Koerden vochten door Pofolbcengl DUET ONZE PUZZEL-RUBRIEK Duiken naar koper in de Oosterschelde Wat biedt de BEELDBUIS OVERDENKING NYLOINFS DE GOUDEN HORDE BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ingezonden mededeling Een kort berichtje uit Irak - waar- schijnlijk door de censuur geslipt - meldt dat het Iraakse leger een vrij forse nederlaag heeft geleden tegen de Koerden, de bergstam die nu al sinds jaar en dag onder El Barzani vecht voor een grotere mate van zelfbestuur. Of nog lieverzelfstan digheid. De strijd is fel en bij tijd en wijle heeft ze al geleid tot ongenoegen met buurland Perzië, waar eveneens een Koerdische minderheid woont. Ken nelijk zien de Iraakse militairen er af en toe niet tegen op om bij de vervolging der Koerden over de grens te gaan. Die ergernis is overigens niet de voornaamste. Dat regelmatig Iraak se zonen sterven in het wilde berg- lan dat grenst aan Turkije en Perzië, vervult hun ouders niet met sympa thie voor de regering die de soldaten er heen heeft gestuurd. En boven dien niet met respect voor de gene raals en de regering die als maar vecht en nooit slaagt. Het heeft een koning zijn hoofd gekost en na hem tal van halve en hele dictators. Wachten op staatsgreep Geen regering zit in Bagdad erg rustig, zolang die oorlog met de Koerden voortduurt. Ook al niet om- dat onder de generaals telkens weer misnoegen groeit over de sukkels die als maar verkeerd optreden in het noorden, wat putschplannen in de hand werkt onder degenen die den ken het beter te kunnen. Bovendien gaat ondertussen steeds een groot deel van het budget voor betere doeleinden verloren omdat binnens lands moet worden gestreden. Ondertussen was het waarschijn lijk veel goedkoper geweest om de Koerden hun zin te geven, dan deze toestand voort te laten duren. Wel licht had Irak dan een stabiel be wind gehad dat wat meer voor de gewone bevolking had kunnen doen. Nu zit men als het ware te wach ten op de volgende staatsgreep en de volgende en de volgende India wat nu? Volgens de hindoestaanse riten is het lichaam van de Indiase premier Lal Bahadoer Sjastri die zo onver wachts in Tasjkent overleed, op een brandstapel verast. Dit betekende Ingezonden mededeling .in de huid gezondheid en zuiverheid tevens het einde van een loopbaan die nog te kort was om een eigen stempel op zijn land te zetten, zoals ganger Jawaharlal Nehroe. Toén Sjastri in mei 1964 zijn ambt aan vaardde leefde India - en eigenlijk de hele ivereld in een soort paniek stemming van „wie kan nu in de schoenen staan van Nehroe?" Maar twee zeer moeilijke zaken heeft Sjas tri vrij vlot bereikt: het bestuur ging continu door, er ontstond geen ha pering na het verscheiden van wat de Indiërs kunnen beschouwen als de bouwer van hun staat; en boven dien: het veelsoortig agglomeraat dat India heet, bleef een eenheid. Sjastri speelde dit klaar door met een kalme vastberadenheid zich een doel te stellen en er naar te streven, zich niet bekommerend of het tempo wellicht niet wat lager lag dan hij wel wenste. Zijn poliitek bleek daar bij door een door redelijk, terwijl de verleiding bestond om door een spec taculaire, maar in wezen zinloze stunt zich een allure te verschaffen, zoals bijvoorbeeld in Indonesië sche ring en inslag is. In zekere zin hebben de omstan digheden hem daarbij enigszins ge holpen: de inval door de Chinezen en later de Pakistaanse invasie in Kasjmir, lieten een Indisch nationa lisme opleven op een manier die een Soekarno trachtte