Winter op Schouwen-Duiueland rijk aan schoonheid Flitsen uit het buitenland STREEKNIEUWS mm Lezing over de Verenigde Staten afdeling Plattelandsvrouwen „Schouwen' Z1ERIKZEE, 20-1. In de boven zaal van Mondragon vond dinsdag avond een geslaagde bijeenkomst plaats van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schou wen. Nadat de vice-presidente me vrouw Burck de aanwezigen welkom had geheten verleende z\j het woord aan het echtpaar Klay-Lancée, dat een lezing met lichtbeelden verzorg de over de Verenigde Staten. In haar inleidend woord vertelde mevrouw Klay uitvoerig over het Amerikaanse klimaat, de planten groei en de rassen-tegenstellingen. Aan de hand van kleurendia's kwam vervolgens de geschiedenis van de stad New York aan de orde. Het hart van de stad, Manhattan, werd in 1624 door een Nederlandse kolonist voor 24 dollar gekocht van de indianen. Thans wonen en werken er zo'n 14 miljoen mensen. V.N. Met New York is onlosmakelijk het vrijheidsbeeld verbonden, terwijl de stad daarnaast imposante gebou wen als het Empire State Building en het gebouw van de Verenigde Na ties telt. Na een verblijf in New York ver trok het echtpaar Klay per bus naar Chicago. Onderweg werd overnacht in z.g. „cabines", waar de gast zelf het eten kan bereiden. Het reizen per bus heeft in de V.S. overigens algemeen ingang gevonden Het is niet alleen uiteerst goedkoop, doch biedt verder de gelegenheid iets meer van het landschap te zien. schooljeugd, ditmaal nog, bij wijze van proef, op de onlangs aangelegde ijsbaan achter de bejaarden woningen aan de Sint Joostdijk. De uitslagen waren als volgt. Blokjesrapen: le klasse jongens: le prijs Adri van den Berge; 2e Jan van den Berge; 3e Jan Dorst en 4e Dingeman Voorbeijtel. le klasse meisjes: le Jacqueline Capelle; 2e Jacqueline Lems; 3eHen- riy Dorst en 4e Jannie Boogert. 2e klasse, jongens: schaatsen met een lepel met 'knikkers: le pr. Joop Stoutjesdijk; 2e Piet van der Maas. 2e klasse, meisjes: schaatsen met knikkers: le Mieneke de Later; 2e Wilma van den Bos. 3e en 4e klasse, jongens: hardrij den en koekkappenle pr. Wim Stouten; 2e Cor Capelle; 4e kl. le pr. Han Steenpoorte; 2e Han van dei- Werf; 3e Niek Bolijn; 4e Adrie Bal. 4e klasse, meisjes: hardrijden en koekhappen: le pr. Lenie Meerman; 2e Bertha van den Berg; 3e Ria Zwager. 5de en 6de klasse, jongens: hardrij den: le pr. Wim Nikerk; 2e Jan Hoogendoorn; 3e Ad van den Berge; 4e Jan Stoutjesdijk Jz. 5e en 6e klasse, meisjes: hardrij den: le pr. Martijn van der Maas en 2e Christine van ALmenkérk. BRUINISSE Lading van gebroken schip werd gelost De 'lading van de motorspits Truus is gelost. Het lége op twee plaatsen 'gebroken schip ligt nu eenzaam te midden van een onafzienbare ijsmas sa die zich op de zg. Oosterlandse slikken bij Viane heeft gevormd en zal spoedig een nieuwe prooi van de elementen (het schuivende ijs) wor den, wanneer het niet spoedig daar wordt weggesleept. Over enkele da gen zal deze berging niet meer mo gelijk zijn. Familie-avond der Chr. Besturenbond De Chr. Besturenbond afd. Brui nisse hield vorige week een gezellige familieavond. De voorzitter de heer A. Kik 'heette de talrijke aanwezigen welkom. Vooral de leden uit Sirjans- land en Oosterland waren goed op gekomen en spr. sprak daarover zijn blijdschap uit en las een gedeelte van Efeze 6. Hij hield daarover vervol gens een referaat als openingswoord dat hij als titel 'had gegeven „De noodzakelijkheid van de chr. vakbe weging". De heer Kik vergeleek hierbij het aantrekkelijke van een ongedeelde algemene vakbe weging, tegenover de zijns inziens in de bijbel vervatte eis van de chr. sociale aktie. Na dit principiële ope ningswoord volgde een mooie film, „Zij sprongen in de nacht", eer. film die de oorlogsjaren 1940-45 met zijn moeilijkheden, maar ook met zijn diepe vriendschap en genegenheid weer 'deden herleven en die door de aanwezigen geboeid werd gevolgd. De heer Kik kon dan ook constateren