BANANEN aut (/twufeMff! Ernesto „Che" Guevara werd uit de weg geruimd HET BOZE BELETSEL alles $5 kan met CEtalbllMirvra3g hanJ'eiJing in je "intel PLEIDOOI VOOR OPRICHTING VAN FRUITTEELTKERNEN Rijdt veilig met melk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 december 1965 Nr. 19906 Algemene vergadering N.F.O. Dniveland ZIERIKZEE, 15-12. „We kunnen, de resultaten in de fruitteeltsector dit jaar overziend, tevreden zyn en de toekomst met optimisme tegemoet- zien. Toch vraag ik my af, of in een jaar ais dit niet het gevaar schuilt dat men té overhaast te werk gaat by het uitbreiden van het bedrijf. Ik zou u dan ook willen adviseren, eerst alle hieraan verbonden voor- en na delen te overwegen, alvorens u een beslissing neemt". Aldus voorzitter de heer J. Stoutjesdyk in zyn ope ningswoord tijdens de dinsdag in de Koffiekamer van het Huis van Nas sau gehouden algemene vergadering van de N.F.O. afdeling Duiveland. Na aandacht besteed te hebben aan het prijsverloop van de verschil lende appelrassen, maakte hij mel ding van het vervallen van de veil plicht, een zaak die per 1 januari a.s. zijn beslag zal krijgen. „Er be staat een wijdverbreid misverstand dat de teler nu zonder meer vrij ;s in het kiezen van een afzetmogelijk heid voor zijn produkten. Dit is be slist niet het geval, aangezien de sta tuten van de veiling' waarbij men is aangesloten nadrukkelijk de veil plicht van de leden voorschrijven". Faciliteiten voor de fruitteelt De heer Stoutjesdijk pleitte "oorts voor het verlenen van meer facilitei ten aan de fruittelers, die, naar hij opmerkte, „zitten in het hoekje waar de meeste slagen vallen". Van veel belang achtte hij het op richten van speciale fruitteeltkernen en de aanstelling van een streek- voorlichter. „Dat moet dan iemand zyn die, als hy by mjj het hek bin nenstapt, alles van myn bedryf weet, terwyl hy, als hy dat hek achter zich dichttrekt, datzelfde ook weer moet vergeten". De heer Stoutjesdijk noemde de voorlichting in de huidige vorm on gewenst, 'aangezien de assistenten van de R.T.V.D. dikwijls zo zwaar belast worden dat he onmogelijk is om de problemen van de individuele bedrijven nader onder de loep te ne men. Uien vei ling Middelharnis Uit de grote aanvoer blijkt, dat de werkzaamheden op het land tihans praktisdh tot 'het verleden behoren. De produkten zijn geruimd of kun nen door de weersomstandigheden niet meer geoogst worden. Helaas zijn de prijzen niet zo, dat ze tot verkoop lokken. De totale aanvoer bedroeg dinsdagmorgen 44 ton, waar -van 14% ton grove, 25 ton middel, 3% ton drielingen en 1 ton picklers. Zo gebruikelijk werden eerst de middel in veiling gebracht. Hiervan werden 5 ton afgemijnd, voor f 12,00, ongeveer gelijk aan de vorige vei ling, daarna liep de prijs echter te rug naar f 11,09 en f 11,13. Zodat de middenprijs op f 11,25 kwam te lig gen of bijna f 1,00 per 100 kg. bene den jl. vrijdag. De grove liepen te rug van f 17,08 naar f 15,48, dus ruim f 1,50 per 100 kg. lager. Ook de drielingen konden zich niet handha ven en 'kwamen van f 13,95 op f 13,03 Alleen de picklers bleven mef f 25,51 praktisch onveranderd. In de laatste verslagweek bedroeg de totale uitvoer 3082 ton waarvan 1328 ton naar West-Duitsland. En geland werd deze week van de twee de plaats verdrongen, door Afrika, waarheen 624 ton werd uitgevoerd. Engeland bracht het niet hoger dan 552 ton, gevolgd door Frankrijk met 342 ton. De overige afnemers namen slechts kleine kwanta af. Ingezonden mededeling Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau, postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-etnbleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktle Rijdt veilig met melk". Huishoudelijk gedeelte In zijn jaarverslag maakte de se cretaris de heer P. Flikweert mel ding van een gunstig seizoen met een goede kwaliteit fruit en lonende prijzen. Het ledental van de afdeling steeg tot 54 met een totale grond- oppervlakte van 125 ha. De secreta ris verwachtte dat het beplante op pervlak in Duiveland binnen niet r:l te lange tijd 210 ha zal bedragen. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren J. Bouwman en J. Kiompe. Tot stemgerechtigde leden van de Kring Zeeland werden be noemd de heren J. Middelhoek cn W. v. d. Berge. De heren P. Flik weert en J. Stoutjesdijk zullen op treden als stemgerechtigd lid in de landelijke N.F.O. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren A. Dale bout en J. van Haaften. Inleiding ir. Vellekoop Na de pauze volgde een inleiding door ir. A. Vellekoop, rijkstuinbouw- consulent te Goes. In zijn algemeen overzicht constateerde hij, dal de glastuinbouw (Nederland bezit 50 van het glasareaal in West-Europa) een minder gunstige periode heeft doorgemaakt, met name in de sector stoofteelten en koude tomaten. De produktiecapaciteit was te groot in verhouding tot de opname-capaci teit, hetgeen een druk op de prijzen tot gevolg had. Sprekend over de situatie in de sector vollegvonds-groenteteelt kwa lificeerde ir. Vellekoop 1965 als „een gunstig jaar". Dit kan niet worden gezegd van de bloembollenteelt, die enigszins onderhevig is aan do maat regelen in E.E.G.-verband. De fruitteelt maakte in 1965 een, door de vele regens, in alle opzich ten bijzonder jaar door. Ook de ziek tebestrijding leverde voor vele kwe kers moeilijkheden op. Nadelig achtte ir. Vellekoop de opmerkingen in de vakbladen a!s zou het Nederlandse fruit „te duur" zijn. Naar zijn mening wordt de con sument door dergelijke berichten on juist voorgelicht, hetgeen nadelig kan zijn voor de fruitteelt. Zich be perkend tot het bedrijfstechnisch ge deelte wees spreker de kwekers op de mogelijkheid van de pruimentgelt op de hardfruitbedrijven. Na de inleiding werd één en andsr toegelicht door de heer J. A. v. d. Weel, voorlichtingsassistent van de R.T.V.D., aan de hand van door de leden gestelde vragen. Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER Weduwe verstoorde sinister televisiespel Vertrouwelijke informaties van goed-ingelichte zijde bevestigen wat voordien als een gerucht de ronde deed, doch thans als een feit kan worden beschouwd, de ziel van de Cubaanse revolutie in de persoon van „Che" Guevara, is niet meer. Cuba, het suikerland, het land van Castro's revolutie ,van de mislukte Russische rakettenbasis, heeft weer twee nieuwe vraagtekens aan zijn bestaan toegevoegd en wel: 1. Wat was er feitelijk aan de hand met Ernesto Guevara, de per soonlijke vriend van Fidel Castro, die eerst spoorloos was' en thans overleden blijkt te zijn, en: 2. Wat is de achtergrond van de toch wel zeer sensationele verklaring door Castro afgelegd, dat „iedere Cubaan, geheel compleet met fami lie, zal worden toegestaan - indien deze de wens daartoe te kennen geeft - om naar de U.S.A. en/of naar een ander land te vertrekken? Merkwaardige samenloop Het staat nu wel vast dat Gueva ra's „afscheidsbrief" welke door zijn vriendf?) Fidel Castro voor de Cu baanse televisie werd voorgelezen, een vervalsing moet zijn geweest. De voorlezing van deze „afscheidsbrief" door het Cubaanse staatshoofd werd namelijk tijdens de televisieuitzen ding plotseling en onverwacht ge stoord door het voor de camera's en op de beeldbuis verschijnen van de vrouw van Guevara, in rouwkleding gestoken, die poogde de vertelseltjes van Castro ongedaan te maken, doch door emoties overmand in zwijm viel. De uitzending werd daarop afge broken en vervangen door rharsmu- ziek. De kijkers hadden echter in die beeltenis de vrouw ontdekt van de sinds maart van dit jaar spoorloos zijnde minister voor industrie Ernes to Guevara. Na voorlezing van het „schrijven" besloot Gastro met het uitspreken van de volgende woorden: „De Cu baanse revolutie is afgesloten, voor bij, en andere landen in dé wereld verlangen thans de medewerking van Ernesto Guevara, de grote Cu baanse revolutionair". Bittere aprilmop De vervalste brief droeg als datum I april doch Guevara was reeds in maart '65 spoorloos verdwenen. Hij blijkt gestorven te zijn. Het plot seling verschijnen van de weduwe van Guevara op het beeldscherm, haar in zwijm vallen en het daarop onderbreken van de uitzending, ge volgd door radio-muziek, spreekt overigens boekdelen. Kort daarop volgde de mededeling van de Cubaanse regering, dat zij een uittocht, een exodus uit Cuba, door de eigen landslieden - al of niet vergezeld door de familie - toe zou staan. Deze mededeling verhoog de de reeds aanwezige onzekerheid in het land en moet worden be schouwd