DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vervoersstaking in New York zonder een verkeerschaos Staatshoofden van India en Pakistan in Tasjkent (Sowjet-Unie) Russische studenten „liberaal" blad uit gaven clandestien Financiële uitkomsten P.T.T. in 1965 niet ongunstig Leger aan de macht in Opper-Volta Zware sneeuwval in noord-Europa Strijd om rijstoogst in Vietnam Vakbeweging tegen werving en toeloop van buitenlandse arbeiders Voorzitter Zeeuwse K.V.K. kritiseert het overheidsbeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag I januari 1066 122ste jaargang Nr. 19917 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken tt, Zierikzoe, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2116. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. OlltO-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Sportleven op Schomven-Diiiveland in 1965 Velen bleven liever thuis. NEW YORK, 3-1. - Het ochtend spitsuur in New York is maandag verlopen zonder de verkeerschaos waarvoor men vreesde met het oog op de staking by het openbaar ver voer. Veel bewoners van de buiten wijken gaven gehoor aan het advies van burgemeester John Lindsay, lie ver thuis te blijven dan met de eigen auto naar het werk te gaan. Het verkeer op de hoofdwegen naar Manhattan werd al vroeg druk, maar later werd 'het normaal voor een werkdag. De verkeerspo litie liet weten dat het voor het ogenblik niet nodig was, met-es sentiële voertuigen uit Manhattan te weren, een maatregel die de bur gemeester als mogelijkheid had ge opperd. New Yorks' bussen en onder grondse alleen al brengt in een normaal spitsuur 9500 reizigers per minuut naar Manhattan. De vak bond van het gemeentelijk ver voerpersoneel, 35.000 leden tellend, kondigde de staking al' om kracht bij te zetten aan eisen inzake een loonsverhoging van dertig procent en een vierdaagse, werkweek van twke-en-Jdertig uur. Deze eisen werden zondagavond drastisch af gezwakt, maar de directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf, Joseph O'Grady, ging daar niet cp in. Het gebaar van de vaikbond was vol gens 'hem niet te goeder trouw. Miljoenen New Yorkers begaven 2ich maandag op de fiets, liftend of te voet naar 'hun werk. Enkele honderdduizenden bleven thuis. Rolschaatsen Grote hilariteit veroorzaakten 2. niet meer zo jonge mannen, die zich op rolschaatsen voortbewogen, maar deze wijze van verplaatsing - aanbevolen door een krant - had niet veel aanhang. Vreemd genoeg was het midden op de dag niet moeilijker een taxi te bemachtigen dan onder normale omstandigheden (er rijden ongeveer 13.000 taxi's in New York). Het merendeel van de warenhuizen was ondanks het gro te aantal thuisblijvers, open. Niet temin zal de staking hetNewYork- se bedrijfsleven naar schatting 40 miljoen dollar per dag kosten. Zo moest een aantal restaurants de deuren gesloten houden bij gebrek aan personeel. De twee grote ef fectenbeurzen van de stad gingen op de normale tijd open maar de katoen- en wolbeurzen bleven dicht Bij de New Yorkse banken ont stond enige stagnatie. Het is de eerste volledige staking bij het New Yorks openbaarvervoerbedrijf in zijn driehonderdjarig bestaan. Tot het laatste ogenblik heeft nie mand willen geloven dat het zover zou komen. In de dertig jaar dat hij aan het hoofd staat van de vak bond van vervoerspersoneel had Michael Quill steeds de uiterste maatregel vermeden. Intussen heeft een New Yorkse advocaat, een ze kere Gerald Kearnye, een eis tot 25.000 dollar schadevergoeding in gediend tegen Quill, die volgens hem een onwettige staking heeft afgekondigd. Doordat er geen bus sen of treinen reden bleven zijn (Kearney's) cliënten nu weg. Wint Kearney deze zaak dan staat voor acht miljoen andere New Yorkers de weg open tot het indienen van soortgelijke eisen. NIEUW DELHI, 3-1. Premier Sjastri van India is maandag naar Tasjkent, in de Sowjet-Republiek Oezbekistan, vertrokken. Hy zal daar het Pakistaanse staatshoofd, president Ajoeb Chan ontmoeten. Beide mannen zuilen trachten hun landen, na jarenlange twisten over Kasjmier, nader tot elkaar brengen. Ook de Indiase minister van bui tenlandse zaken, Swaran Singh en diens ambtgenoot van defensie, Cha- van, hebben zich naar Tasjkent be geven. President Ajoeb Chan is inmiddels in Tasjkent aangekomen. Hij was in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken, Bhoetto, de mi nister van handel en adviseur in mi litaire zaken Ghoelam Faroeqoe als mede de