BANANEN HET BOZE BELETSEL HET LEGER DES HEILS WAS ER BIJ De k«~ar8 Rijdt veilig met melk N.V.V. zestig jaar Ernstig voedsel tekort in India Ontwikkeling op sociaal gebied in 1965 fff 1 DAMES! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 29 december 1965 Nr. 19914 en de apartheid ZIER1KZEE, 28-12. In de afgelo pen kersttijd is het Leger des Heils te Zierikzee weer bijzonder actief ge weest um de vreugde van Kerst bij zoveel mogelijk mensen te brengen. Niet alleen de zieken en de bejaar den werden bedacht, maar ook de gen die op eenzame posten stonden en hun plicht moesten doen. De toto's geven daarvan een beeld. De vuur torenwachters te Haamstede werden bedacht en ook de machinist van het stoomgemaal Prommelsluls. Uitgaande van „De Lichtboei" wegrden allerlei aktiviteiten aan de dag gelegd, die samen een treffend beeld geven van het omvangrijke werk dat hier werd verzet. Niet minder dan 140 voedselpakketten werden uitgereikt. Aan 30 langdu rige zieken werd een fruitmand af gegeven. De werknemers van de Cen trale Werkplaats werd een kerst feest bereid. Niet minder dan 330 kinderen hebben bij het Leger des Heils kerstfeest gevierd. In beide Zierikzeese ziekenhuizen werden op de ziekenkamers bloemstukjes be zorgd. In de eerste kerstnacht waren er dan verder de „attentiepakketjes", die ook de tolgaarders op de Ooster- scheldebrug ontvingen, evenals de dienstdoende Wegenwachters op de brug en de tolgaarders bij de Ha ringvlietbrug. In de kantines van enkele grote bedrijven werden sui- kerzakjes gedeponeerd met het op schrift: „Leger des Heils. Wij wen sen u een gezegend kerstfeest". „Het Leger" heeft vele mmensen innig blij gemaakt en verrast, want van een werkelijk hartverwarmend gebaar, in Naam van het Kerstkind, kijkt men op in deze tijd, die niet ten onrechte materialistisch wordt genoemd. en voor de vuurtorenwachter RECHTSZAKEN Maand voor mail die stroomdraad rond boomgaard legde ARNHEM, 28-12. - De Arnhemse rechtbank heeft dinsdag de 47-jarige fruitkweker H. J. G. L. uit Diest, die Ingezonden mededeling Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar tc worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureaupostbus 4575 tc Rijswijk (Z.H.) bet zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit vart uw auto. Dan steunt u de aktie „Rijdt veilig met melk". AMSTERDAM. 28-12. Volgens een communiqué dat de Nederland se federatie van beroepsverenigin gen van kunstenaars vandaag heeft gepubliceerd wordt de laatste tijd een toenemend beroep gedaan op Nederlandse kunstenaars om in Zuid-Afrika op te treden, zonder dat daarbij de garantie gaat dat zulks kan geschieden voor een publiek van alle huidskleuren of overtuigin gen. Anderzijds wordt door verschei dene Zuid-Afrikaanse instanties naar meer culturele toenadering of samenwerking in Nederland ge streefd. Gegeven deze ontwikkeling doet het hoofdbestuur van federatie een beroep op de besturen van de aange sloten beroepsverenigingen hun le den te adviseren zich te onthouden van iedere activiteit, die zou kunnen worden uitgelegd als morele steun aan, of blijken van geen bezwaar te gen, een mentaliteit die apartheids politiek toelaat. Prinses Irene en echtgenoot op Soestdijk SCHIPHOL, 28-12. Teneinde in de familiekring oud en nieuw te vieren, zijn prinses Irene en haar echtge noot, prins Charles Hugues van Bourbon-Parma, naar Nederland ge komen. Zij arriveerden dinsdagmid dag per K.L.M. uit Oostenrijk, waar ze een week van de wintersport ge noten hebben. Op Schiphol stond een hofauto gereed, waarin het paar