dat de avond zeer geslaagd was. Hij eindigde met dankgebed. Kookcursus voor mannen Vorig jaar werd in de chr. huis houdschool tc Bruinisse met veel succes een cursus koken voor man nen gegeven. Gezien dit succes van vorig jaar wil men ook nu weer een dergelijke cursus, die zes weken duurt, organiseren. Reeds vele jaren was er iedere winter een fijne keuken voor dames. Ook deze cursus wil men bij vol doende deelneming weer geven. De lieer P. Wink uit Almelo is benoemd als onderwijzer aan de chr. school te Bruinisse (vakature G. Huls). Toto-prijzen Twee leden van de sportvereniging „Bruse Boys" vielen deze week in de totoprij zen. de heer K. met 12 en de heer C. met 8 goede oplossingen. Drijfijs voor de wal Deze morgen was hot voor de wal van Bruinisse eerst echt winter. Zo ver het oog reikte zag en ziet men overal drijfijs, waar oen enkele mo torboot moeizaam zijn weg doorheen zoekt. Chicago Chicago bleek een bijzonder impo sante stad met maar liefst 144 par ken. De speelmogelijkheden voor de jeugd zijn hier bijna onuitputtelijk. De stad is fraai gelegen aan het Mi chigan meer, dat echter meer weg heeft van een kleine zee. Het is ook langs dit meer dat zich tal van Nederlandse gezinnen heb ben gevestigd en de dorpen in dit gebied doen dan ook typisch Hol lands aan. Over het verkeer in de V.S. merk te mevrouw Klay nog op dat er over het algemeen gedisciplineerd wordt gereden, hetgeen dan dikwijls ge beurt met grote tweedehands auto's die in Amerika voor spotkoopjes zijn te krijgen. Nadat spreekster nog had stilge staan bij het kerkelijk leven in en de emigratie naar de Verenigde Staten besloot ze haar uiteenzetting met de aanwezigen erop te wijzen dat dj V.S. een jong land is, waarin men het volste vertrouwen kan hebben. De vice-presidente, die dankte voor het gebodene, bood het echtpaar als aandenken een typisch Zeeuwse lek kernij aan. WILLEMSTAD. Het Russische passagiersschip „Van Franco" is de haven van Willemstad op Curacao binnengelopen. Dit was de eerste maal in de geschiedenis van Wil lemstad, dat een Russisch passa giersschip binnenvoer. PARAMARIBO. In maart zal het Surinaamse statencollege zijn 100- jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest zullen de stalen het Surinaamse volk een monument aanbieden, dat „de democratie" zal uitbeelden. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Indonesische re gering, alle kantoren van Ameri kaanse persbureaus te sluiten en de publikaties uit Indonesië te verbie den. WILLEMSTAD. Ten bate van het vluchtelingenvervoer van de IC EM zullen ook op de Nederlandse An tillen bijzondere postzegels met toe slag worden uitgegeven. De posterij en in de Nederlandse Antillen zul len een zegel uitgeven van 35 cent met een toeslag van 15 cent. VATICAANSTAD. Paus Paulus zal een „aanzienlijke" persoonlijke bijdrage verlenen aan de hulp voor de slachtoffers van de recente over stromingen en aardverschuivingen in Rio de Janeiro. Jeruzalem. De nieuwe Israëlische minister van justitie heeft het par lement een wetsontwerp voorgelegd waarin verjaring van massa- en volksmoord wordt afgeschaft. WASHINGTON. Uiterlijk in 1973 zullen straalvliegtuigen de route New York-Londen in honderdzestig minuten afleggen. De Amerikaanse onder-minister van handel, Boyd, heeft dit verklaard in een vraagge sprek met het 'tijdschrift „U.S. News and World Report". BRUSSEL. De Belgische artsen- vereniging, waarbij ongeveer twee derde van de 5.000 Belgische medici zijn aangesloten, heeft haar leden op dracht gegeven hun honoraria met 25 percent te verhogen. LONDEN. Engeland zal normale diplomatieke betrekkingen met de regering van generaal Ironsi in La gos (Nigerië) onderhouden, ldus is m Londen officieel meegedeeld. NEW ORLEANS. Onbekenden hebben een bom naar binnen gewor pen bij een kerk voor negers in New Orleans waar op dat ogenblik een twintigtal leden van een koor met een repetitie bezig was. De ontplof fing vei-oorzaakte