DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKAANSE SENATOREN ONGERUST OVER VIETNAM Nieuw booreiland Wieringermeer heeft ruimte Weer artsenconflict in België? Eerste Kamer op de bres voor werkloze burgemeesters Zeeuwse gemeenten PRESIDENT DE GAULLE BENOEMT NIEUWE REGERING Op giften voor geschenk prinses Beatrix belastingfaciliteiten van toepassing Vezoeting van de Zeeuwse stromen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken II, Zierikzee, postbus t, tel. Ott 10-2255, n<a 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Een veertigjarig jubileum te Zierikzee lil verslag aan president Johnson WASHINGTON, 9-1. VUT Ameri- kaanse senatoren die op verzoek van president Johnson een wereldreis hebben gemaakt om de meningen te peilen over Vietnam, hebben in hun verslagen aan de president een som ber beeld opgehangen van de vredes- vooruitzichten. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het conflict tot een algemene oorlog op het Aziatische vasteland zal uitgroeien ais de vredespogingen falen. Zij achten de kans op een re geling door middel van onderhande lingen echter gering. Een van de vijf senatoren was Mike Mansfield, de democratische fractieleider in de senaat. Het gerucht gaat dat Mansfield zich in een vertrouwelijk rapport aan Johnson nog pessimistischer heeft uitgelaten. De republikeinse senator Dirksen zei in een interview voor de televi sie, dat de Verenigde Staten tegen bevriende landen moeten optreden die handel drijven met Noord-Viet- nam, door de buitenlandse hulp stop te zetten of hun leningen te weige ren. Dirksen toonde zich teleurgesteld over de mate waarin de bondgeno ten de Amerikaanse inspanning in Vietnam steunen. „Er varen schepen van onze geallieerden met voorraden naar Noord-Vietnam. Dat vind ik ontzettend. Want we zijn toch allen leden van de NAVO en we hebben beloofd elkaar te helpen", aldus de Amerikaanse politicus. Strijdtoneel SAIGON. Twee bataljons van de Zuidkoreaanse „tijgerdivisie" hebben zondag een verrassingsaanval onder nomen op stellingen van de Vietcong. Gesteund door luchtmacht en artil lerie wisten de Koreanen de rebellen uit hun stellingen te verdrijven. Er bleven 185 gesneuvelde Vietcongmili- tairen op het toneel van de strijd achter. Een zeshonderdtal verdach te elementen werd in hechtenis ge- BELFAST, 8-1. Te Belfast in Noord- Ierland is vrijdag een reusachtig booreiland te water gelaten, dat Sea Gem, het booreiland dat tweede kerstdag voor de oostkust van Enge land kantelde, moet vervangen. Het nieuwe booreiland, Sea Quest geheten, heeft ruim 35 miljoen gul den gekost. Het heeft drie stalen dekken, die elk bijna 100 meter lang zijn. Het biedt woon- en werkruim te aan vijftig mensen en heeft een platform waarop hef schroef vliegtui gen kunnen landen. Aan boord be vindt zich genoeg materiaal voor het boren van een put met een diepte van ruim 3XA km. Het nieuwe booreiland moet een nieuwe fase bij het zoeken naar gas onder de bodem van de Noordzee in luiden. Men verwacht dat het in het voorjaar naar het gasveld van de Noordzee gesleept zal worden. nomen. Tot de buit van de Koreaan se militairen behoorden miti'ailleurs, granaten en mijnen, terwijl een wa penfabriekje werd vernield. Sjelepin HONGKONG, 9-1. Alexander Sjelepin, de leider van de Russische delegatie naar Noord-Vietnam, heeft DEN HAAG, 7-1. De staatssecre taris van financiën heeft bevesti gend geantwoord op de vraag van de voorzitter van de Stichting Comité Huwelijksgeschenk voor H. K. H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, of op aan deze stich ting gedane giften waaraan geen op geld waardeerbare aanspraak wordt ontleend, de giftenfaciliteiten