HOOFDSCHOTEL? VLEES! HET BOZE BELETSEL Boeiende lezing over het huidige Rusland SPAAR ME! f GRIEP? NEEM DIRE Kt EEN AKKERTJE' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 december 1965 Nr. 19909 De vereniging „Pomona" herdacht 30-jarig bestaan HAAMSTEDE, 17-12. Fruittelend Wesltrschcuwen heelt vrijdagavond in hctel Ben» ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Ver. v. Oud- leerlingen „Pomona" alle fruitteelt- beslommeringen eens laten varen en het beste pak aangetrokken om zich in onderling verband enige uren aan genaam te verpozen. In de zaal „Ta- venu", die voor deze keer een feeste lijk aanzien had, begroette Pomona's voorzitter, de heer J. i'. de Feiter een groot aantal leden en donateurs waarvan velen vergezeld waren van hun dames. Speciale welkomstwoor den richtte spreker tot burgemeester en mevrouw Everwijn en hij deelde mede dat van een der groten van Pomona, de heer C. A. llartog tele fonische gelukwensen waren ontvan gen. In een kort resumé ging de voor zitter de geschiedenis van Pomona nog eens na en het bleek dat deze vereniging werd opgericht tijdens een schoolexcursie der Tuinbouw school naar het bedrijf van de heer I. C. Boot o.l.v. de hoer C. A.. Har- tog. Groot verschil ligt er tussen de teelt van 1935. toen nog gemengd be drijf met landbouw, kippenteelt en nu. De landbouw; maakte in 1935 een economische crisis mee en de fruit teelt maakte daar een uitzondering op. Bovendien bleek dat de elzebos- grond van de duinstreek na driedie- pen zich bijzonder goed leende voor de teelt van fruit. Vakkennis entbrak en velen staken hun licht op bij de bestaande bedrijven van de heer N. Dambruin en H. v. Toledo. Het sortiment was zeer uitgebreid en zoete, ziye appels, peren en prui men wisselden elkaar af. Met de rug- of vatspuit gedreven door elle- bogenstoom wed de ziektebestrijding heel rustig uitgevoerd. De R.T.M. zorgde voor vervoer naar de veiling in Rotterdam per wagon en do steek kar 1 en bakfiets verzorgden het transport van bedrijf naar de tram. Alles werd op eigen bedrijf gesor teerd in 3 sorteringen, groot, midden en klein. Oprichting tuinbouwschool In 1932 werd de tuinbouwschool opgericht en in 1935 verlieten de eerste jongelui de school. De plan- tenziektekundige dienst verzorgde el ke winter een lezing met een spuit- thema 'dat steeds uitgebreider werd. De vereniging groeide en Pomona verscheen op tentoonstellingen zowel eilandelijk als provinciaal. De oorlog was voor Pomona een moeilijke tijd en ook in 1953 verlo ren veel leden have en gced doch ook familie, kennissen en vrienden door de waterramp. De herverkave ling toverde het totaal verwoeste ei land echter om in vruchtbaar land. De fruitteeltbedrijven getuigen nu van een zekere welstand en met een vaste wil werd een hoog peil bereikt Pomona heeft de afgelopen 30 jaar een dienende plaats ingenomen in de fruitteelt. De grootste manifestatie van Pomona, in samenwerking met de N.F.O., was de deelname aan de corso's in Goes. De heer De Feiter herdacht de 7 door de dood ontvallen leden van Pomona. Ook zij behoorden tot de steunpilaren van de vereniging. Toch is er veel gebleven naast-de grote veranderingen, vooral op hot punt van mechanisatie. Nog steeds rukt gespuis op om de bomen te vernietigen, en de fruitteler kwam niet verder dan de insecten en zwammen tot stilstand te brengen Een volledige overwinning werd nog nooit bereikt. Het prijsbeleid blijft zorgelijk en het blijkt wel dat het platteland nog steeds moet wij ken voor stad en industrie. De voor zitter filosofeerde verder over de ge weldige vlucht der techniek waarvan de brug, de dammen, de ruimtevaart de gevolgen zijn en mede een gevaar zijn voor algehele vernietiging. Alles is veel kwetsbaarder geworden en een uitvallen van stroom, waterlei ding enz. zou tot grote moeilijkhe den leiden. De eerste voorzitter van Pomona was de heer H. P. Verten