DE ZIERIKZEESCHE COURANT Parijs doet aanval op supra-nationale trekken gemeenschap Meer geld voor strijd in Vietnam Het komende ontwapeningsoverleg Analyse van de strijd in Zuid-Vietnam Meerderheid Labour in Lagerhuis straks slechts één zetel? India en de overeenkomst van Tasjkent MINISTER OPENT „HET LANDBOUWWERKTUIG" IN R.A.I. Hitzacker gaat feest vieren op 10 maart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DiiiMlug 18 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19925 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering muziekver. Dreischor en Haamstede G. E.G.-ministers vergaderen Beeld uit roerig Djakarta LUXEMBURG, 17-1. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft maandag in de bijzondere bijeenkomst van de E. E.G.-ministerraad in Luxemburg vriendelijk doch beslist de verwachte aanval gedaan op de bevoegdheden der E.E.G.-commissie en het beginsel der meerderheidsbesluiten in de Eu ropese Economische Gemeenschap. Even vriendelijk en vastberaden hebben de vijf anderen, althans in eerste instantie, deze aanval op de supranationale trekken van de ge meenschap afgewezen. Minister Luns verklaarde maandagavond, na de eerste zitting die ruim vier uur had geduurd, dat aanvaarding van de Franse verlangens een „hele stap" zou betekenen op de weg naar uit holling van de gemeenschap. De Ne derlandse minister heeft zijn colle ga's in zijn eerste officiële reactie op Couves uiteenzetting meegedeeld, dat Nederland geen formule kan aan vaarden die in feite een land veto recht geeft. Mening minister Luns In een gesprek met Nederlandse journalisten na de eerste vergadering sloot minister Luns de mogelijkheid uit dat de Franse formule inzake de meerderheidsbesluiten door de vijf WASHINGTON, 17-1. De Ameri kaanse minister van defensie, McNa- mara, heeft maandag bekendgemaakt dat president Johnson woensdag aan het congres om nog eens 12,3 miljard dollar (ongeveer f 43,93 miljard) zal vrezoeken ter aanvulling van de de- fensiekosten voor het lopende be grotingsjaar, dat op 30 juni eindigt. Met het bedrag dat voor de begro ting van 1966-67 zal worden ge vraagd zullen alle militaire opera ties, met inbegrip van die in Zuid- Vietnam, tot 30 juni 1967 kunnen worden bekostigd. McNamara zei dat met het aanvul lende bedrag nog eens 113.000 man onder de wapenen kunnen worden gebracht en 94.000 burgers kunnen worden ingezet. McNamara schatte dat van het aangevraagde bedrag tot 30 juni slechts 4,6 miljard dollar zal worden gebruikt, waardoor de uitgaven van het lopende begrotingsjaar komen op 54,2 miljard dollar (ongeveer f 93,57 miljard). zal worden aanvaard, een formule namelijk die elk der partners het recht zou geven afwijking van het beginsel der meerderheidsbesluiten te eisen. De discussie heeft zich maandag primair rondom deze kwestie van de merederheidsregcl ontwikkeld. De Franse verlangens inzake de E.E.G.- ccmmissie, die o.m. een beknotting van het initiatiefrecht der Europese executieve omvatten, heeft Couve de Murville in een schriftelijk stuk aan zjjn partners overhandigd. De minister heeft overigens in zijn rede en de daarop volgende discus sie niet aangekondigd wat de Franse reaotie zal zijn indien de Franse wensen niet worden ingewilligd. In Luxemburg heerste maandag avond maar weinig optimisme over de mogelijkheden voor een spoedige beëindiging van de crisis die nu reeds een half jaar duurt. Zo zei mi nister Luns:„Uit dit eerste contact kan ik niet zeggen of wij tot een op lossing zullen komen. De vraag dringt zich op of het nut heeft met de besprekingen door te blijven gaan als het overleg uitzichtloos blijft". LONDEN, 17-1. De vier weste lijke deelnemers aan het ontwape ningsoverleg dat op 27 januari in Geneve zal worden hervat, zullen twee dagen tevoren in Parijs voor bereidende besprekingen voeren, zo is maandag in Londen bekendge maakt. De betrokken landen zijn de Vere nigde Staten, Engeland, Canada en Italië. De Britse minister voor ont wapening, Lord Chalfont, die Enge land bij de besprekingen zal verte genwoordigen, zal eerder in Was hington van gedachten wisselen met de leider van de Amerikaanse dele gatie, William Foster. Men verwacht dat de Britse vertegenwoordiger zo wel in Washington en Parijs als te Geneve zal trachten de andere afge vaardigden te overtuigen van het be lang van een akkoord tegen verdere