Wedloop in kennis St. Bavo te Haarlem in verval Wandelende berg Moro weigert Fanfani ontslag STREEKNIEUWS Helikopters botsten Resolutie over nieuwe onderwijsvormen DON JUAN EN DE SPAANSE TROON Kennis is niet alleen macht, maar ook welvaart. Dat geldt In het bij zonder voor de industriestaten, die enorme sommen gebruiken om nieu we militaire middelen te ontwikke len en eveneens om nieuwe techni sche procédé's uit te dokteren niet alleen om het leven van de burger meer comfort te geven, maar ook om de werkgelegenheid in stand te hou den en uit te breiden. De organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling heeft een rapport uitgegeven waarin vergeleken wordt wat de V.S., west- Europa en de Sow jet-Unie op dit ge. bied presteren. En in die vergelijking komt het oude werelddeel er niet zo best af. 't Belang van technisch-we- tenschappelijk onderzoek (research and development) kent iedere rege ring en er is geen land of de over heid heeft op de een of andere ma nier maatregelen genomen om er voor te zorgen dat het wetenschap pelijk onderwijs de mannen kan le veren die nodig zijn voor dit speur werk. Het rapport van de O.E.S.O. con stateert dat west-Europa als geheel zowel met de V.S. als met de U.S.- S.R. vergeleken akelig achteraan komt sloffen bij het wetenschappe lijk hoger onderwijs. 4 tegen Er is hier sprake van een achter stand die voorlopig niet is in te lo pen, ook al morden, alle ambitieuze plannen op dit gebied verwezenlijkt, wat nog helemaal niet zeker is. In ieder geval zal ook tussen 1970 en 1980 west-Europa aanzienlijk minder voorzien zijn van ivetenschappelijke „bronnen" dan de twee wereldmach ten. Aan inlopen van deze achter stand valt haast helemaal niet'te denken wat de militaire sector be treft, daar is de verhouding V.S.: west-Europa 4:1, maar ook op bur gerlijk, zo men wil: vreedzaam ge bied is de achterstand overweldi gend. De cijfers in het rapport zijn met enorme moeilijkheden bijeengebracht en de samenstellers Christopher Freeman en Alison Young pretende ren niet dat ze er in geslaagd zijn ze helemaal precies bij elkaar te krijgen. Bovendien moest rekening worden gehouden met een verschil in salariëring en kosteri van instru mentarium, die in de V.S. ongeveer drie, vier keer zo hoog liggen als in de Sowjet-Unie en in Europa. Van het nationaal inkomen beste den de V.S. 3,1 pet. aan research, de Sowjet-Unie iets tussen de twee en drie procent en west-Europa 1,6 pet. waarbij grote verschillen zijn tussen het ene en het andere land: België 1 pet., Nederland 1,8 pet., Engeland 2,2 pet. In de V.S. werken ongeveer een miljoen wetenschapsmensen aan „r d", in de U.S.S.R. een vergelijk baar aantal, in west-Europa onge veer de helft van wat het vergelijk baar aantal geweest zou zijn. (resp. 5,1, 5 en 4,8; voor west-Europa als geheel was het cijfer 5,6). Dit soort importen schilderen hoe zwaar Europa moet betalen om technolo gisch „bij" te blijven en hoe gering zijn eigen aandeel is in de gemeen schappelijke pot van technisch-we- tenschappelijke kennis. Het zijn geen cijfers waaruit men pessimistische conclusies hoeft te trekken voor de toekomst van Euro pa. Het zijn wel cijfers die aangeven hoezeer het oude werelddeel op een voornaam punt van het fundament der welvaart in industriële naties - landen dus waar de meerderheid der bevolking niet in de landbouw, maar in de fabriek z*n brood verdient - be paald niet met zijn tijd is meege gaan. En nu een kostbare achter stand moet proberen in te lopen wil Europa niet degraderen tot een soort tweederangsgebied tussen de V.S. en de U.S.S.R. Dure import Anders gezegdin de V.S. is der tig procent van de beschikbare we tenschapsmensen bezig met speur werk; in Europa is dit minder dan twintig procent als geheel, met En geland en Nederland als enigen die net boven de twintig procent uitko men. Een konsekwentie hiervan is dat Europa ontzaglijk veel wetenschap pelijke kennis in de V.S. koopt, uit eraard v-oor zover de Amerikanen daartoe bereid