tm President De Gaulle won tweede ronde presidentsverkiezingen Onderzoek in klein-fruitcentrum De staatsmijn „Maurits" als eerste dicht Duizenden slachtoffers in Pakistan Pleidooien voor behouden Waddenzee De waterschade aan de Biesbosch zon f 4 miljoen bedragen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 december 1965 122ste jaargang: Nr. 19908 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, posthui 1, lel. 01110-225S, na 18 00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Schaaktoernooi te Zierikzee werd groot succes Mitterand gaf nederlaag toe ar „Concorde" PARIJS, 20-12. President De Gaulle heeft bij de zondag gehouden tweede ronde van de presidentsver kiezingen 55 procent van de geldige uitgebrachte stemmen op zich vere nigd, terwijl zijn linkse tegenkandi daat Mitterrand 45 procent.■nn de stemmen kreeg. Een wopfdvoerder van Mitterrand heeft zondagavond tegen half tien toegejaéven, dat er geen twijfel aan is, óM generaal De Gaulle het gewonnenSmeeft. Bij 6.120.000 getelde^jrtemmen was de verdeling: De Gaulle: 3.404.000 (55,6 pet.). Mitterand: 2.716.000 (*4,4 pet.). Op 8 januari zal de Gaulle offici eel voor zijn tweede ambtstermijn worden geïnstalleerd. Dim zal ook premier Pompidou het c«tsiag van zijn regering aanbieden. 'Het is niet bekend of de president het kabinet enigszins zal reorganiseren, dan wel een geheel nieuwe regering zal aan wijzen. De Gaulle zal waarschijnlijk dins- Duizenden Berlijners passeren de muur BERLIJN. 18-12. Ongeveer 96.500 Westberlijners zijn zaterdag, op de eerste dag van de nieuwe periode voor bezoeken aan het oosten, de grensposten naar oost-Berlijn ge passeerd. Nieuwe leden Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars MIDDELBURG, 18-12. Op uitno- digimg van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars zijn tot lid van de stichting toegetreden de he ren Louis Heymans te Middelburg, Reimond Kimpe te Middelburg en mr. J. C. J. van Schagen te Dom burg Vergadering N.O.V. AMSTERDAM, 18-12. De 23.000 leden tellende Nederlandse onderwij zersvereniging houdt van 28 tot en met 30 december in Krasnapolsky te Amsterdam haar twintigste algeme ne jaarvergadering. De belangrijk ste punten op de agenda zijn het rapport „nieuwe onderwijsvormen voor 5- tot 13- a 14-jarigen" en de fusie van de de N.O.V. en de Ne derlandse bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. Het rapport zal worden ingeleid door de Groningse hoogleraren in de pedagogiek prof. dr. L. van Gel der en prof. dr. H. Nieuwenhuis en de tweede voorzitter van de vereni ging, de heer E. Steenbergen. Aan het congres zullen ca. 500 af gevaardigden van het N.O.V. en vele genodigden deelnemen, onder wie de minister van onderwijs en weten schappen en de Amsterdamse wet houder voor onderwijs. In nabije toekomst meer „bouw"vrijheiil HEERLEN, 18-12. Minister Bo- gaers heeft zaterdagochtend in Heer len waar hij een toespraak hield ter gelegenheid van dë in gebruikne ming van de tienduizendste daar na de oorlog gebouwde woning, drie be langwekkende zaken aan de orde ge steld. De bewindsman liet doorsche meren dat er in de nabije toekomst wellicht wat meer vrijheid in de bouw te verwachten is; hij maakte duidelijk dat de speciale problema tiek waarmee Limburg rp het mo ment geconfronteerd wordt ook op het bouwbeleid voor deze provincie niet zonder invloed zal zijn en hij liet zich uit over de financiering van de bouw in het algemeen in ons land. dag uit zijn buitenverblijf in Colom- bey-des-deux-Eglxses naar Parijs terugkeren. De volgende dag gaat hij weer naar Colombey