Franse houding ten aanzien van E.E.G. soepeler geworden De betrekkingen tussen West en Oost De Olympische Spelen 1972 Geboorteregeling in India Ook wateroverlast m België Groepen Nederlandse vrijwilligers naar Zambia en India Te Deventer moet meelfabriek sluiten Voor 150 miljoen gulden meer aan auto's Rode Kruis-hulp voor Pakistan Oosterscheldebrug trok reeds veel verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 december 1965 122ste jaargang Nr. 1990S WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Idnnewökken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman OcHlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De postduiven tentoonstelling te Bromvershuven De „Vijf" wachten af Midwinterblazen Twente BRUSSEL. 20-12. De vüf part- nerlanden van Frankrijk in de Euro pese Gemeenschappen wachten nu op het definitieve antwoord van de regering in Parijs op hun uitnodiging cm de onderhandelingen in de E.E.G. te hervatten. Z(j zyn maandagmid dag in een ministerraad van de E. E.G. in Brussel bijeengekomen om het verslag aan te horen van het overleg, dat de Italiaanse minister van de schatkist. E. Colombo, als voorzitter van de ministerraad over de uitnodiging heeft gevoerd met de Franse minister van buitenlandse za ken, Ct-uve de Murville. Vermoede lijk neg deze week zal de Franse re gering haar definitieve standpunt be palen. „Ik heb de indruk, dat de Franse hcuding wat is versoepeld", zei minister Luns maandagmiddag na afloop van de bijeenkomst. „Het is trouwens een Frans belang de E. E.G. niet de rug toe te draaien", veegde hij hier aan toe. „Met zekerheid kan' ik zeggen, dat de „vijf" niet bereid zijn enige con cessie te doen wat de afschaffing van het vetorecht in de E.E.G. en de bevoegdheden van de Europese Com missie betreft", verklaarde mr. Luns voorts over het standpunt van de „vijf". De „vijf" hebben de datum van 13 en 14 januari als mogelijke da tum vastgesteld voor de vergadering van de bijzondere E.E.G.-minister- raad, waarop Frankrijk is uitgeno digd de huidige situatie in de E.E. G. te bespreken. Over de plaats van deze ontmoeting, die ais concessie aan Frankrijk bij wijze van uitzon dering niet door de Europese Com missi e wordt bijgewoond, is nog geen beslissing door Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden genomen. Het is niet uitgesloten, dat deze vergade ring wordt gehouden in Luxemburg, de tweede zetel van de Europese Ge meenschappen. Frankrijk en de begrotingen Daarmede zou samenhangen of Frankrijk de begrotingen van de Eu ropese Gemeenschappen goedkeurt - door de Franse boycot is dit nog Het leger en de Indonesische opstand DJAKARTA, 20-12. De bevelheb- ber van 'de Indonesische strijdkrach ten, 'generaal Nasoetion, moet op last van zijn artsen rust nemen, zo heeft zijn adjudant maandag gezegd. Na- soetion was sedert vorige week woensdag niet in het openbaar ver sohenen. Er werd toen gezegd dat hij ziek was. Het legerblad „Daily Mail" dringt er bij de regering op aan Nasoetion, die na de mislukte staatsgreep had beloofd dat de communisten alle macht op sociaal-economisch en po- litiek-mllitair gebied zou worden ontnomen, meer steun te geven. Het gehele Indonesische volk wacht nu op het moment dat gene raal Nasoetion zijn woorden waar maakt en verwacht dat de regering hem zal steunen, aldus het blad, dat vraagt om een volledig verbod van de communistische partij en de zwaarste bestraffing der communis tische leiders. Volgens „Daily Mail" zitten nog „rode en roze vogels" op sleutelpos- ten bij de overheid. niet gebeurd - en medewerkt aan de verdere afbraak en unificatie van de douanetarieven in de E.E.G. Minis ter Luns verklaarde trouwens vóór 1 januari over deze kwestie Franse beslissingen te verwachten. H(j legde er overigens de nadruk op. dat voor het overleg met Frank rijk over de opheffing van de nu al bijna een half jaar durende E.E.G.