zijn. Industrielanden als Engeland, Frankrijk en Duits land betalen ongeveer vijf keer zo veel voor uit de V.S. geïmporteerde „know know" dan de Amerikanen omgekeerd uit die landen kopen HAARLEM, 29-12. Kerkvoogden van de Hervormde gemeente van Haarlem (centrum) zullen een actie voeren voor het behoud van de grote of Sint Bavokerk op de Grote Merkt. De toren is eigendom van de bur gerlijke gemeente en wordt op het ogenblik hersteld, maar het gebouw, dat vele gebreken vertoont, behoort aan de kerkelijke gemeente. Ver wacht wordt dat meer dan twee mil joen gulden nodig is om het inwen dige van het kerkgebouw te herstel len. Gerekend wordt op bijdragen van het Rijk, de provincie en de ge meente Haarlem en verder van in woners uit Haarlem en omgeving en toeristen. De kerkvoogdij heeft een brochure uitgegeven, waarin meege deeld wordt welke gebreken de ou de kerk vertoont. Slaagt de actie niet dan zal de kerkvoogdij moe ten besluiten de kerk te sluiten. Werkgroep midden- en kleinbedrijf A.R.P. DEN HAAG, 29-12. Het centraal comité van de Anti-Revolutionaire party heeft besloten tot oprichting van een werkgroep midden- en kleinbedryf. Deze werkgroep heeft tot taak zich te beraden over de positie van de zelfstandige ondernemer in het mid den- en kleinbedrijf en het centraal comité daarover van advies dienen. De werkgroep zal aandacht schen ken aan diverse problemen die in deze sector aan de orde zijn, zoals bijvoorbeeld 'het loon- en prijsbeleid met betrekking tot het midden- en kleinbedrijf, de vestiging van win kelcentra in nieuwbouwwijken, de sociale verzekering ten behoeve van de kleinere ondernemers enz. Het ligt in het voornemen van de voorzitter van het centraal comité, di\ W. P. Berghuis, de werkgroep 'begin januari 1966 te installeren. SAARBRÜCKEN, 29-12. De wan delende berg van Koerprich in Saar land, die de afgelopen vijf dagen een honderdtal mensen uit hun wonin gen verdreef, heeft dinsdag opnieuw zes gezinnen dakloos gemaakt. Er 'staan nu al 21 huizen leeg in deze kleine gemeente, die wordt bedreigd door een langzaam naderende aard kluit van 200.000 m3. De regering van Saarland heeft voor de gedupeerden ongeveer 90.000 gulden beschikbaar gesteld. ROME, 28-12. De Italiaanse pre mier Aldo Moro weigert het door zijn minister van buitenlandse zaken, Fanfani, ingediende ontslag te aan vaarden. Moro deelt dit mee in een brief aan laatstgenoemde. Mr. Van Hall trouwt SEROOSKERKE Kerstviering zondagsschool Zaterdag eerste Kerstdag vierden de kinderen van de zondagsschool te Serooskerke met ouders en belang stellenden het Kerstfeest. Nadat ds. G. Zonneveld de aanwezigen welkom had geheten, werd het verdere pro gramma verzorgd door de leidsters en leiders van de zondagsschool, t.w. de dames L. Berrevoets-v. d. Schans on R. Straayer en de heren J. v. d. Maale en J. de Meij. Samenzang werd afgewisseld met de vertelling van kerstverhalen door de heer v. d. Maale en mevrouw Berrevoets. De kinderzang werd op het harmonium begeleid door mej. Straayer en de heer J. Hanse begeleidde op het kerkorgel de samenzang. Tijdens de bijeenkomst namen te vens twee zondagsschoolleerlingen afscheid, t.w. Adrie Rotte en Jaap Reinhoud, die uit handen van ds. Zonneveld de kinderbijbel „De weg van het licht" ontvingen. De predi kant betuigde in zijn begeleidend woord waardering voor het werk van de zondagsschool leiders en leid sters. Hij eindigde de bijeenkomst met dankgebed. Krstfeest voor de bejaarden Evenals voorgaande jaren hebben de kinderen van de Serooskerkse zondagsschool op eerste Kerstdag de bejaarden van hun dorp bedacht met een kerstgeschenk, dat bestond uit een fruitbakje. Bij deze gelegenheid DEN HAAG, 28-12. Twee helikop ters van de marine-luchtvaartdienst van het type Sikorsky SH 34 J zijn dinsdagmiddag can kwart voor drie tijdens een formatievluoht op onge veer 4 km. ten zuiden van Leider dorp onder Zoeterwoude met elkaar in aanraking 'gekomen. Beide toe stellen konden ter plaatse een nood landing maken. De bemanning van deze