DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wereldomvattende vredespogingen van de Verenigde Staten Malaria teistert Amerikanen in Vietnam Zeer hoog waterpeil in Limburg Nieuw gebouw Rijksarchief in Zeeland j In i x Nog meer overstromingen in Friesland? India en Pakistan China en de olie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19916 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vurigejaarwisseling te Zierikzee WASHINGTON, 2-1. De wereld omspannende diplomatieke vredes campagne, gelanceerd door Johnson om te laten zien dat Washington op recht naar vrede streeft, is zondag onverflauwd voortgezet. Zo had Averell Hamman in Nieuw Delhi een onderhoud met premier Sjastri van India. Harriman had Sjastri een uiteenzetting gegeven van het Amerikaanse standpunt in zake de strijd in Vietnam en volgens een Amerikaanse woordvoerder was het gesprek „zeer nuttig en construc tief" geweest. De Amerikanen von den het onderhoud daarom zo be langrijk omdat Sjastri maandag naar Tasjkent in de Sowjet-Unie gaat voor overleg met president Ajoeb Chan van Pakistan en premier Kosy- gin van de Sowjet-Unie. Mennen Williams, Amerikaans on derminister van buitenlandse zaken, belast met de behandeling van Afri kaanse aangelegenheden, heeft in Algiers gesproken met president Boumedienne van Algerië. In de loop van zondag kwam hij in Tunis aan, waar hij door president Ha-bi B. Bourguiba van Tunesië ont vangen word. Zondagavond reist Mennen Williams door naar Addis Abeba. In Washington is inmiddels ver nomen dat president Johnson vast besloten is om zowel bij de huidige pogingen als bij eventuele onderhan delingen over de kwestie-Vietnam geduld te betrachten. Dit neemt niet weg, dat men Ln Washington ver wacht dat Johnson het congres om belangrijk meer militaire steun aan Zuid-Vietnam zal vragen als de vre descampagne van de V.S. mocht mis lukken. En in Washington verwacht men hier nu niet zo bijster veel van. Als het mislukt ATLANTA (GEORGIA). Wanneer het vredesoffensief mislukt moet in Vietnam harder worden toegeslagen, maar alleen met conventionele mid delen, heeft de voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten, Richard B. Rus sell, zondag in een vraaggesprek voor de televisie gezegd. De bom bardementen zullen moeten worden hervat en er zullen aanzienlijke ver sterkingen moeten worden gezonden tot er 400.000 militairen o( meer in Zuid-Vietnam zijn. De haven Haifong moet worden geblokkeerd, maar er mogen vol gens hem geen atoomwapens worden gebruikt en een aanval op China „kan op het huidige tijdstip onmoge lijk worden gerechtvaardigd"- Sjelepiii naar Hanoi TASJKENT, 2-1. Een belangrijke Russische delegatie onder leiding van Alexander Sjelepin vertrek donder dag a.s. naar Hanoi, zo is zondag in Tasjkent van gezaghebbende Russi sche zijde vernomen. Zoals gemeld aiTiveerde daar zondag premier Ko- sygin voor de onderhandelingen tus sen president Ajoeb Chan van Pa kistan en premier Sjastri van India. Over het doel van Sjelepin's reis lopen de meningen uiteen. Aanvan kelijk - vooral toen men verwachtte dat de afvaardiging nog vóór het af gelopen weekeinde zou afreizen - dacht men dat het zwaartepunt zou vallen op een Russische poging om de Noordvietnamese leiders te be wegen tot overleg met de Amerika nen. Nu inmiddels zowel van Rus sische als van Noordvietnamese zyde Lift vol broeken DEN HAAG, 1-1. De lift in het Haagse hoofdbureau van poli tie is 20 minuten in bedrijf ge weest om duizenden broeken naar boven te brengenDe broeken waren door de rijks politie in Rijsbergen bij Breda tijdens een verkeerscontrole in Zundert aangetroffen in een gehuurde bestelauto, verstopt onder papier. De politie neemt aan dat de twee inzittenden van de auto, de 29-jarige por tier J. B. uit Den Haag en de even oude vertegenwoordiger M. T. H. uit Voorburg, op weg waren naar België om daar