- crisis geen voorwaarden dienen te worden gesteld. „De Nederlandse re gering heeft er geen bezwaar tegen, dat de crisis zcu eindigen zonder overwinnaar en overwonnene", zei hij. Minister Lun9 zei zich in ant woord op vragen te kunnen voor stellen dat, bij het zoeken van oplos singen voor de door Frankrijk ge stelde voorwaarden, bijvoorbeeld de Europese Commissie op zich neemt bij belangrijke kwesties van te vo ren de mening te vragen van de lidstaten. VER. NATIES. NEW YORK. 20-12. Roemenië heeft de Verenigde Naties voorgesteld, samenwerking tussen de Oost- en Westeuropese landen onge acht him ideologische verschillen aan te moedigen. Acht andere Europese landen - Oostenrijk, België. Buigarije, Dene marken, Finland, Hongarije, Zweden en Zuid-Slavië - steunden dit voor stel door tezamen met Roemenië een desbetreffende cntwerp-resolutie in te dienen, waarin op de algemene vergadering een beroep wordt ge daan de groeiende belangstelling toe te juichen voor de ontwikkeling van betrekkingen van goed nabuurschap en samenwerking tussen de Europe se landen met verschillende sociale en politieke stelsels. Verder wordi er bij de V.N.-assemblee op aange drongen, met nadruk te wijzen of het belang van toenemende contnc- Zweedse industrie binnenkort in Drachten DRACHTEN, 20-12. In Drachten zal zich 'binnenkort een Zweedse In dustrie vestigen. Het is de Osby Ne derland N.V., een dochteronderne ming van Osby-Pannan Ab te Osby. Het is de eerste Zweedse industrie die zidh in de provincie Friesland vestigt. De komst van dit 'bedrijf naar Drachten is een direct 'gevolg van de „acquistiereis" die de 'burge meester van Smallinigerland, drs. W. E. toaron van Knobelsdorff, onlangs naar Zweden maakte. In ihet nieuwe bedrijf te Drachten zullen in eerste instantie gasgestook te centraleverwarmingsketels wor den geproduceerd voor de Neder landse markt en voor het gehele E.E.G.-gebied. Daarnaast ligt het in de bedoeling, op zeer korte termijn oök de produktie van lagedruk- stoomketels en zeer grote een tra le- verwarmingsketels ter hand te ne men. ten tussen de Europese janden met het oog cp vergroting van vrede en veiligheid in Europa en de Europese landen te vragen hun inspanningen daartoe te vergroten. De overstromingen in west-Enge- land en Wales hebben flinke schade aangericht. Enkele wegen in het zui den van Wales zijn onberijdbaar. Diverse bruggen zijn door het water weggeslagen. Het spoorverkeer on dervindt ook moeilijkheden. MUNCHEN, 20-12. De kandidatuur van München veer de organisatie van de Olympische zomerspelen in 1972 is rond. De gemeenteraad van München heeft rich maandag een stemmig 'in een buitengewone verga dering, die nog geen twee uur duur de, uitgesproken voor de kandida tuur van 'de Beierse 'hoofdstad. Nog deze week zal de officiële brief met de kandidaatstelling aan het Inter nationaal Olympisch Comité in Lau sanne worden verzonden. Eerder stelden zich reeds de Bondsregering, da vrijstaat Beieren en het Olym pisch Comité 'achter de kandidatuur van München. NEW DELHI, 20-12. ..Een klein gezin is een gelukkig gezin". Ond/r deze slagzin is zaterdag in India „de week van de geboorteregeling" geo pend, waarmee de regering de aan dacht wil vestigen op de noodzaak van geboortenbeperking. Wanneer de .1 huidige bevolkingsgroei zou door zetten zou India in 1970 een inwo nertal van vijfhonderd miljoen heb ben. e Een compagnie Viet-Congstrijders