helikopters, in totaal 7 perso nen, is ongedeerd. Volgens ooggetui gen is een van de toestellen zwaar beschadigd. Humphrey in Tokio TOKIO, 28-12. Een politiemacht van 1.600 man was dinsdag op de been toen de Amerikaanse vice-pre sident, Hubert Humphrey op het vliegveld van Tokio arriveerde. Humphrey, cp weg naar de Philip- pijnen ter bijwoning van de ambts aanvaarding van de nieuwgekozen president Ferdinand© Marcos, zal ge durende een verblijf van 18 uur in de Japanse hoofdstad worden ontvan gen door keizer Hiro'hito en bespre kingen voeren met eerste-minister Sato. zongen de kinderen de met hun leider/leidster ingestudeerde kerst liederen, hetgeen door alleenstaan den en bejaarden bijzonder werd ge waardeerd. HAAMSTEDE Gekocht lot: t.v. gewonnen De heer Jch. v. <1 Weel, vuurto renwachter te Haamstede, kocht on langs een lot van mevr. de Vrieze- Landegent ten bate van Volksonder wijs .De baten van deze door Zee- land's Volksonderwijs georganiseer de loterij zijn voor het nieuwe schoolreis- en vakantiehuis te Noord- gouwe. Volksonderwijs kocht des tijds het voormalige ziekenhuis voor dit doel. Woensdagmiddag werd een der hoofdprijzen, een televisietoestel, aan de gelukkige vuurtorenwachter door de rayonvoorzitter, de heer Joh. Goemans uit Zonnemaire, met een toepasselijk woord overhandigd. Me de aanwezig was de plaatselijk voor zitter van V.O., de heer L. v. d. Klooster. De heer v. d. Weel dankte tenslotte voor dit late kerstcadeau. BURGHSLUIS Mijnenvegers Een wat ongewoon schouwspel bocd de Oester schelde op dinsdag middag, toen engeveer in de Ham men recht voor Burghsluis, een drie tal mijnenvegers van de Kon. Marine voor anker ging. De schepen waren uit Vlissirrgen de Oostersehelde op- gestoomd om oefeningen te houden. Vanaf de wal trokken de drie bo dems veel belangstelling, ZIERIKZEE „Standje" van Heemschut Het december-nummer van „Heem schut", het orgaan van de Bond Heemschut, deelt een „standje" uit aan Zierikzee over het plaatsen van een „straatmeubel" (urinoir) in de Molenstraat. Men schrijft: „Helaas is het straatje wel wat verkommerd, maar waarom nu juist «lit inkijkje ontsierd door het vrijwel aan de in gang staande geval? Of zou dit zijn om het gat in de rechter zijwand van deze straat te camoufleren? Er werden zo vele uitvluchten gezocht en blijkbaar ook wel gevonden om dergelijke dingen te kunnen neer zetten. Het is ontmoedigend hoe weinig oog er vaak bij openbare diensten kan zijn voor straatmeube len als >de onderhavige". Waarvan acte. SIRJANSLAND Uitreiking fruitbakjes Door de diakonie der Hervormde Gemeente zijn met de kerstdagen aan bejaarden, zieken en eenzamen fruitbakjes geschonken. Deze werden met een toepasselijke tekst uitge reikt. De vrouwenvereniging „De Har ten Omhoog" bedacht de zieken eveneens met een bakje fruit. VOOR DE VROUW Ook de kachel doet aan mode Claus en Beatrix AMSTERDAM, 28-12. Aangenomen kan thans worden, dat burgemeester G. van Hail op 10 maart het burger lijk huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op het Amsterdamse stadhuis zal vol trekken. Dit kan worden geconclu deerd uit het voorstel aan de raad om de heer van Hall te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Kettingbotsing onder Papendrecht PAPENDRECHT, 29-12. Op rijks- weg. 15 onder Papendrecht hebben zich woensdagmorgen als gevolg van de gladheid 'kettingbotsingen voor gedaan, waarbij in totaal een twin tigtal auto's waren betrokken. Er is grote materiële schade, terwijl acht personen letsel hebben opgelopen. Het verkeer moest enige tijd worden omgeleid. Speurtocht op IJsselmeer URK, 28-12. Aangezien de Urker Noordzeevloot deze dagen toch in de haven vertoeft, wordt onder leiding van het bestuur van de „Vereniging Hulp en Steun" door verschillende schepen afwisselend gevist naar de lijken van de opvarenden van het vorige week op het IJsselmeer ge zonken vrachtscheepje. Tot nog toe zonder resultaat. AANBESTEDINGEN Onderhoud Rijksweg 18 Door de Rijkswaterstaat te Mid delburg werd