HAAK Neveda DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERLEG IN STICHTING VAN DE ARBEID IS MISLUKT Y.N.-hulpprojecten voor 61 landen ten bedrage van 254 miljoen dollar Kou in Europa wordt „Siberisch" Peking protesteert bij Indonesische regering tegen „rechtse activiteiten" Stakingen in Luik Stortte vliegtuig neer met kernbom? Johnson vraagt extra geld voor financiering oorlog in Vietnam Meer toerisme op de fiets ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19926 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken IJ, Zie/ikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: lol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Wint er schoonheid op Schouwen-Duiveland Conflict hij (le A.K.U. spitst zich verder toe DEN HAAG, 19-1. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is woensdagmiddag in Den Haag bijeen gekomen. Naar verluidt is in de ver gadering allereerst aan de orde ge weest het resultaat van de commis sie-van Hengel. Die commissie is het vorig jaar juni door het bestuur van de stichting ingesteld om het vraag stuk georganiseerden-ongeorgani- seerden te bezien en daarover aan het bestuur der stichting te adviseren Zoals bekend is, kon deze commis sie van tien, bestaande uit werkge vers en werknemers niet tot over eenstemming komen. Er kon derhal ve ook geen advies aan de stichting worden uitgebracht. Daarover is van de kant van de commissie in een brief mededeling gedaan aan het stichtingsbestuur dat daarvan van middag voor het eerst officieel ken nis nam. Naar aanleiding van die brief is het vraagstuk georganiseerden-onge- organiseerden weer in het stichtings bestuur aan de orde gekomen. Naar verder verluidt is er in de discussie de aandacht op gevestigd dat men van de zijde der drie vak- centralen onveranderd vasthoudt aan hun standpunt in deze kwestie. Men kan dit vraagstuk hun inziens op dit moment niet loskoppelen van onderhandelingen over nieuwe CA O's, zeker niet als men daarbij in aanmerking neemt wat er o.a. bij de AKU aan de hand is. Het bestuur van de stichting is er ook vanmiddag niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een oplossing van het vraagstuk ge- oi'ganiseerden-ongeorganiseerden. Van beide kanten zijn pogingen ondernomen vanmiddag om alsnog tot elkaar te komen. Dit zijn, in het raam van het centraal overleg in het bestuur der stichting over dit vraagstuk, de laatste pogingen ge weest om te trachten de spanning op dit moment er uit te halen. Van werkgeverskant is voorgesteld de zaak van georganiseerden en on georganiseerden los te koppelen van onderhandelingen over collectieve arbeidsovereenkomsten. Later in het jaar, als de sfeer wat rustiger zou zijn, konden partijen zich dan nog maals over het probleem buigen. Van werkgeverskant werd er duide- NEW YORK, 19-1. De bestuurs raad van het V.N.-ontwikkelingspro- gramma heeft woensdag 82 hulppro jecten voor 61 landen ten bedrage van 254,4 miljoen dollar in totaal goedgekeurd. Van dit bedrag wordt 104,1 miljoen dollar door het ontwikkelingspro gramma betaald, de rest moet door de betrokken landen zelf worden op gebracht. Afrika ontving de hoogste toewij zing met 48,5 miljoen dollar, voor 34 projecten. Latijns Amei'ika komt op de tweede plaats met 23 projec ten ad 28,5 miljoen, daarna komen Azië en het Verre Oosten met 20 projecten die 22,6 miljoen kosten. De directeur van het programma. Paul G. Hoffman, zei achter het be sluit tot hulpverlening aan de fa culteit voor technologie aan de uni versiteit te Havanna te staan. De V.S. hadden hiertegen geprotesteerd. „Alle landen die lid zijn van de V.N. moeten met dezelfde welwillendheid behandeld worden als andere leden", zei hij op een persconferentie. lijk bij gezegd dat geen garantie voor een oplossing dan op dit moment kon worden gegeven. De vakcentraien hebben dit voor