de broeken te verkopen. De pan talons droegen alle een etiket van het Haags Broekenhuis. Enkele weken geleden zijn daar bij een inbraak bijna 3000 broeken ontvreemd. SAIGON, 1-1. Amerikaanse le gerartsen zijn haastig begonnen een nieuw geneesmiddel tegen Malaria te proberen om het lijden van de Ame rikaanse militairen in Vietnam te verlichten. Een aanzienlijk aantal van hen is de laatste tijd door deze ziekte ge veld. Tot dusver stierven dit jaar elf militairen aan Malaria, terwijl naar schatting een duizendtal er door is besmet. Elke man, die deze ziekte oploopt, kan minstens vijf weken niet meer aan de militaire operaties meedoen. Dit geldt echter eveneens voor de tegenstander. Van elke drie krijgs gevangenen blijken er twee met Ma laria te zijn besmet. De muskieten, die deze ziekte overbrengen, komen in dichte zwermen zowel in het oer woud als in het heuvelland van Viet nam voor. Het probleem is verer gerd, doordat zich een nieuwe vorm van Malaria ontwikkeld blijkt te hebben, die resistant is tegen de huidige middelen welke de militai ren ter bestrijding worden toege diend. Schip voor studenten afwijzend is gereageerd op het vre- desstreven van de Amerikaanse re gering, acht men het aannemelijker dat Sjelepin zal trachten Noord-Viet- nam aan de zijde van Moskou te krijgen in het ideologisch geschil met Peking. Wellicht zal ook meer Russische hulp worden toegezegd ingeval de Verenigde Staten hun optreden in Vietnam zouden uitbreiden. 800.000 Westberlijners bezochten Oost-Berlijn BERLIJN, 2-1, Zondag, de laat- ste dag waarop Westberlijners ge bruik konden maken van de pasjes regeling om hun verwanten in Oost- Berlijn te bezoeken, zijn ruim 70.000 mensen uit West-Berlijn naar het oostelijk stadsdeel gegaan. Met Kerstmis en de jaarwisseling waren het in totaal ver over de 800.000. Er is nog geen datum vastgesteld voor onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst. Premier Fidel Castro van Cuba heeft zondag, na de parade in Ha vanna ter herdenking van het feit dat de Cubaanse revolutie zeven jaar geleden uitbrak, verklaard dat Pe king in 1966 50 percent minder rijst aan Cuba zal leveren dan in 1965. MAASTRICHT, 2-1. Het water peil van de Maas bedroeg zondag avond beneden de stuw te Borgharen 44.50 meter boven N.A.P.,hetgeen be tekent 4,5 meter boven normaal. Van vrijdagavond 18 uur tot zon dagavond 21 uur is bet water weer 1.22 meter gestegen. In Itteren bij Maastricht is ihet 'dorp in tweeën ge splitst door het water, dat dit week end bovendien weer 'honderden hec taren weiland heeft blank gezet. In midden-Limburg staan thans huis kelders onder water die al 36 jaar zijn droog gebleven. In noord-Lim burg zijn, zondagavond 17 uur, de overzetdiensten van het pontveer Vierlingsbeek (Bergen) gestaakt. Ten zuiden van Mook zijn nu alle pont veren op de Maas weer buiten dienst. Bij Mook is een dergelijke hoogwater periode als thans van 30 november af al meer dan 35 jaar niet meer voorgekomen. DEN HAAG, 1-1. Op 26 januari zal de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk in Mid delburg het nieuwe gebouw van het Rijksarchief in Zeeland openen. Dit nieuwe gebouw is opgenomen in het gerestaureerde Abdij complex in Zee- unds hoofdstad. Deze opening is het begin van een niet onaanzienlijk plan om Rijksar chiefgebouwen in Nederland voor zo ver nodig te vernieuwen. n Een zware sneeuwstorm maakte zaterdag in geheel Denemarken we gen onberijdbaar, noopte tot het sluiten van vliegvelden en leidde tot grote vertragingen van tram- en busdiensten. n De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey heeft zondag een rondreis van zes dagen in het verre oosten beëindigd. Hij heeft o.a. be sprekingen gevoerd in Manilla, Tai- peh en Seoel. Volgend jaar waarschijnlijk komt in Arnhem het nieuwe gebouw voor het Rijksarchief van Gelderland ge reed dat gesitueerd is op de markt