HET BOZE BELETSEL simcatöQD rcawü Voor rokers met een eigen stijl GF GFF GOLDEN FICTION Rhodesië voelt de klem niuutu J Fa. W. Gi li jam se De woningbouw in Zierikzee GOLDÉ FICTIO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 10 december 1965 Nr. 19903 Ue ambachtsheren Ue Jonge ran Dreiscliur In aansluiting op een door onder getekende geschreven artikelenreeks, betreflende de Ambachtsheren De Jonge van Oosterland, Sir Jansfand en Oostersteijn, willen we verder een blik werpen in een stukje geschiede nis van de Ambachtsheerlijkheid Dreischor, waar men cok telgen van het roemruchte geslacht der De Jon- ge's als Heer aantreft, zij het dan een andere tak als de Oosterlandse, n.l. dat van De Jonge van Zwjjns- bergen. Deze beschouwing is mo menteel niet van actualiteit ontbloot omdat, naar bekend, volgens annon ces in verschillende dag- en week bladen, de Ambachtsheerlijkheid Dreischor te koop wordt aangeboden Een bekend feit is dat destijds Mr. Andries Herhuyzen, gehuwd met de Zierikzeesche Johanna van Os. Am bachtsheer was van Dreischor, als opvolger van de bijna legendarische Pieter Mogge, wiens graftombe, naast dat van zijn oom en voorgan ger Ockersse, in de gerestaureerde Herv. Kerk in Dreischor te bewonde ren is. Heshuyzen overleed op 20 maart 1776', en er bleek bij de ope ning van zijn testament da thij de Heerlijkheid van Dreischor had ge maakt op Cornelis de Jonge, de oud ste zoon van zijn zuster Hillegonda Christina Heshuyzen, overleden in 1792 en gehuwd geweest met Mari- nus Bonifacius de Jonge. Zo werd dan in 1776 met de op 19 mei 1764 te Zierikzee geboren Comelis de Jon ge, voor het eerst een De Jonge, Heer van Dreischor. Hij was no slechts 12 jaar oud en kon aan zijn naam De Jonge de betiteling van Dreischor" toevoegen. Hij werd een man van grote ach ting, deze eerste Heer van Dreischor, op 19 augustus 1784 wordt hij be noemd als pensionaris-honorair van zijn vaderstad Ziérikzee, in 1789 Heemraad van Schouwen en zelfs in 1796 Leenman Beoosterschelde. Voorts wordt nog van hem vermeld dat hij lid van de municipaliteit was te Zierikzee (lid van het gemeente bestuur). Op de hoge leeftijd van 88 jaar overleed hij te Cleef, ongehuwd, nadat hij niet minder dan 76 jaar Heer van Dreischor was geweest. Als zijn opvolger zien we de zoon van zijn broer aan het bewind ko men en dus de tweede Ambachts heer De Jonge in Dreischor. Het was Jhr. Marinus Bonifacius de Jonge van Zwijnsbergen. Doordat hij op 1 oktober 1825 in de adelstand werd verheven, kreeg Dreischor nu een edelman als Heer. Hi.i was de zoon van Mr. Francois Andries de Jonge, die in 1820 het kasteel „Zwijnsber gen" met de Heerlijkheid aldaar aan kocht. en nadien de betiteling „van Zwijnsbergen" achter zijn naam plaatste, zowel als zijn nazaten. Mr. Francois trouwde in 1789 met Anna Maria Emilia Martini, een rijke we duwe, en gewon hierbij twee kinde ren, een zoon en e endochter. Deze zoon nu, Jhr. Marinus Bonifacius Willem werd de tweede Ambachts heer de Jonge in Dreischor. Voorop zij nog vermeld dat zijn ouders op 27 juni 1789 verhuisd waren naar 's Hertogenbosch. zodat de tak De Jonge van Zwijnsbergen voortaan niet te Zierikzee doch in Brabant te vinden was. later verhuisden zij naar Helvoirt. Jonkheer Marinus was dan ook geboren te Den Bosch op 31 au gustus 1790. Hij bracht het te