DE ZIERIKZEESCHE COURANT VIJF AKKOORD MET E.E.G.-BIJEENKOMST LUXEMBURG Cycloon trof hoofdstad van Mozambique Amerikaans vliegtuig in lucht ontploft Tuinman Zoon Nederlander gearresteerd in Oost-Berlijn Nieuwe olieboring in Suriname Het overleg in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid WAT 2EQT PE BILT Nationaal comité huwelijksgeschenk prinses Beatrix en Claus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19919 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ij REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schenking voor gemeentemuseum te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUSSEL, 6-1. Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden zijn be reid met Frankrijk op 17 en 18 ja nuari in een bijzondere vergadering van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap de moge lijkheid te bespreken om uit de hui dige crisis in de Europese Gemeen schappen te geraken. Op de agenda van deze vergadering zal slechts één punt staan: de situatie in de gemeen schappen, aldus is donderdag na af loop van een bijeenkomst van het comité van vaste vertegenwoordigers der E.E.G.-landen in Brussel vrno- Aanvankeli.jk hadden de „vijf" 13 en 14 januari voorgesteld als datum voor de bijzondere E.E.G.-minister- raad. De Franse regering gaf echter de voorkeur aan de thans ook door hen aanvaarde datum. De vergade ring, die zal worden voorgezeten door de Luxemburgse minister-pre sident P. Werner zal niet door de Europese Commissie worden bijge woond. De „vijf" hebben „bij wijze van uitzondering" hierin toegestemd. Frankrijk had dit als voorwaarde ge steld omdat het de al meer dan een half jaar oude crisis in de Europese gemeenschappen niet wil bespreken in aanwezigheid van de commissie. Het zal de eerste vergadering van de E.E.G.-ministerraad in aanwezig heid van Franse ministers zijn, sinds de Franse minister van buitenlandse zaken, M. Couve de Murville, in de nacht van 30 juni van vorig jaar wei- Ingezonden mededeling gerde verdere te onderhandelen over de i'inancieringsregelingen voor het gemeenschappelijke landbouwbeleid van de „zes". Enkele dagen later maakte de Franse regering bekend, dat zij tot een boycot van de Europese gemeen schappen had besloten wegens het uitblijven van een akkoord over deze financieringskwestie. Later is geble ken uit verklaringen van president de Gaulle en minister Couve de Mur ville, dat er van Franse zijde ook andere bezwaren waren tegen de E. E.G. Deze hebben betrekking op het feit, dat volgens het verdrag van Ro me met ingang van 1 januari van dit jaar het vetorecht van de „zes" in de Europese ministerraad is ver vallen en op de bevoegdheden van de Europese Commissie, die verder gaan dan de regering in Parijs voor wenselijk acht. Frankrijk heeft vijf E.E.G.-part- ners echter nooit formele voorstellen gedaan om deze twee nunten naar Franse voldoening te regelen. De „vijf" zien de komende vergadering dan ook in het bijzonder als een ge legenheid voor de Franse regering om zich duidelijk over haar wensen uit te spreken. Overigens is op de vier bijeenkomsten, die het afgelo pen half jaar zonder Frankrijk van de E.E.G.-ministerraad zijn gehou den, gebleken dat Frankrijk's part ners niet bereid zijn aan het E.E.G.- verdrag en de Europese instellingen te tornen. *j* Het werken van een luiaard vermoeit een ijverig mens, die •I* het aanziet. LOURENCO MARQUES, 6-1. De hoofdstad van Mozambique, Louren- co Marques, is naar pas donderdag bekend werd dinsdagavond getroffen door de hevigste aycloon van de af gelopen vijftig jaar. Drie mensen verloren daarbij het leven, er viel een tiental gewonden en honderden mensen werden dak loos. De haven was donderdag nog steeds gesloten voor de scheepvaart en verscheidene schepen wachtten buitengaats in stromende regen op het afnemen van de wind. De drie mensen die de dood von den hadden op elektriciteitskabels getrapt die met de masten tegen de gi*ond waren gewaaid. Op verschei dene plaatsen heeft de zware regen val