uitzonderlijk slechte toe stand van het wegennet. Tengevolge van ijzel was het rij den op de meeste wegen beslist een onverantwoordelijke zaak. Van over heidswege werd de gladheidsbestrij- rling energiek ter hand genomen, maar men kon niet overal tegelijk zijn. Weggebruikers werd aangera den zich alleen met uiterste nood zaak op de weg te begeven. Het 12.889 ton metende Weslduit- se vrachtschip „Kremsertor" uit Bremen is donderdagavond op 55 mijl uit de kust van zuid-west-En- geland gezonken. Alle opvarenden waren al van boord gehaald. WESTERBORK, 20-1. Twintig Ambonezen uit het woonoord Schat tenberg bij Westerbork, behorende tot de zogenaamde groep Leasa, heb ben geweigerd de bun toegewezen woonruimte te betrekken. Woensdag werden de vier gezin nen onder politietoezicht uit bun barakken gezet en werd hun huis raad overgebracht naar andere ge bouw enin het kamp, die in tegen stelling tot hun vroegere onderko mens verwarmd en geheel ver nieuwd zijn. Demonstratief betrok ken ze daarop de administratiebarak van het kamp, waarin ze ook des middags nog verbleven. Volgens de politie in Westerbork onthouden de Ambonezen zich van grote actie. Een verklaring voor bun gedrag geven zij Ook nekkramp in kazerne te Amersfoort AMERSFOORT, 20-1. In de Ju liana van. Stolbergkazerne te Amers foort is deze week een geval van nekkramp geconstateerd. Tijdens een oefening zakte een 24-jarige dienst plichtige militair uit Hennaardera- deel (Friesland) in elkaar. Hij is op genomen in een militair hospitaal in Utrecht. Ingezonden mededeling echter niet. Ook weigeren ze elke steun in welke vorm dan ook terwijl ze hun kinderen niet toestaan hun school te 'bezoeken. Elektriciteitsre keningen worden eveneens niet be taald. De regering heeft ons naar Nederland gebracht en dus moet zij ons ook onderhouden, zo zeggen zij. De leider van de groep, de heer A. Leasa, heeft verklaard middels een telegram aan de regering zijn stand punt kenbaar te hebben gemaakt. Over de feitelijke inhoud van het telegram wil hij geen mededelingen doen. VER. NATIES (New York), 20-1. Se cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties 'heeft donderdag op zijn persconferentie meegedeeld dat de V.N.-vredesoperatis in het mid den-oosten en op Cyprus in de na bije toekomst zullen moeten worden beperkt of geheel gestaakt bij gebrek aan geld. Hij betreurde het dat slechts enkele landen met gulheid hadden gereageerd op zijn dringend verzoek om financiële bijdragen. Oe Thant zei verder nog, dat hij vóór juni zou meedelen of hij zich kandidaat zal stellen voor een nieu we ambtstermijn als secretaris-gene raal. Zijn huidige mandaat van vijf jaar loopt in november a.s. af. HONGKONG, 20-1. Duizenden in woners van Hongkong zijn woensdag de grens overgestoken naar (Peking)- China om zich bij verwanten te voe gen die het Chinese nieuwjaar vie ren. dat donderdag te middernacht begon. Verwacht werd dat tegen die tijd 65.000 Hongkongse Chinezen naar China zouden zijn gegaan. ill lie mijnstreek HEERLEN, 20-1. Nadat op 1 maai*t de ondegrondse vakscholieren- opleiding van de staatsmijn Maurits azl zijn samengevoegd met die van de staatsmijn Emma-Hendrik zal het O.V.S.-gebóuw van de staatsmijn Maurits worden ingericht voor nieu we bestemmingen. Op de beneden verdieping zal het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid een centrum voor vakopleiding voor vol wassenen vestigen, voor omscholing tot metaalbewrker en elektricien. Op de bovenverdieping zal dit ministerie een permanente beroepententoonstel- ling inrichten. Ook in het gebouw van de voor malige O.V.S. bij de staatsmijn Wil- helmina in Terwinselen zal een cen trum voor vakopleiding van volwas voor scholing tot metaalbewerker en senen worden gevestigd, eveneens elektricien. Van niet-officiële zijde is mee gedeeld, dat zich bij Jacksonville in Florida, aan boord van een met ra ketten uitgeruste lorpedobootjager een „kernincident" zou hebben voor gedaan. Een „kernapparaat" zou ge vallen en ingedeukt zijn. Ondanks het bestand ter gelegen heid van het boeddhistische nieuw jaar heeft de Vietcong in verschil lende delen van Zuid-Vietnam Ame rikaanse patrouilles beschoten, zo heeft een militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. LONDEN, 20-1. Dc Londcnse „Fi nancial Times" schrijft donderdag over de E.E.G.