Hei- het. herstel van het Oranjehuis", tot voirt eerst tct Schout, en daarna na Burgemeester. Verder lid van de Ridderschar) van Brabant en Kamer heer van Z.M. Koning Willem'' TT. Cd 22 mei 1«r4 stierf hii te 's Her- toeenbosch. Terlcons zii nog onge merkt dat, 7iin eniee zuster: ionkvr. Eva Maria Adriana de Jonge van Zwijnsbergen, de vrouw was v»n Willem Frederik del Camno. ge naamd Camp, in leven majoor dei- Genie, en indijker van de Anna Ja_- cobapolder, die hij vernoemde naar zijn tweede vrouw: Anna Jacoba van De Jonge van Dreischor werd Jhr. Sonsbeeck. De derde Ambachtsheer Godfried de Jonge van Zwijnsber- 1835, een zoon van de vorige Am- gen, geboren te Helvoit op 5 april bachtsheer. Hij was Kamerheer van Z.M. Koning Willem III en majoor commandant der Scherpschutters te Den Haag. Hij huwde op 13 april 1866 met Cornelia Christina Vegelin van Claerbergen, een jonkvrouwe, wonende te Roquebrune bij Menton in Frankrijk. De derde Heer de Jon ge van Dreischor overleed op 4 fe bruari 1887 te Den Haag en als zijn opvolgster werd benoemd tot Am- bachtsvrouwe van Dreischor Jonk vrouwe Aurelia Adriana de Jonge van Zwijnsbergen, zulks omdat haar beide broers Adriaan en Marinus op jeugdigen leeftijd overleden, resp. op de ouderdom van 8 dagen en 1 maand. En het is deze Ambachts- vrouwe die oveleden in 1963 op 96- jarigen leeftijd, dezer dagen in het nieuws gekomen is, doordat de Heer lijkheid van Dreischor, als zijnde een onderdeel van haar boedel verkocht za! worden eventueel. Zij woonde nog te Roquebrune bij Menton en 'was ongehuwd. Veel vertellen de boeken niet over haar dan dat zij het twede lid is van haar geslacht die tot het Roomsche geloof zijn overgegaan, n.l. in 1895. Vermoede lijk was zij de laatste Ambachts- vrouwe te Dreischor uit het geslacht De Jonge, zodat er vier leden het bewind te Dreischor hebben gevoerd, O. C. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennebroek (vak. wij len P. J. F. Lamens): A. M. Lang- hout, Braikel; te Meerkerk: A. van Eij'k, Bergschenhoek. Aangenomen naar Rotterdam- Delfshaven (va'k. J. W. Schipper)J. I. J. Knottnerus, Rekken. Ger. Kerken Beroepen te Hasselt: G. Meijering, Herwijnen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Papendrecht: J. P. Ver steeg, Wormerveer en M. Vlietstra, IJmuiden. Beroepen te 's-Gra vendee!J. P. Versteeg, Wormerveer. Bedankt voor Nieuwe Pekela: J. P. Versteeg, Wormerveer. Ger. Gemeenten. Beroepen te Kootwijkerbroek: P. Blok, Dirksland. Nog nooit heeft een Britse rege ring zo laag gehandeld, aldus de Rhodesische minister van financiën over de nieuwste maatregelen van premier Wilson om te voorkomen dat nog enig geld naar de rebellerende kolonie gaai. De maatregelen komen soms hard aan - zoals het blokkeren van de pensioenen - maar de Rhode- siërs past het klagen in deze slecht: ze hebben het er naar gemaakt. Intussen beginnen de grotere weer slagen van Smiths eenzijdige onaf- RAWALPINDI, In het Pakistaan se deel van Kasjmier hebben enige honderden demonstranten maandag de auto's waarin negen leden van het Amerikaanse congres door de plaats Mirpoer reden, met verf 'be klad. De betogers schreeuwden Leu zen waarin 'de Amerikaanse politiek ten aanzien van Vietnam en de kwestie-Kasjmier werd veroordeeld. HONGKONG. Een brand iin de. machinekamer van het Amerikaan se vliegdekschip Kitty Hawk, dat