schade aan het kerkinterieur, doch de aanwezigen kwamen met de schrik vrij. SEOEL. Meer dan twintig per sonen hebben het leven verloren bij een brand, die een honderdtal scha mele optrekjes in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel in de as legde. Tot nog toe heeft men drieentwintig lij ken geborgen, merendeels van kin deren. MOSKOU. Woensdagochtend zijn in Moskou de Japans-Russische be sprekingen begonnen waarvoor mi nister van buitenlandse zaken Sjiina zondag in Moskou arriveerde. Hij zal zes dagen in de Russische hoofdstad blijven en dan naar West-Duitsland reizen. MOSKOU. Twee van Stal ins wer ken. „Het Marxisme en de nationale vraagstukken", en „Problemen van het Leninisme" in verband met Chroesjtjovs' destalinisatiecampagne in 1965 uit de circulatie genomen, zullen binnenkort weer uitgegeven worden. DJAKARTA. Dinsdag zijn in Djakarta pantserwagens uitgerukt om het presidentiële paleis te be schermen toen een vijfhonderdtal be togers voor het nabijgelegen ministe rie van buitenlandse zaken te hoop was gelopen om te protesteren tegen de gestegen prijzen. Zij eisten het ontslag van „domme ministers". BERLIJN. Een 38-jarige Berlijn- se, die bij voorkeur herenkleding droeg, heeft drie dames onder valse huwelijksvoorwendsels voor 30.000 mark opgelicht. Zij werd tol 9 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De vrouw wilde met het geld haar har te wens vervullen: de dure hormoon- kuren betalen die van haar een man zouden maken. ZIERIKZEE Middenstandsfeest in Concertzaal Klanten van bij de middenstands- vereniging „De Corridor" aangesloten winkelbedrijven, 'kregen dinsdag een ontspanningsavond aangeboden in de Concertzaal te Zierrkzee. Desgewenst kan men deze zeer ge slaagde avond zien als een feestelijk slot van de onlangs succesvol verlo pen winkelweek .als zakelijke reac tie op de opening van de Ooster- sdhéldébrug. De klanten uit „de cor ridor" van Schouwen-Duiveland werden met bussen naar Zierikzee vervoerd en 'kregen een lichtvoetig programma voorgezet met artiesten als Tonny Bakkenes, And ré van Duin, Conny van den Bos e.a., die er een gezellig feest van hebben ge maakt. In de middaguren 'kwam do jeugd uit de over vijf plaatsen ver spreide klantenkring (Brouwersha ven, Zonnemaire, Dreisohor, Noord- gouwe en Sdhuddebeurs) aan zijn feestelij'kQ trekken. Eén met al een bijzonder geslaagd "initiatief van de vooruitstrevende vereniging „De Corridor", die op 'het punt van klan tenbinding ihct 'klappen van de zweep 'blijkt to (kennen. Bedrijfsstudiegroep „Schouwen-Duiveland" Op dinsdag 25 januari a.s. wordt in het „Huis van Nassau" door de Bedrijfsstudiegroep „Schouwen-Dui veland", dn samenwerking met de Fokvereniging en de MeLkcontrole- vcreniging SchouwenDuiveland een vergadering gehouden. Als spreker treedt op ir. M. Vos te Wageningen over ihet onderwerp: „Doelmatige se lectie in 'de rundveeteelt". OOSTERLAND Zaterdag a.s. schaatswedstrijden Bij gunstig weer en ijstoestand ligt bet in de bedoeling van.de ijsvereni- iging om o[> zaterdagmiddag 22 jan. e.k. op do banen bij bet „Heerenhof" ingang door de inrijpalen bij de boerderij van dc heer M. J. Zeijlcr, aanvangende half twee, hardrijderij te 'houden, eerst voor jongens van 12 tot 15 jaar, en daarna voor jon gens van 15 jaar en ouder. Na afloop hiervan sohóonrijden voor paren cn individucol. En op zaterdag 29 jan. d.a.v. een gecostumeerd feest, even eens op dc banen bij het. „Heeren hof", indien er dan nog de gelegen heid voor bestaat. IJswedstrijden voor de schooljeugd Onder auspiciën van de ijsvereni- ging „Winterleven" alhier werden wedstrijden gehouden voor de de grijsheid staat te kijkendons dat gul op de dennen ligt (Van onze redakteur) SCHOUWEN-DUIVELAND, janu ari. Dit is een impressie van de koude januarimaand 1966 op Schou wen-Duiveland. De natuur - zo lang soppend van teveel water - is ver stard en ligt (om het wat versleten beeld dan nog maar eens te