laatste VAN NELLE geurige Kentucky tabak en niets dan dat!zoveel méér aroma, zoveel béter gemêiangeerd... een wereld van rook genot kreeg, met het stempel van „De Weduwe", een wereldreputatie ADVERTENTIE SUCCESJES Diversen: Schakelt u over van vaste brandstof op olie? Ook dan kunt u terecjit bij Moerland. Lammermarkt 10. Zierikzee, tejef. 2358 - Kolen, olie, gas. H.H. veehouders! Wij ver zongen de klauwep' van uw melkvee. J. FltkXveert, telef. (0J134J44?. Njeuwerkerk. Vermager ?onder moeite met Gracïal, 50 dragees f 2,35. Bij qpoth. en drogist. Gebruikt dag in dag uit Shell-produkten! De Braai, Nieuwerkerk, tel. (01114)377. Bezoekt vrijblijvend onze showroom voor woningin richting met meer meubelen voor uw gej<}! Woninginrich ting J. C. Paauwe, telef. 469, Zdfcnemain?1. LAND- EN TUINBOUW ZIERIKZEE, 3-1. Voor het in passen van tuinbouwteelten in het akkerbouwbedrijf kunnen slechts al gemene richtlijnen worden gegeven. Waar de teelt van landbouwgewas sen hoofdzaak blijft, kan de teelt van één cf meer tuinbouwgcwassen geen grote verbetering geven van de fi nanciële resultaten, daar men slechts extensieve teeltmetoden zal kunnëh toepassen. Tot deze conclusie komt de heer M. Wattel, hoofdassistent A bij de Rijkstuinbouwivoorlichtingsdienst te Goes in het pas verschenen boekje „Landbouwaktualiteiten in Zeeland 1965". In de kleinere landbouwbedrijven waar men wil omschakelen naar tuinbouwteelten als hoofdzaak, wordt men hierin bemoeilijkt door het ge mis aan tekeningen en teeltrecht. Men zal een teeltplan moeten op- steLlen met gewassen uit de groepen groente, kleinfruit en bloembollen. Gewassen die in de wintermaanden zouden kunnen zorgen voor een goe de arbeidsbenutting, kunnen door ge mis aan erkenning niet in het teelt plan worden opgenomen. Het volgen van speciale kursussen voor oude ren, tot het zich eigen maken van de nodige vakkennis en het verkrij gen van de vereiste erkenningen, kan voor velen als zeer urgent worden geacht. Bij de omschakeling van landbouw naar tuinbouw zal een persoonlijk advies van groot belang kunnen zijn. Het gemeentebestuur van de Bel gische badplaats Lombardzijde heeft het ministerie van openbare werken gewaarschuwd, dat de zee de dui nenrij binnenkort zal kunnen door breken. Ook door de stormen van de laatste tijd hebben de golven de dui nen steeds verder ondermijnd. LAND- EN TUINBOUW Landbouwaktualiteiten in Zeeland in 1965 ZIERIKZEE, 3-1. Dezer dagen ver scheen, op fraaie wijze uitgevoerd, 'het boekwerkje „Landbouwaktuali teiten in Zeeland 1965", een uitgave van de rijkslan'dbouwkonsulent- schappen Axel en Goes, de gezamen lijke Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting op de Zeeuwse Eilanden en de Stichting ter Bevordering van 'het Landbouwkundig onderzoek in Zeeuwsoh-Vlaanderen. Aan deze rijk geïllustreerde publikatie hebben versohillende gastmedewerkers een bedrage willen verlenen. De redak- tie was in 'handen van de heren Hoekstra en Luijendijk. Enkele van de behandelde onder werpen zijn: „De ontwikkeling van de landbouw in Zeeland", „Graan- stro", „Plassen op 't land", „Grond onderzoek en advies", „Onkruidbe- strijding en plantenziekten", „Re cente ervaringen bij de uienteelt", „Tuinbouw in het 'kleinere akker- bouwbedrijf", „Voortplanting en fok kerij in de rundveestapel", „Mecha- nisatie-varia" en „Aardaappelbewa- •ring". Getiteld „De betekenis van de landbouw voor de maatschappelijke ontwikkeling in Zeeland" is een ar tikel van drs. M. C. Verburg, direc teur E.T.I. voor Zeeland. In deze be langwekkende bijdrage