Gospel festival SBSËEBÊÊËÊHÊÊÊk kleintjes uit/Óf het Unn.enlfip.ct Restauratie van Westerkerk in volle gang ONZE PUZZEL-RUBRIEK Vrijwillige inenting van varkens op overheidskosten in aangewezen gebieden DE GOUDEN HORDE Volgende week zaterdag vindt in het Concertgebouw te Amsterdam het Spiritual and Gospel Festival 1966 plaat?, waaraan vier zanggroepen „The Dorothy Norwood Singers", „The Reverend Little", „The Gospe lair es" en „The Harmonizing Four" deelnemenOnder leiding van de in middels tot „bishop" beroepen ne gerpredikant Samuel Kelsey zullen zy een groot aantal negrospirituals ten gehore brengen die zijn ontdaan van de vooral in de dertiger jaren populaire „gepolijste" stijl. De vier aan het festival deelnemende gospel groepen hebben zich toegelegd op de negro-spiritual in zijn oorspronkelij ke vorm, waarvan de bijbehorende bewegingen (o.a. het klappen in de handen) wezenlijk deel uitmaken. In 1965 daalde de afzet van inelkprodukten UTRECHT, 6-1 De afzet van melk en melkproduktcn, exclusief de kof fiemelk, is in het afgelopen jaar iets gedaald. Ook het verbruik van losse melk is ten opzichte van 1964 terug gelopen, waar tegenover een stijging staat van flessemelk van 5 procent. Dit deelde de heer C. A. Heuft, voorzitter van het Bedrijfschap de tailhandel in melk en melk- en zui- velprodukten donderdagmiddag in Utrecht mee op een vergadering van het bedrijfschap. Hij constateerde dat de verkoop van nevenartikelen (fijne vleeswa ren, frisdranken en kruidenierswa ren) in de melkdetailhandel stijgt. Sinds 1961 is de omzet van neven- produkten voor de melkhandel ge stegen met 8 a 10 procent. Een geringe daling onderging de verkoop van gesteriliseerde melk en karnemelk. De overige melkproduk- ten gaven een stijging in de afzet te zien, die varieerde van 1 tot 18 pro cent. De cijfers die betrekking heb- ben op de zuivelprodukten, geven een daling aan van het boterverbruik. De consumptie van kaas steeg met 5 procent, de eierenomzet daalde en het verbruik van margarine bleef ongeveer gelijk. De steeds verdergaande daling van de losse melkafzet doen de kosten per eenheid steeds hoger worden, zo dat - aldus de heer Heuft - van een lonende verwerking en distributie nauwelijks kan worden gesproken. Hij merkte voorts op dat het be drijfschap is gekant tegen de voor stellen om de niet-gesteriliseerde melkprodukten vrij te geven voor verkoop in kruidenierszaken, en voorverpakte kaas te beschouwen als half-conserven. Ondanks de onderbrekingen van de voorbije feestdagen is de animo voor onze wekelijkse puzzel nog niets verminderd: we kregen weer heel wat inzendingen te verwerken. Na loting viel de eerste prijs ten deel aan: mej. D. Moerland, Colynsplaatseweg 5, Colynsplaat De tweede prijs gaat naar: de heer H. J. Over, Prinsesseweg 87, Groningen De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. eg; 2. kardoes; 7. riet; 10. pok; 11. aal; 12. bon; 13. harpoen; 16. beetje; 19. ora; 20. let sels; 22. Urk; 24. kloenen; 26. sto ren; 29. Eli; 30. e.k.; 32. ali; 33. pari; 35. sela; 37. niest; 39. o.a.; 40. ferm; 42. rede; 44. et; 45. tiran; 47. nat; 49. bate; 51. ent; 52. ar; 53. vol; 54. ek ster; 57. treiler; 61. nat; 62. ressort; 64. tee; 66. talent; 68. naasten; 71. non; 72. end; 74. Lea; 75. rots; 76. belonen; 77. ik. Verticaal: 1. echo; 2. kop; 3. ako- lei; 4. dante; 5. o.a.; 6. Elbe; 7. rot; 8. injurie; 9. tij; 10. praler; 12. be stand; 14. ark; 15. een; 17. Els; 18. ere; 21. snel; 23. knotten; 25. olifant; 27. oliebol; 28. spotten; 31. karn; 34. aai; 35. sr; 36. Emma; 38. set; 41. enteren; 43. e.d.; 46. restant; 48. arts; 50. aletta; 53. vitale; 55. kat; 56. ren; 58. rondo; 59. era; 60. ree; 63. stee; 65. enak; 67. los; 69. Sen; 70. jr.; 73. n.l. DE NIEUWE