volgens bestek Z. 1014 aanbesteed het onderhoud van .rijks weg 18 op Sint-Fhilipsland en Schouwen-Duiveland gedurende .het jaar 1966. Er werd als volgt ingeschreven: Firma H. Stouten, Brouwershaven f 110.000; Aannemersbedrijf Van Noordenne, Hardinxveld-Giessen- dam f 109.800. Aann. Bedrijf Wandel Nieuwerkerk (Z.) f 108.450; Wegen bouw Maatschappij Aug. van Dij'k- Petit, Bergen op Zoem f 106.000; Firma M. -v. d. Volde Zn., Brui- nisse f 102.400. Gunning onderhoud provinciale wegen op Schouwen ZIERIKZEE. Door de Provinciale Waterstaat te Middelburg werd 'het onderhoud van de provinciale we gen op Schouwen-Duiveland gedu rende 1966 gegund aan de laagste in schrijver de firma J. de Ruiter Zn. te Noordgouwe voor f 99.963. DEN HAAG. Ongeveer zestig pro cent van de 2433 Haagse bejaarden die hulp zoeken, beschikt niet over de hulp die zij naar hun mening no dig hebben. Een kwart van de hulp- vragenden was van elke hulp ver stoken, 20 procent kreeg slechts ten dele de gevraagde hulp en 15 pro cent kreeg andere hulp dan was ver zocht. De Poolse regering heeft maan dag de correspondent van de New York Times in Warschau, de 31-ja- rige David Halberstam, verzocht het land binnen een wleek te verlaten. De luchtbrug voor de aanvoer van olie van Kongo-Leopoldstad naar Zambia, die geheel door Canada wordt gefinancierd en welke met Ca nadese vliegtuigen wordt onderhou den, is maandag in Loesaka in aan wezigheid van de Canadese ambas sadeur in Leopoldstad en de Kongo lese staatssecretaris van buitenland se zaken officieel in gebruik gesteld. Verplichte Trekpaard-hengstenkeuringen 1966 Vanwege de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" worden ieder jaar in januari de ver plichte hengstenkeuringen gehouden. Deze keuringen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de totale trek- paard-hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fokmateriaal voor het dekseizoen 1966 gekeurd op exteri eur, afstamming en fokwaarde. Van af vierjarige leeftijd kunnen de hensten bovendien worden opgeno men in het keurstamboek. Oudere hengsten kunnen, indien zij tenmin ste drie jaren tevoren in het keur stamboek zijn opgenomen, na geble ken fokwaarde voor een periode van vier jaren voor dekking worden goed gekeurd. Tegelijk met deze trekpaard-heng stenkeuringen worden dit jaar ook de Haflingerhengsten gekeurd, van welk sympathiek en voor velen nog nieuw paardenras 24 mannelijke ver tegenwoordigers werden aangegeven. Het totale aantal hengsten dat op de keuringen zal verschijnen be draagt circa 140, waaronder 45 jonge driejarige hengsten (30 van het type trekpaard en 15 van het Haflinger- ras), die voor het eerst ter keuring komen en welke categorie steeds in het middelpunt van de belangstelling staat. Voor de provincie Zeeland zal deze keuring plaats vinden op vrydag 14 januari a.s., op het terrein van de V.V.Z.F. (Vereniging van Zeeuwse Fokkers) te Axel. Algemene vergadering N.O.V. Een stilleven dat ons al wat in de sfeer van de oudejaarsavond brengt. Een oud portret en het verstilde van de uitgebeelde voorwerpen, herinneren aan het element van het voorbije, dat steekt In de laatste dagen van een bijna vervlogen jaar. AMSTERDAM, 28-12. De algeme ne vergadering van de Nederlandse onderwijzersvereniging, die tot en met donderdag in Amsterdam wordt gehouden, heeft dinsdagavond een resolutie aangenomen waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen te bevorderen dat do in het rapport „nieuwe onderwijsvormen voor 5- tot 13- a 14-jarigen" voorgestelde onder- wüsvormen in schoolcxperimenten worden beproefd. De regering wordt verzocht de wettelijke, financiële en organisato rische voorwaarden te scheppen die dit mogelijk zullen maken. De onder wijzers doen voorts een beroep op gemeentebesturen, schoolbesturen en de met onderwijsvernieuwing en -research belaste organen medewer king te verlenen bij het tot stand brengen en uitvoeren van deze ex perimenten. Volgens de resolutie maken de ver anderende taak van het lager