van de inkomstenbelasting en de loonbelas- sing en van de successiewet van toepassing zijn. De zg. giftenregeling van de in komstenbelasting en de loonbelas ting stelt giften aftrekbaar, wanneer deze samen meer bedragen dan zo wel f 120 als 1 pet. van het onzui vere inkomen (loon), nadat dit is verminderd met de persoonlijke ver plichtingen. Maximaal is aftrekbaar een bedrag van 10 pet. van dat on zuivere inkomen (loon). Voor de vennootschapsbelasting kunnen gif ten worden afgetrokken indien en voor zover zij in totaal meer bedra gen dan f 500, echter met een maxi- Meer eerstejaars uit <le „lagere milieus" UTRECHT, 7-1. De eerstejaars studenten afkomstig uit lagere mi lieu-categorieën nemen sinds 1954 in Utrecht naar verhouding sterker toe dan die uit de hogere milieu-catego rieën. Voorts voltrekken zich ver schuivingen in de verdeling van de eerstejaars naar kerkelijke gezindte. De buitenkerkelijken nemen in ver houding toe, de ontwikkeling van de aantallen Roomc-Katholieke man nelijke eerstejaars blijven de laatste jaren achter bij de algemene trend. Dit zijn enkele bevindingen van het bureau onderwijs-research en studiestatistiek van de rijksuniver siteit in Utrecht, dat de Utrechtse eerstejaars van 1958 tot en met 1965 heeft vergeleken met de C.B.S.-cij- fers van 1947 tot en met 1963. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stnkgoedstu wadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 6 zondag op een massabijeenkomst in Hanoi gezegd dat er zonder deelne ming van de Vietcong geen vredes onderhandelingen kunnen worden gehouden. Het was de heilige plicht van de socialistische landen Noord- Vietnam zoveel mogelijk te helpen. De Russische partij-secretaris be schuldigde de Amerikanen van „bloedige agressie". mum aftrek van 3 pet. van de winst, verminderd met de nog te compen seren verliezen. Voorts iheeft de staatssecretaris goedgekeurd, dat over de giften aan het nationaal comité geen schen kingsrecht wordt geheven. Ontploffing in negerkerk WASHINGTON. In een negerkerk te Washington heeft zich zondag avond een ontploffing voorgedaan, waarbij een dode en verscheidene gewonden vielen onder de ongeveer honderd aanwezigen. Na de ontplof fing nam men een sterke gaslucht in het zwaar beschadigde gebouw waar. A merikaans-Australiscli offensief in Vietnam SAIGON, 9-1. Duizenden Ameri kaanse en Australische militairen zijn in een gebied op dertig kilome ter ten noordwesten van Saigon een grootscheeps offensief begonnen te gen de Vietcong, zo deelde een Ame rikaanse woordv.oerder zondag mee. Australische troepen leden zaterdag bij twee gevechten mfet guerrillastrij ders liohte verliezen. De Ameri kanen hadden nog geen contact ge maakt met de vijand, aldus de woordvoerder. De Australiërs had den zes Vietcong-strijders gedood en een grote hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. Jong echtpaar in Utrecht neergestoken UTRECHT, 9-1. De 25-jarige Utreohtse chemicus R. de Leeuwe en zijn 20-jarige vrouw, mevrouw G. I. de Leeuwe-Versluis, zijn zondagoch tend met een mes aangevallen door een zoon van een vroegere kostbaas van de heer de Leeuwe. De aanvaller, ,de 25-jarige koop man S., bel'de om half tien aan bij de flat van ihet echtpaar aan de Li- vingstonelaan te Utrecht. Toen de chemicus - nog in pyama - de deur opende, barstte S. los in een scheld partij en begon hij in :het wilde weg te steken met een zestig centimeter lang mes. Mevrouw de Leeuwe, die op het kabaal afkwam, werd even eens gestoken, maar zijn slaagde er in naar de buren te hollen en de po litie te alarmeren. Het echtpaar is in het academisch ziekenhuis opgenomen. De vrouw heeft steekwonden in