als een „gemiste kans" van het regiem. Waarom deze kortsluiting? Zij moet een gevolg zijn van de verder felijke binnen- en buitenlandse po litiek door Castro's regiem gevoerd. De thans volop in gang zijnde emi gratie van Cubanen naar de V.S. en elders staat in direct verband met de dood van Ernesto Guevara en het waren in de eerste plaats diens aan hangers en vrienden (en dat waren er zeer veel op Cuba) die hun land thans de rug toekeren. Castro wil, ja moet deze mensen kwijt; daarom be sloot hij tot emigratie, welke overi gens onder de bevolking als een soort van explosie insloeg en het ge sprek van de dag uitmaakt, doch daarnaast tevens moest dienen als afleidingsmanoeuvre. Cuba en de Cubanen moeten de belangrijke persoon van de geliefde Guevara snel vergeten en mede daarom kwam de uitzonderlijke be slissing van het regiem. Afgewacht moet nu worden, hoe de omliggende landen op deze vorm van massa emigratie - welke gevaren en span ningen aldaar inhouden - in de toe komst zullen reageren. Van de boekenplank „Kindervakantiewerk" A-ls uitgave van- de- Stichting Re creatie te 's-Gravenhage is versche nen de brochure „Kindervakantie werk", waarin op duidelijke wijze informatie wordt gegeven over het organiseren van vakantie-activitei ten voor de lagere schooljeugd. Dat dit, oök in 'deze tij'd, een dringende noodzaak is, moge blijken uit het feit dat, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 52 pet. van de Nederlandse school jeugd de zomervakantie doorbrengt in haar woonplaats. En zelfs als deze cijfers enigszins geflatteerd zijn, is het in ieder geval zeker dat een be langrijk percentage schooljeugd ten minste 'drie weken van de zomerva kantie thuis doorbrengt. Dat dit pro blemen opwerpt voor de vrije-tijds- besteding 'behoeft nauwelijks betoog. Het is dan ook daarom, dat onder Het kon niet uitblijven; in de onderkledingmode keert het romantisch speelse van vroeger terug. Wie niet aan het supermoderne mee wil doen, maakt rustig een schrede terug naar de dromerige smaak, die aan de eeuw wisseling herinnert. Elf mannequins uit Frankrijk, Italië, Australië, Japan, Nederland en Duitsland maakten met het nieuwste op dit gebied een „tour d' élégance" naar 32 steden in 13 landgn. auspiciën van de Stichting Recrea tie, tientallen plaatselijke comité's zich beijveren om de jeugd in de va kantie bezig te 'houden door een aan trekkelijk vakantieprogramma sa men te stellen. Teneinde aan deze activiteiten grotere bekendheid te 'geven stelde de stichting een geïllus treerde brochure samen, waarin tips worden gegeven voor het organise ren van vakantie-activiteiten, het samenstellen van een comité en de samenwerking met het gemeentebe stuur en evt. de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel. De 'brochure kan worden aange vraagd bij de Stichting Recreatie, Kerkhofl'aan 11a. 's-Gravenhage. m In het raadgevend comité van de E.G.K.S., eenadviserend orgaan van de 'hoge autoriteit, waarin vertegen woordigers van producenten, ver- bi ui kers, handel en vakbonden in de kelen- en staalsector zitting hebben, is een strijd 'gaande om het voortbe staan van dit instituut in zijn huidi ge vorm. b In Frankfort is dinsdag het pro ces begonnen tegen drie voormalige bewakers van 'het concentratiekamp Auschwitz, die worden beschuldigd van moord een medeplichtigheid aan moord. Ingezonden mededeling FEUILLETON Verschillende Schouwen-Duivelandse fruitkwekers hebben met hun inzen dingen successen behaald op de te Rotterdam gehouden kerstveiling van de Veiling „Zuid-Hollandse Eilanden". De foto toont (r.) de heer P. Adam uit Haamstede die met zijn inzending Golden Delicious 86 punten behaalde in groep B. Op de voorgrond Joop Verboom uit Renesse, een medewerker van de heer Adam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Ik heb jouw geld gelukkig niet nodig", beet ze de vrouw toe. „Dan zou iik altijd bij mijn vader kunnen aankloppen". „Dan heb je toch niet te klagen? Luister nou eens, Marietje: je bent boerin van de grootste hof kilome ters in de omtrek. Je hebt een man. die beer is in hart en nieren en het bedrijf prachtig beheert. Laten we elkaar niet voor de gek houden: er is de laatste jaren 'heel wat op ver diend. Je hebt snoezige