onder wijs en de problemen die zich in de praktijk van het onderwijs aan 5- tot 14-jarigen voordoen een reorgani satie van dit onderwijs noodzakelijk. Ook bestaat de noodzaak dit onder wijs structureel en pedagogisch-di- dactisch te vernieuwen. Naar het oordeel van de vergade ring biedt de volgende indeling van hét onderwijs belangrijke voordelen: kleuteronderwijs van vijf tot on geveer zeven jaar, Basisonderwijs van ca. zeven tot ongeveer elf jaar en brugonderwijs van ongeveer elf tot dertien veertien jaar. Definitieve beslissingen kunnen, aldus de resolutie, niet worden ge nomen alvorens nieuwe onderwijs vormen in scholenexperimenten zijn beproefd. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bergentheim: J. Kuipers, Oldeboorn; naar Oostwoud- Midwoud: jhr. mr. A. M. A. de Beau fort, kand., Neerlangbroek; naar Slochteren: H. J. Zoethout, Terwis- pel. Bedankt voor Drumpt (toez.): J. J. Duvekot, Deurae; voor Vinkeveen: L. Doppenberg, Wilsum (O.), tieref. Kerken Beroepen te Soesterberg: H. Bos wijk, Paesens c.a. Aangenomen naar Kootwijker broek: A. Schweitzer, Dedemsvaart; naar Nes (W.D.): H. van Dijk, kand., Hilversum, die bedankte voor Eng- wierum, Koog aan de Zaan, Korn- hom, Metslawier en voor Tholen- Poortvliet. Examens. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagden voor het propaedeutisch examen de heren H. A. van Houte te Groningen; J. Renkema te Rotterdam, A. S. Rien- stra te Leeuwarden, H. van Tilburg te Espel (N.O.P.), F. v. d. Veen te Drachten, J. de Vries te Rutten (N. O.P.), T Vrolijk te Scheveningen en J Wagenmakers te Sliedrecht. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Enschedé-noord (vak wijlen H. Vogel): O. Mooiweer, Leerdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Krabbendijke: W. Hage, Klaaswaal; te Rilland-Bath: J. Karens, Nieuwerkerk (Zld.). Ontsnapt in Amerikaans uniform WEST-BERLIJN, 28-12. De West- Berlijnse Bild Zeitung" van dinsdag beschrijft hoe een Westberlijner, ver kleed als een Amerikaanse sergeant, met twee Duitse vrienden uit Thü- ringen tijdens de kerstdagen naar het westen is ontkomen. De man, die niet met name wordt genoemd, had zelf het uniform vervaardigd en reed in een auto die van eveneens zelf ge maakte Amerikaanse nummerplaten was voorzien door het controlepunt Charlie met een 26-jarige vrouw en een smid naar west-Berlin. Charlie is de grensovergang voor leden van- de Amerikaanse, Britse, Franse on Sowjet-Russische bezettende strijd krachten. De krant publiceerde ver scheidene foto's van de vluchtelin gen en de auto. De 26-jarige smid zat naast de „sergeant", die de wa gen reed, het meisje was in de baga geruimte verborgen. De Oostduit se officier bij de grensovergang had niet in de gaten dat de strepen op het uniform van de „sergeant" on dersteboven waren aangebracht. De krant schrijft dat de vluchtelingen zich bij de Amerikaanse autoriteiten in Wéét -Berlijn hebben aangegeven, en gezegd zouden hebben: „Wij zijn geheel bereid de gevolgen te aan vaarden. Natuurlijk waren de Ame rikanen er helemaal niet gelukkig mee". MADRID, 28-12. Prins Den Ju an Carlos weigert generaal Franco op te volgen en de plaats van zijn va der in te nemen bij de troonopvol ging in Spanje. Blijkens een communiqué van het bureau van zijn vader, Don Juan, graaf van Barcelona, heeft Don Juan Carlos generaal Franco kortgeleden meegedeeld dat hij z«n vader trouw is en hem beschouwt als de recht matige drager van de Spaanse kroon. In de communiqué wordt een aan val gedaan cp verklaringen van de Spaanse minister van voorlichting en toerisme, Manuel Fraga Iribarne. te genover het Britse blad „Times" vol gens welke prins Juan Carlos door generaal Franco zou zijn voorbe stemd om hem in de loop van 1966 op te volgen en de troon te bestij gen. In de Spaanse hoofdstad acht men het dinsdag uitgegeven communiqué een zeer belangrijk document, omdat men er uit meent te kunnen opma ken dat de prins het standpunt van zijn vader deelt. Deze wijst de wet op de troonop volging