AUSTIN HET BOZE BELETSEL De Gaulle contra Mitterand DUET Damverbinding naar Ameland? Fiat op begroting landbouw en visserij ÏVYLOIVS WAT IS BUISMAN Austin reikt de automobilisten de hand ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 17 december 1965 Nr. 19907 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER President de Gaulle is de laatste dagen druk doende het met zoveel zorg opgebouwde beeld van zichzelf als de man die hoog boven de parr tijen troont als de incarnatie van al wat Frans is, een beetje om te vor men en een uiat menselijker aanzien te geven. Niemand had eigenlijk na zijn zware echèc bij de eerste ver kiezingsronde voor het president schap tegen de socialist Mitterand en de man van het centrum, Lecanuel, verwacht dat de generaal zich met zijn gebruikelijke hoogmoedigheid van het toneel zou terugtrekken. Veeleer was een aanpassing van zijn tactiek te verwachten, want de Franse president mag dan een trots en egocentrisch man zijn, hij heeft zich daarnaast toch steeds ook een meesterlijk politiek tacticus getoond die als het moest de bakens wel enigszins wis te verzetten. Dat hij echter zo ver zou gaan zich als een „gewone" kandidaat voor de televisie te laten interviewen, hadden velen hem toch misschien niet uit de mouw geschud. Er moge uit blijken dat de Gaulle als het er op aankomt - en daarin vertoont hij een frappante gelijkenis met zijn Duitse vriend Adenauer - geen mid del schuwt om zijn einddoel te berei ken. De Franse kiezers hebben hem ditmaal kunnen zien als een vrien delijke heer die het met de Franse boeren en met de Franse economie goed voor heeft, die er voor gezorgd heeft dat de partijen, die grote scheurmakers, de laatste zeven jaar niet hun funeste invloed op 's lands belangen hebben kunnen uitoefenen, die stabiliteit en voorspoed heeft ge bracht. De boude bewering dat Frankrijk tot een „chaos" zou ver vallen wanneer hij niet gekozen zou worden, heeft de Gaulle wijselijk niet herhaald, in het besef dat hem dit alleen op stemmen komt te staan. Maar straks? Maar zal de Franse president wordt hij opnieuw gekozen (wat nog steeds wel te verwachten is) zich na dien even minzaam tonen tegenover zijn buitenlandse partners? Dat valt nog te bezien. De juichkreten die hier en daar opklonken toen de Gaulle in de eerste stemronde niet genoeg kiezers achter zich kreeg, zijn alweer verstomd. Zijn tegenstander Mitterand baseert bijna zijn gehele campagne op de negatieve aspecten van de Gaulle's buitenlandse poli tiek, en hij doet dit terecht. Hij wacht zich er wel voor zich op glad binnenlands ijs te wagen, waar de president hem met cijfers kan over troeven. Mitterand hamert er echter voort-~ durend op dat Frankrijk juist bezig LEEUWARDEN, 15-12. In de ver- gadering van de Friese Staten heeft de gedeputeerde H. M. Gerbrandy verklaard dat G.S. de indruk hebben gekregen, dat minister Suurhoff van verkeer en waterstaat positief staat tegenover de mogelijkheid twee dammen aan te leggen naar het ei land Ameland. De minister wil vaart zetten ach ter de voltooiing van de studie over dit project. Mocht het Rijk echter toch geen interesse blijken te hebben om het dammenplan te realiseren, dan is er misschien altijd nog een mogelijkheid, dat er een N.V. wordt opgericht, die zoals in Zeeland bij de Oosterscheldebrug, een verkeersdam aanlegt naar Ameland. Deze ver keersdam zou dan door tolheffing kunnen worden gefinancierd. (s buitenlands zijn positie volkomen te onderviijnen. Mitterand