in de Zuiddhiinese zee kruist, heeft twee matrozen Ihet leven gekost. Acht-en- twintig opvarenden liepen verwon dingen op. Men .had het vuur 'binnen drie uur 'in 'bedwang. VENSTER hankelij kheidsv er klaring zich voel baar te maken. In een beetje opge wonden sfeer hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba aan de Britten een ultimatum gesteld. Vóór 15 december moet Smith zijn verjaagd of we verbreken de betrek kingen. Dat is een onmogelijk ulti matum: al zou Wilson willen (en hij wil niet) dan zou hij met geweld geen kans zien de rebellie te bedwingen voor de 15de. Maar indirect wordt hij wel geholpen door de krasse taal uit Addis Abeba. Als er iets is wat Brit ten mishaagt - socialisten of conser vatieven - dan. is het gedwongen worden. Weshalve de Afrikaanse lei ders het hem een beetje gemakkelij ker gemaakt hebben thuis om op zijn eigen manier tegen Smith op te tre den. Sneeuwbal Dat is in ieder geval niet met ge weld. Terecht, want het gaat er hier bij niet alleen om dat de Engelsen liever niet gaan schieten op hun stamverwanten; er komt bij dat een dergelijke strijd er haast automatisch een wordt waarbij andere Afrikaan se landen zich gaan aansluiten en waarvan de uiteindelijke omvang niet is te voorzien. Wilson meent nog steeds dat door economische pressie de Rhodesiërs duidelijk kan worden gemaakt dat het zo niet gaat en dat ze dan wel op hun rebellie terug zullen komen. XJit de besluiten van de minister van financiën in Salisbury blijkt dat men daar inderdaad gaat rekenen op na righeid. In feite absurde maatrege len als liet geven van voorkeur aan mankracht boven machines om werkloosheid te voorkomen, wijzen er op. Bovendien valt de voornaamste bron van inkomsten van Smith's re giem, de invoerrechten, voor een groot deel uit. Maar of dit genoeg zal zijn? Engelse zender Tensloltc zijn deze Rhodesiërs overtuigd dal ze voor hun hachje op komen en dan zijn ze tot enige offers bereid, tenminste degenen die niet elders een verzekerd bestaan kunnen financieren. De B.B.C. gaat met een zender uit Beetsjoeanaland ook een handje hel pen door nauwkeuriger berichtge ving dan de Rhodesiërs nu krijgen. Maar het zal gebeuren met wat de Sunday Times noemde een zwak stemmetje in de nacht". Grootse ef fecten daarvan kan men ook al niet verwachten. Tenminste niet snel. Wilson speelt kennelijk op de lan gere termijn, in de hoop dat dan de gcmoed.eren wat zullen zijn afge koeld. Zijn gok kan ook net verkeerd uitvallen, zodat door het broeien juist de Afrikaanse woede de kook hitte bereikt .Onverstandige daden, zoivel van Smiths kant als van de zijde der Afrikaanse staten, zouden dan licht de strijd onvermijdelijk maken, die Wilson poogt te ontlopen. SAIGON. In de week tot 4 decem ber zijn in Vietnam 19 Amerikanen gesneuveld, 161 'gewond en 2 vermist, zo is woensdag in Saigon bekend ge maakt. In dezelfde periode sneuvel den volgens de Zuidvietnamese le gerleiding 365 Zuidvietnamezen en worden 367 vermist. Volgens Ame rikaanse opgaven luiden deze cijfers echter anders: 126 gedood, 183 ge wond en 217 vermist. j BRUSSEL. Een iets meer stijgende lijn in de industriële produktie en een verder verslechterende handels balans meldt het donderdag in Brus sel gepubliceerde maand rapport van de Europese Commissie over de eco nomische ontwikkeling in