verspreiding van kernwapens, één van de belangrijkste oogmerken van de Britse Labourregering op buiten lands gebied. De oudste man van Marokko, Hadj Möhamed Ben Embark Ben Salaih Ennaciri is - volgens een van zijn 44 zenen - dit weekeinde op 165- jarige leeftijd in Casablanca overle den. Amerikanen kopen veel auto's MIAMI BEACH, 17-1. De president van General Motors, James Roche, 'heeft ibekend gemaakt dat de verko pen van personenwagens en vracht wagens in de Verenigde Staten in 1965 de recordniveaus hebben be reikt van respectievelijk 9.3 miljoen en 1.5 miljoen stuks. Hij 'heeft tij dens 'de jaarvergadering van de Na tional Automobile Dealers' Associa tion verklaard dat alles er op wijst dat 1966 weer een goed jaar zal zijn, het -vijfde achtereenvolgende. Vol gens Roche zal de jaarlijkse vraag naar personenwagens en vrachtwa gens in de Verenigde Staten tegen 1970 de 11 miljoen stuks kunnen overtreffen. WASHINGTON, 17-1. De com mandant van het Amerikaanse korps mariniers, generaal Wallace Greene, heeft maandag na een bezoek aan Zuid-Vietnam en andere landen in zuidoost-Azië te Washington ver klaard, dat de V.S. alle leden van de Vietcong en alle Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam kunnen doden en toch de oorlog verliezen, als het pro gram voor de burgerlijke pacificatie in dat land niet slaagt. Hij zei dat de bevolking van Zuid- Vietnam in grote mate gedemorali seerd en gedesorganiseerd is. Het Arthur J. Goldberg, leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., heeft maandagavond in New York verklaard, dat Noord-Vietnam nog steeds niet gereageerd heeft op het Amerikaanse vredesoffensief. Daar om kon nog niet gezegd worden of dit offensief een succes of een mis lukking is geworden. was zaak om deze bevolking voor het bewind in Saigon, te winnen. Volgens generaal Greene zijn de Vieteong-troepen over het algemeen goed uitgerust, onlangs zouden zij lichte wapens van uitstekende kwa liteit uit China hebben gekregen. Hij i'>emde hen harde, taaie strijders. Zij zouden echter de fout maken, te gen de leerstellingen van de Chinese Mao Tse-Toeng in, terreuracties te ondernemen waar de bevolking het slachtoffer van wordt. Deze ontwik keling zou de regering in Saigon ten cgede kunnen komen, meende hij. Tenslotte waarschuwde de com mandant van het korps mariniers, dat het lange tijd kan duren en veel opofferingen kan vergen om het con flict te beëindigen. Hij vond dat de openbare mening in de V.S. als ge heel de regeringspolitiek in Vietnam moest steunen, ook al zouden door de bevolking zekere offers wat be treft luxe-goederen moeten worden gebracht. Twee Amerikaanse vliegtuigen verongelukt MADRID, 17-1. Twee grote straal vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht z\jn maandag boven Spanje verongeluk!, doordat zij el kaar in de lucht raakten tijdens het overtanken van benzine. Zeven bemanningsleden vonden de dood, twee werden gewond. Van drie zijn de lijken gevonden, vier wor den er nog vermist. Ooggetuigen za gen de B-52 en het KC-135-tank- vleigtuig in vlammen omlaagstor- ten, vissers die parachutes in de rich ting van de zee zagen neerkomen voeren onmiddellijk ter redding uit en konden vier vliegers het leven redden. Wrakstukken van de vlieg tuigen kwamen neer in het gebied van Cuevas de Almanzora aan de Spaanse zuidoostkust. LAHORE, 17-1. In Lahore zijn dc secretaris-generaal van de Mo hammedaanse Liga (oppositie) en drie andere politici en twee studen ten gearresteerd wegens het beleg gen van een openbare bijeenkomst waartoe geen toestemming was ver leend. Het betrof een protestbijeen komst tegen de Indiaas-Pakistaansc overeenkomst van Tasjkent. hindoepartij „Bharatiya Jansangh" heeft in Kanpoer een resolutie aan vaard waarin wordt gezegd dat de indiaas-Pakistaanse overeenkomst de „belangen en de nationale eer van India schaadt". Het terugtrekken van de troepen wordt een gevaar voor de veiligheid van India ge noemd. IJVERIGE BRANDWEERMAN STADE, 17-1. De politie van de Westduitse stad Stade heeft maandag een 24-jarige brand weerman gearresteerd. De man had 11 branden gesticht en zich daarna onderscheiden door zijn ijver bij het blussen. De door de branden veroor zaakte schade wordt geschat op 20.000 mark. LONDEN, 17-1. Wanneer op 27 januari in de Noordzeehaven Huil een tussentijdse verkiezing wordt ge houden bestaat