DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier Sjastri van India (61) door hartaanval overleden V.S. zetten vredesoffensief krachtig door De nieuwe motorrijtuigenbelastingwet Nederland verhuist in Peking Strijd in Irak BALANS-OPRUIMING GEBR. THIEN - ZIERIKZEE Beide landen trekken troepen terug van eikaars grondgebied BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 januari 1966 122ste jaargang Nr. I992I WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. 1. Bij de Vaale, (el. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer r: Haamstede en Burgh prepareren zich op seizoen Dramatisch einde Tasjkent-conferentie Laatste ontmoeting. TASJKENT, 10-1. Premier Sjas tri van India is te Tasjkent (Sowjet- Unie) op 81-jarige leeftijd aan een hartaanval bezweken. Sjastri kreeg een hartaanval in het huis In Tasj kent, waar hij tijdens de duur van de conferentie met president Ajoeb Chan van Pakistan, verblijf hield. De Indiase regeringsleider was net te ruggekeerd van de receptie, die Sow- jet-premier Kosygin ter gelegenheid van de ondertekening van het ak koord tussen India en Pakistan had gegeven. Sjastri overleed om half twee in de nacht plaatselijke tijd (20.30 uur Ned. tijd). Tijdens de receptie wees niets erop dat hij zich niet goed voelde. Hij dronk bij het toasten mineraal water en vruchtensap. De premier zou dinsdag voor een bezoek van een dag naar Afghanistan reizen. Het stoffelijk overschot zal dinsdag naar Nieuw Delhi worden overgebracht. Inspannende tijd Russische functionarissen, met een jas over de pyama, renden in paniek uit het Tasjkent-hotel naar de villa waar Sjastri verbleef. De Indiase premier had een inspannende tijd achter de rug. Hij voerde in de af- De kwestie-Vietnam CANBERRA, 10-1. President Johnsons speciale afgezant Averell Harriman heeft maandag Australi sche ministers een uitgebreide uit eenzetting gegeven van de Ameri kaanse plannen in Vietnam ingeval de huidige vredespogingen misluk ken. Na afloop van de bijeenkomst werd geen verklaring uitgegeven, maar vandaag (dinsdag) zal Harri man voor het eerst op zijn wereld reis die hem tot dusver naar acht landen voerde, een persconferentie geven. Do Japanse premier Eisakoe Sato heeft maandag in een gesprek van een uur met de Russische ambassa deur in Tokio, Vinogradov, aange drongen op inspanningen van Russi sche zijde om de kwestie-Vietnam naar de conIerent>ietafel te verplaat sen. Naar zijn overtuiging streefde Amerika oprecht naar een vreedza- Volgens de politie van Karls- hamn in Zweden hebben twee Poolse zeelieden, die zondag van een Oost duits schip drosten, om politiek asiel gevraagd. Drie Amerikanen terug uit Noord-Vietnam NEW YORK. 10-1. Professor Staughton Lynd, hoogleraar aan de universiteit van Yale, is uit Hanoi in de Verenigde Staten teruggekeerd na tien dagen in Noord-Vietnam te zyn geweest. Zoals gemeld trachtte hjj daar, in gezelschap van twee an dere links-georiënteerde Amerika nen, te onderzoeken welke de moge lijkheden zjjn voor een vreedzame oplossing van de kwestie-Vietnam. In een verklaring zeggen Lynd en Thomas Hayden, bestuurslid van een democratische studentenvereniging, dat de Noordvietnamese leiders wil len weten of de Amerikaanse rege ring heeft besloten dat Vietnam, zal worden herenigd dan wel verdeeld. Ook wil men daar graag weten of de Verenigde Staten van elk plan om van Zuid-Vietnam een Amerikaanse militaire basis in zuidoost-Azië te maken. Uit hun gesprek met premier Pham van Dong was hun gebleken dat deze erop staat dat het nationa le bevrijdingsfront (Vietcong) bij eventuele onderhandelingen