deurioo De Gemini-6 landde volgens het tijdschema in de oceaan Opmerkingen over Rhodesië en Indonesië De volgende NAVO-bijeenkomst Moeilijke keus voor veel Franse kiezers de nieuwste, de fijnste Het huwelijk van Beatrix en Claus De C.A.0.'s voor de metaalnijverheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V rijiliiy lY iieceinber 1965 122ste jaargang Nr. 19907 ïfv'? ÖOtA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 R60AKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierik/ee, poslbus lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Loss$ nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering Waterleiding Maatschappij intermeubef op mooi nylontapijt (plint tot plint) slechts 87f50 op 366 breed woninginrichting. Gemmi-7 draait nog rond HOUSTON, 16-12. Vrijwel volgens het tijdschema "Mjn de astronanten Walter Sehirra en Thomas Stafford met hun Gemini-6 die in de ruimte een ontmoeting had met de Gemini- 7 in het niet woelige water van de Atlantische oceaan terecht gekomen, dicht in de buurt van het vliegdek- schip „Wasp". De Gemini-6 had nogal geleden van de tocht door de ruimte en was duidelijk geschroeid door de hitte. Het duurde slechts een uur voordat' het gevaarte aan boord van het vliegdekschip was ge hesen. De luiken werden openge gooid en de beide astronauten stap ten kiplekker uit hun cabine. Met de „Wasp" waren nog talrijke andere schepen ter plaatse om assistentie te verlenen. In prima conditie en uitstekende stemming stapten Sehirra en Staf ford uit. Sehirra stak zijn duim op Terwijl een muziekkorps een mars speelde legden zij samen over een rode loper de korte afstand af van de verhoging waarop de Gemini-6 was geplaatst naar vliegtuiglift nr. 3. Die bracht de twee benedendeks, waar zij een kort medisch onderzoek ondergingen. Gemini's in de wereldruimte, de daarop volgende formatievlucht èn de verbetering van alle bestaande duurrecords in de wereldruimte, de afsluiting van een tijdperk. Een tijd perk, waarin aan de Sowjet-Unie in de zogeheten „bemande ruimtevaart" een zeer grote voorsprong op de Verenigde Staten werd toegeschre ven. De bemanning van de Gemini-7 Op de astronauten zelf scheen dat alles geen al te grote indruk te ma ken. Frank Borman en James Lo-, veil, de bemanning van de Gemini-7; sliepen ten minste dwars door het moment heen waarop zij meer man uren in de wereldruimte op hun naam kregen dan alle Russische kosmonauten samen. Borman en Lo- vell landen licht vandaag al in de Atlantische Oceaan, zo mogelijk heel dicht bij het punt waar de 26-uurs- tocht van de Gemeni-6 eindigde. De bergingsvloot blijft daarom nog daar in de buurt rondvaren. Dat gebied kreeg gisteren de bijnaam „Gemini- stadion" aan boord van de Wasp. De NAVO-ministersconferentie Amerikaanse zege De terugkeer van de Gemini-6 naar de aarde onderscheidde zich in maar heel weinige onbelangrijke details van die van de voorgaande Amerikaanse ruimtescheepjes. Het grote verschil was de jubelstem ming, die deze terugkeer omgaf. De aankomst van Sehirra en Stafford betekende voor de meeste Amerika nen een grote zegepraal. Velen za gen in de ontmoeting van de twee CAPE KENNEDY. Van de Ameri kaanse raketbasis Cape Kennedy is een klein ruimtelaboratorium gelan ceerd voor >het verzamelen van ge gevens omtrent de zon. Diefstallen in Londen LONDEN. 16-12. In de Londense ondergrondse is een diamanthande laar een tas met diamant ter waarde van 200.000 gulden ontstolen. In de zelfde stad leverde een inbraak in een postkantoor 300.000 gulden aan contanten en zegels op. Elders in de Britse hoofdstad zijn horloges ter waarde van 11.000 gulden ontvreemd" Verslaving moeder heeft invloed op kind NEW YORK, 16-12. De afdeling volksgezondheid van het New York- se stadsbestuur heeft verklaard, dat elk jaar in New York ongeveer acht honderd 'kinderen geboren worden die reeds aan bepaalde geneesmidde len „verslaafd" zijn, doordat hun moeders tijdens de drie laatste maanden van de zwangerschap