tot overstromingen geleid. De wervelstorm is weggetrokken in noordwestelijke richting. wet een stijlvolle innicJ"jtjng uit onze zaak Ook rijden wij met U naar de toonkamers aan de fabriek Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 SAIGON, 7-1. Te Pleikoe, 384 km ten noordoosten van Saigon, is vrij dag een Amerikaans C-130 tran sportvliegtuig in de lucht ontploft bij de nadering van het vliegveld. Hoeveel inzittenden zijn omgeko men is niet bekend, aldus een Ame rikaanse woordvoerder. Zes kilome ter van het vliegveld deden zich aan boord van het vliegtuig twee ont ploffingen voor. Het is het tweede Amerikaanse transportvliegtuig dat deze week in zuid-Vietnam verloren is gegaan, woensdag verloren vijf inzittenden van een vrachthefschroefvliegtuig het leven toen dit te pletter viel. Na vijf dagen onafgebroken te hebben aangevallen hebben Viet Cong-strijders donderdagavond een stelling van de regeringstroepen op 130 km ten zuiden van Da Nang veroverd, waar een belangrijke brug AMSTERDAM. De verkeerspo litie in Amsterdam is van 23 decem ber tot en met 2 januari, een tijdvak van tien dagen waarin de feestdagen vielen, 36 maal tegen dronken be stuurders van auto's, motorrijtuigen of fietsen moeten optreden. Dit wordt door de politie een opmerkelijk hoog aantal genoemd. OOST-BERLIJN. 6-1. Een Oost- duitse advocaat, de heer Wolfgang Vogel, die dikwijls de verdediging van mensen uit het westen op zich neemt, heeft donderdag bevestigd, dat de Haagse student Anton van As door de communistische autoriteiten is gearresteerd en dat de jongeman terecht zal moeten staan op de be schuldiging een Oostduitse onder daan te hebben geholpen bij een po ging naar het westen te vluchten. Volgens de heer VogeL is de jonge man gearresteerd toen hij in een trein op weg was naar West-Duits- land. De arrestatie geschiedde voor Kerstmis. Anton van As is verloofd met een Oostduitse en voor zover hier bekend is, werd het meisje gearresteerd, toen zij met de Nederlander per trein een Staffeling graanprijzen poging ondernam om naar het wes ten te gaan. Zij werd onderweg dooi de Oostduitse politie uit de trein ge haald. Anton van As is toen ook uit gestapt en naar thans blijkt, is ook hij gearresteerd. Het ministerie van buitenlandse zaken kon over deze zaak geen in lichtingen verstrekken. Ingezonden mededeling rn opslagruimte Café-restaurant „De Schelphoek" Serooskerke Gedurende de winter zijn wij zaterdags en zondags geopend DEN HAAG. 6-1. Op zeer korte termijn zal met belanghebbenden overleg worden gepleegd over de staifeling van de graanprijzen, voor al die van tarwe. De directeur voor onverwerkte predukten van het Pro- (luktsohap voer Granen. Zaden en Peulvruchten, de heer J. S. Brand- sma, verteld dit in de donderdag gehouden bestuursvergadering. De staffeling, vroeger een element in het nationale, nu in het E.E.G.- graanprij/enstelsel, betekent dat de prijs gedurende een deel van het ogostjaar maandelijks wordt ver hoogd met een bedrag voor opslag kosten e.d. In ons land zijn er dit oogstjaar voor tarwe acht van die maandelijkse verhogingen van 35 ct. per honderd kilogram, en wel van 1 september tot en met 1 april. Voor voeder granen zijn er zes verhogin gen van 25 cent, van september tot en metfe bruari. in de noox-d-zuidverbinding lussen Quang Ngai en de kust door rege ringstroepen werd bewaakt. De post werd bezet door 60 zuid-Vietname- zen. Hoeveel hiervan zijn gesneuveld en hoe sterk de Viet Cong-strijd- macht is, is nog niet bekend. Bij een hotelbrand te St. Paul in de Amerikaanse staat Minnesota zijn donderdagochtend elf mensen om het leven gekomen, en zestien gewond. Schilder omgekomen in liftkoker nieuwbouw HENGELO (O.), 6-1. De 32-javige schilder B. J. M. Harmsel uit Alme lo is in de nieuwbouw van de Kon. Ned. Zoutindusti'ie in Hengelo (O.) om het leven gekomen. Hij werkte in een liftkoker, toen de lift plotse ling zich in beweging zette. De man werd doodgedrukt tussen 'kooi en keker. Naar de juiste toedracht van het