Drs. J. W. de Pous: „Zorgen om- en voor- nu en morgen" STREEKNIEUWS Verzwakking van onze economie voorkomen DEN HAAG, 7-1. De omvang der orderportefeuilles, de produktie-sta- tistieken van de afgelopen maanden, do grootte van het stuwmeer van bouwaanvragen (dat overigens in het verleden onder soortgelijke om standigheden in de kortst mogelijke tijd bleek te zijn verdampt) en het uitgebreide programma van over heidsactiviteiten, mogen ons ervan weeerhouden elkaar een ernstige cri sis aan te praten. Maar anderzijds zal het samenspel tussen conjuncturele en structurele factoren een teruglopen der bedrij vigheid en een ontspanning van de arbeidsmarkt niet langer een zuiver theoretische mogelijkheid doen zijn. Aldus de voorzitter van de Soci aal-Economische Raad, oud-minister van economische zaken drs. J. W. de Pous, heden(vrijdag)ochtend in zijn nieuwjaarsrede tot leden van deze raad. J De heer De Pous meent dat het on juist zou zijn deze ontwikkeling lij delijk af te wachten. Hij is van oor deel dat, om een verzwakking van onze economie en een aantasting der internationale positie van onze munt eenheid te voorkomen, het ogenblik is aangebroken een aantal verzoeken en oproepen te doen uitgaan. Ifmeent dat het moment daar is de werknemers te verzoeken - „mis schien klinkt het wat te conserva tief" - de loonsverhogingen weer in de buurt te brengen van de produk- tiviteitsstjjging. Hij meent verder dat het ogenblik is gekomen dc ondernemers op te roepen bij een zodanige loonontwik keling weer actief deel te nemen aan het streven naar stabilisatie van het prijsniveau. Hij meent voorts dat het nu de tijd is allt? medewerkers van het produkt" tieproces ervan te doordringen, dat het tot behoud van welvaart en van welzijn geboden is voorlopig af te zien van een wezenlijke uitbreiding van de vrije tijd en zich in te zetten voor een verdere verhoging der pro- duktiviteit. Hij meent tenslotte dat dit het mo ment is kabinet en parlement te vra gen nader te overwegen of onze eco nomie in de komende periode, waar bij de heer De Pous met name ook denkt aan de jaren na 1966, een sa mengaan van een sterke uitbreiding der collectieve voorzieningen met een De K.N.Z.H.R.M. in 1965 AMSTERDAM, 7-1. De redding boten en de reddingstations van de Koninklijke Noord- en Zuidholland se Redding-Maatschappij kwamen in het jaar 1965 173 maal in actie. Dit is een toename met ruim 25 procent ten opzichte van het recordjaar 1964 (137 diensten). Honderd-twee-en- vijftig mensen werden uit gevaar bevrijd of behouden aan land ge bracht (1964: 106 mensen), waardoor het totaal aantal geredden sedert 1824 is gestegen tot 9019. De schepen, waarvoor reddingbo ten uitvoeren, voeren onder Ameri kaanse, Britse, Duitse, Finse, Liba nese, Liberiaanse, Noorse, Oostduit- se, Panamese, Poolse en Zweedse vlag. Evenals vorige jaren maakten de diensten verleend aan jachten en andere pleziervaartuigen (45 stuks) wederom een kwart van het totale aantal uit. verlaging der directe belastingen wel verdraagt. Wij zullen bereid moeten zijn een verzwaring van de totale belasting druk te aanvaarden, een temporise- r ng, of fasering, van een stijging der overheidsuitgaven met verschei dene miljarden guldens niet zou ge degen. Dan zou b.v. de loon- en in komstenbelasting maar niet meer dan één miljard gulden moeten wor den verlaagd. Inflatie-spiraal doorbreken Zouden wij niet bereid zijn de hui dige inflatiespiraal op die manier te