Griep...? Geen beslag leggen op tijd van artsen voor futuliteiten Bormann nog in leven? Het minimum inkomen Amerikaans contact met Hanoi Tien jaar voor „carnavalsmoord" Zierikzeese jongelui bezochten Bassum STREEKNIEUWS DE GOUDEN HORDE Een ernstige waarschuwing UTRECHT, 10-1. In de maandag avond gehouden jaarvergadering van de provinciale Utrechtse vereniging „Het Groene Kruis" heeft de voor zitter, dr. J. J. Werner, gewaar schuwd tegen het beslagleggen op de tijd van de artsen, waardoor vaak geen tijd overblijft voor een behoor lijk onderzoek van de patient in ge vallen waar het wel nodig zou zijn. Hij vindt het onnodig dat de artsen bij nacht en ontU voor onnodige fu tiliteiten worden gewaarschuwd een nieuw dreigend gevaar voor de volksgezondheid. Dit gevaar wordt naar zijn mening in de hand gewerkt door het tegen woordig bestaande verzekeringsstel sel en do sociale wetgeving waardoor er geen rem is op de consumptie, om dat eigen verantwoordelijkheid niet gestimuleerd wordt door het ontbre ken van een directe financiële indi viduele verplichting om in de kos ten verbonden aan die consumptie bij te dragen. De enorme sommen die de ziekenhuisverpleging vragen zouden zeker ook beduidend kun nen worden beperkt als er volgens dr. Werner onder andere een mede verantwoordelijkheid in de directe bijdrage, door de patient zelf te be talen bestond. Dit zijn naar zijn me ning vraagstukken die in het politie ke vlak liggen. Niet in het politieke vlak liggen naar het oordeel van dr. Werner het overbodig inroepen van hulp van de arts in die gevallen waarbij d natuur de beste heelmeester is. Een gewone verkoudheid duurt zonder hulp van de dokter een week, met diens hulp zeven dagen. In bei- Ingezonden mededeling Uei&oetur c/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Druk aan Artis-loket Voor het befaamde Artis-lo- ketje is 1965 een bijzonder druk jaar geweest. Enkele dui zenden mensen hebben er op het zoemertje gedrukt en de dame achter het loket een of ander dier aangeboden. Men sen, die een op straat gevon den, gewonde vogel brachten of die hun, geen hond of kat zijnde, huisdier niet langer wilden houden. Kinderen, die met tranen in de ogen hun witte muis of cavia afleverden. Kortom een bonte rij mensen, die zo mogelijk een nog bon tere rij dieren in Artis achter liet. In totaal werd Artis dank z\j geschenken van particulie ren met 2997 dieren verrijkt, ruim 100 meer dan in 1964. De vogels namen het leeuwedeel voor hun rekening met 1437 exemplaren. Een zeer hoog percentage was echter ziek of door het verkeer ernstig ge wond en moest pijnloos uit zijn lijden worden verlost. Ver keersslachtoffers treft men vooral onder de jonge vogels aan als zij juist het nest heb ben verlaten. Aan zoogdieren werden 588 exemplaren afge leverd. De witte muizen en cavia's, ook Guinese biggetjes genoemd, waren veruit in de meerderheid met respektieve- lijk 253 en 160 stuks. Voorts werden 354 reptielen, precies 100 amfibiën, 257 vissen en 225 insekten en andere lagere die ren aan Artis geschonken. do gevallen is meestal het staken van de arbeid overbodig. Een ieder be hoort volgens di-. Werner te weten dat nerveuze spanningen die in ieder mensenleven naar boven komen in bepaalde situaties de tijd moeten hebben om weer tot evenwicht te geraken. Een gesprek met de ver trouwde huisarts zal hieraan vaak veel ten goede kunnen bijdragen. Medicijnen Dr. Werner waarschuwde tegen het steeds maar innemen van medi cijnen tegen die spanningen. Medicij nen zijn volgens hem voortreffelijk