DE ZIERIKZEESCHE COURANT Johnson's doel blijft „grote maatschappij" - ondanks oorlog 4É; Vietcong houdt politieke been stijf Parijs zucht onder een witte last Nederland bestemt één miljoen gulden voor de landbouw in India Deskundige concludeert tot spaargeld van vermogend man Bijdrage rijk herstel van Biesbosch De Koerden in Irak Kort bestand in Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19922 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,85; per week 45 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: De winkelsluiting te Haamstede en Burgh „STATE OF THE UNION' Baanbrekend werk Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WASHINGTON, 13-1. President Johnson heeft woensdag; in zijn „State of the Union" het Amerikaan se volk meegedeeld dat h(j aal voort gaan met de verwezenlijking van de „grote maatschappij", ondanks de oorlog in Vietnam. De uitgaven op de administratieve begroting in het komende belastingjaar zullen 112,8 miljard dollar bedragen. De begro ting zat sluiten met een tekort van slechts 1,8 miljard dollar. De president zei dat het wense lijk is, met het oog op de gestegen militaire uitgaven de belastingver mindering op automobielen en tele foon ongedaan te maken. Als het conflict in Vietnam het eist zal de president niet aarzelen het congres om aanvullende middelen te verzoe ken en de belastingen opnieuw te verhogen. „Wij zullen degenen die in Viet nam op ons schieten niet toestaan een overwinning te behalen op de wensen en plannen van het Ameri kaanse volk", aldus Johnson. „Deze natie is machtig genoeg, haar maat schappij gezond genoeg en haar volk sterk genoeg om onze doeleinden in de rest van de wereld na te streven, terwijl wij thuis een grote maat schappij bouwen". De president sprak de boodschap uit op een gezamenlijke zitting van Huis en Senaat. De president zei, dat de natie van wege Vietnam niet alles kan doen wat zij zou moeten doen „of alles wat wij zonden willen doen". John son zette een binnenlands program ma van tien punten uiteen, waarin wordt gesproken van uitbreiding van de handel met oost-Europa en de Sowjet-Uniie. Tien punten-programma President Johnson zal het congres verzoeken de strijd tegen de armoe de te intensiveren. Zijn binnenlands programma van tien punten luidt als volgt: 1. De middelen zullen worden ver schaft om de gezondheids- en onderwijsprogramma's die vorig jaar zijn ingezet, te voltooien. 2. Er zullen middelen worden ver strekt om de oorlog tegen de ar moede voort te zetten. 3. Er zal „een nieuwe en gedurfde richting worden gegeven aan het programma voor buitenlandse hulp, dat een maximale aanval beoogt op honger, ziekte en on wetendheid in de landen die be- Bier in de goot BURTON ON TRENT. Omdat de computer van de brouwe rij zich vergist heeft, liet men in Burton-on-Trent tiendui zend vaten bier, die in de ca fe's ruim 2Vz miljoen gulden zouden hebben opgebracht, leegstromen. De computer had voor kerstmis en nieuwjaar op veel meer dorst gerekend. Het bier, dat begin december voor de feestdagen gebrouwd werd, is nu niet meer geschikt voor consumptie. Een en ander is wel heel triest voor sommige caféhouders in Burton zelfdie niet voldoende vers bier in voorraad hebben. rerd zijn zichzelf te helpen en die landen wil helpen die trach ten de bevolkingsaanwas in te perken". 4. Het zal mogelijk worden ge maakt de handel met oost-Euro pa en de Sowjet-Unie uit te breiden. 5. Op een schaal als nooit tevoren zullen de armenwijken en de stadskernen in verscheidene ste den worden herbouwd. 6. De vervuiling van de rivieren zal worden bestreden. 