doorbreken, dan zal de ons via de be talingsbalans opgedrongen aanpas sing aan. het buitenland zich voltrek ken door een achterblijven in groei ten opzichte van het toch reeds ver traagde tempo in de partnerlanden. Overigens zal ook bij de huidige stand van de betalingsbalans de be staande en zich verder toespitsende liquiditeitsspanning moeten leiden tot een vermindering der bedrijvig heid. De aanpassing van onze pro- duktiestructuur zal, bij voortzetting van de huidige inflatie, als extra pijnlijk worden ei-varen. Cumulatieve effecten zullen onder deze omstan digheden zelfs door een uitgebreid programma van openbare werken niet kunnen worden geneutraliseerd, zo zeide de heer De Pous. LAND- EN TUINBOUW Suikerbieteïi op het Hoewel het jaar 1965 niet als een topjaar voor de suikerbietenteelt aangemerkt kan worden, mag ver wacht worden, dat het areaal dit jaar in nagenoeg dezelfde omvang gehandhaafd zal blijven. Dit vindt allereerst zijn oorzaak in de gunstige bietenprijs, waardoor de teelt een lonende basis heeft, terwijl daarnaast andere, arbeidsbesparende factoren een voorname rol spelen. Het afgelopen jaar immers heeft aangetoond, dat met het hoog-één- kiemige precisie-zaad, ook bij een minder gunstige start, in een vrij laat voorjaar suikerbieten verbouwd kunnen worden met een minimum aan arbeid, hetgeen goede mogelijk heden biedt de suikerbiet zonder grote risico's in het huidige bouw plan op te nemen. Gerekend kan worden met een verdere toenemng van het gebruik van dit zaadtype; dit, gevoegd bij een effectieve toepassing van che mische onkruidbestrijdingsmiddelen en een vrijwel geheel mechanische oogst, verschaft de suikerbiet ook op het moderne landbouwbedrijf een waardevolle plaats. Precisie-zaad voldoet aan hoge kwaliteitseisen: hoge eenkiemigheid èn goede kiemkracht gaan samen met een uniforme zaadgrootte. Hoogwaardig precisie-zaad èn een bewuste rassenkeuze openen de weg naar een bedrijfszekere teelt; uit de Rassen lij stgegevens blijkt, dat de be langstelling o.m. uitgaat naar het ras Polykuhn en enkele veelbelovende, nieuwe rassen en voor een groot ge deelte naar het hoog-éénkiemige ras Klein Wanzleben Polybeta, dat in 1965 bijna de helft van de opper vlakte innam. Voor het eerst is van het ras Klein Wanzleben E dit jaar eveneens pre cisie-zaad type C beschikbaar; nu 10 van de 12 Rassenlij strassen in de meest gebruikte C-klasse aangebo den worden, betekent dit voor de SPORT VOETBAL Burgh speelt zondag thuis tegen Nieuw Borgvliet Voor zondag staat Burgh (indien door terreinomstandigheden de wed strijd niet moet worden afgelast) een thuiswedstrijd te wachten tegen Nw. Borgvliet. LANDBOUW EN VEETEELT Moderne veestalling voor koeien te Bruinisse BRUINISSE, 6-1. Door de C.M.- M.C. worden jaarlijks een aantal ge tuigschriften uitgereikt aan bedrij ven die melk afleveren van een be paalde zuiverheid, met de titel „hy giënisch melkwinningsbedrijf". Aan deze titel denkt men direct, wanneer men binnenkomt in de vee stal van de 'heer F. van den Berg aan de Molenweg te Bruinisse, want de heer van den Berg is sinds vorig jaar in het bezit van een veestalling die is aangepast aan de moderne be grippen, die hieromtrent bestaan en waar gebruik wordt gemaakt van de meest moderne middelen. „Laat lidht en lucht uw woning binnen", was destijds een slagzin die werd gebruikt door de t.b.c.