om iemand over de ergste spanning heen te helpen. Daarna moet het ge bruik van die geneesmiddelen ge staakt worden. De tijd heelt alle wonden, zo meent dr. Werner. Het doorgaan met steeds maar iets tegen de zenuwen te willen innemen bergt een groot gevaar in zich, omdat al deze middelen inwerken op het cen trale zenuwstelsel en onder andere het reactievermogen beïnvloeden zonder dat men dit in de gaten heeft. Het aantal ernstige verkeersongeval len te wijten aan het slikken van al die zogenaamde onschuldige zenuw middeltjes en slaaptabletjes is vol gens di-. Werner niet te schatten. Motorkotter „Cornelis Marinus" (Goeree 15) maakte geslaagde proeftocht BRUINISSE, 10-1. Onder grote be- langstelling had de proefvaart plaats van de motorkotter „Cornelis Mari nus", Goeree 15, van de heer M. Lokker te Goedereede. Deze proefvaart had plaats van de haven te Stellendam uit en de aan wezigen werden al direct geconfron teerd met een euvel, dat aan deze haven kleeft en waarvoor het raads lid W. 't Mannetje uit Goeree inder tijd zo dringend heeft gewaar- sohuwd. Voor de haven ligt een drempel, die ondanks dat voortdu rend ter plaatse gezogen wordt toch De derde vice-premier van Indo nesië, dr. Chaerul Salah, heeft in het weekeinde verklaard voorstander te zijn van een reorganisatie van het thans 100 led entellende kabinet. DEN HAAG, 10-1. Het minimum inkomen van f 120 per week geldt met ingang van liet ioontijdvak, waarin 10 januari 1966 valt. Dit blijkt uit een door het college van rijksbemiddelaars vastgestelde be schikking inzake het minimum-inko men voor het jaar 1966. Volgens de ze beschikking zal dit minimum-in komen gaan gelden voor alle vol waardige mannelijke werknemers van 25 jaar en ouder in een volledige dienstbetrekking. Indien echter in een in 1965 geldende C.A.O. of loon regeling een minimum-inkomen van f 110 gegarandeerd was, dan geldt de verplichting ten aanzien van de zelfde leeftijdsklassen als waarvoor 'het minimum-inkomen van f 110 gold. Voorts geeft de beschikking een omschrijving van wat onder bruto inkomen wordt verstaan. BONN, 10-1. „Reeds vier jaren, heer Bormann, wacht ik op een woord van uw kant", aldus schrijft de dertigjarige Klaus Eichmann, zoon van de in Israël terechtgestelde jodenvervolger, in een open brief ge adresseerd aan Hitiers voormalige medewerker die volgens Klaus Eich mann thans in Zuid-Amerika zou vertoeven. De open brief verschijnt volgende week in het Duitse blad „Quick". „Ik verwacht dat ge u zult komen melden om het deel van de schuld op u te nemen dat dn de ogen der wereld' op mijn vader is komen te rusten bij diens proces in Israël Of ge ook al op het ogenblik een zagerij hebt in Ohili, mijningenieur zijt in Bolivia of koffiehandelaar in Brazilië, gij zult niet aan de justitie ontsnappen en wees er verzekerd van dat ik alles zal doen wat in mijn macht ligt om te zorgen dat het zo zal zijn", aldus Klaus Eichmann in zijn open brief.' WASHINGTON, 10-1. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat Ameri ka in rechtstreeks contact is geweest met Noord-Vietnam als onderdeel van president Johnsons vredespogin gen. Dit is door de perschef van het Witte Huis, Bill Moyers, aan de pers meegedeeld. Bijzonderheden wilde hjj niet verstrekken. Uit goedingelichte kring in Was hington werd dinsdag vernomen dat het directe contact tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam geen positief communistisch ant woord op president Johnsons vredes offensief heeft opgeleverd. De Ame rikaanse regering acht haar streven