nabij het provinciehuis. Verder be staan er op dit moment plannen - die volgens het ministerie in een ver gevorderd stadium zijn - voor een nieuw gebouw in Utrecht waar zo wel het Rijksarchief van de provin cie Utrecht als het gemeentearchief van de stad onderdak zou kunnen vinden. Bij het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn, aldus dit ministerie, ver der plannen in overweging om voor zieningen te treffen voor verschillen de andere Rijksarchieven, voor zover dat nodig is. Deze plannen bevinden zich echter nog in een beginstadium Met name wordt op het ogenblik ge dacht over een nieuw gebouw voor het algemeen Rijksarchief in Den Haag. DE GEMINI-VLUCHTEN Ruimtevaarders hadden het gevoel of zij op him hoofd stonden BERKELEY, 31-12. De astronau ten van Gemini-7, Frank Borman en James Lovell, hadden in de eerste 24 uur van hun veertiendaagse ruimte- vlucht van kortgeleden tussen beide het gevoel dat ze op hun hoofd ston den, maar dat schaadde hun oriente- ringsvermogen niet, aldus heeft dr. Charles Berry, medisch leider van het Gemini-programma, voor de Griek bewerkt meisje met scheermes UTRECHT, 1-1. Een 25-jarige Griekse fabrieksarbeider, S. M., heeft bij een bushalte aan de Prinsesse la an in Utrecht 'het gezicht van zijn vriendin, de zeventienjarige Elisa beth M. van Beek, zodanig met een scheermes 'bewerkt, dat zij zich on der behandeling van een plastisch chirurg zal moeten stellen. Hij had ruzie gehad met het meisje* dat de dochter van zijn kostbaas is. De Griek is nu opgesloten, verdacht van poging tot moord, c.q. poging tot doodslag, c.q. zware mishandeling met voo bed ach te rade. Amerikaanse Vereniging voor de Be vordering der Wetenschap gezegd. Overigens had die vlucht aange toond dat de mens in de ruimte de machine kan evenaren. Ook de be manningen van de andere Gemini- cabines hadden een ervaring zoals Borman en Lovell gehad al was dit niet zo precies door hen beschreven. Het Russische persbureau Tass meldde eerder deze maand uit Mos kou dat twee wetenschappelijke le den van de driekoppige bemanning van het Russische ruimteschip Wos- chod-een ook o.a. een ervaring als Borman en Lovell hadden op hun vlucht op 12 oktober die daardoor verkort werd. Dr. Berry schreef twee weken geleden in Houston de door de twee Russische geleerden onder vonden fysieke ongemakken toe aan gebrek aan oefening aangezien de pilootruimtevaarder van de Woschod een geen ernstige moeilijkheden had gehad. Volgens dr. Berry tonen de verza melde gegevens omtrent hartslag, temperatuur en straling op de vlucht van Gemini-7 aan dat de mens ge makkelijk twee weken in de ruimte kan doorbrengen. Betaling abonnementsgeld De abonné's BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAND, die zich 45 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 5,85 voor het eerste kwartaal 1966 storten op onze postrekening 137677. De administratie. Een van de hullen van het voormalige Engelse passagiersschip „Caledonia die zullen morden ingericht tot studentenkamers. Hiermee zal de huisvesting van de Studerenden aan de Amsterdamse universiteiten voor een grool ge- deelte zijn opgelost. NIEUW DELHI. 2-1. Premier Sjastri van India heeft zondag, voor zijn vertrek naar Tasjkent in de Sowjet-Unie waar hij met president Ajoeb Chan van Pakistan zal confe reren, verklaard» dat hij er in Tasj kent op zal aandringen dat India en Pakistan zich verplichten om nooit meer hun toevlucht tot de wapens le nemen. Hij zou president Ajoeb Chan voorstellen een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag te sluiten. Zoals bekend heeft president Ajoeb Chan al laten weten dat hij Sjastri zal voorstellen een niet-aan valsverdrag te sluiten, mits India akkoord gaat met een volksstemming ln Kasjmier. DEN HAAG, 2-1. De provinciale waterstaat van Friesland venvacht, dat er nog meer overstromingen ko men. Door