van de hand, zeggende dat KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten Haamstede: donderdag 30 december om 7.30 uur ds, Karens. Ned, Hervormde Kerk Bruinisse BRUINISSE. In de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse werden ingevolge Ord. 3, art. 8, lid 2, tot ouderling be noemd de (heer W. van den Berge Jz. en tot ouderling-kerkvoogd de heer J. van Breda. De 'heer W. van den Berge heeft inmiddels bedankt. de toekomstige koning zijn troon slechts kan bezetten uit hoofde van de legitimiteit en niet bij de gratie van het Franco-regiem. (Legitimiteit: recht van een vors tenhuis - speciaal de Bourbons - om de króón, als een onvervreembaar gced te beschouwen - red.). Deze houding haalt een streep door de re kening van veel invloedrijke aanhan gers van Franco, die de zoon in de plaats van de vader wilden stellen. In het communiqué wordt ver- klaard dat, aangezien de uitlatingen van de minister van voox-lichting niet zijn tegengesproken, verondersteld mag worden dat zij het standpunt van generaal Franco vertolkten. „De monarchie bespreekt met be langrijke regeringsfunctionarissen geen zaken met betrekking tot de op volging, maar zij is", aldus het com muniqué, „gedwongen een vermoe delijke poging om Don Juan terzijde te schuiven openbaar te hekelen. AReen de geschiedenis kan een ko ning voortbrengen", zo vervolgt het. „Er bestaat op het ogenblik geen an dere rechtmatige eigenaar van de Spaanse kroon dan Don Juan de Bourbon en Battenberg. Door hem zal daarom de enig mogelijke monar chie in Spanje moeten worden her steld". n Een Amerikaans militair, wiens identiteit niet is bekend gemaakt, wordt sinds enige tijd bij zijn onder deel in de Westduitse plaats Giessen vermist. De soldaat, die tot een ra- ketteneënheid behoort, zou in het 'bezit zijn van militaire geheimen. Mude wordt steeds meer een be grip, ook op gebieden waar vroeger niet eens aan mede werd gedacht. Eerst was het alleen de kleding, die in de modische belangstelling stond, de laatste jaren kwamen daar de brillen bij, de auto's en de meube len. En nu is er zelfs een duidelijke medetendenz waar te nemen voor hét gezelligheidselement van de win terse huiskamer: de kachel. Wij danken dit aan de jonge ont werper Hans Verholt, die kans zag een warmtebron te creëren, die te gemoetkomt aan ons verlangen naar romantiek én aan de technische per- fektie, die wij in onze tijd gewend zijn. Opmerkelijk is, dat hij voor zijn progressieve ideëen, die tot uiting zijn gekomen in de gashaard-kreatie, gehoor vond bij een Nederlands be drijf, dat in de loop van zeventig jaar een grote faam heeft verworven door de vervaardiging van kolen- kachels. De Bocal-haard van Hans Verholt, is een gas-conveclor en heeft dien tengevolge een ideale waimtesprei- ding. De haard is bovendien bijzon der fraai van vorm, en sluit als zo danig geheel aan bij onze heden daagse verlangens: een kombinatie van een moderne vlakverdeling met het idee van de sfeervolle schouw. De Bocal haalt uit alle soorten gas - dus ook uit aardgas - zoveel moge lijk warmte, en hij brandt daardoor goedkoop, 's Nachts kan de fijnrege laar in de minimumstand gezet wor den; de kachel handhaaft dan een geriefelijke temperatuur in de kamer tegen ©en stookprijs van minder dan een cent per uur. De haard is voor zien van een thermo-elektrische waakvlambeveiliging en een elektro magnetische ontsteking; door een trek aan de knop gaat de kachel aan zonder daat er een lucifer aan te pas komt. Ook de kleuren waarin de kachel wordt gebracht zijn van deze tijd; bruin-beige en licht- met donker grijs, kleuren, die in ieder interieur passen. U ziet, de mode bepaalt tegen woordig niet alleen de lengte van uw rok of de dikte van uw hakken maar ook voor de kachel-mode span nen echte ontwerpers zich in Dit is de Bocal, ontworpen door de jonge Hans Verholt, speciaal voor die mensen, die houden van de romantiek van de schouw met alle komfort van deze moderne tijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2