kHÉÉI pil FRANSE GOEDKEURING VAN EUROPESE BEGROTINGEN? Nog geen klaarheid in roofmoordzaak Kerstboodschap van paus Paulus Een Friese partij Zeeuws Grondbezit, nieuwe vennootschap Bakkers willen een hogere broodprijs Felle Russische aanval op China Overval in Brussel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 december 1965 122ste jaargang Nr. 19905 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk.- In dit nummer: Dertigjarig bestaan van Pomona Definitief standpunt na presidentsverkiezingen Nog eens de brug BRUSSEL, 13-12. In welingelich te kringen in Brussel is maandag de verwachting uitgesproken, dat Frankrijk de begrotingen van de Eu ropese gemeenschappen zal goedkeu ren. Een definitief standpunt van de regering in Parijs zal echter eerst na de presidentsverkiezingen van zondag a.s. worden bekendgemaakt, aldus meent men in Brussel. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat nog deze maand een nieuwe ver gadering van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap bijeen wordt geroepen om de vijf partners van Frankrijk in staat te stellen zich te beraden over de te nemen stappen, indien de Franse goedkeuring zou uitblijven. De kwestie van de begrotingen zou ter sprake zijn gekomen tijdens het gesprek, dat de Italiaanse minis ter van de schatkist, E. Colombo, de vorige week namens de Duitse Bondsrepubliek en de drie Benelux- landen over de crisis in de Europese gemeenschappen met de Franse mi nister van buitenlandse zaken, M. Couve de Murville, heeft gevoerd. Prankrijik 'had reeds eerder te verstaan gegeven, dat het ondanks de op 30 juni begonnen boycot van de Europese instellingen, bereid was schriftelijk goedkeuring te verlenen aan de begrotingen voor 1966 van de Paard sloeg op hol; voerman gedood LOCHEM, 13-12. Op de Weg Lo- chem-Laren is maandagmorgen de 29-jarige J. E. Semmelink om het leven gekomen toen zijn paard op hol sloeg en voor een juist pa'sse- rende tankauto liep. Semmelink stond met zijn paard en wagen in een bosje naast de weg. Plotseling schrok het paard en. rende de ver keersweg op. De man werd bij de botsing van de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer was niet gehuwd. Het paard werd eveneens gedood. Kinderen vielen flauw tijdens bijeenkomst BUSSUM, 13-12. Grote conster- natie is ontstaan bü een bijeenkomst in de jeugdkapel aan de Meentweg in Bussum, waar dertig kinderen in de leeftijd van zeven tot tien jaar bij elkaar waren. Het was een padvindersgroep on der leiding van een hoofdleidster en een hulpleids ter, de dames M. en J. Vos. Juist toen men de bijeenkomst wilde sluiten, vielen enkele kinde ren flauw. Terwijl men bezig was na te gaan wat er aan de hand zou kunnen zijn, werden nog enige kin deren onwel. De hulpleidster en één van de kinderen vielen zelfs van de trap. Intussen vielen op straat en in het portaal ook nog kinderen flauw. Van de dertig kinderen werden er in totaal achttien onwel. Uit een onderzoek is gebleken, dat de oorzaak moet Worden gezocht in gebrek aan zuurstof door het ver blijf in de voor zoveel kinderen veel te kleine ruimte, die slecht was ge ventileerd en waarin zich bovendien verbrandingsgassen hadden verza meld van een oude gasradiator, die vorig jaar voor aardgas was omge bouwd. bouwd. De kapel is voorlopig geslo ten tot na 'het onderzoek. Euromarkt en van de Gemeenschap voor Atoomenergie, op voorwaarde dat het eindbedrag daarvan in be ginsel niet hoger zou zijn dan voor 1965. De in afwezigheid van Frank rijk door de „vijf" vastgestelde bud getten zijn eöhter wel hoger als ge volg van de gestegen lasten voor het personeel en de prijsstijgingen van het afgelopen jaar. Waarschijnlijk zal Frankrijk in de begrotingscom missie nadere toelichtingen vragen op deze punten. Maatregelen Tijdens hun bijeenkomst in de Europese ministerraad van de vorige maand hadden de „vijf" besloten de datum van 20 december voor een nieuwe bijeenkomst te reserveren voor het geval dat Parijs zijn mede werking aan de vaststelling van de begrotingen weigert. In dat geval moeten zowel voor de E.E.G. als voor Euratom financiële maatregelen ge troffen worden om de verdere func tionering van de gemeenschappen te verzekeren. In Brussel wordt overigens aan de aan Frankrijk toegeschreven bereid heid om de budgetten goed te keu ren, geen politieke betekenis toege schreven wat het Franse antwoord betreft op de tot twee keer toe door de „vijf" gedane uitnodiging om de crisis in de „zes" op te heffen en de moeilijkheden te bespreken op een speciale bijeenkomst van de E.E.G.