WATERBEHEERSING! wil je een stak kaas uit het vuistje Paradepaard Nigeria struikelt BAYER De positie van Gibraltar Benzinereservoirs vlogen de lucht in Onmogelijke gebeurde in Wageningse wasmachine Mevrouw Gandhi werd premier van India Het moordproces in Stockholm DE GOVDEN HORDE Griep? ASPIRIN® doet de koorts dalen.T 4* De pijn verdwijnt f- p snel en zeker. ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 januari 1066 \r. 10026 BLIK DOOR HET WERELD In vele nieuwe Afrikaanse landen hebben de laatste tijd generaals m de politiek in gegrepen. Een beden kelijk verschijnsel van interne zwak heid, maar dat gaf nog niet veel re den om te wanhopen aan de toe komst van het zwarte werelddeel. Tenslotte ging het doorgaans om kleine staten, waarbij Kongo de uit zondering was, maar daarvan wist men dat het een labiel geval was. Verder kon men wijzen op een aan tal voorbeelden dat meer hoop wek te en daarvan was Nigeria dan wel het paradepaardje. Dat die opvatting niet helemaal juist was, is het afge lopen weekend gebleken toen een deel van het leger in opstand kwam en een moordgolf over het land sloeg. De Britten waren er trots op dat hun voormalige kolonie Nigeria zich zo uitstekend bleek te kunnen kwij ten van zelfbestuur, waarbij vooral de leiding van hadji sir Aboebakar Tafawa Balewa als premier bewon dering wekte. In vele opzichten was Nigeria nog steeds Engels, maar dan uit eigen keuze. Camouflage Het parlement was een afspiege ling van Westminster, de rechters droegen ook hier in de verschrikke lijke hitte hun pruiken en aan de universiteiten zag men processies van hoogleraren in net zulke toga's als in Oxford of Cambridge. Dit camoufleerde echter voor een groot deel een inwendige zwakte van de nieuwe staat: ze bestaat uit een min of meer willekeurige federatie van delen die eigenlijk weinig sa menhang vertonen. Onder Brits be stuur was dit geen bezwaar want toen werd de Nigerianen eenvoudig opgelegd wat gebeurde en hoe. Zodra de Nigerianen echter volgens Brits recept zich democratische manieren moesten aanmeten ging zich wreken, dat de vier samenstelende delen on derscheiden waren in aard, religie, ontwikkeling en welvaart. Sir Aboebakar wordt corruptie verweten, waarschijnlijk minder om dat hij zich verrijkt zo uhebben, dan wel doordat hij zou hebben toege staan dat omwille van de stabiliteit van het geheel in de deelstaten lus tig werd geknoeid met de verkiezin gen. Verkeerde invloed Dat laatste schijnt wel zeker het geval te zijn geweest in het westen, als gevolg waarvan het opperhoofd Awolowo de cel indraaide omdat hij tegen de verkiezingsuitslag in het gezag aanvaardde over de westelijke deelstaat, een functie die hem waar schijnlijk zonder meer was toegeval len wanneer bij die verkiezingen niet door intimidatie en vervalsingen zijn tegenstander de meeste stemmen had kunnen vergaren. Waneer de misère wordt overwon nen, dan zal het Britse systeem van geordende samenleving nog eens ge zegevierd hebben. Duidelijk is even wel dat ook de Nigerianen dan aan een soort Kongo-lot niet zijn ont snapt door hun eigen geestelijke in- HILVERSUM. De N.T.S. zal op 17 februari een rechtstreekse uitzen ding verzorgen van de ondertrouw van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Zowel van paleis Soestdijk als van het raadhuis in Baarn zullen rechtstreekse reporta ges worden uitgezonden, die 's avonds worden herhaald. ACTIE VOOR VLUCHTELINGEN ROTTERDAM, 19-1. Maandag 31 januari begint in ons land een inzamelingsactie „Bezegel hun vlucht" ten behoeve van het vluchtelingenvervoer van de ICEM, een organisatie die jaarlijks zorgt, dat 35.000 vluchtelingen uit Europese landen een nieuw vaderland vinden en in het bijzonder zorgt voor het vervoer. Basis van de actie is de uitgifte van twee postzegels met toeslag „vluchtelingenvervoer" (acht tien plus zeven cent en veertig plus twintig cent). H.M. de Ko ningin heeft door middel van deze postzegels een persoonlijk