DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKAANS BEROEP OP V.N.-LEDEN INZAKE VIETNAM Kindermoord in Engeland Oerwoudsteden in de Andes ontdekt Planologische Commissie antwoordt op de bezwaarschriften tegen het facet-streekplan waterwinplaatsen in Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19918 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwjaarsrede burgemeester Wester schouwen Regeling van de kwestie bevorderen door onderhandelingen VER. NATIES, NEW YORK, 5-1. De Verenigde Staten hebben woens dag opnieuw een beroep gedaan op alle lidstaten van de Ver. Naties hun invloed aan te wenden om Ha noi aan de confercntietafel te bren- Lawines in Zwitserland ANDERiVIATT, 5-1. - Honderden Zwitsers en buitenlandse toeristen zgn woensdag door lawines in de bekende wintersportplaats Realp, in midden-Zwitserland, van de buiten wereld afgesneden. Realp ligt ongeveer 10 km. van Andermatt. Militairen van het Zwit serse leger brachten post en voorra den over. Volgens de laatste berich ten werd niemand door de sneeuw- stortinigen getroffen. Intussen is Zermatt weer bereik baar geworden. Zoals gemeld kwam dinsdag een lawine terecht op het spoorwegstation, dat ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich ook hier niet voor. Zer matt is alleen per spoor met de bui tenwereld verbonden. De regering van Cambodja heeft woensdag een beroep op de V.N. ge daan. om de vrede aan de grens tus sen Cambodja en Thailand te helpen waarborgen. Amerikaanse verliezen in Vietnam WASHINGTON, 5-1. De Amerika- nen hebben in het afgelopen jaar bij de strijd in Vietnam 1365 man ver loren. In de voorgaande jaren teza men kwamen 225 Amerikanen bij acties cm het leven. De getalssterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam steeg van 23.000 man aan het einde van 1964 tot 181.392 eind vorig jaar. aldus een bekendmaking van 'het ministerie van defensie. Droogte bedreigt Rhodesische landbouw SALISBURY. 5-1. De Rhodesische economie, die al ernstig getroffen is door de belemmeringen van zijn bui tenlandse handel door andere landen en door de stopzetting van de olie leveranties, wordt nu bovendien be dreigd door een ernstige crisis in de landbouw als gevolg van de in grote delen van het land heersende droog te. Volgens landbouwfunctionarissen zijn de 'hele provincie Matabeleland in het zuidwesten van Rhodesië en delen van de Midlands tengevolge van de droogte rampgebieden ge worden. ST. HELENS, 5-1. Het aantal kin dermoorden in Engeland neemt nog steeds toe. De politie in St. Helens, in de buurt van de Cheshire-heide, waar kinderlijken in ondiepe graven zijn aangetroffen ,vond men dinsdag het lijk van een negenjarig meisje dat sinds maandagavond werd ver mist. Zes dagen geleden verdween een vijfjarig meisje uit Bloxwich. even eens in de buurt van de heide. Men vreest dat ook dit kind het slacht offer van misdaad is geweest. LIMA (Peru), 5-1. In het Noord- Peruaanse oerwoud van La Libertad zijn de ruïnes ontdekt van drie ste den, waar vermoedelijk het legenda rische Chachapyas-volk heeft ge woond. Twee van deze plaatsen wa ren door wallen omgeven. Men koes tert de hoop door deze archeologi sche vondst meer aan de weet te ko men over dit uitgestorven volk. Naar de mening van de Peruaanse oud heidkundige dr. Luis E. Valcarcel be tekent de vondst van de drie oer woudsteden het begin van een nieuw stuk Peruaanse geschiedschrijving. Dc Chuchapyas, die een blanke huid en blauive ogen hadden, lever den strijd met de Inca's nadat de Spaanse veroveraars naar Peru wa ren gekomen. Dc blootgelegde ruïnes bevinden zich tussen de beroemde dodenstad Pajaten en de vesting I<u- alb, in het oerwoud van de Andes rond San Marin en La Libertad. De expeditie die de ontdekking deed stond onder leiding van de politie commissaris Carlos Aliaga Silva. Men merkte aan de ruïnes van en kele gebouwen een duidelijke in vloed van de Inca's op. gen en zo een regeling van de kwes- tie-Vietnam door onderhandelingen te bevorderen. Het beroep is vervat in een brief van de Amerikaanse permanente afgevaardigde b(j de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, aan secretaris-generaal Oe Thant. Goldberg, die in het kader van het kortgeleden begonnen Amerikaanse „vredesoffensief namens president Johnson het Vaticaan, Rome, Parijs en Lenden bezocht, roept Johnsons brief van juli in herinnering waar in deze alle V.N.