naar een vreedzame oplossing echter allerminst mislukt. Het zal dan ook niet worden beëindigd, aldus deze 'kring. Provinciefonds keert Zeeland f 8.915.000 uit DEN HAAG, 10-1. Bij besluit van de minister van binnenlandse zaken van 5 januari is als voorschot op de uitkering ;die de provincie Zeeland uit het Provinciefonds zal ontvan gen, vastgesteld f 8.915.000. Hierbij is nog geen rekening ge houden met de verhoging van het aandeelpercentage voor het Provin- ceifonds met 0,012 i.v.m. de nieuwe regeling van de pensioenen van de burgerlijke ambtenaren en van hun nabestaanden en de hogere belas tingopbrengsten, welke voortvloeien uit het dekkingsplan van de regering voor 1966 Belgische verkeersbalans O over 1965 BRUSSEL, 10-1. Volgens maan dag in Brussel gepubliceerde cijfers hebben zich in Belgic in 1965 74.743 verkeersongevallen voorgedaan, waarbij 988 slachtoffers ter plaatse overleden. Bijna 11.000 personen liepen ern stige en 36.000 lichte verwondingen op. In het dodencijfer zijn niet dc slachtoffers begrepen, die later aan de gevolgen van hun verwondingen zijn overleden. Volgens niet-offici- ele gegevens is het werkelijke do dencijfer hoger dan 2.000. Het aantal ongelukken op de weg was in 1965 ongeveer 2.000 hoger dan in het jaar daarvoor. Het steeds stijgende ongevallencij- fer zal dit jaar worden bestreden door een intensieve campagne voor veiligheid op do weg, waarin iedere maand een ander aspect aan de or de komt. De campagne is begonnen met een strenge controle op banden van motorrijtuigen, die volgens de Belgische voorschriften aan zekere eisen voor het loopvlak moeten vol doen. Langs de grote wegen Worden borden geplaatst waarop wordt ge wezen op de gevaren, die afgesleten banden met zich meebrengen. niet schijnt weg te gaan. De zand zuiger M. C. Vaarwater doet daar regelmatig dienst, maar we zagen verschillende binnenkomende kotter vast lopen en ook de Goeree 15 raak te nog een keer de bodem ondanks het feit, dat schipper Lokker een paar uur had gewacht om uit te va ren na laag water. De G.O. 15 is uitgerust met een Kronthout motor, type 12. T.V.H.D. 120 van 400 p.k., 12 cylinders in V- vorm, 1800 toeren. Een dergelijke Kromhout motor is in de kustvisse rij om de Zuid, nog niet eerder afge leverd. Deze motor is voorzien van een Brevo koppeling 5 op 2, werd ingebouwd door de firma P. Maas kant N.V. te Stellendam, die het schip tevens voorzag van een 4-kops Maaskant-lier voor de kust- en zee visserij. Een Seffle handhydraulische stuurinrichting en een schroef van de firma van Voorden te Zaltbom- mel, een Decca- apparaat van de I.N.A. Rotterdam, een zender, een spoetnik en het echolood van Bec kers te Zeist voltooien het geheel. De firma Weslhocve te Ouddorp zorgde voor de aanleg van de elek triciteit. Maaskant zorgde uiteraard voor ballast- en lenspomp. Het casco werd indertijd gebouwd op scheepswerf Zwets in Hardinx- veld. De vissersvloot van Goeree zag door de kotter van schipper Lokker een mooi sdhip aan zijn vloot toege voegd en de eigenaar en zijn zoon werden op een nadien gehouden re ceptie in „De Gouden Leeuw" te Goedereede van vele kanten gefeli citeerd. Bouw medische fakulteit te Rotterdam ROTTERDAM, 10-1. Met het plaatsen van een bouwkeet door de aannemingsmaatschappü Van Eeste ren N.V., is maandag een begin ge maakt met de bouw van de nieuwe medische faculteit in Rotterdam. Hiermee wordt naar men hoopt een kettingreactie van werkzaamhe den ontketend, die er voor moet zor gen tijdig de onderwijsvoorzieningen voor de faculteit