k Met stenen geladen vrachtauto reed tegen passerende trein Grens tussen Israël en Jordanië open Minister Vondeling niet bezorgd over de economische ontwikkeling Gevechten in Vietnam Wenen en de zaak-Verhelen De arrestaties in Indonesië Tuinman Zoon Zeep en kleding voor Vietnam Veel gastarbeiders met Kerstmis niet thuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 december 1965 122ste jaargang Nr. 19911 WA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Graf vondsten in herv. kerk te Haamstede mrm Ravage bij spoorwegovergang in Wezep WEZEP, 24-12. Gisterochtend om streeks half zes is een met stenen geladen vrachtauto door een geslo ten overwegbcom aan de Stations weg te Wezep tegen een passerende goederentrein gereden. De ravage was enorm: zes wagons ontspoorden terwijl een tankwagen in brand raakte. Duizenden liters olie stroom den over de spoorlijn die over een lengte van ongeveer 70 meter was vernield. De bovenleiding werd op de plaats van het ongeluk weggeslagen. Brand weerkorpsen uit bijna alle noord-Ve- luwso gemeenten rukten op het eer ste alarm uit en het is aan hun kor date optreden te danken dat een gro te oliebrand werd voorkomen. Later ip de morgen arriveerden 30 militairen van het elfde geniebatal jon uit Wezep die hielpen met het bluswerk. Oorzaak Het ongeluk ontstond toen de vrachtwagen (eigendom van een ex peditiebedrijf in Kekerdom) moest stoppen voor de gesloten spoorbo men aan de Stationsweg. De auto schoot door zijn remmen en kwam daardoor in aanraking met de zij kant van een passerende goederen trein. De chauffeur R. Slangen uit Millingen werd zwaar gewond. De bijrijder L. Heerlen (eveneens af komstig uit Millingen) liep lichte verwondingen op. Zowel weg- als spoorwegverkeer ondervonden lange tijd hinder van het ongeval. Alle sneltreinen reden via Deventer, hetgeen een uur ver traging tot gevolg had. Vanochtend was de ravage reeds zover hersteld dat het treinverkeer kon worden hervat. De schade wordt geschat op enkele honderdduizenden guldens. EERSTE KAMER WEZEP. Een luchtfoto van de plaats waar zich het ongeluk heeft voltrok ken. Links de spoorwegovergang, waar de vrachtwagen op de goede rentrein is in gereden, rechts de ra vage op hei station. DEN HAAG, 23-12. Minister Von deling ziet geen reden tot bezorgd heid voor onze economische ontwik keling, zo bleek in de Eerste Kamer b(j de beantwoording van hetgeen eerder tijdens de algemene financiële beschouwingen is gezegd. In de Macro-economische verken ningen van het Centraal Planbureau, die bij de miljoenennota waren over legd, hoeven geen wezenlijke veran deringen worden aangebracht, zo zei hij. Op grond van de meest recente gegevens achtte hij de nationale eco nomie volkomen in staat om de last van de rijksbegroting te dragen. De heer Zijlstra heeft zijns inziens onvoldoende cijfermatige achter grond voor zijn betoog dat Nederland leen autonome fnfïatiehaaird is en dat het gevaar van een recessie om de hoek komt kijken. Krappe kapitaalmarkt Het bestaan van een krappe ka pitaalmarkt achtte hij een goed SAIGON, 23-12. Vietcongstrijders hebben de plaats Hoeong Vie, zes tien kilometer ten zuiden van de ge demilitariseerde zóne, overvallen. Alle zestig Zuidvietnamese verdedi gers werden gedood. Amerikaanse straaljagers voerden aanvallen uit op de omgeving van de plaats, terwijl een patrouille zich erheen heeft be geven. GEBIT EN SUIKER Westindische negers kauwen vetil suikerriet. Zij doen dit als versnapering en om de dorst te lessen. Hoewel zij dus veel suiker eten, hebben zij een beter gebit dan bijvoorbeeld de gemiddelde Nederlander. Nog iets over uw tanden: aan de andere kant van de aard bol vindt men Nieuw-Zeeland. Men leeft daar over het alge meen op een eiwitrijk, suiker- arm dieet. Nieuw-Zeelanders hebben de slechtste tanden ter wereld! De achteruitgang