7. De toenemende misdadigheid op straat zal krachtig worden aan gepakt. Het hele federale stelsel, van preventie tot reclassering, zal nieuw leven worden ingebla zen. Er zuilen nieuwe maatregelen worden genomen om te komen tot gelijk recht voor allen door het belemmeren van pogingen in de richting van gelijke burger rechten tot een ernstige federale misdaad te maken en door dis criminatie bij de verkoop en de verhuur van huizen onwettig te verklaren. Er zal een nieuw departement van vervoer in het leven worden geroepen en de federale regering zal worden gestroomlijnd door vernieuwing van het ambtena- renapparaat. De ambtstermijn van de leden van het Huis van Afgevaardig den zal van twee op vier jaar worden gebracht, samenvallend met die van de president. "»-*■ Tf'V.iv» - tdrzzsj*. jj-jHraf Alleen wie plat op de grond ligt heeft geen kans te strui kelen. ALGIERS, 12-1. Het standpunt van het Nationale Bevrydingsfront van Zuid-Vietnam, de politieke af deling van de Vietcong, is wat de voorwaarden voor herstel van de vrede betreft, niet veranderd. Dit werd woensdag gezegd door krin gen die in nauwe betrekking staan met de vertegenwoordiging van het Bevrüdingsfront in Algiers. PARIJS. 12-1. De Pa rij zen a ars, maar niet allen, zijn boos. Vier-en- twintig uur nadat een flink pak sneeuw was gevallen, soms twee de cimeter 'dik, waren in een groot ge deelte van de stad de straten nog onbegaanbaar. Honderden auto's bleven in de sneeuw steken. Het openbare boven- grondse vervoer, dat dinsdag volle dig was gestremd, vervulde woens dag weer normaal zijn taak, doch vele 'kleine straten en de buitenwij ken waren nog met een laag door ij zei spiegelglad geworden sneeuw bedekt. De kinderen breken er zich 'het hoofd niet ever, maar vele vol wassenen hebben met verbijstering in de krant 'gelezen dat Parijs geen en'kele mechanische sneeuwruimer in voorraad heeft. De autoriteiten hadden negen uur nodig om een aan tal ploegen sneeuwruimers te vor men. Aan het ongemak schijnt nog geen einde te zijn gekomen want de weerberichten voorspellen voor de bewoners van de lichtstad nog meer kou en nog meer sneeuw. Twee doden bij autobotsing RUURLO. 11-1. Een autobotsing op de kruising Scheidsdijk-Potsdijk in Ruurlo heeft aan twee mensen het leven gekost. De 65-jarige mevrouw Kamperman-Hietbrink uit Ruurlo was op slag dood. Drie personen werden zwaar gewond naar een zie kenhuis in Lichtenvoorde gebracht. Van hen is de 63-jarige mevrouw Brunekreeft-Hielbrink, eveneens uit Ruurlo, later overleden. De familie Hietbrink kwam juist terug van een begrafenis. DEN HAAG, 12-1. Het Nederland se kabinet heeft besloten één miljoen gulden te bestemmen voor hulp aan India voor een project ter verbete ring van de landbouw, aldus heeft de minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, woensdag in de begrotingscommissie van de Tweede Kamer voor buiten landse zaken meegedeeld. De benarde voedselsituatie in In dia was aanleiding voor de minister raad tot dit besluit. Minister Bot zei in de geheel aan ontwikkelingshulp gewijde zitting van de commissie dat deze hulpver lening ter verbetering van de agra- Op de „drie-continentenconferen tie" in Havanna hebben de delega ties van Noord-Vietnam en van de communistische partij van Japan voorgesteld Havanna aan te wijzen als zetel van een toekomstige „drie- continentenorganisatie". Dat van verandering in het stand punt sprake zou zijn was in Ameri kaanse berichten gemeld. Deze zei den dat het Bevrijdingsfront de eis, dat de Amerikaanse troepen eerst uit Zuid-Vietnam dienden te ver trekken alvorens over vrede