naar Soestdijk reed. KERKNIEUWS Oud-Geref. Kerk BRUINISSE. Donderdagavond 30 december, 7 uur ds. L. Gebraad te St. Philipsland. ervan werd beschuldigd door het aanleggen van een stroomdraad om zijn boomgaard de dood van het zes jarige jongetje Wim Sengers te heb ben veroorzaakt, conform de eis ver oordeeld tot een maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De man had de draad om zijn ap pelbongerd gespannen, in de hoop dat de elektrische spanning (220 V.) fruitdieven zou afschrikken. Voor dat hij op 13 augustus naar zijn werk ging. had hij de stroom op de draad uitgeschakeld, maar zijn zoontje zette de draad opnieuw on der stroom. Wim Sengers kroop on der de draad door en vond de dood door elektroductie. De officier nam bij het bepalen van de straf in aanmerking dat de verdachte reeds ernstig is getroffen door de fruitdiefstal op grote schaal en doordat de dorpsgemeenschap hem heeft uitgestoten. De rechtbank heeft deze overweging blijkbaar ge volgd. Op dergelijke delicten staat een maximum gevangenisstraf van negen maanden. Schoolhoofden willen „nood-verband" DEN HAAG, 28-12. „Wij stellen de eis, dat in afwachting van een definitieve regeling, een tijdelijke voorziening wordt getroffen, analoog aan het „nood-verband" zoals dit in dertijd voor de U.L.O.-onderwijzers werd gecreëerd. Wij kunnen ons een voudig niet indenken, dat de hoofden van scholen tot 1968 moeten wach ten op een aanvaardbare financiële regeling". Dit zei de heer J. W. Har- ting, algemeen voorzitter van de Vereniging van Hoofden van Scholen in zijn openingsrede op de jaarverga dering .dn restaurant Boschlust in Den Huag. Flitsen uit het buitenland BERLIJN. De Westduitse regering heeft naar aanleiding van het kerst incident bij de Berlijnse muur waar aan de 27-jarige Heinz Schöneberg ten offer viel een verklaring uitge geven waarin gezegd wordt dat „de bloedoffers ,bij de muur meer dan alle gedane beroepen aantonen dat het dringend nodig is tot een oplos sing van de Duitse kwestie te ko men". BONN. Bij verordening van 27 de cember heeft de Westduitse regering de invoer en de doorvoer van leven de 'hoefdieren (herkauwers en var kens) alsmede vlees van die dieren en de daarvan vervaardigde vlees- en worstwaren uit Nederland met ingang van 29 december 1965 verbo den met 'het oog op het in ons land heersende mon'd- en klauwzeer. BERLIJN. Tijdens de kerstdagen zijn zes Oostduitse grenswachten over verschillende plaatsen van de grens naar west-Duitsland' gevlucht. LONDEN. De Britse minister voor gemenebestzaken, Bottomley,- heeft verklaard dat 'de Rhodesische tabak- oogst in 1966 door de regerinig-Smith zal moeten worden opgekocht en dan tegen prijzen, die een stuk beneden de wereldprijs liggen. BERLIJN. Tijdens de kerstdagen, van 24 tot 26 december, hebben 180.300 Westberlijners ihun familie in het oostelijke stadsdeel bezocht. Vo rig jaar waren het er 276.000. Sinds 18 december, het begin van de be- zoekperiode, hebben 434.580 West- Berlijners van hun pasjes gebruik gemaakt. PADUA. Ferruccio Miotto, eige naar van het in de vijftiende eeuw gebouwde Marosini-paleis in Padua, is met een bulldozer begonnen aan de sloop van dit gebouw. Hij wil op deze wijze protesteren tegen het feit dat hem geen subsidie is verleend voor de restauratie van de vele scheuren in het paleis. De gemeente zal een gerechtelijke vervolging te gen Miotto insteilen. MOSKOU. President Nikolai Pod- gorny van de Sowjet-Unie heeft Dang Kwang Minh, permanent ver tegenwoordiger van het Zuidvietna- mees bevrijdingsfront - de politieke