Medewerking publiek voor vogelbescherming is onmisbaar „Dag der volwassenen" Subsidie-aanvragen Om de hereniging van Duitsland komen aan de orde STREEKNIEUWS Een brug over de Dordtse Kil DE GOUDEN HORDE Veel slachtoffers bij vliegongeluk z.v.u. De winter wordt feller SCHOUWEN-DU IVELANI), 15-1. Nu de winter steeds meer vaste voet krijgt doet de Vogelwacht „Schou- wen-Duiveland" een dringend be roep op de bevolking cm hongerlij dende vogels te helpen. Dit kan o.m. gebeuren door bijv. graanafval e.d. te deponeren in de buurt van con centraties eenden en andere water vogels (waaronder momenteel vele Scandinavische en noordoost-Euro- pese wintergasten). Verkiezing van de leden van Provinciale Staten Ook zijn restanten van de middag- pot en van de broodmaaltijd op een rustig en vooral veilig plaatsje ter beschikking gesteld, erg welkom. Het beste leent zich hiervoor een een voudig voedertafeltje. (In ieder ge val geen voer op de weg gooien! Denk verder aan kattengevaar!). Vogelliefhebbers kunnen op deze manier scms van huis uit kennis ma ken met vogelsoorten die zich nor maal niet zo dicht in de buurt van de mens wagen. Aan bezitters of be heerders van vijvers, grachten en dergelijke wateren (gemeenten en/of gemeentelijke instellingen) wordt be leefd verzocht een stukje van dit water ijsvrij te houden voor in het water thuishorende vogels. Voor medewerking van scholen "is het bestuur der Vogelwacht bij voor baat heel dankbaar. Voor het beschikbaar stellen van grotere hoeveelheden voer doet men er goed aan om eerst contact op te nemen met het bestuur van de Vo gelwacht (tel. (01115) 616). Financiële hulp, door stortingen in het voederfonds zullen dankbaar worden aanvaard. (Deze storten op giro 59368 t.n. van de penningmees ter Vogelwacht „Schouwen-Duive- land" te Zierikzee onder vermelding: Voederfonds). Via dit blad hopen v/e het publiek op de hoogte te houden van de onmisbare steun en van de voederiochten die eventueel gemaakt zullen worden. Kandidaatstelling De burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis dat op dinsdag H februari 1966 de kandi daatstelling voor de verkiezing van de leder, van provinciale staten van Zeeland zal plaatshebben. Op die dag kunnen van des voor- middags 9 tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstem bureau voor de kieskring III of bij het door hom aangewezen lid van het 'hoofdstemibureau, ter gemeente secretarie, lysten van kandidaten (model G 5) worden ingeleverd. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar de publikatie op het gemeentelijk aanplakbord of op de geimeente-seeretarie. Zierikzee, 17 januari 1966. De wind. burgemeester voornoemd, H. KOEVOETS. TOKIO, 15-1. Zaterdag werd in Japan de „dag der volwas senen" gevierd omdat ongeveer anderhalf miljoen Japanners afgelopen jaar 20 jaar oud zijn geworden. Dat betekent dat zij dan mogen stemmen, drinken en roken en voortaan onder de strafwet vallen. u Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en de marine hebben zondag gedurende zes uur een schuil plaats van de Vietcong in een bos in de omgeving van Saigon bestookten tenminste 40 opstandelingen gedood. Statenkring Zierikzee C.H.U. stelt kandidaten ZIERIKZEE. 