J DERBY COLA DRINK C0ndudêec DE ZIERIKZEESCHE COURANT VIETCONG VRAAGT OM BESTAND VAN VIER DAGEN Verdachten roofoverval Nuenen bekennen Ontwikkelingsdag Zeeuwse fruitteelt Prij sopdrijvers kaalgeschoren Gemenebest conferentie Steeds meer vrachtvervoer door de lucht over Rhodesië Het olievervoer over de Westerschelde Russische delegatie naar Noord-Vietnam Het overleg over de vleesprijzen Nieuw lekker pittig meesterlijk! Twee doden bij frontale botsing Opgaande lijn van de K.L.M. zette zich voort in 1965 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 29 december 1965 122ste jaargang Nr. 19914 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Zie pagina 6 Sta rl film Magitouitgesteld Niet vechten tijdens nieuwjaarsviering? SAIGON, 28-12. De Vietcong heeft dinsdag aan de Zuidvietnamese re gering gevraagd tijdens het Vietna mese nieuwjaar volgende maand, het vuren vier dagen te staken. De oproep werd dinsdagavond ge daan over de clandestiene radio „Be vrijding" van de Vietcong. Het „Tat" feest ter gelegenheid van het nieuwe jaar duurt vier dagen. De omroeper zei dat de voorzitter van het nationale bevrijdingsfront, Ngceyen Huu Tho, heeft verzocht van 20 tot en met 23 januari de strijd te staken. In vorige jaren is er rond de Viet namese jaarwisseling wel niet offi cieel sprake geweest van een be stand, maar was het aan het front toch opvallend rustig. Niet zozeer het aanbod op zich van de Vietcong heeft dan ook de aandacht geti-ok- ken, maar wel het vroege tijdstip waarop het gedaan werd. AUSTIN, 28-12. Een officiële Ame rikaanse woordvoerder heeft naar aanleiding van het verzoek van de Vietcong om een gevechtspauze ge durende het Vietnamese nieuwjaar, gezegd geen commentaar te kunnen geven. Hij wees erop dat het ver zoek aan de Zuidvietnamese x-ege- ring is gericht. De Amerikaanse regering WASHINGTON, 28-12. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag in een verkla ring opnieuw gezegd, dat de Ver. Staten bereid zijn tot onderhande lingen om een einde te maken aan het conflict in Vietnam. Het mini sterie brengt echter onder de aan dacht, dat de regering in Hanoi tot op heden niet de gex-ingste aanwij zing heeft gegeven dat zij bereid is aan de conferentietafel te gaan zit ten. Een woordvoerder van het mini sterie zei dat hij geen enkele toelich ting kon geven op de huidige mili taire operaties of op een eventuele blijvende onderbreking van de bom bardementen op Nooi"d-Vietnam. Vietcong actief DA NANG, 29-12. De Vietcong heeft woensdagochtend drie bruggen in de strategisch belangrijke ver keersweg langs de kust opgeblazen, ten zuiden van Da Nang, zo wordt van Amerikaanse zijde meegedeeld. B-52 bommenwerpers hebben dins dagavond doelen in het noorden van Zuid-Vietnam bestookt. De lucht aanvallen tegen Noox-d-Vietnam zijn nog niet hervat. EINDHOVEN, 28-12. De twee ver dachten van de roofoverval onder de gemeente Nuenen, van vorige week donderdag, de 27-jarige L. H. en diens 29-jarige neef J. H., beiden uit Geldrop, zyn uit Mierlo, waar zy zich in arrest bevonden, naar Den Bosch overgebracht ter voorgelei ding voor de officier van justitie. De beide mannen hebben tegenover de rijkspolitie een bekentenis afgelegd. Van het buit gemaakte geld is nog steeds het grootste gedeelte zoek, na dat eerder een bedrag van ruim f 9.000,door de politie in de wo ning van L. H. was teruggevonden. De andei-e f 16.000,zijn verdwenen. Wel was door de gearresteerden de Ingezonden mededeling PERFECT LONG-DRINK de Alpendrank uit Oostenrijk GOES, 28-12. Vrijdag 14 januari zal in Goes de jaarlijkse ontwikke lingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt worden gehouden, uitgaande van de kring Zeeland der Nederlandse fruit telers organisatie. In de morgenuren is er een beurs van tuinbouwmachi- nes en andere benodigdheden voor 't tuinbouwbedrijf en 's middags wor den lezingen gehouden. Drs. D. J. A. Butijn, directeur van de veiling „Zuid-Beveland" te Goes spreekt over de afzet van fruit in Amerika en Zeeland; de heer P Huissen van de Rijkstuinbouwvooi-lichtingsdienst Goes spreekt