f [if Het Engelse booreiland „Sea Gem" stortte in elkaar en zonk De Vietnamese oorlog Paus raadpleegde 0e Thant Vuurwerk ging te vroeg af Herontbranding strijd India-Pakistan lijkt niet onmogelijk In toekomst minder besteden aan voeding? De jacht op communisten in Indonesië Geldscliandaal in Zwitserland Eusebio, beste voet baller van 1965 Het incident aan „de Muur" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oinsila^ 25$ december l'Xi.i 122ste jaargang Nr. 19913 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken II, Zierikzee, postbus t, tel. 01110-2255, na 18 00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Rcdakleur: M J. Bi/ de Vaate, lel. 01)10-2938. Uilgeve: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Prijsuitreiking knlveropfokwedstrijd Sehouwen-Duivehmd Drama op Noordzee HULL, 27-12. Zeker vier man nen zijn maandag omgekomen toen het 5.000 ton metende Britse boorei land ..Sea Gem" op ongeveer 80 kilo meter ten zuidoosten van Flambo- rough Head in de Noordzee in elkaar stortte op de plaats waar het enige weken geleden voor de „British Pe troleum" gas aanboordde. Van het eiland, dat met 10 poten van 65 meter lengte op de zeebodem rustte, staken enkele uren later nog slechts de resten van deze poten bo ven de golven uit. Toen het ongeluk gebeurde bevonden zich 30 man op WASHINGTON, 27-12. Ameri kaanse parlementsleden die onlangs Vietnam hebben bezocht, hebben zich in gesprekken met het tijd schrift „US News and World Report" voorstanders getoond van een aan zienlijke verhoging van de Ameri kaanse oorlogsinspanning. De meesten van hen blijken voor intensivering van de bombardemen ten op Noord-Vietnam te zijn. Zij zeiden dat de verbindingswegen en de belangrijke industrieën zouden moeten worden vernietigd en dat de haven van Haiphong zou moeten worden geblokkeerd. Ziekenfondspremie bejaardènverzekering wordt verhoogd DEN HAAG, 27-12. Per 1 januari a.s .wordt de premie van de zieken fondsverzekering voor bejaarden verhoogd. Bij een inkomen niet hoger dan f 5762 per jaar wordt de premie van f 5.79 op f 6,63 per week gebracht, of f 28,83 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan f 5078 gaat de premie van f 3.86 naar f 4.42 per week, of f 19,22 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan f 4086 per jaar gaat de premie van f 1,93 naar f 2,21 per week, of f 9,61 per maand. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, 'heeft deze wijzigingen aange bracht overeenkomstig het advies van de ziekenfondsraad. Films over Oranjehuis voor Amerikaanse t.v. NEW YORK, 27-12. Oe N.B.C.- televisie zal op 20 februari een film van een uur uitzenden over de Ne derlandse Koninklijke familie met als titel: „De dochters van Oranje". De documentaire, die is samenge steld aan de hand van journaalopna men van Polygoon-Profilti, maar waarvoor onlangs ook opnamen in ons land zijn gemaakt, zal zowel beelden uit de beginjaren van deze eeuw als zeer recente opnamen om vatten, o.a. van prinses Beatrix en haar verloofde, alsmede flitsen uit de bezettingsjaren. Voor de film zijn geen leden van het koninklijk huis geïnterviewd. Namens de N.B.C. is nog meegedeeld dat de film de posi tie van de monarchie tot onderwerp zal hebben, zoals deze zich weerspie gelt in de recente geschiedenis van het 'koninklijk huis. het booreiland, dat 90 meter lang en 27 meter breed is, normaal is de be zetting 47 personen, doch 16 arbei ders waren voor de kerstviering naar het vasteland. Het gehele per soneel bestond uit Britten. Schepen, waaronder de Nederland se sleepboten Friesland en Smit- lloyd, de Vlietstrcom en de Rotter damse kustvaarder Lady Diana, snelden naar de onheilsplaats. Het Britse schip Baltrover, dat het eerst ter plaatse