STRIJD IN VIETNAM WEER IN VOLLE GANG GEKOMEN Kerstfeest voor de Griekse arbeiders Ned. mariniers keerden terug uit Tanzania Bijzondere rekenmachine in Zeeman-laboratorium te Amsterdam KERSTREDE H.M. DE KONINGIN Nederlandse hulp aan India ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag: 27 rieceiithrr 1965 122ste jaargang Nr. 19912 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18Ö9 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. 1. 8ij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Drukke kerstdagen op Schomven-Duivelnnd Kerstbestand werd niet verlengd SAIGON, 26-12. De hoop dat het kerstbestand in Vietnam zou kun nen worden verlengd en tot vredes besprekingen zou leiden, is (jdel ge bleken. Vier uur nadat het door de Amerikanen afkondigde 30-urige be stand te middernacht aan het einde van eerste kerstdag was verstreken, gaf het Amerikaanse opperbevel in Saigon opdracht de strjjd te hervat ten. Even later stegen Amerikaanse straaljagers op voor een aanval op een concentratie van Vietcongtroe- pen in de IVIekong-deita. De oorlog werd weer voortgezet in al z(jn he vigheid. De luchtaanvallen op Noord-Viet- nam werden zondag echter nog niet hervat. Een reden daarvoor werd niet opgegeven. Aan het weer kan het niet gelegen hebben. Volgens welingelichte kringen in Washington zou de pauze in de bombardementen echter niet lang duren. Onder de Amerikaanse piloten, die geregeld aanvalsvluchten op Noord-Vietnam uitvoeren, heerste zondag wrevel. De Noordvietnamezen kregen nu vol gens hen gelegenheid hun luchtaf- weersysteem te verbeteren. De Amerikaanse en Zuidvietna- mese bevelhebbers gaven het bevel tot volledige hervatting van de ope raties als gevolg van - naar werd meegedeeld - verhevigde Vietcong- aanvallen. De guerillastrijders wa ren met nog grotere kracht in de aanval gegaan dan voor het bestand het geval was, Volgens de Amerika nen hebben de Vietcongstrijders zich Vergadering E.E. G.-ministerraad PAKIJS. 25-12. Van ambtelijke zijde is in Parüs bevestigd dat Frankrijk heeft ingestemd met een buitengewone vergadering van de E. E.G.-ministerraad in Luxemburg ter bespreking van de crisis in de Euro pese Economische Gemeenschap. Uit kringen van het EYanse minis terie van buitenlandse zaken wbrdt voorts vernomen dat er - in tegen stelling tot wat eerder werd bericht - geen schriftelijk antwoord van Frankrijk aan de vijf E.E.G.-deelge- noten openbaar zal worden gemaakt. Men liet doorschemeren dat het overbrengen van het antwoord aan de Italiaanse ambassadeur in Parijs donderdag slechts mondeling ge schiedde. Men bevestigde ook dat Frankrijk de door de vijf voorgestelde datum 13 januari te vroeg vindt en 17 of 18 januari heeft voorgesteld. T.b.c.-epitlemie te Arnhem breidt zich uit ARNHEM, 25-12. De t.b.c.-epide- mie in Arnhem is nog in volle gang. De afgelopen week is het aantal be smettingen en zieken belangrijk ge stegen. Het totaal aantal besmettingsge- vallen bedraagt thans 96. Hiervan vertonen 27 personen een afwijking. Buiten de drie bronnen krijgen, twaalf personen een behandeling in het sanatorium of ziekenhuis. Het contactonderzoek draait op volle toe ren. Dagelijks worden nieuwe besmet tingen geconstateerd, die voorname lijk teruggevoerd kunnen worden op de tweede infectiebron, een lid van het Arnhemse beatbandje „The Drumbeats". Dr. W. C. de Boer, di recteur-geneesheer van het Arnhem se consultatiebureau, noemt de epi demie thans er een van vrij grote omvang en ernst, in tegenstelling tot enkele