over de perensnoei en over virusziekte in de fruitteelt spreekt ir. G. S. Roosje, de dii-ecteur van het proefstation voor de fruit teelt in de volle grond te Wilhelmi- nadox-p. plaats opgegeven waar zij dit be drag hadden verstopt, maar toen de politie daar ging zoeken bleek het geld spooxioos. De beide mannen hadden de po- litie-u'niformen, welke zij gebruik ten bij het aanhouden van de be stelauto, waarmee het geld vervoerd werd, gehuux-d in een zaak aan de Boschdijk te Eindhoven, die kos tuums en x-equisieten verhuurt voor toneeluitvoeringen, carnavalsfeesten en dergelijke. De uniformen wei-den in het sti-uikgewas langs het Eind- hovenskanaal teruggevonden. Ze zijn door de politie aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven. Koud inkachelfabriek LONDEN. Tweehondei'dvijftig ar- beidei-s zetten dinsdag in een fabriek in Morpeth (Engeland) hun machines stil en gingen naar huis. Het was naar hun mening in de fabriekshal te koud om te werken. Het bedrijf maakt oliekachels. DJAKARTA, 29-12. De politie in Bandoenig heeft de winkeliers en handelaren 'kaalgeschoren die te veel berekend hebben en de kaaihoofdi- gen vervolgens door de stad laten lopen met borden om de hals, aldus meldt het Indonesische persbureau Antax-a. Deze straf wordt ondergaan voor dat de betrokkenen terechtstaan. SCHIPHOL, 28-12. Ook 1965 is weer een recordjaar geweest voor de 110 grote luchtvaartmaatschappijen, die aangesloten zijn bij de I.C.A.O., de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart. Als het luchtver keer zich blijft ontwikkelen zoals het tot nu toe heeft gedaan, dan zal 1966 het eerste jaar worden, waarin meer dan 200 miljoen passagiers door de lucht zullen worden ver voerd. Het afgelopen jaar vertoont een stijging van 16 px-ocent, het hoogste percentage van de laatste tien jaar, tot 180 miljoen passagiers. Het aan tal passagier-kilometers steeg even redig en wel van 123.500 tot 199.000 miljoen. De meest spectaculaire groei werd echter in de vrachtsector geboekt: met 5010 miljoen ton-kilometers werd het resultaat van het vorige jaar met niet minder dan 28 procent overtroffen. Gemiddeld steeg het aantal passa giers, dat per vliegtuig werd ver voerd, van 42 tot 49, de gemiddelde lengte per reis per passagier was 1110 km (-h 1 procent) en de gemid delde snelheid 465 km per uur 4 procent). MOSKOU, 28-12. Een Scwjet- russische delegatie, onder leiding van Alexander Sjelepin, lid van het Russische partypresidium, zal bin nenkort naar Hanoi, de Noordvict- namese hoofdstad vertrekken. Dit deelde het persbureau Tass dinsdag avond mee. De reis geschiedt op uit nodiging van partij en regering van Ncord-Vietnam. Sjelepin verloor drie weken gele den zijn post als vice-premier doch bleef lid van het presidium en een der secx-etarissen van het centrale partijcomité. Na deze veranderingen Werd gezegd dat hij belast zou wor den met het onder-houden van be trekkingen met buitenlandse com- mxxnistische partijen. In de mededeling van Tass wer den geen verdere bijzonderheden ge geven maar waarnemers in Moskou achten het waarschijnlijk dat Sjele- Ingezonden mededeling DEN HAAG, 28-12. Bijna driejaar geleden - in februari 1963 - kwamen op de Westerschelde in het Nauw SCHIP 5 VOOR STUDENTEN GLASGOW. 28-12. Uit Glas- gow in Schotland is het 11.000 ton metende passagiersschip „Caledonia" aangekomen in Amsterdam waar het een drij vend onderdak moet gaan vor men voor Nederlandse studen ten. Het schip dat in 1948 ge bouwd. werd is verkocht aan de Stichting Studentenhuis vesting. De stichting heeft de „Caledonia" van de Royal Mail Line te Glasgow aangekocht in overleg met de ministeries van O. cn W. en van Financiën. Het schip is in Amsterdam en gaat daar bij de N.D.S.M. in dok. Begin volgend jaar wordt met de eenvoudige, relatief weinig kostbare verbouwing begonnen. Naar wordt ver wacht zal het in september ge reed zijn en aan ruim 300 stu denten huisvesting bieden. Het tekort aan studentenkamers in Amsterdam loopt tegen de 6000. van Bath, twee tankers, de „Mïra- flores" en de „Abadesa" met elkaar in