rug, borst, wang en hartd, de man in -rug en borst. Zij verkeren niet in levens gevaar. Het echtpaar kon geen verklaring' geven voor de plotselinge agressivi teit van S. De Madrileense universiteit heeft zondag laten weten, dat 47 studenten geen colleges meer mogen volgens, wegens „hun aandeel in de relletjes van de vorige maand". PARIJS, 8-1. President De Gaulle heeft zaterdag b\j de aanvang van zgn tweede ambtsperiode van zeven jaar een nieuwe regering benoemd, welke drie voormalige premiers om vat. Georges Pompidou bljjft pre mier en Couve de Murvillc minis ter van buitenlandse zaken. Twee vooraanstaande figuren komen in de nieuwe regering: de Gaullist Mi chel debre, die de Gaulle's eerste premier was toen htf in 1959 pre sident werd, en Edgar Faurc, radi caal oud-premier. Debré wordt minister van econo mie en financiën, een super-minis terie dat de algehele leidng heeft over de economsche, sociale en fi nanciële ontwikkeling. Hij volgt Va- lery Giscord d'Estaing op die minis ter van financiën was. De 57-jarige Faure, die premier was toen Frankrijk het verdrag van Rome ratificeerde, waarbij de Euro pese gemeenschappelijke markt werd opgericht, komt aan het hoofd HAMBURG. Koele sneeuw brengt een groep aan de zon gewende en anders zo welgedane bewoners van de Hamburgse dierentuin „Hagen beek" steeds weer in extase. De die rentuindirectie laat de Indische en Afrikaanse olifanten ook in het kou de jaargetijde om ze te harden da gelijks een beetje in de frisse lucht rondlopen. Enige van de jonge, pas aangekomen dikhuiden, die voor de eerste keer een noordelijke winter BRUINISSE, 8-1. De zoutwater- fauna in de Zeeuwse stromen onder gaat de funeste uitwerking van de verzoeting van het water, die ver oorzaakt wordt door de hoge stand van de rivieren. Als gevolg van deze verzoeting, die overigens slechts tijdelijk is, sterft alles, zeesterren, ulken, maar ook mosselen, oesters en kreeften. Voor de wal van Bruinisse bedraagt het zoutgehalte van het water nog slechts een promille, terwijl het nor maal 21 promille is. Vooral voor de mosselkwekers, (ongeveer 30 in to taal), die hun perceel oostelijk van de Grevelingendam hebben, is de verzoeting een strop. Aan de andere kant van de Grevelingendam, waai de meeste mosselpercelen zijn, heeft men geen nood, want het zoete Wa- WIERINGERMEER, 8-1. De ge meente Wieringermeer (8800 inwo ners) telt 43 mensen per vierkante kilo-meter. In de randstad Holland moet een vierkante kilo-meter wor den gedeeld door 2400 mensen. Bur gemeester Omta van Wieringermeer - de grootste gemeente in Noord- Holland - vraagt zich daarom af of zijn gemeente geen toekomst heeft bij hei opvangen van de' bevolkings groei van de randstad. In zijn nieuw jaarsrede deed hij de suggestie om Jcleine industrieën te gaan aantrek ken, waarvoor de vestigingsvoor- waarde?i indeaal zijn door de goede verkeersverbindingen. De heer Omta meent, dat het ruimtelijk beeld van de Wieringermeer bij een bevol kingstoename tot 25.000 niet zal wor den aangetast. van het ministerie van landbouw, een belangrijke post met het oog op de huidige crisis in de gemeenschap pelijke markt over de financiering van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Het is bekend dat hij een spoedige regeling wenst en zijn benoeming wordt dan ool^, in het bij zonder door de Franse boeren met instemming begroet. Faure neemt het ministerie over van Edgar Pisani, die nu de leiding krijgt van een nieuw ministerie dal openbare werken en woningbouw omvat. Nieuw ministerie Francois Missoffe, ambassadeur in Japan, is belast met de leiding van een nieuw ministerie voor jeugd- en sportzaken, tevoren de verantwoor delijkheid