weken geleden toen hij spra> van „gemiddelde ernst". zelfs niet volledig aan hun eigen be stand van twaalf uur gehouden, dat - als bekend - reeds was afgekon digd voordat de Amerikanen tot een staakt-het-vuren gedurende dertig uur besloten, eveneens ingaande op vrijdagavond zes uur plaatselijke tijd. De Vietcong heeft op dit besluit geen reacties laten horen. Tijdens het der- tigurige bestand waren, naar een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon meedeelde, vier-en-tachtig door de Vietcong veroorzaakte incidenten voorgevallen. De Amerikanen waren „met grote zelfbeheersing" opgetre den en hadden opdracht, na het af lopen van het bestand, niet als eer sten de strijd te hervatten. Toen ech ter duidelijk werd dat de Vietcong de aanvallen had heropend, werd bevel gegeven met volle kracht terug te slaan. Guerillastrijders wisten zaterdag nacht door te dringen tot op het ter rein van de Amerikaanse basis te Nha Trang en wierpen granaten in de slaapverblijven, waardoor acht tien Amerikaanse militairen werden gewond. Bij andere incidenten, o.a. te Tsjoe Lai, verloren zes Amerika nen het leven en werden er dertig gewond. Onder de Zudvietnamese troepen vielen zes-en-zes tig doden en drie-en-zestig gewonden. Dicht bij Saigon werden vier Amerikaanse onderofficieren bij een granaatont ploffing in het gebouw van een wa tersportvereniging gewond. Geslaagde VARA-actie UTRECHT, 25-12. Het kerstfeest waarop 2.500 Griekse arbeiders za terdagavond via VARA's „Van har- te"-actie in de Utrechtse Margriethal zjjn vergast, is een daverend succes geworden. De Griekse maaltjjd, de Griekse zang, de Griekse dansen, al les ging er in als koek en het enthou siasme van de Grieken - van wie er enkele zelfs uit België en Duitsland waren gekomen - kende geen gren zen. Om half zes schaarde het grote, met extra treinen en bussen van her en der aangevoerde gezelschap zich rond de tafels in de hal, waar dui zenden kaarsvlammetjes lichtten in maar liefst 120 kerstbomen. De feest dis was toebereid door dertig koks, die irj hun menu onder meer duizend kilo speenvarken hadden verwerkt. Speciaal in Nederland gebrouwen Grieks bier en Griekenlands natio nale drank „ouzo", verhoogden de feestvreugde. In een - op de band opgenomen - korte toespraak zei minister Luns, dat het feest, dat mogelijk is ge maakt door een gemeenschappelijke actie van radioluisteraars van alle politieke kleur en gezindte, kan lei den tot een grotere onderlinge toe nadering. Voor de Grieken, van wie de meesten voor het eerst ver van hun familie in een vreemd en koud land kerstfeest vieren, zowel als voor de Nederlanders, moet dit evenement een vruchtbare ervaring zijn, zo zei hij. Burgemeesterlyk welkom Utrechts burgemeester, jbr. mr. C. J. A. de Ranitz, was persoonlijk naar de Margrietha] gekomen om de Grie ken te verwelkomen. Hij had nog geen drie woorden gezegd of hij werd al onderbroken door luid gejuich en applaus van de Grieken, die daar mee hun waardering uitten voor het feit dat de burgervader hen in hun moedertaal toesprak. Aan het muzikale gedeelte van het programma werkten o.a. de Griekse zangeres Nana Mouskoury, het trio Hellenique, The Athenians, het Utrechts byzantijns kerkkoor uit Rotterdam en het VARA-dansorkest mee. Zij werden aangekondigd en in geleid door een Griekse radio-om roeper, die speciaal voor deze gele genheid uit Athene was gekomen. De Grieken lieten speenvarken en spa ghetti nogal eens in de steek, om op hun eigen muziek hun eigen dansen te dansen. Bijna