DE ZIERIKZEESCHE COURANT N.V.V.-bond dreigt met acties inzake ge- en ongeorganiseerden Het noodweer in Brazilië Macht in Nigeria in handen van leger Senatoren hopen op bombardementspauze Dodental van Indonesische revolte: 87000 Nationale feestdag bij huwelijk prinses De strijd tegen de Koerden onbepaald lange in Vietnam TOESTAND IN INDONESIË IJLT NAAR KRITIEK PUNT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19924 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekkan 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: IJspret op vele Schouwen-Duivelandse hanen Gevaar voor arbeidsvrede? UTRECHT, 15-1. „Over verder opschorten van onze aktie kan al leen worden gedacht, als w\j de rede lijke zekerheid kragen, dat met de heropening van het beraad over de kwestie georganiseerden/ongeorgani- seedden op het centrale vlak ook ernstig wordt bedoeld de zaak op centraal niveau te regelen. Als ons die redelijke zekerheid niet kan worden geboden, dan kunnen wjj niet anders dan onze eigen weg gaan". Dit heeft de voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de heer W. Lief aard, op een demonstratief con gres van zijn bond in het N.V.-huis in Utrecht verklaard. Het congres, dat ook werd toege sproken door de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon en mede werd bijgewoond door verte genwoordigers van de confessionele industriële bonden, was belegd om uiting te geven aan de ontevreden heid van de vakbeweging. Over het vastlopen van de onder handelingen in de industriële onder nemingen en met name over de hou ding der werkgevers t.a.v. de fonds- vorming voor georganiseerden. De A.B.C. telt bijna 50.000 leden en is betrokken bij ongeveer '280 C. A.O.'s. Straks strijd? De heer Liefaard kondigde aan, dat de strijd waarschijnlijk sneller voor de deur van de werkgevers zal staan dan zij denken. De heer Liefaard verklaarde na drukkelijk dat de A.B.C. de strijd niet zoekt, maar dat zij haar even min zal ontwijken indien het nodig mocht zijn. „We voelen ons door be paalde werkgevers en zelfs een werkgeversorganisatie (A.W.V.) ge griefd, aldus de heer Liefaard, die daaraan toevoegde dat de vakbewe ging geen behoefte heeft aan een weg terug. De vorming van weerstandskassen door de werkgevers en de aankondi ging van de AKU-directie, terwijl de besprekingen nog niet zijn afgelopen, dat als geen overeenstemming wordt bereikt, de directie volgens haar voorstellen en lonen en salarissen zal verhogen, beschouwt de heer Liefaard als twee positieve oorlogs verklaringen. Reactie op opstand RIO DE JANEIRO, 16-1. - Het noodweer dat in de afgelopen week Brazilië heeft getroffen, heeft het leven gekost aan 350 mensen en dui zenden dakloos gemaakt. Volgens officiële gegevens zijn in Rio de Janeiro en omgeving 198 mensen door de overstromingen en grondverschuivingen omgekomen en 20.000 dakloos geworden. In Petropolis, op 50 km ten noor den van Rio, zouden 60 mensen het leven hebben gelaten. In deze plaats is de elektrische stroom uitgevallen. Volgens de weerkundige dienst is beter weer op komst. Verpleegster verongelukt GRONINGEN, 15-1. School ver pleegster, zr. J. de Boer (43 jaar), as sistente van schoolarts H. Bosma te Zuidhorn, is in het R.K. ziekenhuis te Groningen overleden aan de ge volgen van een noodlottig ongeval in het Groene Kruisgebouw te Opende. Dat gebeurde al op 1 januari, toen zij op bezoek was bij een vriendin en zich op de vliering bevond, door de zolder zakte en met haar hoofd op de tafel in de woonkamer terecht kwam. Vakcentralen achter de vakbonden UTRECHT, 15-1. Het overlegor gaan van de drie vakcentralen heeft in de afgelopen dagen intensief con tact gehad met de vakorganisaties, wier onderhandelingen met de werk geversorganisaties zijn vastgelopen. De impasse is volgens