getekende oproep Breng hen naar veilige haven" gericht tot het Nederlandse volk om het vluchtelingenvervoer te steu nen. In de Nederlandse postale geschiedenis is het de eerste keer dat een staatshoofd zo oproept tot steun van een in zamelingsactie. Op maandag 31 januari zal de minister-presi dent via de radio en de t.v. het startsein geven voor de ver koop huis-aan-huis van zoge naamde „zeven mijlskaarten" a f 1,50. Vele duizenden vrij willigers zullen zich geduren de één avond voor deze spoed- verkoop inzetten. stelling, maar door een vreemde die de toplaag - en vooral het leger - zich eigen heeft gemaakt .Naarmate de zelfstandigheid langer heeft ge duurd, zal echter iets eigens voor die vreemde invloed in de plaats moe ten komen. Het is de vraag of Nigeria, of wel ke andere Afrikaanse staat ook, dit op korte termijn kan. Gebeurt dit niet, dan moet men vrezen voor nog menige verwarring als men nu ziet in de parel der Afrikaanse landen. Ingezonden mededeling MADRID. 19-1. Volgens officiële Spaanse kringen heeft Spanje Enge land deen weten dat het bereid is onmiddellijk onderhandelingen te beginnen over de kwestie-Gibraltar. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Madrid heeft meege deeld dat een Spaanse nota over Gi braltar naar het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen is gezonden. De betrekkingen tussen Spanje en Engeland zijn min cf meer gespan nen geweest sinds Spanje aanspraak ging maken op deze Britse vlootba- MEXICALI. 19-1. In de Mexicaan se plaats Mexicali zijn vijf reservoirs met in totaal 270.000 liter benzine in de lucht 'gevlogen. De oorzaak was kortsluiting. Niemand werd gedeerd dcch de industriewijk liep grote schade op. Woensdag waren brand weren, versterkt met korpsen uil na burige Amerikaanse plaatsen, neg bezig het vuur te bestrijden. Men vreesde voor uitbreiding naar de woonwijken, waar ongeveer twee honderdduizend mensen wonen. Ingezonden mededeling NIEUW DELHI, 19-1. Mevrouw Indira Gandhi, de dochter van de vroegere premier Jawahartal Nehroe is woensdag tot premier van India gekozen. Zij is de derde premier se dert de onafhankelijkheid van India, de grootste democratische staat ter wereld. Mevrouw Gandhi werd gekozen tot leidster van de regerende con grespartij, hetgeen betekent dat zij automatisch tot premier is benoemd. Mevrouw Gandhi kreeg 355 stem men en haar tegenkandidaat, Morarji Desai, 169. De bijeenkomst van de ruim 500 leden van de congrespartij uit beide huizen van het parlement werd geopend door de president, K. Kamaraj, die in het Tamil sprak, die de enige taal is die hij beheerst. Voor de verkiezingsbijeenkomst had de 48-jarige weduwe geruime tijd bij de rivier Joemna vertoefd waar haar vader en de grote Indiase leider Mahatma Gandhi werden ge cremeerd. Daarna verbleef ze enige tijd bij de vroegere wening van haar vader, thans een nationaal gedenkte ken. Voor de verkiezing plaatsvond vroeg ze haar tegenkandidaat, Desai, om diens zegen en zij besloten niet op zichzelf te stemmen. Veel leden van de congrespartij droegen gevangenispetten, die door Mahatma Gandhi tot het herken ningsteken van de congrespartij zijn gemaakt. Onmogelijk dat mijn was nog witter kan wordenzei mevrouw J. Hofstede, Wolstraat 12, Wage- ningentoen een Sunil team bij haar thuis kwam wassen. Maar zie ...uit haar eigen wasmachine kwa men wittere lakenswittere schor ten, wittere lingerie. „Daar kan geen sop tegenopI" concludeerde mevrouw Hofstede zelf. „Wat een waskracht!" En zij ging gelijk met de demonstratrices de deur uit,., om Sunil te halen. STOCKHOLM, 17-1. In de Zweed se hoofdstad begint volgende week maandag het proces tegen twee jon ge Nederlanders, van 18 en 21 jaar, wie moord op en beroving van hun 20-jarige landgenoot H. Drost ten laste wordt gelegd. De openbare aanklager Sten Matts- son diende maandag bij de recht bank zijn tenlastelegging in. Het lijk van de uit Harderwijk af komstige vermoorde was in