was, nam 19 drenkelin gen op, van wie er drie ernstig wa ren gewond. Het pikte voorts hét lijk van een arbeider uit het water. Liehtfakkels Helicopters wierpen bij het vallen van de avond liehtfakkels naar be neden. Een hefschroefvliegtuig pluk te drie verkleumde mannen uit het ijskoude zeewater. De bestuurder van dit toestel zei, dat van het ei land nog slechts de poten als afge broken schoorstenen uit het water staken. Het zag er volgens hem naar uit dat het eiland was gekapseisd. Andere berichten zeggen dat zich op het eiland een ontploffing zou heb ben voorgedaan. Het zoeken naar de vermisten door reddingsvliegtuigen en schepen wordt voortgezet. Geen ontploffing In Huil aan wal gebrachte overle venden zeiden, dat zAch op het ei land geen ontploffing had voorge daan. Enkele „poten" zakten onder het eiland weg, waardoor dit binnen enkele ogenblikken kantelde en in het water viel, aldus hun verklarin gen. De gezagvoerder van de Baltrover. het schip dat de eerste drenkelingen aan boord nam.zei: „Wij waren slechts een paar kilometers van het booreiland verwijderd toen wij zagen Decimaal muntstelsel in Australië AMSTERDAM. 27-12. Met ingang van 14 februari 1966 zal in. Australië een decimaal stelsel worden toege past. Als nieuwe munteenheid zal de Australische dollar worden inge voerd, welke in waarde gelijk is aan een half Australische pond. Er zul len nieuwe bankbiljetten en munten in circulatie worden gebracht. De thans in omloop zijnde bankbiljetten en munten behouden hun hoedanig heid van wettig betaalmiddel, doch zullen geleidelijk uit de circulatie worden genomen. In Australische ponden luidende rekeningen zullen per 14 februari 1966 worden omgezet in dollar-reke ningen. Transacties welke in Austra lische ponden luiden zullen op of na die datum worden uitgevoerd in Australische dollars, iri een verhou ding van 2 op 1. De invoering van het decimale stelse 'geldt mede voor Australisch papua en Nieuw Guinea, aldus deelt de Nederlandse Bank mede. dat het ging overhellen. Ik kan niet zeggen waardoor. Ik zag mannen in het water springen. Het eiland was binnen enkele minuten verdwenen". Een der geredden, de 22-jarige William Maddock, zei dat hij in de kombuis was teen plotseling alles om hem heen begon te schuiven, tei-wijl het zeewater naar binnen spoot. „Ik rende naar boven, pakte een red dingsvest en sprong in zee bij een reddingvlot, waarop we ongeveer een uur ronddreven voordat we werden opgepikt". NEW YORK, 27-12. Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft maandag gezegd dat paus Paulus hem had geraadpleegd voordat hij een oproep deed voor een kerstbestand in Vietnam. Oe Thant wilde niet ingaan op vragen of hij verdere stappen had gedaan met het oog op een vrede in Vietnam. Een woordvoerder van het Witte Huis zei op een persconferentie, geen antwoord te kunnen geven op de vraag of de Verenigde Staten plan nen hebben voor een nieuwe pauze in de bombardementen op Noord- Vietnam, die sinds het kerstbestand achterwege zijn gebleven. Een rechtbank in Bonn heeft maandag zes Duitsers die kort voor het einde van de oorlog elf dwang arbeiders zonder vorm van proces hadden doodgeschoten, tot gevange nisstraffen van zeven tot drie jaar veroordeeld. De veroordeelden zijn bovendien voor de tijd van twee jaar hun burgerrechten ontnomen. DELFT, 27-12. De politie te Delft stelt in samenwerking met haar Haagse collega's een onderozek in naar de verkoop van een hoeveelheid vuurwerk tot een bedrag van f 150,- door een handelaar in Den Haag aan een 14-jarige jongen uit Delft. Deze jongen, J. W. L. wonend aan de Raam 8 te Delft, had in de na middag zijn stapel vuurwerk op ta fel uitgesteld om het zijn vrienden te laten zien. Wat kruit, dat op de ta fel was