afdeling van de Viet Cong - op be zoek gehad. DJAKARTA. President Soekarno zond een commissie naar het eiland Bali, waar gewelddaden zouden zijn gepleegd tegen daar woonachtige Chinezen als gevolg van de mislukte oktoberrevolutie. De commissie zal behalve Bali ook Oost- en Midden- Java en Noord-Sumatra bezoeken. CAIRO. In Cairo is dinsdag het proces begonnen tegen de 52-jarige Moestafa Amin, die hoofdredacteur van het invloedrijke dagblad „Al Ach bar" is geweest en beschuldigd wordt van het verraden van defen siegeheimen en deviezensmokkel. SAIGON. Vier leiders van oen opstandige Zuidvietnamese bergstam zijn door een militaire rechtbank in Pleikoe ter dood veroordeeld. Zij stonden met 16 anderen terecht om dat zij op 17 december in opstand waren gekomen en 60 Zuidvietna mese soldaten hadden gedood. Dc stam wil zelfbestuur en heeft met de Vietcong niets van doen. LUGANO. De politie van het Zwitserse kanton Tessino heeft dins dag in Carona een Nederlands bur ger gearresteerd op verdenking van het plegen van een serie diefstallen uit onbewoonde villa's en waar schijnlijk ook bij een juwelier in Lu gano die vorige Week van horloges en sieraden ter waarde van ongeveer honderdduizend gulden is beroofd. SAIGON. Dc Vietcong heeft 200 km ten noorden van Saigon een mi litaire post aangevallen, waarbij ve len van de honderd Zuidvietnamese verdedigers sneuvelden of gewond werden. Na het gevecht, dat een uur geduurd heeft, trok de Vietcong zich terug aldus een Zuidvietnamese militaire woordvoerder. Twee doden bij verkeersongeval BREUKELEN, 28-12. Bij een ver- keersongeval op de rijksweg Utrecht -Amsterdam onder Breukelen heb ben gisteravond twee inwoners van Amsterdam het leven verloren. De slachtoffers zijn de 25-jarige A. Wink en de twee jaar jongere mej. G. G. Rake. Hun sportauto is. zon der dat dit is opgemerkt, van de weg geraakt. Toen men later het wrak onder aan de berm ontdekte bleken de inzittenden, die ernaast lagen, dood te zijn. De politie is tot de con clusie gekomen dat de bestuurder met grote snelheid moet hebben ge reden. Vermoed wordt, dat hij is ge slipt. Koninklijke familie in januari naar Lecli (Oostenrijk) DEN HAAG, 28-12. De koninklij ke familie heeft het voornemen om streeks einde januari voor een win tersportvakantie van ongeveer twee weken naar Lech in Oostenrijk te vertrekken. H.K.H. prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn van plan hun vakantie voor een deel gezamenlijk met het koninklijk paar en de prinsessen Margriet en Chris tina in Lech door te brengen en voor een deel afzonderlijk in Gstaad in Zwitserland. De wintersportplannen van de verloofden staan echter nog niet helemaal vast, zo wordt van de zijde van de R.V.D. vernomen. UTRECHT, 28-12. Op 1 januari 1966 bestaat het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen zestig jaar. In die zestig jaar is het leden tal van het N.V.V. verveelvoudigd: 18.960 in januari 1906, ruim 84.000 in 1914, bijna 159.500 in 1918, 319.000 bij het begin van de tweede wereldoor log, 242.600 vlak daarna, 381.500 in 1955, 505.870 in 1961 en 532.496 op dit ogenblik, 6000 meer dan aan het be gin van dit jaar. Eén van de oprichters van het N. V.V. is nu nog in leven: de 84-jarige heer les Goudsmit, die destijds onbe zoldigd secretaris was van de bak- kersgezellenbond. NIEUW DELHI, 28-12. India heeft aan de Verenigde Staten verzocht ook de vervoerskosten te dragen van het voedseloverschot dat komend jaar naar India wordt gezonden ter bestrijding van de hongersnood al daar. Dit heeft de Indische minister van voedselvoorziening, Chidambaram Soebramaniam, dinsdag in Nieuw Delhi gezegd. De minister was juist teruggekeerd uit de V.S., waar hij over deze kwestie had onderhandeld. Geschat wordt dat India volgend jaar veertien miljoen ton voedsel te kort komt. De minister zei dat de V.S. graag zien dat ook andere lan den India helpen. Aan verscheidene andere landen is reeds verzocht voedsel te sturen, maar de minister wilde geen namen noemen. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 28-12. In 1965 bleef de groei der bestedingen aanzienlijk ten achter by die van de middelen. In belangryke mate was dit het ge volg van de sterk verminderde voor- raadvorming. De betalingsbalans vertoonde ook een aanzienlyke verbetering. Ver toonde de lopende rekening over 1964 nog een tekort van f 730 mil joen, voor 1965 wordt een overschot van f 500 miljoen verwacht. De groei van de uitvoer bleef zeer bevredigend: de volumetoeneming van de uitvoer kan gesteld worden op 10 procent, tegenover een toene ming van het invoervolume met slechts 4,5 procent. De produktie in de bedrijven is gestegen met ruim 5 procent; de ar- beidsproduktiviteit met 4 procent. De kosten van levensonderhoud zijn. met name onder invloed van de loonkostenstijging in 1965 en vo rige jaren, de huur- en belasting maatregelen in 1964 en het hoge prijspeil van agrarische produkten in de zomer van 1965, met 5 procent ge stegen, aldus een overzicht over 1965 van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Ook in 1965 heeft de situatie op de arbeidsmarkt zich gekenmerkt door een zeer grote krapte. De open staande aanvragen van werkgevers om mannelijk personeel bij de ar- beidsbureaux bedroegen gemiddeld 85.000, waar tegenover een geregi streerde arbeidsreserve van mannen stond van gemiddeld 30.000. In niet onbelangrijke mate werd de arbeidsmarkt beïnvloed door het Het vetverbruik in Nederland daalde DEN HAAG, 28-12. Het Product- schap voor margarine, vetten en oli ën deelt aan de hand van cijfers van het Productschap Zuivel mede dat het verbruik van boter in Nederland in de eerste /negen maanden van dit jaar ten opzichte van de overeen komstige periode van 1964 is vermin- dred van 43.817 ton tot 38.286 ton. Per hoofd van de bevolking daalde het boterverbruik van 4,83 tot 4,27 kg. In dezelfde periode is het marga- rineverbruik toegenomen van een aantal van 177.844 ton tot 179.464 ton. Per hoofd van de bevolking is het verbruik van margarine echter ge daald van 19,85 tot 19,50 kg. Ingezonden mededeling De Rhodeische regering van pre mier Smith heeft maandag de rant soenering van benzine en dieselolie ingevoerd. KERKNIEUWS Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Coaldale (Al berta, Canada): J. Mulder te Car man (Manitoba, Canada), voorheen te Gees; naar Gees: A. R. Bosman, Niezijl, die bedankte voor Onnen. Geref. Gemeenten Bedankt voor IJsselmonde: G. Schipaanboord, Apeldoorn. WITTE KRUIS poeders hèlpen. Elke maand grote aantal buitenlandse arbeids krachten, dat in het afgelopen jaar in ons land is tewerkgesteld. Aan het begin van het jaar werkten hier ruim 45.000 buitenlandse arbeids krachten en aan het einde van het derde kwartaal bedroeg dit aantal ruim 55.000. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. In de middaguren het programma voor de vrouw, de Bill Dana Show en een rechtstreekse reportage van de te Davos te spelen ijshockey wedstrijden om de Spong ier cup. Het avondprogramma begint met (na het korte journaal en Klaas Vaak) De Verrekijker, waarna ach tereenvolgens op hel scherm ver schijnen Van Gewest tot Gewest en de Flintstones. Na het journaal pre senteert de K.R.O. een uitvoering van de operette „Der Zigeunerba ron" van Johann Strauss. De muzi kale leiding heeft niemand minder dan de bekende Weense dirigent Ro bert Stolz en solistische medewer king wordt verleend door Rudolf Shock (hoofdvertolker), Benno Ku- sche, Eberhardt Wachter en Karl Schmitt Walter. De vrouwelijke hoofdrol vervult Erzebeth Hazy, als sopraan verbonden aan de Nationale Opera van Boedapest. De inhoud van de operette is, in het kort, als volgt Hoofdpersoon is de zoon van een verbannen baron, die juist in zijn land terugkeert. Hij vraagt de doch ter van een varkensfokker tot vrouw maar zijn aanzoek wordt afgeslagen. Hij komt in contact met zigeuners, die hem helpen de schat van zijn voorvaderen te vinden. De baron staat die grootmoedig af aan zijn va derland, wordt daardoor volledig ge rehabiliteerd en kan trouwen met he zigeunermeisje Saffi. Op net twee „De schone heks", be levenissen van het echtpaar Darrin en Samantha. VRIJDAG. In de middag een her haling van het liedjesprogramma 1940-1945, waarin artiesten van nu de hitparade (voorzover die bestond) van toen zingen. Het avondprogram ma brengt ons na journaal en Klaas achtereenvolgens de Beverly Hill billies en een poëtisch filmpje „Grootvader en kleinkind". Na liet journaal het gedeeltelijk humoris tische, gedeeltelijk „thrillerige" to neelspel Vrij Landhuis" van het Amerikaanse duo Moss Hart en George Kauffmann. „Pa" koopt een weliswaar fraai doch niet al te com fortabel landhuis, hetgeen zo zijn eigen problemen schept voor de fa milie. De belangrijkste rollen in dit stuk worden vertolkt door Anton Peters, Robert Sobels en Rien van Nuenen. Als intermezzo Dick van Bommel met „Télediscoparadé", waarin hij wat knoeit met beeld en geluid zodat heel vreemde situaties ontstaan. Vóór het binnenlands jaar overzicht van het N.T.S.-journaal nog een ernstige noot: Gerard Cox en Jules de Corte stelden een pro grammaatje met allerhande liedjes samen. Als laatste programma in het oude jaar de meditatie door ds. A. v. d. Bosch. Daaraan vooraf gaat een Engels televisiespelletje dat Geef de boer een stoel" heet. We luiden 1966 in met het tot ongeveer half twee durende programma met flitsen uit in 1965 door de televisie uitgezonden amusementsprogramma's. FEUILLETON Hij 'haalde zijn sohouders op. „O, over mijn leVen is niet zoveel te ver tellen. Ergens in de Kempen stond mijn wieg en 'ik ging er op school. Mijn buurman had een 'garage. Ik kwam thuis om te eten en te slapen en als ik niet op school was, zat ik in de garage. Met m'n 13e reed ik al auto's in en uit de garage. Ik was bezeten van auto's. Na de ambachts school ginig dk er werken. Dat was kort ma de oorlog. Ik 'heb het mon teursvak goed geleerd. Terwijl ik in dienst was, werd de garage verkocht. De nieuwe baas stond me niet aan, dus toen ik weer uit dienst was, zocht i'k wat anders. Ik kreeg een baan bij een firma in auto-accessoi res «en ging reizen. Het hele land door. In die tijd 'heb ik machtig goed verkocht. En veel gespaard. In die tijd groeide bij mij het idee om zelf te beginnen, snap je? Een 'garage, dat was mijn ideaal. Intussen studeerde dk ook voor het vakdiploma. Na enige jaren, dat is nu tien jaar ge leden, 'kreeg ik er genoeg van. Toen ben ik een beetje aan 'heteh. Nu ja, manusje van alles, zal ik maar zeggen. Ongeveer aCht jaar geleden deed zioh 'deze gelegenheid voor. Het bedrijf was wat verlopen, ouderwets. De man 'had geen opvolger en wilde er af. Ik 'kon 'het voor een