tot het gebruik 'daarvan waren overge gaan. De 'kinderen vertonen een uur na de geboorte alle tekenen daarvan, zoals stuiptrekkingen, geïrriteerd heid, overgeven en diarree. De mees te zijn te iklein, te vroeg geboren en verwonden zich doordat zij herhaal delijk door zenuwschokken tegen hun ledi'kantje aanslaan. PARIJS, 16-12. De ministerscon ferentie van de NAVO te Parijs is donderdag in het begin van de mid dag gesloten na een vergadering die gewüd was aan het speciale comité van de tien ministers van defensie, aan Rhodesië en aan Zuid-oost-Azië met name Indonesië. Het slotcom muniqué kwam zonder moeilijkhe den tot stand. Niet elke minister was helemaal tevreden over het slotcom muniqué. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, betreur de het dat zijn interventie over Kon go er niet in tot uitdrukking was ge komen. De discussie over het speciale co mité was dinsdag opgeschort als ge volg van verschillen van inzicht tus sen Frankrijk - geen lid van het co mité - en de andere landen ever de levensduur. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, kon donderdagochtend akkoord gaan met de volgende door de secre taris-generaal van de NAVO, Bro- sio, opgestelde formule; „De secre taris-generaal, als voorzitter van een speciaal comité van ministers van defensie, heeft een tussentijds rap port aan de raad uitgebracht. De mi nisters hebben over dit rapport van gedachten gewisseld". Rhodesië De Britse minister van defensie. Healey, heeft over Rhodesië gezegd dat naar het oordeel van zijn rege ring het huidige bewind daar het niet langer dan zes maanden tot een jaar zal kunnen uithouden. De vraag is echter of men zich die tijd kan veroorloven. Op grond van resoluties van de Verenigde Naties zal het tot mili tair ingrijpen kunnen komen, zelfs met deelneming van de Russen. Bui ten V.N.-verband is een militaire ac tie van communistisch China niet uitgesloten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, gaf te ver staan dat hij dergelijke militaire ac tie van Russen of Chinezen niet ver wacht. Indonesië De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Luns heeft een uit voerige uiteenzetting gegeven over Indonesië. Het is nog steeds niet duidelijk, zo zei hij, wat de beteke nis van de 30-september beweging is geweest. Over de positie van pre sident Soekarno zei de minister, dat het moeilijker voor het Indonesische staatshoofd is geworden de rol van handhaver van het evenwicht te spe len. Het denkbeeld yan Nasakom - samenwerking van nationalistische, godsdienstige en communistische groepen - speelt ook na de mislukte staatsgreep nog een rol. Het op Chi na georiënteerde communisme kreeg echter een grote klap te incasseren. Een meer op het westen gerichte koers is te verwachten. De minister maakte melding van de jongste economise he maatregelen in Indonesië en sprak de hoop uit. dat deze zullen leiden tot herstel van de economie. Het overlijden van Somerset Maugham NICE, 16-12. Het stoffelijk over- schot van de overleden Britse schrij ver Somerset Maugham wordt vrij dag in Marseille gecremeerd, aldus heeft de secretaris van de overlede ne, Searle, meegedeeld. Maugham heeft de wens te kennen gegeven dat zijn as wordt bijgezet in de kathedraal van Canterbury. Hij is leerling geweest van King's Col lege, de aan deze kathedraal ver bonden school, en heeft in zijn werk beschreven hoe ongelukkig hij zich daar voelde.. De advocaat van de overledene heeft meegedeeld dat Maugham zijn villa heeft nagelaten aan zijn doch ter, thans Lady Glendevon nadat haar echtgenoot Lord John Hope vo rig jaar baron is geworden. Maughams laatst bekende testament van 1964, zal aan een Franse rech ter ter verificatie worden voorge legd, waarschijnlijk begin komend jaar. De advocaat, Gordon Blair, wilde geen nadere bijzonderheden vertellen over het testament over de overeenkomst tussen Lady Glende von en secretaris Searjy over de ver deling van het nagelaten fortuin. Militairen helpen bij