om daar met zijn familie het kerstfeest te vieren. Eind december wordt hij in de hoofd stad terugverwacht voor zijn oude jaarsavondtoespraak voor de televi sie. Op nieuwjaarsdag zal hij de le den van de regering, andere over heidsfunctionarissen en het corps diplomatique ontvangen. Over het algemeen kan men zeg gen, dat in de departementen ten noorden van de Loire de Gaulle de meerderheid heeft gekregen terwijl Mitterand in de zuidelijke departe menten de overwinning hooft be haald. Behalve in de gebieden waar hij op 5 december al een meerder heid had, kreeg Mitterand ditmaal ook in Dordogne en Lot dë meeste stemmen. Het hoogste percentage kreeg hij in Gers, gevolgd door Aude en Ariege. De Gaulle's grootste aan hang was in het departement Neder- Rijn, waar hij bijna 80 procent van de stemmen kreeg. Turkije fel tegen ontwerp-resolutie over Cyprus VER. NATIES, NEW YORK, 18-12. De politieke commissie van de al gemene vergadering heeft een ont werp-resolutie over Cyprus goedge keurd, die de steun had van de Cy prische afgevaardigde maar fel werd bestreden door Turkije. Zevenenveertig landen stemden voor, zes tegen en eenenvijftig ont hielden zich van stemmen. In het ontwierp wordt een beroep gedaan op alle landen, zich te onthouden van „elke interventie" tegen de volledige soevereiniteit en onafhankelijkheid van Cyprus. Turkije vindt, dat het volgens de Cyprische onafhankelijk heidsakkoorden het recht heeft de Turkse minderheid nodig te hulp te komen. De Turkse minister van bui- landse zaken, Caglayangil, waar schuwde dat de resolutie de vrede en veiligheid ernstig in gevaar bracht. De aanbevelingen die zij be vat waren onaanvaardbaar. Indonesië krijgt bijzondere rechtbank DJAKARTA, 18-12. In Indone sië wordt een bijzondere rechtbank ingesteld voor economische delicten. Ook is een orgaan in het leven ge roepen voor toezicht op het gebruik van overheidsgelden. Het staat onder leiding van derde vice-premier Chaeroel Saleh. Het studentenfront heeft een zui vering van het kabinet en van alle overheidsorganen van communisten gevraagd. De Turkse delegatie had tevoren al buiten de vergaderzaal te kennen gegeven, dat goedkeuring van de ontwerp-resolutie wel eens het ein de zou kunnen betekenen van de V.N.-bemiddeling in de kwestie. De Verenigde Staten stemden te gen de resolutie, die door veel Afri kaanse landen werd gesteund. De meeste andere westelijke landen, waaronder Engeland, en de commu nistische landen onthielden zich. Olie-embargo voor Rhodesië LONDEN, 18-12. Engeland heeft een verbod op levering van olie aan Rhodesië afgekondigd, zo is vrijdag in Londen bekendgemaakt. Rege ringskringen zeiden dat Engeland hoopt en verwacht dat alle andere landen zullen medewerken om djt verbod doeltreffènd te maken. In de bekendmaking wordt gezegd dat Engeland na overleg met de re geringen van Zambia en Tanzania heeft besloten onmiddellijk te begin nen met het vervoer van olieproduk- ten door de lucht naar Zambia. Vol gens zegslieden was het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland door Tanzania geen beletsel voor het overleg tussen bei de landen over een olie-embargo. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Spreek niet steeds in de overtreffende trap. A WAT UGT DE bilt -JL #1 Twee heelden, welke een inzicht geven van het werk aan de Engels-Franse co-prodnktie op vliegtuiggebied: de „Concorde". Op de bovenste foto zien we hoe eeji deel van de romp in de Engelse fabriek in Fitton vorm begint te krijgen. Op de onderste foto, welke gemaakt is in Toulouse bij de Franse fabriek, zien we een huidpaneel met raamjjjes. Na het Gemini-succes HOUSTON, 18-12. De Ameri- t kaanse ruimtevaarders Bor- t man en Lovell hebben 330 uur j en 35 minuten in hun „Gemi- t ni 7" doorgebracht en in die tijd een afstand van 5.700.000 mijl in de ruimte afgelegd. De Verenigde Staten hebben met dit duurrecord en met de ont moeting tussen de Gemini 7 en de Gemini 6 een grote stap voonoaarts gedaan in de rich ting van een bemande vlucht naar de maan. Er moeten ech ter nog grote hindernissen op die weg worden genomen en voor een Amerikaan op de maan zal landen, zullen er nog miljoenen dollars aan het ruimteprogramma worden be steed. KAPELLE, 17-12. Het Landbouw- Economisch Instituut gaat in samen werking met de cultuurtechnische dienst en de rykstuinbouwvoorlich- tingsdienst in het Zeeuwse klein- fruitcentrum Kapelle-Biezelinge een bedrijfs-cconomisch onderzoek in stellen naar de kleinfruitteeltbcdrij- ven. Al geruime tijd vragen de telers in dit gebied zich af in welke rich ting de tuinbouw, en dan speciaal hun tak van tuinbouw, zich verder zal moeten ontwikkelen. In mei vol gend jaar hoopt men het onderzoek te hebben afgesloten. Het gebied kampt met verschil lende moeilijkheden, de bedrijfsre sultaten zijn sterk wisselend, er zijn te kleine bedrijven. In een nota „op weg naar een nieuw Kapelle' heeft het L.E.I. al een overzicht gegeven van die moeilijkheden ten aanzien van bedrijfsgrootte, grond, vakbe kwaamheid enz., en mogelijkheden om tot een nieuw Kapelle te komen, bijvoorbeeld door sterkere afvloei ing of door overgang naar een an der bedrijf sty pe, onder de loep ge nomen. Samen met de tuinbouw- voorlichtingsdienst wil de afdeling tuinbouw van het L.E.I. nu een be groting opstellen voor een bedrijfs- type, dat in 1970 tot goede x-esultaten zou kunnen komen. Voor de sociale kant van het onderzoek zorgt de af deling streekonderzoek van het L.E.I. Opstand bergstammen in Zuid -Vietnam SAIGON18-12. In verspreide de len van het Zuidvietnamese centrale hoogland zijn bergstammen in de nacht van vrijdag op zaterdag in op stand gekomen tegen het bewind in Saigon. Zo hebben betrouwbare krin gen meegedeeld. Volgens de verwar de berichten die in de hoofdstad worden ontvangen hebben de op standelingen minstens een stad be zet. De revolte zou zich uitstrekken over drie provincies. DACCA, 18-12. Volgens het re geringsblad „Daily Pakistan", dat een ooggetuige aanhaalt, zyn in een gebied dat bijzonder ernstig door de wervelstorm van woensdag in Oost- pakistan in getrofen 6.000 ljjken ge teld. In hetzelfde gebied zouden 20.000 mensen worden vermist. De wervelstorm teisterde voorna melijk het kustgebied van Oost-Pa- UTRECHT, 18-12. Op een zaterdag in Utrecht gehouden plenaire ver gadering van de contact-commisie voor natuur- en landschapsbcscherming die gewijd was aan dc Waddenzee, hebben alle inleiders zich in meer of minder heftige mate verzet tegen gehele of gedeeltelijke inpoldering van de Waddenzee. Jhr. mr. M. van der Goes van Natcrs, voorzitter van dc con tact-commissie, stelde het in zijn openingsrede zo: „Tegenover de men selijke bemoeizucht stelt de commissie dc eis van het integrale behoud van onze laatste natuurlijke rijkdommen". Dr. J. Verwey, oud-directeur van het Nederlandse instituut voor onder zoek der zee in Den Helder, noemde de Waddenzee het meest uitgestrekte en meest ongerepte natuurgebied in Nederland en één der belangrijkste van Europa. In vergelijking met dc Noordzee, zo zei hij, bereiken dc aantallen dieren hier per oppervlakte-eenheid dank zij de watcruitwisseling tussen Noordzee en Waddenzee (twee maal per etmaal 3,5 kubieke kilometer) astro nomische aantallen: op dc bodem leven meer dan 100 miljard mosselen en op iedere vierkante meter Waddcnzccbodcm krioelen 2500 wormen die een van dc hoofdschotels vormen op het menu van de garnalen, waarvan er jaarlijks door dc vissers 7,5 miljard uit de Waddenzee worden gehaald. kistan, van Chittagong tot Xoc's Ba zar, en de eilanden voor de kust. Er zijn tot dusver geen officiële cijfers verstrekt. Volgens eerdere on officiële schattingen zouden mogelijk 25.000 mensen zijn omgekomen. Van officiële zijde in Chittagong werd meegedeeld dat er tot dusver 150 lij ken zijn gevonden. Volgens de Pakistaanse pers zijn in de Golf van Bengalen ongeveer 5.000 vissers omgekomen toen hun vaartuigen door de geweldige vloed golven als gevolg van de wervel storm werden verzwolgen. DEN HAAG, 18-12. De staatsmijn Maurits, die het ongunstigste exploi- taticrcndement heeft van de Neder landse mijnen, komt als eerste aan de beurt om gesloten te worden en wel in de periode april 1966-april 1969, zo blijkt uit de nota die minis ter Den Uyl aan de Tweede Kamer heeft gezonden inzake de mijnindu strie en de industriële herstructure ring van Zuid-Limburg. De Maurits boekte in 1964 een ver lies van 27 miljoen gulden, dat In 1970 opgelopen zal zijn tot circa 50 miljoen. Bij de mijn werken 7.800 mensen. In het licht van het DAF- project meent de regering dat de sluiting in api*il 1966 dient aan te vangen en in een periode van drie jaar voltooid zal moeten zijn. De re gering acht het mogelijk de vrijko mende arbeiders elders te plaatsen zonder dat zich noemenswaardige re percussies zullen voordoen. Voor 1970 zal voorts een van de twee kleine mijnen Willem-Sophia of de domaniale mijn gesloten moe ten worden. De eigenaars van beide mijnen hebben laten weten, dat zij onder de thans bestaande verhou dingen geen voldoende waarborgen aanwezig achten om de exploitatie voort te zetten. Handhaving van de produktie zou onevenredig grote offers van de ge meenschap vergen. Na de sluiting van de Maurits in 1969 zal echter ook een begin moe ten worden gemaakt niet de sluiting van de staatsmijn Wilhelmina - een mijn die huisbrandkolen produceert en die omstreeks 1972 volledig uitge put zal zijn. De beide kleine mijnen en de Wilhelmina liggen alle drie in het gebied van Kerkrade, waar bij het ontbreken van andere werkgele genheid de industrialisatie zo spoedig mogelijk op gang gebracht zal moe ten worden. BREDA, 18-12. De schade, die bü de jongste overstromingen in de Bicsbosch door de dijken in dit ge bied is geleden, bedraagt waarschijn lijk op dit ogenblik reeds vier mil joen gulden. Dit is vandaag door twee leden van de P.v.d.A.-fractie in de Twee de Kamer, mcj. mr. A. Schilthuis en drs. P. Vis, meegedeeld in een pers conferentie, die zij na een bezoek aan de Biesbosch hadden belegd. Het was de kamerleden opgeval len, zo zeiden zij. dat bij do storm vloed op 30 november de waarschu wingsdienst slecht had gefunctio neerd. Waaraan het ontstaan van de overstromingen van de laatste we ken moet worden geweten, was de kamerleden bij hun bezoek niet dui delijk geworden. Wel geloofden zij, dat er een grote kern van waarheid in de bewering van ir. Luitjens van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, dat de ruimte voor het water in de Biesbosch minder is geworden als gevolg van verschei dene werken, die rond de Biesbosch zijn uitgevoerd, zoals het opspuiten van terreinen enz. Zo zijn bij dc Hoeksewaard ebben opgespoten en is er industrieterrein opgespoten bij Sliedercht en bij Werkendam. Voorts is er bijvoorbeeld langs de Merwe- de een nieuwe bandijk gekomen, die dichter langs hel water ligt dan de oude dijk. Tenslotte is de z.g. drem pel van de Biesbosch voor een groot deel verdwenen, doordat men bij de zandplaten bij het Gat van de vissen in de afgelopen jaren zand heeft ge wonnen, Dit zou ertoe hebben kun nen leiden, dat het water sneller in de kreken in de Biesbosch loopt. Dë kamerleden hadden bij hun be zoek geconstateerd, dat er in de Biesbosch had wordt gewerkt aan herstel van de dijken. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk mist Overwegend droog weer met opkla ringen, maar plaatselijk ook mist; vanavond echter in het zuidoosten van het land nog enige regen; zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 7.29, onder 15.18. Nieuwe maan: 22 dec. te 22.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 dec. 2.08 v.m. 14.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 dec. 1.44 v.m. 14.04 n.m. Springtij: 25 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De zachte oceaanluoht, die vrijdagavond met krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden over ons land bogon te stromen, werd zondag door een.uit het noor den komend koufront weer vedre- ven. Dit ging met zeer langdurige re gen gepaard. In het midden van het land viel 5 tot 65 mm., plaatselijk zelfs neg iets meer. De geringste re genval, ongeveer 15 tot 20 mm., werd gemeld uit het uiterste noordwesten van 'liet land. Hoewel nog niet alle gegevens bekend zijn, kan toch wor den aangenomen dat hierdoor voor het gehele land december de natste wintermaand i<s geworden, die sinds het begin van de waarnemingen ruim 100 jaar geleden, is voorgekomen. Een door Frankrijk naar het oos ten trekkende storing brengt van daag in het zuiden van het land op nieuw regen. Afgezien hiervan zal het echter enkele dagen droog blij ven. Het weer komt onder invloed van een over de Britse eilanden na derend hogedrukgebied. Er zal in het algemeen maar weinig Wind zijn en in verband hiermee is er een vrij grote kans op mist. De temperatuur zal in de nacht tot om het vriespunt dalër.. Resolutie inzake Zuidwest-Afrika NEW YORK, 19-12. De algemene vergadering heeft van Zuid-Afrika geëist onmiddellijk alle militaire ba ses in Zuidwest-Afrika op te heffen en alle militaire installaties te ver wijderen. Elke poging dit gebied te annexeren zal als een daad van agressie worden opgevat, aldus de betrokken resolutie. Lord Isinay overleden STANTON, 18-12. Lord Ismay, raadgever van Churchill in militaire aangelegenheden gedurende de twee de wereldoorlog en van 1952 tot 1957 secretaris-generaal van de NAVO is vrijdagavond op 78-jarige leeftijd in zijn woning in de Britse plaats Stan ton overleden. Als stafchef onder de toenmalige premier Churchill woon de Lord Ismay alle belangrijke inter nationale conferenties bij. Ingrijpende maatregelen in Oost-Duitsland BERLIJN, 18-12. De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht heeft vrijdag op een bijeenkomst van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij ingrijpende politieke en economische maatrege len bekendgemaakt. Het Oostberlijn- se persbureau ADN zegt dat een daarvan is dc opheffing van de „Volkswirtschaftsrat", waarvoor ze ven ministeries van industrie in de plaats moeten komen. Voorts wil Oost-Duitsland een staatssecretariaat oprichten voor vragen geheel Duitsland betreffend, de arbeidstijd verkorten en financi ële maatregelen nemen tegen kunste naars en schrijvers die oppositie voe ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1