het overleg orgaan vooral veroorzaakt door het ontbreken van bereidheid aan werk geverszijde te spreken over voorde len voor georganiseerden. Indien een redelijk perspectief blijft ontbreken, dat op centraal ni veau de besprekingen over deze aan gelegenheid alsnog tot een bevredi gend resultaat kunen leiden, zal het overlegorgaan zich achter de vak organisaties plaatsen waneer deze genoodzaakt zijn over te gaan tot actie voor het verwezenlijken van hun verlangens, aldus heeft het overlegorgaan bekend gemaakt LAGOS, 16-1. De regering van Nigeria heeft zondag de macht in handen gelegd van loyale legereen heden en de politie onder leiding van de bevelhebber van het leger, de 41-jarige generaal-majoor Iron- si, ten einde te voorkomen dat op standige militairen zich meester ma ken van de macht in het gehele land. De opstandelingen hebben de fe derale premier, Alhaji Sir Aboeba- kar Tafawe Balewa, ontvoerd en twee regionale premiers vermoord. De federale premier zou naar Cala bar in Oost-Nigeria zijn gebracht. In kringen in de omgeving van hel kabinet werd gezegd dat de lei der van de opstand, Maj Tsjoekwoe- ma Kadoena Nzoegwoe, is doodge schoten en dat zijn stoffelijk over schot naar Lagos wordt gebracht, Hoogovens doen samen met gefuseerde Duitse concerns DORTMUND, 16-1. Hoewel thans in beginsel is besloten de twee West- duitse staalconcerns Dortmund- Hoerder-Hüttenunion A.G. D.H.H.W. en Hoesch A.G. samen te smelten, zijn er nog allerlei problemen van organisatorische aard cp te lossen. De rechtsvorm, waarin het samen gaan zal worden gegoten maakt op het ogenblik nog een punt van over weging uit. Gedacht wordt aan een volledige fusie of aan een soort maatschap. De directies van beide bedrijven verwachten echter dat de organisatorische vraagstukken bin nen vier weken zijn opgelost. Een en ander is bekendgemaakt tijdens een persconferentie, die werd belegd door de fusiepartners en de Konin klijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden, die een belang van bijna 43 procent in D.H. H.U. bezitten. De goedkeuring van de hoge autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap wordt ook binnen niet al te lange tijd verwacht. maar de politie kon dit niet be vestigen. De loyale troepen zouden de toe stand in Lagos en in oost-, midden west- en west-Nigeria meester zijn, terwijl de muiters grote gebieden in het overwegend Mohammedaanse noorden zouden beheersen. Kano, de tweede stad in dit gebied, is echter weer in handen van de gezagsge trouwe troepen. In de noordelijke hoofdstad Kadoena werden premier Alhaji Sir Ahmadoe Bello en zijn echtgenote door de muiters gedood en zes noordelijke ministers zouden gevangen worden gehouden. Premier Sjastri stierf arm NIEUW DELHI, 15-1. Premier Lal Bahadoer Sjastri van India heeft geen cent nagelaten. Zijn maandsa laris van 3000 roepie (f 2250) schonk hij steeds geheel aan de „dienaren van India", een instelling voor soci ale en economische vooruitgang van het land. Daartegenover zorgde deze instelling ervoor dat mevrouw Sjas tri voldoende ontving om de uitga ven die aan het premierschap ge paard gaan te bekostigen. Sjastri had geen banksaldo en bezat geen eigen dommen. Mevrouw Lalita Sjastri krijgt nu een maandelijks pensioen van duizend roepie (ongeveer f750). WASHINGTON, 16-1. „Ik hoop dat de pauze in de bombardemen ten op Noord-Vietnam voor onbe paalde tijd zal voortduren, terwijl president Johnson zijn pogingen om tot onderhandelingen te komen voortzet", zo heeft de leider van dc democratische meerderheid in de Senaat, Mike Mansfield, zondag te genover verslaggevers verklaard. De republikeinse senator Aiken sloot zich hierbij aan. Beide senato ren waren van oordeel dat, als er geen onderhandelingen komen, het conflict in Vietnam kan