gereed te hebben. Hoe snel de bouw van het faculteits complex moet gaan, blijkt uit de verwachting van de commissie voor bereiding medische faculteit, dat voor de winter 1966-'67 de acht ker nen van de hoogbouw voltooid zijn. Zij worden in glijbekisting uitge voerd, hetgeen betekent dat om streeks half oktober al een hoogte van honderd meter zal zijn bereikt. SAIGON. Het viermotorige Ame rikaanse transportvliegtuig van het type C-130, dat bij Pleikoe in de lucht ontplofte, had vijf personen aan boord', die waarschijnlijk allen om het leven zijn gekomen. RECHTSZAKEN BREDA, HM. De Bredase recht bank heeft de 32-jarige fabrieksar beider J. van de B. uit Zundert we gens doodslag veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. 14 dagen geleden stond Van de B. terecht beschuldigd van moord sub sidiair doodslag gepleegd in de nacht van 2 op 3 maart van dit jaar te Zundert, toen de 31-jarige landbou wer Tinus van Hasselt, vriend van de verdachte op het erf van zijn boerderij werd dood geslagen. De verdachte heeft steeds ontkend. Voornaamste getuige tegen de ver dachte in het proces was de weduwe van de omgebrachte landbouwer. Zij heeft na tijdens het vooronder zoek negen weken te hebben gezwe gen tenslotte eigener beweging aan de politie verteld dat de verdachte 's nachts in de keuken van de boer derij was binnengekomen met be bloede kleding. Hij had die kleding, een geel carnavalspak en een grijs kostuum volgens de vrouw in de keukenkachel verbrand en haar ge zegd dat hij haar man had doodge- en een carnavalshoed van de ver slagen. Ook werden op de schoenen dachte bloedsporen aangetroffen. Voorts waren er tal van aanwij zingen tegen de verdachte. Prinses Irene «leed haar echtgenoot uitgeleide SCHIPHOL, 10-1. Gekleed in een grijs mantelpak heeft prinses Irene maandagochtend haar echtgenoot, prins Charles Hugues van Bourbon- Parma, bij zijn vertrek per K.L.M. naar Wenen op Schiphol uitgeleide gedaan. Op een desbetreffende vraag liet zij via een K.L.M.-official het A.N.P. welen, dat zij hun aanvankelijke plan voor een ski-vakantie in het Oostenrijkse Lech hadden laten val len en in plaats daarvan in Neder land de vakantie hadden doorge bracht. Prins Charles reist thans via Wenen terug naar Madrid, prinses Irene zal haar man over enkele da gen volgen. Zij blijft nog even op paleis Soestdijk en wil in de komen de dagen nog een aantal bevriende kennissen opzoeken. Daarna zal ze direct naar Madrid vliegen. SPORT MICRO-KORFBAL W.I.K.-D.B.G.C. 7-4 Hoewel WIK over het geheel ge nomen het beste van het spel had •heeft het 'hen toch nog wel enige moeite gekost om op beide puntjes beslag te kunnen leggen. Direkt na het begin nam WIK het heft in han den en al vrij snel slaagde Piet Ber- revoets erin zijn club de leiding te geven (1-0). Door mevr. Overbeeke- Bouman werd het 2-0, waarna Jaap Geleijnse met een afstandsschot de stand op 3-0 bracht. Door Dirk Both wist DBGC hierna tegen te scoren (3-1). Piet Berrevoets liet vervolgens een strafworp onbenut maar toch werd het in 'de le helft nog 4-1 door een treffer van Adrie Verhage. Na de 'hervatting kwam DBGC verras send goed terug. Eerst doorboorde Ria Carol de korf waarna Cees Smoor de WIK-voorsprong aan het wankelen bracht (4-3). Geruime tijd bleef deze stand gehandhaafd tot Jaap Geleijnse de groen-witten. weer wat meer lucht gaf (5-3). Lang bleef deze stand niet gehandhaafd daar Ria Goedegebuure nog geen minuut later aan de andere zijde raak schoot (5-4). In de slotfase 'bleek WIK over de langste adem te beschikken