te bereiken door geweldige shows van de bevrijding van West-Irian en daarna de con frontatie tegen Maleisië. Heeft Sjastri in dit psychologische vlak belangrijk en groot werk ge daan om de eenheid van de staat die per wortel te laten schieten, in ma terieel opzicht en op sociaal gebied kan zijn regering weinig groots aan gerekend worden. De problemen waar zijn opvolger zich voor gesteld ziet, zijn nog minstens zo enorm als ze twee jaar geleden waren. Zelfs enormerdoordat de voedselschaars te zelden zo ernstig was. UTRECHT. Het record van bijna 115.000 nieuwe woningen in het af gelopen jaar is voor minister Bo- gaers aanleiding geweest de bestu ren van de bonden van aannemers en bouwarbeiders uit te nodigen voor een gezellig samenzijn. Premier Pompidou van Frankrijk heeft vandaag op een receptie voor de pers gezegd dat de regering nog altijd hoopt dat de E.E.G. zal sla gen en dat Engeland tenslotte zal toetreden. 1966 is voor de puzzelaars, gezien het geringe aantal inzendingen op de opgave van vorige week, maar aarzelend ingezet. Men moet - na de oliebollen van oudejaar - kennelijk nog wat op toeren komen. Maar „die er waren, die waren er" en onder hen werden de prijzen verloot. De eerste prijs is bestemd voor: Ir. G. Homan, Meeuwenlaan 34, Vries (Dr.) De tweede prijs gaat naar: De heer L. Kouwen, Capelweg 16, Renesse. De oplossing van de puzzel is de vol gende: Horizontaal: 1. slip; 4. pa; 6. karin; 10. gok; 11. reiger; 14. aden; 16. r.o.; 17. dom; 18. at; 19. aa; 20. k.o.; 21. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. gelofte; 3. naar aanleiding van (afk.)5. steekwapen; 10. tentoonstellingsgeb. in A'dam; 12. oppervlaktemaat; 13. liefkozing; 14. losplaats; 16. boom; 18. jong dier; 19. plaats op de Veluwe; 21. dwaas; 23. verschoten; 25. familielid; 26. rookar tikel; 28. henepbraak; 30. op de wijze van; 32. lof en eer; 34. land in Eu ropa; 36. vouw; 39. gelooide heid; 41. oude literatuur; 43. ongebroken; 45. vorm van eren; 47. fraai; 49. tron; 51. bloem; 54. geluid; 56. paradijs; 58. opening; 60. Indisch vleesgerecht; 62. volkomenheid; 65. kledingstuk; 66. heilige stier; 68. Duitse badplaats; 69. hier; 70. vaartuig; 71. niet kun nende spreken; 73. heilige (afk.); 75. vod; 77. eerste vrouw; 78. luchtstrijd krachten (afk.); 80. ongeveer geno men; 81. beletsel; 82. schelle kreet. BRUINISSE, 12-1. Nadat in de nacht van dinsdag op woensdag een poging om de dinsdag in de Witte Tonnenvlije gezonken motorspits „Truus" in de stroppen te krijgen was mislukt is men woensdag begon nen de lading van het gezonken schip te lossen. Duikers zijn in de ruimen afge daald en men heeft met de kraan- bak gewerkt. Door middel van deze bak, werden de staven rood koper in een ander schip overgeladen. De berging van deze lading is voor het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen een buitenkansje, dat min of meer in de schoot werd ge worpen, omdat het bergingsvaartuig „Ary" komende van Dordt juist ter plaatse kwam toen het ongeluk pas gebeurd was. De waarde van de „Truus" is dan ook nog wel de moeite waard, want deze mag zeker geschat worden op meer dan lte miljoen gulden (540 ton rood koper). Woensdagmiddag liep in de directe omgeving van de „Truus", tijdens laag water opnieuw een schip aan de grond. Omdat de bergingsmij. vlak bij was ken het schip direct worden vlot getrokken. Een tweemotorig Amerikaans militair vliegtuig van het type DC-3 wordt met tien militairen aan boord vermist tussen de Turkse basis