uitgroeien tot een algemene oorlog in Azië. Een derde senator, de democraat SINGAPORE, 15-1. President Soe karno heeft zaterdag in een toe spraak tot studenten en ministers in zijn paleis te Bogor gezegd dat sinds de mislukte staatsgreep van 1 okto ber 87.000 mensen in Indonesië zijn gedood. Het is de eerste officiële be kendmaking van 'het dodental. De toespraak van de president werd uitgezonden door radio Dja karta. De president, d'ie al 'herhaaldelijk erop 'heeft aangedrongen een eind te DEN HAAG, 15-1. De regering heeft besloten, dat 10 maart de hu welijksdag van prinses Beatrix als nationale feestdag zal worden be schouwd. Dit betekent voor de ambtenaren een dag extra-verlof, terwijl de openbare scholen die dag gesloten zullen zijn. Aan het bijzonder onder wijs zal worden verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Voor wat betreft het bedrijfsleven heeft de regering zich gewend tot de OM WAARDEVASTER PENSIOENEN AMSTERDAM, 15-1. Indien de institutionele beleggers, met name de pensioenfondsen en dc levensverzekeringsmaatschappijen, meer armslag krjjgen by de woningbouw, dan zullen zij in staat zijn de particuliere pensioenen en andere soorgclüke uitkeringen waarde vast of althans waardevaster te maken. Hiervoor hebben zij echter beleggingsmateriaal nodig dat eveneens een zekere waarde vast heid heeft, waarvoor de kwaliteitsbouw een zeer aantrekkelijk object vermt. Zoals het nu is worden de particuliere pensioenen en lijf renten in snel tempo uitgehold, hetgeen de staat voor de noodzaak zal plaatsen de A.O.W. steeds verder op te trekken om dc ontwaar ding van dc uitkeringen van bedrijfs- cn ondernemingspensioen- ferdsen te compenseren. Aan de door inflatie ingegeven toenemende drang naar waardevaste uitkeringen en beleggingen kan tegemoet worden gekomen door ruim baan te maken voor kwaliteitswoning- bouw door die instellingen, wier taak het is te zoeken naar nieuwe uitkcringsvormen. die passen in de tegenwoordige en voor de toe komst te verwachten omstandigheden. Dit zei prof. dr. F. Hartog, hoogleraar aan dc economische facul teit van de Rijksuniversiteit in Groningen, tijdens een bijeenkomst in het congrescentrum RAL Stichting van de Arbeid met de vraag of het aanbeveling verdient, dat op deze dag aan werknemers vrijaf wordt gegeven met behoud van loon. Het bestuur van de stich ting heeft daarop aanbevolen, dat op de dag van de voltrekking van het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan de werknemers vrijaf wordt gegeven met behoud van loon voorzover de werkomstandigheden dit niet zullen belemmeren. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is voorne mens het bedrijfsleven te adviseren van de desbetreffende vergunning van het College van Rijksbemidde- laars gebruik te maken. SAN AND AJ (Perzië), 15-1. De Iraakse troepen die tegen de Koer den strijden, hebben versterking ge kregen van twee, met zeer moderne wapens uitgeruste, divisies, zo is in Sanandaj, een van de belangrijkste centra in Perzisch Koerdistan, ver nomen. Deze troepen zouden er in geslaagd zijn in het uiterste zuiden van het front in de stellingen van de Koerden door te dringen. Na het in brand steken en plunderen van zes dorpen hadden de Iraakse troepen zich teruggetrokken. Een aanslag op de gouverneur van Kirkoe, het grote Iraakse petro- leumcentrum, is mislukt. Twee per sonen werden gedood en verschei dene gewond toen een granaat werd geworden in het gebouw waar do gouverneur verbleef. maken aan de golf van haat en bloedvergieten, verzocht dringend om te 'gaan streven naar nationale eenheid. „Een verdeeld land kan geen stand houden. Waarom moeten wij verdeeld zijn?", zei 'hij. Onder zijn gehoor bevonden zich vertegenwoordigers van de studen tengroeperingen die onmiddellijke verlaging