ongeval wordt een onderzoek in gesteld. PPARAMARIBO, 7-1. Het minis terie van opbouw te Paramaribo heeft donderdagavond bekend ge mankt dat in de loop van de dag bij een derde boring naar olie in het district Saramacca opnieuw olie is gevonden, ongeveer 145 meter ten oosten van dr eerste boorput te Cal cutta. Zoals gemeld werd in oktober jl. bij dit plaatsje bij een boring naar water olie aangetroffen. Enkele we ken geleden werd bij een tweede bo ring opnieuw olie gevonden. SCHIEDAM. Het booreiland „Ile-de-France", dat in opdracht van de Franse firma Foromer S.A. op de 1HCHoland werf „Gusto" in Schiedam is ver vaardigd, wordt uia de Nieuwe Waterweg naar zee gesleept. Het booreiland zal exploratieboringen verrichten langs de westkust van Afrika. DEN HAAG, 6-1. Naar aanlei ding van berichten over het over leg in de looncommissie der Stich ting van de Arbeid over het mini muminkomen deelt het A.N.P. van de kant van werkgevers mee dat het verschil van opvatting niet het mi nimuminkomen zelf of het bedrag van f 120,- betreft. Daarover is door het kabinet een uitspraak gedaan die niet meer ter discussie staat. De uiteenlopende meningen zijn gerezen naar aanleiding van het ver zoek van het College van Rijksbe middelaars om advies over de tekst van een beschikking waarin de ka binetsuitspraak ov,er het minimum inkomen nader wordt geconcreti seerd. Zij betreffen de vraag of het nieuwe minimuminkomen voor alle betrokkenen moet ingaan begin januari of - zoals in voorgaande ja ren - op de ingangsdatum van de nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten. De werkgevers staan op het stand punt dat de praktijk van de voor gaande jaren moet worden aange houden. Anders ontstaat de situatie dat ten aanzien van collectieve ar beidsovereenkomsten die na 1 janu ari 1966 ingaan, voor degenen wier inkomen beneden de f 120,ligt eerder een loonsverhoging optreedt dan voor de overige werknemers. Dit zou tevens betekenen dat op de con- tractsonderhandelingen wordt voor uitgelopen. Ter wille van de werk nemers die niet onder een c.a.o. of bindende loonregeling vallen, kan worden bepaald dat het nieuwe mi nimuminkomen uiterlijk 1 mei a.s. zal ingaan. Dit standpunt sluit overigens ook aan bij het uitgangspunt van het kabinet, zoveel mogelijk de tot nu toe bestaande modaliteiten te hand haven. Dit standpunt werd donderdag ook door de besturen van de Centrale werkgeversbonden ingenomen. Nalatigheid zou de oorzaak zijn van een ongeval in het Belgisch cen trum voor kernenergie in Mol, waar bij de vorige week een technicus aan gevaarlijke stralingen is blootgesteld, aldus wordt donderdag in Brussel vernomen. Leiders Ku Klux Klan in de V.S. aangeklaagd WASHINGTON, 6-1. De leider van de Ku Klux Klan in de V.S., Ro bert Shelton, en zes andere vooraan staande Klanleden zijn donderdag in staat van beschuldiging gesteld we gens „minachting voor het congres". De betrokkenen hebben geweigerd antwoord te geven op vragen van een commissie uit het Huis van Af gevaardigden die een onderzoek in stelt naar de activiteit van de Klan. Shelton en de zijnen beriepen zich daarbij op het vijfde amendement op de Amerikaanse grondwet, dat bur gers het recht geeft antwoord te weigeren op vragen, waardoor zij zichzelf zouden beschuldigen. Lichte vorst Verwachting lot zaterdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost; vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 8 jan. Zon op 8.46. onder 16.47. Maan op 18.15, onder 10.15. 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.49. Maan op 19.46, onder 10.48. 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan op 21.16, onder 11.13. Volle maan: 7 jan. te 6.17 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 jan. 9 jan. 10 jan. 3.54 v.m. 4.44 v.m. 5.33 v.m. 16.22 n.m. 17.12 n.