los wordt gezien van de Noordvietname se regering. me oplossing. Sato had Vinogradov ingelicht over zijn besprekingen met Hariman, vrijdag jl. De Japanse pre mier, die naar verluidt Amerika met klem had verzocht de pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam minstens tot na het Chinese nieuw jaar, op 22 januari, voort te laten duren, had de Russische ambassa deur gezegd dat deze pauze de beste gelegenheid bood om vredesbespre kingen op 'gang te helpen. Japan en de Arabisch landen In Tokio is maandag van welinge lichte zijde vernomen dat de onder voorzitter van de Japanse liberaal- democratische partij. Sjojiro Kaws- jima, volgende maand tijdens een be zoek aan een aantal Arabische lan den, met name Egypte, hun actieve steun zal trachten te winnen voor de vredespogingen inzake Vietnam. Uit Warschau meldt het Poolse persbureau P.A.P., dat een Noord vietnamese economische delegatie maandagmorgen besprekingen voer de met Poolse partij- en regerings functionarissen. De aanwezigheid van de voornaamste Poolse part ij theore ticus, Zenon Kliszko, daarbij wijst er volgens waarnemers op dat ook over politieke kwesties is gesproken. De afgelopen weken hebben twee Amerikaanse delegaties Warschau bezocht in verband met het Vietna mese vraagstuk, een onder leiding van Hariman, de andere onder die van senator Mike Mansfield. gelopen dagen verscheidene bespre kingen met president Ajoeb Chan en had langdurende bijeenkomsten met premier Kosygin, die tussen de twee staatslieden trachtte te bemiddelen. Maandag tekende hij met het Pa kistaanse staatshoofd een slotverkla ring, waarin hun landen beloofden geen geweld te zullen gebruiken voor het regelen van hun onderlinge ge schillen en tegen 25 februari hun troepen van eikaars grondgebied te zullen terugtrekken. Des avonds bood premier Kosygin zijn gasten in een regeringsvilla bui ten Tasjkent een receptie aan, waar op tweeduizend mensen aanwezig waren. De drie leiders keken naar Oezbekistaanse dansen en luisterden naar volksliederen. Alle drie waren zij in een uitstekend humeur, maak ten grapjes en lachten veel. Sjastri, die geheelonthouder is, was de enige die met mineraalwater en vruchten sap genoegen nam. De anderen dron ken champagne of brandewijn en de den zich tegoed aan de Russische de licatessen. De Indiase premier maak te echter spaarzaam gebruik van 'het aangebodene. Nanda nieuwe premier MOSKOU, 10-1. De minister van binnenlandse zaken van India Goel- zarilal Nanda, is maandag in Nieuw Delhi als nieuwe premier beëdigd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het was de tweede maal in twin tig maanden dat Nanda beëdigd werd als politiek leider van India. Toen premier Nehroe in 1964 over leed werd Nanda, links-socialist en econoom, waarnemend premier, wel ke post hij tot de -benoeming van Sjastri vervulde. NIEUW DELHI, 11-1. Het stoffe lijk hulsel van de maandag in Tasj kent overleden Indiase premier Sjas tri zal morgen (woensdag) op een brandstapel aan de oever van de ri vier de Joemma worden verbrand, niet ver van de plaats waar ook Ma- hatma Gandhi en premier Nehroe werden gecremeerd, aldus een offici ële mededeling. In overeenstemming met de gang van zaken na de dood van premier Nehroe, in 1964, zal premier Nanda in functie blijven totdat de partij een nieuwe leider kiest of besluit hem in functie te laten. Een laatste ontmoeting tussen premier Sjastri van India en president Ajoeb Khan van Pakistan aan het eind van hun besprekingen sinds vorige week dinsdag onder auspiciën van eerste-minister Kosygin van Rusland. Beide Aziatische landen