DERBY COLA DRINK oMtttdudêec Najaarsvergadeing van het Nutsdepartement Zierikzee Sombere geluiden uit de bouwwereld meesterlijk! In India is schrijnend tekort aan voedsel VIJFJARENPLAN VOOR DEFENSIEPROGRAM VAN NAVO Somerset Maugham in Nice overleden Veertien mille voor Japanse prent In landbouwjaar 1965 bleek weer afhankelijkheid van natuur Bestuur tracht ledental op peil te houden Kleine verhoging der contributie niet langer te vermijden ZIERIKZEE, 14-12. „Op 1 juli 1965 bedroeg het aantal leden van het Departement Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen 364, op 1 juli 1964 377, hetgeen een teruggang betekent van 13 le den. Hoewel het tot voldoening kan stemmen dat het ledenverlies in het laatste dienstjaar belangrijk lager gebleven is dan in het voorgaande, toen het verlies 58 bedroeg, zal uit gezien moeten worden naar moge lijkheden om de teruggang tot stil stand te brengen. Er zijn zeer zeker in Zierikzee en omgeving potentiële Nutsleden te vinden". Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over het dienstjaar '64- '65 van het departement Zierikzee, dat dinsdagavond in „Mondragon" onder voorzitterschap van de heer C. J. H. Scheuerman de najaarsver gadering hield. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. G. C. Heringa, blijkt voorts o.a. dat het boekenbezit van de bibliotheek ge durende het verslagjaar een toename heeft ondergaan van 3,8 procent en gestegen is van 4180 tot 4340. In 1964 steeg de inleg bij de spaarbank met f 532.106,87 tot f 6.703.971,50, dat wil zeggen 8,6 procent. Wat betreft de tuingrondverhuring wordt opge merkt dat het totale terrein onver anderd bleef, n.l. 38540 ca. Op dit terrein Wordt door 66 Zierikzee- enaars getuinierd. Er werden drie voetpaden aangelegd met een totale lengte van 300 meter,4 hetgeen een grote verbetering is. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter een klein aantal leden welkom geheten op de teen nog „vooravond" van een voor Schou- wen-Duiveland historische dag. De heer Scheuerman verwelkomde in het bijzonder de vorig jaar afgetre den voorzitter dr. J. C. Röhner, die na het neerleggen van zijn functie tot erelid werd benoemd. De voorzit ter overhandigde dr. Röhner de hem bij zijn aftreden in het vooruitzicht gestelde attentie: een boekenbon, be stemd voor oen exemplaar van het boekwerk „Tussen afsluitdijken en Deltadammen". De oud-voorzitter aanvaardde in dank dit geschenk. Bij de ingekomen stukken, voorge lezen door de secretaris, bevond zich o.a. een schrijven van de Nutsspaar- bank, waarin dank werd gebracht voor het cadeau dat aangeboden werd bij de opening van het nieuwe bankgebouw. Medegedeeld werd ver der dat 115 plaatsen zijn besproken voor het bezoek dat op 8 januari a.s. zal werden gebracht aan de Kon. Vlaamse Opera. Verder was er een uitvoerige correspondentie met het hoofdbestuur waarvan kennis werd gegeven. In tegenstelling met een bericht onlangs in dit blad geplaatst, blijkt de samenwerking met het Departe ment Brouwershaven goed te zijn. De financiën Uit het uitvoerig jaarverslag van de penningmeester, de heer C. Koop man Czn., bleek dat indien bepaalde begrotingsposten niet te veel over schreden worden en de aan het de partement toegezegde subsidies van de gemeente (voor dit verenigings jaar f 200,-) gerealiseerd zullen wor den, 'het departement 'het nu lopen de verenigingsjaar met een (heel) be scheiden batig saldo zal kunnen af sluiten. In vergelijking met de begroting '64-'65 moest een hoger uitgavento- taal worden genoteerd van f 333,25. Enkele posten, tot een gezamenlijk bedrag groot f 81,28, bleven beneden de raming. In het