van de kwaliteit van onze tanden is het gevolg van het „zachte" voedsel dat iuy gemeenlijk eten. Dit speelt waarschijnlijk de grootste rol bij het landbe derf in de westerse wereld. middel om een zekere ontspanning in de economie te bereiken, ook al beseft hij dat dit soms pijn doet. De sluiting van een tweetal fabrieken in Deventer zag hij slechts als ge volg van bestaande overcapaciteit en fusies en niet als symptoom1 van een naderende teruggang in de economie. De bewindsman verweet jhr. De Geer van Oudegein geen enkele aan duiding te hebben gegeven in welke richting door hem bepleitte bezui nigingen zouden moeten gaan. Hij w)ees er voorts op, dat in sterkere mate dan voorheen in de begroting rekening is gehouden met komende loonstijgingen. WENEN. 23-12. De vrijspraak van de voormalige Vlaamse S.S.-officier Verhelen 'door een jury in Wenen houdt ook in Oostenrijk de gemoe deren 'in ibeweging. Heden (vrijdag)- morgen hebber, socialistische mid>- del'bare scholieren en studenten een protestmars door de binnenstad van Wenen gehouden. De christendemo cratische 'bond van voormalige poli tieke gevangenen zegt in een com muniqué, geschokt te zijn door de duidelijke dwaling" van de jury leden. „Wij 'kunnen niet 'begrijpen hoe de jury tot deze uitspraak kon komen. Dit houdt een aanmoediging in voor degenen die de nazi-denk beelden nog steeds cultiveren", zo wordt verklaard. DJAKARTA. 23-12. Sinds de mis lukte staatsgreep van 1 oktober zijn in Indonesië meer dan 55.000 perso nen, merendeels communisten, gear resteerd. Volgens maandag door het Indonesische persbureau verstrekte officiële cijfers: in Zuid-Bomeo wer den 30.000, in Noord-Sumatra 10.500 en op West-Java 10.573 mensen ge arresteerd, Cjj'fers voor de andere 13 provincies werden niet opgegeven. De gevangenissen zijn zo overvol dat vele gevangenen in zalen en in de buitenlucht worden vastgehouden. m Amerikaanse vliegtuigen hebben voor de derde maal een bombarde ment uitgevoerd op een Noordvict- namese elektriciteitscentrale bij Ha- Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 JERUZALEM, 24-12. Israël en Jor danië openen vandaag (vrijdag) hun grens In Jeruzalem, om christelijke pelgrims in staat te stellen naar Bethlehem te reizen. Er is een re cord-aantal vergunningen - 8.000 - uitgereikt, voor het merendeel aan Arabische christenen uit Israël, die van de gelegenheid gebruik maken om verwanten op Jordaans gebied te bezoeken, van wie zij sinds de Pa lestijnse oorlog in 1948 gescheiden zijn. Omstreeks 5.000 pelgrims passeer den de grens vandaag. De rest zal dat op 7 of 8 januari doen, wanneer respektievelijk de orthodoxe en de Armeense kerk het kerstfeest vieren. In afwijking van vorige jaren, toen de vergunningen slechts één dag gel dig waren, kunnen de pelgrims nu drie dagen op Jordaans gebied blij ven. Zij mogen ditmaal ongeveer veertig gulden meenemen, tegen tien gulden in vorige jaren. De processie van Jeruzalem naar Bethlehem, waaraan ook pelgrims uit Europese landen zullen deelne men, wordt geleid door de r.k. aarts- Vliegtuig verongelukt O c c in Zuid-Vietnam SAIGON, 23-12. Een transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht met 81 Zuidvietnamese para chutisten en vier Amerikanen is op 11 december tegen een berg gevlo gen, zei een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht donderdag in Saigon. Vermoed wordt dat alle inzittenden zijn omgekomen. Het nieuws van dit ongeluk werd niet eerder vrijgegeven, omdat nog ge tracht is de plaats van de ramp te bereiken. Staking bij dagblad- drukkerij in Alkmaar ALKMAAR, 23-12. Donderdag- avond is op de Centrale Drukkerij van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar een staking uitgebroken. Het technisch personeel kon zich niet verenigen met de hoog te van de kerstgratificatie en besloot het werk