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 jan. 3.39 v.m. 15.58 n.m. 9 jan. 4.30 v.m. 16.48 n.m. 10 jan. 5.21 v.m. 17.42 n.m. Springtij: 9 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het continentale hogedrukge- bied neemt op het ogenblik langzaam in betekenis af. Toch ondergaat een oceaanfront boyen Ierland geen noe menswaardige verplaatsing in de richting van het vasteland. Dit hangt samen met kleine golfvormige sto ringen, die langs het front van zuid west naar noordoost lopen. Er zijn daarom voor het komende etmaal geen belangrijke veranderingen in het huidige weertype te verwachten. Het droge weer duurt voort, terwijl de vorst in de nacht overwegend licht blijft. Overdag komt de tempe ratuur gedurende enige tijd boven het vriespunt. In de afgelopen nacht kwam in. zuid-Duitsland plaatselijk strenge vorst voor, maar in ons land en noord-Duitsland vroor het over het algemeen slechts licht. RUCPHEN. Op Rijksweg 56 in Rucphen (N.B.) is donderdagmiddag een auto tegen een boom gebotst. De 65-jarige heer A. A. Foesenek uit Leur, die de wagen bestuurde, werd gedood. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstuwarioor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 7 De Noordhavenpoort in de steigers. Momenteel wordt gewerkt aan de restauratie van de zuidzijde van de poort, die over enkele jaren onge twijfeld even fraai zal worden als de Zuidhavenpoort, waarvan de res tauratie thans zo goed als voltooid is. De noordelijke ingang waarvan hier een opname - zal voorlopig nog wel in de steigers blijven staan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 6-1. Wanneer do plannen van dc Stichting „Nationaal Comité Huwelijksgeschenk Prinses Bealrix-Claus von Amsberg" worden gerealiseerd, zal het huwelijkscadeau voor het prinselijk paar bestaan uit een servies, tafelzilver en glaswerk. Eerste voorzitter van dit comité, mr. J. A. Jonkman, heeft dit donderdag middag op een in Den Haag gehou den persbijeenkomst, meegedeeld. Tot deze keuze is het comité geko men na overleg met het prinselijk paar, dat een dergelijk geschenk „bijzonder welgevallig is". Mr. Jonkman deelde voorts o.m. mee, dat het nationaal geschenk ook daarom bij het prinselijk paar zo in de smaak valt, omdat hel althans ten dele, dagelijks zal worden ge bruikt. Het is de bedoeling, het ca deau te doen leveren door de Neder landse industrie en met name door drie Nederlandse firma's. Het prin selijk paar is reeds bij tWee van de ze firma's op bezoek geweest om zich nader te informeren over de mogelijkheden. Mr. Jonkman onderstreepte, dat het nationaal comité waarvan dezer dagen de stichtingsakte zal worden gepasseerd, is opgericht om le voor komen, dat eventuele inzamelingsac ties voor geschenken plaatselijk zou den worden „verbrokkeld". Het comité, aldus mr. Jonkman, zal niet namens het Nederlandse volk het nationaal geschenk aanbieden. „We verbeelden ons dat zeker niet", aldus de senaats-voorzitter. Hij wees er op. dat het huwelijk van het prinselijk paar in ons land ver deeld ligt en dat de inzamelingsactie van het nationaal comité wordt ge houden om vanuit ht Nederlandse volk aan het prinselijk paar een ge schenk te kunnen aanbieden. Het te ontvangen bedrag zal, zo als gemeld, in do eerste plaats wor den aangewend voor de aanschaf van een persoonlijk geschenk voor het prinselijk paar. Hel saldo, dal - naar men hoopt - zal resteren, zal een nader te bepalen bestemming krijgen, ook in overeenstemming met de wensen van het prinselijk paar. Het nationaal comité vermeldt 83 namen van „zeer representatieve Ne derlanders". Mr. Jonkman, die op de persbij eenkomst sprak over samenstelling en doel van hot nationaal comité, uitte de wens. dat zeer velen een bij drage tot hel nationaal geschenk zul len geven. „Grote en kleine bijdragen zijn welkom", zo merkte hij op. Oin het geven zo gemakkelijk mo gelijk te maken beschikt het comité, dank zjj de medewerking van de postcheque- en girodienst, over een eigen gironummer (no. 25 ten name van het Comité Huwelijksgeschenk tc Den Haag). Bovendien, zo is mee gedeeld, kan men voor het beoogde doel ook gelden storten bjj alle bank instellingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1