minister van voorlichting, Khwajah Sjajaboeddin. Op het vliegveld van Tasjkent was een gewichtige Russische delegatie van ontvangst aanwezig. Hiervan maakte onder meer deel uit premier Kosygin, minister van buitenlandse zaken Gromiko, minister van defen sie Malinovsky en de voorzitter van de opperste Sowjet van Oezbekistan. Jadgar Nasriddinova. Nieuwe overval op Brusselse juwelierszaak BRUSSEL, 3-1. Brussel heeft in het nieuwe jaar nu reeds zijn eerste gewapende overval. Maandagochtend is in een winkelstraat in het centrum van de stad voor verscheidene hon derdduizenden Belgische franken uit een juwelierszaak ontvreemd. De twee bandieten, die Spaans spraken, dwongen met een revolver een verkoopster achter de toonbank op de grond te gaan liggen. Met een veertigtal kostbaarheden, die zij be machtigden na een vitrine te hebben ingeslagen, maakten zij zich met een auto uit de voeten. MOSKOU, 3-1. Een aantal Rus sische jongeren, voor het merendeel studenten in de chemie en laboran ten van chemische instituten, zijn in november van het vorig jaar door een rechtbank in Leningrad tot vrij heidsstraffen veroordeeld wegens het uitgeven van twee nummers van een Clandestien „liberaal" blad. Dit is eerst maandag uit betrouwbare Rus sische bron vernomen. De hoofdfiguur in deze groep zou zijn veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf, acht van ziin mede- DEN HAAG, 3-1. De financiële uitkomsten van de P.T.T. in 1965 hebben zich ongunstig ontwikkeld ten opzichte van de raming voor dat jaar. Het bedrijfsresultaat zal on geveer 35 miljoen gulden slechter uitvallen en het zal ongeveer 60 mil joen gulden bedragen. Dit heeft prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal van de P.T.T. tydens zijn nieuw jaarsrede meegedeeld. Het exploitatieresultaat van alle bedrijfsonderdelen samen komt uit op enkele miljoenen guldens verlies. Het positieve eindresultaat is dan ook geheel te danken aan het saldo overige baten en lasten van ongeveer 62 miljoen, dat buiten de eigenlijke exploitatie werd verkregen. Deze ontwikkeling, aldus prof. Bast, is na genoeg geheel het gevolg van de se dert de opstelling van de herziene raming tot stand gekomen loonsver hogingen. De post heeft in het afgelopen jaar geleden dan in 1964. De telefonie een even hoog of iets hoger verlies boekte een wat beter resultaat, de telegrafie eveneens een iets beter re sultaat en de postcheque en giro dienst een gunstiger resultaat. Vol gens prof. Bast steeg de omzet van het bedrijf tot ongeveer 1,35 miljard gulden en het rendement van het opererende kapitaal bedroeg over 1965 4,9 procent. Tarie fverhogingen? Prof. Bast acht het zorgelijk dat in de algemene ontwikkeling geen ver betering te zien is. De kostenstijgin- gennb lijven de verhoging van de produktiviteit aanzienlijk overtref fen; een effect van een tariefverho ging is weer snel achterhaald door dat van verdere kostenstijgingen. Wanneer in de toekomst geen ma tiging in de loonkostenstijging kan worden bereikt, moet rekening ge houden worden met een reeks op eenvolgende tafiefverhogingen. DORDRECHT. Het vernielde ketelhuis van het chemische bedrijf Che- faro aqn de Kilkade. Door de ontploffing is brand ontstaan. Tenminste zeven personeelsleden liepen verwondingen op. plichtigen zouden straffen variërend van twee tot vijf jaar hebben gekre gen. De jongelui, aldus genoemde bron, hadden een geheime organisatie op gebouwd welke ongeveer 250 2eden telde. In een clandestiene drukkerij werd hun orgaan gedrukt. Geïnspireerd door de ideëen van de beroemde Russische revolutionair Alexander Hertzen, die in de 19e eeuw leefde en wiens nagedachtenis in de Sowjet-Unie hoog wordt ge- eerd, hadden de samenzweerders geen bezwaar tegen het communis tische beginsel, maar wel tegen zijn huidige vorm in de Sowjet-Unie en tegen de naweeën van het Stalinis me. Zij wensten meer vrijheid van uitdrukking en gedachten. LONDEN, 3-1. Noord-Europa heeft te lijden van zware sneeuwval. In Noorwegen en Zweden ligt een dik pak sneeuw. Het verkeer is vol komen ontwricht. Treinen konden 2ich niet door de vaak drie meter dikke sneeuwlaag plogeen. Op de bijzonder gladde we gen slipten vele auto's waardoor on gelukken onvermijdelijk waren. In Zweden vond men het lijk van een 72-jarige man, die vlak bij zijn wo ning was dood gevroren. In de Oost zee moesten ijsbrekers worden inge schakeld om vaargeulen vrij te hou den. In Stockholm werden ruim 1.000 sneeuwruimers ingezet. In