de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap. FEUILLETON Terwijl hij at, dacht hij verder. Hij keek op zijn horloge. Het was bijna twee uur. „De tijd in aanmerking nemende, 'kunt u geen onderwijzeres zijn, want dan stond u nu voor de klas". „U 'bent 'anders onzettend wann", antwoordde ze geamuseerd, „Vakierares soms? Of huishoud school?" „Nu zeg 'ik: heel erg warm". „Het -heeft dus wel iets met het onderwijs te ma'ken?" „Inderdaad". „Inspectrice L.O.?" „Kom, 'kom, meneer. I'k ben wel geen twintig, maar döar nemen ze toch igeen vrouw van mijn leeftijd voor, 'blijft u maar rechtstreeks bij 'het onderwijs!" „Gymnastieklerares? „Nee, zo lennig ben ik vast niet". „U geeft niet 'hele dagen les, want dan zat u hier niet. Wat geeft men nog meer gedurende enkele uren? Bent u op een middelbare school?" „Gewoon 'lagere school. En net zo als u zegt, slechts enkele uren por week". „Hé, wat kan dat zijn? Wat had den wij vroeger enkele uren per week? I'k weet het werkelijk niet". Willie amuseerde zich 'kostelijk. „Ik geef oök geen les aan jongens". „Aan meisjes dus. Geeft u les in ikdken, dat u zo goed verstand hebt van restaurants?" „Dat heb ik niet, dat zei u. Overi gens, ik geloof dat dit meer een taak is voor het voortgezet lager onder wijs. Of de huishoudschool". Met jJliimii VU/WW, •um 10 door LEIDA GRAAFLAND „WachtBent u 'handwerklera- res?" Ze knikte. „Zegt u maar gewoon handwerkjuf. Op twee lagere scho len 'bij ons in de omgeving", „Vindt u 'het leuk?" „Och, men moet wat om handen hebben. Zelf zit ik op een boerderij. Eigenlijk inwonend bij mijn broer en schoonzuster". De ober 'bracht zijn vlees, dat hij begon te snijden. „Ja, u ziet er uit als een gezond'e boerendochter. Bruin ondanks we de laatste weken vrijwel geen zon gehad hebben .In de buurt van Eindhoven zeker. Of moet ik weer raden?" Ze lachte vrolijk. „Odiliapeel. Wiel eens van gehoord?" „Allicht. Ik iheb immers vroeger gereisd?" „Eet u toch, meneer Wieland. Ik 'houd u van uw maaltijd af". „Datdat geeft niet. Ik heb in lange tijd niet zo gezellig gebab beld". Hoofdstuk 4. Na het eten rookten ze een sigaret. Hij 'bestelde nog wat te drinken voor haar en nam zelf tot besluit een kop koffie, Op oen gegeven moment vioog (hij„Hoe bent u maar de stad gekomen? Met de auto van uw broer?" „Nee, met de 'bus". „Als ik niet te vx*ijpostig 'ben, juf frouw Verpalenu kunt met me meerijden. Zet ïk u desnoods voor de boerderij af". „We zitten een eind van de grote weg af". „Een Dafje komt overal doorheen" puur-witte mondstuk antwoordde ihij lachend. „Dat 'klinkt tevens zakelijk. Loopt het met de verkoop? Hebt u ook een vei hu ui'iririohting? „Nee. Alleen verkoop en reparatie. Verhuren kost alleen maar geld. Daar begin ik niet meer aan". Ze dronk haar limonade en toen ze bleef zwijgen, zei hij: „Misschien was ik te brutaal met m'n uitnodi ging? U denkt wellicht: een vreem de man, ik 'ken 'hem een uurtje en hij nodigt me al uit met hem mee te gaan in zijn auto. We komen over eenzame wegen. Zou hij wel te ver trouwen zij'n? Zo ongeveer zal uw gedachtengang wel zijn ,'is het niet, juffrouw Verpalen?" Willie voelde dat ze begon te'kleu ren. Ze schudde langzaam haar hoofd. „Ik dacht eigenlijk over heel 'iets anders. Een klein beetje men senkennis heb ik in de loop der ja ren wel gekregen", antwoordde ze droog. „Ik zal 'graag