de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 december gevonden in een voor de sloop be stemd leegstaand huis in het cen trum van Stockholm. Drost was be diende in een Zweeds warenhuis en stond goed bekend. De twee Neder landers die vervolgens werden aan gehouden ontkenden aanvankelijk iets met de moord te maken -te heb ben, maar konden geen aannemelijk alibi opgeven en legden tegenstrijdi ge verklaringen af. Later bekenden zij medeplichtigheid aan de moord, maar schoven de schuld op elkaar. Zij vertelden dat de moord op de 1ste december ge pleegd was. RECHTSZAKEN Politierechter te Middelburg De 31-jarige W. J. S. er. diens 23- jarige 'broer D. C. S.. 'beiden uit Zie- ri'kzee, moesten zich in Middelburg voor de politierechter, mr. B. S. Sie- perda verantwoorden. Er werd hen ten laste igelegd, dat zij de buurman van W. S. was a'I te fors 'hadden aanigepa'kt. Zoals het gewoonlijik gaat, krijgen eerst de 'kinderen op straat ruzie, dan beginnen de vrouwen en tenslot te moet manlief er aan te pas komen, aldus de politierechter .die op deze wijze >het verloop van de ruzie schetste. Maar dat de broer zich 'er mee bemoeide was voor de politie rechter onverklaai-baar. De officier van justitie, 'mr. T. Lebret, betoogde dat het nu maar eens afgelopen moest zijn met deze al jarenlang du rende twist en eiste tegen 'ieder f 60 bcete of 12 da'gen. Het vonnis luidde f 50 of 10 dagen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Spoedig beroeping van predikant te Dreischor-Noordgouwe? Door 'het vertrek vain ds. G. F. H. Kelling naar Biervliet, zijn de Her vormde gemeenten Dreischor-Noord gouwe in een ^herderlijke impasse" geraakt. Naar wij echter vernemen wordt door de beide 'kerkeraden vruchtbaar werk verricht om tot de spoedige beroeping van een predi kant te 'geraken. Financieel schijnen de plannen al aardig rond te zijn, zodat mag worden verwacht dat spoedig positieve mededelingen kun nen worden gedaan aan de gemeen teleden. Vermoedelijk is er sinds een eeuw geen jaar geweest, waarin ons land op zo grote schaal, zo vaak en zo langdurig met zoetwateroverlast te maken heeft gehad, als in 1965. Ze deden dit jaar allemaal mee: de streken waar men gewend is dat 's winters de landerijen onderlopen, de streken waar dat eens in de zo veel jaar regel is en de gebieden waar men het voor mogelijk hield dat er overlast kwam, maar waar dat zó zelden gebeurt dat men het er nooit ever eens is gewerden cf er (gezien de kosten) wat aan gedaan moet worden. Bovendien waren er tal van gevallen, zoals bijvoorbeeld de uiterwaarden, waarin de over last ongekend langdurig was en juist daardoor zoveel schade aanrichtte. Buitenstanders vragen zich af, waar om de landbouw als geheel hier geen passende maatregelen weet voor te stellen of te nemen, maar het ant woord is duidelijk. Dat luidt: wie zal dat betalen? Vanouds gold in onze lage landen de stelregel „Wie water deert, die water keert". Die is reeds toegepast vanaf de bewoonbaarmaking van ons land. Wilde een groep mensen een bepaalde streek bewonen of blij ven bewonen, dan moest men zich maar aaneensluiten om voor geza menlijke rekening de waterkeringen in orde te maken en te houden. Zo ontstonden de honderden wa terschappen, zelfstandige polders, veenschappen enz. Woonde men in een gebied waar de waterbeheersing niets kostte, dan had men geluk (als Nederland grootste eierexporterend ter wereld ZEIST, 19-1. Ondanks de grote achteruitgang van de eierexport is Nederland in 1965 door de totale achteruitgang van de wereldeierhan- del toch nog met een zeer aanzien lijke voorsprong het grootste eier- exporteren'de land ter wereld geble ven. In datzelfde jaar rukte het bo vendien op naar de eerste plaats op de ranglijst van pluimveevlees-ex porterende landen. Dit constateerde de voorzitter van het Produ'ktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, in zijn jaarrede op de openbare verga dering van ihet schap in Zeist. De