DE ZIERIKZEESCHE COURANT New York weer normaal na einde van ontwrichtende staking Seinen via Venus Rusk naar Bangkok De gemenebest conferentie De toestand in Rio de Janeiro Strijd in Vietnam geluwd De Gaulle naar Rusland Verlies N.S.: 25 miljoen gulden Het bouwjaar 1965 Ex-bevelhebber „Sicherheitspolizei" Nederland in arrest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19923 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Het subsidiebeleid van de gemeente Zierikzee SlopjM'iikiiulercti bij koning Geen geld oin loonsverhoging op te vangen NEW YORK, 13-1. Aan de sta- king van het personeel by het open baar verveer in New York, die der tien dagen heeft geduurd, is donder dag een einde gekomen. Vrijwel di rect nadat vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers een ak koord hadden bereikt en de bonden het personeel opdracht hadden ge geven het werk te hervatten, gingen de ondergrondse treinen en de bus sen rijden. Aan de grote verkeersop stoppingen was donderdagochtend echter nog geen einde gekomen. Te gen het middaguur was de toestand weer normaal. De negen leiders van de Newyork- se vakbond van transportarbeiders, onder wie voorzitter Michael Quill, zullen in vrijheid worden gesteld. Zij verbleven sedert 4 januari in voorlo pige hechtenis wegens minachting van het gerecht, dat hun had opge dragen de staking af te gelasten Quill ligt nog in het ziekenhuis waar hij twee uur na zijn in hechtenisne ming werd binnengebracht. Ook heeft rechter Gelier van het hoog gerechtshof zijn goedkeuring ver leend aan het vervallen van een eis van 322.000 dollar schadevergoeding voor elke stakingsdag. Loonsverhogingen Werkgevers en bonden zijn over eengekomen dat het personeel bij het openbaar vervoer per 1 januari vier JODRELL BANK. 13-1. En geland en Rusland hebben ra diosignalen uitgewisseld via de planeet Venus. De seinen werden door een station in de Krim uitgezonden, door Venus teruggekaatst en zes minuten later door de radiotelescoop in Jodrel Bank opgevangen, na een afstand van bijna honderd miljoen km te hebben afge legd. Het vorige week zater dag uitgevoerde experiment werd een dag later met goed resultaat herhaald. Afspraken voor de proef werden in 1963 gemaakt, toen de direkteur van het station in Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, een bezoek aan de Sowjet-Unie bracht. procent loonsverhoging zal krijgen. Voorts krijgen zij nog eens vier pro cent op 1 januari 1967 en zeven pro cent per 1 juli van dat jaar. Ook de uitkering bij ziekte en pen sioenen worden verhoogd, terwijl de uniformen gratis zulen worden ver strekt. De bonden hadden 30 procent loonsverhoging, een vierdaagse werk week, zes weken vakantie en 50 pro cent salaris bij pensionering na 25 dienstjaren geëist. LAGOS, 13-1. De conferentie van het gemenebest in Lagos heeft be sloten een commissie te vormen die een onderzoek zal instellen naar de doeltreffendheid van de tegen Rho- desië genomen sancties. Deze com- misie zal een nieuwe gemenebest conferentie bijeenroepen als zij over een maanid of later van oordeel is dat de sancties niet 'het gewenste re sultaat opleveren. Dit staat in het communiqué dat de premiers aan het eind van de conferentie hebben uit gegeven. RIO DE JANEIRO, 13-1. In Cate- te, een voorstad van Rio de Janei- lo, is een huis van vijf verdiepingen door een aardverschuiving getroffen, meer dan 60 mensen vonden de dood. De aardverschuiving was het gevolg van de zware regenval van de laat ste dagen. Naar schatting heeft de regen in Rio dc .Janeiro en naaste omgeving al 50.000 mensen dakloos gemaakt en voor 45 miljoen gulden schade aan gericht. Gevaarlijke moordenaar in midden-Engeland