van een staatssecretaris, Maurice Hez-zog. meemaaktentoonden zich eerst zeer angstig voor de witte koude poeder, die daar uit de hemel kwam vallen, lieten zich daarna echter tot grote vreugde van de dierentuinbezoekers door de al wat ingeburgerde olifan ten tot een overmoedige stoeipartij overhalen. Volgens mededelingen van de oppassers laten de grijze reu zen zich het hele jaar niet zo uitge laten uit, als jiüst in de periode dat er sneeuw ligt. ter, het 2ögènaamdb opperwater, komt zover niet. In Yerseke richt het zoete water schade aan in de kreeftenparken en de oesterputten. Door zout aan het water toe te voegen, tracht men hiel de schade te beperken. Dader van Antwerpse moord werd gevonden BRUSSEL, 7-1. De Antwerpse po litie is er vrijdagochtend in geslaagd de dader te ontdekken in de „moord met het verbrande lijk". Het is de 22-jarige Belgische monteur J. O., die na urenlange ondervraging be kende de moord te hebben gepleegd. Het lijk van het 46-jarige slacht offer werd op nieuwjaarsdag gevon den in een park in Antwerpen. Het was totaal verkoold. De dader be kende het stoffelijk overschot in de smeerput van de garage, waar het slachtoffer woonde, te hebben ver brand voor hij het naar het park bracht. BRUSSEL, 9-1. In België is het gevaar ontstaan van een nieuw con flict. met 'het geneesherencorps nadat het afgelopen weekeinde besprekin gen over regelingen tusen de' artsen en de ziekenfondsen in een impasse zijn geëindigd. Hoewel de Belgische regering 'heeft opgeroepen tot bezin ning hebben de geneeshe2-en aange kondigd 'hun honoraria met 25 pro cent te zullen verhogen. Tot de nieuw leden behoort een af stammeling van Lafayette, de 35-ja- rige graaf Charles de Chambrun, die in Harvard heeft gestudeerd. Hij wordt staatssecretaris voor buiten landse handel. In totaal zijn negen ministers en staatssecretarissen van de oude re- gei-ing niet meer in de nieuwe opge nomen. Er zijn elf nieuwelingen. Giscard d'Estaing wenste geen an dere portefeuille dan die van finan ciën en maakt daarom geen deel uil van de nieuwe regering. Couve de' Murivlle is al minister van buitenlandse zaken sedert 1958. De schrijver André Malraux is op nieuw belast met culturele zaken, als minister van staat. Minister voor sociale zaken wordt de 55-jarige Jean-Marcel Jeanneney, die als zodanig een nauwe medewer ker van Debré is. Hij was van 1959 tot 1962 minister van industrie, voor dat hij tot ambassadeur in Algerië werd benoemd, een post die hij tot 1963 bekleedde. Maiindag 10 j.uiuari 1966 122ste jaargang Nr. 19920 Dit nummer bestaal uit 6 pagina's •J* Onder plicht verslaan icij maar al te vaak wat anderen moeten doen. WA T mr VI BILT Oostelijke winil Verwachting tot dinsdagavond: Half- tol zwaarbewolkt en geen sneeuw van betekenis; matige tot vrij krachtige oostelijke wind; aan houdende vorst. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51. Maan op 22.42, onder 11.32. Laatste kwartier: 13 jan. te 21.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 jan. 6.22 v.m. 18.54 n.m. BROUWERSHAVEN 11 jan. 6.13 v.m. 18.32 n.m. Doodtij: 16 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Rusland ligt nog steeds een krachtig gebied van hoge lucht druk. Het heeft een uitloper, die tot over Scandinavië en het Noordzee gebied reikt Langs de zuidelijke flank van deze hogedrukgordel is in hel weekeinde geleidelijk koudere lucht naar Nederland gestroomd. Kwamen zaterdag, behalve in de noordoostelijke provincies nog maxi mum-temperaturen van 5 en 6 gra den voor. zondag werd slechts zeer plaatselijk het vriespunt gepasseerd. Op de oceaan heerst een levendige depressie-activiteit, die echter nau welijks tot de Britse eilanden door dringt. Wel zijn er aanwijzingen, dat nu een kleine storing zich in de rich ting van de Golf van Biscaye gaat bewegen. Dit veroorzaakt in Het Ka naal en west-Frankrijk barometer- dalingen, waardoor ook in onze om geving de luchtdrukverscttillen gro ter worden. De oostelijke wind zal dan ook morgen iets sterker zijn dan vandaag. De aanvoer van koude lucht, waarin het overwegend licht vriest, gaat onverminderd door. Plaatselijk kan een beetje sneeuw vallen. Nieuwe Britse sancties tegen Rliodesië? LONDEN. 