Cigli en Napels. Het wordt als verloren beschouwd. President Johson heeft dr. Ro bert Weaver, een neger, benoemd tot minister van huisvesting en stads ontwikkeling. Het is de eerste keer dat een neger deel uitmaakt van het Amerikaanse kabinet. Isar; 23. ie; 25. agame; 28. doorlopen; 30. vos; 32. es; 34. om; 35. zaad; 37. compenseren; 42. eg; 44. aha; 45. Ie; 46. ut; 47. ate; 48. l.o.; 49. sollicitant; 53. olie; 55. er; 56. el; 58. vla; 59. galstenen; 63. steel; 65. or; 66. naad; 68. r.d.; 70. on; 71. is; 73. opa; 75. te; 76. koen; 78. egoïst; 80. man; 81. re- gèl; 82. pa; 83. tulp. Verticaal: 1 soes; 2. l.k.; 3. pro; 4. pi; 5. aga; 6. kr.; 7. raam; 8. id.; 9. nek; 10. grime; 12. emir; 13. etap pe; 15. nors; 17. droom; 19. aanzet ten; 22. ad.; 24. elan; 26. ge; 27. Eva; 29. omploegen; 31. odette; 33. school; 36. an; 38. o.a.; 39. eel; 40. s.r.i.; 41. rui; 43. ge; 44. al; 47. an; 49. si; 50. lollig; 51. cito; 52. arena; 54. las; 57. lijden; 58. vork; 60. a.e.; 61. eros; 62. na; 64. tong; 67. atap; 69. dor; 72. sop; 74. P.T.T.; 77. ee; 78. el; 79. ia; 80. m.l. Een Engelse fabriek heeft een serie pneumatisch uitschuifbare masten ont wikkeld, die behalve in het leger, thans ook worden toegepast in het be drijfsleven en voor justitie en brandweer. Komt er een Westerbor k-monument WESTERBORK, 12-1. Komt er dn het kamp Schattenberg gelegen in de staatsbossen tussen Westenbork en Hooghalen een monument dat herin nert aan.de jaren van de tweede we reldoorlog, toen duizenden Joden uit dit kamp naar Polen werden ver voerd? Burgemeester T. L. Lieve van Westerbork zei nogmaals pogingen in het werk te zullen stellen om tot de oprichting van een sober, maar waardig gedenkteken te komen. Nog maals omdat men, toen enkele jaren geleden door de Joodse gemeenschap in Amsterdam een plan tot oprich ting te berde bracht, er weinig voor bleek te voelen. „De zaak moet nu echter wel definitief geregeld wor den, omdat het kamp met de grond gelijk wordt gemaakt. Op het ogen blik ben ik daarom opnieuw in con tact met de Joodse gemeenschap te Amsterdam, omdat naar mijn me ning vooral de Joden voor een even tueel te stichten monument moeten worden 'ingeschakeld", aldus burge meester Lieve. De 'besprekingen zijn op dit ogenblik nog in een voorbe reidend stadium. TOKIO. In de Noordjapanse stad Misawa zijn door een brand, die door een krachtige wind werd aan gewakkerd, 150 huizen en winkels en een ziekenhuis in de as gelegd. NIEUW DEL'HI. De nieuw-beëdig- de Indische premier Goelzarilal Nanda heeft dinsdag in een radio toespraak verklaard, dat India de door wijlen eerste minister Sjastri in Tasjkent bereikte overeenkomst met Pakistan 'trouw zal naleven. ZATERDAG. In het middagpro gramma om vier uur een aflevering van de programmaserie „Huisje, boompje, beestje", waarin problemen rond het wonen aan de orde komen. Naast tips voor het verzorgen van de planten en het inrichten van de huiskamer zal dierenarts dokter Gordon weer een van onze huisdie ren uitvoerig belichten. Het voor avondprogramma omvat twee films. Alleerst (om vijf over zeven) een af levering van de serie „Ivanhoe" en om half acht nieuwe avonturen van de Amerikaanse filmkomiek Phil Silver. Het gulden schot Het avondprogramma staat na het journaal in het teken van „Het gul den schot", een tredstrijd in hand boog-schieten, zoals altijd deskundig geleid door Kees Schilperoort. De kandidaten die het „gulden schot" moeten lossen koenen uit alle delexr van Nederland, en dat is ook het ge