DERBY UP DRINK Enorm bloedbad als gevolg van de anti-communistische actie de nieuivste, de fijnste Pauze luchtbombardementen N.-Vietnam De boeren en de wateroverlast Huwelijk prinses in de Staatscourant Maaspeil zakt De Hoogovens Prijsverhoging van brood met ingang van 1 januari 1966 Nieuwe Waterweg haalt 32.000ste Minder treinen op oudejaarsavond Stichtten kinderen fabrieksbrand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 december 196.» 122ste jaargang Nr. 19915 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Dr'tkkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schomveii-Duivelrnif] in 1965 De toestand in Indonesië SINGAPORE, 30-12. Volgens uit Djakarta gekomen reizigers geeft de wereld er zich nog niet voldoende rekenschap van in welk een bloed bad een groot gedeelte van Indonesië de laatste maanden en speciaal de vier of vijf laatste weken door 'do anti-communistische actie is gestort. In Djakarta ontvangen schattingen Ingezonden mededeling uit verschillende serieuze bronnen maken melding van meer dan hon derdduizend doden. En dit zouden nog maar voorzichtige schattingen zijn. Doordat West-Java, met inbegrip van Djakarta, rustig is gebleven zou men zich in internationale diploma tieke kringen pas ia de laatste tijd bewust zijn gaan worden van de werkelijke afmetingen van de trage die welke zich in Indonesië afspeelt. Uit Midden- en Oost-Java, uit Su matra en Bali komen nu steeds nauwkeuriger verhalen over massale slachtingen van aan de volkswoede overgelaten gevangenen. Aldus pro beren boeren, die zich door de be lofte van herverdeling van de grond voor het communisme hadden laten Winnen, door de ontwikkeling der gebeurtenissen gedreven zich vrij te kopen door hun voormalige leiders te doden. President Soekarno zelf, die te vergeefs heeft geprobeerd aan de verplettering van het communisme een halt toe te roepen, heeft er op 18 december over geklaagd dat de lijken langs de wegen, in de water stromen en op de velden lagen te rotten zonder volgens de Islamitische voorschriften begraven te worden. Executies op Bali Alleen op Bali hebben de plaatse lijke militaire autoriteiten toegege ven dat er vijftienduizend officiële executies hebben plaatsgevonden. Men meent overigens dat dit cijfer minstens verdubbeld moet worden wil men rekening houden met de slachtingen waarvan de verbrande woningen en knekelhuizen getuigen. Het paleis van de gouverneur - een communist en thans van zijn functies ontheven - zou met een aantal van de bewoners verbrand zijn. Op Sumatra zou het aantal doden kortelings de zestigduizend bereikt hebben en in Midden- en Oost-Ja va, het bolwerk van de Indonesische communistische partij, zou dat aan tal nog hoger kunnen zijn. Op het ogenblik is- het neg onmogelijk zich een juist beeld te vormen van het geen zich in de meest afgelegen ge bieden als Celebes, de Molukken en Zuid-Borneo heeft voorgedaan. De militaire leiders proberen in tussen met toenemend succes een einde te maken aan de excessen. puur of met 'n tic 'n Hero produkt DEN HAAG, 29-12. Tot 1 decem ber j.l. hebben 2179 boeren en tuin ders wier bedrijven in het voorjaar en de zomer van dit jaar door water overlast zjjn getroffen, bijstand ge vraagd op grond van de rijksgroeps regeling zelfstandigen van de alge mene bijstandswet. Van die aanvragen zijn er inmid dels 159 ingetrokken. Er werden tot genoemde datum 566 aanvragen in gewilligd en 258 afgewezen. De toegewezen hulp bestond in 280 gevallen uit een uitkering in 220 ge vallen uit een uitkering plus een le ning, in 66 gevallen uit een lening. De uitkeringen varieerden van een bedrag van f 2000,- tot f 4000,-, de aanvullende leningen van f 3000,- tot f 10.000,- de niet in combinatie met andere hulp verstrekte leningen van f 2500.