de mogelijkheid dat de meerderheid van Labour, de rege ringspartij, in het Lagerhuis wordt teruggebracht tot slechts één zetel. De journalist Richard Gott, die ge kant is tegen de Britse steun aan de Amerikaanse politiek inzake Viet nam, heeft zich namelijk laten in schrijven als een van de zes kandi daten. Gott heeft een nieuw partijtje De leiders van vier andere opposi tiepartijen zijn zaterdag in Lahore bijeen geweest ter voorbereiding van een conferentie waarop de overeen komst van Tasjkent zal worden be studeerd. De conferentie zal 24 janu ari worden gehouden. Het bestuur van de extremistische Haanstra's „Alleman" (haait in Moskou MOSKOU, 17-1. Dc filmregis seur Bert Haanstra, naar Moskou gekomen voor de Russische premiere van zijn film „Twaalf Miljoen" (in Nederland uitgebracht onder de titel „Alleman"), heeft zelf kunnen con stateren dat de Russen grote belang stelling hebben voor het doen en la ten van de Nederlanders. De achthonderd plaatsen in dc „Moskwa'-biosccop waren bij de eerste voorstelling ondanks de stren ge vorst buiten 27 graden onder nul - alle bezet en velen moesten wor den teleurgesteld. De Russische re gisseurs Roman Karmen, Ilja Kopa- lin en Alexander Zgoeridi bevonden zich onder de genodigden, evenals de Nederlandse ambassadeur. Ilja Kcpalin, die kortgeleden een bezoek aan Nederland bracht en zijn eigen waarnemingen kon toetsen aan de filmbeelden, stelde Bert Haanstra aan het publiek voor als „een mees ter van de filmwereld, een subtiel en gevoelig artiest, die weet hoe hij in gewikkelde en ernstige problemen op een levendige en interessante manier moet brengen". Te oordelen naar het applaus onderschreef het Moskouse filmpubliek deze woorden ten volle. Aantal stands: 210 AMSTERDAM, 17-1. Met het door middel van een ouderwetse slinger starten van een landbouwtrekker - de trekker was namaak, het geluid zeer echt - heeft minister Biesheuvel maandagmorgen in de „RAI" te Am sterdam de tentoonstelling „Het landbouwwerktuig" geopend. „Goed transport - minder kosten" is de slagzin van deze vierde in de reeks tweejaarlijkse tentoonstellingen en in zeventig procent van de 210 stands kan men dan ook hulpmiddelen voor het transport, met name het trans port binnen het landbouwbedrijf, aantreffen. Dc minister uitte grote waardering voor de Nederlandse landbouwAverk- tuigenindustrie, al vervult de im porteur een nog steeds in betekenis toenemende rol bij de mechanisatie van de Nederlandse landbouw - in 1964 kwam de helft van de aange schafte werktuigen uit hel buiten land, de Nederlandse industrie kan zich handhaven, enkele bedrijven konden zich zelfs uitbreiden en ook onze export van landbouwwerktui gen heeft een goede naam. De minis ter ried de industrie aan, niet alleen aandacht te besteden aan de ontwik keling van machines en werktuigen, maar ook aan de studie van het landbouwterrein zelf. In het verle den is al herhaaldelijk gebleken, dat op zichzelf goede ontwikkelingen in de praktijk geen ingang vonden, omdat de toepassingsmogelijkheden niet voldoende waren getoetst aan de bijzondere landbouwomstandigheden. In Amerika, een land waar de omstandigheden veel uniformer en de toepassingsgebieden veel groter zijn, zoeken de grote industrieën aansluiting by de afdelingen voor landbouwmechanisatie van de uni versiteiten en ook in ons land is er al op verschillende fronten enig sa menspel tussen de onderzoekinstel lingen en de fabrikanten. Menig vruchtbaar idee is hieruit geboren. Toch had de minister de indruk dat, indien het mogelijk zou zijn het wat incidentele contact van het verleden in de nabije toekomst te doen overgaan in een meer syste matisch overleg, de praktische resul- taten nog opgevoerd zouden kunnen worden. Hij dacht onder meer aan technische vraagstukken, samenhan gend met het structuurbederf van de grond, dat mede door het intensie ve gebruik van zware machines in de hand wordt gewerkt. Het huwelijk van prinses Beatrix gesticht en zal waarschijnlijk teza men met twee onafhankelijken slechts een paar honderd stemmen krijgen, maar dat is genoeg om de conservatieve kandidaat de zetel te bezorgen, die destijds door Labour met een kleine meerderheid, 1.181 stemmen, was behaald. Wanneer Labour deze zetel ver liest zou niet alleen de meerderheid zeer klein worden maar zal ook pre mier Wilson waarschijnlijk de ge dachte aan