verenigingsjaar werd de toegezegde subsidie van f 100,- van de gemeente niet ont vangen en dat had tot gevolg dat de departementssubsidie aan de Nutsbi- bliotheek in dit jaar achterwege moest blijven. Het nadelig eindsaldo bedraagt tenslotte f 58,38; dit had een voorde lig eindsaldo kunnen zijn van f 41,62 als de gemeentelijke subsidie in het verslagjaar was ontvangen. Op de begroting was geraamd een goed slot van f 51.39. Dankzij een jaarlijkse subsidie van de Nutsspaarbank van f 800,- en een éénmalige subsidie van het hoofdbe stuur (f 100,-) kon het departement dit verenigingsjaar twee toneelavon den, en in samenwerking met de Z.V. U. twee lezingen bieden met nog een extra filmavond van de Uni-lever. De rekening was nagezien en in orde bevonden door de kascommis- sie. Van de gunstige bevindingen van deze commissie werd verslag ge geven door de heer J. Steutel, waar na de voorzitter de heer Koopman dank bracht voor 't gevoerde beheer. Verhoging subsidie Tot commissaris van de biblio theek werd vervolgens benoemd me vrouw Anker-Verheul te Zierikzee. Ingesteld werd verder een commissie tot wijziging van de statuten en huishoudelijk reglement. In deze commissie werden benoemd de he ren C, J. H. Scheuerman, H. E. S. Sinck en C. J. Coumou. Met algeme ne stemmen werd verder besloten tot wijziging van de naam van de Nuts- bibliotheek in „Openbare Nutsbiblio- theek". De heer Koopman gaf hierna een toelichting op een voorstel tot wij ziging van de contributie en de in ning van contributie. De laatste ja ren zijn de financiële uitkomsten voor het departement minder gun stig geworden, zozeer zelfs dat thans moet worden gewerkt met een nadelig saldo. Een belangrijke oorzaak hiervan vormt de sterk gestegen afdracht aan het hoofdbestuur en de stijging van verschillende andere posten. Wil men het huidige niveau van wat ge boden wordt handhaven, dan zal de contributie moeten worden „aange trokken". Algemeen was de vergade ring van oordeel dat verhoging van de contributie onontkoombaar is. In vergelijking met andere departemen ten is de contributie voor de Zierik- zeese leden nog altijd (te) laag ge steld. Besloten werd tot een verho ging van f 1,10 en dat betekent dat de contributie voor de A- en B-leden resp. f 6,50 en f 4,50 zal gaan bedra gen. De leden zullen per circulaire van de komende verhoging op de hoogte worden gesteld. Tenslotte besloot de vergadering de inning van de contributie voor taan vroeger te doen plaatsvinden, n.l. per 1 juni. Dit in verband met het feit dat in de maanden juli en augustus veel mensen met vakan tie zijn, zodat de bode dan dikwijls voor een gesloten deur komt te staan. In a/ioachting van de komst van H.M. de Koningin, stonden twee leden van de Kon. Marechaussee in ceremonieel tenue, vóór de ingang van „Mondra gon". Toen de vorstin arriveerde was het voor de buitenfotografie inmiddels te donker geworden. DEN HAAG, 16-12. De gevolgen van de krap-geldpolitiek zullen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd merkbaar worden voor wat betreft het op peil houden van de bouwacti viteit. De hoge rentevoet remt de op drachten voor particuliere gebouwen en ook de gemeenten en de provin cies beschikken niet over voldoende middelen, of kunnen in het raam van hun eigen begrotingen de hoge rentelast moeilijk dragen. De heer L. J. te Pas, voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor 'de Bouwbe drijven in Nederland (ongeveer 4000 ledën), sprak deze vrees uit in de heden (donderdag) in Scheveningen gehouden najaarsvergadering van zijn organisatie. Hij noemde dit een Ingezonden mededeling Nieuw lekker pittig 'n Hero