M Stichting van de Arbeid antwoordt minister Veldkamp Eerste Kamer aanvaardde voorstellen tot belastingverhoging Onbekende vernielt Westlandse tuinbouwbedrijven Staatsgreep in Dahomey Belgische pers woedend over vrijspraak van Vlaamse S.S.-er Verheien Kerstbestand van 30 uur in Vietnam Kaas (900 ton) met gebreken De brug bij Barendrecht Groot gat in dijk bij Coevorden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 december 1965 122ste jaargang Nr. 19910 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, let. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677, Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering gemeenteraad Wester schouwen DEN HAAG, 22-12. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid woensdagmiddag in antwoord op 's ministers brief a.o. meegedeeld: „Het is ons bestuur gebleken dat sinds 8 december j.l. de standpunten van de centrale werkgevers-, resp. werknemersorganisaties ten aanzien van het minimuminkomen niet zün gewijzigd. Gezien deze situatie is 'het uiter aard niet mogelijk in ons bestuur alsnog overeenstemming te bereiken over een voorlopige norm met be trekking tot 'het minimum-inikomen. Ons bestuur meent dat dan slechts de andere door u aangegeven moge lijkheid overblijft, t.w. ihet treffen van een voorziening op grond van artikel 12 van het B.B.A. 1945". Het bestuur van de Stichting heeft de minister verdei- geschreven: „Ten aanzien van het voortzetten van 'het overleg in de Sticrhting van dé Arbeid inzake andere centrale loonpolitieke elementen, hoopt ons bestuur dat een uitspraak van de re gering over 'het minimuminkomen voldoende aanknopingspunten biedt om dit overleg te hervatten". Naar aanleiding van 's ministers brief, 'heeft bet bestuur er de aan dacht vam de minister op gevestigd dat het in het algemeen bezwaarlijk is op zo'n korte termijn als de mi nister bedoelde van de opvattingen van het stichtingsbestuur te doen blijken omdat daardoor het nodige interne overleg in het gedrang komt. Het bestuur der Stichting herhaalt dat het bereid is zijn taak met be trekking tot de door het kabinet in arbitrage genomen beslissing inzake de voor de overgangsfase geldende 'gedragsregels uit te oefenen. Naar aanleiding van de medede ling in de brief van minister Veld kamp dat het kabinet gaarne zal vernemen of de Stiohting voor deze fase, met inachtneming Van die spel regels, de haar overigens bij bet B. B.A. toekomende taak volledig zal vervullen, gaat het bestuur van de Stichting er in zijn antwoord aan de minister van uit dat hiermee ook be doeld is de toetsing van centrale loonpolitieke elementen. Daarvan uitgaande bevestigt het bestuur de minister dat ingeval er afspraken over dergelijke loonpolitieke elemen ten tot stand komen, de Stichting bereid is deze als uitgangspunt voor haar toetsingsbeleid te hanteren. Tot zover de mededelingen in 'de brief van het bestuur van de Stich ting aan minister Veldkamp. DEN HAAG, 22-12. Na afloop van de algemene financiële beschouwin gen aanvaardde de Eerste Kamer woensdagmiddag een aantal voor stellen tot belastingverhoging. Het betreft verhogingen van de omzetbelasting op personenauto's van 18 tot 25 procent, op t.v.