- tot f 8000,-. DEN HAAG. Zoals bekend zal per soneel dat door tussenkomst van uit zendbureaus werkzaam is met in gang van 1 januari 1966 onder alle sociale verzekeringswetten en onder de loonbelasting komen te vallen. NEW YORK, 30-12. Volgens de „New York Times" hebben de Vere nigde Staten aan Noord-Vietnam la ten weten dat de pauze in de lucht bombardementen op Noord-Vietnam is bedeeld om dit land de gelegen heid te geven van zijn belangstelling voor vredesonderhandelingen blijk te geven. Voor dit bericht worden regerings- bronnen in Washington aangehaald. „Deze ontwikkeling heeft reliëf ge geven aan iets waarover de functio narissen zich bijzonder veel moeite geven niets te zeggen: dat de Vere nigde Staten met nieuwe peilingen bezig zijn om de mogelijkheid de strijd in Vietnam ten einde te bren gen na te gaan", aldus de „New York Times". Van berichten als deze heeft men in Washington nog geen officiële be vestiging kunnen krgen. Volgens de- „New York Times" proberen de functionarissen in Washington in steeds grotere mate zich te veront schuldigen voor het feit dat zij niets mogen zeggen. Het blad leidt uit een en ander af dat de huidige pogingen om tot vrede te komen door presi dent Johnson krachtig in eigen hand worden gehouden. Er zou op het ogenblik niet veel meer over te zeg gen zijn dan dat in zekere zin de Verenigde Staten aan Hanoi de wens te kennen hebben gegeven te weten of de Noord-Vietnamezen over vrede willen praten en misschien ondertus sen hun militaire activiteit willen verminderen. Volgens de „New York Times" wa ren er verder aanwijzingen dat er mogelijk ook van de kant van het Vaticaan pogingen worden gedaan om vrede te bewerkstelligen in sa menwerking met Hongaarse diplo maten in Hanoi, ofschoon men van ambtelijke zijde zegt hier niets van te weten. DEN HAAG, 30-12. In de Staats courant is een koninklijk besluit ge plaatst, waarin wordt bepaald dat het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal wor den voltrokken in Amsterdam. De koningin heeft het besluit op 24 de cember getekend. De tekst luidt als volgt: „Wij Juli ana, bij de gratie Gods, koningin dei- Nederlanden, prinses van Oranje- Nassau, enz., enz., enz., gelet op arti kel 2, eerste lid van de rijkswet van 8 december 1965 (stb. 525), houdende toestemming tot het aangaan van een huwelijk door hare koninklijke hoogheid prinses Beatrix, hebben goedgevonden en verstaan: Het huwelijk van onze dochter prinses Beatrix Wilhelmina Armgard der Nederlanden, prinses van Or-an- je-Nassau, prinses van Lippe-Bies- terveld met Claus George Willem Otto Frederik Geert von Amsberg zal worden voltrokken in de ge meente Amsterdam. Onze minister van justitie is be last met de uitvoering van dit be sluit, hetwelk zal werden geplaatst in de Nederlandse Staatscourant, al dus de tekst van het besluit. MAASTRICHT, 29-12. De Maas is woensdag in Zuid-Limburg veertig centimeter 'gezakt, in midden-Lim burg twintig cm. en in noord-Lim burg nagenoeg niets. De stand van •het water beneden de stuw te Borg haren bedroeg om achttien uur woensdagavond 43,79 meter boven N.A.P., tegenover 44,20 meter een dag tevoren. In It teren bij Maastricht is de bus dienst met Borgharen hervat; in de kom van 'hel dorp doet zich ook wei nig wateroverlast meer voor. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Houd van het verleden, maar Mischien mag deze plaat symbolisch zijn voor de overgang van 1965 naar 1966. Met een flinke sprong het nieuwe jaar in; energiek en niet zonder vertrouwen. IJMUIDEN, 30-12. Naar een woordvoerder van Hoogovens desge vraagd heden aan het ANP heeft verklaard, zijn er in de aangelegen heid van de vermelde nauwere sa menwerking in de Westduitse staal industrie, waarbij de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken nauw betrokken is, nog geen beslissing ge vallen. De Westduitse persberichten, die spreken van een onderzoek naar de mogelijkheden van nauwere techni sche samenwerking tussen Dort- mundhörder en Hösch, kunnen als juist worden bestempeld, en als grootaandeelhouder in Dortmund- Hörder is Hoogovens daarbij uiter aard geïnteresseerd. Thans wordt na der bekeken welke de mogelijkheden zijn, maar nogmaals: beslissingen zijn nog niet gevallen, aldus de woordvoerder van Hoogovens. Ingezonden mededeling Café-restaurant „De Schelplioek" Serooskerkc Gedurende de winter zijn wij zaterdags en zondags geopend Speciaal nieuwjaarsdiner Nog juist voor het einde van het oude jaar kwam de gevelrestauratie van het Zierikzeese stadhuis gereed. Het exterieur pronkt thans weer in volle schoonheid. Alleen - maar dat zal wel altijd zo blijven - Meelstraat is wat nauw voor een allesbevattende plaat van het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 30-12. Per 1 januari a.s. mag de prijs van in de winkel afgehaald brood met twee cent, die van bezorgd brood met vier cent per brood van 800 gram stijgen. Het mi nisterie van economische zaken heeft hierover het volgende communiqué uitgegeven. „Het ministerie van economische zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de rentabiliteits- en kostenont wikkeling in het bakkersbedrijf. Als gevolg hiervan aoht de minister het binnen het kader van de prijsge- diagsregels aanvaardbaar dat per 1 januari 1966 de prijs van brood per 800 gram wordt verhoogd met twee cent voor afgehaald en drie cent voor bezorgd brood. In laatstge noemd bedrag is nog niet begrepen de cent prijsverhoging per 800 gram bezorgd ibrood waarover met de Ne derlandse Bakkerijstichti ng reeds in de eerste maanden van 1965 over eenstemming werd 'bereikt en welke verhoging eveneens op 1 januari 1966 kan ingaan. Als 'gevolig van een en ander zal de maximale prijs van waterwit brood, afgehaald in de winkel, be dragen 60 cent in de grote steden, 61 cent in een aantal provincieplaatsen en. 62 cent in de rest van hel land. Dc- prijs van volkswittebrood en van volksbruinbrood 'kan dezelfde verho ging ondergaan en blijft dus evenals tevoren twee respectievelijk drie cent beneden die van waterwit brood. Voor thuisbezorgd brood kan in alle gevallen ten hoogste drie cent meer worden berekend dan voor af gehaald brood. Tot dusverre bedroeg dat verschil een cent. De prijzen van meikbrood en verpakt brood kunnen verkies de toekomst! Betaling abonnementsgeld De abonné's,BUITEN SCHOU WEN-DUIVELAND. die zich ■15 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 5,85 voor het eerste kwartaal 1966 storten op onze postrekening 137677. De administratie. ROTERDAM. 30-12. Het tweeen dertigduizendste schip van dit jaar is woensdagavond de Nieuwe Water weg binnengevaren. Het was het on der Zweedse vlag varende schip „Soya Maria", dat een lading olie uit Me'na Al Ahfmadi aanvoerde. 