heeft maandag een aanval gedaan op een militi'epost zes kilometer van het centrum van Saigon. De aanval duurde een 'kwartier en vond plaats in de voorstad N'ha Be. Omtrent slachtoffers is nog niets bekend. DEN HAAG, 20-12. In de eerste dagen van januari vertrekken op nieuw twee groepen vrijwilligers naar ontwikkelingslanden, namelijk naar Zambia en India. Personeel (200) krijgt ontslag DEVENTER, 20-12. De Koninkiy- ke Industriële Maatschappij Noury en Van der Lande N.V. heeft beslo ten binnenkort haar meelfabriek aan de Zutphenseweg in Deventer ie sluiten. In deze fabriek werkt onge veer 200 man personeel. Een deel hiervan - de werknemers, die niet naar dochter- en zusteron dernemingen in de groep kunnen worden overgeplaatst - zal elders DEN HAAG, 20-12. Minister Bogaers verklaarde in Heerlen niet helemaal gerust te zijn op de financiering van de bouw. Hij wees daarbij onder meer op de grote uitgaven die er, vooral in de laatste lijd, gc-daan zijn in de consumptieve sfeer. „Denkt u maar aan de Sinterklaas- en Kerstinkopen en aan de enorme hausse, die op dit mement in de autohandel heerst", aldus de minister. Hoeveel het Nederlandse volk in Kerst- en Sinlerklaascadeautjes gestoken heeft valt uiteraard moeilijk te ramen. Iets gemakkelijker lijkt dit te liggen voor wat de auto's betreft Naar schatting (van de RAI) zuilen er dit jaar namelijk 290.000 auto's verkocht worden in plaats van de 260.000 die geraamd waren, dit als gevolg van de aangekondigde verhoging van de omzetbelasting. Die 30.000 auto's meer kosten - als men de gemiddelde prijs van een auto op f 5000,- stelt - 150.000.000 gulden. Nu schatten deskundigen dat rond tachtig procent van de Neder landers die een auto kopen die wagen laten financieren. Dertig mil joen gulden wordt dus contant op tafel gelegd en van de overblij vende 120 miljoen gulden moet een deel gefinancierd worden. Hoe groot is dat deel? Ook dit is weer moeilijk te zeggen, maar insiders ramen het op een procent of veertig, waarbü ze er op wijzen dat wettelijk is voorgeschreven dat (variërend voor het type auto) een bedrag van rond 56 procent contant op tafel gelegd moet worden, maar dat diegenen die dat niet hebben het niet zeiden lukt voor een deel van dat bedrag een persoonlijke lening af te sluiten. Veertig procent is dus aan de voorzichtige kant en het betekent een bedrag van 48 miljoen gulden. En daarvoor kunnen heel wat huizen gebouwd werden. Al hoeft de minister natuurlijk de troost dat volgend jaar door middel van aflossingen en afbetalingen dit geld al weer gaat terugvloeien naar de kapitaalmarkt. een werkkring moeten zoeken. Door het voortijdig 'bekend worden van het besluit tot stopzetting, deelt Noury een en ander thans mede, nog voordat ihet overleg over een af vloeiingsregeling is voltooid. De raad van 'bestuur van Noury en van der Lande verstrekt heden een communiqué, waarin zij mee deelt te 'hébben besloten de activi teiten in de maalindustrie te beëin digen. Broodconsumptie loopt terug Het bedrijfsresultaat van de meel fabriek heeft 'de raad van bestuur reeds een aantal jaren aanleiding tot zorg gegeven. De broodconsumptie loopt zowel per 'hoofd van de bevol king als ,in absolute zin voortdurend terug. Dit «heeft een overcapaciteit in de maalindustrie doen ontstaan. Bij voortzetting van de meelfa briek zou Noury en van der Lande daarin verdere aanzienlijke investe ringen 'hebben moeten verrichten tot het 'bereiken vain een grotere effi ciency van ihaar bedrijf. Deze inves teringen zouden echter het structu rele probleem van de overcapaciteit in de maalindustrie in geen enkel opzicht tot een oplosing brengen. De