terwijl de heer J. C. de Feiter 2ijn opvolger werd en nog is. De secretarissen wa ren de heren W. Quaak. Jac. Steur, J. R. Boot en J. A. Dalebout. Advi serende leden waren de heren C. A. Hartog. J. A. v. d. Weel en L. Hack. Het huidige bestuur bestaat uit de heren J. C. de Feiter. N. A. Dam- bruin, J. A. Dalebout, K. v. d. Kas- teele en C. J. Boot. HAAMSTEDE, 20-12. Op de vie ring -van het 30-jarig beslaan van „Pomona" werden gelukwensen uit gesproken door burgemeester H. P. Everwijn. Ingezonden mededeling „NIJT EN GENOEGEN" - DREISCHOR DREISCHOR, 17-12. Voor de plaatselijke culturele vereniging „Nut en Genoegen" hielden de ge broeders Han en Rien Boomsma uit Middelharnis in hotel „De Drie Schapen" een boeiende en interes sante lezing over Rusland, welke le zing werd toegelicht met kleurendia's van uitstekende kwaliteit. Het beeld dat de heren Boomsma de goed gevulde zaal van het heden daagse Rusland gaven wisselde voortdurend. Nadat Rusland lang was beschreven als een min of meer afschrikkend oord van verderf, spio nage en „liquidatie" onder Stalins bewind, verbeterden de internatio nale betrekkingen tussen Rusland en het westen zich de laatste jaren aan merkelijk, ofschoon van tijd tot tijd de verstandhouding wat wordt ver duisterd door tegenstrijdige uitlatin gen van Sovjet-functionarissen. De heren Boomsma gaven een ge trouw beeld hoe de Russen leven, denken, werken en hoe zij zich in het huidige regime thuisvoelen. Uit voerig stonden de beide sprekers stil bij de beroemde badplaats Yalta, gelegen aan de zuidkust van het Krimschiereiland. Daar is o.a. de be roemde zaal van het Livadiapaleis, waar Roosevelt, Churchill en Stalin tijdens de Yaltaconferentie in 1945 de Duitse buit onder elkaar verdeel den. Behalve van Yalta droomt de huidige Sovjet-mens ook van het na- Hij merkte op dat de gemeente on danks het bezit van Kattekoppen en Gieser Wildemannen geen ,id van „Pomona" kan zijn omdat de vakop leiding ontbreekt. De burgemeester was vol respect voor Pomona en de weinige bestuursmutaties zijn bliiken van een goede gang in de vereniging. Verder bracht spreker zijn geluk wensen over aan de telers die prij zen behaalden op de laatste Kerst- veiling. „Toch zijn er wel eens moei lijkheden want wanneer we schou der aan schouder werken tegen d^ wateronttrekking komt er een ver zoekje binnen tot de bouw van een fruitschuurtje dat kennelijk gebezigd zal worden als zomerhuisje. Toch zijn we het eens met de opmerking van de heer M. A. Geuze op het A. N.W.B.-congres in het Hilton hotel gebezigd, dat het mogelijk gemaakt moet worden om minstens, één zo merhuisje in een boomgaard te mo gen bouwen voor een betere rentabi liteit en het vergroten van het aan tal slaapplaatsen in de kuststreek", aldus burgemeester Everwijn die het jammer zou vinden dat de fruitteelt- bestaansbren hier achteruit zou gaan Namens de coöp. landbouwver. „C. et C." sprak de voorzitter, de heer M. O. Hanse MOzn. een felicitatie- woord. Hij beschouwde „Pomona" als een tweelingzustervereniging. Als medeoprichter en oud-voorzit- ter sprak de heer H. P. Verton die de goede geest memoreerde die on danks vele veranderingen bleef. Jammer dat de toename van jonge leden vermindert. De heer Verton dankte later op de avond het be stuur voor de mooie avond uit naam van alle aanwezigen. „Binnenpretjes" Cabaret Wim de Graaf bracht haar progi'amma „Binnenpretjes". Deze heren plus één dame hebben het pu bliek bezig gehouden op een ma nier die alle bewondering afdwingt. Een vleugje ontroering werd over heerst door Iachorkanen verwekken de kleine sketches en monologen van leider Wim de Graaf. Hoogtepunten waren het „Mijn Zeeland" gezongen door Nel Gabriëls. de opera „De ge plaagde maagd", de „Late lente" met de opaatjes en het optreden van Ben Ali Lux als goochelaar. Het binnen- pretje ontaardde weldra tot een bul derend gelach en dit gezelschap zal