vijfhonderd vrijwiiligers, on der wie de door NCRV-acties bekend geworden Johan Bodegraven met vrouw en dochter, hebben meege holpen om van het feest een succes te maken. Ook organisator Ben Es- sing verleende medewerking. „Aanslag" op Johnson JOHNSON CITY. 26-12. Vlak bij de auto waarmee president Johnson zondag van zijn- boerderij in Texas naar Johnson City reed klonk op een gegeven moment een knal. De lijf wacht kwam onmiddellijk in actie en greep een jongeman in de kraag die zich in de buurt van de auto bevond, een geweer met telescoopvizier in de hand houdend. De jongen bleek echter een zich van geen kwaad be wuste jager te zijn. De knal was ver oorzaakt door een stukje vuurwerk, weggeworpen door een spelend meis je. Duitse boeren verwijten Nederland wateroverlast LAAR, 24-12. Duitse landbouwers in het overstroomde gebied rond de plaats Laar dichtbij Coevorden heb ben er 'hu/n misnoegen over ufcge- sprdkfen dat zij in moeilijkheden ko men doordat op Nederlands grondge bied bij Vilsterborg geen 'dijk aan de noordkant van de Overijsselse Vecht aanwezig is. Doordat hier een door braak plaats vond zijn op Duits ge bied een igroot aantal boerderijen ge- isoleend door het water en enkele bedrijven moesten zelfs worden ont ruimd omdat er gevaar bestond voor bewoners en vee. Het Duitse Rode Kruis is begonnen met de hulpver lening. Per boot worden naar de door het water ingesloten boerde rijen post, proviand en veevoeder gebracht. SCHIPHOL, 24-12. Het twaalf man sterke detachement dat de Neder landse marine voor opleidingsdoel einden naar de Afrikaanse staat Tanzania had gestuurd, is op de avond vóór Kerstmis op Schiphol te ruggekeerd. Daarmee is aan een spontaan opgekomen gebaar van hulp dat Nederland Tanzania had aangeboden bij het officiële bezoek dat de premier van dit land, Julius Nyerere in april jl. aan ons land bracht, een ontijdig einde gekomen. AMSTERDAM, 25-12. In het Zee man-laboratorium van de universi teit van Amsterdam is een control data 3200 rekenmachine geïnstal leerd. In dit laboratorium worden foto's van kernreacties geahaliseerd, die bij de Europese organisatie voor kernfysisch onderzoek (Cern) te Genève zijn gemaakt met behulp van de bellenvat techniek. De rekenmachine is door de stich ting voor fundamenteel onderzoek der materie ter beschikking gesteld voor onderzoek op het gebied van de hoge-energie fysica. Tot nog toe waren de fysici van het Zeeman-laboratorium voor hun rekenwerk op de rekenmachines van de Cern aangewezen, daar de Neder landse universitaire wereld niet over een voldoend grote en snelle reken machine beschikte. De nieuwe ma chine kan meer dan 100.000 verme nigvuldigingen of 400.000 optellingen per seconde uitvoeren. Het geheugen „bevat 32.768 woorden" (of: kan 32.768 getallen van 7 cijfers bevat ten), terwijl voor de in- en uitvoer van gegevens 4 magneetbandeenhe den, een regeldrukker, een kaartle zer en ponsbandapparatuur ter be schikking staan. Behalve voor het uitvoeren van de gecompliceerde berekeningen voor de analyse van bellenvat foto's zal de machine voornamelijk worden ge bruikt, gekoppeld aan de meetappa ratuur. De correctheid van de meetresul taten wordt dan onmiddellijk door de machine gecontroleerd. „Onze taak bestond eruit nauti sche hulp en technische bijstand te verlenen bij het opleiden van een soort politie op het water", aldus verklaarde vrijdagavond bij zijn aan komst op Schiphol de 40-jarige com mandant van het detachement, lui tenant H. C. van der Meijden. „Na onze