15-1. De Statenkring Zierikzee van de Christelijk Histo rische Unie heeft ernaar gestreefd om, naast de officiële kandidaat voor Schouwen-Duiveland, die op een verkiesbare plaats is gezet en het district al vele jaren vertegenwoor digt, nog een kandidaat geplaatst te krygen bü de eerste 15 namen die in iedere kieskring voor de Provinciale Staten in dezelfde volgorde op de kandidatenlijst voorkomen. Zij heeft daarbij het oog laten vallen op de heer H. Schot B.Wzn., tot voor kort inwoner van Zierikzee en oud-jeugd leider, thans woonachtig te Brui- nisse. Men heeft de heer Schot daarvoor gekozen omdat men iemand wilde hebben die thuis is in visserijzaken en dat is betrokkene ongetwijfeld, want reeds vele jaren is hij als kwe ker met de problematiek van de mosselvisserij bekend. De lijst is als volgt samengesteld: A. A. J. Kaland, Middelburg; 2. C. F. van der Peijl, Kloetinge; 3. W. San- derse, Vlissingen; 4. P. C. W. van Westen, Oud-Vossemeer; 5. H. IJssel, Zierikzee; 6. C. J. Buurman, Goes; 7. Mr. H. Rijpstra, Terneuzen; 8. Drs. jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, Wolphaartsdijk; 9. E. Dekker, Oost burg; 10. J. Sinke, Oost- en West- Souburg; 11. P. G. van den Bosse, Axel; 12. E. Ph. Nieuwkerk, Poort vliet; 13. mej. G. Kloosterman, Mid delburg; 14. M. L. Almekinders, Middelburg; 15. H. Schot, Bruinisse; 16. A. Stoutjesdijk, Oosterland; 17. A. D. Dalebout, Haamstede; 18. J. P. Overbeeke, Zierikzee; 19. H. A. van der Werf, Oosterland; 20. H. Uijl, Zierikzee. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 14-1. Tijdens de op dinsdag 25 januari te houden ge meenteraadsvergadering zullen naast de nieuwjaarsrede van loco-burge meester H. Kcevoets ook een aantal subsidie-aanvragen aan de orde ko men. Een verzoek is o.m. ingekomen van de Commissie voor de hygiëne van het Kind in Zeeland om het gemeen telijk subsidie te verhogen tot f 4,- per verzorgingsdag. Het zijn voornamelijk de gestegen salarislasten die de commissie aan leiding geven een beroep te doen op do gemeente. B. en w. stellen de raad voor in navolging tot andere gemeenten een subsidie toe te kennen van f 2,- per kind per verzorgingsdag, waarmee f 1104 per jaar is gemoeid. Boven het bestaande subsidie betekent dit een extra uitgave van f 414. Philcloginsch Studiefonds Het Philologisch Studiefonds te Utrecht verzocht een jaarlijkse bij drage te willen verlenen van f 50. Hot fonds stelt jonge doctoren en doctorandi in de klassieke talen in de gelegenheid een aantal maanden voor studiedoeleinden in Italië of Griekenland te verblijven. B. en w. stellen de raad voor afwijzend op dit verzoek te beschikken gezien de financiële positie van de gemeente. Van het bestuur van de zwemver eniging „De Zeepaardjes" is een ver zoek ingekomen voor een financiële bijdrage in de reiskosten verbonden aan 'het bezoeken van het overdekte instructie-zwembad te Sommelsdijk. B. en w. stellen de raad voor bij wij ze van uitzondering een stimule ringssubsidie voor het winterseizoen 1965-1966 te verlenen van f 100. Parochiale lagere school Het bestuur van de R.K. parochi- ale lagere soliool verzoekt een ge meentelijke 'bijdrage in de kosten van aanschaffing van nieuwe school- meubelen ingevolge het bepaalde in artikel 72 e.v. van de Lager Onder wijswet 1920. De aanvrage voldoet aan de eisen Diner voor Bruidspaar DEN HAAG, 15-1. Op zaterdag 5 maart bieden de ministers en staatssecretarissen ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. prinses Beatrix en de heer Von Amsberg aan het bruidspaar en hun weder zijdse familieleden een diner aan, dat zal plaats vinden in het „Prin senhof" te Delft. BONN, 16-1. Om tot een hereni ging van de twee delen van Duits land te komen zal de regering in Bonn wellicht bereid zijn zich „of fers" te getroosten, ihctzij op het ge bied van haar opvattingen ten aan zien van de veiligheid van Duits land, hetzij wat betreft de oostelijke grenzen, hetzij op economisch ter rein. Dit 'heeft de Bon'dsminister voor vluchtelingenzaken Johann Baptiste