wordt o.a. gesteld dat een stijgende produkti- viteit 'in de landbouw van funda menteel belang is voor de ekonomi- sche groei, zowel in nationaal als re gionaal opzicht. Het groeiprobleem is het centrale ekonomische vraag stuk van onze tijd. De landbouw neemt een strategische positie in. In „Landbouwaktualiteiten" van 1964 gaf de heer Wattel enkele alge mene richtlijnen over tuinbouw in het landbouwteeltplan. Aansluitend daarop geeft de schrijver in het thans verschenen nieuwe jaarboekje meer konkrete mogelijkheden aan voor „Boeren met een bedrijf van 2 tot 10 ha". Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. Nederland 1. Klaas Vaak, het weekjournaal voor ge hoorgestoorden en de nieuwe Engel se lessen van Walter en Connie vor men samen het voor avondprogram ma. Na het journaal gaat de NCRV verder met Huwelijksvoorwaarden, de serie, die Martie Verdenius uit het Engels vertaalde en voor Neder- Idan aanpaste. Geen erg overtuigen de serie tot nu toe, want de ont vangst is niet best. Deze keer wil Mieke een feestje vieren. Het is nl. een jaar geleden, dat ze zich met Max verloofde. Maar Max is de da tum helemaal vergeten en merkt zelfs niet eens op, dat Mieke hem een handje wil helpen om zijn her innering op te frissen. Het loopt uiteraard weer allemaal fout, want dat hoort nu eenmaal bij zulke se ries, die zogenaamd „uit het leven zijn gegrepen" maar die hoegenaamd niets met de werkelijkheid te maken hebben. Naast Maxim Hamel en Mieke Bos wbrken deze keer mee Thorm Keiling en Ben Hulsman. Iets meer ernst bij het volgende pro gramma: de derde aflevering van de reeks documentaires, die Nico van Vliet en Didier van Koekenberg in Zuid Afrika maakten. Een degelijk opgezette en met veel zorg uitge werkte reportageserie. Vervolgens voor de tweede maalleen belevenis van Inspecteur Wanninger. Een min of meer komische detectiveserie. De inspecteur gaat deze keer op pad als boer. Hij gaat naar een afgelegen dorpje, waar de bewoners nog aan heksen geloven en een vrouw willen verbranden. Attentie sluit de avond af. Nederland 2. De politiemannen Toody en Muldoon blijven nog maar rondtuffen in hun Car 54. De VPRO opent het tweede net programma met dit tweetal. WOENSDAG. Nederland 1. Klaas Vaak en de Franse les openen het avondprogramma, dat tot de klok van acht uur wordt vervolgd door ZOO ZOO, het dierenprogramma van de gebroeders Jan en Antoon van Hooff. Ze richten hun aandacht deze keer helemaal op het dresseren van wilde dieren, dat niet alleen in het circus, maar ook in tal van dieren tuinen wordt gedaan. Een bijzonder interessante aflevering belooft dit te worden. Na het journaal en Televi- zier gaat The Saint weer een avon tuur beleven. Hij bemoeit zich deze keer met een bende valse munters, die hem het vuur heel na aan de schenen leggen. Hoe zwaar de strijd voor Simon wordt, leert ons de titel van de aflevering „De misdaad van de eeuw". Het programma Pan de AVRO wordt besloten met een afle vering van Danstest '66. Met Elisa beth Mooy als gastvrouw en het or kest van Willy Schobben dansen pa ren uit Drente en Overijssel in zaal Odeon te Zwolle. Albert van hingen is als van ouds wedstrijdleider. Nederland 2. Als opening van het tweede net programma brengt de KRO de serie „Onze man inde correspondent in Keulen komt aan het woord. KERKNIEUWS Eén Christen op elke drie wereldburgers De Evangelische Kerk in West- Duitsland iheeft een 'berekening laten maken van het aantal belijders van wereldgodsdiensten. Volgens deze berekening vormen de christenen met 877 miljoen mensen