BLOXWICH, 13-1. De Britse po litic .heeft donderdag de ouders van jonge kinderen in midden-Engeland gewaarschuwd voor een „zeer ge vaarlijke kindermoordenaar". Na de golf van kindermoorden van vorig jaar werden deze week binnen vier entwintig uur de lijkjes van twee meisjes gevonden. Het betrof een zesjarig kind dat twee weken gele den verdween toen het bij haar grootouders logeerde en een even eens zesjarig meisje, dat al sinds september vermist werd. Een hon derdtal rechercheurs tracht wanho pig een spoor van de moordenaar te vinden voor hij opnieuw toeslaat. Laat uw kinderen geen moment al leen, zo raadde de politic de ouders WASHINGTON, 13-1. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, is naar Bangkok gevlogen om daar met de bondgeno ten van 'de Verenigde Staten in de de Zuidoost-Aziatische-Verdragsor ganisatie (ZOAVO) onder meer over Vietnam te praten. Rusk, die uit Nieuw Delhi kwam waar hij de cre matie van prem'ier Sjastri heeft bij gewoond, zal voorts de reizende Amerikaanse ambassadeur, Averell Harriman, ontmoeten, die al een se rie besprekingen in Bangkok heeft gevoerd en die donderdag in Laos was. Koerden nog opstandig TEHERAN, 13-1. Naar donder dag in Teheran verluidde hebben opstandige koerden een stad en twee dorpen in het noordoosten van Irak in handen en zouden zij naar het rij ke oliegebied Kirkoek oprukken. Correspondenten van Perzische bladen meldden felle gevechten tus sen koerden en Iraakse torepen in de gebied Kirkoek en Moessel. Volgens een van deze bladen heb ben ongeveer vijfenveertigduizend met automatische wapens, veldartil lerie en pantserwagens uitgeruste koerden zich in drie steden ver schanst. Uitbreiding Amerikaanse grondstrijdkrachten WASHINGTON, 13-1. Bij de in- diening van de ontwerp-begroting op 24 januari zal president Johnson voorstellen de Amerikaanse grond strijdkrachten met 50.000 man uit te breiden, zo is donderdag uit goede bron vernomen. De Amerikaanse grondstrijdkrachten omvatten op het ogenblik iets meer dan een miljoen man. De 50.000 man aanvullende troe pen zouden niet noodzakelijk behoe ven te worden ingezet in Vietnam. In juli van het vorige jaar ging 'het congres akkoord met een uitbrei ding van de Amerikaanse strijd krachten met 340.000 man, waarvan 235.000 voor de landmacht. De verassing van Sjastri NIEUW DELHI, 13-1. Hindoeprie- sters zongen 'hymnen en verbrand den wierrook toen de as van Lal Ba- hadoer Sjastri donderdag van de brandstapel bij de rivier de Joema werd gehaald en in 11 bronzen ur nen werd 'gedaan. De urnen zullen nog twee dagen in Sjastri's woning blijven. Op een nog vast te stellen datum zal de as 'bij Allahabad en andere „heilige plaatsen" over de Ganges worden uitgestrooid. WASHINGTON, 13-1. President Johnson heeft donderdag gezegd, dat het aantal incidenten in Zuid-Viet- nam in de afgelopen weken minder is geworden, doch hij acht het nog te vroeg om te spreken van een com munistische reactie op het Ameri kaanse vredesoffensief. Op een perfconferentie zei de pre sident, dat hij dit offensief wil voort zetten en dat hij in dit verband zon der ophouden nieuwe afgezanten naar het buitenland zal zenden. Claus von Amsberg bezocht staatsmijn HEERLEN, 13-1. Dc heer Claus von Amsberg heeft donderdagmor gen een ondergronds bezoek ge bracht aain de staatsmijn Emma. Zijn secretaris, mr C. van Schellen, deelde mede, dat de heer Von Ams berg onder de indruk was gekomen van de zware ondergrondse arbeid. Hij bezocht een afvoergaanderij en het laagste deel van een met hy draulisch warrdelbouwwerk en een schaafinstallatic uitgeruste pijler op de zevenhonderd meter verdieping. De heer Von Amsberg daalde om tien uur af en zag tegen