- ministerraad in Brussel. ROTTERDAM, 13-12. De rijks politie heeft nog geen klaarheid kun nen brengen in de roofmoord die (vermoedelijk afgelopen vrijdag avond) in de Alblasserwaard is ge pleegd op de 46-jarige fouragehan- delaar Arie Blokland uit Giessen- burg. De speurtocht naar de belangrijke stille getuige in deze zaak, de ver dwenen crèmekleurige volkswagen- 1500 met het kenteken HJ 99-57, le verde niets op. Nergens uit het land kwam bij de centrale post (in Al- blasserdam), vanwaar uit het team van rijkspolitiemannen en rijksre chercheurs opereert, aanwijzingen binnen over de gezochte auto die de moeite waard bleken te zijn. Het om vangrijke buurtonderzoek leverde tot op heden ook al geen spectacu laire tips op. Desondanks wordt ie dere mogelijke aanwijzing, hoe klein ook, grondig door de rijkspolitiegroe- pen van Hardinxveld, Alblasserdam en Nieuwpoort onderzocht. Men blijft voorlopig vasthouden aan de theorie dat de roofmoordv-op Arie Blokland werd gepleegd door meer dan een persoon. Hoewel de stand van het onder zoek de politie op het ogenblik nog bepaald geen reden tot juichen geeft, acht men het toch niet uitge sloten dat er binnenkort wat meer en misschien belangrijke gegevens beschikbaar zijn. MERKWAARDIGE KEUS RABAT, 13-12. Koning Hassan II van Marokko heeft de Ma rokkanen voor een merkwaar dige keus gesteld. Zij mogen namelijk kiezen tussen „een extra klontje suiker of een dam". De koning zei voor de radio, dat hij overweegt de prijs van de suiker omlaag te brengen door een subsidie van 85 miljoen gulden. Hierdoor konden de Marokkanen met Ramadan, de vastenmaand van de mohammedanen, een extra klontje suiker kopen. Maar, zo zei hij ,van dit geld kunnen wij ook een dam laten bouwen in het gebied van Tafilatet, dat pas nog door zware over stromingen is getroffen. De re gionale autoriteiten kregen een week de tijd voor hun keus. De koning zou hun besluit res pecteren, maar hoopte dat zij de dam zouden kiezen. VATICAANSTAD, 13-12. Paus Paulus zal op 23 december te 20 uur zijn kerstboodschap tot de wereld ridhten. In de 'kerstnacht zal de paus in de Sixtijnse kapel de mis opdra gen voor het corps diplomatique. Op eerste kerstdag zal hij in de Sint Pieter de laatste kerstmis celebreren en daarna van het hoofdbalkon van de 'basiliek de zegen „Urbi et Orbi" geven. LEEUWARDEN, 13-12. Friesland heeft een eigen politieke partij die aan de verkiezingen voor de provin ciale staten wil gaan deelnemen. Het is de Fries Nationale Partij ,die zich in een in het Fries gesteld verkie zingsmanifest tot de Friese kiezers heeft gericht. In het manifest wordt meegedeeld dat de Fries Nationale Partij wil opkomen voor een federa tieve opbouw van Nederland en Europa, voor vergroting van de pro vinciale zelfstandigheid en voor een volledige gelijkberechtiging van de Friese taal. DEN HAAG, 13-12, Grondbezit N.V. heeft samen met de Middelburgse bankiersfirma Hondius Zn. en drie vooraanstaande Nationaal Zeeuwse particulieren een nieuwe Gisteren (maandag) omstreeks twaalf uur heeft op de kruising Gracht- weg-Schuurbeque Boeijestraat een aanrijding plaats gevonden tussen twee personenwagens. De botsing ontstond toen de bestuurder II. B. uit Zierikzee, die over de Grachtweg reed, geen voorrang verleende aan de uit de Schuur- beque Boeijestraat komende Delftse automobilist G. R. Op de foto de auto van de onfortuinlijke Delftenaur, die nog van geluk mocht spreken dat hy niet in de grucht was terechtgekomen. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). - vennootschap opgericht onder de naam Zeeuws Grondbezit N.V. in Middelburg, aldus een mededeling van Nationaal Grondbezit, die zelf een meerderheidsbelang (51 procent) in deze N.V. heeft. Zeeuws Grondbezit zal zich in de de eerste plaats toeleggen op de bouw, de handel en de exploitatie van onroerend goed en zich daarbij tevens richten op de recreatie. De vennootschap ziet als een belangrijk facet van haar doelstelling, dat het typisch eigen karakter van de pro vincie Zeeland behouden blijft. Voor Zeeland staat de mogelijkheid nog open om de ontwikkeling in aller be lang in goede banen te leiden, spe ciaal wat betreft de recreatie en de industrialisatie, aldus de oprichters. Voor een verantwoorde aanpak van de diverse projecten zal daarom een nauw contact met de overheidsin stanties noodzakelijk zijn. Bij het en tameren van bouwplannen zal de ri sicospreiding centraal staan, terwijl ook de continuïteit als belangrijk be leidspunt wordt gezien. De oprichters menen dat de pro vincie Zeeland een verhoogde eco nomische activiteit te wachten staat. Zij wijzen hierbij op de industriali satie-projecten, de Deltawerken, de afsluiting van de zee-armen en niet in de laatste plaats de verbeterde verbindingen met het noorden van ons land. De oprichting van de Zeeuwse maatschappij heeft dan ook ten doel aan deze belangrijke ont wikkelingen actief deel te nemen. Zeeuws Grondbezit krijgt een maatschappelijk kapitaal van tweo miljoen gulden, waarin bij de op richting f 255.000,is geplaatst bij Nationaal Grondbezit en f 245.000, bij de Zeeuwse oprichters. DEN HAAG, 13-12. De Nederland se Bakkerijstichting wil zeer binnen kort met minister Den Uyl gaan pra ten over een verhoging van de brood prijs. Zij hoopt dat de besprekingen nog aan het eind van deze week zul len kunnen beginnen. Veiligheidsraad over Rhodesië uitgesteld NEW YORK, 13-12. De bijeenkomst van de veiligheidsraad die maandag avond zou worden gehouden over Rhodesië, is uitgesteld tot heden (dinsdag). De bespreking over de handhaving van het V.N.-leger op Cyprus, die voor dinsdag op 'het pro gramma stond, is in verband daar mee uitgesteld tot nader te bepalen datum. De Rhodesische kwestie is door Kenia aan de orde gesteld. Een reden voor het' uitstel werd niet dadelijk gegeven. MOSKOU, 12-12. De Russen heb ben China er zondag van beschul digd, dat het weigert over te gaan tot samenwerking en eenheid van handelen bij de vervulling van „De heilige taak, de democratische zus terrepubliek Noord-Vietnam te hel pen". In een hoofdartikel ter gele genheid van de vijfde verjaardag van de ondertekening in 1960 te Mos kou van de gemeenschappelijke ver klaring van eenentachtig communis tische partijen schrijft het Russische partijorgaan „Prawda", dat niets de ze Chinese weigering rechtvaardigt. In Pretoria is maandag een 33- jarige blanke tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens aanran ding van een achtjarig negermeis je. Met de vorige minister, prof. An- driessen, is indertijd een in de loop van het jaar 1965 geleidelijk te rea liseren verhoging overeengekomen met twee cent voor het afgehaalde en vier cent voor het bezorgde brood. De laatste van die vier centen voor het bezorgde brood moet op 1 jan. a.s. nog gerealiseerd worden. Door kostenstijgingen, die in de loop van dit jaar zich hebben voor gedaan of zijn aangekondigd, is er nu echter volgens de voorzitter van de stichting, de heer M. Vlug, aan leiding tot een margeverhoging met meer dan het dubbele van die vier cent. Concreter cijfers wilde de heer Vlug - zolang de onderhandelingen met de minister niet begonnen zijn - nog niet noemen. Als argumenten voor een brood prijs vex-hoging zal de Bakkerijstich ting aanvoeren: een in 1965 ontstane achterstand in de rentabiliteit der bedrijven, een achtei-stand in de lo nen en de noodzaak nu ook in de bakkerij de vijfdaagse werkweek volledig in te voeren. HEERENVEEN. Op rijksweg 43 van Joure naar Herenveen, ter 'hoogte van Oudehaske (gemeente Haskerland), is de 49-jarige M. A. Schrama uit Wassenaar bij een auto ongeluk om Jhet leven gekomen. BRUSSEL, 13-12. In het centrum van Brussel is maandagmiddag een overval gepleegd op een wisselkan toor aan een van de grote boule vards. De eigenaar werd gewond en moest in een ziekenhuis worden op genomen. Eén van de daders kon en kele minuten na de overval