val met de artiesten die als (muzi kaal) intermezzo optreden. Om tien voor half tien Brandpunt, het actualiteiten-magazine van de K.R.O. Hoofdschotel van vanavond is ongetwijfeld „Wouter en Gonnie", de belevenissen van een (jong) Ne derlands echtpaar. Ditmaal komen er logees en dat betekent voor Gonnie heel wat drukte .Ze slaat er zich echter dapper doorheen, al begaat ze daarbij toch nog wel enkele blun ders. In de aflevering van vanavond kunnen we daar getuige van zijn. Voor de epiloog nóg een kort filmpje met en van Roger Staub, een bekend skiër. Hij zal ons enkele van zijn kunststukjes op de lange lat la ten zien. ZONDAG. In de ochtenduren dit maal eens geen kerkdienst, doch een rechtstreekse reportage die de Fran se televisie maakte van de inge bruikname van de kapel in het plaatsje Mont Ventoux. Om twaalf uur komen de ski-liefhebbers aan hxin trekken, want dan volgt een re portage van de vermaarde Lauber- horn rennen te Wengen, waaraan wordt deelgenomen door de beste skiërs ter wereld. Het vooravond programma biedt ons naast „The Jetsons" en „Woord voor Woord" om half acht agrarisch nieuws, waarin, zoals gewoonlijk, actualiteiten op landbouwgebied aan de orde komen. Dokter Finlay Na journaal en „Sport in Beeld" een aflevering van de serie „Dokter Finlay", gebaseerd op verhalen van de Schotse schrijver A. J. Cronin. Eén van dokter Cameron's patiënten komt nogal plotseling te overlijden, een merkwaardige zaak als men weet dat hij kort voor zijn dood ruzie ge maakt heeft met zijn (lang niet mal se) huishoudster. Dokter Finlay wil wel eens het fijne weten van de zaak hetgeen hem op het speurderspad brengt, waar hij zich, zo is al meer gebleken, uitstekend thuisvoelt. Voor we de avond afsluiten met een pro grammaatje rond de Italiaans-Ne derlandse zangeres llle Strazza- Brinkman, kunnen we Nico van Vliet zien in de vierde aflevering van „Ooggetuige". De heer van Vliet, die met name van VARA-zijde nogal wat kritiek kreeg te horen, gaat voorlopig onverstoorbaar door met zijn serie over de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. DE BRUILOFT TE KANA (Jdh. 2). Eigenlijk nog vóór 'het begin van Jezus' werk op aarde valt zijn be zoek aan de bruiloft in Kana. Jo hannes vertelt, dat dit het eerste was van zijn tekenen, die hij ver richtte; en dal dit het eerste is, is min of meer toevallig: Jezus is daar gewoon als gast, als vriend, en meer niet; hij is niet van plan daar iets bijzonders :te doen („mijn tijd is nog niet gekomen"), hij is niet van plan, Zijn macht, Zichzelf te openbaren, en Hij doet het ook niet; Zijn won der blijft verborgen, behalve voor enkelen, die het gemerkt hebben, maar er verder niet over spreken. Min of meer tegen Zijn zin, krij gen we de indruk, wordt Jezus erbij gehaald, overgehaald om in te grij pen. Hij vindt het zelf eigenlijk nog prematuur; maar toch doet hij het, in antwoord op de noodsituatie, waarvoor men hem plaatst: de wijn is op! Is dit werkelijk een noodsituatie? Leven of docd is er niet mee ge moeid; wèl .het slagen of mislukken van de bruiloft; het geluk van twee jonge mensen, wier mooiste uur van hun leven dreigt bedorven te wor den, door een voortijdig beëindigd feest. Dat Jezus zich laat overhalen, hier ielts aan te doen is een duidelijk bewijs hoe ons héle leven Hem ter harte gaat; niet alleen maar in de uiterste nood wil Hij erbij zijn, maar ook in de gewone, alledaagse noden, de kleine strubbelingen van ons le ven; niets is te min voor Zijn aan dacht; wat