Met druk op de knop opende H.M. de Koningin de Oosterscheldebrug Zeeland passeerde mijlpaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 december 1965 122ste jaargang Nr. 19906 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-22S5, na 18.00 uur; lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 eenI. Losse nummers 12 cenl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Woensdag 15 december: dag van Oosterscheldebrug (Van onze redakteur) KORTGENE-ZIE1UKZEE, 15-12. De belangrijke datum van 15 de cember ligt achter de rug. De Oosterscheldebrug is open; geen belet selen zijn er meer van oever tot oever. Zeeland beleefde een ongekend gewichtige dag, die extra glans en luister kreeg door de aanwezigheid van H.M, de Koningin, die met een druk op de knop - ten aanschouwe van vele honderdduizenden, hetzij „life" aanwezig of kijkend naar de televisie, Europa's langste brug heeft geopend. Die „druk op de knop" was nodig om de basculebrug, de kleppen waarvan bijna vertikaal de lucht instaken, neer te laten. Toen het wegdek van de basculebrug zich had ingevoegd in het bruglichaam, verliet Hare Majesteit het brug wachtershuisje, dat zij voor deze handeling had betreden, in gezelschap van Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen, de heer M. J. van Poelje, lid van G.S. en gedelegeerd commissaris van de Brugmaatschappij en ir F. van Hattum van Van Hattum Blankevoort N.V. Via de mobilofoon verzocht de koningin alle wegenwachten in Zee land de dienst te beginnen. In de dienst van de Wegenwtacht is voor taan niet alleen de brug, maar ook het traject Zierikzee-Grevelingen- dam opgenomen. Fenomenale entourage Na deze plechtigheid, die op het punt van service aan het wegver voer een nieuw tijdperk inluidt, ging het per bus verder de brug over in de richting van de basculebrug. Kortgene's muziekvereniging - met drumband - zorgde voor een passen de muzikale omlijsting. Nadat de vorstin de bus had verlaten, be woog zij zich langs twee hagen van mensen naar het brugwachtershuisje. De basculebrug reageerde feilloos op de „druk op de knop" en teruggaan de over de brug, nam de koningin met belangstelling kennis van de fe nomenale entourage en het uitzicht over het water, wat - het was inmid dels vier uur geworden - al wat ver donkerde. Ruim baan werd hierna gemaakt voor het hoge gezelschap en de autobus werd weer bestegen. De volgende pleisterplaats was res taurant „De Val". Het defile gens van de Wegenwacht, gevolgd door twee betontransportauto's die in de tjjd van ruim twee jaar circa 100.000 m beton op het werkterreih van de Combinatie Brug Ooster- schelde hebben vervoerd. Een lange slang, opgesteld op de rijksweg naar „De Val" schoof lang zaam voorbij, in totaal bestaande uit 237 „elementen". Aankomst te Zierikzee Zierikzee wachtte intussen met on geduld op de komst van de vorstin en haar gezelschap. Vooral de schoolkinderen van Schouwen-Dui- veland, die naar het Kraanplein wa ren gekomen, om de aankomst van de koningin mee te maken. Het ge duld werd wel op de proef gesteld, maar gezien de vele gebeurtenissen op deze enerverende dag, was dat ook geen wonder. Wachten beloond Rond vijf uur was het dan einde lijk zover. Het enthousiasme op het Kraanplein was enorm groot, toen de bus, met aan boord de koningin kwam voorrijden. Hare Majesteit stapte uit en begaf zich, o.m. in ge zelschap van mr. Van Aartsen en de Zierikzeese loco-burgemeester, lo pend naar „Mondragon". Ze zwaaide tegen de zusters van de Cornelia- stichting en reageerde op het „leve de koningin", dat hier en daar spon taan opklonk. In de benedenzaal van „Mondragon" kreeg de vorstin een verversing aangeboden en zag zij de t.v.-opname van de brug, die zij zelf even tevoren had geopend. Dat kan allemlaal in deze tijd, die het woord technische onmogelijkheden niet meer schijnt te kennen. Hier maak ten ook de ministers Suurhoff en Smallenbroek hun opwachting en de ambassadeurs, die voor deze bijzon dere gelegenheid zich eveneens te Zierikzee bevonden. brug wei-den getroffen en die bouw zelf werd gerealiseerd. Hulde bracht hij aan de pioniers, inzonderheid - de helaas naar menselijk inzichte te vroeg gestorven - ir. J. G. Snip, de „auctor intellectuelis" van deze vaste oververbinding. (Aanwezig in de zaal was de echtgenote van wijlen ir. Snip, mevrouw J. Snip-Kruidhof, die reeds te Kortgene aan de vor stin was voorgesteld). Mr. Van Aartsen bracht ook hulde aan het provinciaal