stel van de hand gewezen omdat, bij aanvaarding, de handen van de on derhandelaars in de bedrijfstakken dan gebonden zouden zijn. Van werknemerskant is gepoogd de werkgevers in hun bezwaren te gen bevoordeling van georganiseer den boven ongeorganiseerden tege moet te komen door bij de vakcen trales aparte instituten te creëren (naast bestaande voor uitkeringen bij huwelijk, overlijden, invaliditeit enz.). Waaruit vakbondsleden via die centrales zouden kunnen worden be voordeeld. Dit voorstel zou, naar het inzicht van de werknemers, de be zwaren tegen discriminatie van werknemers in dezelfde ondeme- mings- of bedrijfstakniveau geschie den, maar van de centrales uit. De werkgevers hebben dit voorstel afgewezen omdat huns inziens het principe van het werknemersvoorstel onaangetast werd gelaten. Ultimatum EMMEN, 19-1. De laatste door de bij de AKU-CAO's betrokken werk nemersbonden belegde personeels vergadering heeft zich woensdag avond eenstemmig geschaard achter het beleid van besturen en eventueel te stellen ultimatum, indien de AK- U-directie niet tot nader overleg be reid is. Deze vergadering in Emmen werd door zeven a achthonderd werknemers bezocht. De bonden hebben inmiddels tele fonisch aan de AKU-directie laten weten, dat indien voor maandag 24 januari 14.00 uur geen oplossing is gevonden, zij de zaak niet meer in de hand kunnen houden. De werkne mersbonden hebben hierop geen re actie van de AKU ontvangen. Het ligt in de bedoeling dat de bondsbesturen zich heden (donder dag) beraden over de inhoud van het te stellen ultimatum. PARIJS, 19-1. De kou in Euro- oa gaat langzamerhand Siberisch worden. In België zijn in 24 uur drie mensen doodgevroren. De baai van Oslo dreigt dicht te vriezen, ivat ernstige gevolgen kan hebben voor de bevoorra ding van de stad. De Noorse IJsbreker „Hercules" heeft op dracht gekregen onmiddellijk Gibraltar te verlaten om de baai van Oslo bevaarbaar te gaan houden. In Stockholm daalde het kwik tot -25 graden Celsius, te Malung in midden-Zweden vroor het op het middaguur 38 graden. Nog steeds valt er in midden-Europa sneeuw. De Loire in Frankrijk is eveneens geheel dichtgevroren. Bij St. Malo begint de zee te bevriezen. Alleen in het zuiden van het land is de temperatuur iets ge stegen. PEKING, 20-1. Peking heeft bij de Indonesische regering geprotes teerd tegen de „anti-Chinese activi teit, sinds 10 januari ontplooid door rechtse kringen in Indonesië". HEERLEN. 19-1. Woensdag heb ben 15.000 personen in Luik gestaakt uit protest tegen 'het sluiten van en kele mijnen zonder dat voor vervan gende industrie is gezorgd .De mijn werkers staakten de gehele dag. La ter legden ook het gemeentebestuur, het gemeenteperscneel, fabrieksar beiders en winkelpersoneel en de ambtenaren van de posterijen het werk erbij neer. Ongeveer 8.000 per sonen «hielden een protestmars door het stadscentrum en 3500 namen deel aan een protestbijeenkomst. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's jt* De voetganger wordt in de .k f a naaste toekomst een automo- y bilist die op weg is naar zijn a auto. Y DJAKARTA. Een lange rij Indonesiërs voor een kantoor van de Bank Ne gara Indonesia om geld te wisselen. Na 13 januari zijn de bankbiljetten van Rp. 10.000 en 5.000 geen wettig betaalmiddel meer. Er bestaat nog korte tijd gelegenheid deze bij de bank om te ruilen Indonesische studenten houden auto's aan en bekladden deze met leuzen om hun grieven jegens de „stomme" ministers en de sterk oplopende prijzen kenbaar te maken. Kleine jongens en meisjes staan er met de neus bovenop om mee te genieten. Bewaking wrakstukken na ongeluk in zuirl-Spanje Het persbureau Nieuw China meldt dat de Chinese regering op 17 januari een nota aan de regering in Djakarta heeft gezonden, waarin ge sproken wordt van „provocaties" waarvan de leden van de Chinese ambassade in Djakarta het slachtof fer zijn geworden en van „beledigin gen", geuit bij anti-Chinese betogin gen. Peking eist dat de Indonesische regering maatregelen neemt om het personeel van de Chinese ambassade, het Chinese consulaat, het persbu- ï-eau Nieuw China en andere Chine se instellingen die in Indonesië ge vestigd zijn, „doeltreffend te be schermen". WASHINGTON, 19-1. Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van defensie heeft woensdag avond geen commentaar willen ge ven op de berichten, dat de Ameri kaanse bommenwerper van het typè B-52, die maandagavond na een bot sing met een ander toestel in Spanje neerstortte, een kernwapen aan boord gehad zou hebben. Brand in vlasfabriek RIDDERKERK, 19-1. In de vlasfa briek Cornelis van Nes in Rijsoord is woensdagmiddag brand uitgebro ken. De 'brandweer van Ridderkerk, die snel uitrukte, had aanvankelijk met 'de blussingswerkzaamiheden grote moeilijkheden door de sterke rookontwikkeling. Later wist men door met persluchtmaskers te wer ken, de vuurhaard te naderen. De scha'de bedraagt ongeveer 100 duizend «gulden. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door het ontvlam men van vlas op een verwarmings plaat. Winter op Schouweii-Duiveland Het is koud op Schouwen-Duiveland, maar behalve het ervaren van de koude, is er ook de mogelijkheid veel schoons te ontdekken. De vorst heeft de recentelijk gevallen sneeuw geconserveerd en het is nu de tijd er op uit te trekken om de winter te bezien. De foto geeft een beeld van de voortuin van het buiten „Heesterlust" te Schuddebeurs in winterpracht (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Twaalf miljard dollar WASHINGTON, 19-1. President Johnson heeft woensdag het Ame rikaanse congres om 12 7 miljard dollar extra verzocht voor defensie uitgaven, hoofdzakelijk ter financie ring van de oorlog in Vietnam. Hij verklaarde in brieven aan de voorzitters van Senaat en Huis van ROTTERDAM. De 25-jarige trac- tcrchauffeur N. Brink uit Rotterdam is woensdag in de Oranje Buitenpol der te Hook van Holland veronge lukt, to enhij - door nog onopgehel derde oorzaak - onder zijn tractor raakte en overreden werd. Johnson nodigt mevrouw Gandhi uit WASHINGTON, 19-1. President Johnson heeft de nieuwe Indische premier, mevrouw Indira Gandhi, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De uitnodiging was vervat in een boodschap, waar in de Amerikaanse president mevr. Gandhi gelukwenste met haar ver kiezing als premier. Afgevaardigden dat dit bedrag ver eist is „ter ondersteuning van onze groeiende nationale activiteit bij de hulpverlening aan volk en regering van Vietnam die aan voortdurende agressie blootstaan". De president sprak de koop uit clat aan de „agres sie" een einde zou komen, maar Amerika moest, zo zei hij, erop voor bereid zijn wanneer dal niet gebeur de. Het overgrote deel, namelijk 12,3 miljard dollar, van het voor het lo pende begrotingsjaar gevraagde aan vullende bedrag is bestemd voor zui ver militaire uilgaven. Vier miljard zal worden 'besteed aan onmiddellij ke aankopen, o.a. van munitie, en ongeveer acht miljard dollar is be stemd voor de aanschaffing van zwaar «materieel op lange termijn - als helikopters, straalvliegtuigen en oorlogsschepen. Tweehonderd mil joen dollar zal worden gebruikt voor de militaire bijstand aan de Zuid- Vietnamese en andere aan Ameri kaanse kant vechtende troepen in Vietnam en 415 miljoen dollar voor de financiering van de economische hulpprogramma's ten bate van Viet nam, die worden uitgevoerd onder leiding van hel bureau voor interna tionale ontwikkeling. Minister van defensie MacNamara zei eerder deze week tot verslagge vers, dat het aanvullende bedrag o.a. het onder de wapenen brengen van nog 113.000 man en de inschakeling van nog 94.000 man burgerpersoneel mogelijk zou maken. De wrakstukken