-bestrij- ding, en het eerste wat opvalt is de ruimte, de lucht en het licht waar mee hier rs gewoekerd. Aan beide zijden van de stal een rij koeien die er wel verzorgd uit zien, zó vast ge maakt aan kettingen dat ze zich naar alle kanten kunnen bewegen, terwijl slechts één handgreep van de boer ze los maakt, zonder dat ze zichzelf los 'kunnen maken. De mest .anders onlosmakelijk aan een stal verbonden, is hier niet te zien. Ze valt altijd in een diepe zg. groep, waaruit ze gemakkelijk kan worden verwijderd. Van iedere koe is de staart zo opgebonden, dat ze zoveel mogelijk schoon blijft, maar tooh kan ihet dier zijn staart normaal gebruiken. Het voer wordt op een manier voor de 'koeien uitgestrooid, dat ze zelf daaraan werk hebben om het op te eten, (van 'hakselen of snijden is geen sprake), en van het voer gaat ook niets door vertrappen verloren. Een automatische drinkbak geeft water als 'het beest dat verlangt, maar er kan niets worden vermorst Drie-en-veertig dieren kunnen in de stal een ruime plaats vinden. De nok van'het dak is zodanig ge construeerd, dat deze open is, ter wijl het toch niet inregent, maar van bedorven lucht door het ademen van 40 koeien 'is nooit sprake. Evenmin van koude in de stal, door het iso lerend materiaal dat gebruikt is voor wanden en dakbedekking. Het is .mogelijk een grote hoeveel- hedid hooi, stro en ander voer van te voren gereed te zetten, zonder dat dit „in de weg" staat. Natuurlijk wordt electrisch gemol ken. De melk en dat is vooral des zomers van belang, wordt electrisch gekoeld, waardoor de bacteriën zo die er nog zouden kunnen zijn, geen kans krijgen hun vernietigend werk te doen. Een stal, waarop iedere vee houder jaloers moet zijn, en een enorm verschil met de toestanden van vroeger. De oude Schouwse stol pen, (stal en sdhuur onder één dak) mogen dan al hun romantische be koring hebben gehad, ze kunnen de vergelijking met het moderne be drijf van de 'heer van den Berg niet doorstaan. moderne bedrijf praktijk een belangrijke vereenvou diging van het zaaiwerk. Al met al is er reden te over om ook dit jaar de teelt van suikerbie ten volgens de nieuwe stijl ruim in het bouwplan in te passen. Kind gestikt onder een plastic zak GRONINGEN, 6-1. - Het 3-jarig jongetje Van Hoopen uit Groningen is woensdagmiddag gestikt onder een plastic zak met kegels, die het mee naar bed had gekregen. Een zusje (4 jaar) van de kleuter meldde, nadat zij naar haar broertje was gaan kijken, dat „broertje erg ziek was". Het kind was toen al over leden en overbrenging van de wo ning aan het Van Brakelplein naar een ziekenhuis had geen resultaat meer. Aftreden Mr Beernink als voorzitter van de C.H.U. DEN HAAG, 6-1. Mr. H. K. J. Beernink heeft het dagelijks bestuur van de christelijk-democratische unie meegedeeld, dat hij binnenkort het voorzitterschap van de christelijk- historische unie wenst neer te leg gen. Tot deze beslissing is hij gekomen op grond van de overweging, dat het een bepaalde voorkeur verdient de functie van voorzitter der christe- lijk-historische unie niet te blijven combineren met de functie van voor zitter van de Tweede Kamerfractie. KERKNIEUWS Geref. Gemeente Qosterland Zondag 9 januari 10 en 2.30 uur leesd'ienst; 6.30 uur ds. Karens. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hemelum (Fr.) (toez,): vicaris H. Faas, Meppel, die bedank te voor Okkebroek; te Zeist: H. J. Pons teen, Bome. Aangenomen naar Hellendoorn (vak. E. J. N. Kronenburg) (toez.): M. H. Boogert, Aarlanderveen. Ger, Kerken Bedankt voor Hasselt: G. Mete ring, Herwijnen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Haulerwijk: L. W. G. Blokhuis, Zuid'horn. Chr. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravenzan.de: M. Baan, Zeist. Ger. Gemeenten Tweetal te Tholen: W. Hage, Klaaswaal en A. Hofman, Zeist. Bedankt voor Emmeloord: C. Ha- rinck, Utrecht; voor Katwijk aan Zee: W. Hage, Klaaswaal; voor Am sterdam: C. A. F. Honkoop, Goes. Geref. oecumenische synode '68 in Amsterdam LUNTEREN. 6-1. De Gerefor- meerde oecumenische synode 1968 zal in Amsterdam worden gehouden, zo is op de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Lunteren besloten. Terzaike zal overleg met de OhristeLijk-Gereformeerden worden gepleegd. Overigens meende do sy node op oecumenisch gebied voor lopig een afwachtende houding te moeten aannemen en zich tot 1968 bij geen enikele oecumenische organisa tie te moeten aansluiten zonder overleg vooraf met de Gereformeer de oecumenische synode. Uit de sy node kwam nogal 'kritiek op de kri tische houding t.o.v. Nederland van de in 1963 in Grand Rapids (V.S.) gehouden gereformeerde oecumeni sche synode. Voorts werd medegedeeld, dat de Gereformeerde Kerken in 1965 voor de wereldhulpactie bijna een miljoen gulden (f 954.337,75) hebben bijeen gebracht. Dichten van poldergat eist een slachtoffer WERKENDAM. 6-1. Na vier we ken onafgebroken werk is donder dag het grote gat van de polders van het kroondomein in de Brabantse Biesbos volgespoten. Vijf gezinnen zijn hierdoor van de wateroverlast bevrijd. De 'blijdschap hierover is overschaduwd, doordat het dichten van het gal in het laatste stadium een slachtoffer eiste. De negentienjarige G. Noorloos af komstig uit Werkendam, die bezig was met 'het lossen van stenen, is op onverklaarbare wijze van een zol- derbak (een vaartuig) in het snel- stromende water verdwenen. Na drie kwartier wist men het lichaam van het slachtoffer te bergen. Een dievenbende heeft in drie minuten tijd donderdag uit een be stelwagen op het vliegveld van Lon den platina ter waarde van enige duizenden pond sterling gestolen. De overige goederen in de wagen lieten zij ongemoeid. I l x VOORLICHTINGSBUREAU Tr* VOOR DE VOEDING Vellen eu oliën voor bakken en braden Het bakken van pommes - of zo u wilt - patates frites, appelbeignets, ncnnevolten en andere soortgelijke heerlijkheden is hoe langer hoe meer verhuisd van de gezinskeuken naar de werkplaats van de (banketbak ker of kok. Toch heeft menige huis vrouw in ihet 'koude jaargetijde extra belangstelling voor bak- en braad vetten en diverse oliesoorten. Voor 'het bakken in ruim vet zijn boter en margarine niet geschikt om dat zij bij betrekkelijk lage tempe ratuur al verbranden. De olie of het vet, waarin men wil bakken, moet een temperatuur van plm. 200 gr. C. 'kunnen doorstaan zonder onaan genaam van reuk en smaak te wor den. Deze temperatuur kan men o.m. bereiken met uitgesmolten slacht- vetten, zoals reuzel, rundvet, paar- devet - dat door sommigen het aller meest 'gewaardeerd wordt voor fri- tuurdoeleinden - verder met zg. bak en braadvet en diverse oliesoorten. Bij haar keuze kan de 'huisvrouw zioh geheel en al laten leiden door smaak en prijs. Wordt het gebakken gerecht koud gegeten, dan zijn oliën beter geschikt dan vetten; deze laat ste stollen bij afkoeling en maken het gerecht daardoor minder sma kelijk. Vetten en oliën, die de naam dra gen van het 'dier of de plant, waar uit zij gewonnen