bestuur, dal on der leiding van wijlen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (onder de aanwe zigen bevond zich ook mevrouw De Casembroot, geboren jvr. Van der Fcltz), destijds het voorstel deed en provinciale staten, die het besluit tot de bouw namen. Zeeland's commissaris schetste hierna uitvoerig de betekenis van de brug, die zelfs internationale beteke nis heeft. Er ontbreekt nog slechts de schtkel van een vaste verbinding over \(of onder) de Westerschelde. Hulde bracht hij aan de bouwers van de brug, de totstandkoming waarvan zonder dodelijke ongelukken plaats vond. Alle werkers ontvangen een herinneringspenning. Het was mr. Van Aartsen een grote eer een spe cimen van deze penning - uitgevoerd in goud - te mogen uitreiken aan H. M. de Koningin, die zich met dit ge schenk zeer ingenomen toonde. Rede gedeputeerde Van Poelje Het lid van G.S., tevens voorzitter van de Prov. Zeeuwse Brug Maat schappij de heer M. J. van Poelje was de tweede spreker, die eveneens herdacht ir. Snip en jhr. De Casem broot. Hij merkte op dat de heren ir. Dikötter en mr. Van Weel (destijds leden van G.S.) een grote rol hebben gespeeld bij de voorbereidingen tot de bouw van de brug. Van de aan nemers was ir. C. van Leeuwen een Na het neerlaten van de basculebrug werd de vorstin begroet door loco- burgemeester H. Koevoets van Zierikzee. Koningin, gevolg en Zierikzees vertegenwoordiger wandelden hierna terug over de basculebrug. Byeenkomst concertzaal In de concertzaal volgde nadien een bijeenkomst. De zaal was tjok vol met personen, die op uitnodiging van het provinciaal bestuur naar hier waren gekomen, een lange lijst vdn prominenten, die rechtstreeks of zijdelings met de brug te maken heb ben gehad, of die uit hoofde van hun funktie voor een uitnodiging in aan merking kwamen. In een rede „to the point" schetste mr. Van Aartsen de sfeer, waarin de voorbereidingen tot de bouw van de De vorstin in gezelschap van Zee land's commissaris mr. J. v. Aartsen by aankomst aan de basculebrug. zeer bekwame en inventieve inge nieur, die destijds de enthousiaste medewerker was van ir. Snip en diens werk voortzette. Hij hoopte dat miljoenen hun tolgeld zullen beta len, zodat de provincie in 1978 uit de kosten zal zijn. Het mag apart vermeld dat de Amsterdamse Ballast Mij en Van Hattum Blankevoort dit zeer uitzonderlijk karwei voor de contractuele datum klaarden, aldus de heer Van Poelje, die hoopte dat de brug „symbool zal blijven van de mogelijkheden, welke open staan, als de wil tot samenwerking en on derling vertrouwen aanwezig zijn". De heer Van Poelje bood de konin gin een boekwerk aan. ZIERIKZEE, 15-12. In het gemeente huis van Kortgene bood de zevenja rige Liesbeth Stèrkenburg uit Zie rikzee, dapper bijgestaan door de zesjarige Sisco van Maanen, Il.M. de Koningin een vignet aan van de Oosterscheldebrug. Deze vignetten worden verkocht t.b.tx het Koningin Wilhelminafonds. Deze actie vindt plaats op initiatief van de Lions club op Schouwen-Dniveland. Gelet op het goede doel zullen in de komende weken ongetwijfeld veel autoruiten met dergelijke vignetten, ook wel transfers genaamd, roofden beplakt! Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het leven en de humor be- 'k X staan beide uit een. lach en een traan. particulier secretaresse, kapitein ter zee E. Roest, adjudant en H. A. A. Baron Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst, werd aan de grens van de provincie Zeeland be groet door de commissaris mr. J. van Aartsen, waarna in snel tempo naar Kortgene werd gereden, het Noord-Bevelandse dorp dat bij deze gelegenheid feestelijk in rep en roer was. De vorstin - gearriveerd voor het gemeentehuis van Kortge ne - kreeg een ruiker aangeboden door de 13-jarige dochter van Zee- lands Commissaris, Wilna van Aart sen. In het raadhuis werden de auto riteiten, o.w. het voltallige college van G-S.. aan de koningin voorge steld. Tijdens het verblijf in de raadszaal viel het geluksmoment voor Sisco van Maanen (6) en het 7-jarige Zie rikzeese meisje Liesbeth Sterken- buig, die de koningin een vignet aanboden van de Oosterscheldebrug. Deze vignetten worden aan het publiek verkocht t.b.v. het Kon. Wil- helminafonds. Feestelijke brug Dit alles was echter nog maar in leiding op het gebeuren van de dag de opening van de orug. Rond twee uur reden de eerste bussen met gezwinde spoed naar de brug, die er op bepaalde afstanden, gemarkeerd door stevig