-toe stellen van 18 tot 25 procent, op ra diotoestellen van 10 tot 18 procent, op vliegtuigen van 5 tot 25 procent, op pleziervaartuigen van 5 tot 18 procent, op kampeerwagens var. 5 tot 18 procent, op bromfietsen van 5 tot DEN HAAG, 22-12. Wie vernielt waarom tuindersbedrijven in De Lier? Niet alleen de rijkspolitie, maar ook de tuindersbevolking van dit Westlandse dorp vraagt zich dit af. nu sedert 13 december zes keer vernielingen worden aangericht. De laatste keer dat dit gebeurde, kan zelfs een aanslag op de 26-jarige tuinder A. van den Akker uit de Es- campscpolder het deel geweest zijn. Dit laatste is geconcludeerd uit de gegevens die verkregen zijn uit het onderzoek 'dat het gerechtelijk labo ratorium maandag instelde. Bij van den Akker waren zondagavond een fles propaangas en het oliereservoir in het ketelhuis opengedraaid. Een bel alarmeerde de tuinder, dat er iets met de 'brandstof voor verwar ming vam het warenhuiscomplex niet in orde was. Tc en van den Ak ker het liöht aanstak volgde een ont ploffing. waarna brand ontstond. De schade die 'hierdoor werd aangericht is 'geraamd op meer dan een halve ton. De heer van den Akker dankt mis schien zijn leven aan het feit, dat hij Amerikaanse luchtbrug naar Zambia WASHINGTÖN. 21-12. Amerika heeft dinsdag meegedeeld, dat het spoedüg zal gaam deelnemen aan de bevoorrading van Zambia met olie door de lucht. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zei, dat regelingen werden ge troffen voor het instellen van een luchtbrug van chartervliegtuigen. De kosten zou Amerika voor eigen rekening nemen. Gedacht werd on der meer aan een luchtroute van Leopolds tad naar Elisabethstad in Kongo, met verder vervoer over de weg naar Zambia - een afstand van bijna 250 km. Deze en andere routes werden samen met Engeland over wogen. Engeland opende zondag al een luchtbrug vanuit Dar-es-Salaam nadat de dag tevoren Rhodesë de clieleveranties aan Zambia 'had ge staakt als gevolg van 'het door En geland tegen Rhodesië afgekondigde olie-embargo. in een deuropening stond, toen hij het lioht aandraaide. Was hij recht streeks maar die hoofdschakelaar ge lopen dan zou hij „gewond of zelfs gedood kunnen zijn. Uit 'hetgeen in De Lier tot nog toe is 'gebeurd, kan de rijkspolitie, onder lei'ding van groepscommandant ad judant Been. nog niet veel meer af- leden dan dat de hele zaak vermoe delijk draait rond de 'heer van den Akker en zijn bedrijf. COTONOU, 22-12. Generaal Sog- Io, bevelhebber van de strijdkrach ten in de zuidwestelijke Afrikaanse staat Dahomey, heeft woensdag be sloten persoonlijk de macht in het land in handen te nemen. Het par lement, de plaatselijke raden en de politieke partijen zullen worden ont bonden. Soglo verklaarde de grond wet buiten werking. Het is de tweede maal binnen een maand en de derde maal in twee jaar, dat het leger ingrijpt om een politieke crisis te vermijden. Op 29 november dwong generaal Soglo president Apithy en premier Ahoma- degbe, die hij gedurende twiee jaar had gesteumid, af te treden. In hun plaats installeerde hij de voorzitter van het parlement, de 52-jarige oud onderwijzer Tahiroe Congacoe. 10 procent en op grammofoons van 5 tot 18 procent. De omzetbelasting op alcoholische dranken wordt ver hoogd van 8 tot 18 procent, de alco holaccijns van f 1193,- tot f 1400.- per hl ad 100 procent en de bierac cijns van f 0,19 naar f 0,22 per liter. De accijns op benzine wordt met twee cent per liter verhoogd, het ta rief voor de andere minerale oliën wordt verdubbeld. De accijnzen cp tabak worden verhoogd, waardoor de prijs van een pakje sigaretten van f 1,25 op f 1,50 komt. De vermogens belasting wordt tijdelijk verhoogd van 0,5 tot 0,6 procent. De vennoot schapsbelasting wordt twee procent hoger en het kwitantiezegel wordt afgeschaft. Al deze maatregelen kunnen nu zij de Eerste Kamer zijn gepasseerd op 1 januari 1966 ingaan. Met ingang van 1 januari 1967 zal een omzet belasting van anderhalf procent op textiel en van twee en een half pro cent op schoeisel worden geheven. De Franse regering zal binnen 24 uur aaji haar vijf deelgenoten in de Europese Gemeenschap haar offici ële antwoord cp hun voorstellen overbrengen, zo heeft Alain Peyre- fitte, minister