-leden verzocht hun invloed te gebruiken om onvoor waardelijke besprekingen tot stand te brengen. De Amerikaanse gedele geerde wijst er ook op dat Amerika duidelijk had gemaakt dat het bereid was onvoorwaardelijk samen te wer ken met andere leden van de veilig heidsraad bij het zoeken „naar een aanvaardbare formule voor het her stel van vrede en veiligheid in dat deel van de wereld". In de brief spreekt Goldberg de hoop uit dat de V.N.-organen en alle landen nu nog ernstiger zullen overdenken wat ze zouden kunnen doen om deze doel einden te helpen bereiken. Amerikaanse stappen Goldberg verklaart verder in zijn brief aan Oe Thant, dat Amerika in zijn streven naar vrede een aantal stappen heeft genomen die deels voortvloeien uit de Amerikaanse verplichtingen onder het V.N.-hand- vest en deels uit de oproepen die de paus en, Oe Thant kort voor Kerst mis tot Amerika en andere landen hadden gericht Amerika had al ge- i*eageerd op een wijze, die nog wat verder ging dan in de oproepen was gesuggereerd. President Johnson had boodschap pen en in sommige gevallen persoon lijke afgezanten gezonden naar de paus, Oe Thant en een groot aantal landen, om „ons verlangen naar een zo snel mogelijke vreedzame rege ling van het conflict te bevestigen" en om er nog eens met nadruk op te wijzen dat Amerika alles wat in zijn macht ligt wil doen om dat conflict van het slagveld naar de conferen tietafel te verplaatsen. In dit ver band warén de bombardementen op Noord-Vietnam na het kerstbestand niet hervat, aldus Goldberg. I)it nummer bestaat uit 8 pagina's y Wanneer de erfenis klein is X. worden gewoonlijk grote ogen en grote monden opgezet. u Verleden jaar zijn in de V.S. on geveer 12.000 mensen bij branden om hel leven gekomen, zo is woensdag bekendgemaakt. Gemeenten wél bij vooroverleg betrokken ZIERIKZEE, 5-1, In een 15 pa- gina's tellend advies heeft de Provin ciale Planologische Commissie voor Zeeland thans geantwoord op de in totaal ongeveer honderd bezwaar schriften (uit alle delen van de pro vincie) tegen het ontwerp facet streekplan waterwinplaatsen Zee land. Onder de bezwaarschriften waren ook die van het gemeentebestuur van Westerschouwen, de N.F.O. afdeling „Schouwen", de Vogelwacht „Schou- wen-Duiveland", N.V. Landgoed Slot Haamstede, Waterleidingmü. „Schou- wen-Duiveland" en enkele in de Westhoek wonende particulieren. Naar aanleiding van het bezwaar schrift van de gemeente Wester schouwen, waarin o.m. de vraag wordt gesteld of het vaststellen van een dermate uitgestrekt bescher- mingsgebied als in het ontwerp is neergelegd wel strikt noodzakelijk is, antwoordt de commissie dat er bij de opstelling van uitgegaan is dat het huidige waterwingebied dient te worden gehandhaafd en dat derhalve beschermende maatregelen in het belang van de volksgezondheid nood zakelijk zijn. De door de gemeente gegeven beschouwing over de water voorziening in de toekomst acht de commissie „niet ter zake dienende". Het vooroverleg Op de klacht dat de betrokken ge meentebesturen, op wier gebied i.v. m. het streekplan beschermende maatregelen zullen worden gelegd, niet bij het overleg voorafgaande aan het ontwerp betrokken zijn geweest antwoordt de commissie het onduide lijk te vinden hoe het gemeentebe stuur kan stellen niet betrokken te zijn geweest bij dit overleg. „Het concept is", aldus het advies, „aan het gemeentebestuur toegezonden met verzoek om opmerkingen, ter wijl tevens is aangeboden de plan nen mondeling toe te lichten. De conclusie dat aan de door de raad ingediende bezwaren geen aandacht is geschonken, kan geheel voor reke ning van de gemeente worden gela ten". N.F.O. „Schouwen" Op het bezwaarschrift van de N.F. O.