8-1. Engeland za 1 wel- licht verdere sancties tegen Rhode- sië afkondigen als gevolg van do Gemenebestconferentie die dinsdag in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos begint. Dit heeft do Engelse minis ter voor de betrekkingen met het Gemenebest. Bottomley, bekendge maakt. Hij wilde niet zeggen om welke maatregelen het zal gaan. In welingelichte kringen in Londen meent men. dat het zal gaan om het vrijwel geheel staken van de invoer uit Rhodesië. Premier Wilson wordt maandag in Lagos verwacht. DEN HAAG, 7-1. Vrijwel alge meen zijn de leden van de Eerste Kamer van oordeel, dat de burge meesters en ambtenaren, die bü de voorgestelde gemeentelijke herinde ling van Walcheren en van het tot Zuid-Bcvcland behorende gedeelte van het Zuid-Sloe zullen worden ontslagen, een beter lot toekomt dan de regering deze functionarissen toedenkt. De wachtgeldregeling overeen komstig de bepalingen van het rijks- wachtgeldbesluit 1959. die de rege ring voor de overbodig wordende burgemeesters en gemeentesecreta rissen wil treffen, acht de Eerste Ka mer blijkens haar voorlopig verslag over het ontwerp van wet inzake de gemeentelijke herindeling, niet bil lijk, daar zich voor deze functiona rissen zeer wel het geval kan voor doen, dat zij, nog op middelbare leef tijd, moeten terugvallen op 60 pet. van hun eerder genoten wedde. (Volgens de wachtgeldregeling ont vangen de ambtenaren drie maanden 100 pet., dan zes maanden 85 pet., dan vijf jaar 70 pet., en tenslotte 60 pet. van hun salaris). De Eerste Ka mer vindt dit een rigoureuze ingreep in de financiële omstandigheden van de betrokken functionarissen. In het bijzonder acht de Eerste Kamer dit bezwaarlijk voor de burgemeesters, die gezien de vele samenvoegingen van gemeenten gedurende de laatste tijd, steeds moeilijker voor herplaat sing in aanmerking komen, mede omdat het hier vooral politieke be noemingen betreft. De Eerste Kamer acht het onjuist, dat tengevolge van de voortschrijdende concentratie van gemeenten de burgemeesters en ge meentesecretarissen, die hierdoor werkloos worden, een zo aanzienlijke achteruitgang in hun financiële po sitie moeten lijden en zij bepleit een redelijke uitkering voor deze func tionarissen. Walcheren Overigens wensen vele leden van de Eerste Kamer, dat de regering het gehele wetsontwerp in nadere overweging neemt. Zij hebben er namelijk ernstige bezwaren tegen, dat zij van mening zijn, dat de voor gestelde herindeling, waarbij het aantal van 19 gemeenten wordt te ruggebracht tot 9 en de dan overblij vende gemeenten - afgezien van Middelburg en Vlissingen - slechts geringe aantallen inwoners zullen tellen, onvoldoende afgestemd is op de in gang zijnde ontwikkeling op Walcheren. Deze herindeling zal vermoedelijk slechts een eerste fase gaan vormen en de betrokken sena toren vrezen, dat weldra de noodza kelijkheid van verder gaande maat regelen zal blijken. De senatoren herinneren er aan, dat de herinde ling van Walcheren al twintig jaar lang onderwerp van bespreking en overweging is geweest. Bij de aanvang van zijn tweede ambtsperiode:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1