zijn, zijn onver mengde vetten. Vetten en oliën, die aangeduid worden met een naam als bv. bak- en braadvet, slaolie, tafel olie zijn in de regel mengsels van vetten re9p. oliën. Hun samenstelling zal niet steeds gelijk zijn, maar variëren naar de marktprijzen. Minerale oliën mogen echter geen 'deel uitmaken van het mengsel. Volgens 'het Oliën- en Vettenbe- sluit (Warenwet) mogen aan oliën en vetten maar zeer weinig „vreemde stoffen" zijn toegevoegd, nl. alleen een kleurstof (caroteen of een kleur stof verkregen uit anattozaad, de zelfde twee die in boter en marga rine verwerkt mogen worden) en een zeer kleine hoeveelheid van een con serveermiddel, dat lot doel heeft het rans-worden tegen te gaan. Wil een fabrikant aan een vet of vetmengsel, dat hij in de handel wil brengen, andere stoffen toevoegen, bv. vitamines of stoffen die het bruinbakken bevorderen, dan moet hij hiervoor toestemming vragen en is het produkt striktgenomen geen vet of olie in de zin van genoemd Waren wetbesluit. Hel bakken in frituurvet Bij Ihet bakken in frituurvet dient men de temperatuur van het vet of de olie af te stemmen op de aard van het voedsel, dat men gaat bak ken. Gare stukjes, zoals voorgebak ken pommes frites, bitterballen en croquetten, ook chips, kunnen vlug ger en dus iheter vet gebakken wor den dan stukjes, die in het vet gaar moeten worden (appelbeignets, pom mes frites die nog voorgebakken moetten worden). Ook kroepoek dient men in niet te heet vet te bakken. Zowel voor de smaak als voor de bakeigensohappen van 'het vet is het van belang gebruikt vet 'kort na het bakken te zeven. Dit kan bv. gebeu ren door filtreerpapier of een lapje. Blijven kruimels e.d, in het vet ach ter, dan is 'het resultaat gemakkelijk een lelijke 'kleur en branderige smaak. Om dezelfde reden en omdat zioh in vet, dat zeer lang gebruikt is, wel eens stoffen vormen, die minder gewenst zijn voor de gezond heid, is 'het raadzaam om niet steeds vers vet bij het gebruikte te doen, maar om het vet eerst helemaal op te maken cn dan weer met vers vet opnieuw te beginnen. ZIERIKZEE Geslaagd Onze stadgenote mej. M. v. d. Vel de slaagde dezer dagen aan de uni versiteit te Leiden voor het prope deutisch tentamen sociologie. MIDDENSCHOUWEN Loop der bevolking in 1965 Het zielental van de gemeente Middenschouwen nam in het afge lopen jaar toe met 53. Op 31 decem ber 1964 bedroeg het aantal ingeze tenen 2057 (1093 mannen en 964 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte mot 43 (29 mannen en 14 vrouwen) en door vestiging met 91 (39 mannen en 52 vrouwen); het verminderde door overlijden met 20 (6 mannen en 14 vrouwen) en door vertrek met 61 (26 mannen en 35 vrouwen). Op 31 december 1965 be droeg het inwonertal dus 2110 (1129 mannen en 981 vrouwen). Er werden 10 huwelijken voltrokken. BROUWERSHAVEN Loop der bevolking in 1965 Het inwonertal van Brouwersha ven is in 1965 a f genomen met 32. Op 31 december 1964 bedroeg het zielen tal 3317 (1660 m. en 1657 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 51 (28 m. en 23 vr.) en door ves tiging met 83 (37 m. en 46 vr.). Het verminderde door overlijden met 48 (20 m en 28 vr.) en door vertrek met 118 (54 m. en 64 vr.). Op 31 december 1965 bedroeg het inwonertal dus 3285 (1651 m. en 1634 vr.). Er werden 21 huwelijken voltrokken en geen echt scheidingen ingeschreven. NOORDGOUWE Uitvoering „Con Amore" Dat de muziekvereniging „Con Amore" het laatste jaar weer volop