van voorlichting, woensdag na een bijeenkomst van het kabinet meegedeeld. WENEN, 22-12. De voormalige Vlaamse SS-er Robert Jan Verhelen is in Wenen vrijgesproken. Verhelen werd beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op zeven Belgen tij dens de tweede wereldoorlog. De jury sprak Verhelen vr(j op en kele punten van de beschuldiging en yerklaarde voorts, dat hij, hoewel bief-Schuldig voor de overige aan klachten niet gestraft kon worden, omdat hü ender dwang had gehan deld. BRUSSEL, 22-12. „Schandalig" en onbegrijpelijk" noemt woensdag de Beligsche pers de vrijspraak van de voormalige officier van de Belgische S.S. R. Verhelen, 'die wegens oorlogs- SAIGON, 23-12, De opperbevel hebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten, generaal Cao Van Vien, heeft zijn militairen opdracht gegeven met Kerstmis een bestand van dertig uur in acht te nemen. De Amerikaanse bevelhebber in Ziet-Vietnam, generaal Westmore- land, liet daarop weten dat de Amerikaanse troepen dit voorbeeld zullen volgen. In de periode van der tig uur zullen de Zuidvietnamese en Amerikaanse strijdkrachten niet schieten, tenzij uit zelfverdediging. Het bestand geldt van 18 uur op vrijdag tot zaterdag te middernacht. Generaal Vien zei dat het besluit om in die periode geen aanvalsacties te ondernemen was genomen naar aan leiding van de oproep van Paus Pau- lus tot vrede, althans gedurende Compensatie huurverhoging bejaarden en weduwen en verhoging voor invaliditeitsrentetrekkers Kerstmis. De generaal maakte geen melding van de oproep van de Viet- cong voor een bestand van twaalf uur, n.l. van 19 uur vrijdagavond tct 7 uur 's ochtends op eerste Kerst dag, teneinde de Rooms-Katholi eken onder de strijdenden aan beide kan ten de gelegenheid te geven een kerkdienst bij te wonen. Aangezien de overige troepen die aan de zijde van de Zuidvietnamezen strijden - ongeveer 20.000 Zuidkore- anen, 1.700 Australiërs en 200 Nieuw- Zeelanders - in feite onder de Ame rikaanse generaal Westmoreland opereren, neemt men aan dat ook zij het bestand van dertig uur in acht zullen nemen. Vreemde eend in de bus DRIEBERGEN, 22-12. De post- bode, die woensdagochtend vroeg de brievenbus in het hoofdpostkantoor te Drieber gen moest lichten, kreeg de schrik van zijn leven toen hij een levende eend in de post box aantrof. Het dier, dat in een nabijgelegen vijver thuis hoort, was vermoedelijk ont snapt en 's avonds of 's nachts door kwajongens in de voor pakketpost bestemde bus, die zich in de hal van het post kantoor bevindt, gedeponeerd. De geposte brieven zijn door het angstige beestje danig be vuild en moesten dan ook door Tante Pos met water en zeep weer wat toonbaarder worden gemaakt. DEN HAAG, 22-12. De sociaal- economische raad heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van de minister van sociale zaken en volks gezondheid de compensatie voor be jaarden en weduwen als gevolg van de huurverhoging per 1 januari 1966 te stellen cp f 90,- per jaar voor ge huwde bejaarden en weduwen met kinderen en f 78,- per jaar voor on gehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen. De S.E.R. kan zich ook verenigen met het voornemen van minister Veldkamp de verhogingen voor in validiteitsrentetrekkers te stellen op f 84,- per jaar voor klasse a; op f 72,- per jaar voor klasse b en op f 64,- per jaar voor klasse c. De S.ER. kan er tenslotte mee in stemmen dat de minister geen bij- DEN HAAG. 22-12. Het Tweede Kamerlid de 'heer Aantjes (ARP) heeft de minister van verkeer en waterstaat 'gevraagd of hij bereid is te besluiten dat de Barendrechtse brug - nu door de opening van de Oosterscheldebrug opnieuw een toe neming vain het verkeer te constate ren