gevallen, had hij in het as bakje geveegd. Toen daarin de 19- jarige W. B. de as van zijn sigaret tipte vatte het kruit vlam. Het vuur sloeg over naar het vuurwerk en de rotjes, gillende keukenmeiden en an dere projectielen vlogen tegen het plafond, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur kon door de jongens zelf worden geblust. L. moest zich met enige brandwon den aan armen en nek onder dok tersbehandeling stellen. NIEUW DELHI, 27-12. De Indi ase bevolking wordt, aldus meldt de correspondent van DPA in Nieuw Delhi, reeds voorbereid op een even tuele mislukking van de besprekin- J DEN HAAG, 27-12. Voor voedings- en genotmiddelen zullen wjj 4 in de toekomst een kleiner deel van onze uitgaven besteden dan 4 t thans. Ook het bedrag, dat voor duurzame consumptiegoederen in f ens land wordt uitgegeven zal in de komende jaren een kleiner J k deel van ons inkomen uitmaken. Voor „overige goederen en diens- 4 ten" gaan we dan uiteraard meer uitgegeven, f Dit bljjkt uit het kwartaalbericht van het Economisch Technolo- J gisch Instituut voor Zuid-Holland, dat juist is verschenen en waar in een artikel is opgenomen over de toeneming van de welvaart en de wijze waarop ons toenemend inkomen wordt besteed. De ont wikkeling tot 1965 wordt geanaliseerd, waarbij een vergelijking werdt opgezet van het bestedingspatroon van het nationale inkomen van de E.E.G.-landen en het bestedingspatroon van de gezinsuitgaven van een groter aantal landen. Bij toenemende inkomsten neemt het deel af, dat voor de eerste levensbehoeften nodig is. Bij toenemende welvaart wordt het ook zeer waarschijnlijk geacht, dat het percentage van de gezinsuitga ven voor voedings- en genotmiddelen zal blijven dalen. In 1962 werd in Amerika 26,1 procent van de gezinsuitgaven be steed aan voedings- en genotmiddelen. Dit percentage was steeds weer groter in Canada, België, Noorwegen en Zweden, waarna ons land kwam met 37,1 procent. Daarna volgden nog Frankrijk, Enge land, Oostenrijk, Finland, Spanje, Griekenland en Italië - dit laatste land met 51,1 procent. gen over het Indisch-Pakistaanse ge schil ten aanzien van Kasjmier wel ke naar aangekondigd de Indische premier en de Pakistaanse president begin januari aanstaande in Tasj- kent, op Russisch grondgebied, zul len houden. Er gaat vrijwel geen dag voorbij waarop de Indische premier Sjastri niet van verlangen naar vrede spreekt maar tegelijkertijd wijst op de ernstige gevolgen welke van een mislukking van de op Sowjetrussisch initiatief voorgenomen besprekingen te duchten zijn. Sjastri roept overal in het land de mensen op vrijwillig goud af te staan en aandelen in het verdedigingsfonds te nemen. De oorspronkelijke ver wachting dat er voor ruim vier mil jard gulden aan goud, met een te rugbetalingstermijn van 15 jaar, bij eengebracht zou worden is veel te optimistisch gebleken. Met de helft hiervan zou de re gering thans al heel gelukkig zijn. De rijken schijnen niet erg bereid om al met het opgepotte goud - men schat de waarde daarvan op onge veer 25 miljard gulden - voor de dag te komen en hetgeen er thans over de moeilijke economische positie van het land wordt gepubliceerd zal daar wel mede oorzaak van zijn. Politieke waarnemers menen dat er, bij een mislukking van de aan staande besprekingen in Tasjkent, rekening moet worden gehouden met een herontbranden van de Indisch- Pakistaanse oorlog in ergere mate dan de drie weken lange strijd van het afgelopen najaar. DJAKARTA, 27-12. President Soe- karno heeft opnieuw getracht een eind te maken aan de communisten jacht in Indonesië door het uitvaar digen van strenge bevelen aan regio nale militaire commandanten te gen „terrorisme" op te treden. Dit bevel werd op de avond voor Kerst mis over