van de prijzen hebben ge- eist en 'daarvoor deze week hebben gedemonstreerd. Hij herhaalde dat iemand die binnen drie maanden prijsverlagingen tot stand kan bren gen minister kan worden, wanneer degene d'ie de uitdaging aanneemt er echter niet in slaagt, zal hij worden doodgeschoten, zei Soekarno. Generaal Hodges overleden SAN ANTONIO, 16-1. Generaal Courtney H. HocTges, in de tweede wereldoorlog 'bevelhebber van het eerste Amerikaanse leger in Europa, •is op 79-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Hodges' troepen waren het eerst in Parijs en Duitsland. Zij weren het ook idie ihet eerste contact legden met Russische eenheden. Hodges woonde na zijn pensionering in 1949 te San An!tonio in Texas. In de loop van dit weekeinde zijn in Frankrijk hij ongelukken als ge volg van de gladheid en koude vijf tien mensen om het leven gekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie op grote voet leeft weet spoedig waar hem de schoen wringt. Ondanks de last die de sneeuw veroorzaakt, ontbreekt het niet aan sfeervolle tafereeltjes in stad en lande. Als voorbeeld hier nog het gerestaureerde Zuid- Havenpoortcomplex, versierd met de witte festoenrand van de winter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Joseph Clark, vond dat de toestand in Vietnam „veel erger is dan de meeste mensen geloven". „Als de communisten niet wiUen onderhan delen, moeten wij de oorlog voortzet ten om er zo spoedig mogelijk op een voor de vrije wereld voordelige ba sis een einde aan te maken", aldus Clark. Buizerd in schuur 'NOORDWELLE, 15-1. Land bouwers weten wel dat koeien in de stalperiode af en toe zo te keer kunnen gaan en een onderzoek wees dan wel uit dat er een os of koe was los gebroken en onheil stichtte in de rustige gelederen van het vee. Het vastzetten van de knaap was dan weer de oplos sing. Anders wordt het wan neer er geen dier los is doch er boven de dieren op een balk een enorme vogel heeft plaats genomen met een echte ro- versblik in zijn ogen en grote grijpklauwen van poten. Dit gebeurde vorige week in de landbouw schuur van de heer S. Boot de Noordwelle. Toen de zoon, een toekomstig na- tuurgids er op af ping zat daar een ruigpootbuizerd. De schuur stond, een poosje open en daar het hartje winter was is deze enorme vogel op de koe-warm te afgekomen om wat bij te komen op zijn lange trektocht vanuit het hoge noorden naar het zuiden. De vogel broedt in noord-Rusland op kale rot sen en bijna nooit in bomen. Daar voedt de vogel zich met kleine zoogdieren, doch vooral met lemmings. De verkleumde vogel werd met handschoenen aan gepakt. Er werden enkele foto's gemaakt en nadien werd de buizerd buiten weer losge laten, waarop het dier snel verdween. In een ander hoekje van de schuur zat een lijster op een balk die het tafereel misschien wel met doodsangst heeft aangezien. Het komt na melijk niet veel voor dat de ruigpootbuizerd hier ver schijnt, alleen bij overvloedige muizenjaren kan het gebeuren dat ze hierin brood zien en wat blijven Verwachting tot dinsdagavond. aanhoudende vorst Veel bewolking met plaatselijk lichte sneeuw en hier en daar opkla ringen. Op enkele plaatsen mist. Zwa'kke wind. maar aan de kust ma tige zuidelijke wind. Matige, plaat selijk strenge vorst. 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.02. Maan op 5.19, onder 13.20. Nieuwe maan: 21 jan. te 16.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 jan. 0.45 v.m. 13.