Denemar ken zijn honderden auto's in de sneeuw achtergelaten. De treinen re den niet. De laagste temperatuur werd in Karasjok in noord-Noorwe- gen gemeten. Het was daar 43 gra den Celcius onder nul. ABIDJAN, IVOORKUST, 3-1. Vol gens een later bevestigd bericht van diplomatieke zijde in Abidjan heeft Vin' cle Westafrikaans» republiek Opr per-Volta het leger maandag de macht op zich genomen nadat die zelfde dag een algemene staking was gehouden, volgend cp onlusten in het weekeinde. In een hoofdstad van Opper-Volta, Oeagadoegoe, zou een zekere luite nant-kolonel Sangoele Lamizana be- togevs hebben gekalmeerd door ze toe'te roepen: „Overeenkomstig de Scooterrijder verongelukt DEN HAAG, 3-1. Maandagmor gen vroeg is in het ziekenhuis Zuid- wal overleden de 21-jarige leerling tekenaar Frits van Dalen uit Den Haag. Hij is bezweken aan de ver wondingen, die hy bij een verkeers ongeluk in de nieuwjaarsnacht op liep. Frits van Dalen reed 's nachts om half een met zijn verloofde, de 17- jarige mej. A. V. W., op de scooter. Op het kruispunt Viaductweg- Fruitsweg werd hij aangereden door een personenauto, die plotseling linksaf sloeg. De bestuurder van de auto heeft zich om het ongeval niet bekommerd en reed door. De heer Van Dalen en zijn verloofde werden ernstig gewond in het ziekenhuis op genomen. wens van het volk zal het leger de verantwoordelijkheden op zich ne men". Volgens een eerder bericht uit Op- per-Volta hadden stakers maandag woelige betogingen gehouden tegen het bewind van president Maurice Yameogo, daarbij spandoeken mee voerend waarop stond: „Het leger aan de macht". Yameogo had zondag de noodtoe stand afgekondigd en de algemene staking verboden. Opper-Volta is een voormalige Franse kolonie in West- Afrika met ongeveer vier en een half miljoen inwoners. In het aangrenzende Dahomey heeft vorige maand de opperbevel hebber van de strijdkrachten, gene raal Soglo, de macht aan zich ge trokken. SAIGON, 3-1. De strijd om de rijstoogst in de delta van de rivier de Mekong, is volgens een Ameri kaanse woordvoerder, in het nadeel van de Vietcong geëindigd. Een et maal lang werd tussen de rijstvel den verwoed slag geleverd. Zon dagavond "toedroeg het aantal ge sneuvelde rebellen meer dan hon derd. Voorts werden ruim 500 ver dachte personen aangehouden. UTRECHT, 3-1. De opvatting van de raad van Nederlandse werkge versbonden, dat zowel de werving als de spontane toeloop van buiten landse arbeiders zonder meer ge handhaafd moet blijven, is voor de Nederlandse vakbeweging volstrekt onaanvaardbaar. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen heeft deze mening kenbaar gemaakt aan de Ne derlandse regering. NOG EERDER WASHINGTON, 3-1. 4.500 jaar voordat Columbus Amerika ontdekte waren daar al Ja panners geweest. Dit beweren de Amerikaanse anthropolo- gen Evens en Meggers in het tijdschrift Scientific Ameri can". Zij baseren zich op het feit, dat een aantal, in 1961 in Ecuador gevonden scherven aardewerk van 3.000 jaar voor Christus volkomen gelijk zijn aan het uit die tijd daterende Japanse aardewerk. Ook het bestaan van een zeestroming, die een boog van 13.000 km. dwars door de Stille oceaan beschrijft, maakt de gedachte aan een Japanse expeditie aannemelijk, temeer waar de Japanse vissers in die dagen gewend waren lange tijd op zee te vertoeven, aldus de Amerikaanse geleerden. MIDDELBURG, 5-1. De voort gaande styging van de vaste en on vermijdelijke kosten per produkt, het regeringsprijsbeleid en de internati- ontale marktverhoudingen acht de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor midden- en noord-Zeeland in Middelburg, de heer C. A. Kammeraad, de hoofdoor zaken van de bezorgdheid by de stu wende bedrijven (industriële produk- tlc, visvangst en landbouw). De in snel tempo voortgaande kos tenstijgingen kunnen slechts worden gecompenseerd door verhoogde pro duktiviteit en meer rationele pro- duktie die bij de bestaande arbeids tijden slechts bereikbaar zijn door diepte-investeringen uit beschikbare financiële middelen. Het prijsbeleid van de regering veroorzaakt echter dat het verschil tussen het totaal aan produktiekosten en de som van de opbrengsten per verkocht produkt steeds kleiner wordt, aldus de heer Kammeraad in zijn nieuwjaarsrede. Op de internationale markt zorgt de concurrentie er voor, dat de hoge produktiekosten onvoldoende door berekend kunnen worden. Ook op de thuismarkt doet zich deze situatie voor als gevolg van