radio-Djakarta omgeroepen en was speciaal bestemd voor de ge zaghebbers op Midden-Java. De oproep van de president werd gevolgd door een toespraak van een der voormannen der Mohammeda nen, de coördinerend minister voor godsdienstzaken. K. H. Saifoeddin Zoehri. Deze zei ter gelegenheid van het begin van de Ramadan, de Mo hammedaanse vastenmaand, dat de „kwade acties" die de communisten bij de mislukte staatsgreep hadden gepleegd, niet moeten worden ver golden met even grote wreedheden en onmenselijke acties. De militaire commandant van Su matra, generaal Mokoginta, heeft China gewaarschuwd niet met de anti-Indonesische campagne door te gaan. „Denkt niet dat onze mensen gek zijn. Zij kunnen boos, worden wanneer hun gevoelens voordurend door laster worden gekwetst". Aan BAZEL, 27-12. In Bazel is een fi nancieel schandaal van naar het zich laat aanzien grote omvang aan het licht gekomen na de vlucht van de 34-jarige zakenman Henri Schihin die kort voor Kerstmis met de noor derzon vertrok en een miljoenen schuld zou hebben achtergelaten. Hij maakte deel uit van verscheidene handelsondernemingen en was ook in de kredietbranche werkzaam. Men vermoedt dat hij naar Zuid-Ameri- ka of Indië is uitgeweken. Volgens de recherche heeft Schihin bedrog en verduistering gepleegd en stukken vervalst en weggemaakt hebben. Vice-president Humphrey naar het Verre Oosten WASHINGTON, 27-12. De Ame rikaanse vice-president Hubert Humphrey is maandagmiddag uit Washington naar Tokio vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met de Japanse regeringsleiders. Humphrey staat aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie die de installatie van de nieuwe Philippijn- se president, Ferdinand Marcos, in Manilla zal bijwonen. De Amerikaanse vice-president zal ook Taipeh en Seoel bezoeken. de Indonesiërs van Chinese afkomst vroeg hij een duidelijke houding aan te nemen: „trouw aan Indonesië of niet?" Na drie maanden aarzelen heeft nu ook de Indonesische nationalistische partij, de P.N.L, ontbinding van de communistische partij geëist. Dit gebeurde in Djokjakarta door het centrale bestuur van de partij onder premier Sastroamidjojo. Maart vol gend jaar zal de partij een spoedcon- gres houden om te pogen de gelede ren weer te sluiten. De linker vleugel van de P.N.I. zou sterk door commu nisten geïnfiltreerd zijn. De gouverneur' van Bali, Anak Agoeng Bagoes Soetedja, heeft een nieuwe functie in Djakarta gekre gen, volgens het persbureau Antara. Een reden werd niet opgegeven, maar hij zou communistisch gezind zijn. PARIJS, 27-12. De Portugese in ternational Eusebio van Benfica uit Lissabon is gekozen als beste Euro pese voetballer van 1965. Dit ge schiedde op grond van een enquête, die werd uitgeschreven door het Franse sportblad „France-Football" en waaraan gespecialiseerde jour nalisten uit 21 landen hun medewer king verleenden. Eusebio verkreeg een puntentotaal van 67 en bleef daarmee acht pun ten voor op Facchetti, de a Oh ter spe ler van I'nternazionale Milaan, die 'beslag legde op de tweede plaats. HANNOVER, 27-12. De Westduitse christendemocratische afgevaardigde Edelhard Rock heeft maandag een aanklacht wegens moord ingediend tegen het Oostduitse staatshoofd en partijleider Walter Ulbricht. Rock beschuldigde Ulbricht van moord op de 27-jarige Heinz Schoe neberger die tweede Kerstdag door Oostduitse grenswachten werd neer geschoten en later in een Westber- lijns ziekenhuis is overleden. Burgemeester Brandt van West- Berlijn zal het incident dinsdag met de drie westelijke geallieerde com mandanten van Berlijn bespreken. Het Oostberlijnse blad ,,Bz Am Abend" meldde maandag dat in de auto waarmee Schoeneberger naar het westen wilde vluchten ook twee meisjes zaten. Een van deze meisjes was 17 jaar. UTRECHT. 