overcapaciteit en voorts de belem merende maatregelen en voorschrif ten van de overheid, waaronder de maalindustrie moet weiken, maken de verdere exploitatie van de meel fabriek voor Noury en van der Lan de niet verantwoord, zo wordt het besluit nader gemotiveerd. Kind verongelukt TILBURG, 20-12. De bijna 4-jari- ge Anton Dinslage uit Tilburg ver ongelukte maandagmiddag vlak bij de ouderlijke woning toen het kind, rijdend op een fietsje over ihet trot toir langs 'het Wilhelminapark, onder een auto van de gemeentereiniging terecht kwam die uit een fabrieks- poort naar 'buiten gereden kwam. Het jongetje 'was op slag dood. De groep voor Zambia bestaat uit negen landbouwkundigen. De jonge mannen vertrekken op zaterdag 1 ja nuari van Schiphol naar Londen, vanwaar zij door zullen vliegen naar Loesaka. Het is voor de eerste keer dat Nederlandse vrijwilligers naar Zambia worden uitgezonden. Zij zullen zowel theoretisch als praktisch 'landbouwonderricht geven in algemene landbouw, veeteelt, pluimveeteelt, tuinbouw en land bouwmechanisatie. Dat gebeurt in door de jeugddienst van Zambia in gestelde landelijke opleidingscentra, waar Zambiase jongeren een basis opleiding krijgen om de landbouw te helpen ontwikkelen. Dit program, waaraan ook Zweedse, Deense, En gelse en Canadese vrijwilligers mee werken, wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met de ministeries van landbouw en van gemeenschaps ontwikkeling. De andere groep, bestaande uit twee leraressen lichamelijke opvoe ding en drie verpleegsters, is de tweede die naar India gaat. Eén van de verpleegsters vertrekt reeds zon dag 26 december. Op zondag 2 janu ari vliegen de vier andere leden van de greep naar New Delhi. 27 augus tus vertrokken de eerste vijf ver pleegsters naar India. BRUSSEL, 20-12. In .vele delen van België hebben de overvloedige regens van de afgelopen dagen nieu we overstromingen veroorzaakt. In Vlaanderen werden in de omgeving van Gent talrijke landerijen onder water gezet. In Wallonië werden door de Maas en de Samber op een aantal plaat sen wegen geblokkeerd en spoorver bindingen onderbroken. Gevreesd wordt dat in de komen de 24 uur de toestand nog zal ver slechteren. DEN HAAG, 20-12. Het Nederland- sche Rood'e Kruis 'heeft per vliegtuig duizend moltondekens naar Karatsji gezonden, bestemd voor de slachtof fers van de stormramp in Oost-Pa- kistan. Het 'besloot ook levensmidde len te zenden. Op 28 december gaan 18.000 blikjes rijst en tomaten naar Pakistan. Het Pakistaanse Roode Kruis zal voor de verdeling zorgen. Het Nederlands che Roode Kruis is met deze hulpverlening vooruitgelo pen op een officieel verzoek van de Internationale Liga van Rode Kruis verenigingen. Geval van nekkramp bij militair DEN HAAG, 20-12. In het tweede depót infanterie in Venlo is een ge val van nekkramp geconstateerd. Aan deze ziekte lijdt op het ogenblik de dienstplichtige soldaat P. C Zuy- denduyn uit Katwijk. Soldaat Zuy- denduyn meldde zich vrijdag ziek4 In het Weekeinde werd geconstateerd 'dat hij aain nekkramp leed en hij is toen overgebracht naar het St. Jozef ziekenhuis in Venlo. Volgens de hem behandelende artsen verkeert hij niet in levensgevaar. De andere recruten uit dit depót zijn, toen ze terugkwamen van ver lof, opgevangen en van tabletten voorzien. Zo kort na ile opening: DEN HAAG, 20-12. Hoewel het weer niet best was hebben toch heel wat Nederlanders in het afgelopen «weekeinde een tocht naar Neder lands jongste waterbouwkundige aanwinst, de Oosterscheldebrug, ge maakt. Van de dag van opening tot en met zondag passeerden 11.478 per sonenauto's, 504 lichte vrachtauto's, 177 zware vrachtauto's, 