actief is geweest zal iedere muziek liefhebber zelf kunnen beluisteren tijdens de uitvoering welke op 15 ja nuari a.s. zal worden gegeven in ho tel Schuddebeurs. Behalve van mu ziek zal men kunnen genieten van een toneelvoorstelling en verder is er een groot bal na. BRUINISSE Gunning onderhoud zeewering Namens het bestuur van de Wa terkering van het Calam. Water schap Bruinisse werd het gewone herstel, vernieuwen en onderhoud tot en met 31 december 1966 van de aarden-kram-rijs- en steenglooiings- werken aan bovengenoemde water kering gegund aan de laagste in schrijver, firma M. v. d. Velde Zn., te Bruinisse. De aanbesteding vond plaats op 2 december 1965 waarbij bedoelde fir ma als laagste inschrijver uit de bus kwam met f 47.200,-. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 jan. Anthonie Abra ham, z. van Jan de Bruine en Jas- prijntje van den Bos (Bruinisse); 3 jan. Adriana Geertruida, d. van Din- igenis Welleman en Catharina Pol derdijk (Westerschouwen); 4 jan. Tonis Adriaan, z. van Adriaan Leen- dert Mol en Aaltje Catharina Boo- gaart (Duiveland); 5 jan. Wilhelmina Maria, d. van Jacobus Polderman en Maria Reijnierse (Zierikzee); 6 jan. Marianne Catharina, d. van Eliza Saman en Alyda Hendrika IJmker (Zierikzee); 6 jan. Hans Albert, z. van Eliza Saman en Alyda Hendrika IJmker (Zierikzee). Overleden. 31 'dec. '65 Levina Elen- 'baas, 90 jaar (Westerschouwen), geh. geweest met Kornelis Leendert van Staaien; 4 jan. '66 Cent van dei- Werf, 87 jaar (Zierikzee), geh. ge weest met Ploontje Bezuijen. Loop der bevolking in 1965 De bevolking van de gemeente Bruinisse bestond op 31 december 1964 uit 2363 inwoners, t.w. 1160 m. en 1203 vr. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 48 (26 m. en 22 vr.) en door vestiging met 68 (28 m. en 40 vr.). Hel verminderde door overlijden met 29 personen (18 m. en 11 vr. en door vertrek met 114 (47 m. en 67 vr.), zodat het aantal inwoners op 31 december 1964 be droeg 2236 personen (1149 m. en 1187 vr.). Een vermindering met 27 per sonen: 11 m. en 16 vr. Er werden 18 huwelijken gesloten. Sloopbedrijf kocht motorschip (231 ton) Door de heer M. van der Marei, slopers- en bergingsbedrijf te Viane bij Ouwerkerk, is aangekocht het 231 ton metende motorschip „Elizabeth", het schip dat enige weken geleden tijdens stormweer op het IJsselmeer tussen Enkhuizen en Stavoren is ge zonken en waarbij ale opvarenden (schipper Mandemaker, diens vrouw en zijn drie kinderen) verdronken. Van de man cn van twee kinderen is het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Aan het schip is zo goed als geen schade; het verkeert in zeer goede staat en het is de bedoeling dat de heer Van de Marei, na het schip te hebben schoongemaakt, het weer in de vaart brengt. Alleen binnen in het schip heerst een ravage. Lading m.s. Marco werd opnieuw gestuwd Met materiaal van hel bergings vaartuig „Inktvis", van het bergings bedrijf Polderman uit Hans weert, is de lading van het m.s. „Marco", dat deze week met zware slagzij de vluchthaven van Bruinisse binnen kwam, opnieuw gestuwd. Toen de lading was rechtgezet, zette het schip - begeleid door het bergingsvaartuig - donderdagmorgen de reis naar Duitsland voort. Moedercursus Groene Kruis Onder leiding van zuster de Vries, districts wijkverpleegster voor de kinderhygiene op Schouwen-Duive- land zal te Bruinisse weer een moe der-cursus worden gehouden. Deze mceder-cursus start woensdag 12 januari 's avonds half acht, in het Groene Kruis gebouw. Het is na tuurlijk ook het Groene Kruis, dat deze cursussen organiseert. Het havenverkeer in 1965 Op de ladingplaats aan de haven te Bruinisse werden in 1965 aange veerd voor Puttershoek 11.367.540 kg. suikerbieten, voor de Centrale Sui ker Maatschappij 7.902.110 kg. en voor de Coöp. Suikerfabriek Sas van Gent 1.628.980 kg. Verder werd aangevoerd: zand 46.972.000 k?g„ grind 18. 