worden gearresteerd. Zijn medeplichtigen wisten te ontkomen. Over 'het bedrag dat zij hebben kunnen bemachtigen, is nog niets bekend. Iets moor dan een weck geleden werd in dezelfde omgeving een over val gepleegd op de 'hoofdkassier van een groot warenhuis. Martin Lulher King heeft kritiek op rasgenoten MONTGOMERY, 13-12. Dc ne gerleider dominee Martin Luther King heeft zondagavond tot een ge«- hoor van 1200 negers gezegd, dat htf misselijk is van die negers „die al leen maar de vruchten plukken van de integratie, maar de rassenschei ding niet in haar wortels willen aan pakken". De beweging voor gelijke burger rechten moest meer leven worden ingeblazen in het noorden, „waar on ze broeders en zusters in de getto' krioelen". King deed een beroep op de negers in goeden doen, zich het lot aan te trekken van hun in armoe de levende rasgenoten. Te Natchez, in de staat Mississip pi, heeft de landelijke voorzitter van de „Amerikanen voor het behoud van het blanke ras", een groep die rassenscheiding voorstaat, verklaard dat zaterdag j.l. van elders 2.500 mensen naar een „buy-in" waren ge komen die was georganiseex'd ten be hoeve van bedrijven die al drie En dan nog eens de Ooterschelde- brug, van de lucht uit een streep tussen twee eilanden. Weinig uren scheiden ons van het moment, dat het verkeer bezit gaat nemen van deze bijzondere schakel tussen noord en midden-Zeeland. Dit ^nummer bestaat uit 10 pagina's Levenswijsheid kan alleen geleerd worden in de school v der levenservaring. X V/AT mr Dl BILT maanden door negers worden ge boycot. Dit was, zo werd gezegd, het antwoord dat op elke toekomstige boycot zal worden gegeven. Opportunistisch PARIJS, 13-12. De Franse presidentskandidaat Mitterand heeft maandag in een televi sievraaggesprek generaal de Gaulle van een opportunisti sche buitenlandse politiek be ticht. „De Gaulle is anti-Ame rikaans met. de Russen, anti- Russisch met de Amerikanen, anti-Brits met Duitsland, an ti-Duits met de Engelsen, an ti-Chinees met de Russen en anti-Russisch metmaar laat ik ophouden, deze politiek is opportunistisch en daar ben ik tegenstander van". Koudere nacht Verwachting, tot woensdagavond: Vanavond en vannacht weinig wind, plaatselijk mist en in het binnenland temperatuur om het vriespunt; mor gen overdag zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige zuidelijke wind; overwegend droog weer met veranderlijke bewolking; ongeveer dezelfde tempei-aturen als vandaag. 15 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op onder 13.26. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 0.57, onder 13.41. Laatste kwartier: 15 dec. te 10.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 dec. 8.07 v.m. 20.53 n.m. 16 dec. 9.08 v.m. 22.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 dec. 8.01 v.m. 20.34 n.m. 16 dec. 9.04 v.m, 21.43 n.m. Doodtij. 17 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Do kleine depressie die maan dag redhl over ons land trok, is naar de Balkan weggetrokken, waarbij in hot Alpengebied nogal wat neerslag viel. Daarna is de luchtdruk vooral in onze omgeving flink gestegen, waardoor er een verbinding tot stand kwam tussen een (hogedrukgebied boven Spanje en een hogedrukgebied boven Scandinavië. Dit laatste nam daarbij in betekenis toe. In dit ho gedrukgebied ihecrst nog steeds strenge koude. De 'koude lucht vloei- c' ook uit over oost-Duitsland en Polen, waar 5-10 graden vorst voorkwam. De rug van hegedmk bo ven ons land gaf aanleiding tot op klaringen, waarna in de vroege och tend plaatselijk mist ontstond. Op .die cccaan bevindt zich een groot üopressiegebied, dal zich naar de Britse eilanden uitbreidt. Onder invloed van de daar optredende luchlJdrukdalingen zal de wind bij ons mogen weer wat toenemen uit zuidelijke richting. Zachtere lucht uit Frankrijk komt dan weer nader bij, waardoor do temperatuur in het zuiden van 'het land later mogelijk weer wat hoger zal worden. Eldoi-s is niet veel verandering in de tem peratuur te verwachten. Vannacht zal weer plaatselijk mist ontstaan. Het zal overwegend droog weer zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1