kinderen, je kunt kepen wat je wilt, je hebt nu twee meiden, zodat je zelf niet veel meer hoeft te doen, als je niet wilt. Je hebt een man, die van de eerste dag van je huwelijk af goed voor je was. Wil je nieuw behang, je hoeft maar tegen Piet te kikken en het komt er. Wil je andere meubels, Piet rijdt met je naar de stad en je kunt uitzoeken. Hij vindt alles goed. Jul lie zijn allemaal kerngezond, hebt goede vrienden in de omgeving.... wat wil je nog meer? Op één kamer na heb je het hele huis. En wat heb ik? Die éne kamer, die je me ter nauwernood gunt. En wat geld. Dat is alles. Geen doel in m'n leven. Geen man, geen kinderen. Ik ben twee en dertig en ga behoren tot de categorie oude vrijsters. Waarom maak jij me het leven zuur? Zit ik je werkelijk zo in de weg? Mij dunkt, ik laat me al zo min mogelijk zien bij jullie tweeën. Als het nodig is, help ik een handje mee op dc boerderij. Heb ik er ooit een cent voor gevraagd? Voor de rest ver maak i'k me op mijn eigen manier, zonder jullie lastig te vallen. Toe, Marietje, je meent 'het niet zo door LEIDA GRAAFLAND kwaad. Laat me alsjeblieft m'n ka mer. Het is het enige, wat ik nog heb van dit.dat toch van mijn ge boorte af mijn huis was". Ze keken elkaar even aan. het vol gende ogenblik lagen ze in eikaars armen, Marietje huilend. „Ik ben een draak; Wil, ik weet het wel. Maar ik kan er niets aan doen. Mischien komt het door mijn toestand. Ik wou er niet meer.We hebben er al drie.dat is toch zeker mooi voor deze tijd? We hebben al twee jon gens en als ze groot zijn is er maar één boerderij. Waarom nog meer kinderen?" Willie bepaalde er zich toe haar schoonzusier, die een hoofd kleiner was, te sussen. Wat moest ze nu zeggen? Daar kon ze zich immers niet mee bemoeien? Vijf minuten later dronken ze hun tweede kopje, gezellig keuvelend. Maar een week later begon de herrie opnieuw. Langzamerhand ging het op haar zenuwen werken. Ik moet hier maar weg. dacht ze, dat is de beste oplossing. Hoofdstuk 5. Willie Verpalen begon Jaap Wie- land een sympathieke jongen te vin den. Eigenlijk was ze er zelf ver baasd over. Nooit had een der vele mannen, die z<? in 'haar leven had ontmoet, vee) voor haar betekend. Misschien Wout, die eerste weken. In veel opzichten was hij een heer ge weest. Had hij uiteindelijk open kaart gespeeld en opgebiecht, wat hij al zo in zijn leven 'had uitgehaald, maar dat hij zijn leven wilde bete ren, dan zou ze het misschien met hem geprobeerd hebben. Heel voor zichtig natuurlijk. En dan was er die meneer geweest met die rouwrand- jes onder zijn nagels. De grapjas, die grondwerker bleek te zijn. inplaats van hoofdboekhouder. Van hetzelfde laken een pak. Wanneer hij meteen die eerste keer precies had verteld, wat hij deed voor de kost, zou het voor haar mogelijk geen bezwaar ge vormd hebben. Waarom moesten de mannen altijd opscheppen? Dat. wat niet waar was, kwam immers toch altijd uit? Maar met Jaap was het anders. Die zondag was hij haar achterop gereden in het bospad. In een keurig fantasiccostuum gekleed. Ze waren ;crst wat rondgereden, hadden er gens thee gedronken, hoewel ze he lemaal niet van thee hield, waarna hij voorstelde cm naar Nijmegen te gu.rn. Hij had haar aarzeling onmiddel lijk cpgemerkt. „Het heeft niet, ais je bezwaren hebt. Wil je ergens heen? Heb je een pas? We kunnen ook een toertje door Duitsland ma- ion. Ol Eindhoven. Of.... wat denk je van dc Plasmolen? We kunnen c. dansen". Dit laatste had haar het meest ge- 1 ':en. Zo waren de rivier overgesto ken en hadden een leuk tafeltje bij het raam gekozen in het restaurant. Er was een beschaafd bandje. De cciste dans herinnerde ze zich jaren latei- nog. „Ik heb enkele jaren niet gedanst", verontschuldigde hij. „Ik hoop, dat ik het niet verleerd heb". Maar hij danste goed. Niet over dreven. niet wild, rustig en gelijk zelfverzekerd. Na een paar dansen was hij er weer helemaal in. ..Het is net als met autorijden, je verleert het nooit. Ik 'heb een paar jaar niet ge i cden.door andere Werkzaam heden. Toen i'k weer voor liet eerst achter 't stuur zat. dacht ik: zou ik het nog wel kunnen? Doch ik reed zo weg .alsof ik het de vorige dag voor het laatst had gedaan". (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7