produkt NEW DELHI, 15-12. Verwij zend naar het bericht dat voor het eerst sedert elf jaar in Nieuw Delhi weer voedsel rantsoenering is ingevoerd, als voorbeeld voor andere Indiase staten waar men nog om poli tieke redenen voor een derge lijke maatregel terugdeinst, verhaalt een bijzondere cor respondent in „Le Monde" hoe op dezelfde dag in een nieuw luxe-hotel in de Indiase hoofdstad een smulfeest werd geopend waarop burgers van de bevoorrechte klasse konden genieten van forel met cham pagne, eendbraad, heerlijk ge bak en nog wel zo'n vijftig an dere specialiteiten, bereid door de Parijse Maxim-koks. Ook al weer op dezelfde dag kon men in de kranten lezen hoe een uitgeputte, zieke man een gehele nacht lang midden op het grootste plein van Nieuw Delhi had gelegen zonder dat \iemand zich zijn lot had aan getrokken behalve dan enkele taxichauffeurs die om hem heen wat losse stenen hadden gestapeld om te verhoeden dat de stervende man zou worden overreden. Het tekort aan koren, rijst en andere granen die de basis van de volksvoe ding in India vormen, wordt voor dit jaar geschat op tien a vijftien miljoen ton. Ook bij een verdubbeling van de Ame rikaanse graanleverantles aan India zou het probleem nog verre van opgelost blijven. Een land, dat veertien procent van de wereldbevolking moet voeden terwijl zijn grondge bied slechts iets meer dan twee procent van de wereldopper vlakte beslaat, wordt bedreigd door de „hongersnood van de eeuw", aldus de correspondent van „Le Monde". Lijk van dode man blijft mysterie UTRECHT, 15-12. Na een etmaal minutieus politieonderzoek is nog geen klaarheid gekomen in de mys terieuze dood van de 44-jarige Hil- versumse arbeider A. P. Valk. die dood en met ernstige verwondingen werd aangetroffen in een afgelegen sloot nabij de weg Houten-Valkwijk. Met hulp van militairen heeft de po litie de sloot laten leegpompen. Men hoopte er nog een aanwijzing te kun nen vinden die wellicht de verwon dingen op de schedel en het gelaat zouden kunnen verklaren. Het resul taat was noga bief, want er werd zelfs geen flinke kei in de sloot gevonden. Zelfmoord acht de politie vrijwel uitgesloten. Zij denkt thans in de eerste plaats aan misdrijf. Alle om standigheden wijzen thans in deze richting. CEBECO tevreden over eerste helft boekjaar AMSTERDAM. 16-12, Do gang van zaken in het op 1 juli begonnen boekjaar bij Cobeco, nationale co öperatieve aan- en verkoopvereni- ging voor land- en tuinbouw, stemt tot nu toe tot tevredenheid. Ir. IJ. de Boer, algemeen directeur van Cebeco deelde dit heden (donderdag) op de algemene vergadering in Amsterdam mee. Van verschillende afdelingen - de 'heer de Boer noemde de afdeling granen en voederartikelen en de af deling landbouwwerktuigen - is de omzet weer (gestegen. Wel waren de financiële resultaten bij granen en voerartikelen in de eerste maanden van het boekjaar zeer matig, maar het markVverloop nadien geeft aan leiding te veronderstellen dat Cebe co niet pessimistisch behoeft te zijn. Ingezonden mededeling PERFECT LONG-DRINK Alpendrank uit Oostenrijk Akkoord in Parijs neveneffect van de in snel tempo voortschrijdende inflatie,: waarvan men, naar hij zei, de ernst niét moét onderschatten. Het overheidsbeleid De heer te Pas was over hét over heidsbeleid weinig te spreken. De opzet van de rijksbegroting heeft zijin organisatie verontrust wegens de schoksgewijze sterke verhoging van het uiitgarvenpeil van de overheid. Met die S.E.R. vraagt N.A.P.B. zich af, of niet een zekere temporisering van de uitgaven verstandiger was geweest. Een ander bezwaar, dat de heer te Pas formuleerde, was (gericht tegen het