1080 passa giers van autobussen en 437 voet gangers fietsers en bromfietsers de brug. Zondag vooral was het met per sonenauto's wel hel drukste, want 3745 automobilisten offerden toen hun rijksdaalder. Afgelopen donder dag was de drukste dag voor lichte vrachtauto's (208), op diezelfde dag passeerden er ook de meeste zware vrachtauto's (91); vrijdag was de drukste dag voor. wat betreft passa giers van bussen (402) en de mees te voetgangers, fietsers en brom fietsers paseerden op de dag van In Twente wordt nop altijd het Mid winterblazen in ere gehouden in de Adventstijd. Het eeuwenoude ge bruik is in zoverre „gemoderniseerd" dat het in wedstrijdvorm wordt ge houden. Zo was er zondag in de ge meente Losser een wedstrijd, voor se nioren, welke gewonnen werd dooi de blazers uil Saasveld, die wij hier in actie zien boven de put. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ijl W'ie hoog wil' klimmen moet Ijl zijn eigen benen gebruiken. 22 dec. 23 dec. 15.11 n.m. 15.54 n.m. 14.45 n.m. 15.25 n.m. opening, woensdag (110). De getallen personenauto's waren in de eerste vijf dagen respectievelijk 1283, 2267, 1586, 2597 en 3745. Voor lichte vrachtauto's waren die getal len 48, 208, 151, 55 en 42. voor /.wa re vrachtauto's 15, 91. 57, 9 en 5. voor buspassagiers 195, 184, 402. 158 en 141 en voor voetgangers, fietsers en bromfietsers waren ze respectie velijk 110. 99, 94, 62. 72. Bij elkaar hebben deze passanten de brugmaatschappij al een bedrag van f 33.002,- cpgeleverd. De perso nenauto's droegen hieraan f 28.695.- bij, de lichte vrachtauto's f 2.268,-, do zware vrachtauto's f 1.062, dc buspassagiers f 540,- en de voetgan gers, fietsers en bromfietsers f 437.- De veerdienst Zierikzee-Kats, waarvan de brug de plaats is gaan innemen, zette in het topseizoen per dag een 700 auto's over. Op normale dagen in december maakten 200 300 auto's van deze veerdienst ge bruik. Ongeveer dezelfde temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Vanavond en vannacht plaatselijk enkele buien en matige tot krachtige westelijke wind; morgen 'overdag zwakke tot matige wind tussen west en zuid; plaatselijk ochtendmist, overigens enkele opklaringen; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 8.39. onder 15.55. 23 dec. Zon op 8.47. onder 16.31. Maan op 9.40. onder 16.43. Nieuwe maan: 22 dec. te 22.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 dec. 2.54 v.m. 23 dec. 3.37 v.m. BROUWERSHAVEN: 2.29 v.m. 3.11 v.m. Springtij: 25 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat de kleine depressie die maandag boven Frankrijk lag en die in het zuiden van het land nog ge ruime tijd regen bracht, naar de Middellandse Zee was weggetrokken breidde een rug van hoge luchtdruk zich over ons land uit. welke aan leiding gaf tct opklaringen; in de noordelijke provincies daalde de temperatuur daarbij in de afgelo pen nacht tot om het vriespunt. De rug van hoge druk vormt een uitlo per van een hogedrukgebied bij zuid- west-Engeland dat zich naar Frank rijk verplaatst; langs Schotland trok nog een oud lagedrukgebied naar de Noordzee. Gnder invloed hiervan neemt de wind aanvankelijk wat toe uit westelijke richting en kunnen enkele buien vallen. Daarna volgen weer opklaringen. Bij afnemende wind kan dan in de vroege och'end mist ontstaan. Op de oceaan drin gen de depressies weer op in de richting van de Britse eilanden. On der invloed hiervan zal de wind morgen krimpen naar zuidelijke richtingen en later gaan toenemen. Hel eerste regengebied van de oce- aanstc.ringen zal ons land niet waar schijnlijk voor morgenavond berei ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1