kenschet ste dit aldus: De Gaulle is anti-Ame- rlkaans met de Russen anti-Russisch met de Amerikanen, anti-Engels met de Duitsers, anti-Duits met de En gelsen, anti-Chinees met de Russen. Het is niet waarschijnlijk dat de Gaulle wanneer hij eenmaal opnieuw hei vertrouwen heeft gewonnen als F rans president, zijn doelstellingen zal wijzigen. Hoogstens zal hij, even als hij dat nu doet, voor korte tgd zijn werkwijze veranderen om ver volgens, wanneer hij daartoe de tijd rijp acht, opnieuw voort te gaan met zijn pogingen de N.A.V.O. tegen te werken, zijn inzichten aan zijn Euro pese partners op te dringen en een politiek jegens Aziatische en Afri kaanse kwesties te voeren waarmee zijn meeste westerse partners niet erg gemkkig zijn. Daar niet te ver wachten valt dat de Franse kiezers •leze beiangen laten prevaleren bo ven direct eigen belang, is de ver onderstelling gerechtvaardigd da'. een nieuwe periode de Gaulle zal aanbreken met de zelfde strubbelin gen die de Gaulle reeds sinds jaren tot zo'n lastige metgezel maken. Verliescijfers Vietnam SAIGON, 16-12. De verliezen van de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen in Vietnam hebben over de afgelopen week een recordhoogte be reikt: 1.273 Zuidvietnamese en 414 Amerikaanse militairen zijn buiten gevecht gesteld, met name in gevech ten bij de plantage Michelin van Dau Tieng, 50 km ten noordwesten van Saigon en tussen Danang en Tsjoe Lai, 590 km ten oosten van deze stad Wat do Zuidvietnamezen betreft we ren het 310 doden, 590 gewonden en 373 vermisten, tegen 1.184 doden en 148 gevangen aan de zijde van de Vietcong. Bij de Amerikanen 91 do den, 316 gewonden en 7 vermisten. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 15-12. Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde was 704.958. Zij legden bruto f 995.745,60 in. Voor de prijzen kwam beschikbaar f 328,596. De eerste prijs van f 180.727,80 wordt door 42 feilloze voorspellers gedeeld. Bruto ontvangen zij f 4.408. Voor de tweede prijs van f 99.578,80 meldden zich 899 goede inzenders, van wie 15 met 2 goed ingevulde rijtjes. Per ko lom wordt f 107 uitgekeerd. De derde prijs leverde slechts 1' 14,75 per goed ingevulde kolom op. Voor deze prijs van f 49.289,40 kwa men 32777 deelnemers (61 met 2 en 8 met 3 goed ingevulde kolommen) in aanmerking. Huwelijksgeschenk prinses Beatrix DEN HAAG, 16-12. Het A.N.P. verneemt dat van de heren mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel, de voorzitters van resp. de Eerste en de Tweede Kamer, aan een aan tal representatieve Nederlan ders een uitnodiging uitgaat om met hen in een Nationaal Comité zitting te nemen, dat zich ten doel stelt om vanuit het Nederlandse volk aan prin ses Beatrix en de heer Claus von Amsberg ter gelegenheid van hun huwelijk een ge schenk aan te bieden. Nadere bijzonderheden kunnen bin nenkort worden verwacht Ingezonden mededeling TWEEDE KAMER DEN HAAG, 16-12. Tijdens de voortgezette behandeling van de be groting 1966 van het departement van landbouw en visserü heeft mi nister Biesheuvel zich verzet tegen de opvatting als zou hjj een „boeren- verslinder" zijn. Het was de afge vaardigde Harmsen (Boerenpartij) geweest, die de minister als zodanig had gekenschetst. Dit voortgezette debat gaf de mi nister later nog eens de gelegenheid de degens te kruisen met dezelfde afgevaardigde. Dat gebeurde bjj de bespreking van het onderwerp ruil verkavelingen, waartegen de heer Harmsen zich had verzet. De bewindsman uitte ernstige kri tiek op de actie van het „Consumen- DEN HAAG. Brigadier G. H. Migchelbrink van de Centrale Re cherche van bureau 1 (rom) van de Haagse politie heeft een gewapende bende opgerold. 