27-12. In 1966 zal door de Nederlandse jeugdgemeen schap, met medewerking van de Ne derlandse politieke jongeren contact- raad, de Nederlandse Studentenraad en de provinciale jeugdraden weer een „nationale vergadering van Ne derlandse jongeren" worden georga niseerd. De bedoeling is. jonge mensen die binnenkort de kiesgerechtigde leef tijd zullen bereiken, vertrouwd te maken met de werking van de demo cratie. Zonder de deelnemende jon geren al onder te brengen in be staande partijpolitieke groeperingen, zal toch door indeling in bepaalde groepen, het indienen van een wets- Topmensen van de internationale jazz ontmoetten elkaar in Berlijn. Daar werden de Jazzdagen 1965 lot een jamsession der superlatieven. Eén van de hoogtepunten: 35 minu ten lang improviseerde Booker Er- vin (of de foto rechts) op één enkel thema en deed zijn roepnaam alle eer aan. In razende bopchorussen praattezijn tenorsax als een „boek". Critici noemden Ervin een „vertellend talent van de eerste rang", „een tenorgenie met een fas cinerende techniek". Direct daarna Dexter Gordon (foto midden): zuiver, gedistancieerd. transparant. Tenslot te bleek Sonny Rollin (foto links) te beschikken over een souvereine loonvorming en een fijne neus voor harmonische finesses. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De beginselen die wij voor- staan moeten in ons eigen huis I-I het eerst in toepassing worden gebracht. Ijl „Nationale vergadering van Nederlandse jongeren" ontwerp met memorie van toelich ting door daarvoor verantwoordelij ke „ministers", hel doen samenstel len van een „voorlopig verslag" en een „memorie van antwoord" en ten slotte - in de paasvakantie - de ple naire behandeling in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. het parlementaire spel worden ge speeld. Als onderwerp is gekozen „sociale dienstplicht voor meisjes". Jongens en meisjes van 18 tot en met 20 jaar kunnen zich als deelnemer opgeven bij de provinciale jeugraad in hun provincie. De provinciale jeugdraden zullen per provincie een selectie ma ken. In totaal kunnen maximaal 150 jongeren deelnemen. Koude nacht Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, morgen in de loop van de dag weer meer be wolking; in de kustgebieden enkele lokale sneeuw- of hagelbuien; in de nacht en ochtend weinig wind, lichte tot matige vorst en plaatselijk mist banken: midden op de dag tempera turen om het vriespunt, zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. 29 dec. Zen op 8.48, onder 16.36. Maan op 12.25, onder 23.26. Eerste kwartier: 31 dec. te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 dee. 7.06 v.m. 29.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 dee. 6.57 v.m. 19.13 n.m. Doodtij: 2 jan. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressiegobied boven Scandinavië vult verder op en ver wijdert zich naar het noordoosten, terwijl boven Frankrijk aanwezige storingsgebieden zich langs het Al pengebied raar het oosten zullen verplaatsen. Noordwestelijke winden voerden onstabiele en vooral in de hogere niveau's koude, uit de pool streken afkomstige lucht over de Noordzee naar ons land. waarbij plaatselijk sneeuw of hagelbuien voorkwamen. Gver de Britse eilanden nadert nu een nog wat in betekenis toene mende rug van hogeluchtdruk. Tij dens windstilte en heldere hemel kwamen daar de afgelopen nacht temperaturen voor van min 5 tot min 10 graden. Komende nacht zal deze zóne met zwakke winden ons land bereiken en kunnen ook in ons land de temperaturen plaatselijk tot dergelijke waarden dalen, vooral daar waar wat sneeuw is blijven lig gen. Hierbij kunnen zich plaatselijk mistbanken vormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1