de regenval van de laat ste dagen zal het water in dc boezem nog stügcn. Gevreesd wordt, dat de waterstand hoger zal worden dan op 19 december, op welke dag het water tot 62 cm bven Fries zomcrpcil was gestegen en waarna het zakte. Ter wijl ongeveer een zesde van Fries land onder water was gelopen. Dc afgelopen twee dagen is onge veer twintig millimeter regen geval len in Friesland. Het water in de Friese boezem was zondagmorgen opnieuw gestegen tot 61,2 cm. Ook al doordat 'de laatste dagen in versterk - Ook in Zwitserland heeft men te kampen met een mond- en klauw- zeerepidemie: reeds meer dan 18000 stuks vee moest worden afgemaakt. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de ziekte tot stand te brengen. Op de foto: een veearts, gestoken in speciale beschermende kledij ent een koe in tegen de ziekte. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie altijd zoekend voorwaarts streeft, mag op verlossing ho- pen. PEKING. 2-1. Wat de olie-voor ziening betreft kan China zichzelf bedruipen. Dit valt te lezen in het Pekingse Volksdagblad, dat zondag op de voorpagina een uitvoerig verslag bracht over 'het reusachtige olieveld in noord-China. De tijd .aldus het blad. dat China het van de geïmpor teerde olie moest hebben, is voor goéd voorbij. Het persbureau Nieuw China voegde hieraan toe ,dat het werk op dit olieveld is 'begonnen toen China getroffen werd door natuurrampen en de „moderne revisionisten", in casu de Russen, bun deskundigen te rugtrokken. Al vijf jaar lang vloeide er een gestage stroom olie van dit veld naar ide preduktiecentra. te mate op de boezem werd geloosd. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben vandaag opnieuw de water schapsbesturen verzocht het uitma len op de Friese boezem te staken. Dit dringend beroep op de loyaliteit van de waterschapsbesturen werd ook medio december gedaan. Het water in dc boezem stijgt nog. De waterschappen worden vanmid dag gewaarschuwd voor het ovcr- stromingsgevaar. Vandaag nog zul len de zwakke punten in de water keringen zo nodig opnieuw worden versterkt. De dreiging van nieuwe overstromingen wordt ernstiger door de harde wind uit westelijke tot zuidwestelijke richting. WAT 2EQT PE BIL T Koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui; tot matig of zwak afnemende noordwestelijke wind; morgen later toemende bewol king. mogelijk gevolgd door enige neerslag; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid; over het algemeen iets lagere temperaturen, met in de nacht en ochtend in het binnenland temperatuur om het vriespunt. 4 jan. Zon op 8.48. onder 16.39. Maan op 14.06, onder 5.44. Volle maan: 7 jan. te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 jan. 0.15 v.m. 12.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 jan. 0.08 v.m. 12.35 n.m. Springtij: 9 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot depressiegebied met actieve randstoringen heeft ons de eerste dagen van het nieuwe jaar onbestendig weer gebracht met ta melijk veel regen. De kernen die zich in dit depressiegebied bevonden trokken over de Noordzee en Dene marken naar het oosten en veroor zaakten in zuid-Scandinavië zware en langdurige sneeuwval. De winter kou hield daar nog steeds aan. De laatste kern van het depressiegebied trekt nu over Denemarken naar het oosten weg. Hij wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk die van morgen bij dc westkust van Ierland lag. Deze rug zal in de komende nacht ons land passeren, waarbij de. wind zal afnemen. In de koudere lucht die vandaag is binnenge stroomd kan dan tijdens opklaringen in het binnenland lichte vorst voor komen. Een worstje mag in het Britse le ger voor officieren vijf procent meer vlees bevallen dan voor dc andere rangen, zo is vrijdag in de voor schriften voor logerkoks bekend ge maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1