wapperende vlaggen, bijzonder feestelijk uitzag. Voor ve len was het de eerste rit over de nieuwe brug, die zoveel pennen en tongen in beweging heeft gebracht. De zee was naar de horizon toe wat heiig, maar vooral van de hoge zit plaats in een autobus af gezien, toonde de Oosterschelde zich impo nerend achttien meter lager aan het oog van de verbaasde eerste reizigers Als hors d'oeuvre op de hoofdscho tel, de opening van de brug, opende de koningin om drie uur het nieuwe Wegenwachtstation van de A.N.W.B. Een „praatpaal" - één van de twin tig clie de A.N.W.B. op de Ooster scheldebrug heeft geplaatst - om weggebruikers in nood een kans ta geven te contacten met het Wegen wachtstation, gevestigd aan de zui delijke aansluiting van de brug. Het was van deze plaats af dat de koningin en haar gevolg het indruk wekkend défilé gadesloeg van het Zeeuwse wegvervoer, dat een even interessant als indrukwekkend visi tekaartje heeft afgegeven van het beschikbare rollend materieel. Voor op reed de wagen van schipper D. Verburg te Zierikzee, die echt iets „met de overkant" te maken heeft gehad. De heer Vcrhurg deed vanaf 1921 dienst op de beiirtvaart Zicrikzce- Gocs en vanaf 1961 ging dat dagc- Hjks per auto. Daarna volgden wa- Er bestond teamverband tussen de (600) werkers en ieder voelde de brug als een stuk van zichzelf. Be stemd vcor het „Zilveren Schor" zeg de ir. Van Hattum daarop de konin gin een bedrag toe van f 25000,-. In gezelschap van mr. Van Aartsen begaf de koningin zien hierna weer naar „Mondragon", welk restaurant zij - luide toegejuicht door talrijke wachtenden om even over zes ver liet. De genodigden gingen huns Weegs: een deel van hen zat aan aan het Statendiner, dat in de loop van de avond te Goes werd gehouden. Te Zierikzee werd 's avonds een briljant vuurwerk ontstoken. Men heeft het niet op een koopje willen doen, maar de sterren en „waaiers van vuur" illustreerden gul het don kere zwerk boven de Nieuwe Haven, waar zich een compacte menigte op hield, daarheen gelokt door de pit tige tonen van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die deze dag weer goed muzikaal werk deed. Fraai slotstuk van het vuurwerk was - hoe kan het anders - de Oos terscheldebrug, in licht geformeerd, en in een kader gezet van vervloei end, spuitend en spattend lichtwerk. Zierikzee's centrum praalde met zyn gebouwen in schijmverperlieht en met het zachte schijnsel van de flam bouwen. Een winteravond hier heb ben w\j nog niet eerder zo feeëriek gezien. Het was dan ook de avond van een meer dan uitzonderlijke dag. Wandelend ging H.M. de Koningin hierna over de basculebrug, aan de Zierikzeese kant waarvan het dage lijks bestuur der stad zijn opwach ting maakte. De vorstin kreeg bloe men aangeboden door de dochter van de loco-burgemeester Jaantje Koe voets en werd daarna begroet door de loco-burgemeester H. Koevoets. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" blies het Zeeuwse volkslied de fris se (maar droge) winterlucht in. Voor de zoveelste maal betrad H. M. de Koningin Schouwen-Duive- landse grond en op dit moment moe ten haar gedachten ongetwijfeld te rug zijn gegaan naar de ramptijd, toen - onder zo geheel andere om standigheden - de Eerste Vrouw des lands zich mengde onder de bewo ners van Schouwen-Duiveland. Er werd tijd gevonden - hoewel het schema niet meer klopte - niet alleen voor de wandeling ever de brug in Zierikzeese richting, maar ook terug, een tegemoetkoming aan de talrijke persfotografen, die al meer dan een uur in de koude wind hadden staan trappelen van onge duld. Overgens was tevoren de koningin op ongedwongen wijze op het be langrijke punt van de basculebrug gearriveerd, n.l. per autobus, die met andere bussen van Kortgene, naar de plaats van handeling was gereden. Een heel programma was toen fei telijk al afgewerkt. De koningin, in gezelschap van jvr. C. E. B. Roèll, H.M. de Koningin begeeft zich naar het brugwachtershuisje om met een druk op de knop de basculebrug neer te laten, daarmede de officiële opening van de Oosterscheldebrug verrichtend. Kwart ton voor „Zilveren Schor" Tot slot sprak namens de Aanne merscombinatie ir. F. van Hattum, die het een bijzonder voorrecht noemde aan dit grootse projekt 'te hebben mogen werken. Hij sprak van een unieke waterbouwkundige schepping, die in het kader van een hechte organisatie, in goede samen werking tot stand kwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1