Gradl, in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad „Der Spiegel" te kennen gegeven. Het -is de eerste maal 'dat een lid van het Westduitse kabinet zioh zo duidelijk over deze kwestie heeft uitgelaten. gesteld in artikel 73 van de Lager Onderwijswet 1920 en overschrijdt niet de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen. B. en w. stellen de raad dan ook voor de medewerking in principe te verle nen. BROUWERSHAVEN IN MEMORIAM mevr. II. Ittinaiin-Eisma In de leeftijd van bijna 85 jaar is te Amersfoort overleden mevrouw H. Ittmann-Eirma, echtgenote van wijlen dokter W. H. Ittmann, die van 1909 tot 1952 'de huisartsenpraktijk te Brouwershaven heeft uitgeoefend, na deze te hebben overgenomen van zijn broer dokter M. Ittmann. De drukke praktijk uit die dagen, die zich uitstrekte tot ten westen van Serooskerke en ten oosten van Zon- nemaire, bracht met zich mee, dat in die dagen mevrouw Ittmann to-t een grote steun van haar man is ge worden, mede door het feit, dat in die dagen vele ingrepen thuis wer den uitgevoerd. Vele patiënten zul len de overledene dan ook nog her inneren als i'ernand, die zowel daad werkelijk aan de genezing der zieke meehielp, dan wel de nazorg, welke soms aan huis door haar werd ge daan, voor haar rekening nam. Voor de plaats Brouwershaven zelf is mevr. Ittmann iemand geweest, die op velerlei manieren heeft mee geholpen het verenigingsleven in stand te houden en te laten floreren. Vooral het culturele leven had haar grote aandacht. In dit verband zij herinnerd aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die ook toeiï reeds eigertkrachten toneelavonden organiseerde en kinderoperettes. Me de door haar stuwende kracht was Brouwershaven één der eerste plaat sen op Schouwen-Duiveland, die een Nutskleuterschool kon stichten met een gediplomeerde onderwijzeres. De grote armoede in die dagen, vooral 'bij de 'bejaarden was voor de overledene aanleiding daadwerkelijk te helpen bij het oprichten van de Bond van Staatspensionering. Onldanks het feit dat de medische wetenschap vooruit ging, waardoor 'het werk in 'de praktijk steeds meer van ihaar aandacht vergde wist zij toch steeds tijd vrij te maken om een •ieder met raad en daad terzijde te staan. Harde en gevoelige klappen heeft het doktersgezin vooral in de tweede wereldoorlog moeten incas seren, toen een zoon door de bezet ter werd gefusilleerd en het echtpaar zelfs als staatsgevaarlijk Brouwers haven moest verlaten. Na de oorlog is echter de praktijk weer direct voortgezet tot 1952, toen ze werd overgedaan aan de huidige arts dok ter W. Terpstra. Dokter en mevr. Ittmanin zijn toen in Amersfoort gaan wonen cm van een welverdien de rust te geniéten. Nu zaterdag jl. Brouwershaven de droeve tijding ontving, dat mevr. Ittmann lis heen gegaan zullen vel'e oud-patiënten met een dankbare herinnering terug denken aan deze vrouw, die naast haar man op de bres stond' voor de medische verzorging van d'e zieke mens. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. woensdag 19 januari des middags 2 uur, op d'e algemene be graafplaats te Amersfoort. LANDBOUW EN VEETEELT Jaarlijkse inenting varkens bepleit RUURLO 15-1. Het hoofdbestur van de Geldersche Maatschappij voor Landbouw heeft zich uitgesproken voor het preventief inenten van var kens tegen mond- en klauwzeer. Nu worden de dieren pas ingeënt, wan neer er in de buurt een besmettings haard is. Volgens de Geldersche Maatschappij zou de inenting steeds moeten geschieden van november tot april, omdat dan het virus het sterkst is. Nederland heeft ruim drie miljoen varkens en het inenten van al deze dieren zou jaarlijks