voor óns een belangrijk ogenblik in ons leven is, is voor Hem óók belangrijk, ook al is het, tegen de achtergrond van de eeuwig heid .gezien, nog zo gering. En tegelijk: dat Jezus' éérste werk als Messias, Gods Zoon, als koning der koningen, bestaat dn het verle nen van assistentie op een boeren bruiloft, dat is blijkbaar voor Jo hannes geen ongerijmdheid. En dat hoeft .hét voor ons ook niet te zijn: teen Jezus stierf op Golgotha, ging het, óók daar, om dit gewone, aardse leven van ons; déér werden de laat ste beletselen weggenomen, die ons leven kunnen deen bederven en mis lukken; daar verzoent Hij onze schuld, opdat wij zouden 'kunnen 1- ven in vrede. Leven, dat is: eten en drinken, huwen, werken, slapen, en alles wat erbij hoort, - en dat alles onder het licht, van Gods genade, verzoend door Zijn vergeving, ver blijd door Zijn nabijheid! R. F. A .v. L. PEKING. China heeft India in een nota beschuldigd van discriminatie jegens en slechte behandeling van Chinezen die in India wonen. Ingezonden mededeling 6paar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Verticaal: 1. eikenschors; 2. titel (afk.); 3. kleine slok; 4. omroepvere niging', 5. mooie (Fr.); 6. betreurens waardig; 7. onder andere (afk.); 8. geen persoon; 9. Engels lidwoord; 11. deel v. d. kachel; 15. vriend (Fr.); 17. omroepvereniging; 20. vallei; 22. op geld; 24. behoeftige; 26. vruchtennat; 27. jongensnaam; 29. aarde (Fr.); 31. vogel; 33. meisjesnaam; 35. klein beetje; 37. jongensnaam; 38. staat der V.S.; 40. vogel; 42. aanw. voor- naarriw.; 44. Europese vulkaan; 46. uiteinde; 47. insect; 48. plaats op de Veluwe; 50. strook; 52. openbaar ver voermiddel; 53. opstootje; 55. godin der lente; 57. verlangt; 59. gegroet (Lat.); 61. hijswerktuig; 63. water in Groningen; 64. ezel (Eng.; 67. zijri vier v. d. Donau; 69. plantaardige af scheiding; 72. boom; 74. speelgoed; 76. rivier in Siberië; 79. gewicht (afk.). 37. De maan kwam langzaam op over de verwoeste huizen van de kleine Chris tenkolonie Agnot, toen Aram en Agua, ge huld in de mantels van twee Mongoolse krijgers hun schuilplaats verlieten. Tus sen het puin zaten hier en daar groepen Mongolen x-ond kleine vui-en. en terwijl zij verder slopen klemde Ai-am's hand on der z'n mantel om het heft van zijn zwaard. Inwendig prees hij zich gelukkig dat het nacht was.... overdag zou hun vei-momming ogenblikkelijk dooi*zien zijn. Nu bewogen zij zich tussen de Mongolen door zonder dat er aandacht aan hen werd geschonken. „Perguye wordt gevan gen gehouden in de tent van Chamag Chanzei hij gesmooi'd tegen z'n die naar. „Waar zou de Mongolen-aanvoerder zijn tenten hebben opgeslagen, Agua?" „Het zal de grootste tent zijn. Ik ge loof niet dat het moeilijk zal zijn die te vinden, Heer. Persoonlijk," zei de hage dis onvei'stoorbaar, „geloof ik dat het moeilijker zal zijn om haar te bevi'ijden en dat wij viijwel zeker zullen sterven als wij met haar trachten te ontkomen. Er zit iets onredelijks in, dat ik binnenkort dooi de Mongolen vermoord zal worden nu ik voor de eerste maal in mijn leven enig geld bezit", zei Agua filosofisch. „Men begint te geloven dat daar indei-daad geen zegen op rust." „Agua!" zei Aram driftig, „als je nog eenmaal over dat ellendige geld van je spreekt „De droom van de ter dood veroordeelde, heer", pi'evelde zijn dienaar lankmoedig. „Mag ik u aanx-aden iets minder heftig te bewegen, heex\ Gindse wachtpost kijkt argwanend naar ons t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4