van uw aanbod gebruik maken. Ik stel het zelfs op prijs". „Een pak van mijn 'hart. juffrouw Verpalen. Ik dacht vast, dat u plot- seLing bang was geworden. Stel u gerust. U bent naast me in m'n wa gen, net zo veilig als op de boerderij" Een kwartier later zat ze bij hem in de 'kleine wagen. „Mijn broer heeft een oude Ford. ik meen eon drie en vijftiger. Maar lopen als eon sneltrein". „Dan zult u mijn Dafje wel klein vinden. Maai* ik ben alleen, en voor mij is het groot genoeg". „Woont u oök helemaal alleen?" Hij 'knikte. „Mijn vader is dood. Mijn mooder woont in bij een ge trouwde zuster van me. In Laag Keppel. Dat is bij Doetinchcm. Ik heb een vrouw, werkster, huishoud- stei*, zo je het noemen wilt, voor 's morgens. Ze kookt m'n potje. Ik heb nog een ongetrouwde zus, die zit in Gennep op kantoor. Een paar koer in de wedk wipt ze aan en ruimt dan m'n rommel wat op". „Een vrijigezellenhuishouding dus' lachte ze. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling t z0'n capaciteit of'voor °nf:;^VEén stak rd^ran onderdeien opkiaPPe". n- luxueus. «„XÏ3- TST.S ff" missie - nieuw! prvolmaakt met attrak- De hele Simce-lipde 220 dealers ze u - Dealer voor Schouwen - Duiveland: Automobielbedrijf Lange Reke 2 - Telefoon (01116)-370 BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEE, 10-12. In 1965 kwamen in Zierikzee de vol gende, tot het bouwvolume voor 1964 behorende woningen gereed: 10 woningen aan de Bogaard straat (3 vrije sector en 7 pre- tniewoningen); 3 bungalows 1 in plan Kaaskenswater, 1 in Malta II en de grafdelverswo- ning); 1 premiewoning aan de Miereweg en voorts de wonin gen behorende bij Nutsspaar- bank, Raiffeisenbank en een winkelpand. In aanbouw zijn thans: 9 premiewoningen bouwfonds Ned. Gemeenten (5 aan de Caustraat en 4 aan de Kaers- semakerstraat). Aanvragen waarop nog geen beslissing is ontvangen zijn in gediend voor: 22 ongesubsidieerde woningen (complexen van 10, 5, 2 maal 2 en 3 incidentele woningen): 3 Bogaerswoningen (aan de Re genboogstraat) en 25 premie woningen complexen van 13 en 12). De bouwactiviteiten blijven zich in het algemeen gunstig ontwikkelen. Tot en met 1 no vember 1965 zijn bouwvergun ningen, en voor zover no dig rijksgoedkeuringen, verleend tot een bedrag van f 4.594.668. Deze maand wordt dit bedrag nog verhoogd met f 2.683.315, zodat het totaal over 1965 zal bedragen f 7.277.983. Het to taal aantal bouwvergunningen dat werd verleend bedraagt 122. Voor bouwaanvragen ter waarde van f 3.589.550 is nog geen rijksgoedkeuring verkre gen. Ingezonden mededeling CIGARETTI Exclusieve melanges van pure ongesausde tabakken Rijp, vol smaak en toch zacht EEN LAURENS PRODUKT Zó geeft de gemeente Zierikzee elke gulden uit ZIERIKZEE, 9-12. Van elke gulden die de gemeente Zierikzee in 1966 hoopt te ontvangen is bestemd voor: 1. Onderwijs c.a. 21 cent 2. Openbare Werken18,8 cent 3. Soc. zorg en Maatschappelijk werk 15,1 cent 4. Met inkomsten corresponderende uitgaven12,4 cent 5. Beheers- en administratiekosten9,4 cent 6. Volkshuisvesting 9,1 cent 7. Economische aangelegenheden 5,2 cent 8. Overige uitgaven 3,3 cent 9. Volksgezondheid 2,6 cent 10. Openbare veiligheid 1,5 cent 11. Onvoorziene uitgaven 1,2 cent 12. Eigendommen (niet vooropenb. dienst) 0,4 cent Totaal 100 cent

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7