algemene verkiezingen in maart uit het hoofd zetten en de voorkeur gaan geven aan verkiezin gen in de herfst. Van de 630 zetels in het Lagerhuis heeft Labour er 314, de conservatie ven 303, de liberalen negen en is er één vakant. Voorzitter en twee afge vaardigden hebben geen stem, zodat de Labour-meerderheid nu twee ze tels bedraagt. SCHIPHOL. Op initiatief van het Instituut voor Latijns Amerika en on'd'er auspiciën van de Centrale Ka mer van Handelsbevorderirug as van Schiphol een uit 19 leden bestaande economisohe missie naar Venezuela vertrokken. Rond 200 officieren, 'bekend als de gfoep „moordenaars", zouden ver antwoordelijk zijn voor de terreur daden die de afgelopen drie maan den dn de Dominicaanse Republiek zijn gepleegd. HITZACKER, 17-1. Het stadsbe stuur van het Elbestadje Hitzacker, de geboorteplaats van de heer Claus von Amsberg, heeft de plannen voor het huwelijksfeest op 10 maart, be kend gemaakt. Het ligt in de bedoe ling dat straten en huizen met vlag gen in de kleuren van het Konin krijk der Nederlanden van het Huis van Oranje, en van de stad zelf ver sierd worden. Aan de vooravond van de trouw dag wordt een publiek toeganke lijk bal gegeven in het Kurhotcl. Op do feestdag zelf zullen herauten in historische klederdracht „den volke kond doen" van hel huwelijk tussen kroonprinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Diezelfde mid dag komt de gemeenteraad in feeste lijke zitting bijeen. Tevens zal een register voor gelukwensen worden gedeponeerd. De plaatselijke muziekkapel onder leiding van de heer Hans Bading, heeft voorts toegezegd op de uitnodi ging van het „centrum-comité konin gedag" van Haarlem in le gaan cn over te komen voor een défilé door de straten van de bloemenstad. De heer Bading houdt echter een slag om dc arm voor het geval zijn muzi kale aanwezigheid in Hitzacker zelf onmisbaar mocht blijken. Langer werken GRONINGEN, 17-1. Als reme die tegen de schaarste aan ar beidskrachten en kapitaal en de geldontwaarding ziet de voorzitter van de Kamer van. Koophandel en Fabrieken voor Groningen, de heer G. J. Har- kema, langer werken, al was het maar één uur per week. Hij deed deze suggestie in zijn nieuwjaarsrede. „Er moet een iveg ivorden gevonden om be halve door diepteinvesteringen de produktiviteit op te voeren, anders vinden we dc rekening onder in de zak". Indonesische studenten demonstre ren tegen de sterk stijgende kosten van levensonderhoud. De route is hier door militairen (links) afgezet. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's y Morren maakt de last- niet lichter Moed alleen vermindert haar. oostelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, vanavond en van nacht hier en daar mist, aanvanke lijk zwakke, later matige oostelijke wind, matige tot strenge vorst. 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.04. Maan op 7.33, onder 14.38. 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 8.25, onder 15.32. Nieuwe maan: 21 jan. te 16.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 jan. 20 jan. 1.42 v.m. 2.31 v.m. BROUWERSHAVEN 19 jan. 0.38 v.m. 20 jan. 2.19 v.m. Springtij: 23 jan. 14.05 n.m. 14.55 n.m. 13.02 n.m. 14.37 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook in de afgelopen nacht heeft het op vele plaatsen op het Europese vasteland streng lot zeer streng gevroren. De zóne met de strengste kou strekt zich uit van midden-Frankrijk over zuid-Duits- land en het Alpengebied, tot in Rus land. In ons land kwamen de laagste temperaturen weer voor in het zuid oosten, waar op het vliegveld Zuid- Limburg 16 graden vorst werd ge meten. In het noordwesten van het land vroor het maar 5 graden. Er lag vanmorgen een zwak hogedrukge- bied boven zuid-Duitsland. De luchtdi'uk in west-Europa is echter aan het dalen, onder invloed van enkele opdringende oceaansto ringen. Eén van deze storingen lag vanmorgen dicht bij de noordkust van Spanje en koerst naar de Mid dellandse Zee. Een tweede storing bevond zich ten noorden van de Azoren. Deze storing zal woensdag de Golf van Biskaye bereiken. In verband hiermede gaat de wind in ons land toenemen uit oostelijke richting. De kans op sneeuw is het komende etmaal klein. Aangezien er wat meer opklaringen voorkomen, zal de vorst in dc komende nacht op vele plaatsen streng zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1