gespro ken kon worden, zou laten vallen als Washington bereid was direct met het front te onderhandelen. Kringen nabij de Noordvietnamese ambassade in Algiers verklaarden voorts, dat er geen enkel contact is geweest met Mennen Williams, een van de Amerikaanse afgezanten in het vredesoffensief van pi-esident Johnson, toen deze zich in Algiers bevond. Het i*echtsti*eekse contact van een Amerikaanse functionaris met een vertegenwoordiger van Noord-Vietnam, waarbij een Ameri kaans memorandum werd overhan digd, heeft dan ook zeker niet in Al- giei-s plaatsgevonden, aldus deze kringen. - T" De scheepvaart icringt zich met moeite door het overal opkomende ijs. Baanbrekend werk wordt verricht door een sleepboot, die de weg vrijmaakt voor een tankschip, dat in de Oranjesluizen voor Amsterdam ligt te wachten De goudschat van Serooskerke rische infrastructuur moet worden gezien als ontwikkelingshulp. Zulks in tegenstelling tot de eerder uitge trokken gift van honderdduizend gulden voor India, die een charita tieve maatx-egel was ter leniging van de di'eigende hongersnood. Nederlander vleeseter UTRECHT. 12-1. De Nederlandei's hebben vorig jaar per hoofd van de bevolking 47 kilo rund- en varkens vlees geconsumeerd. 3 kilo meer dan in 1964. Daarmee kwam de con sumptie weer op het niveau van 1962 en 1963, toen de uitzondei'lijk lage prijzen tot een grotere vraag leid den. In de jaren daarvoor toonde de gemiddelde consumptie vrijwel steeds een lichte stijging: 38,2 kilo gram in 1.954, 40.4 en 40,9 kilo in 1955 en 1956 en in de vijf daarop volgende jaren respectievelijk 41. 40,3, 40,8, 44 en 44 kilogram. In to taal consumeerden de Nederlanders in 1965 onigeveer 40.000 ton meer vlees dan in 1964. Zij namen daar mee de helft van de produktiestij- ging voor hun rekening. DEN HAAG, 12-1. De directeur van het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag, dr. H. Enno van Gel der, is tot de conclusie gekomen, dat de goudschat, die de famlie Christi- aanse in Serooskerke heeft gevon den, het spaargeld is geweest van een vermogend man. Vermoedelijk is de hoeveelheid gouden munten in 1621 of korte tijd later opgeborgen. Als bergplaats voor de spaarduiten heeft waarschijnlijk een fundament van een gebouw gediend, waarin de schat werd ingemetseld. F.A.0. gaat vergaderen ROME. 12-1. Het persbureau van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties heeft in Rome een communiqué uitgegeven waarin secretaris-generaal Oe Thant en de directeur-generaal van genoemde or ganisatie de leden-staten uitnodigen op 18 januari a.s. in New York bij een te komen ter vaststelling van hun bijdragen aan 'het wereldvoed selprogramma van de Ver. Naties voor de jaren 1966, 1967 en 1868. Men wil traohten te komen tot een begroting van 275 miljoen dollar (ruim 962 miljoen gulden) voor de periode van deze drie jaren. DEN HAAG, 12-1. De regering zal bijdragen in de herstelkosten van de waterkeringen in de Bicsbosch, waaraan door storm en hoog water voor naar schatting f 2,5 miljoen schade is aangericht. De getroffen bewoners worden niet schadeloos ge steld. Een en ander wordt meege deeld door het ministerie van ver keer en waterstaat. Waar de schade aan de waterke ringen belangrijk uitgaat boven het geen normaal gemiddeld aan hel her stel der waterkeringen moet worden besteed, heeft de ministerraad be sloten in deze meerdere kosten een tegemoetkoming van 85 te verle nen, voor zover hel schadebedrag de f 400.000.