werden wel be waakt. Honderden Amerikaanse mi litairen en Spaanse politiemannen hebben woensdag heuvels en velden in zuidoost-Spanje afgezocht naar stukken van de twee reusachtige vliegtuigen die zoals bekend tegen elkaar zijn gevlogen. Het ongeluk gebeurde bij het overtanken van brandstof. De B-52 en het tank vliegtuig waren beide in de V.S. ge stationeerd. Bij ongelukken met bommenwer pers van de Amerikaanse strategi sche luchtmacht die kernwapens aan boord hadden, is altijd door het Amerikaanse ministerie van defen sie met nadruk gezegd dat er geen gevaar voor een kernontploffing be stond. BRUSSEL. De Belgische artsen hebben woensdagavond besloten op 28 januari te gaan staken als de re gering hun eis niet inwilligt om de medische behandeling bij het nieuwe systeem van ziektekostenverzekering niet gratis te laten geschieden. Meer bewolking Vex*wachting tot vrijdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met voor namelijk in het zuiden van het land enige sneeuw of ijzel; krachtige tot matige oostelijke wind; matige tol lichte vorst. 21 jan. Zon op 8.36, onder 17.07. Maan op 9.06, onder 16.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 jan. 3.16 v.m. 15.39 n.m. BROUWERSHAVEN 21 jan. 3.02 v.m. 15.17 n.m. Springtij: 23 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-1. Het K.N.M. deelt mede: Een oceaandepressie, die van morgen boven het Engelse Kanaal lag, deed de oostelijke wind in ons land aanmerkelijk toenemen. Er kwam daarbij in de afgelopen nacht matige vorst voor. Over Frankrijk stroomde met zuidwestelijke winden zachtere lucht binnen, voorafgegaan door ijzel en sneeuw. De dooigrens bereikte vanmorgen de Seine. Hij zal nog wat verder naar het noorden opdringen, maar waar schijnlijk boven België tot stilstand komen, in verband met het feit dat de depressiekern zelf ten zuiden van ons land zal langstrekken. Het is daarom te vei'wachlen dat de vorst in ons land zal aanhouden, hoewel hij in het zuiden van het land zal afnemen. Voornamelijk in het zuiden kan ook wat lichte sneeuw of ijzel vallen. De wind zal krimpen naar noordoost en morgen gaan afnemen. Ingezonden mededeling In zijn boodschap aan het Congres zei Johnson nog, dat Amerika - wal het resultaat van het 'huidige „vre desoffensief" ook mocht zijn zijn vredespogingen onvermoeid voort zou blijven zetten. „Wij zullen op alle deuren 'blijven kloppen", aldus de president. Astronautenkapje in op de mode. Haak met Neveda wol een warm „Astronautenkapje"... in één uur klaar! Kosten f.4,50. Materiaal: Neveda SireneTripla. SIRENE TRIPLA U kum du model O 3101 aam ragen hij NEVEDA. POSTBUS 300. LEIDEN. Sluit 2 postzegels van IS cl bij. AMSTERDAM, 19-1. Insiders verwachten dat 1966 een belangrijk jaar voor het toerisme op de fiets zal worden, zo wordt in „De fiets", een uitgave van de Stichting „Fiets", opgemerkt. De belangstelling voor het toeristisch fietsen in de vakanties, op vrije dagen en week einden neemt volgens „De fiets" opmerkelijk toe, gestimuleerd door de vraag naar verantwoorde, ontspannende en gezonde recreatie. Allcrwege wordt gewerkt aan het vervaardigen van voorlichtings materiaal op dit gebied. In verschillende streken worden nieuwe fietsroutes uitgezet en het aantal geplande kilometer nieuwe fiets paden is voor het jaar groter dan ooit. In de Nederlandse rijwiel industrie wordt over de gehele linie de inhoud van de orderporte feuilles zeer bevredigend genoemd. Van magazijnvoorraad is voor de courante modellen al sinds lang geen sprake meer. De nieuwe fietsen die dagelijks van de band ko men worden direct aan de detailhandel afgeleverd. Het ziet er naar uit dat de sportfiets in Nederland de zoveel zwaardere klassieke toerfiets steeds meer gaat verdringen. In de verkoop ligt de verhouding thans 7 1. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1