zes tot acht miljoen kosten. Maar de overheid heeft, tengevolge van de mond- en klauwzeer-epidemie, momenteel al meer dan 25 miljoen gulden uitge keerd aan slachtvergoedingen. Film over Australië DEN HAAG, 15-1. Caltex heeft aanjde N.V. Joop Geesink's Starfilm te ^rósterdam opdracht gegeven tot het vervaardigen van een film over Australië, met als titel „Destination Australia". Deze 30-minuten lange film is be doeld om een inzicht te geven in het leven van alledag in Australië en zal in de loop van dit jaar klaar ko men er. over de gehele wereld wor den vertoond. Mogelijkheid tot uitle vering van Fischböck DEN HAAG, 15-1. De Neder landse justitie onderzoekt op het ogenblik welke mogelijkheden er be staan om de uitlevering uit West- Duitsland te verkrijgen van dr. Hans Fischböck, tijdens de oorlogsjaren in Nederland „General-Kommissar für Finanz und Wirschaft". Fischböck heeft een leidende rol gespeeld bij de vooi'bereiding van maatregelen tot vervolging van de Nederlandse joden, die de inleiding vormden tot hun deportatie naar het oosten. Hij is bovendien verantwoor delijk te stellen vcor het met dwang sturen naar Duitsland van enkele honderdduizenden Nederlandse ar beiders van wie ook velen om het leven ziin gekomen. Tot voor kert werd aangenomen, dat Fischböck niet meer in leven was, doch het. tegendeel bleek het geval te zijn. Enkele maanden gele den werd zijn woonplaats in Essen ontdekt, waar hij zich gevestigd bleek te hebben. Op het ogenblik ver-blijft hij echter in een winter sportplaats in Oostenrijk. De verblijfplaats van Fischböck werd ontdekt door de organisatie van ir. Simon Weisenthal in Wenen, die zich met de opsporing van oor logsmisdadigers bezghoudt. Het Rijksinstituut vcor Oorlogsdocumen tatie werd in november van deze ontdekking in kennis gesteld, waar op onmiddellijk de eerste stappen werden ondernomen in. het diep gaande onderzoek, dat thans gaande is. Primeur van dit nieuws had „De Rotterdammer' Regering verleent geen medewerking organisatie Olympische Spelen DEN HAAG, 15-1. Naar de R.V.D. iheeft meegedeeld beeft bet kabinet •zich toeraden over bet verzoek van de gemeente Amsterdam tot mede werking aan bet organiseren van. de Olympische Spelen in 1972. Hoezeer bet kabinet ihet zou toejuichen dat een dergelijk belangrijk internatio naal evenement in Nederland zou kunnen plaatsvinden, heeft het op basis van dé tot dusverre daarom trent ter beschikking staande gege vens moéten concluderen dat in het licht van de economische en finan ciële lasten waarvoor ons land zich in de komende jaren geplaatst ziet, de gevraagde garantieverklaring voor het organiseren van de spelen •in 1972 aan d'e 'gemeente Amsterdam niet kan worden «gegeven. ZIERIKZEE Jaarvergadering N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt a.s. woensdagavond 19 januari haar jaarvergadering te houder, in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw al hier. De agenda bevat o.a. de verkie zing van twee bestuursleden i.v.m. period:eke aftreding. Verder vindt een filmvertoning plaats. RENESSE Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor het her examen hoofdakte (volledig bevoegd onderwijzer) de heer N. Krijnse Locker te Renesse. HAAMSTEDE Nutsavond uitgesteld De voor a.s. vrijdagavond vastge stelde Nutsavond iln hotel Bom. waar Diet Bauknegt zou voordragen is uitgesteld tot woensdag 26 januari, weer in hotel Bom. BURGH Grote drukte op de ijsbaan Het is zondagmiddag bij helder moei zonnig winterweer enorm druk gewerden cp de ijsbaan van de ijs- club Haamstede-Burg'h. Vanuit het •gehele eiland waren schaatsenthou- siasten «gekomen om ook eens in de duinen een 'baantje te draaien. De «belangstelling langs „de kant" was eveneens groot, omdat een wande ling in die richting, zonder voetbal sport deze .middag, voor de hand lag. Een beste dag voor de vereniging. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Reiscauserie met dia's De Ned. Bond van Plattelands- vrouwen afd. Brouwershaven, hield een dezer dagen een bijeenkomst in hotel „Jacob Cats". De presidente sprak een bijzonder wooxd van wel kom tot de leden van de landbouw- vereniging „Brouwershaven" en tot de spreker, de heer W. de Vrieze te Haamstede, die een causerie hield over zijn reis door Spanje en Ma rokko. Op vlotte wijze wist spreker zijn toehoorders te boeien over de werk wijze der boeren in Spanje. De land bouwontwikkeling bleek ver achter te zijn bij andere Westeuropese lan den. Wat de Nederlandse boer met de tractor doet, gebeurt in Spanje nog met een ezel. Honderden platte landsdorpen zijn nog niet voorzien van elektriciteit, waterleiding en te lefoon. In de steden treft men bij zonder fraaie bouwwerken aan met open binnenplaatsen, die een prach tige plantengroei rijk zijn. In Murcia vindt men het grootste dadelpalmen park van Europa. Verder vertoonde de heer De Vrieze kleurendia's van het vakanti-oord Majorca, waar jaarlijks duizenden Nederlanders vertoeven. Aan het eind van de avond werd spreker dank gebracht voor hetgeen hij op voortreffelijke wijze getoond en verteld had. De heer J. A. van Schelven dankte tot slot voor de uit nodiging die de landbouwvereniging voor deze avond had ontvangen. De jaarvergadering zal gehouden worden op 22 februari a.s. Dus niet op 15 februari, zoals eerder werd ge meld. Het vergaderprogramma Aanstaande dinsdagmiddag- en avond organiseert de middenstands vereniging „De Corridor" een feest programma met bekende radio en t.v. sterren in de Concertzaal te Zie rikzee. Woensdag 19 maart des avonds 8 uur houdt de V.V.V. „Brouwérsha- ven" de jaarvergadering in hotel Ja cob Cats. Donderdag 20 januari des avonds 8 uur in hotel Ringelberg vergade ring van de Oranjevereniging „Brou wershaven" waar o.m. zal gesproken worden over de feestelijkheden voor 10 maart a.s. Het bestuur rekent op een massale opkomst, vooral ook van de zijde der plaatselijke vereni gingsbestuurders. Ijsbaan open Zondagmiddag iheeft de ijsvetreni- iginig „'t Weel'tje" te Brouwershaven DORDRECHT, 15-1. Omtrent dc verdeling van kosten voor de bouw van een brug over de Dordtse Kil hebben de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Dordrecht, Dubbeldam 38. De wachtpost, een reusachtige Mon gool met het voorkomen van een Japanse worstelaar, wierp een wantrouwende blik in de richting van Aram en Agua, toen de beide mannen hem passeerden. Maar gelukkig verschool de maan zich juist ach ter de wolken en hij ontwaarde niets an ders dan twee schimmen, gehuld in de dracht van Mongoolse ruiters. Na luid en nadrukkelijk gesnoven te hebben liet hij hen zonder een woord passeren. „Daarginds lijkt mij de tent van Cha- mag Chan te staan, Heer", prevelde Agua, in de richting van een reusachtige, bar baars versierde tent knikkend, wiens zwarte omtrekken zich in de verte tegen de iets lichtere hemel aftekenden. „Wellicht was deze man één der eerste wachtposten van de Chan.