bietenoogst Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niet de kleren maken de man, maar de manieren. X w gft mmI Gister(donderdag)middag vertrok voor de laatste maal een veerboot uit Zie rikzee. Het gemeentebestuur deed het schip, de Koningin Emma", uitge leide aan Het. Luitje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). EMMELOORD, 16-12. Ruim 100 militairen van ide veertiende afdeling veldartillerie uit Ede zijn ingezet bij de oogst van suikerbieten in de NoordoostpoMer. Door ihet regenachtige weer is de kletsnatte 'grond vrijwel onbegaan baar voor trekkers en de bieten drei gen verloren te gaan. De schade die de vorst aan 'het gewas heeft aange richt, blij'kt mee te vallen. In de Noordoostpolder zitten nog een klei ne 1000 hectare suikerbieten in de grond, die een waard'e vertcgenwoor_ digen van circa 3,5 miljoen gulden. De 100 militairen zijn verdeeld over drie kavels. Zoals de situatie nu is zullen zij tenminste drie 'dagen in de Nocrdoostpolder aan het werk zijn. De militairen rooien de bieten met de hand. Rotterdam heeft stations-parkomatic ROTTERDAM, 16-12. Aan de Blij- dorpzijde van het Rotterdamse Cen traal station is een geautomatiseerd parkeerterrein voor 97 auto's in ge bruik genomen. Deze stations-park omatic voor autobezittende trein reizigers is een primeur voor het vasteland van Europa. In Engeland en Amerika heeft men er reeds veel plezier van ondervonden. De Ne derlandse Spoorwegen willen de parkomatic, als de proef slaagt, ook bij de andere stations installeren, waarmee de N.S. hoopt te kunnen voldoen aan de steeds groter wor dende behoefte aan parkeerplaatsen bij belangrijke stations. De parkeer- installatie in Rotterdam heeft, ex clusief de grond, ongeveer 200.000 gulden gekost. PARIJS, 16-12. De franse voor malige centrumkandidaat Jean Leca- nuet, die in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op de derde plaats en daarmee automatisch voor de tweede ronde afviel, heeft de 3,7 miljoen kiezers die hem steunden gevraagd, zondag niet op De Gaulle te stemmen. Op drie dagen van de tweede ver kiezingsronde heeft Lecanuet daar mee een belangrijke stap ten gunste van De Gaulle's tegenstander Mitter rand gedaan. Overigens zijn aanhan gers de keuze latend cp de linkse kandidaat of blanco te stemmen. 1 Lecanuet, leider van de Franse BRUSSEL, 12-16. Op uitnodiging van België zal de volgende vergade ring van de ministerraad van de Noordatlantisohe verdragsorganisatie in Brussel worden gehouden, aldus is donderdag 'in Brussel meegedeeld. A'ls datum voor deze bijeenkomst is vastgesteld1 30 mei tot 3 juni. De fotograaf Paul Huf vetrok met twee mannequins van de luchthaven Schiphol via Brussel naar Moskou. Hij zal foto's maken van Nederlandse coutureen confectiemode van het voorjaar zomer 1966 tegen een Moskouse achtergrond. V.l.n.r.: Femke van den Bosch fotomodelPaul Huf (fotograaf), Sonja Bakker (fotomodel). Ingezonden mededeling zacht weer Weersverwachting tot zaterdag avond; Zwaarbewolkt met af en toe eni ge regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zacht weer. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. - Maan op 3.37, onder 14.11. 19 dec. Zon op 8.45, onder 16.29. Maan op 4.55, onder 14.29. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 6.13, onder 14.50. Nieuwe maan: 22 dec. te 22.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 dec. 11.29 v.m. n.m. 19/dec. 0.17 v.m. 12.42 n.m. r.,$0C-dec. 1.16 v.m. 13.37 n.m. BEOUWMSHAVEN: 18 dec. ^Ll.24 v.m. n.m. 19 dec. A' 0.00 v.m. 12.30 n.m. 20 dec, k Q;55 v.m. 13.20 n.m. DoodtijIT^dec. - TIIIBURG. „De politieke ontwik kelin'g van Afrika" is het thema van het vierdaagse congres dat in de aula van de 'katholieke hogeschool te Til burg onder auspiciën van de politie ke studenten studievereniging „De Tribune" plaats vindt. DEN HAAG. De besturen van de landelijke 'huisartsenvereniging en van de ziekenfondsorganisaties de len mee 'dat zij zich op 15 december nader hebben