redelijke prijs kopen. Bovendien 'had ik zwaar geluk, dat i'k kort daarop dealer kon worden voor de Daf. Dat gaf me de wind in 'dc zeilen. Je mag het gerust weten, i'k heb 'hard gewerkt, eerst helemiaal alleen. Ik 'had zowat al mijn geld in hel bedrijf gestoken. Maar het ging gauw zo goed lopen, door LEIDA GRAAFLAND dat ik er iemand bij moest nemen. En van 't voorjaar heb ik laten ver bouwen. Nu is het tenminste een modern bedrijf. Ik ben er wel een beetje trots op". Ze 'had aandachtig geluisterd. „Dat mag je. Het ziet er fantastisch uit als je er langs komt". Hij wees naar enkele planten op het raamkozijn. „Herinneringen van de heropening. Je snapt niet, wie dan allemaal aan je denkt, hé? Zelfs van het gemeentebestuur kreeg ik een bloemenmand". Hij grinnikte. „Ze moesten! eens weten". „Wat bedoel je?" Hij sdhrök op uit zijn overpein zingen. „Hé? Oehacht jaar geleden, toen 'het nog zo'n oud pak huis was eigenlijken ik in mijn eentje wagens repareerdeEn van 't voorjaar was er iemand van de gemeente, die drukte m'n hand en wenste me namens de gemeente goede zaken. Achteraf lach ik er een beetje om. Ik bedoel: ik slaagde. Als je nagaattoen ik de zaak ge kocht ha'dik meen, dat dk toen nog tweehonderd gulden had. En dk moest benzine kopen. En de gereed schappen waren verroest of stuk. Ik moest van alles bijkopen. Stel je voor. dat je het niet voor elkaar krijgtje gaat er aan kapot. Fail liet zal ik maar zeggen. Dan kijken ze je met de nok aan, al heb je er nog zo hard voor gewerkt om het op te bouwen. Maar als je niet kapot gaat, komen ze met een bloemen mand en drukken je de hand. Ik heb er niet veel mee op. Het zijn for maliteiten, meer niet. Nu ja, het loopt nou lekker, dat is het belang rijkste. Alles in het leven hangt soms van kleinigheden af. Ik kreeg van de benzinemaatschappij krediet. Ze wilden me eerst niet leveren. Er kwam een inspecteur, zo noemde-ie zich, geloof ik. Precies zoals het was, vertelde ik hem. Ook van de twee honderd gulden. Als ik toen geen krediet had gekregen, zou ik mis schien een tobber gebleven zijn. "Wat is een garage zonder pomp? Die in specteur zei: Ik zal je tank vol gooi en. Als hij leeg is, betaal je de vol gende bestelling en ééntiende van wat we je op 'krediet geleverd heb ben. Ik rekende uit en dacht: dat kan. Ik was er reuze mee geholpen. Het liep al dadelijk heel aardig. Ik heb niet eens tien termijnen nodig gehad. Ik meen, 'dat ik na een half jaar al quitte was. Bij de heropening was hij er ook, die inspecteur. Hij vroeg: Heb je nog tweehonderd gul den overgehouden? Je leunt wel kre diet 'krijgen, als je wilt". Hij lachte. Ilc had het niet nodig. Ondanks het feit, 'dat 'de verbouwing bijna drie duizend meer kostte als geraamd was. Het duurt ook zo lang voor je een vergunning krijgt. Intussen is alles weer duurder geworden". Op dit ogenblik 'hoorden ze iemand de trap oplopen. Een mannenstem riep wat en een vrouw1 antwoordde op vrolijke toon terug. De blik van de man verhelderde. Hij sprong op. „Mijn zusje", zei hij en Wilie ontdekte de liefde in zijn stem. De deur werd geopend en een meisje van een jaar of vier en twin tig stapte binnen. „Hallol" riep ze, doch toen ze do vrouw in de stoel bij de haard ontdekte, bleef ze hal verwege de kamer staan. Wieland liep op het meisje toe en drukte een zoen op haar wang. „Hal lo, zus.laat ik jullie even aan el kaar voorstellenDit is Dientjo mijn jongste zus. En dit is Willie Ver palen, oen jongedame, waarmee ik kennis heb gemaakt". (Wordt yervolgd.j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5