hebben toegezegd geen geweld te zullen gebruiken voor 'het 'regelen van hun geschillen. - Het werd inderdaad de laatste ontmoeting, want premier Sjastri is inmiddels aan een hartaanval overleden. Grote aandacht nodig voor onderhoud van onroerend goed Andere tarieven DEN HAAG, 10-1. Bij de Tweede Kamer is een nieuwe motorrijtuigen belastingwet ingediend. Niet-meege- rekend de 65 opcenten ten behoeve van het rijks wegenfonds, wordt het minimumtarief voor personenauto's daarin verlaagd van f 48,- tot f 35,-. Dit tarief wordt bij 251 kg f 40,- en bij 551 kg f 48,- om daarna, over eenkomstig het bestaande tarief, re gelmatig met f 8,- per 100 kg op te klimmen. Het minimumtarief voor vracht auto's is verlaagd van f 72 tot f 20 wat 'het minimumtarief is dat thans in de praktijk bestaat voor driewie- lige bestelauto's en carriers. Dit ta rief wordt bij 121 kg. f 30, bij 251 kg. f 40 en bij 551 kg. f 54. om daarna regelmatig met f 9 per 100 kg. op te klimmen en bij een gewicht van 751 PEKING, 10-1. Nederland heeft dezer dagen zjjn ommuurde voormalige ambassadeursgebouw in de oude gezantschapswjjk van Peking officieel overgedragen aan de Chinese autoriteiten. Dit ge bouw met het omliggende terrein was het laatste in deze wjjk dat nog in bezit was van de oorspronkelijke eigenaars, i.e. de Neder landse regering. In de laatste weken van 1965 hebben de Neder landse zaakgelastigde, de heer A. Laboyrie, en zjjn vier medewer kers het gebouw ontruimd, dat sinds 1880 onderdak had geboden aan Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen - eerst als le gatie, vervolgens als ambassade en tenslotte, sinds het aan de macht komen van de communisten, als het „Bureau van de Nederlandse zaakgelastigde". De heer Laboyrie is op verzoek van de Chinese au toriteiten verhuisd naar een modern, maar veel kleiner gebouw van twee verdiepingen in een nieuwe diplomatenwijk, gelegen op ruim zes kilometer van het centrum van de stad. Als vergoeding voor het verlaten van hun ambassadeterrein, dat 1,6 hectare omvat, hoeven de Nederlandse diplomaten volgens diplomatieke kringen gedurende een bepaalde periode geen huur te betalen voor hun nieuwe onder komens. Wat de Chinezen met het voormalige ambassadeterrein denken te doen is niet bekend. Er staan drie grote rood-bakstenen gebouwen van zestig jaar oud, omgeven door tuinen en grasvelden, en er be vindt zich een tennisbaan. Tjjdens de bokseropstand van 1900, toen de legatiewjjk werd belegerd, bezetten de opstandelingen het ter rein en gingen de gebouwen die er toen stonden in vlammen op. Vijf landen bezitten nu nog ambassades in de gczantschapswijk. kg. en hoger het thans bestaande ta- reif te volgen. De staatssecretaris streeft er naar de nieuwe wet in werking te doen treden op 1 oktober 1966. In de me morie van toelichting komt tot uit drukking dat, indien het ontwerp kradht van wet zal hebben verkre gen, een belangrijke verbetering van de motorrijtuigenbelastingwet - ook vooral voor de uitvoering daarvan - zal zijn bereikt. De driewielige motorrijtuigen, thans begrepen in het tarief van de tweewielige motorrijtuigen, zijn overgebracht naar de vierwielige motorrijtuigen (tariefklasse voor per sonenauto's c.q. voor vrachtauto's), onder gelijktijdige verlaging van de minima voor die beide tariefklassen. In het tarief voor de motorrijwie len en scooters is de zg. duotoeslag van f5 verwerkt. De toeslag van f 13,50 voor een zij span wagen komt te vervallen. Het minimumbedrag aan belasting voor tweewielige mo torrijtuigen is 'gesteld op f 15, het maximum op f 40. Nu bedraagt hel minimumtarief