ingevoerde bui tenlandse produkten. Door een en ander slinkt de rentabiliteit per onderneming. Spreker ziet hierin ook de oorzaak van sluiting of opheffing van bedrij ven, z.i. een onontkoombaar gevolg van de ontwikkeling en de verhou dingen in en om de onderneming. Hij meent dat bij vele overheidsinstel lingen onvoldoende begrip bestaat van de betekenis van ons bedrijfsle ven in zijn huidige vorm. De om vang van de resultaten van het be drijfsleven is echter in sterke mate bepalend voor de staatsinkomsten, waaruit vele algemene belangen moeten worden gefinancierd. De heer Kammeraad acht zowel de regerings houding t.o.v. de kostenstijging als het uitgavenbeleid in zijn effect op de waardevastheid van de gulden zeer verontrustend voor het bedrijfs leven. Hel doen van uitgaven die de inkomsten en de produktiviteit te boven gaan is het overtreden van een elementaire economische wet. De K.v.K.-voorzitter vreest dat de gevolgen van deze overtreding lang zullen nawerken en voor ons allen op hoogst onaangename wijze voel baar zullen zijn. Veel goede onder nemingen zullen in de sub-marginale sfeer worden gebracht en onze van ouds internationaal gevestigde re putatie van goede financiers zou door dit beleid gevaar kunnen lopen. Dit nummer bestaat uit .6 pagina's In de rechtszaal van het ge- X weten wordt doorlopend zit- ting gehouden. Ij. WAT 1E0T DE bilt Dit deelt „Ruim Zicht", het offici ële orgaan van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, maandag mee. Het overlegorgaan heeft ook de aandacht gevestigd op de toenemen de moeilijkheden op het gebied van d|' hiiiisveiting en de maatschappij ke begeleiding van de gastarbeiders en op de onzekerheden die er. gege ven de massale ontslagen van de af gelopen weken, ten aanzien van de werkgelegenheid blijken te bestaan. Medio augustus 1965 heeft het overlegorgaan van de drie vakcen tralen de aandacht van de regering al gevraagd voor een aantal aspek- ten van de intrede, op grotere schaal dan vroeger het geval was, van bui tenlandse werknemers in de Neder landse samenleving. Het overlegorgaan sprak toen als zijn mening uit, dat een weloverwo gen en een goed gecontroleerd wer vingsbeleid en een weloverwogen be leid ten aanzien van de tewerkstel ling van de buitenlandse werkne mers buiten de officiële wervings campagnes om, noodzakelijk zouden zijn om eventuele excessen te kun nen voorkomen. Dit gold eveneens voor een gecoördineerd beleid met betrekking tot de huisvesting en de integratie van buitenlandse werkne mers. Het overlegorgaan heeft de rege ring thans laten weten, dat het drin gend gewenst is, het bestaande toe- la tings- en werkvcrgunningsbcleid - in het byzonder met betrekking tot de zogenaamde spontane toeloop - in nadere overweging te nemen. Later meer wind Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk droog weer, plaatselijk mist, temperatuur om het vriespunt tol lichte vorst en overwegend zwakke veranderlijke wind; later half tot zwaar bewolkt met moge lijk enige neerslag, temperatuur om het vriespunt en matige of vrij krachtige wind uit zuid tot oost. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 14.43, onder 7.07. 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.45. Maan op 15.37, onder 8.24. Volle maan: 7 jan-, te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 jan. 1.14 v.m. 13.40 n.m. 6 jan. 2.08 v.m. 14.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 jan. 1.04 v.m. 13.27 n.m. 6 jan. 1.56 v.m. 14.18 n.m. Springtij: 9 jan. In 1965 bijna 3.000 naturalisaties DEN HAAG, 3-1. In de loop van 1965 hebben 2.886 buitenlanders en slalenlozen door naturalisatie de Ne derlandse nationaliteit gekregen. Een deel van deze door de wet tot Neder lander geworden personen woont in de Nederlandse Antillen en Suri name. Het meest bekende geval van na turalisatie was dat van de heer Claus van Amsberg. De zaterdag jl. overleden oud president van Frankrijk, Vincent Auriol. is maandagochtend op de be graafplaats van Murct - een klein plaatsje ten zuidowesten van Tou louse - ter aarde besteld. Henri Louis Fentener van Vlis- singen heeft maandagavond Zwit serland weer verlaten, nu zijn vrij- geleide voor de periode rond de feestdagen is verstreken. AMSTERDAM. Op het Van Ben- ningenplein in Amsterdam is tijdens de jaarwisseling een brandweer ploeg van acht man die bezig was con straatbrand te blussen, door jon gelui gemolesteerd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1