aanvaring, waarbij negen zeelie den omkwamen. Thans is de situatie ter plaatse nog even ongunstig, zo constateert de vereniging „De Ne derlandse Loods" in haar gelijkna mige orgaan. Het aanbx-engen van geleide dam men acht de vex-eniging geen oplos sing van de moeilijkheden, die ver oorzaakt worden door gevaarlijke zijstromingen. Alleen vérstrekkende noi-malisatie kan h.i. de Wester schelde voor supertankers bevaar baar maken. De vereniging acht het, mede in verband met de te verwach ten stijging van de behoefte aan olie, en ter verzekering van de veiligheid noodzakelijk dat van een met h.i. minimale kosten aan te leggen olie haven in het gat van Ossenisse, een pijpleiding wordt aangelegd. Naar Antwerpen is het dan 40 km, naar Tcrneuzen 5 km, terwijl tankers tot 45 voet diepgang mogelijk zijn, zo heeft zij berekend. Ook wijst zij erop, dat bij een pijpleiding scheepswachttijden door laag water, mist en stakingen wor den vermeden De vereniging ziet in haar sugges tie tenslotte ook nog meteorologisch gunstige factoren: goede beschut ting tegen stoj-m cn de minste wind vang. Zij acht het tenslotte niet uit gesloten dat in het gebied van Osse nisse zich in de toekomst raffinade rijen zullen vestigen. LAGOS, 29-12, Radio - Nigeria heeft bekendgemaakt dat twintig landen zich bereid hebben verklaard op 10 januari deel te nemen aan de conferentie van het Britse Gemene best over Rhodesië, die door Nige ria is voorgesteld. DEN HAAG, 28-12. Het overleg tussen de minister van economische zaken en het Bedrijfschap voor het Slagersbedx-ijf over de vleesprijzen zal in januari worden voortgezet; waarschijnlijk echter nog niet in het begin van die maand. Het A.N.P. verneemt dit van het ministei'ie van economische zaken. 'n Hero produkt pin bij president Ho Tsji Minh zal aandringen op het openen van on derhandelingen met de V.S., ook al zeggen de Russen in het openbaar dat alleen Hanoi in deze kwestie een besluit kan nemen en dat onderhan delingen alleen op de voorwaarden van Nooi'd-Vietnam mogelijk zijn. VEGHEL. 28-12. Kort voor elf uur dinsdagochtend zijn op de rijksweg Veghel-Helmond langs de Zuid-Wil lemsvaart twee personenauto's fron taal met elkaar in botsing gekomen. Bij dit ongeluk werden twee perso nen gedood en een levensgevaarlijk gewond. Een van de twee auto's, bestuurd door 'de 41-jarige mevrouw J. van Mol-Beekmans uit Uden slipte, kwam op de linker weghelft met als gevolg 'de fx'orxtale botsing met een auto, 'bestuurd door de 67-jarige A. Groenendijk uit Beek in Limburg. D e heer Groenendijk, de enig inzit- tenid'e, was vrijwel op slag dood. Het 9-jarig dochtertje Wilhelmina, dat bij haar moeder in de andere, auto zat, overleed kort na het ongeval. Voer 'het leven van mevrouw Mol- Beekmans, die opgenomen is in hot St.-Jozef ziekenhuis te Vefhel, wordt gevx-eesd. Communistenjacht in Riouw-archipel DJAKARTA. 28-12. Op de eilanden van de Riouw-archipel hebben dui zenden Indonesiërs de woningen be stormd van Indonesische communis ten, zo meldt dinsdag het persbureau Antara. Tot dusver zijn 427 commu nisten gearresteerd terwijl nog jacht wordt gemaakt op een aantal voort vluchtige partij leden. DEN HAAG, 28-12. De opgaande lyn van het vervoer van de K.L.M., welke zich reeds vorig jaar begon af te tekenen, heeft zich in 1965 duide lijk voortgezet, zo deelt de K.L.M. mede. Het vervoer op lijndiensten steeg - met een schatting voor de maan den november en december - met 17 procent. Zowel het vervoer van passagiers als van vracht bereikte Wederom een recordhoogte: 1.705.000 passagiers en 65,3 miljoen kg vracht. Ook het I.T.E.-vei'voer, de goed kope alles inbegx-epen vakantie vliegreis, maakte wederom 'n flinke sprong door een toename met 15 pi'o- cent. Ruim 42.000 I.T.E.