„Aram ant woordde niet. Zijn ogen gleden over de grote tent en langs de vele tenten en bij gebouwen die het gevaarte omringden, en het hart zonk hem in de schoenen. Rond vele vuren hurkten gestalten. Soms reed een ruiter aan en verdween na .enkele korte woorden met een paar wach ters gewisseld te hebben, in de tent. Do zijnen figuren van de meest uiteenlopende nationaliteiten bewogen zich dooreen rond de tent van de machtigste legeraanvoer der sinds Djingings Chan. Hoe konden zij beiden er ooit in slagen Perguye hier te rug te vinden en te redden? „Het meisje zal vermoedelijk ondergebracht zijn in een van de tenten die voor de vrouwen be stemd zijn", prevelde zijn dienaar op dat ogenblik, alsof hij Aram's gedachten ried. „Laten wij verder gaan, Heer. Waar is de tent der vrouwen?" prevelde Aram, terwijl zij naar de grote tent toeliepen, er voor zorgend zoveel mogelijk in de schaduw te blijven. Niemand sloeg veel acht op hen in de drukte op het voorhof, Agua wilde juist antwoorden, toen Aram hem aanstootte. „Kijk"! zei de avonturier zacht, en in derdaad onderscheidden zij niet ver voor zich uit een kleine tent, die sierlijker was dan de andere en waarvoor een Nubische slavin met een wachter stond te spreken. „De vrouwentent...." zei Aram 's-Gravendeel, Strtfen, Maasdam en Puttershoek overeenstemming be reikt. Het Rijk is echter niet bereid een deel van de kosten, die op Y2.Vz mil joen gulden worden geraamd, voor zijn rekening te nemen. De provincie wil de helft van de kosten dragen, de gemeenten de andere helft. Ge deputeerde Staten zullen Provinci ale Staten voorstellen de bouw op dezelfde wijze te financieren als de Merwedebrug. De brug wordt, als dit voorstel wordt aanvaard, voor rekening van de provincie gebouwd. De provincie dient elk kwartaal bij de gemeente een declaratie in. Men verwacht dat de brug over vier a vijf jaar tot stand gekomen zal zijn. Zij zal een schakel vormen in de verbinding van de Benelux-weg via een gepro jecteerde rondweg rond Dordrecht en de Merwedebrug met het centrum van het land. BOGOTA, 15-1. Een DC 4 van dc Columbiaanse luchtvaartmaatschap pij „Avianca" is in zee gestort ter hoogte van de Columbiaanse stad Cartanega. Hot toestel was vijf mi nuien eerder opgestegen van het vliegveld bij Cartanega met bestem ming Bogota. Gemeld wordt dat slechts vijftien van de 59 inzittenden zijn gered en dat van deze geredden vijf personen zijn overleden. De overigen zouden zijn verdronken. de baan opengesteld om de schaats liefhebbers de gelegenheid te bieden deze sport te beoefenen. Er werd reeds enige dagen gereden op het andere spui, maar de toestand van het ijs was hier «niet best. Men «is van de vereniging bezig geweest de aan wezige scheuren te lassen en wan neer de vorst aanhoudt, belooft de baan van goede 'kwaliteit te worden. Het ligt in de 'bedoeling dat er ook een consumptietent zal komen waar men behalve wanne dranken, kan «genieten van pafcat-frites, kroketten enz. OOSTERLAND Druk schaatsen op de „aanwas" Er wordt door de liefhebbers van de schaatssport nu druk gereden op de ijsbaan, geJegen in het weiland langs de Heerenhof, de zg. „aanwas". Doordat «het water, tengevolge van de vele regens der laatste tijden een uitzonderlijk laag zoutgehalte bezit is de «kwaliteit van 'hel ijs zeer goed te noemen, zo zelfs als 'het in geen jaren 'is geweest. Mede ooi-zaak hier van is dat de «baan 'voor een groot deel in de luwte van de oostenwind •is gelegen, zodat 'het ijs niet ongelijk is geworden door de wind, zoals op verschillende andere plaatsen. Het rechte eind langs de dijk leent zich uitstekend voor het 'houden van wedstrijden en dergelijke. Daarom heeft de ijsvereniging „Winterleven" dit gedeelte ook verlicht, zodat er bij avend van de «baan «gebruik gemaakt kan worden. Langdurige boete. LONDEN, 15-1. De Londenaar Mal colm MacDonald, die zonder uitkij ken was overgestoken en daardoor de dood van een scooterrijder had veroorzaakt, is vrijdag veroordeeld de komende 31 jaar twee pond (f 20) per week te betalen aan de weduwe en dochter van de scooterrijder, Je remiah Barry. De 29-jarige MacDo nald zal 60 jaar zijn wanneer hij alles heeft afbetaald, de weduwe is dan 64. N.O.