zeker met dit programma verder veel succes oogsten zowel in Zeeland als daarbuiten. De samensteller van alle stukjes <is Wim de Graaf, terwijl Baby den Toonder het muzikale ge deelte voor zijn rekening neemt. De aanwezigen waren gul met hun ap plaus en we zullen dit Middelburgse amateur-gezelschap zeker nog wel eens terug zien in de Westhoek. Ingezonden mededeling burige So.tsji, het tweede sprookjes achtige vakantieoord aan de Zwarte Zee. Wanneer de Russen het nodig hebben om uit hun vaak enige be huizing te komen of een goede pres tatie in de vorm van produktie heb ben geleverd, dan schrijft hun vak vereniging een vakantie aan de Zwarte Zee voor. Men treft daar werkers van zeer uiteenlopende be roepen aan zoals o.a. mijnwerkers, on derwij zeressen, k a ntoorbed i enden verkoopsters, draaiers etc. aan. Sotsji is de lichtzijde van een sys teem, dat op weg is, de volmaakte verzorgingsstaat te worden. Men krijgt daar een bewijs van 26 dagen voor verblijf, omdat men er aan toe was. Zelf behoeven deze mensen maar een derde van de kosten te betalen; de rest komt ten laste van de vakvereniging. Bij behoeftigheid zelfs vaak het gehele bedrag. Omdat de staten in onze wereld steeds meer op elkaar aangewezen zullen worden kan dit laatste slechts bereikt worden, wanneer we ook de doelstellingen van de Russen, hun ressentimenten en motieven zuiver der leren kennen dan nu vaak nog maar het geval is. De heren Boomsma hebben het bovenstaande al wat beter leren in zien en begrepen en het Nut te Drei- schor heeft ongetwijfeld met deze lezing, die uitermate objectief werd gebracht, veel eer ingelegd. Wat biedt de KEEWmilS? Dinsdag .Om zeven uur het korte nieuwsbulletin en daarna achtereen volgens Klaas Vaak, het journaal voor gehoorgestoorden en. de Engel- se lessen door Walter en Connie. Om tien voor half negen bladeren we en kele minuten in het fotoboek „De J or daan" van Dolf Toussaint om daarna een optreden bij te wonen van The Serendipity Singers, een Amerikaans volkszanggroepje dat onlangs een uitvoering gaf in Thea ter Carré te Amsterdam. Regisseur Ralph Inbar legde het optreden op de beeldband vast, zodat nu een gro ter publiek van liedjes als Grooked little man" en „Hililo Hilo" kan ge nieten. Nog meer amusement overi gens vanavond .Ellen Blazer stelde een programmaatje samen met en rond Albert Mol, de man die met zijn boekje „Wat zien ik" plotseling in de (literaire) publiciteit kwam. Van avond zien we hem in „Divertimento in A Mol", een cabaretje waaraan naast A. Mol meewerken: Jobs van Zuijlen, Carla Lipp, Ger Smit en Sheila Bernette. De avond wordt, be halve met het journaal en de uitzen ding van „Socutera", afgesloten met een documentaire van Gerrit Schil der over de exploratie en exploitatie van ons aardgas, ongetwijfeld een actuele kwestie. Op Nederland twee „Eén op tien" waarin het bejaardenprobleem wordt behandeld. Ditmaal komt de huis vesting van bejaarden aan de orde. WOENSDAG. Een K.R.O. uitzen ding ditmaal, hetgeen betekent dat we in het voorprogramma kunnen kijken naar Jan Cottaar met zijn sportcommentaar. Voor de liefheb bers is er verder de Franse les en Klaas Vaak. Na journaal en „Brand punt" de eerste aflevering van de Duitse serie „Hafenpolizei". Hierin maken we kennis met hoofdcommis saris Peters die met zijn medewer kers Luhr, Wolter, Koldehoff en Zink allerlei spannende avonturen beleeft. Vanavond, ontdekken zij, va rend in een snelle patrouilleboot, een geheimzinnig licht aan de haven kant. De zaak wordt des te merk waardiger als een bekende onderwe reldfiguur zich in de omgeving van de lamp opfyoudt. Hij zegt vissen te vangen, maar commissaris Peters neemt die bewering ,als doorkneed politieman, natuurlijk niet serieus en naar later blijkt: terecht. De rest van de avond wordt gevuld met kunst. Allereerst „Galerij", de aan kunst en kuituur gewijde rubriek van Simon van Adelberg en