PUZZEL Electronische meting van het Schel(lewater BRUSSEL, 6-1. Om te komen tot grotere veiligheid op de Schelde zal een electronische installatie worden aangebracht voor het meten van de water stand, aldus is donderdag in Brussel medegedeeld. Met deze installatie zal de loodsdienst lussen Antwerpen en de Noordzee elke vier seconden tot op één centimeter nauw keurig het verloop van het waterpeil kunnen volgen. De toegang tot de Antwerpse ha ven wordt in belangrijke mate bepaald door de schommelin gen in de waterstand op de Schelde. Grote zeeschepen kunnen slechts bij hoog water de haven bereiken. Door deze electronische apparatuur zal het mogelijk worden de ge schikte perioden beter te ge bruiken en te komen tot een grotere veiligheid voor de schepen. KOOTSTERTILLE. In Kooister- tille (Fr.) is een schip te water ge laten, bestemd voor de dagelijkse lijndienst Scheveningen-Great Yar mouth V.'V. AMSTERDAM. In de glazen zaal van het nieuwe RAI-gcbouw te Am sterdam zijn, als sluitstuk van de door de Nederlandse brouwerijen in 1965 georganiseerde nationale bier tapwedstrijden, de kampioenen van 28 plaatselijke wedstrijden in de grote landelijke finale uitgekomen. In die 28 plaatsen deden in totaal 1800 bedrijven mee. VENLO. In zijn openingstoespraak op de jaarlijkse vergadering van de Algemene Limburgse Tuinbouwvak- bond, die in Venlo is gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. Verhaegh, uitvoerig aandacht besteed aan de resultaten van de tuinbouw in Lim burg in 1965. Voor sommige sectoren van de tuinbouw hebben de bedrijfs- uitkomsten in het afgelopen jaar te wensen overgelaten. HAARLEM. Op 85-jarige leeftijd is in Haarlem overleden dr. G, Ras, oud-conrector van het stedelijk gymnasium aldaar, oud-privaatdo cent in de didactiek in de Duitse taal-#en letterkunde aan de gemeen te-universiteit van Amsterdam. AMSTERDAM. De Amsterdamse kinderpolitie houdt zich sedert don- dei dag bezig met de opsporing van de 16-jari.ge Franse scholier Michel Cornaert uit Mulhouse in het Fran se Elzas-Lolharingen ,die in Amster dam begin december heeft gelogeerd en wiens ouders zijn opsporing ver zocht ihebben. GRAMSBERGEN. De dijk bij Vil- sterborg die door de hoge water stand in de Overijsselse Vecht twee maal is doorgebroken is hersteld. Het karwei is voor het grootste deel uitgevoerd door landbouwers van de omgeving. CEGSTGEEST. De rijkspolitie in Oegstgeest. heeft de 29-jarige R. P. uit Den Haag aangehouden, die heeft bekend vier inbraken te hebben ge pleegd in Otestgeest. De man is voor geleid aan de officier van justitie in zijn woonplaats. ROTTERDAM. De drinkwater voorziening kan in ons land alleen op nationale basis worden opgelost, zo heeft burgemeester Thomassen van Rotterdam vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede verklaard. AMSTERDAM. 6-1. In de Westerkerk te Amsterdam heerst op het ogenblik een grote bedrijvigheid in verband met de restauratie werkzaamheden die het interieur van de oude kerk geschikt moeten maken voor de kerkelijke inzegening van het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op 10 maart. Alle banken zün, uitgezonderd die langs de muur, uit de kerk verwijderd en staan inmiddels opgeslagen in de „Oosterkerk". In plaats van de banken zullen houten stoelen met groenpluche zittingen werden „geleend" van de gesloten „nieuwe kerk". De werklieden zijn al bijna gereed met het leggen van een houten vloer op de oor spronkelijke vloer die uit grafstenen bestaat. De kronen, volgens de 68-jarige koster, de heer F. M. Venema, „de sieraden van de kerk", zullen van nieuwe lampen worden voor zien. Schilders en stukadoren zyn druk bezig met resp. witten en pleisteren van de muren. Be hal, die direct volgt op de hoofdingang, zal