-, beschikbaar gesteld door het pi'ovinciaal bestuur van Noord- Brabant, te boven gaat. De regering heeft bij deze beslis sing mede de overweging laten gel den, dat bij een niet tijdig herstel van de waterkeringen, als gevolg van financiële onmacht der eigena ren, de gebruikers der bedrijven in de Bi-abantse Biesbosch in hun be staan zouden worden getroffen. Di\ Van Gelder had de reeds ge vonden 724 goudstukken gezien. Een nader onderzoek zal nog volgen. Vastgesteld is, dat de munten uit Nederland, Zuid-Nedei'land, Spanje^ Duitsland, Hongai'ije, Italië. Portu gal en Engeland afkomstig zijn. In deze landen werden ze geslagen in vei'schillende pi*ovincies. Naar groot te en waarde zijn er meerdere mun ten uit eenzelfde provincie. Levert deze reeks schakeringen een aantal van zeker vijftig muntsoorten op, bo vendien zijn de munten uit een pe riode van drie eeuwen. Het beeld, dat dr. Van Gelder zich thans van de schat heeft gevormd toont aan dat hij bestaat uit door snee-geld, dat tegen de helft van de zeventiende eeuw in ons land in om loop was. Toen gaf de munt nog niet de verhouding weer tot goud en bankpapier. Buitenlands geld was een dagelijks betaalmiddel. Het jongste goudstuk dat in Serooskerke werd gevonden, dateert van 1621 en is geheel gaaf. Des te ouder de mun ten zijn, hoe meer zij tekenen van veelvuldig gebruik vertonen. Toenmalige waarde: f 10.000,- Dat het spaargeld van een vermo- gend man moet zijn geweest, leidde dr. Van Gelder af uit het feit, dat de 724 goudstu'kken destijds een waarde hadden van f 10.000.-. Omgerekend in koopkracht becijferde dr. Van Gelder, dat in 1966 de schat een vermogen zou hebben betekend van tenminste f 200.000,-. Tweederde van de munten werd in het buitenland geslagen. PARIJS, 12-1. De Internationale Federatie voor de Rechten van de Mens - een niet-gcuvernementele or ganisatie die door de V.N. wordt er kend - heeft president Abdoei Arif van Irak verzocht de Koerden zelf bestuur te geven zoals hun beloofd De federatie tekent pi'otcst aan le gen wat genoemd wordt de ware oorlog die de Haakse regering op nieuw tegen dit volk heeft ontke tend. Zij doet een dringend beroep op Arif alle delen van het volk recht- vaardig en op voet van gelijkheid te behandelen en zo mogelijk tussen al le bevolkingsgroepen broederlijke betrekkingen tot stond te brengen, „die toch de gi'ondslag vormen van iedere republiek die deze naam ver dient". Volgens de dii'ecteur van het pen ningkabinet is de veronderstelling gewettigd, dat vorig jaar bij het me chanisch egaliseren van de grond de bergplaats voor het geld is vernield. Dat het geld niet in potten of een pot zat, welkte geen verbazing, omdat hem meer zulke gevallen bekend zijn van het wegbergen van spaargeld uit veiligheidsoverwegingen. Het on derzoek is nog niet voltooid. Nog slechts een kwart van het terrein is .„bewerkt". Enkele zeldzame munten zijn er al aangetroffen: uit enkele Duitse staten en ook uit Spanje. Twee ton snoep verbrand HARLINGEN, 11-1. Door nog on bekende oorzaak is brand uitgebro ken in een loods van driehonderd vierkante meter oppervlakte, in ge bruik bij de suikerwerkfa briek „Fri- sia" te Harlingen. Nog voor de brandweer ter plaatse was stond het gebouw in lichterlaaie en stortten het dak en een gedeelte van de voor gevel in. De enorme vuurzee be dreigde de fabriek en bovendien di'eef de wind de vonken in de rich ting van de grote gashouder met aardgas. Door de gebouwen tussen de brand en gashouder nat te hou den kon de brandweer een rainp voorkomen. Wel brandde de loods geheel uit, waarin de gehele export- vooi'raad van de suikerfabriek - meer dan twee ton snoep - was op geslagen, benevens een voorraad suiker en verpakkingsmateriaal. Internationale sehool voor Wijsbegeerte in liet goud AMERSFOORT. 