465.000 kg., hoogovenslaggen 2.885.000 kg., ce ment 818.000 kg., kunstmest 647,000 kg. en bims 252.000 kg. Afgevoerd werden over de Brui- nisser gemeentehaven: suikerbieten 20.488.630 'kg., aardappels 3.687.450 kg., granen 385.040 kg. Verder werden verscheept 2 drag lines, 2 bulldozers. 6 vrachtauto's cn 2 salonwagens. Er kwamen in 1965 in de gemeen tehaven 'binnen 441 binnenschepen en 7 grote vaart coasters; er ver trokken 437 binnenschepen en de zelfde 7 grote vaart coasters. De na men van deze kustvaartuigen waren m.s. Ardito, m.s. Imber, m.s. Bernina m.s. Kroonborg, m.s. Mare Bonum, m.s. Ageotai en m.s. Valiant. De Mare Bonum en de Ageotai voeren onder Spaanse vlag en met Spaanse bemanning. Verder kwamen plm. 500 plezier jachten de haven binnen, deze ver trokken ook uiteraard weer. Nieuw Chr. Gereformeerd orgaan classis Middelburg ZIERIKZEE, 7-1. Verschenen is het eerste nummer van „Dclta-Kon- takt", het (gedrukte) orgaan van dc Classis Middelburg der Christelijke Gereformeerde Kerken. Het blad, dat onder redaktie staat van ds. J. Westerink te Kerkwerve, komt in de plaats voor de verschil lende, meest gestencilde, organen van de verschillende gemeenten en bevat naast predikbeurten en mede delingen van de kerkeraad artikelen van de hapd van de plaatselijke pas tors. In zijn voorwoord merkt ds. Westerink o.m. op dat de uitgave van een orgaan van de Classis Middel burg een gevolg is van de recente ontwikkelingen op verkeersgebied in Zeeland, dat niet langer meer een gebied is doorsneden met rivieren en meren. Kennismaking „U zou het blad kunnen zien als een middel om de kennismaking te bevorderen tussen de verschillende gemeenten en hun leden. Tenslotte maakt onbekend toch nog altijd on bemind. Bovendien zijn door ver schillende evacuaties toch wel hiel en daar banden gelegd, zodat velen graag ook eens iets horen van wat er in de andere gemeenten gebeurt". Over de toekomstige opzet van „Delta-Kontakt" merkt ds. Weste rink op dat het in de bedoeling ligt dat de voorpagina zal worden inge nomen door een meditatie van één van de predikanten, terwijl de bin- nenpagina's worden gevuld met plaatselijk nieuws. Het nieuwe con tact-orgaan zal 'eens per veertien dagen verschijnen. Binnen het kader van het Apollo ruimtevaarprogramma, waarbij dc mens een landing op de maan zal moeten maken, wordt thans alles ge daan om een veilige terugkeer van de astronauten zoveel mogelijk te bevorderen. Thans wordt beproefd een systeem waarbij de Apollo ruimtecapsule na de landing in zee in de gewenste stand, d.w.z. rechtop, in het water blijft drijven. Daartoe wordt de capsule voorzien van een aantal opblaasbare, bolvor mige drijvers, die automatisch met lucht worden gevuld wanneer de capsule in het water belandt. De foto's tonen de verschillende fasen waarbij de ruimtecapsule uiteinde lijk in de gewenste stand wordt ge dwongen. De drijvers hebben een diameter van ca. 95 cm. cn zijn vervaardigd van een speciale stof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5