23 personen zijn in middels gearresteerd, van wie er ze ven in voorlopige hechtenis zijn ge nomen en één nog moet worden voorgeleid. ten Contact Orgaan" (C.C.O.), die in een televisieuitzending heeft opge roepen tot minder vleesgebruik en daarvoor in de plaats b.v. slachtge- vogelte en of kaas te nemen. Minister Biesheuvel noemde deze actie niet- gelukkig en „een duidelijk voorbeeld van hoe het niet moet". De minister wees er op, dat de C.C.O.-actie het overleg tussen minister Den Uyi (economische zaken) en de slagers heeft doorkruist. Samenvattend merkte de minister op, dat de oproep tot „koperslaicing" hem niet-verantwoord lijkt en voor al ook niet omdat z.i. de consument- zelf daarvan het slachtoffer zou wor den. De E.E.G.-crisis Minister Biesheuvel wees ook de kritiek van de hand, als zou hij zich te gemakkelijk opstellen tegenover de jegens Frankrijk in te nemen hou ding mjb.t. 'het oplossen van de hui dige E.E.G.-crisis. In antwoord op de bezorgdheid die door vele sprekers uit de kamer was geuit ten aanzien van het toekomstig prijsbeleid, zei hij dar in de afgelo pen jaren tal van prijzen moesten worden verhoogd. Voor de toekomst kan dit echter zeker niet het enige antwoord zijn op stijgende produk- tiekosten. Over de luchtverontreiniging die in het Westland is opgetreden en schade aan tuinbouwgewassen ver oorzaakte, zei hij dat de raad voor de luchtverontreiniging heeft vastge steld dat het type van verontreini ging van samengestelde aard is en ajs zodanig niet eerder is voorgeko men. Begroting aangenomen De begroting werd tenslotte zon der hoofdelijke stemming door de kamer aangenomen. De fractie van de boerenpartij kreeg de aanleke- ning tegen enkele artikelen uit die begroting te hebben gestemd. Deze artikelen hebben betrekking op de Stichting Ontwikkeling- en Sane ringsfonds voor de landbouw en op de cultuur-technische dienst. Aange nomen werd voorts de begroting 1964 van het departement van landbouw en visserij. J Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Goede kans op voetbal in het a.s. weekeinde Burgh bindt de strijd aan met DIVO Zierikzee gaat op bezoek bij Oude Molen MEVO neemt het op tegen koploper Wemeldinge. BURGH/IIAAMSTEDE Contributie Groene Kruis moet iets worden verhoogd HAAMSTEDE, 15-12. Slechts twaalf leden exclusief het bestuur waren opgekomen om de dinsdag avond in het wjjkgebouw gehouden algemene vergadering bij te wonen. Het was weer dezelfde kern die ook in voorgaande jaren van haar be langstelling bl\jk gaf doch gezien de 730 leden is deze opkomst meer dan droevig te noemen. De voorzitter, de heer G. It. Heu- tink die de vergadering leidde sprak zijn spijt uit over dit gering aantal aanwezigen, met enkele ogenblikken stilte werden de ontvallen leden her dacht. Een speciaal dankwoord richtte de voorzitter tot de plaatselijke wijk verpleegster, zuster Steutel voor haar toegewijde werk dat ze tot ie ders voldoening deed. Het jaar 1965 is voor het Groene Kruis rustig ver lopen. In Zeeland werd de 50.000 le den gepasseerd. Het werk der vere niging neemt nog steeds toe, vooral op het gebied van rheuma-, kanker en t.b.c.