12-1. De interna- tionale school voor wijsbegeerte te Leusden bij Amersfoort viert zater dag 12 en zondag 13 februari het 50- jarig bestaan. Zaterdagmiddag staan op het programma een receptie ge volgd door de feestrede door prof. dr. H. M. J. Oldewelt, de aanbieding van een geschenk en een diner. Dit laatste in de Markthal te Amersfoort „IJsbi'eker" daarbij is mr. Jan den Tex. die ook een terugblik op de ont- wikeliing van de school zal geven. De dag wordt besloten met een feest avond. Zondagmorgen spreekt dr. C. J. Schuurman over „De mens als laby rint en de noodzaak van de draad van Ariadne" en 's middags Hclla Haasse over „Een draad in het don- kei'". Meer vorst Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen, maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien; overwegend matige wind in hoofdzaak noox-doostelijk; lichte, vannacht op de meeste plaat sen matige vorst. 14 jan. Zon op 8.42, onder 16.56. Maan op 1.26, onder 12.18. Laatste kwartier: 13 jan. te 21.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 jan. 8.30 v.m. 21.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 jan. 8.31 vm. 21.01 n.m. Doodtij: 16 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver- delirag komt maar weinig verande ring. Ook morgen handhaaft zich een noordoostelijke stroming die conti nentale lucht uit Scandinavië en hel Oostzeegebied 'naar ons land trans porteert.-Er is wel kans op wat meer sneeuw, omdat er in de hogere lucht lagen boven zuid Zweden een kleine depressie wordt aangetroffen, waar van de baan zuidwestelijk is. De wind zal 'hierdoor naar noord of noordwest 'draaien en na het passe ren van de stoi'ing weer noordoos telijk worden. De vorst houdt aan. n de kustprovincies vriest het wat minder dan in het zuidoosten van het land. In grote delen van Europa komt sneeuwval voor. De vorstgi'ens loopt nu van de Pyreneeën via noord Italië naar de Balkan. SAIGON, 13-1. De Zuidvietnamse strijdki'aohten zullen tijdens de va kantieperiode ter gelegenheid van het nieuwjaar in Vietnam een wa penstilstand van drie dagen in acht nemen. Dit heeft «het persbureau van de Vietnamese x'egering donderdag meegedeeld. Zweeds-Nederlands gezinsplanningspro jekt in Pakistan DEN HAAG, 12-1. De minister zon der portefeuille voor ontwikkelings hulp. mr. Th. H. Bot, heeft onlangs met zijn Zweedse ambtgenote ge sproken over de mogelijkheid van Nederlandse deelneming aan een Zweeds gezinsplanning pi'oject in Pakistan, aldus deelde de minister woensdagavond in de begrotings commissie van de Tweede Kamer vor buitenlandse zaken mee bij de behandeling van de nota over ont wikkelingshulp 1966. VENLO. In de Frederik Hendrik kazerne in Venlo is tijdens een ouderdag de 150ste blindengeleide hond, waarvoor de benodigde gelden door de militairen uit deze kazerne zijn bijeengebracht, aangeboden. Massaslachting varkens in West-Duitsland BONN. 12-1. In Thenanie (West- falen) heeft men ongeveer tiendui zend varkens moeten slachten die met mond- en klauwzeer waren be smet. De ziekte heeft hier nog wei nig runderen aangetast. In het dorp je Krees, waar de runderstand onge veer vijftikduizend beesten bedraagt, deden zich tot dusver slechts dertig gevallen van mond- en klauwzeer onder deze dieren voor. Men is bezig met een grootscheepse inenting. De voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties vreest dat de vee ziekte in het voorjaar catastrofale vormen zal aannemen als men era iet in zou slagen haar in de komen de maanden te bedwingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1