de grootste godsdienstige groepering in de we reld. Daarop volgende Islamieten met 427 miljoen, de hindoes met 300 miljoen, de aanhangers van Confu cianisme eveneens met 300 miljoen, de boeddhisten met 190 miljoen, de Taoisten met 30 miljoen en de belij dende Joden met 13 miljoen. De aan hangers van regionale stamgddsdien- sten worden op 140 miljoen geschat. Van de 877 miljoen christenen zijn 500 miljoen katholieken - een getal dat ongeveer overeenkomt met dege nen, die opgaven geen godsdiensLie 'belijden - 256 miljoen protestanten, 97 miljoen Grieks-orthodoxen en 24 miljoen ahristener. die tot kleine kerkgenootschappen behoren. TEL AVIV. In alle synagogen van Israël zijn de slachtoffersvan de nazi's 'herdacht. Twintig studenten hielden een betoging voor de West- Duitse ambassade in Tel Aviv. BANGOEI. In de centraal Afri kaanse republiek heeft de militaire bevelhebber, kolonel Bokassa, de re gering van president David Dacko afgezet en zelf de macht in handen genomen. Het legaat van Pieter Moggè en de legende DREISCHOR, januari. Op 6 no vember 1756 overleed te Den Haag, waar hij toen als lid van de Staten Generaal vertoefde, Mr. Pieter Mog- ge. Hij werd daarna in de Ned. Her vormde kerk te Dreischor begraven. Daar werd te zijner nagedachtenis een sierlijke graftombe opgericht. Voor de bezoekers van de inmid dels fraai gerestaureerde, kerk van Dreischor valt het pompeuze praal graf direkt op en mr. Pieter Mogge van Renesse, ambachtsheer van Dreischor, toont hun een fier en zelfbewust gezicht. Hij was dan ook een man van aanzien, in 1698 te Zie- rikzee geboren, bekleedde hij een lange reeks eervolle ambten, tot hij in ongenade viel. Toen hij in 1756 overleed - kinderloos - en men zijn testament opende, bleek hij een ver mogen van 70.000 Vlaamse ponden (circa 420.000 gulden) aan zijn ge boorteplaats te hebben vermaakt met de bepaling dat er binnen de drie jaar een universiteit voor Zierikzee van moest worden gebouwd. De vroedschap was echter te laks, de Staten van Holland, mogelijk be vreesd voor de toekomst van Leiden, rekten de zaak, de schenkingsdatum verviel en Zierikzee kreeg geen uni versiteit. Nu had er een armenkinderhuis gebouwd moeten worden, maar ook daarvan kwam niets terecht. Ten slotte gebruikte men de rente van de Engelse fondsen waaruit het le gaat bestond - ter aflossing van de schulden, ontstaan door de restaura tie van het stadhuis, om predikanten te betalen en visserijbelangen te die nen, zodat in 1846 Mogge's legaat tot 10 pet. van het oorspronkelijke be drag was ingekrompen. Ér gaat in Dreischor een legende, die vertelt dat het witte marmeren gezicht van de milde schenker op zijn praalgraf op sommige ogenblikken van kleur ver andert en rood wordt, vuurrood. Van toorn en verontwaardiging Een menselijke, wellicht al te menselijke legende. Flitsen uit het buitenland PEKING. De Chinese regering heeft de regering van India er in een nota van beschuldigd, dat zij het de bat in de V.N. over de kwestie-Tibet heeft misbruikt om „haar anti-Chi- nese lastercampagne op te voeren". CAIRO. De V.S. zullen de Ver. Arabische Republiek gedurende zes maanden tarwe en andere levens middelen leveren ter waarde van 55 miljoen dollar. De desbetreffende overeenkomst is maandag in Cairo getekend. SYDNEY. Op de Australische we gen zijn in 1965 3.170 mensen om het leven gekomen - ongeveer tweehon derd meer 'dan vorig jaar en meer dan ooit tevoren. DJAKARTA. President Soekarno heeft wederom een beroep gedaan cp de Indonesische leiders hun on derlinge geschillen te laten