-polder werd niet bedreigd EMMELOORD, 15-1 De hoofd-in- genieur van de Zuiderzeewerken in de Noord-Oostpolder, ir S. J. van Gent, heeft tegengesproken als zou de Noord-Oostpolder bedreigd z(jn geweest door het water van het Meppelerdiep en het Friese boezem water. „Van een reële dreiging is nooit sprake geweest", zegt hij. Het Friese boezemwater komt de Noord-Oost- polder bij Kuinre binnen. Daar is de kade opgehoogd van een watergang. Het Meppelerdiep heeft de Noord- Oostpolder evenmin ooit bedreigd. Ook het Friese boezemwater niet, omdat bij Kuinre geen open water meer uit Friesland de Noord-Oost polder binenstroomt. Wanneer het water de Noord-Oostpolder was bin nengekomen zou het gemakkelijk te lozen zijn geweest, aldus ir. van Gent. „Dagboek van een gek" Van Nicola j Gogol j - de 19e eeuw- se Russische romancier - bracht - onder auspiciën van de toneelgroep Studio - de acteur Henk van Ulsen in solo-toneel diens: „Dagboek van een gek" voor een ruim gevulde Concertzaal. Het moet Ulsens 150ste voorstelling zijn geweest van „het dagboek", dat hem in Nederland grote beroemdheid heeft gegeven. Onder regie van en tegen een décor van Kees van Iersel heeft Van Ulsen ook het Schouwen-Duivelandse (en Flak- keese) publiek uitermate ge-impo- neerd met Gogolj's werk, dat met zijn verbijsterend gegeven en zijn zeer indringende vertolking, hier en daar schokkend werkte en lang na dien nog bij de toeschouwers in her innering zal blijven. Het heeft geen zin meer de presentatie van Van Ul sen nog diepgaand te bespreken, maar te volstaan met de constate ring dat de vertolking van het zo sterk met dramatiek en noodlotssfeer doortrokken stuk - in de (Franse) toneelbewerking van Sylvie Luneau en Roger Coggio - voor de acteur een physieke als psychische meester - prestatie is, die niet gemakkelijk zal worden ge-evenaard. In het „Dagboek van een gek" be schrijft Aksentei Ivanowitsj Proprit- sjin, een laag geplaatst ambtenaar tje zijn gevoelens, gedachten en be levenissen van dag tot dag. In die uitwerking hoort en ziet men het langzaam afglijden naar de waanzin waaraan een complex van gelegen- heidsfaktoren onontkoombaar mede werken. Ivanowitsj waant zich ten slotte koning van Spanje en in de tragiek van zijn zielsgespletenheid, blijft hij in die „rol", als hij al lang door de tsaristische politie in de cel is opgesloten. Vooral het slotdeel ervoer het pu bliek als een macabere en diep in- kervende confrontatie met het lij den van de geesteszieke mens. Van Ulsen bespeelt in „het dag boek" alle registers van zijn tonelis- tisch vermogen op virtuose wijze en wie zich een moment verdiept in de grote recitatief-technische proble matiek, die een dergelijke rol op roept, ontkomt niet aan bewonde ring voor dit heel aparte talent. De presentatie kreeg er nog een dimen sie bij door de introducerende dia vertoning en de uiterst suggestieve (gereproduceerde) muziek van het Kunstmaand Orkest. Als men ons vraagt „het dagboek" nog eens te willen zien, dan is er een aarzeling tussen „ja" cn „nee". „Ja" om de fenomenale speeltechniek van deze rasacteur; „nee" om het lang inschurend gegeven, dat men na een kop koffie echt niet kwijt is. Overi gens deed de Z.V.U. er goed aan het met dit solo-toneel aan te dur ven. Henk van Ulsen kreeg een zeer warm applaus en bloemen voor zijn geheel unieke presentatie. B.d.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2