gebrui ken) gekluisterd in de boeien van de winter. Steeds meer begint ook de ze streek de trekken van de beruch te winter van 1963 te vertonen; met de temperatuur gaat het daar lang zamerhand naar toe, maar het stem pel werd tot nu toe toch wat milder gedrukt op het koude getij, volgend op het natste, waarvan iemand weet kan hebben. „Toch wat milder"dat is be langrijk, want het geeft den men sen een kans de schoonheid van de natuur te ontdekken. Pralend onder een royale winterzon ligt het ver stijfde landschap, kil en kaal uitge strekt naar de verre horizon. Schuddebeurs is nu aangeraakt met de toverstaf van de winter, die hier een sfeer schiep, herinnerend aan het beste wat de meesters uit de Hollandse School, op dit thema heb ben gepenseeld. Men schaatst er op een baan voor „Mon Plaisir". In de luwte van de bossen krijgt de at mosfeer er iets sereens. De buitens liggen er als accenten in schilderijen met zwarten en witten als uitersten en daartussen grijs in allerlei nuan ceringen. En uit de luidsprekers rond de ijsbaan kwamen de tonen van Schumann's „Traumerei"; dat had men daar heel geschikt bijgezocht te Schuddebeurs, vonden wij. Want voor een winterdroom is er stof ge noeg. In de bossen is de witte loper uitgerold en vooral de dennen heb ben hun portie sneeuw gehad. Ze staan er als verlate kerstbomen te pronken, in de roerloosheid van het middaguur. Een enkele merel schui felt weg tussen de warrigheid van het 'lage hout en die lichte aanraking al doet wat poeder omlaag dwarre len. Rond en achter Dreischor - de „ge steigerde" toren van de kerk doe zelt weg in een opkomende lichte ne vel - liggen de velden als smetteloze tapijten, even verder onderbroken door het dichtgevroren Dijkwater. De zon strooit wat goudpoeder Kerkwerve trots op nieuwe baan de baan wordt sneeuwvrij gemaakt - over de blanke klaarte van deze in- stille wereld, die iets ademt van een metaphysische bezieling. Dat spreekt misschien nog duidelijker rond en bij de Schouwse inlagen, waar de we reld in de pure blankte van de win terdag, ritselt van stilte. Maar we willen eerst nog Kerk werve zien, het dorp dat trots is op zijn nieuwe ijsbaan aan de zuidkant Jong en oud - maar meer jong - zwiert er van links naar rechts over het ijs, dat wel een tikje heeft gekre gen van de sneeuw, maar toch zorgt voor volledige schaatspret. Aan de kant is er (bejaarde) belangstelling. Goed toegerust tegen de koude - ge- pet en geklompt - staat de 'grijsheid van Kerkwerve het jolig en zwierig spel op de baan te bekijken en tus sendoor komen de verhalen van vroeger, die cok Winters (met een grote „W") heeft gekend, maar toen alles zo heel anders was en de kou vaak de armoede tot metgezellin kreeg. En dan naar de Schouwse West hoek, die in de winter nog iets ver toont van de trekken uit vroeger tij den, heel vroeger zelfs, toen ridders hun paarden dreven langs het wit bestoven hout. Maar de klare stem men van kinderen verdrijven de fan tasie. Ze zijn heel nuchter bezig de Burghse baan van overtollige sneeuw te ontdoen, want schaatsen hier in de veilige beschutting van de duinen eh 'het winterheut, biedt een maxi mum aan genot. De domaniale dui- nendcen een aanval op 't lyrisch ge voel. Men betreedt tempels van rust en schoonheid. Tegen het dons dat gul op de dennen ligt, gloeit het licht van een late zon. Nergens is de stilte zo sereen als hier. Het land schap kreeg zijn festonnering van wit, dat contrasteert met het eeuwig groen en het geel. Een patrijzenpaar vliegt op uit de beschutting van wat laag hout; een konijntje tekent hip pend zijn 'prent in de sneeuw. Lang zaam komt het duister aansluipen over de intieme beslotenheid van de ze overschone wereld, die - met al bet andere - snel verzoent met de koude Winterse schoonheidzij is waard om er als een onverwachts geschenk dankbaar van te genieten. in de bossen is de witte loper uitgerold

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2