-bestrijding. Vooral op het gebied van t.b.c. is men momenteel zeer waakzaam. In de voorjaarsver gadering zal een voorlichtingsge deelte over kanker worden gekop peld. Een provinciaal zuster neeft haar intrede gedaan en nu wordt nog gezocht naar een Prov. directeur, mogelijk een arts. Tot slot dankt de voorzitter de V.V.V. voor de f 186,- aangeboden tijdens de rui tershow van deze zomer. Na de uitgebreide notulen van óe secretaris, de heer Th. Roest deelde de voorzitter mede dat voor de be wegingsleer voor ouden van dagen is aangetrokken mevrouw Sanders uit Renesse die na 1 januari haar werk hoopt te beginnen. Dankbaar was spreker voor de Emmabloem- collecte die f 505.12 opbracht. De fi nanciële toestand der kas belette het schilderwerk van het wijkgebouw, doch in 1966 zal dit wel geschieden. De aftredende bestuursleden, me vrouw C. Overbeke-Fondse en de heren P. M. v. Dalsen en Th. D. Roest werden herkozen. De financiën De penningmeester, de heer Joh. v. Waveren ziet de begroting 1966 als een tendens van de tijd en wordt door de steeds stijgende kosten ge kenmerkt. De leden zullen hun steentje hiertoe moeten bijdragen. De begroting is gebaseerd op een contributieverhoging van f 2,- waar door het jaarbedrag per lid f J 2,- wordt. Uiteindelijk betekent deze verhoging niet zo veel, want het to taalbedrag per week wordt maar één kwartje of het genot van een si gaar. Niemand had enig bezwaar, te gen de contributieverhoging en daar- ting 1966 vastgesteld met een bedrag aan verbonden wordt ook de begro- van f 21.590.- in de inkomstenpost met een batig sal'do van f 360,-. De voorzitter dankt de bode, de heer J. Beije voor zijn vele werk en te vens de'heer v. Waveren voor zijn accuraat financieel beleid. De kascommissie 1966 bestaat uit de heren A. Landman, M. Meganck, Th. D. Roest en J. Slaager Bij de rondvraag deelde de Prov. voorzitter, burgemeester H. P. Ever- wijn, die inmiddels ter vergadering was versohenen en welkom werd ge heten door de voorzitter, mede, dat momenteel in Zeeland 450 ouden van dagen meedoen aan de bewe gingsleer voor ouden van dagen. Uit de vei'gadering wordt verder de fraaie geste van de middenstand van Renesse genoemd, doch het bleek dal dit hier in Haamstede enige jaren geleden reeds afgeketst werd. Hier na sluiting. Ingezonden mededeling spaar plezierigmot met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart VOETBAL K.N.V.B. Na de sedition- gen rustperiode bestaat er goede kans dat er dit weekend weer eens wordt gevoetbald. In de 4e klas G gaat Burgh op het sportpark Van Zuijen de strijd aanbinden met DI VO. Na het fraaie (4-4) gelijk spel dat in de uitwedstrijd tegen DIVO kon worden geboekt moet Burgh, spelend in dezelfde vorm, er deze maal in kunnen slagen de puntjes thuis te houden. Zierikzee gaat op bezoek bij Oude Molen waar de rood -zwarten hard zullen moeten aan pakken om er zonder kleerscheuren af te komen. Vosmeer staat voor de zware taak te Wouw revanche te ne men op Cluzona voor de zware 3-0 nederlaag welke het voor eigen pu bliek kreeg te slikken. De Schuters hebben in eigen omgeving uitsteken de papieren tegen Nw. Borgvliet. BSC is te Roosendaal zeker niet kansloos tegen Halsteren, terwijl NVS en RKFC op het terrein van eerstgenoemde elkaar wel niet veel zullen ontlopen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B geven wij de reserves van Zierikzee op het sportpark Bannink een goede kans de buit binnen te halen tegenCozt? gene, als ten minste de tegenpartij niet al te veel wordt onderschat. Luctor gaat met beste papieren te Goes op bezoek bij Robur, terwijl Patrijzen zich nog terdege zal moeten inspannen om de puntjes bij Krui- ningen te bemachtigen. Voor de 2e klas C is geen enkele wedstrijd vast gesteld. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO het morgenmid dag in eigen huis opnemen tegen koploper Wemeldinge. Voor de oranjehemden zal het lang geen ge makkelijke opgaaf zijn om de te ver wachten nederlaag te ontlopen. Met een puntenverdeling zal de thuisclub dan ook zeker al zeer content zijn. bruse Boys gaat het in Zeelands hoofdstad opnemen tegen Middel burg. Ook voor dg Boys zal het geen gemakkelijke ojjgaaf zijn om de ne derlaag le ontlopen. Kapelle komt als favoriet binnen de lijnen tegen VCK. Nieuwdorp zal de inzet wel met het bezoekende Wissenkerke zien vertrekken, terwijl Zaamslag waarschijnlijk nu haar inzinking te boven is en thuis van Kloetinge weet ie winnen. In de 2e klas A zal WIK zich te Kerkwerve terdege moeten inspannen tegen Veere om althans de helft van de inzet thuis le houden. Duiceland zal al dik tevreden zijn als het Coljjnsplaatse Boys één punt je zal weten te ontfutselen. AFK is vrijwel kansloos bij het bezoek aan Bevelanders, terwijl 's Heer Hen drikskinderen met goede vooruil- zichten op bezoek gaal bij Seroos- kerke. Bij het treffen tussen Oost- kapelle en Meeuwen II houden wij het op een zege voor de bezoekers. In de 3e klas A is Brouwershaven II t» eigen omgeving zeker niet kans- ,oos tegen MEVO II, terwijl Bruse Boys II zich terdege zal moeten in spannen om Burgh III van het lijf le houden. Ingezonden mededeling Hoe komt het, dat BUISMAN mijtt koffie echt pittiger, lekkerder maakt Bij het branden van koffie gaan enkele smaakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat, Buisman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. Buisman geeft nóg meer pit, nog meer smaak, ook- aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoo U Uw koffie ook zet... Met Buisman smaakt ze beter (ook poederkoffie f) FEUILLETON Steenarend ontsnapt LONDEN, 16-12. Goldie, de Finse steenarend is weer eens uit de Londense dierentuin ontsnapt. Toen de oppasser ivoensdagmiddag zijn kooi ver liet glipte hij mee naar buiten en spreidde even later zege vierend zijn vleugels boven Regent's Park, zijn geliefde uit wijkplaats waar hij in maart jl. met grote moeite pas na twaalf dagen kon worden ge vangen. Het wachten is nu on het moment dat de honger Goldie te machtig wordt. De directie van de dierentuin heeft verklaard, dat de arend „over een zeer hoog i.q. moet beschikken". „Wat deed je in 'die twee jaar?" vroeg ze -geïntereseerd, terwijl ze verder draaiden. „O, niets bijzonders. Op een gege ven ogenblik 'had ik er genoeg van, van dat reizen bedoel ik. Ik ging in een heel andere branche. Toen kon ik die garage overnemen, dat deed ik. Dus 'ging i'k ook weer rijden". Ze bleven in bet restaurant eten. „Wij zijn 'hier nu toch, dus kunnen we gelij'k wel blijven. De keuken ds hier goed. Bestel maar, waar je zin in hebt". Tijdens de maaltijd keek hij ver baasd, omdat ze zo weinig at. „Heb je geen trek?" Ze glimlachte. „Ik eet nooit veel. Ik moet aan m'n lijn denken", schertste ze. Hij nam haar van onder tot boven op. hetgeen haar licht deed blozen. „Je kunt best met jezelf voor de dag komen, jongedame. Je zou beter ge schikt zijn voor mannequin als voor handwerkjuf". En toen bloosde ze dieper. Om acht uut had ze genoeg vsn het dansen. „Laten we maar naa. Nijmegen rijden. Ik wil je zaak we! eens zien". Ze constateerde, dat dit besluit bom veel