neer te leggen. De staking geldt zowel de nachtploeg die heden avond moest opkomen, als de dag- ploeg die morgenochtend vroeg aan het werk zou gaan. Naar het technisch personeel aan de directie mededeelde duurt de sta king tot zondagnacht. In verband met deze staking zulien vandaag de navolgende kranten niet verschijnen: De Helderse Courant, Schager Cou rant, Alkmaarse Courant, Dagblad voor West-Friesland, Enkhuizer Cou rant, Dagblad Kennemerland en Dag blad de Zaanlanden zo deelt de the Lord laid his hand on me". Koningin en prinses moesten wachten in file DÈN HAAG, 23-12. H.M. de Ko- nisngiin en H.K.H. Prinses Beatrix met baar verloofde hebben ongeveer 20 minuten op de weg van Utrecht naar Den Haag in een file moeten wachten. Er was onder Woerden een ongeluk gebeurd', waardoor de weg v-sm kwart over drie tot omstreeks vier uur geheel afgesloten is ge weest voor 'het verkeer van Utrecht naar Den Haag. Twee vrachtauto's waren gekanteld bij een poging een langzaam rijdende auto in te halen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een auto van de rijkspo litie beeft 'de auto's van de koningin en van 'het verloofde paar langs de file naar Den Haag geloodst. De koningin en het verloofde paar waren van plan in 'de voormalige re sidentie kerstinkopen te doen. Overstelpende drukte FRANKFORT, 23-12, Vele "dui- zenden gastarbeiders uit Duitsland en Nederland zullen de kerstdagen niet bij verwanten in hun vaderland kunnen doorbrengen, omdat de Duit se spoorwegen geen kans hebben ge zien do onverwacht grote piek van verlofgangers te vervoeren. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen om de stroom van ruim 400.000 verlofgangers, waarvan velen uit Nederland, te vervoeren, maar tienduizenden hebben zich niets aangetrokken van de aanbevo len mogelijkheid tot plaatsreserve ring. Gisteren en ook donderdagoch tend bleven op de Duitse stations ve le gastarbeiders teleurgesteld achter, omdat ze zich niet tijdig hadden voorzien van een plaatsbiljet. Er wa ren vele gastarbeiders uit Nederland bij, die voor het. vervolg van hun reis naar Italië, Joegoslavië of Grie kenland gebruik wilden maken van normale reizigerstreinen van de Duitse spoorwegen. Hier en daar, met name in het Ruhrgebied, waar ook de Nederlandse gastarbeiders op bisschop Alberto Gori, die de uit de kruistochten stammende titel „La tijns patriarch van Jeruzalem" draagt. Hij zal de pontificale nacht mis opdragen in de Geboortekerk in Bethlehem. Aan de Israëlische kant van de grens vinden de voornaamste plech tigheden plaats in Nazareth. Geen Britse troepen in Tanzania DAR-ES-SALAAM. 23-12. Tanza- nia zal geen Britse militairen toela ten ten behoove van de olie-lucht brug naar Zambia. Dit is donderdag in een regeringsverklaring bekend gemaakt. Volgens de regering dient de operatie geen militair karakter te krijgen. De aankomst van zeven tig militairen van de Britse lucht macht in Tanzania was volgens de verklaring met het oog op de diplo matieke breuk met Engeland onaan vaardbaar. SAN FRANCISCO, 24-12. Op Eer ste Kerstdag- vertrekt uit San Fran cisco de vrachtboot „Momachawk" met dertig ton zeep, kleding en an dere goederen die onder de bevol king van Zuid-Vietnam zuilen wor den verdeeld. Het denkbeeld om deze geschen ken te zenden was afkomstig van een Amerikaanse legerkapitein, de 31-jarige Ronald Ron. die als advi seur in Doec Pho werkte. Hij schreef een brief naar huis. waarin hij zei dat in deze Zuidvietnamese plaats ten noorden van Saigon,yrijwel geen -, goed water voorkwam en dat om be smetting en infecties te voorkomen aeep dringend noodzakelijk was, vooral voor de kinderen. In Ameri ka Werd daarop niet alleen een grote hoeveelheid stukken zeep bijeenge bracht, maar ook andere goederen. Kapitein Ron zal het resultaat van zijn actie niet kunnen zien. Hij sneu velde