is - gedurende 'bepaalde uren van de dag (spitsuren) dicht zal zijn en voor die uren de „schip gaat voori'-regoling buiten working le stellen. zondere maatregelen voorstelt voor de wezenuitkeringen, krachtens de algemene weduwen- en wezenwet, en de kinderbijslagen, krachtens de kinderbijslagwetten, maar wil vol staan met het vexhogen der uitke ringsbedragen overeenkomstig de ontwikkeling van de loonindex. De S.E.R. heeft dit advies vastge steld in zijn jongste besloten verga dering. Dorp in Peru door sneeuw bedolven LIMA, 23-»12. De ongeveer twee honderd inwoners van het dorp Orayan in het Peruviaanse deel van de Andes zijn woensdag bedolven door een 'grote massa sneeuw, ijs en rotsen. Sleohts twee inwoners die met vruchten op weg waren naar een naburig dorp, overleefden de ramp. Op ongeveer 400 'km. ten noord oosten van 'de Peruviaanse hoofd stad Lima geraakte een stuk van de top van een met ijs bedekte berg in beweging. Door deze verschuiving werd een heuvel aan de voet van het gebergte meegenomen en het ge heel kwam terecht op de nederzet ting in 'het dal. Tot op 'honderd kilo meter was ihet gedreun van de neer stortende massa te horen. Reddingsploegen konden niets uit richten. Op de plaats waar het dorp zich had bevonden, werd een houten kruis opgericht ter nagedachtenis aan de doden. DEN HAAG, 22-12. Het bestuur van het Prüduktschap voor Zuivel is in zijn besloten vergadering niet tot een uitspraak gekomen over een regeling voor de thans nog aanwe zige voorraad kaas met kwaliteits gebreken. De discussie hierover staakte en m'en 'besloot de zaak eerst met 'het ministerie van landbouw te bespreken. Volgens ruwe schatting bedraagt de hoeveelheid oudere kaas met kwal'iteitsgebreken die nu in ens lamid aanwezig is omstreeks 900 ton. De totale jaarlijkse Nederland- se kaasproduktie bedraagt 200.000 ton. misdaden terecht heeft gestaan voor een rechtbank tin Wenen. De. Oostenrijkse jury (heeft daar mede miet alleen 'negen miljoen Bel gen een*klap in het gezicht gegeven, maar 'bovendien „gespuwd op de gx-aven van duizenden vam onze land genoten, die tijdens de nazibezetting hun trouw aan België met de dood moesten betalen", schrijft- de socia listische „Volksgazet". „Een aantal Oostenrijkers (van de jury) heeft beslist, dat die 'doden on gelijk hadden om zich op de weg van Verhelen en zijm Vlaamse S.S.-bende te hebben bevonden en dat hij het recht en gelijk had hen uit de we reld te helpen. Misschien hebben zij gedacht dat zij in de S.S.-officier een van hun eigen terroristen, de bom- mensmijters vam Zuid-Tirol, beli chaamd zagen en vrijspraken. Mis schien (hebben zij van 'hun vrijspraak een aanval willen maken op België, dat zich minder gemakkelijk tot een „amschluss" had geleend dan 'hun eigen lamd" aldus de ondervoorzitter van de Belgische socialistsiche partij, J. vam Eymde, 'in 'het hoofdartikel. Nijlpaard wijfje verhuist ROTTERDAM, 22-12. In de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp is men op het ogenblik hard aan het werk om een kraamverblijf in te richten voor een nijlpaardwijfje uit Artis, dat in maart een baby hoopt te krijgen. Voor die tijd moet de a.s. moeder aan de nieuwe omgeving en de vreem de verzorgers gewend zijn. De tijdelijke verhuizing is een ge volg van huisvestingsmoeilijk heden in Artis in Amsterdam, waar men op het ogenblik be zig is een nieuw gebouw voor de nijlpaarden op te zetten, één van de grootste van Euro pa. De nijlpaarden zijn nu tij delijk ondergebracht in het ge bouw voor de olifanten. Een voldoende ingerichte kraam kamer ontbreekt echter, van daar de logeerpartij van de nijlpaardmoeder. De omvang rijke dame zal op maandag 27 of op donderdag 30 december naar de Rotterdamse