steeds verder gaande in grijpen van de 'overheid lin 'het maat schappelijk leven. Het lijkt Wel, zo zei (hij, of de functie van de onder neming ondergeschikt wordt ge maakt aan het algemeen welzijn. Gaan we zo door, dan zullen de col lectieve maatregelen, die nu in het regeringsprogramma nodig zijn, er toe leiden, dat wij als ondernemers geen andere rol meer hebben dan die van producent ten hate van het wel vaartsniveau in een verzorgings staat. Minister optimistisch over toekomst landbouw DEN HAAG, 15-12. Minister Bies- heuvel beantwoordt de vraag, of 'hij meent dat de positie van onze land bouw steeds moeilijker zal worden, met een krachtige ontkenning. De ontwikkeling van een grote Europe se markt en van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid zullen de economische positie van de Neder landse landbouw naar zijn mening versterken. De minister schrijft dit in het kerst- en jubileumnummer van het landbouiwvakblad „De Boerderij", dat (dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert. NICE, 16-12. De 91-jarige Britse schrijver Somerset Maugham is don derdag dn een ziekenhuis dn Nice overleden. Sinds hij zaterdag door een be roerte werd getroffen, as hij niet meer hij bewustzijn geweest. DEN HAAG. William Somerset Maugham, schrijver van toneelstuk ken, romans, essays en korte verha len die hem een wereldnaam en een vermogen verschaften, heeft zichzelf altijd eenvoudig een „verhalenver teller" genoemd die een direct, sober proza verkoos boven een bloemrijke taal, zoals hij in 1938 uiteenzette dn zijn werk „The summing up". Dat hij tot de beste vertellers van deze eeuw kan worden gerekend is mede te danken aan 'het feit dat elk produkt van zijn hand een verzorgd workstuk in helder proza was - scherp, verstoken van wat niet ter zake doet maar tegelijk elegant en goed klinkend. PARIJS, 15-12. De ministers van defensie van de NAVO-landen heb ben zich woensdag, op de tweede dag van de.conferentie van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie te Parijs, akkoord verklaard met het beginsel van een voortschrijdend vijfjarenplan voor het defensiepro gram. In de desbetreffende resolutie wordt niét gezegd wanneer de ope ratie moet beginnen. De Nederlandse minister van de fensie, de heer P. J. S. de Jong, be hoorde tot de leden die zeiden dat deze ingrijpende procedure op zijn vroegst in 1967 kan beginnen. Ook zijn collega van de Duitse Bondsre- UTRECHT.- Eeh 14 meter hoge kerstboom zal op 20 december op de Stadhuisbrug Ln Utrecht worden aangestoken door de Finse ambassa deur in Nederland, de heer S. ven Numers. AMSTERDAM, 15-12. Op de vei ling van ruim 2000 Aziatische kunst werken, afkomstig uit voor het me rendeel Nederlandse nalatenschap pen die bij Paul Brandt in Amster dam wordt gehouden, is voor een ge kleurde Japanse prent uit de 18e eeuw een bedrag van 14.000 gulden betaald. De prent is vervaardigd door de bekende Japanse kunstenaar Ula- maro en stelt een jonge vrouw met ■waaier tussen gevouwen handen voor. Koper was - een Nederlandse verzamelaar. Volgens deskundigen is een dergelijke hoge prijs in Neder land tot dusver nog niet voor een Japanse prent opgebracht en men spreekt dan ook van een recordprijs. De bewuste prent wordt een bijzon- der mooi en zeldzaam exemplaar ge noemd. publiek, Von Hasselt, stond op dat standpunt. De Franse minister van defensie, Messmer, ging met de re solutie akkoord, maar voegde eraan toe dat Frankrijk niet meer zal doen dan het tot dusver heeft gedaan. De zogenaamde B-voorstellen voor het militaire potentieel van de NAVO zijn aanvaard als grondslag voor ver dere studie, met name over