op vier december. Waarschuwingsteken bij trekkers met aanhangers? DEN HAAG, 23-12. Wijzend op het feit dat er jaarlijks twintig fietsers de dood vinden onder aanhangers van vrachtwagens, heeft de A.N.W.B. de minister opnieuw gevraagd maat regelen te nemen. De bond stelt voor om te verplich ten dat aan de rechtervoorzijde van de trekker van een vrachtwagencom binatie een waarschuwingsteken aan gebracht wordt. Ook voor personen wagens die een aanhangwagen trek ken, zou zo'n waarschuwingsteken verplicht moeten zijn. De bond zegt verder dat in Dene marken, waar evenals in Nederland een groot aantal fietsers aan het ver keer deelneemt, een eenvoudig (ver plicht) waarschuwingsteken bij trek kers succes heeft. Dit nummer beslaat uil 10 pagina's *s* In wie vol is van zichzelf, is geen plaats voor God. Depressieweer Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend zwaarb ewolkt met tij delijk regen in het noorden van het land mogelijk natte sneeuw; ook plaatselijk mistvorming; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen, daarna matige tot krachtige wind uil uiteenlopende richtingen; over hel algemeen weinig verande ring in temperatuur. 25 dec. Zon op 8,47, onder 16.33. Maan op 11.06, onder 18.46. '26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 11.33, onder 19.56. 27 dec. Zon op 8.48. onder 16.34. Maan op 11.54, onder 21.06. Eerste kwartier: 31 dec. te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 dec. 4 48 v.m. 17.08 n.m. 26 dec. 5.21 v.m. 17.47 n.m. 27 dec. 5.57 v.m. 18.23 n.m. BROUWERSHAVEN 25- dec- 4.26-v.m. - —16.39 n.m. 26 -dec. 5.02- v.m. 17,18 n.m. 27 dèc. 5.39 v.m. 17.56 n.m. Springtij: 25 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Door gestadige luchtdrukda- lingen is in ons land de barometer stand 'gedaal'd tot benedlen 990 mb. Dit hanigt samen met het opnieuw doordringen van een westcirculatie tot in Europa. De eerste belangrijke oceaa^idepressie veroorzaakte tot vrij dagodhtend zeven uur in het zui den en midden van het land meer dan 15 mm. regen. Restanten van doze depressie bevinden zich boven de Noordzee. In de zeer krachtige westcirculatie die zich op 'lage breed te -bevindt is een nieuwe oceaansto- riwg tot die ingang van 'het Kanaal doorgedrongen. De regenzone van deze storing breidde zich vrijdag- odhtiend over west Frankrijk en zuid west Enigeland uit. Verwacht wordt dat deze storing dicht. ten zuiden van ons land zal voorbijtrekken en in Duitsland naar bet noordoosten zal afzwenken. De wind draait hier- door vermoedelijk via oostelijke lichtingen naar het noordwesten. De depressie zal weer tamelijk veel re gen veroorzaken. In 'het noorden van bet land tij'delij'k natte sneeuw. aansluiting wachtten, ontstonden chaotische toestanden. Actie „gastarbeiders" In november begon de „Bundes- bahn" met de actie „gastarbeiders", die beoogde met normale treinen en 177 extra treinen ruim 400.000 ver lofgangers naar hun oorspronkelij ke wooncentra te brengen. In november reden veel extra treinen met halve bezetting en ook in begin december waren heel wat trei nen slecht bezet. De grote toeloop kwam pas vorige w;eek. Vrijdag ver voerde de „Bundesbahn" 95.000 gast arbeiders, zaterdag waren het er 86.000. Voor 100.000 gastarbeiders waren er toen nog dertig extra trei nen over. De grootste toeloop kwam evenwel pas donderdag. Hei betrof groten deels Italianen, die zelfs geen reser veringsbiljet hadden. Evenals andere gastarbeiders wa ren ze bepakt en bezakt. De „Deut sche Bundesbahn" heeft zelfs een Italiaan gesignaleerd niet 53 koffers. De ravage op het station van Wezep. Op dp voorgrond een gekantelde olie- umgen. welke in brand is gevlogen. Militairen van dc genie zijn ingezet bij het opruimingswerk van de enorme ravage op het station van Wezep.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1