wat zij door doelpunten van Piet Berre voets en Rinus Kloet nog tot uit drukking wist te brengen (7-4). Aantrekkelijk wintertripje IJspret voor Burghse jeugd in de duinen BURGH, 10-1. Zodra het maar enigszins vriest ziet de jeugd al mo gelijkheden met de schaatsen en ook na de eerst paar nachtvorstjes trok zij juist tijdens het weekend de dui nen in om te kijken of er niet een of ander duinputje te berijden was. Nu trof het hij zonder dat de zeer vele regens ook hun sporen in de duinen achterlieten en de grote duinvallei bekend onder dc naam „de witte Hil- len" stond geheel onder water met af en toe een meter water. Enkele jongelui trokken de stoute schoenen met schaatsen aan en voort ging het. Wat verder op in de duinen („de witte Hillen" zij'n 't dichtst bij huis) ligt een groter meer dat de naam „River Kwai" kreeg toegedeeld (door. de jeugd) en daar weer kort bij komt „Mexico" in aanmerking om de schaatsers van dienst te zijn. Ach ter het pompstation ligt nog een wa terplas geschikt voor de ijspret en dit kunstmatig door de Domeinen aangelegd meer heet nu „Lago Ma- giore". Ook zondag cn maandag na school tijd werden de ijzer9 ondergebonden om wat te rijden zodat, hoe of de winter ook verder zal uitvallen, de Burghse jeugd heeft gereden. De ijsbaan ligt nog voor een ge deelte open en de krachtige wind en de betrekkelijk lichte vorst zal het erg moeilijk maken dit gat dicht te doen vriezen. Toch zijn de bestuurs leden optimistisch want maandag middag zijn de tonnen geplaatst en de eerste palen voor een mogelijke verlichting. Z1ER1KZEE, 10-1. Ben groep jongelui, leden van de Gereformeer de jeugdverenigingen hier ter stede heeft een bezoek afgesloten aan de Westduitse plaats Bassum, waarmede sinds de vorige zomer contacten wor den onderhouden, na bezoek van een jeugdgroep uit deze bjj Bremen gele gen plaats aan Zierikzee. Men mag het tegenbezoek zien als inleiding op een veel omvangrijker uitwisseling, die men voornemens is in het ko mend seizoen te realiseren. In Bassum werd den jeugdige be zoekers een hartelijk welkom bereid door de pastor-loco ds. Pipphardt en enkele jongelui van de z.g.n. „Hel- ferkreis" die een rol spelen in het kader van het kerkelijk gemeente werk. Dinsdag gearriveerd, was er woensdag gelegenheid Bassum „te doen". In de middaguren van die dag zaten de Zierikzeese gasten aan, ami een koffietafel en in de avond uren werden bij de predikant thuis kleurendia's bekeken. De donderdag was gereserveerd voor een bezoek aan de havenstad Bremen. O.m. werden bezocht het historisch raadhuis en de Domkerk. De oudejaarsfuif werd gehouden in een kelderrestaurant en de volgende dag was er gelegenheid inkopen te doen. Na bezoek aan een „Gast- statte" werden zondag zowel de hoofdgodsdienstoefeningen als de kindergodsdienstoefening gehouden, 's Avonds werd een afscheidsfeestje gevierd. De terugreis naar Zierikzee nam ongeveer de gehele dag in be slag. Bassum blijkt een charmant oord te zijn, waar men „uitwisse- lings-minded" genoeg blijkt om aan deze interessante zaak een lange staart te breien. ZIERIKZEE Familie-avond Chr. Plattelandsorganisaties Op vrijdag 21 januari a.s. wordt de jaarlijkse Familie-avond gehouden van de Christelijke Plattelandsorga nisaties op Sohouwen-Duiveland in ihet Ned. Hervormd Verenigingsge bouw. Het woord zal worden gevoerd door drs. R. Zijlstra, voorzitter van 'de Nederlandse C.B.T.B., 'die het on derwerp: „De C.B.T.B. en 'haar verre buurman" zal inleiden. Verder zal de bekende film „Vraag 7" worden ver toond, die de oost-west-problematiek tot motief heeft. Hulp aan door wateroverlast getroffen landbouwers In een brief aan de leden heeft de afdeling Schouwen-Duiveland van de C.B.T.B. dank gebracht voor de aan de door wateroverlast getroffen C.B.T.B.