half één het daglicht weer. Op een persconferentie zei burge meester Lindsay van New York te hopen dat de prijs van het kaartje voor bus of ondergrondse op 15 dol lar cent zou kunnen blijven gehand haafd, maar hij voegde er aan toe niet te weten waaruit de hogere kos ten zouden moeten worden betaald. Dc kosten van de staking Over de kosten van de staking en de regeling van het conflict delen de partijen eikaars standpunten niet. Volgens burgemeester Lindsay ra men de bemiddelaars de kosten van de regeling op 52 miljoen dollar over twee jaar, maar Douglas MacMahon, de onderhandelaar van de vakbon den, noemde het bedrag van 70 mil joen dollar. De Vereniging van Handel en In dustrie schat dat de staking de eco nomie van de stad op 1300 miljoen dollar komt te staan, terwijl dit vol gens burgemeester Lindsay nauwe lijks meer dan 500 miljoen dollar kan zijn. PARIJS, 12-1. President de Gaulle zal in de loop van dit jaar op uitno diging van de Russische regering een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Dit heeft de Sow jet-ambassadeur Zo- rin woensdagmiddag bekend ge maakt, nadat hij een onderhoud had gehad met het Franse staatshoofd. De datum en andere bijzonderheden omtrent de reis zullen later worden vastgesteld. Bondsspaarbanken ■hebben tegoed van vijf miljard AMSTERDAM, 13-1, De verhoogde welvaart heeft meer geld dan voor heen beschikbaar gesteld voor spa ren, maar .minder dan voorheen wor den de spaargelden zuinig op lange termijn aangehouden als een oude dagsvoorziening, veeleer worden zij na 'kortere of langere tijd gebruikt ter financiering van consumptieve bestedingen. Tot deze uitspraak kwam heden mr J. J. C. R. van der Bilt, voor zitter van de Nederlandse Spaar- ban'kbon'd te Amersfoort, op een he den ten kantore van de spaarbank voor 'de stad Amsterdam gehouden persconferentie. De samerikomst vond plaats ter gelegenheid van het feit, dat het gezamenlijke inleggers tegoed -van de 235 plaatselijke spaar banken, 'die zijn aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, (de z.g. bondsspaarbanken) per 1 januari 1966 de vijf miljard gulden heeft 'be reikt, incl. de rentebijschrijving. Arboretum voor Utrechtse universiteit UTRECHT, 13-1. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft de senaat van de rijksuniversiteit in Utrecht verlof verleend het arbore tum van de in oktober 1964 overle den heer van Gimborn in Doorn aan te kopen voor f 350.000,-. De bomentuin, die voor het pu bliek toegankelijk blijft, is 23 hec taren groot. De heer van Gimborn heeft het arboretum in 1925 na een ontginning als hobby laten aanleggen. Er werk ten aanvankelijk 90 mensen in de tuin, thans nog slechts twee. Er is een achterstand in het onderhoud, maar de aanleg van het park is toch zo zeldzaam voor Europa, dat de Utrechtse Botanici het bezit ervan beschouwen als een belangrijke we tenschappelijke aanwinst. In de tuin bevinden zich ongeveer 300 verschil lende soorten coniferen. Bepaald is dat het arboterum gedurende 20 jaar in de oorspronkelijke opzet moet worden gehandhaafd. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft de groep negerkinderen uit de sloppen van Chicago, dié op het ogenblik een bezoek aan Zweden brengen, op zijn paleis in Stockholm ontvangen. We zien de vorst hier met een van de kinderen, Helen Berry tijdens de ongedwongen ontvangst op het paleis. UTRECHT, 12-1. Ondanks een op- 'brengststijging met vijf procent tot rond f 685 miljoen, was 1965 voer de Nederlandse spoorwegen financieel ongunstig. De president-directeur, >ir. J. Lohmann, heeft op een persbij - eenkom^t in Utrecht medegedeeld, dat een verliescijfer wordt verwacht van rond 25 miljoen. „TIEN JAAR ONE