-reizigers vlo gen in 1965 per K.L.M. naar hun va kantiebestemming, tegen 36.700 in 1964. De voorlopige vex-voerscijfei's over 1965 zijn: Aantal passagiers 1.705.000 (1964: 1.594.00), stijging: 7 pi'ocent; Kilogi-ammen vracht 65.300.000 (1964: 56.100.000), stijging: 17 pro cent; Kilogx'ammen post 4.200.00 (1964: 4.080.000), stijging: 3 px-ocent. De vlootstandaax-disatie vond ver der voox-tgang: zes Douglas DC-9 stx-aalvliegtuigen voor de korte en ïrxiddelgx-ote afstanden wei-den be- ateld, terwijl ook nog een ox-der ge plaatst werd voor een derde DC-8F „Jet Tx-ader". Deze vliegtuigen, die worden genoemd naar x-espectieve- lijke belangx-ijke steden in E.E.G.- landen (Parijs, Amstex-dam, Rome, Hamburg, Luxemburg en Bnjssel) en Sir Winston Chux-chill, zullen van februari a.s. af geleidelijk wox-den afgeleverd. Juist deze maand werden ook nog twee DC-8-63 straalvliegtuigen be steld. De personeel sterkte vennindei-de van 14.500 op 31 december 1964 tot 13.900 per half december jl. De stex-kte van het vliegend personeel, dat in deze aantallen is begx-epen, vexmindex-de van 1770 tot 1740. Het lijnennel liet 217.000 km lange lijnennet.dat, 96 steden in 66 landen verbindt, on- dex-ging slechts enige kleine vex-an- dexingen, In maai-t opende de K.L.M. een nieuwe lijn op de Roemeense hoofdstad Boekarest. In november Wex-d het aantal diensten met be stemmingen in het Verx-e Oosten van zeven op acht vluchten per week ge bracht. De nieuwe dienst heeft Singapoi-e als eindpunt, lex-wijl Kuala Lumpur, d hoofdstad van de Maleisische Fe deratie, als punt van tussenlandin gen weer in het K.L.M.-net tex-ug- keei-de. Met de Indonesische luchtvaart maatschappij „Ganxda" Wex-d in de loop van het jaar een pool-over- eenkomst gesloten voor de diensten tussen Amstex-dam en Djakarta; beide maatschappijen onderhouden twee retoux-vluchten per week tus sen deze steden. Om 'het vex-voer tussen de konink- rij'ks-delen le stimuleren wei"d voor rijksingezetenen, zij het met be paalde bepei'kingen, een zeer goed koop retourtarief ingesteld van 1500 gulden, voor een vliegreis tussen Ne derland enerzijds en Suriname en de Antillen andei-zijds. BERLIJN. Hoe lang nog dit schulde loos moorden? Wesl-Berlijners de monstreren bij de sector-grens Hein- rich-Heine-Strasse op de plek waar de 27-jarige Westduilse Heinz Schö- neberger in elkaar zakte nadat hij door een kogelregen van de Oost- Duitse grensicachl getroffen was. Dit numm'cr besta-,xt uit 8 pagina's Het is eigenaardig dat men slechts hoog zelden iemand ontmoet die zegt dat hij niet goed geslapen heeft omdat hij •f. een slecht geweten had. Later zachter Verwachting tot donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met lij delijk regen, op de meeste plaatsen voorafgegaan door sneeuw of ij zei; krachtige tot stormachtige wind, x-ui- mend van zuidoost tot zuid naar zuidwest cn wat afnemend; tempe raturen aanvankelijk om het vries punt, later zachtex-, 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op' 12.38, onder Eex-ste kwartier: 31 dec. te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 dec. 7.42 v.m. 20.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 dec. 7.36 v.m. 19.58 n.m. Doodtij: 2 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogelucht- druk, welke zich dinsdagmorgen van IJsland naar noord-Spanje uitstrekte, verplaatste zich langzaam in ooste lijke richting. Deze rug gaat verge zeld van opklaringen. In Engeland kwamen daax-bij tempex-aturen voor van min 10 graden, in midden-Fx*ank- ï-ijk van ongeveer min 6 graden. In ons land wax-en de minimumtempe- x-atui-en niet zo laag, daar er bij luchtaanvoer van zee nog wat teveel, wind was. Ondertussen breidt een zeer diepe oceaandepressie, welke over uitge strekte gebieden zeer zware stoiTnen vei-oox-zaakt, zich nu in oostelijke richting over de Britse eilanden uit. Een fx-ontensysteem ex-van. dat de begx-enzing vormt van zachtere oce- aanlucht, bi-acht vanmorgen in En geland sneeuw, ijzel cn x-egen. Ver wacht moet wox-den, dat dit neer- slaggebied ons land in de avond of nacht bereikt. De neci'slag zal op vex-schillende plaatsen waarschijnlijk beginnen als sneeuw, maar later ovei-gaan in regen bij tot kx-achtig of stormachtig toenemende zuide lijke winden. Na de frontpassage ruimt de wind naar het zuidwesten en stroomt belangrijk zachtere lucht binnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1