-leden in Salland verleen de hulp. Momenteel is reeds 67 ton ruwvoe- der vanuit Schouwen-Duiveland naar Salland getransporteerd. Men hoopt dit jaar nog <een tweede transport te verzorgen. In totaal is toegezegd 27 ton erwtenstro, 20 ton gerstestro, 20 ton tarwestro, ca. 3 ton bruine bo nenstro en 10 ton hooi. Van het in gezamelde geld konden de vracht kosten worden betaald, terwijl voorts nog een bedrag overschoot waarvan 4 of 5 ton gedroogde pulp werd toe gezegd. Een deputatie van het C.B. T.B.-bestuur heeft 30 november j.l. een bezoek gebracht aan het Over ijsselse Wijhe, waar een vergadering werd belegd met het gewestelijk be stuur. Hierbij waren o.m. tegenwoor dig de sekretaris van de C.B.T.B. Overijssel drs. J. J. Knibbe en dc heer Weterink, medewerker van het secretariaat. DREISCHOR. Cafétaria aan de Ring in het gedrang De kans dat Dreischor binnenkort weer een cafétaria aan de Ring rijk zou zijn sohijnt door het plotselinge vertrek van de eigenaresse, mevr. C. A. Herrel-van Beers uit Dreischor niet groot meer te zijn. Zoals reeds eerder bekend was de concierge van het dorpshuis via koop van de voor malige bakkerij-kruidenierszaak van ■de heer Joh. P. van der Linde eige naresse geworden van 'het pand aan de Ring no. 24. Kort daarna werd begonnen met het inrichten van de winkel tot cafétaria en bij b. en w. van Brouwershaven werd een aan vraag om een vergunning Verlof A ingediend door George G. V. Herrel voor 'bedoelde lokaliteit. Door het onverwachte vertrek van het gezin Herrel naar het Zeeuws-Vlaamse Retranchement schijnen de plannen voor een eethuis in Dreischor in rook op te zullen gaan. Hilton-hotel op Curasao WILLEMSTAD, 10-1. Maandag ochtend is begonnen aan de bouw van het nieuwe Hilton hotel op Cu rasao, waarvoor prins Bernhard en kele maanden geleden de eerste steen heeft gelegd. De officiële opdracht tot de bouw werd o.m. bijgewoond door de An tilliaanse minister van economische zaken, C. D. Kroon, de gedeputeerde van Curasao, drs. Newton en de wnd. gezogsliebber van Curasao, A. J. van Hesteren. De bouw van het. hotel zal ca. 16 miljoen gulden kosten. 35. Aram staarde een ogenblik naar de gevangen Mongool. Hij dacht er aan hoe deze man en zijn makkers de kleine chris tenkolonie Agnot in de as hadden gelegd, hoe zij honderden mensen hadden ver moord en hoe hij niet eens zeker was of Perguyc niet hun lot deelde. Zijn hond klemde zich op het gevest van zijn zwaard, maar hij beheerste zich. „Spreek man!" beet hij de Mongool toe in het kustdialect, dat overal langs do noordkust van Afrika gesproken werd. „Hebt ge een blank meisje gezien?" Dc Mongool staarde angstig naar Agua's zwaard. Het glinsterde dreigend in het zonlicht van de flambouw toen de hagedis het wapen hief. „O manzei Agua de sinistere, „gc kunt beter spreken. Bevindt zich een blanke vrouw onder de gevangenen die ge gemaakt hebt?" De man knikte en Aram voelde zich, on danks dc wanhopige situatie waarin hij zich bevond, een heel stuk opgelucht. Hij had gevreesd dat de Mongolen het meisje gedood hadden. „Waar is zc?" vroeg hij kort. Dc Mon gool wierp opnieuw een angstige blik naar Agua's zwaard. „Ze zijnin dc tent. van grootmachtige Chamag Chanzei hij toen gebroken. „Ze zijnslavin van Chamag Chan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2