de vraag of deze voorstellen economisch kun nen worden uitgevoerd. Deze B-voor stellen zijn door de militaire com mandanten van de NAVO opgesteld nadat de eerste voorstellen, aange duid met de letter A, meteen waren afgewezen, omdat uitvoering van dat eerste verlanglijstje van de militai ren om financiële redenen door de regeringen niet mogelijk werd ge acht. De B-voorstellen liggen over het geheel genomen wat lager dan de A-voorstellen. Lastenverdeling Sprekend over de verdeling van de lasten zei minister De Jong tol zijn collega's, dat de dialoog tussen de NAVO en de nationale autoritei ten moet worden geïntensiveerd. Verder werd over de infrastruc tuur gesproken en in het bijzonder over de financiële aspecten daarvan, Van Britse zijde werd gezegd, dat Groot-Brittannië zich niet kan per- miteren méér te besteden voor de infrastructuur. Vrolijk pijpend verwelkomde de muziekvereniging van Kortgene het hoge gezelschap. Ook de wachttijd voor de vele duizenden belangstellenden werd bekort met vrolijke muziek. Wintervergadering „C. et C." BURGH, 15-12. De eerste winter vergadering van de Coöp. Land- bouwvereniging „C et C", gehouden op maandagavond in hotel Bakker te Burgh bood weer een normale aanblik met een vaste kern van on geveer 25 leden. De voorzitter, de heer M. O. Hanse MOzn. zeide over het bijna afgelo pen landbouwjaar 1965 dat het weer uitermate afhankelijk, van, de natuur is geweest. In het voorjaar deed de overtollige regen de pas gezaaide vruchten vele malen blank staan waardoor dé opbrengst van de graanoogst lager kwam te liggen dan in 1964. De aadappelen en de bieten vielen niet tegen. Het vroege najaar was uitstekend voor de uitzaai van wintertarwe. Het fruit was van goe de kwaliteit en door de goede kleur is het totaal niet tegengevallen. Even stond spreker stil bij het afscheid van de Z.L.M.-voorzitter ir. M. A. Geuze en hjj wenste zün opvolger, ir. Prins veel wijsheid en goeds toe. Over de wateronttrëkking uit de Westhoek zeide spreker dat „C. et C." als landbouwvereniging volledig achter de andere protesterende vere nigingen staat. „We moeten zeker samengaan met die andere vereni gingen om te strijden en te behouden voor alles wat goed en mooi is in onze Westhoek", zeide de heer Han se. Nu de Oosterscheldebrug open is heeft „C. et C." een open oog voor de niet meer weg te denken ontwik keling in verband m'et het toene mende toerisme. „We trachten er een graantje van mee te pikken", zo be sloot de voorzitter zijn welkomst woord waarin hij de spreker van de ze avond,, ir. P. W. Bakker Arkema uit Wageningen, de heer W. Sinke uit Goes en de landbouwassistent de heer J. W. Zwart betrok. „Mechanisatie in de landbouw", was het actuele onderwerp van ir Bakker Arkema. Spreker „gooide" met grote getallen, Want het is ge bleken dat de Nederlandse landbouw elke dag voor één miljoen aan werk tuigen koopt. De helft hiervan is Nederlands fabrikaat. Tweederde van deze aankoop is bestemd voor vervanging en de rest voor uitbrei ding, terwijl eenvierde van dit to taal door loonwerkers en combina ties wordt aangekocht. De Neder landse landbouw is zonder gemeen schappelijk gebruik dan ook niet meer voor te stellen. Daling aantal werkpaarden Het aantal werkpaarden daalde in 1965 beneden het aantal trekkers. In 1955 was de sterkte der tractor gemiddeld 23 pk, in I960 30 pk en nu 35 pk. Het aantal werkpaarden per 100 ha was in 1950 9, doch nu is het teruggelopen tot 5. In 1950 was het aantal mechani sche pk's per 100 ha 20 en nu in 1965 120 pk. Nederland bezit momenteel 110.000 trekkers. De boer is zich wel bewfust van de medewerking van een goede