-conferentie in Luxemburg, welke deze weck is ge houden, dat generaal de Gaullc „een nog ernstiger crisis in dc Europese Gemeenschap heeft veroorzaakt, na dat hij vrqwcl op dc dag drie jaar geleden tegen Britse toetreding Volgens het blad heeft de bijeen komst van Frankrijk met de „vijf" aangetoond „hoe groot de kloof nog is". Het Zwitserse blad „Der Bund meent dat de Franse houding „ner gens ook maar het minste begrip on dervindt', omdat deze houding niet slechts in tegenspraak is met de let ter in betekenis van het verdrag van Rome, maar ook geen weerspiegeling is van de uitslag van de Franse pre sidentsverkiezingen". „Die Weltwoche" (Zurich) schrijft dat Frankrijk vooral bevreesd is voor alles wat de nationale soeverei niteit zou beknotten. zoals: Ploegstoffen Ram tafelkleden Royal systeemmeubelen v etc. hebben wij nu ook de bekende Gardisette vitrage's aan onze collectie toegevoegd. Gaarne tonen wij U de volledige GARDISETTE-collectie Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's y A y Wanneer wij de ouderdom A X begroeten ah een vriend be- handelt hij ons zachter dan *t* wanneer wij hem bevechten. X t Mevrouw Indira Gandhi, de nieuw gekozen leidster van de Congrespartij en premier van India, wordt van harte gefeliciteerd door haar concurrent, de voormalige minister van financiën Morarji Desai. jaar aanzienlijk waren genaderd wat de principiële kwesties betrof en dat eventuele onderhandelingen vooral de toepassing van de Geneefse ak koorden - die nu volgens hem door alle partijen als uitgangspunt zijn aanvaard - tot onderwerp moesten hebben. Oe Thant vond o.a. hoop gevend dat „iedereen het nu eens is over het feit, dat een duurzame re geling inzake Vietnam gebaseerd moet zijn op de unanieme instem ming van de grote mogendheden, met inbegrip van China". Plaatselijk mist Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk plaatselijk nog wat regen of ijzel en op verschillende plaatsen mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost; in het noordoosten van het land overwegend lichte vorst, elders lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09. Maan op 9.36, onder 17.44. 23 jan. Zon op 8.33, onder 17.11. Maan op 9.59, onoder 18.54. 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.13. Maan op 10.17, onder 20.05. Nieuwe maan: 21 jan. te 16.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 jan. 3.56 v.m. 16.18 n.m. 23 jan. 4.32 v.m. 16.54 n.m. 24 jan. 5.05 v.m. 17.25 n.m. BROUWERSHAVEN 22 jan. 23 jan. 24 jan. 3.41 v.m, 4.18 v.m. l'5.54 n.m. 16.30 n.m. 4.53 v.m. 17.02 n.m. Springtij: 23 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oude in diepte afnemende depressie is van donderdag op vrij dag langzaam langs het Engelse Ka naal naar het oost-noordoosten ge trokken. De kern lag vrijdagmorgen bij het lichtschip Noordhinder, en zal zaterdag zo goed als geheel zijn opgevuld. Aan de voorzijde ervan stroomde zachtere lucht van Frank rijk over België ons land binnen, waarbij op uitgebreide schaal ijzel voorkwam. In Duitsland wist de vorst zich bijna overal te handha ven, zodat de vorstgrens vrijdagmor gen ongeveer langs de Rijn liep, en vervolgens over ons land naar de omgeving van Den Helder. Verwacht mag worden dat de vorst de komende 24 uur maar weinig ver der naar het noorden zal worden te ruggedrongen en zich waarschijnlijk in het uiterste noordoosten van het land zal kunnen handhaven. Elders zullen de temperaturen geen verdere stijging ondergaan, daar de aanvoer van zachte lucht ophoudt. De kans op neerslag wordt nu weer tijdelijk kleiner, maar die op mist neemt toe. Op de oceaan trekt langs de Azo- ren een in diepte toenemende nieuwe storing naar het oosten, welke mor gen boven de Golf van Biscaje zal aankomen en in Frankrijk de lucht druk weer zal doen dalen. Amerikaans vliegtuig stortte neer - 16 doden BANGKOK, 21-1. Een F-105 van de Amerikaanse luchtmacht is don derdag neergestort in de ,Thailandse provincie Nakorn Panom in het noordoosten van 'het land. Volgens de Amerikaanse ambassade in Bang kok zijn zestien inzittenden omgeko men. De piloot kon zich met zijn val scherm redden. Het toestel kwam neer in het dorp Samhar, waar brand uitbrak. Een Amerikaanse medische ploeg is naar het dorp gegaan om een niet ge noemd aantal gewonden te verzor gen. DEN HAAG, 20-1. Naar dc mening van minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) is het niet in strüd met de wet, wanneer de uitkeringen aan de provincies volgens het wetsont werp uitkeringen wegen, mede zou den worden aangewend ter dekking van de tekorten van die veren, die een onmisbare schakel vormen in het net van planwegen. Dit wordt meegedeeld in de Me morie van Toelichting, behorend bij het voorstel tot wijziging van de Wet Uitkeringen Wegen. Dc vraag, of de uitkeringen in beginsel ook gebruikt zouden kunnen worden voor dekking van exploitatietekorten van veerver bindingen, werd door de vroegere minister van Verkeer en Waterstaat ontkennend beantwoord. Naar het oordeel van minister Suurhoff kan echter een bijdrage ter dekking van een exploitatietekort van het veer worden gezien als een tegemoetko ming in de kosten van voorzieningen ten behoeve van hel wegverkeer. In de aan de Tweede Kamer aan geboden nota van wijziging wordt voor de provincie Zeeland een wijzi ging van de verdelingsformule voor gesteld en wordt een wijziging in overweging gegeven, waardoor „een aanvaardbare oplossing" wordt ver kregen voor de drie noordelijke pro vincies.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1