aankomst moesten wij consta teren dat de vier schepen, waarover Tanzania voor dit doel beschikte, en die samen een bemanning zouden krijgen van 68 koppen, niet zeewaar dig waren. Het waren vier houten vissersboten, die circa twintig jaar oud waren. Sinds de Duitsers in fe bruari het land hadden verlaten, was aan het onderhoud niets meer ge daan. Het resultaat was, dat de wan den van de vaartuigen waren verrot. Van enige praktische opleiding op zee van de opvarenden kon geen sprake zijn ,nu hun vloot zo lek was als een mandje". Van enige disci'iminatie tegenover blanke deskundigen was volgens lui tenant Van der Meijden geen sprake geweest. Wel was er verschil van mentaliteit geconstateerd. „Wij Eu ropeanen hadden te veel energie en wilden te veel in korte tijd", zo zei hij. „Ze konden ons tempo niet be grijpen en niet volgen". In de opgave bijstand te verlenen was het detachement volgens de commandant wel geslaagd. „Ze we ten nu hoe ze een schip moeten on derhouden. Ze hebben een beetje liefde voor hun boot gekregen. Wij hebben de Duitse instructies voor hen in het Engels vertaald, zodat ze daarin wegwijs zijn geworden". Dit nummer beslaat uit 6 pagina's t De beginselen die wij voor- yt staan moeien in ons eigen huis het eerst in toepassing worden gebracht. X ln de haven te Zierikzee - ter hoogte van de Nieuwe Boogerdstraat - meerde het kustvaartuig „OOsterburgh" af. Het is een flink schip dat het haven beeld domineert. Vooral van de zijde van de jeugd is er belangstelling voor dit „echte schip". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 25-12. H.M. de Ko ningin heeft zaterdagmiddag in een nationaal programma over de zen- ders Hilversum 1, 2 en 3 de volgende kerstrede uitgesproken: „Kerstmis is een tijd om zich te bezinnen. Bezonnen hebben we ons ook in de lengte van dit jaar op de alles ontzettende oorlogstijd, die een kwart eeuw geleden begon en die 20 jaar geleden eindigde. Was er vóór die tijd al veel ontreddering, hoeveel te meer daardoor - en dus ook ont wrichting daarna. Hiermee zijn we nog lang niet klaar. Een jonger geslacht is na die oor log volwassen geworden en kan nu bewust die ontreddering bezien, en het beseft hoe deze ook nog in hun eigen i generatie doorwerkt en die aantast. Dit hebben deze jonge men sen te verwerken naast het feit, dat de ontwikkeling steeds weer verder gaat en steeds weer nieuwe eisen stelt. Het is een tijd van vraagtekens. Alles wordt op de korrel genomen, bekritiseerd, ontleed. Men ontleedt de samenleving en zichzelf. Men zoekt naar herwaardering van alles, waaraan tot nog toe waarde werd gehecht. Dat is moedig. En er is eigenlijk ook geen reden om daar bang voor te zijn. Van alle bestaande vormen en begrippen zijn er dan ook ontelbare die zichzelf al hebben over leefd of bezig zijn zich te overleven. Want wat kan er anders overblij ven dan het naakte leven? De onver vangbare grondstof voor heel ons zijn. En zonder decadentie. Met mo gelijkheid van re-generatie. Als levende wezens moeten we im mers wel in het leven geloven. Wij vertegenwoordigen het, - elk van ons; en dus ook allen, gemeenschap pelijk, alle mensen samen - in hun verscheidenheid, in hun gelijkheid. Wij beseffen zelfs intuïtief dat dood en verderf niet het einde kunnen zijn van het leven, - dat het altijd in de een of andere gestalte boven de bedreiging uit zal rijzen. Bedreigd worden wij steeds en overal. Wij lijden veelal aan dingen, waar vroegere geslachten nog niet door leden, maar die eigen zijn aan onze