diergaar de vertrekken. Gocvorden, 22-12. Door een gat in de d(jk, vijftien tot twintig meter breed, stroomt op het ogenblik het water met grote kracht de Cocvordcr Marspoldcr binnen. De gehele woensdagochtend 'heeft men nog geprobeerd de dijk te be houden, maar dit bleek wiet moge lijk. Eén boerderij is reeds geïso- leei'd. Rond een aantal aindere brengt men op het ogenblik met draglines en andere materialen dijkjes aan van één tot Uvee meter hoog. Insiders menen hierin echter weinig vertrou wen te kunnen stellen. Ze vrezen namelijk dat ook deze dijkjes hel zullen begeven en de boerderijen zullen onderlopen. Het water zou dam zeker een 'halve meter hoog in de gebouwen 'komen le staan. Voor DEN HELDER. Thuis komen en door je beste vriend worden afgehaald! Na twee jaar dienst in de Antillen keerde Hr. Ms. fregat „Dubois" in Den Helder terug. De Jantjes zijn gélukkig voor de Kerst nog thuis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weest zelf volmaakt Als.u anderen laakt'. WAT 2EQT PI BILT f Veranderlijk woonwijken in Coevorden bestaal geen gevaar. Ook een tweede 'boerderij in de Marspolder bij Coevorden is door het snel stijgende water van de buiten wereld afgesloten. Een pas aangeleg de nieuwe weg naar de boerderij is reeds geheel overspoeld. De gemeen te Coevorden heeft twee boten cn een aantal ponten naar het over stroomde gebied gestuurd. De boten zullen worden ingezet om contact te onderhouden met de bewonei*s van de ondergelopen boerderijen. Het gat in de dijk is meer dan dertig meter breed. Personeel van de gemeente Coe vorden heeft met zandzakken en an der materiaal een dijk aangelegd ï-ond de Marshovenlaan. een stads deel, dat als het Water blijft stijgen direct gevaar zou kunnen lopen. Veinvachting tot vrij dagavond: Aanvankelijk enige regen; morgen overdag vei-anderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien: matige tot krachtige aan de kust aan vankelijk nog af en toe harde zuide lijke wind, draaiend naar zuidwest tot west; over het algemeen weinig verandering in temperatuur 24 dec. Zon op 8.47. onder 16.32. Maan op 10.29, onder 17.41. Eerste kwartier: 31 dec. te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 dec. 4.14 v.m. 16.32 n.m. BROUWERSHAVEN 24 dec. 3.49 v.m. 16.02 n.m. Springtij: 25 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-12. Hel K.N.M.I. deelt mede: Dondex-dagochtend kwam bo ven de Ierse Zee een nieuwe oce aandepressie aan. Deze vervolgt zijn weg over midden Engeland naar de Noordzee. Het eerste front van de nieuwe serie storingen drong van nacht ons land binnen, maar veroor zaakte weinig regen; in het oosten van het land 1 mm. De regenzone van een tweede front bereikte don derdagochtend de Noordzeekust. Dit front heeft vooral in Engeland en west Frankrijk veel regen veroor- zaakt. De wind wakkerde voor de kust tot 7 Baufort aan. Verwacht wox'dt dat de depressie zich morgen dicht langs ons land over de Noord zee zal verplaatsen en later lang zaam opvult. Achter het front stroomt roet zuidwestelijke Wind iets zachtere cceaanlucht binnen met veranderlijke bewolking en aanvan kelijk nog enige regen of enkele bui en. Midden op de oceaan wordt een nieuwe depressie ijl de westcircula tie opgenomen. Deze verplaatst, zich snel naar het oosten. Waai*schijnlük gaat deze morgenavond het weer in ons land al weer beïnvloeden, zodat het weel de komende paar dagen een onbe stendig karakter behoudt. LONDEN. Do kapitein van de Noorse tankbobt ..Sts»b«»ro" Hio r>v»t 16.000 ton ruwe olie voor Rhodesië voor de haven van Beira in Portu gees Mozambique ligt. heeft van de Shell opdracht gekregen de olie niet te lossen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1