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 jan. 0.38 v.m. 13.02 n.m. Springtij: 23 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De vorst in Europa hield on verminderd aan. In het zuidoosten van ons land heeft 'het in de afgelo pen nacht 15 a 16 graden gevroren. Elders waren de minimum tempera turen minder laag, hetgeen samen hing met bewolking, waaruit tijde lijk lichte sneeuw viel. Strenge tot zeer strenge vorst kwam ook voor in Duitsland. Frankrijk, het Alpenge bied en noord-Italië. Het hogedrukgebied boven Scandi navië. dat aan het einde van de vo rige week nog bijzonder krachtig was, is ondertussen verdwenen. Dit heeft echter voor het winterweer in onze omgeving weinig te betekenen. Zachtere luahtstromingen kunnen ook na het wegtrekken van het Scandinavische hogedrukgebied niet tot west-Europa doordringen. Het temperatuurverloop wordt daarom alleen maar bepaald door in- en uit straling. d'ie in grote mate afhanke- maal maar enkele lokale opklaringen mordt dat er ook het komende et- lijk is van de bewolking. Verwacht zullen voorkomen, zodat er plaatse lijk op strenge vorst moet worden gerekend. Overigens zal de vorst overwegend matig zijn en kan uit de bewolking af en toe wat lichte sneeuw vallen. De wind 'blijft in het binnenland zwak, maar aan de kust zal een matige zuidelijke wind waai en. Vrouw was aanvaller te sterk ROTTERDAM, 16-1. De Rotter- damse recherche heeft in een café- taria in de Maasstad de 16-jarige Duitse kok B. L., zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden, die vrijdagavond even na zes uur de 57- jarige eigenaresse van een bakkerij in haar winkel bedreigde met een pi stool. De jongeman bekende de over val op de winkelierster te hebben beraamd met het doel in het bezit te komen van de inhoud van de kas. De overval die L. pleegde met be hulp van een luchtdrukpistool, had overigens weinig succes. De vrouw liet zich in het geheel niet intimi deren door het nog al angstaanja gende optreden van de kok. Met een bars „wil je wel eens verdwijnen" had zij succes. KOEALA LOEMPOER, 15-1. De Indonesische minister van defensie en opperbevelhebber van de strijd krachten, generaal Nasoetion, heeft een beroep gedaan op president Soe karno het kabinet grondig te reorga niseren en een krachtige en duidelij ke richting te geven aan de Indone sische politiek. Het antwoord van de president wordt op z'n laatst rond de 24ste januari, het einde van de Ramaden (de Mohammedaanse vastenmaand), verwacht. Blijft het dan nog uit of bevredigt het de publieke opinie niet, dan zal de ontevredenheid van het volk spoedig een kritiek punt berei ken. Zo zien militaire kringen in Djakarta volgens berichten die vrij dag in Koeala Loempoer werden ontvangen, op het ogenblik de situa tie. Deze wordt nu gevaarlijker geacht dan ze ooit was sinds de mislukte communistische staatsgreep van de eerste oktober. President Soekarno geeft in het ge heel niet de indruk overtuigd te zijn van de noodzaak van de hem voor gehouden maatregelen, in weerwil van de ernstige waarschuwing welke de studentenbetogingen van vorige week in de straten van de hoofdstad inhielden. Hij heeft gesuggereerd dat de lang verbreide „politieke oplos sing" zou kunnen zijn, of alle grote partijen te ontbinden - waarmee het optreden van de communisten en te gelijk dat van de Mohammedaanse Nadatoel-Oelamaparlij (inzake de onder de communisten aangerichte slachtingen) zouden worden veroor deeld - of geen enkele, maar dit „al les of niets" wordt door de militai ren onaanvaardbaar geacht. Zolang geen politieke oplossing is gevonden zullen de militaire leiders zich naar het schijnt afzijdig hou den van de enorme economische pro blemen waarmee hel huidige Indo nesische kabinet worstelt. Bij de gro te prijsstijgingen komt nog een on rustbarende voedselschaarste. Op geen van de grote markten in Dja karta was vrijdag rijst, suiker of margarine verkrijgbaar. Verder staat nu al vast dat de regering niet in staat zal zijn dit jaar haar schulden aan het buitenland alle naar behoren af te lossen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1