-afdeling „Schouwen", waarin o. m. werd gesteld dat het voor de door het streekplan benadeelde fruittelers onmogelijk is geworden de in hun bedrijven geïnvesteerde bedragen vrij te krijgen voor stich ting van een nieuw bedrijf op betere grond, antwoordt de commissie dat door het facet-streekplan geen voor schriften worden gegeven ten aan zien van de wateronttrekking aan de bodem (waarop de N.F.O. uitvoerig had gewezen) doch dat uitsluitend dc bescherming van het water uit het oogpunt van de volksgezondheid wordt beoogd. „Verandering van de begrenzing van het beschermingsgebied (in het bezwaarschrift foutief genoemd wa terwingebied) langs het duingebied van de Zeepe is", aldus vervolgt hel advies, „uit beschermt ngsoogpunl niet mogelijk. In overweging wordt gegeven het bezwaarschrift, dat tii- dig is ingekomen, ontvankelijk doch ongegrond te verklaren". Vogelwacht „Schouwcn-Duivcland" De vogelwacht „Schouwen-Duive- land" wees in het door haar inge diende bezwaarschrift mol klem op het gevaar van wateronttrekking als voorgesteld in het facet-streekplan voor het voortbestaan van de huidige flora en fauna in het duingebied. De commissie antwoordt hierop dat door het facet-streekplan geen voorschriften worden gegeven ten aanzien van wateronttrekking aan de bodem en dat dit ten onrechte in het bezwaarschrift is aangenomen. Het plan beoogt naar de mening van de commissie uitsluitend be scherming van het water uit het oogpunt van volksgezondheid. Het door de Vogelwacht ingediende be zwaarschrift wordt ontvankelijk doch ongegrond verklaard. Overige bezwaarschriften Op een door de Stichting Renesse ingediend bezwaarschrift, waarin o. m. bezwaar werd gemaakt tegen ar tikel 5 lid 1 van de verordening waarin geldt dat als beschermingsge bied Ha aangeduid gebied slechts be bouwd mag worden als hier een ge floten riolering is aangebracht, ant woordt de commissie het volkomen normaal te vinden dat in een derge lijk groot te bebouwen gebied een ri olering wordt vereist. Voor de reali sering van bestaande plannen zal ontheffing noodzakelijk zijn. Finan ciële gevolgen hiervan die buiten het normale uitgaan sluiten beroep op de schadevergoedingsverordening in zich. De commissie adviseert het bezwaarschrift, dat tijdig is ingeko men, ontvankelijk en gedeeltelijk ge grond te verklaren. Het door de N.V. Waterleiding maatschappij „Schouwen-Duiveland" ingediende bezwaarschrift, waarin de maatschappij stelt het noodzake lijk te achten dat een zo groot moge lijk gedeelte van het gebied tussen het Zeepe, de Verklikker en Biester- veld bestemd wordt tot bescher mingszone I i.p.v. II. wordt ontvan kelijk en gedeeltelijk gegrond ver klaard. De commissie ziet geen aan leiding wijzigingen aan te brengen in de beschermingsgebieden, waarbij zij refereert aan de beslissing van de Kroon ten aanzien van het Streek plan Schouwen-Duiveland. Onderstaand kaartje brengt het facet-streekplan waterwinplaatsen Schouwen-Duiveland in beeld, waar over door verschillende organisaties (waaronder het gemeentebestuur van Westerschouwen) bezwaarschriften zijn ingediend bij G.S. vafi Zeeland. Het donker gearceerde gebied is be schermingsgebied 1, het daaraan grenzende met grove punt gearceer de gebied is beschermingsgebied 2. In deze beide gebieden mogen alleen dienstwoningen en bedrijfsgebouwen ten behoeve van de openbare drink watervoorziening worden gebouwd. De gronden in het met strepen gear ceerde gebied (o.a. omgeving Haam