ingewikkelde en geraffineerde eeuw. Wij bedi'eigen en hinderen in de eerste plaats elkaar. Wij slaan hier tegenwoordig niet meer zo gauw hersens in die anders denken dan de onze. Maar onze beschaving pleegt zijn aanslagen op „beschaafde" ma nier, maar treft even raak. Bedreigd worden we voorts door het gevaar, dat wij de goede strijd em „er wat van te maken" opgeven en bij de pakken, vol met opdrach ten van levensbelang, neer gaan zit ten. Bedreigd worden we ook door de neiging de weg van de geringste weerstand te kiezen en hierbij denk ik speciaal aan degenen, die 't ge makkelijker vinden om alles wat zich aan hen voordoet, alleen maar met „nee" temoet te treden, en nooit met „ja". Ze proberen dat dan ook nog aan anderen op te dringen, alsof het zo hoort. Ze miskennen maar al te vaak, wat er buiten hun eigen, menselijk-beperkt gezichtsveld aan goeds gegroeid is of zou kunnen gaan groeien. Er zijn er ook die hun levenskracht verbruiken voor genot en rijkdom, en tenslotte slikken in de eenzaam heid van hun dik-volgepropte zelf, of bevriezen, doordat zij noch warmte afgeven noch eigen warmte weer kaatst voelen. Maar er zijn er ook onder ons, die niet de innerlijke drang ontlopen de onrustbarende en verwarrende 'on volmaaktheid in zichzelf en in de wereld uit te dagen en aan te vallen. HunTevenr hoe zwaar ook, is waar lijk rijk. Wij mensen willen ons bestaan op deze aarde immers niet alleen net leefbaar hebben, maar allen wensen wij het rijk aan vreugde, vol, heer lijk en vruchtbaar. En wij voelen dat, als we dit voor onszelf wensen, wij hetzelfde ook aan geen ander kunnen of mogen onthouden. Want het menselijk geslacht, hoe talrijk net ook wordt, beseft intuïtief zijn geweldig sterke samenhang. Die zijn we ons temeer bewust, naarmate het bestaan van heel de bewoonde we reld al maar duidelijker in woord en klank in onze eigen woning binnen dringt. AI wat er leeft, al wat er groeit en wat daartoe nodig is, ligt wijd open voor onze oren en ogen. Het is niet in de eerste plaats het lawaai en het geschreeuw, of wat in de schijnwerpers ligt, wat werkelijk de aandacht verdient. Wat op de achtergrond ligt, is het belangrijkste. Het echte leed heeft geen harde stem, hoogstens verbergt het zich daarach ter. En dat, wat van wezenlijk be lang is voor de opbouw van. de mens heid, timmert niet langs de weg. Het vergt scherp kijken, zuiver luisteren, zorgvuldig snuffelen, fijn proeven en een goed rondtasten, om deze dingen te ontdekken. En de mensheid heeft de krachten van ieder van ons daarbij broodno dig. Wij moeten elkaar helpen - eerst thuis - dan in eigen omgeving en in eigen land - en deze noodzaak strekt zich uit tot aan onze tegenvoeters toe. Zelf zullen we nooit gelukkig zijn of ooit waarlijk leven, als we deze dingen niet ontwaren en ze tegemoet gaan. In welke vorm we te hulp komen, doet er niet zoveel toe, maar wel met welke gezindheid en hoe graag we het doen. Het is geen excuus als we zeggen, dat wij moeten afwach ten tot er iets op onze weg komt, tvant: het i s er al. Nu en in de toe komst moeten we hoe dan ook sa mengaan: onze verantwoordelijkheid is te duidelijk geworden, dan dat wij ons eraan kunnen onttrekken. Dat kunnen wij niet meer doen, willen we ons leven niet verspelen - in iedere betekenis hiervan. De enig werkelijk gevaarlijke be dreiging voor het volle en rijke be staan, dat we zo zeer wensen, ligt in onszelf. We leven niet meer, als we niet open zijn voor de ander. Dan gaan we dicht, als een graf. Door ons te geven, open