f 10 terwijl geen ma ximum is gesteLd. Geschat wordt dat deze tariefswijzigingen er op zullen neer komen, dat de staat per jaar f 400.000 minder wegenbelasting zal ontvangen. DEN HAAG, 10-1. Nu we in Ne derland langzamerhand toegroeien naar een woningpreduktie van 125.000 stuks per jaar is het hard no dig dat een deel van de aandacht gaat vallen op het probleem van het onderhoud van woningen. Dit is de mening van de heer A. van der Wal directeur van de N.V. Algemene Bouw Centrale (A.B.C.). Tijdens een persconferentie die hij in Den Haag gaf zei de heer Van der Wal dat nieuwe bouwsystemen waarbij gewerkt wordt met een hoog opgevoerd aantal voorgefabriceerde elementen, het nadeel hebben dat het vakmanschap van de bouwvakarbei ders voor een deel wordt tenietge daan. „Een metselaar die drie jaar achtereen elementen monteert, ver leert echt hoe hij goed moet metse len", aldus de heer Van der Wal. Spreker zei dat we nu toegekomen zijn aan een situatie waarin we alle reden hebben om een aantal kleine en middelgrote bouwondernemingen te laten voortbestaan, desnoods ten koste van een deel aan de woning- produktie. Hij becijferde dat waar ons land op het ogenblik ongeveer 3 miljoen huizen telt, met een gemid delde huur van 100 gulden per maand, de onderhoudskosten opgelo pen zijn tot ongeveer 45 miljoen gul den per maand (15 procent van de to tale maandhuren). Met de utiliteits gebouwen mee komt het onderhoud van de bestaande bebouwing ons land op ongeveer 100 miljoen gul den per maand. TEHERAN. 10-1. Tweehonderd Iraakse militairen zouden al zijn ge sneuveld in een grote veldslag tegen de Koerden, niet ver van de grens met Perzië, aldus in Teheran ont vangen berichten. De slag is al twee dagen aan de gang. Het gaat om het bezit van een dorp. De Iraakse mili tairen waren in een hinderlaag ge vallen en moesten acht kilometer te rugtrekken. Ingezonden mededeling Profiteert van de vele koopjes uit onze Licht in crisis India—Pakistan TASJKENT, 10-1. India en Paki stan hebben maandag toegezegd, dat zü geen geweld zullen gebruiken voor het regelen van hun onderlinge geschillen en dat zij tegen 25 febru ari hun troepen van eikaars grondge bied zullen terugtrekken. Dit staat in een uit negen punten bestaande „verklaring van Tasjkent", welke president Ajoeb Chan van Pakistan en premier Sjastri van India hebben aanvaard aan het eind van hun be springen, die zjj sinds vorige week dinsdag onder auspiciën van de Rus sische eerste-minister Kosygin in de hoofdstad van de Sowjet-rcpubliek Oezbekistan hebben gevoerd. De troepen van de twee landen zuilen terugkeren tot de stellingen welke zij op 5 augustus j.l. innamen, voordat de strijd om Kasjmier los barstte. Na een oorlog van 22 dagen werd toen weliswaar een bestand be reikt, doch beide partijen hebben el kaar sindsdien herhaaldelijk van schending van dit bestand beschul digd. De twee delegaties zijn voorts overeengekomen dat zij hun hoge commissarissen - ambassadeurs - naar hun standplaats zullen laten teruggaan. Tijdens de strijd waren deze diplomaten teruggetrokken. Volgens de verklaring die Sjastri en Ajoeb Chan onder applaus van de aanwezigen tegelijk tekenden, zullen de militaire bevelhebbers in structie krijgen voor het beginnen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t 9 v Men is nooit gelukkig ten koste van het geluk van an- deren. WAT UQT D£ Weinig verandering Verwachting tot woensdagavond: Overdrijvende wolkenvelden met op enkele plaatsen wat lichte sneeuw; krachtige tot matige wind lussen oost en noordoost; aanhoudend lichte vorst, in de nacht en ochtend hier en daar matige vorst. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op onder 11.48. 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.54. Maan op 0.05, onder 12.03. Laatste kwartier: 13 jan. te 21.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 jan. 7.04 v.m. 13 jan. 7.43 v.m. BROUWERSHAVEN 19.34 n.m. 20.16 n.m. 12 jan. 13 jan. 7.00 v.m. 7.42 v.m. 19.18 n.m. 20.03 n.m. van de repatriëring van krijgsgevan genen. Sjastri en Ajoeb Chan zijn over eengekomen dat zij elkaar nog eens zullen ontmoeten en dat een proce dure zal worden vastgesteld voor het treffen van andere maatregelen om tot verbetering te komen van de on derlinge betrekkingen, die al 18 jaar gespannen zijn. Beide partijen zijn, zo staat nog in de verklaring, overeengekomen dat in de toekomst ontmoetingen op het hoogste en op andere niveaus zullen worden belegd, en erkennen de noodzaak tot vorm'ing van ge mengde Indisch-Pakistaanse organen die aanbevelingen moeten doen over verdere maatregelen. Laatste kwartier: 13 jan. te 21.00. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie die gis teren ten zuiden van Ierland tot ont wikkeling 'kwam verplaatste zich in de nacht van maandag op dinsdag naar Bretagne. Ipi onze omgeving nam hierdoor de oostelijke wind toe en werd de aanvoer van continentale lucht uit Duitsland versterkt. Van nacht kwam 'bijna overal matige vorst voor. Door 'de verplaatsing van de depressie naar het Alpengebied stelt zidh boven geheel noord en midden Europa een oostelijke circu latie in. De vorst houdt hierdoor aan. De wind draait naar richtingen tussen oost en noordoost. Verder komt er niet veel verandering in de weerstoestand. Wel is het mogelijk dat de 'kans op wat sneeuw toeneemt als gevolg van kleine storingen die over Polen en noord Duitsland naar het westen -koersen. Britse premier in Lagos LAGOS. 11-1. Bij aankomst in La gos. waar hij de gemenebestconfe rentie zal bijwonen, heeft de Britse premier Harold Wilson maandag avond de 'hoop uitgesproken dat de leden van 'het gemenebest zullen er kennen, dal er de laatste weken in de toestand in Rhodesië grote ver anderingen zijn gekomen. Hij zei er niet aan te twijfelen dat Engeland elke beslissing zal ne men die noodzakelijk zal blijken. De Britse bewindsman weigerde vragen van journalisten te beantwoorden over eventuele door hem te nemen stappen om een eind aan de rebellie in Rhodesië te maken. Kort na zijn aankomst op het vliegveld van Lagos werd premier Wilson of) de hoogte gesteld van het overlijden van de Indiase premier. Sjastri. De economische groei van west-Europa GENEVE, 10-1. Volgens de Eco nomische Commissie voor Europa (E. C.E.) van de Verenigde Naties ziet het ernaar uit dat de economische groei in West-Europa in 1965 zoals was verwacht 314 a 4 procent heeft bedragen. Dat is ongeveer 2 procent minder dan in 1964. De export van de West- europese industrielanden is met on geveer 10 procent toegenomen, be halve in Italië waar de geringe bin nenlandse vraag een toeneming van de export van ruim 20 procent mo gelijk maakte. In West-Duitsland en de meeste landen van de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.) is de invoer krachtig toegenomen. In En geland. Zwitserland en Frankrijk bleef de invoer op hel peil van 1964. Italië voerde minder in dan in 1964. MAASTRICHT. Drie personeelsle den van de drankenhandel Maas en Jeker zijn maandag omstreeks het middaguur ernstig gewond bij een aardgasontploffing, die in het bedrijf van hun werkgever aan de Caber- gerweg in Maastricht plaats vond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1