resultaten over 1965 noemde hij voor de Nederlandse pluimveehou derij niet on'bevx-edigend. Zowel in de leg- als 'in de slachtsector kon de laatste maanden wat de prijsontwik keling 'betreft zelfs van een hausse gesproken worden. de grond vruchtbaar was) en woon de men in een streek waar dat veel geld kostte, dan had men pech. In de grond- en pachtprijzen zou dat alles wel tot uitdrukking komen, meende men. Dat stelsel was goed in een tijd, waarin de grootte van een water schap weinig ter zake deed. Het is echter de vraag of dat nu nog zo is. Grote cultuurtechnische werken kunnen alleen worden uitgevoerd als velen daarachter staan. Heffingen en administratie daarvan eveneens. Bo vendien kan men stellen, dat de ruimte in ons kleine land zo goed ■mogelijk moet worden benut en dat het dus niet aangaat iedere streek voor haar eigen moeilijkheden te la ten opdraaien. Het gaat dils de kant op, dat het rijk de maatregelen be raamt en uitvoert, waarbij de land bouw een bepaald deel van de lasten zal moeten dragen. Geen inzicht Op de landboxiwschool werd van alles geleerd over de gevolgen van te veel en te weinig water. Te veel nat te, zure en koude grond, meer on- kruidgroei, een slecht grasbestand en vaak grote hinder bij de mecha nisatie in verband met de draag kracht van de grond. Een tekort gaf opbrengstdalingen. Naderhand verdiepte men zich óók in de vraag hoe groot de schade wel was door elk der genoemde gevolgen. Tevens ging men na op welk tijdstip ze in werking traden. Daarover is al veel bekend, maar te weinig dringt tot de praktische boer door. Zo is bekend, dat bouwland reeds schade lijdt, als de grondwaterstand hoger komt dan 45 cm. en grasland (veen- polders uitgezonderd) als die stand boven 40 cm. komt. Thans zouden vielen al heel tevreden zijn als het daarbij bleef en toch hebben zij dan al schade. Ook is vrij nauwkeurig bekend wanneer opbrengstdalingen intreden bij droogte, nl. bij welk watergehalte van de grond. Met de kennis daar van heeft men systemen van infil tratie (Ramspol, Vol lenhove), be vloeiing, beregening, drainage, on derbemaling, begreppeling verder uitgewerkt en toegepast De moeilijkheid is nu, dat de ont- watering stagneert doordat de afwa tering vaak onmogelijk is geworden. De zaken zullen dus in veel groter verband moeten worden aangepakt. Voorstellen In het algemeen denkt men aan de verdeling van ons land in drie of vier grote „happen", waarin dan de ge hele ivaterbeheersing centraal gere geld wordt, of beter: waarin men daaraan gaat werken. Het voordeel zou zijn, dat de kosten rechtvaardig verdeeld zouden kunnen worden, het zij over de gehele landbouw, hetzij over de gehele bevolking, en dan weer óf over het grote gebied óf over het hele land. Hier stuit men echter wèl op prin cipiële vragen. Vele landbouwers menen immers, dat iedere streek gel delijk zijn eigen boontjes moet dop pen anderen menen dat men geza menlijk moet bijdragen. Anderen willen de lasten verdeeld, zien naar bepaalde maatstaven, zoals vrucht baarheid. van de grond, de gemiddel de opbrengst, de grootte of de inten siviteit van het bedrijf en2. Weer an deren splitsen het vraagstuk in twee- en: waterkering en waterafvoer wil men als nationale zaken behandeld zien, ontwatering, infiltratie enz. als zuivere landbouwzaken. Zij zeggen, dat als men alles in één pot stojit er weer verkapte steun aan de land bouw in zit. En als men die uitscha kelt kan de landbouw tóch in zijn geheel de zaken regelen. Het bezwaar tegen die laatste op vatting is, dat ruilverkaveling, inpol dering en andere grote cultuurtech nische werken er óók bij betrokken zijn en dat zijn al lang geen zuiver agrarische aangelegenheden meer. Daarom is het laatste woord over de ze bijzonder ingewikkelde kwestie nog lang niet gesproken. Het minimum In elk geval zal men in vele stre ken afdoende maatregelen moeten gaan nemen om wateroverlast in de toekomst te beperken of te voorko men. Dat onlangs zelfs de