rusten met het oog op de zeer moeilijke si tuatie waarvoor het land zich in het nieuwe jaar gesteld ziet. CHAMONIX. Twee Tsjeeihoslo- waakse ijshockeyspelers, Ivan Guri- ca en Pavel Lang, die als leden van de militaire ploeg Dukla-Kosice in Chamonix 'hebben gespeeld, hebben besloten in Frankrijk politiek asiel te vragen. KITWE (Zambia). President Ka- cenda van Zambia heeft het aanbod van premier Smith van Rhodesië om de 'levering van olie aan Zambia te hervatten, van de hand gewezen. Smith ihad ook aangeboden een ein de te maken aan de nieuwe heffin gen op de uitvoer van kolen naar Zambia. DJAKARTA. Volgens majoor San- toso, de commandant van 2000 man parachutisten die vrijdag na een ak- tie van'drie maanden tegen commu nisten en aanhangers van de miluk- te staatsgreep in midden-Java in in Djakarta terugkeerden, waren „alle leiders (van de mislukte staats greep) gevangen genomen of gedood" aldus mel'dt Antara. TEL AVIV. Mevrouw Golda Meir, minister van buitenlandse zaken van Israël sedert 1956, zal niet als zoda nig meer deel uitmaken van de re- gèringsploeg welke Levi Esjkol, de aangewezen premier, deze week aan het parlement zal voorstellen. BONN. De 54-jarige Westduitse advocaat dr. Herbert Zimmermann, die er van wordt beschuldigd in Bia- lystok twintigduizend mensen te 'hébben vermoord, 'heeft in zijn wo ning in Bielefeld zelfmoord gepleegd enige minuten voordat 'hij in 'hechte nis zou worden genomen. BIRMINGHAM (Engeland). In Nu neaton bij Birmingham zijn op een oudejaarsbal drie jongemannen en eên meisje om 'het leven gekomen doordat een balkon met mensen op de dansvloer stortte. SEOEL. Bij sneeuwstormen voor de kust van Korea zijn donderdag 45 vissers bij drie scheepsongelukken omgekomen. PARIJS. De Franse president heeft in een nieuwjaarstoespraak tot buitenlandse diplomaten in Parijs gezegd dat de vrede slechts zou kun nen worden hersteld door contacten tussen alle 'belanghebbende partijen en mits alle partijen inmenging op vreemd grondgebied zouden staken. PNOMPENH. Tussen Cambodjaan se en Thailandse militairen is het in het grensgebied bij Osmach tot nieuwe gevechten gekomen. Volgens in Pnompenh ontvangen berichten schoten Thailanders niet mortieren op de Cambodjanen. Woensdag de den' zich 'hier ook al gevechten voor. De Zierikzeesche Nieuwsbode hét streekblad van Schouwen-Duiveland 31. Op Agua's mededeling dat de christen- kolonie Agnot geheel door de Mongolen verwoest was, wist Aram een ogenblik niet wat hij moest zeggen. „Het zijn bloeddorstige duivels, heer", zei de dienaar. „Het mag een wonder heten als wij hen nog ontkomen. Deze kelder- schuilplaats kan niet lang aan hun aan dacht ontgaan, vrees ik. Het is een onaan- name gedachte", zei Agua, de altijd be zorgde, „dat ik hier vermoedelijk om zal komen terwijl er voor het eerst van mijn leven geld voor mij klaar ligt in Genua. Persoonlijk ben ik van mening, dat wij deze stad al veel eerder hadden moeten ontvluchten Aram stond plotseling op. „Agua!", zei hij scherp, „wat is er van de jonge vrouw van de gezant geworden? Ilebt gij Perguye nog gezien?" „Ik had haar verzocht bij mij in dc buurt te blijven, maar ik verloor haar in het krijgsgewoel, toen ik u zocht te redden". „Dan hebben dc Mongolen haar in han den - als zij nog leeft", zei de avonturier, de hand aan zijn zwaard slaand. „Agua!" Maar de hagedis was plotseling naar de keldertrap geslopen en luisterde scherp. „Stil heer", fluisterde hij toen. „Buiten na deren voetslappen DE GOUDEN HORDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5