beraden over de tus sen partijen gerezen verschillen van inzicht 'inzake de benadering van het huisartsenhenora rium. Ingezonden mededeling christen-democratische partij, heelt in zijn verkiezingscampagne vooral de nadruk gelegd op de Europese eenwording. Jean Monnet, die met wijlen Robert Schuman wordt be schouwd als een van de grondleggers van het Europa van de „zes", heeft - eveneens donderdag - laten weten dat hij zonder aarzelen op Mitterrand zal stemmen. De centrum-kiezers staan voor een groot dilemma. Enerzijds is er hun anti-Glaullisme, ahderzijds zien ze er tegenop, op een kandidaat te stemmen die door de communisten festeund wordt. Lecanuet heeft het anti-GauIIisme laten prevaleren, zondag zal blijken of zijn aanhangers dezelfde keus hebben gedaan. DER UP 1 :by £5) DRII NK I puur of met'n tic 1 'n Hero produkt DEN HAAG, 16-12. In antwoord op een vraag van het A.N.P. heeft de R.V.D. meegedeeld, dat het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op 17 fe bruari in het gemeentehuis van Baarn zal worden aangetekend. Diezelfde dag zal het bruidspaar door de gemeente Den Haag feeste- UTRECHT, 16-12. Als de onder handelingen met succes worden be kroond, zullen binnenkort in de (kleine) metaalnijverheid C.A.O.'s worden afgesloten die - evenals in de goud- en zilvernüverheid - zullen gelden voor handarbeiders en be ambten. Dit hebben de metaalbe- dryfsbonden althans voorgesteld aan de Federatie van Werkgeversorgani saties in de Metaalnijverheid. De C.A.O.'s voor handarbeiders en beambten in de mctaalnijvei-heid zullen moeten gelden voor- het me taal verwerkingsbedrijf, het carosse- riebedrijf, het loodgieters- en fitters- bedrijf, het centale verwarmingsbe- drijf en het isolatiebedrijf. Voor de beambten in de metaalnij verheid bestaan thans nog goen CA. O.'s. Wel is er een regeling van ar beidsvoorwaarden, waarin echter geen salaristabellen zijn opgenomen. De metaalbedrijfsbonden willen voorshands echter de salaristabellen in de metaalindustrie als richtlijn gebruiken. Een verdere integratie van beambten en uurloners inzake de functies en het creëren van sala risgroepen zal door een technische commissie nader tijdens de contacts periode worden uitgewerkt. De bonden hebben voorgesteld de loonschalen op 1 april 1966, 1967 en 1968 reëel te verhogen. Een bijstu ringsclausule wordt noodzakelijk geacht. Ook in de klein-metaal wil len de bonden een werkweek van 43% uur, in navolging van de me taalindustrie en de goud- en zilver nijverheid. De onderhandelingen over de nieuwe C.A.O.'s voor de me taalnijverheid. die een looptijd zou den moeten hebben van 1 april 1966 tot en met 31 maart 1969. beginnen nog deze maand. lijk worden ontvangen. Het gemeen tebestuur van Den Haag deelt hier over mede, dat het bruid en bruide gom een ontvangst zal bereiden. waarvoor vele autoriteiten zullen worden uitgenodigd. Deze begroeting zal het 'karakter dragen van een echt Hollands bruidsfeest, waaraan het beste 'dat de stad op kunstzinnig ter rein te bieden heeft, zal meewerken. De ontvangst zal worden gevolgd door een rijtoer in de binnenstad, waarvan de route op dit ogenblik nog niet vast staat, 's Avonds zal het bruidspaar na het diner op het pa leis Huis ten Bosch in de konink lijke schouwburg een voorstelling bijwonen van Shakespeare's „Mid- zomernachtsdroom", opgevoerd dooi de Haagsohe Ccmedie onder regie van Joris Diels. Vertegenwoordigers van zoveel mogelijk maatschappelijke groepe ringen van de Haagse burgerij zullen een uitnodiging ontvangen deze voorstelling 'bij te wonen. Het plan bestaat, dat de kroonprinses en de heer von Amsberg zich over het his torische schelpenpad van het feeste lijk versierde en verlichte Voorhout naar de schouwburg zullen begeven. De Hagenaars zullen volop gele genheid hebben deze met muziek en fakkellicht opgeluisterde intocht over het Voorhout mee te vieren, aldus de mededeling van het Haagse gemeen tebestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1