aanzienlijk worden verbreed door de verplaatsing van de brandspuitinstallaties en een aantal kasten naar de kosterij en andere gedeelten van de kerk. DEN HAAG, 6-1. Volgens mede delingen van het ministerie van Landbouw en Visserij en van het Landbouwschap zal de enting van in de daarvoor aangewezen gebieden varkens tegen mond- en klauwzeer in de besmette streken met ingang van gisteren (donderdag) geheel op kosten van het ryk geschieden. Deze regeling beoogt, de deelne ming van de varkenshouders aan de vrijwillige enting te bevorderen. Het zal op deze wijze zelfs mogelijk zijn, enting van alle varkensstapels in de aangewezen gebieden te bereiken, het succes van deze entingen in de betrokken streken hangt namelijk af van de mate van deelneming van de zijde der varkenshouders. In de voor entingen tegen mond en klauwzeer aangewezen streken zal de varkenseigenaar slechts ont heffing van het daar ingestelde ver- De 47 opvarenden van het zeil- schip „Polynesia" dat donderdag op een rif was gelopen op 15 mijl ten zuiden van het Bahama-eiland Bi- mini, zijn met hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht in veiligheid gebracht. Oude Chr. Geref. kerk wordt nog niet gesloopt AALSMEER. In Aalsmeer hebben de twee bloemenveilingen in 1965 gezamenlijk een omzet bereikt van f 105.8 miljoen, ruim 18,1 miljoen gulden meer dan in 1964. Er werd voor ruim 91 miljoen aan snijbloe men en voor 14,7 miljoen aan pot planten ^verhandeld. DEN HAAG. Het aantal defini tief aangenomen voor functies als technisch specialist in de landmacht is op het ogenblik de 100 gepasseerd. Dit betekent dat de eerste aanloop van het project van de technische speccialisten in ieder geval een suc ces is geworden. Een opname van het oude kerkgebouw van de Chr. Gereformeerde Kerk in de Minderbroederstraat. De in 1924 gebouwde kerk is na de ingebruikname van het nieuwe gebouw, enkele maanden geleden, overbodig geworden, doch zal voorlopig blijven staan, aangezien zich nog geen serieuze gegadigden hebben aangemeld voor het na de sloop vrijkomende materiaal. Het benut ten van het gebouw als opslagruimte of magazijn is niet mogelijk, aangezien het is afgekeurd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). voersverbod kunnen verkrijgen in dien zijn gehele varkensstapel vol gens de voorschriften, derhalve tweemaal met een tussentijd van twee weken, is geënt. De bestaande regelingen voor de ontheffingen van het vervoersverbod van varkens in die gedeelten van Nederland waar wel een vervoersverbod bestaat, maar die niet zijn aangewezen voor deze entingen, blijven ongewijzigd. De tot dusver gebruikte bestrijdings maatregelen, waaronder de afvoer van zieke en verdachte dieren, blij ven onverminderd van kracht. TONEEL EN FILM Cleopatra De Concertzaal biedt deze week de veelbesproken film „Cleopatra" met in de hoofdrollen Elizabeth Tay lor, Richard Burton en Rex Harri son. Het is 'het verhaal van de jonge Egyptische koningin Cleopatra, aan wie de Romeinse consul Julius Cea- sar zijn 'hart verpandt, vooral als zij hem voorstelt 'het droombeeld van Alexander de Grote, één machtig wereldrijk met als middelpunten Ro men en Alexandrië, te verwezenlij ken. Ceasar verblijft langer dan een jaar aan het hof in Egypte en huwt naar 'het ritueel van haar land de jeugdige Cleopatra, die hem een zoon schenkt, Ceasarion. Ceasar keert ver gezeld van vrouw en zoon naar Ro me terug, waar hem een luisterrijke ontvangst waoht. Blijkbaar stijgt de roem hem naar het hoofd: hij wil zich tot koning laten uitroepen. De senaat vreest hierdoor een dictatuur en op 15 maart van het jaar 44 voor Chr. wordt Ceasar in de curia van de senaat vermoord. Cleopatra vertrekt met haar zoon naar Egypte, uitgeleide gedaan door Ceasars vriend en onderbevelhebber Marcus Antonius, die haar later, tij dens een banket in Cleopatra's staat siebark, zijn liefde verklaart. Er wordt een huwelijk gesloten en Cea sarion wordt uitgeroepen te koning van Egypte. Dit is voor Octavianus, de Romeinse machthebber, onaan vaardbaar en hij besluit dan ook Egypte de oorlog te verklaren. Het betekent de climax in een boeiende film, die zal worden vertoond op za terdag, zondag en maandag. Toegang veertien jaar. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 8 en zondag 9 januari Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter W. Terpstra, Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Stenger. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer - kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. De weekeindedienst vangt aan op zaterdagmorgen om tien uur. De nieuwe puzzel: Horizontaal: 1. lang jaspand; 4. fa milielid; 6. meisjesnaam; 10. kans; 11. vogel; 14. bekende Aziatische kustplaats; 16. ambtshalve (Lat. afk.); 17. onversandig; 18. Engels voorzetsel; 19. water in Brabant; 20. sportterm (afk.); 21. zijrivier v. d. Donau; 23. dubbelklank; 25. soort ha gedis; 28. verder gaan; 30. klein roof dier; 32. verlaagde toon; 34. voorzet sel; 35. kiemen; 37. vervangen; 42. landbouwwerktuig; 44. uitroep; 45. Frans lidwoord; 46. grondtoon; 47. godheid; 48. soort onderwijs (afk.); 49. hij die solliciteert; 53. vette vloei stof; 55. bijwoord; 56. stof maat; 58. nagerecht; 59. bepaalde ziekte; 63. handvat; 65. goud (Fr.); 66. verbin ding; 68. eerwaarde heer (Lat. afk.); 70. Frans onb. voornaamw.; 71. be staat; 73. familielid; 75. voorzetsel; 76. flink; 78. zelfzuchtige; 80. kerel; 81. schrijflijn; 82. familielid; 83. bloem. Verticaal: 1. clubgebouw; 2. maan stand (afk.); 3. voor; 4. onmeetbaar getal; 5. Oosterse titel; 6. vreemde munt (afk.); 7. venster; 8. hetzelfde (afk.); 9. deel v. d. hals; 10. gelaats beschildering; 12. Oosterse titel; 13. deel van een tocht; 15. bars; 17. be levenis i. d. slaap; 19. aansporen; 22. de somma van; 24. geestdrift; 26. pers. voornaamw.; 27. meisjesnaam; 29. met de ploeg omwerken; 31. meis jesnaam; 33. instituut ovor onder wijs; 36. meisjesnaam; 38. onder an dere (afk.); 39. drank; 40. het Heilige Roomse Rijk (Lat. afk.); 41. vogel ziekte; 43. jongensnaam; 44. reeds; 47. anno (afk.); 49. zangnoot; 50. geestig; 51. met spoed; 52. strijdperk; 54. verbinding; 57. leed doormaken; 58. tafelgerei; 60. als eerder (afk.); 61. godheid; 62. voorzetsel; 64. deel van de mond; 67. Indische dakbe dekking; 69. onvruchtbaar; 72. zeep water; 74. overheidsinstelling; 77. water in Friesland78. stofmant; 79. dierengeluid; 80. inhoudsmaat (afk.). 33. Aram drukte zich gespannen naast de deur tegen de muur en wachtte. Builen kwamen de voetstappen der Mongolen .-tcccL nader. „Neem jij de eerste, Agua", beval de avonturier z'n dienaar. „Ik zal proberen de tweede voor mijn rekening te nemen Hij kon zijn zin nauwelijks beëindigen, want op dat ogenblik werd do deur open- getrapt en de gestalte van de eerste Mon gool tekende zich af in de deuropening. De man moet nooit geweten hebben wat cr gaande was, toen hij Agua's schim als een reusachtige hagedis op zich toe zag schieten. Er klonk een gesmoorde kreet, gevolgd door een slag, en toen verdween de hagedis met zijn prooi in de schaduw van hot trapgewelf, als eon of andere droomdemon die zijn slachtoffer meevoert naar de onderwereld. Do avonturier lette er niet op. Hij had al z'n aandacht nodig voor de tweede Mon gool, die achteruit was geweken cn z'n lange mes met een ruk uit dc schede trok. Toen sprong de man met een grauw naar voren cn het mes flitste dreigend boven Aram's hoofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4