N.O.P. ge vaar heeft gelopen en ook een stad als Meppél, is eigenlijk een toestand die ons land onwaardig is. Dat zijn typisch Nederlandse verschijnselen. ih België komt het nogal eens voor dat een ruilverkaveling naderhand de wateroverlast blijkt te hebben verergerd in plaats van verminderd, of dat zij een andere streek opge scheept heeft met het tijdelijk over tollige water. Iets dergelijks is ons van Nederland niet bekend, wèl dal in bepaalde gevallen de waterafvoer zó grondig werd verzorgd, dat men de waterbeheersing vergat en het ge volg was, dat de waterschade van 's winters werd vervangen door droogteschade 's zomersOok zijn er in bepaalde gevallen tegengestel de belangen bij de grondgebruikers, wat de hoogte van de grondwater- staat betreft. Ofschoon het dus wel onmogelijk zal blijken om iedereen tevreden te stel len is men wèl van mening, dat de zaken op veel grotere schaal aange pakt moeten worden dan voorheen. Naast veel kennis van zaken zal daarvoor ook grote voortvarendheid nodig zijn, omdat vele uit te voeren werken verscheidene jaren in beslag zullen nemen. Tot op dit ogenblik is echter volstrekt niet duidelijk wat er gaat gebeuren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heemstede (vac. A. Oskamp): J. A. v. Boven, 's-Graven- hage-Loosduinen. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosduinen (vac. W. v. Beem): A. H. Lentz, Zeist; naar Warmond: J. M. Snijders, Hekelingen; naar Den Haag (als ziekenhuispred.)A. Stegenga, Amsterdam. Ger. Kerken Beroepen te Slikkerveer: H .T. v. Bochove, Bolsward1; te Ermelo (als geestel. verz. van Groot-Emous): R. v. Reenen, H.I. Ambacht, die dit be roep ook aannam. Bedankt voor Delft: R. Strijker. Dieren. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Pernis: kand. W. Tri ems tra, Meppel. Scheepvaart berichten Esso Rotterdam, 17-1 van Bombay naar Rastanura. Esso Amsterdam, 18-1 van Gibraltar naar Kalundborg. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling 40. In de dagen dat hij nog als zakken roller door de straten van Genua zwierf, was Agua zelden of nooit bevreesd ge weest, hoewel hij toen meerdei'e malen slechts door een wonder van galg en rad gered was. Thans echter, nu de hagedis zijn meester Aram voorging in de vrou wentent van Chamag Chan, voelde hij zich angstig. Beter misschien dan Aram, die slechts bezeten was door de gedachte om het meisje Perguye terug te vinden, dat hij uit het oog verloren had toen de Mon golen de stad overvielen, wist de hagedis dat deze onderneming vrijwel zeker gelijk stond met zelfmoord. Hun armzalige ver momming als Mongoolse krijgers zou hen niet helpen als zij hier, in de vrouwentent van de machtige Chan, ontdekt werden. Vrijwel zeker moest iedereen sterven, die zich hier binnenwaagde. En aan vluchten behoefden zij niet te denken, zonder paar den, in het hart van het Mongoolse kamp. Zij liepen geruisloos door een smalle gang, langs vele kostbaar geborduurde voorhangsels, waarachter zachte vrouwen stemmen opklonken. Een vage geur van wierook en reukwerk vulde de lucht; het leek een doolhof en de hagedis vroeg zich misnoegd af hoe ze hier ooit een meisje moesten vinden. Hij dacht aan het kleine kapitaaltje dat hem in Genua wachtte en zuchtte. Een beweging aan het einde der gang deed hem plotseling wegduiken in de scha duw, zijn werpmes opgeheven. Maar de zwaarlijvige slaaf, die vanachter een der voorhangsels opdook, zag hen niet. Hij had al zijn aandacht bij een groot blad, waar op een kan wijn en enig voedsel lag, en schommelde voorzichtig weg. Agua volgde hem met de ogen. maar Aram lette nauwe lijks op hem. Hij staarde met grote ogen naar het zijden voorhang, dat nu langzaam dichtviel. Want in het korte ogenblik, dat het open was geweest, had hij een kleine vrouwengestalte ontwaard. En er was geen twijfel mogelijk, het was Perguye Wij allen uieten: Aspirin helpt. ®DAAR STAAT ACHTER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5