Hans Keiler, en daarna het eerste deel van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach. Aan deze Duitse uitvoering werken mee: Agnes Giebel (sopraan), Marga Hoffgen (alt), Peter Pears (te nor), Georg Jelden (tenor), Dietrich Fischer Diskau (bariton) en het Frei. burgs Bachkoor. Op net twee vijf en twintig minu ten muziek door het zigeunerorkest Tata Mirahdo en daarna de Italiaan se speelfilm „De Fantast" met in de hoofdrol Vittorio Gassman. Als u mij ziet hebt u een duizendje in handen. En bezit u me in meervoud, dan is het de hoogste tijd om over me te gaan praten bij de N.M.B. Daar doen ze een boekje over me open (een bank- of termijnboekje bijvoorbeeld). Of ze adviseren u hoe u me in effecten kunt beleggen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Visstraat 13. HAAMSTEDE Afscheid hoofdleidster van de kleuterschool HAAMSTEDE, 20-12. Vrijdag middag is in de kleuterschool te Haamstede officieel afscheid geno men van de waarnemend hoofdleid ster mevrouw Van Liere-Saman die binnen enkele weken de gemeente gaat verlaten. Bij dit afscheid waren aanwezig o.a. burgemeester H. P. Everwijn en de oudercommissie. De burgemeester memoreerde dat het in feite de twee de maal was dat de school afscheid nam van mevrouw Van Liere, want ongeveer tien jaar geleden werden ook vele goede woorden aan haar a/dres gericht. Spreker dankte de scheidende leidster thans voor de wijze waarop zij weer vanaf 1962 haar werk voor de school heeft ge daan, onder aanbieding van een sier- bloempot. Mevrouw Van Liere zal worden opgevolgd door mej. S. van der Linde uit Goes. Namens de oudercommissie werd mevrouw Van Liere dank gebracht door de heer P. Slager. Namens de ouders bood hij haar een envelop met inhoud aan. De heer Slager bracht ook dank aan mejuffruow Van der Have, die op 1 januari a.s. twintig jaar aan de school verbon den zal zijn. Ook zij kreeg een en velop met inhoud aangeboden. Een woord van welkom werd gericht tot mejuffrouw Van der Linde, die eni ge boekwerkjes kreeg aangeboden ter oriëntering in de gemeente. Me juffrouw v. d. Have kreeg verder namens de gemeente door de burge meester bloemen aangeboden. Me vrouw Van Liere sprak tenslotte een dank- en afscheidswoord, waarin zij ook de heer en mevrouw Van den Berge betrok die op uitnemende wij ze voor de school zorgen. Ds. H. J. Kater zegent huwelijk in van prinses Beatrix DEN HAAG. 20-12. Ds. H. J. Ka- ter, Hervormd predikant te Amster dam, zal op donderdag 10 maart 1966 het huwelijk inzegenen van prinses Beatrix met de heer C. von Amsberg in de Westerkerk te Amsterdam. De oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Siilevis Smitt, Gereformeerd pre dikant, zpjl tijdens deze dienst de predikatie houden. Ingezonden mededeling FEUILLETON Hoofdstuk 6. Dinsdags in de nieuwe week had ze neiging om op de bus te stappen en naar Nijmegen te rijden, doch ze bedwong zich. Op z'n vroegst morgen of overmorgen, dacht ze. Eerder kan ik het niet doen. Hij zou er wat van kunnen denken. Doch donderdagsmiddags, nadat ze Marietje geholpen ihad met de afwas, liep ze naar boven om zich te ver kleden. Ze moest van twee tot drie les geven op de school in het dorp. Om tien over drie ging er een bus. Zou ze goed vier uur in de garage zijn. Tegen Marietje zei ze, dat ze niet op ihaar moest .rekenen met brood eten. „I'k weet niet, hoe laat ik thuis ben. Ik heb de sleutel bij me". De boerin 'keek haar schoonzuster na, toen deze rustig naar de wegliep. Die kan doen en laten wat ze wil, verzuchtte in zichzelf. Ik wou, dat ze nooit meer terugkwam. Iedere dag met haar in de nabijheid is een er gernis Bij de garage stond een andere pompbediende, een jongen, die haar nieuwsgierig aankeek, toen ze nader bij kwam. Hij opende 'het deurtje van zijn hokje. „Zoekt u iets?" „Is ehmeneer Wieland daar?" Ze wees naar de garage. De jonigen haalde zijn schouders op. „Weet ik