dealer en dat is meer waard dan een goedkope trekker. Spreker wees op de goede tweedehands trek kers die momenteel uit het buiten land op de markt zijn. De invloed van de mechanisatie op het productievermogen van de grond is niet te onderschatten want de grond wordt bedreigd door de wrij ving der banden van de zware ma chines. De structuur gaat er door achteruit, terwijl de vochtigheid en de zwaarte der grond een grote rol spelen. Een bandenmaat 16 x 20 is aan te bevelen. Elke band slipt en door deze slip zoveel mogelijk te be perken, wordt er brandstof en er gernis 'bespaard. Spreker wees nog even op de groenbemestingsinvloed die zeer gunstig is voor de structuur. De grasachtigen gaan hierin de kla ver verdringen. Eisen moderne trekker Spreker noemde verder de eisen waaraan een moderne trekker moet voldoen zoals meer versnellingen, traploze overbrenging, automatische diepteregeling op herinrichting, be scherming tegen weer, comfortabele zitting. (In Amerika bestaan reeds koffiezetinrichtingen op trekkers!) Een geregelde verzorging en een blik vooraf in het instructieboekje zijn van groot belang. Bij de grondbewerking w'ordt er naar gestreefd te ploegen met gro tere snelheden tot ongeveer 8 km/ uur. De ploegconstructie wordt hier voor al aangepast. Het loonspuiten is vakwerk en de gevraagde erkenning is helemaal niet overbodig. Spreker besloot mot enige ervaringen over oogstwerkzaamheden en transport wagens en (had veel vragen te beant woorden. De heer W. Sinke vertoonde do Z. L.M.-film 1965 waarin weer heel wat landbouwhoogtepunten zijn verwerkt en waarin een speciaal gedeelte is gewiid aan de scheidende voorzitter ir. M. A. Geuze. Het financieel en zakeliik verslag van het boekjaar 1964/1965 van do Coöp Aankoopvereniging werd toe gelicht en behandeld door de afge vaardigde de heer W. J. Steur. Een en ander werd reeds in andere land- bouwverslagen gepubliceerd. Het verheugde spreker te kunnen mede delen dat de afdeling haar omzet in vergelijking met vorig jaar weer had kunnen verhogen. Herinnering uit. de OOSTERLAND. In aansluiting op het artikel in het extra „brug"-nummer van maandag nog een kleine herinnering uit Oosterland, opgetekend uit de mond van een ooggetuige des tijds. Het ivas in die jaren dat er propaganda werd gemaakt voor aanleg van een spoor treinverbinding over Schou- wen-Duiveland, vanaf Brou wershaven naar Roosendaal. In allereerste instantie werd een schets gemaakt van de aan te leggen spoorweg, en het ge val wilde dat de trein juist de Molenweg alhier zou over schrijden op de plaats, waar momenteel de slagerij van de heer Stouten gevestigd is. Hier waren toen een aantal hove nieringen - tegenwoordig zou men zeggen „volkstuintjes" - want bebouwing bestond hier toen nog niet in de tachtiger jaren der vorige eeuw. Ver schillende ingezetenen, van Oosterland hadden hier een tuintje, waar men aardappels, groente enz. placht te verbou- iven. Op zekere dag hield een rijtuig stil op de Molenweg. Een uiertal heren stapte uit, geivapend met meetattributen, kijkers en dergelijke. Zc be traden juist een tuintje waar een oud vrouwtje bezig was een maaltje vroege aardappe len te rooien. De haakmuts achter op hel hoofd, toonde ze zich stomverbaasd over dit on gewone bezoek, van deze nette heren, die notabcne „wil" aan hun hals hadden, een ver schijnsel dal niet vaak teerd gezien in die tijd. „Wel moe dertje", zei één van de heren, „er komt een spoorlijn door je tuintje". Hoogst verbaasd over dit antwoord, vroeg 't vrouw tje bezorgd: „lk kan toch eerst men aêrpcls nog ivel uutdoe, meneer?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2