stede) mogen - behoudens goedkeu ring door het daartoe bevoegde ge zag - worden bestemd tot het stich ten of uitbreiden van een woonwijk of tot het oprichten van afzonderlij ke gebouwen mits deze voor de in gebruikneming kunnen worden aan gesloten op een riolering, waaruit geen voor de waterwinning schade lijke stoffen in de bodem kunnen dringen en welke loost buiten de be schermingsgebieden. v/AT 1EQT DE bilt BONN. De voormalige bondskanselier vb^iccst-Duitsland Konrad Adenauer ontvangt gelukwensen van de voorzitter van de S.P.D., Willy Brandt (l.), tijdens een receptie ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag. Joseph Kennedy, de vader van wijlen president Kennedy, heeft woensdag een lichte hartaanval ge kregen, teen hij in het zwembad van zijn buitenhuis te Palm Beach zwom Ongeveer dezelfde temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met opklaringen; over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost; vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst; mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46. Maan op 16.49, onder 9.28. Volle maan: 7 jan. te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 jan. 3.02 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 jan. 2.48 v.m. 15.07 n.m. Springtij: 9 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven een groot deel van Europa is een krachtig hogedrukgë- bied aanwezig. Het strekt zich uit van noord Rusland naar Duitsland, waar de luchtdruk tot boven 1040 mb. is gestegen. De invloed van cceaanstoringen komt niet verder dan de Ierse zee en het noorden van de Noordzee. Het droge weer in onze omgeving duurt daarom voort. De vorst is in Scandinavië belangrijk afgenomen, maar in Duitsland kwam in de afge lopen nacht tijdens helder en wind stil weer plaatselijk strenge vorst voor. In ons land was de vorst slechts licht, hetgeen samenhing met bewol king en een overwegend matige zuidoostelijke wind, die een belang rijke temperatuurdaling verhinder de. Ook in de komende nacht zal er in ons land niet meer dan lichte vorst voorkomen, terwijl morgen overdag de temperatuur weer tot enkele graden boven het vriespunt zal stijgen. Russische treiler vergaan; veertien vermisten LONDEN, 5-1. Een Russische trei ler is woensdagavond nabij de Far- oër, ten noorden van Schotland, ver gaan, zo blijkt uit radioberichten. Tien opvarenden werden uit het ijs koude water gered. Veertien man zou neg worden vermist. Westdnits politieman bekent groot aantal bankovervallen OLDENBURG, 5-1. De maandag bij een bankoverval gegrepen 51-ja rige Hamburgse politieman Hugo Alffke iheeft woensdag bekend, nog tien gewapende bankovervallen, twee inbraken in juwelierszaken en vier autodiefstallen te hebben ge pleegd. Bij zijn overval op het filiaal van de Oldenburgse Bank in Del- menhorst, maandag, werd hij door een aantal bankemployé's na een wilde worsteling gearresteerd. Daar bij liep Alffke ernstig schedel- en oogletsel op. Hij werd overgebracht naar de ziekenhuisafdeling van de gevangenis in Lingen. 23 jaar ondergedoken MOSKOU5-1. Vader en zoon lwa- nov, die in de laatste wereldoorlog jnct de Duitse bezetters gecollabo reerd hebben en op het eind van de oorlog gedeserteerd zijn, hebben zich 23 jaar lang in de bossen van het ge bied van Pskov bij Leningrad schuil iveten te houden. Dit meldt Rode Ster, het blad van het Russische leger. De Iwanovs hadden al die jaren in jachthutten geleefd. DEIN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Schuitemaker (PvdA) heeft er in schriftelijke vragen aan dc minister van verkeer en waterstaat op aange drongen hoge prioriteit te geven aan oplossing van het vraagstuk van de waterbeheersing, opdat grote delen vart het land eindelijk van de jaren lang optredende wateroverlast zullen worden verlost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1