MAN SHOW 99 TILBURG, 14-1. Onder het mot to „10 jaar one man show" zal Toon Hermans op 21 februari in de stads schouwburg te Tilburg de landelijke première brengen van dit nieuwe programma. Deze ouverture is inge past in het programma, dat de stads schouwburg ter herdenking van het eerste lustrum - I maart a.s. - met een aantal speciale voorstellingen denkt te verwezenlijken. Jeugd en veilig verkeer DEN HAAG. 13-1. Alle Neder- landse school- en padvinders bladen kunnen van 15 januari tot 15 maart hun krachten me ten in een landelijke wedstrijd die onder meer tot doel heeft de jeugd te interesseren voor de problemen van de verkeers onveiligheid. De beoordeling geschiedt door een aantal des kundigen, die bij de keuze het zwaartepunt zullen leggen op algemene indruk, letterkundi geen journalistieke kwalitei ten. Deze wedstrijd wordt ge organiseerd door de AVRO, de Nederlandse Schoolpers Unie, de Nederlandse padvinders en Europress Junior. DEN HAAG, 13-1. In het afgelo pen jaar zijn in de woningbouw alle records van voorgaande jaren ge broken. Volgens de voorlopige gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in 1965 114.700 nieuwe woningen gereed. Dit is 13.700 weningen meer dan in 1964, en 33.000 meer dan het jaargemid delde van de periode '59 tot en met '63. Meisje gestikt tussen brugspijlen SCHAGEN, 13-1. Donderdagmid dag is het 7-jarige meisje Tjitskc Fledderman uit Schagen gestikt, toen het tussen de spijlen van een brug terecht was gekomen en zich niet meer kon bevrijden. Het meisje wilde op weg van school naar huis even het ijs van de „Lange Sloot" proberen en liet zich daartoe onder de laagste stang van de brugleuning omlaag zakken. Zij kon echter niet met de voeten bij het ijs en ze bleef met de kin op het betonnen brugdek hangen. Enkele kinderen, die het zagen ge beuren, realiseerden zich niet dat het meisje in levensgevaar verkeerde. Toen enkele volwassenen even 'latei- de brug passeerden, bleek het kind al te zijn overleden. Tijdens regentijd NO-polder liep gevaar GIETHOORN. 13-1. Tijdens de recente wateroverlast in het Meppe- ler Diepgebied, die door de lozings- moeilijkheden was veroorzaakt, waarbij nog de toevloeiing van wa ter uit Friesland kwam, dreigde ook de N.O.-polder onder te lopen. De directie van de Zuiderzeewerken kon dit echter voorkomen door de kaden te veiiiogen. Dit is vandaag door Ge deputeerde Staten van Overijssel meegedeeld na beschouwingen van Statenleden over het probleem van de wateroverlast. Harster deporteerde de Joden MUNCHEN, 13-1. De voormalige S.S.-er en bevelhebber van de Duit se „Sicherheitspolizei" in Nederland tjjdcns de oorlog, Wilhelm Harster, is gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan moord in 83.000 gevallen en wegens poging tot moord in 317 gevallen, zo is donder dag in Miinchen door de West-Duit se justitie bevestigd. Te zamen met Harster werden ge arresteerd Wilhelm Zöpf, wegens medeplichtigheid aan moord in 94.328 gevallen en Gertrud -Slottke, onder sterke verdenking van medeplichtig heid aan moord in een gelijk aantal gevallen. Omtrent de 60-jarige Harster liep sinds 1961 in verband met de depor taties van joden uit Nederland een onderzoek door de justitie te Miin chen. Harster was de chef van de in maart vorig jaar in Wenen veroor deelde medewerker van Eichmann. Rajakovic. Onderzocht is nu het op treden van Harstcr in Nederland van juli '40 tot september '43 als bevel hebber van de Sicherheitspolizei. Als zodanig had Harster ook het toe zicht op het „Sonderreferat Juden". Reeds in 1947 werd Harster we gens zijn optreden in Nederland door een Nederlandse rechtbank veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf Dit nummer bestaat uit 8 pagina's *J* Velen verstaan liet door toe X te peren hun u>»l door te zet- V ten. X maar hij verkreeg gratie voordat zijn straftijd om was. De twee andere gearresteerden waren medewerkers van Harster in Nederland. De nu 57-iarige jurist Wilhelm Zöpf uit München was ad viseur in het Judenreferat in ons land, de nu 63-jarige voormalige po litiefunctionaris Gertrud Slottke uit Stuttgart werkte eveneens in deze afdeling. Zij zou lijsten bijgehouden hebben van joden die waren onder gedoken. Horster en zijn medewerkers heb ben meegewerkt aan de internering en deportatie van joden uit Neder land naar de concentratiekampen. Aanhoudende vorst Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar tijdelijk ook en kele sneeuwbuien; zwakke tot ma tige wind tussen noordoost en noord west; vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen matige vorst, morgenmiddag lichte vorst. 15 jan. Zon op 8.42, onder 16.58. Maan op 2.45, onder 12.35. 16 jan. Zon op 8.41, onder 16.59. Maan op 4.03, onder 12.55. 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.01. Maan op 5.19, onder 13.20. Nieuwe maan: 21 jan. te 16.47. HOOGWATERSTAN DEN ZIERIKZEE 15 jan. 9.28 v.m. 22.17 n.m. 16 jan. 10.40 v.m. 23.32 n.m. 17 jan. 11.56 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 15 jan. 9.30 v.m. 22.10 n.m. 16 jan. 10.43 v.m. 23.27 nm. 17 jan. 11.55 v.m. n.m. Doodtij: 16 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: rond een depressiegebied bo ven de Balkan en zuidelijk van een krachtig hogedrukgebied in noord- Europa stroomt continentale lucht uit Rusland naar het westen. In on ze omgeving stroomt lucht binnen uit Scandinavië, waarin 's nachts op de meeste plaatsen matige vorst voorkomt, de afgelopen nacht vroor het op enkele plaatsen ongeveer 10 graden. Storingen met sneeuwbuien wor den afgewisseld door opklaringen. In deze weerstoestand komt het komen de etmaal weinig verandering. Overval in hal van Amstel-station UTRECHT, 14-1. Gisteravond voor' sluitingstijd hebben enkele jongelui een overval gepleegd in de hal van ihet Amstel station in Amsterdam. Ze sloegen een z.'g. spreekrozet (de ron de opening in 'het loketraam) in en deden een greep naar de kas. De dieven gingen er met enkele hon derden guldens vandoor. Politie en spoorwegrechercheurs stellen een onderzoek in. Verliodn® kosfengrens CC c Bogaerswoningen DEN HAAG, 13-1. De bouwkos- tengrens van woningen waarvoor rüksgccdkeuring kan worden ver leend buiten bezwaar van provin ciale en gemeentelijke woningcontin genten, de zogenaamde Bogacrswo- ningen, zal cp 1 februari 1966 wor den verhoogd van f 20.000,- tot een bedrag van f 25.000,-. Bovendien zal een aantal voor waarden waaraan tot dusver moest worden voldaan, voor het verkrijgen van rijksgoedkeuring buiten het con tingent, komen te vervallen. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, maakte vandaag op een persconferentie in Den Haag dit be sluit bekend om de mogelijkheden voor een snelle bouw van woningen met beperkte bouwkosten verder te verruimen. Tot deze verruiming kon worden besloten op grond van om standigheden zoals grotere bouwmo gelijkheden en betere bezetting op de bouwwerken, die in uitvoering zijn. De Bogaerswoningen zullen veelal in aanmerking komen voor een be- zitsvormingsbijdrage. Voor het ver krijgen van deze biidrage moet aan bepaalde voorwaarden worden vol daan. Een leraar aan het gymnasium van de si ad Buesum in de Westduit- se deelstaat Eleeswijk-Holstein, dr. Alfred Endrigkeit, zal disciplinair worden vervolgd, omdat hij zich op school aan Nazistische propaganda heeft schuldig gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1