niet. Vraagt u het maar aan de monteur". Hij trok het deur tje weer dicht om zich opnieuw te verdiepen in ihet stripverhaal, dat hij aan het lezen was. Willie 'liep .naar de geopende gara ge, -waar twee mannen met een auto bezig waren. Ze keken even op, toen ze over de drempel Liep. „Góeden- middag". zei ze is meneer Wieland thuis?" door LEIDA GRAAFLAND Een der monteurs kwam overeind. Hij söhudde het hoofd. „Nee, moest u 'hem hebben?" Ze ging er niet op in. „Blijft me neer lanig weg?" „Hangt er van of. Hij maa'kt een pi oefrit met een klant. Dat kan lang en kort duren. Moet u uw wagen hebben?" Ze glimlachte. „Nee.het hin dert niet. Misschien kom ik straks nog wel eens langs". De man 'boog zich weer over zijn werk en was blijkbaar meteen de vrouw weer vergeten. Erg beleefd personeel 'had 'hij niet bepaald. Ze trof 'het dus niet. Hindert ook niet. Ze had de halte van de stadsbus vlakbij gezien. Nijmegen maar eens bekijken. Ze was er in jaren niet ge weest. Met de bus reed ze naar het cen trum en ging de winkelsti-aten door. Om 'half zes dacht ze: Nu zal hij wel thuis zijn. Doch terwijl ze naar de bushalte liep, kreeg ze een idee, waar ze van schrok. Midden op het trot toir bleef ze stilstaan, voor zich uit starend en niemand ziende. Nee.... Of wel soms? Zou hij haar helemaal vergeten zijn en alleen maar uit be leefdheid gevraagd hebben 'haar nog eens te mogen ontmoeten? Ze was zondagavond niet erg spraakzaam geweest, (herinnerde ze zich. Mis schien was ze wel tegengevallen. Had 'hij al genoeg van haar? Ze keerde op (haar schreden terug. Ik kan het niet doen. Neem aan, dat hij er nog steeds niet is, dan sla je een gek figuur tegenover die snót- neus in zijn 'hokje bij de benzine pomp en tegenover die monteurs. Ik kijk wel uit. Bij het restaui-ant bleef ze staan en 'keek op het menu. Ze had nu eenmaal gezegd, dat ze thuis niet op haar moesten rekenen met brood eten. Overigens, al stapte ze meteen op de bus, 'kwam ze toch te laat. Dan hier meer eten. Om zeven uur reed ze met de stadsbus tot de garage, die aan de overkant een halte 'had. Ze tuurde naar het 'hokje, waar dezelfde man van zondagavond weer zat. De licht reclame brandde en de showroom was verl'ioht. Ook brandde er licht in de werkplaats, maar boven was alles donker. Misschien nog niet eens thuis, dacht ze. Inplaats van uit te stappen, reed ze mee naar het eindpunt, waar ock een halte was voor intervocale bussen. Ze moest een klein half uur heen en weer lopen, voor er een bus kwam, die haar naar Odiliapeel bracht. Thuis zat Piet de krant te lezen, terwijl Marietje met een gezicht als een oorwurm heen en weer liep. zo dat ze al heel gauw naar 'haar kamer vluohtte. Hier kan ik mezelf zijn. Maar voor hoelang nog? Als mijn schoonzuster me het huis uit ken kijken, deed ze het vanavond nog. In 'bed lag ze nog lang wakker. Ik meet weer een advertentie plaatsen, dacht ze. In een andere krant. Zal het wat geven? Waarom is er geen aardige, hoffelijke man, die met me wil trouwen? Het kan me niet sche len, al is 'hij tien jaar ouder. En hij mag gewoon arbeider zijn. Of een weduwnaar met 1 of 2 kinderen Ik wil best lief voor ze zijn. Ik kan toch met kinderen omgaan ?Op de scholen mogen ze me allemaal en ik heb nooit moeilijkheden in de klas. Misschien, omdat ik alleen maar meisjes onder me heb. Zijn jongens lastiger? Och nee, ik geloof er niets van. Ik zou best een paar kinderen willen hebben, als het een vlotte man was. Ik kan er nu bij zetten: weduwnaar met én of twee kinderen geen bezwaar. Die hebber, een vrouw gehad, dus ondervinding en weten hoe ze met een vrouw moeten om gaan. Er moet toch iemand in ons land zijn, die net zo goed naar een levensgezellin zit te snakken als ik ■naar een man? Zou dat nou gek zijn? Is dat een vorm van hysterie? Ach nee, ik ben toch heel normaal? (Wordl vervolgd.) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 9