'Het schip is in Pernis afgemeerd. In 1964 werd het aantal van 32.000 schepen niet bereikt. UTRECHT, 30-12. Evenals vorige jaren zullen op oudejaarsavond na negen uur maar weinig treinen rij den. In 'totaal Worden er dit jaar 273 opgeheven, dat wil zeggen negentig procent van het aantal treinen dat op ,,'gewone" vrijdagavonden na ne gen uur de reizigers verveert. Alle D- en TEE-treinen rijden nor maal volgens dienstregeling. Verder zullen enkele reizigerstreinen op de 's avonds meest frequent bereden 'baanvakken worden gehandhaafd. Op de stations en in de treinen zijn vouwbladen verkrijgbaar waar in alle treinen die niet zullen rijden staan vermeld. Ze worden eveneens aangegeven op de mededelingenbor den in de stations. Het lichaam moet al enige jaren in het water hebben gelegen. De politie vermoedt, dat dit het lijk is van een schippersvrouw, .die overboord is ge vallen. De identiteit is niet vast te stellen. met dezelfde bedragen, dus afge haald met twee cent en bezorgd met vier cent ten opzichte van de thans geldende prijzen worden verhoogd. Onvoldoende De Nederlandse Bakkerijstichting meent op goede gronden te kunnen waarmaken, dat deze prijsverhoging onvoldoende is. Zij beeft haar leden op de hoogte gesteld van 's ministers besluit, maar heeft er de medede ling bijgevoegd dat zij voor deze prijsverhoging geen verantwoorde lijkheid meent te kunnen dragen en opnieuw een onderhoud met de mi nister heeft aangevraagd. Aangenomen kan worden, dat hel voor nieuwjaar niet meer tot zo'n onderhoud zal 'komen, zo verneemt het A.N.P. van de Bakkerijstichting. Iets zachter Vei-wachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot kreh- selijk enkele buien; matige tot krach- wind tussen west en zuidwest; iets zachter. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 12.51 onder 0.36. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 13.04. onder 1.48. 2 jan. Zon op 8.48. onder 16.40. Maan op 13.20. onder 3.02. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 13.39, onder 4.21. Eerste kwartier: 31 dec. te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 dec. 8.28 v.m. 21.09 n.m. 1 jan. 9.22 v.m. 22.05 n.m. 2 jan. 10.28 v.m. 23.13 n.m. 3 jan. 11.37 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 31 dec. 8.24 v.m. 20.52 n.m. 'l jan. 9.25 v.m. 22.00 n.m. 2 jan. 10.29 v.m. 23.06 n.m. 3 jan 11.34 v.m. n.m. Doodtij: 2 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontensysteem samen hangende met een nu in diepte afne mende depresie ten zuiden van IJs land passeerde ons land met sneeuw gevolgd docr regen. Krachtige wes telijke winden voeren nu lucht van de oceaan naar west Europa waarin opklaringen voorkomen en slechts verspreid voorkomende buien. Op ongeveer 3000 kilometer ten westen van ens land bevindt zich een vol gende depressie waarvan de activi teit momenteel belangrijk toeneemt. Deze zal zich komende 24 uur snel naar het oosten verplaatsen en het is niet onmogelijk dat deze reeds van daag (vrijdag) in de loop van de dag weer aanleiding zal geven tot toe nemende bewolking, later gevolgd door regen bij opnieuw aanwakke rende zuidwestelijke winden. MAURIK, 30-12. De Rijkspolitie is tot de conclusie gekomen, dat de brand, waarbij op tweede kerstdag een meubelfabriek in Maurik Werd verwoest, moet zijn aangestoken. Bij deze brand werd een schade aangericht van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Het technisch onder zoek heeft uitgewezen, dat kortslui ting niet de oorzaak van de brand geweest kan zijn. Ook branden er in de fabriek geen kachels. Het is vol gens de rijkspolitie dus wel duide lijk. dat het vuur van buiter. af naai de fabriek gebracht moet zijn. De vrouw van de directeur zag. nadat zij de brand had ontdekt, enkele kin deren weghollen. Deze kinderen zijn intussen verhoord. Ze zijn echter nóg erg jong (ongeveer 7 jaar) en het verhoor heeft dan ook nog geen be langrijke feiten aan het licht ge bracht Wel is komen vast te slaan dat minstens een van da kinderen op het fabrieksterrein is geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1