en eerlijk, aan onze medemensen, en hun ont plooiing te eerbiedigen en te bevor deren, krijgt onze eigen ontplooiing de kans die hij behoeft. Zo alleen is er leven mogelijk voor ons mensen. Ik weet, dit is de kern van dat, waardoor ons bestaan haast ondra gelijk is van zwaarte - omdat geven gaat ten koste van onszelf. Maar als men erover nadenkt, begrijpt men, dat hel ons uit de eenzaamheid, uit de verschraling, uit de dood bevrijdt. Ontdek uw broeder. Ontdek uw Lokale sneeuwbuien Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele lokale sneeuw- of hagelbuien; aan vankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later overwegend matige wind tussen noord en west; in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, midden op de dag temperatu ren in het algemeen even boven het Vriespunt. 28 dec. Zon op 8.48. onder 16.35. Maan op 12.11, onder 22.16. Eerste kwartier: 31 dec. te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 dec. 6.32 v.m. 18.55 n.in. BROUWERSHAVEN: 28 dec. 6.19 v.m. 18.32 n.m. Doodtij: 2 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-12. Gedurende de kerstdagen heeft zich een vlakke rug van hoge luchtdruk, die zich bevindt tussen een depressiegebied - boven Scandinavië en een ander depressie- gebied boven de Golf van Biscaje, langzaam over West-Europa naar het noord-oosten verplaatst. Dit gaf in ons land aanleiding tot een toene mend aantal opklaringen en een af nemen van de wind. Het depressie- gebied boven de Golf van Biscaje breidt zich over Frankrijk naar hel oosten uit. Het gaf in Bretagne aan leiding tot veel regen. Dit neerslag- igebied zal waarschijnlijk ons land niet bereiken en zich over Frankrijk naar midden- en zuid-Duitsland ver plaatsen. 1 Rond de depressie boven Scandi navië hebben krachtige noordelijke winden koude lucht uit de poolstre ken naar het zuiden gevoerd. Deze lucht heeft zich intussen tot over En geland en de Noordzee uitgebreid en in het uiterste noorden van ons land vielen enkele hagel- en sneeuwbuien. Naarmate het depressiegebied bij Frankrijk zich naar het oosten ver wijdert. zal deze koude polaire lucht zich verder naar het zuiden uitbrei den. waardoor de kans op sneeuw en hagelbuien bij ons vooral in de kustgebieden groter wordt. In de nacht zal het overwegend licht vrie zen. terwijl de temperaturen midden op de dag in het algemeen iets boven nul zullen zijn. DEN HAAG. 24-12. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrijdag be kendgemaakt dat de Nederlandse re gering heeft besloten een bedrag van f 100.000 ter beschikking te stellen ter leniging van de dreigende hon gersnood in India. Dit bedrag zal worden gebruikt voor de levering van melkpoeder en babyvoeding. God - Hg kan geboren worden in uw leven voor de eerste of de duizendste keer - u ontdekt Hem in wat er ge beurt om u heen, en met uzelf, en in de beproevingen waaraan hy uw levenskracht toetst en waarmee HU de eer van Zün vertrouwen in u be wijst. U ontdekt Hem in de wereld cn in diens geschiedenis, in afbraak en in opbouw, en in de stomme roep van uw broeder. Dit openbreken van de gevangenis van eigen eenzaamheid, waarin geen recht wordt gedaan aan onze ziel. betekent het onmiddellijk herkrijgen van levensadem. Zonder die diep en vrij in te ade men kan men aan zijn hoge roeping van mens-zijn niet voldoen, noch meegaan in de gang der mensheid volgens het plan der schepping, en deel hebben aan het leven over iedere dood heen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1