genoegen deed. Hij rekende af en hielp baar in 'haar mantel. Even latei reden ze over de drukke weg in de richting van de stad. Terwijl ze in Sint Anna reden, wees hij naar een lichtreclame. „Daar is het. Ik hem 'm vanmiddag al aangestoken". Nieuwsgierig keek ze naar het ge- door LEIDA GRAAFLAND bouw, toen ze aan kwamen rijden. Een man in een witte overal hielp een wagen aan benzine. De show room, waarin drie wagens stonden, wa<. hel verlicht. Doch boven de showroom was alles donker. Zc stapte uit en keek in het rond. De man liep om de wagen 'heen en kwam bij haar staan. „Hoe vind je het". Mooi hé? Tol voor kort was het vrij ouderwets. Ik heb 't hele maal naar mijn eigen idee laten ver bouwen. Veel glas. Kijk maar eens. hoc- goed die i-ode wagen uitkom'. Hij liep -met baar naar de etalage. ,,'k Heli 'm vorige week pas aange kregen. Ze maken weinig rode gens. Gisteren bad ik hier al iemand di> l r misschien interesse voor heeft. Morgen komt bij terug mei zijn vrouw Nu hoop ik maar, dal ze ook van rood 'houdt Ze glimlachte. „Hij is oik mcci". De auto, die gevuld was, reed weg. Wie ,'an-d draaide zich om c-n zei le gen de man: Alles goed, Sjonnieï" „Hei loopt best, meneer'. 1-Iij keek op zijn horloge „Cm np- g-:n uur sluit je maar, hoor „i-Ccmt in orde, meneer Wan land wendde zich wc-.tol zijn metgezellin. „Zo, zullen wc bi-men kijken?" Zc knikte en volgde hem naar bin nen toen hij de deur onlsloven hr.ó. Achter de showroom bleek oe werk plans te zijn, die ook oei '.ij-ingang h rd .Er stonden enkele wagens Ze ïook 'de penetrante oliegeul „En boven woon i'k. Ga je mee?" Via een binnentrap volgde ze hem naar de verdieping, waar hij weer een deur ontsloot en licht maakte. Ze stond nu in een hal. Hij opende nog een deur en ging achter hem naar -binnen. Wieland keek haar la chend aan. „Dit is m'n zitkamer", zei 'hij, met enige trots in zijn stem. „Het kan in jouw ogen wat romme lig zijn, dat merkt een man niet zo op. Bij voorbaat mijn verontschul diging; je moet maar denken: hier woont een vrijgezel". Ze keek rustig in hel rond. De man -had een .grote lamp aangesto ken, doch liep nu door het vertrek en knipte drie schemerlampen aan. waarna hij het grote licht weer uit deed. „Zo vind ik het altijd 't pret tigst. Het geeft me een intiem gevoel. Hoe vind je het?" Ze liep enkele passen in cfe kamel en keek rond, waarna ze op een bank ging zitten. „Leuk. en werkelijk ge zellig. Wie beeft dit ingericht? Dit verraadt een vrouwenhand. Ik kan me tenminste niet voorstellen, dut een man Hij viel haar lachend in de rede „Mijn .zus. Als je hier vaker komt, zul je haar wel eens ontmoeten. Ze kemt af en toe binnenvallen, net als het haar uitkomt. Dus ze heeft wel smaak?" Willie knakte nadrukkelijk. „Ze ker". Hij wees naar een deur. Daar is mijn slaapkamer en die kant uit ga je naar de keuken. Alles betrekkelijk klein. Er is nog een slaapkamertje en een douche. Alleen dit vertrek is groot. Het waren ei\ toen ik dit kocht, twee 'kamers, maar ik 'heb er één van laten maken". Vanaf de -bank keek ze de man na. die nu naar het raam liep. Terwijl hij naar buiten wees, vervolgde -hij: „Hier -heb je een mooi uitzicht op de weg. Ik zit hier goed met de garage, hé? Vanuit de verte kunnen ze de lichtreclame al zien. Kijk, er stopt weer een auto". (Wordt vervolgd.) direct uit voorraad te leveren Koop Uw auto nog vóór het einde van het jaar. Dan profiteert U nog van de oude prijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7