deurloo DUET Tarieven gemeentelijke heffingen over gehele linie omhoog Verkeersvoorzieningen nodig in de binnenstad van Zierikzee Naar één streek-V.V.V. op Sch.-Duiveland NYLOIVS Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 december 1965 Nr. 19903 Begroting 1966 Zierikzee Verkeersplan voorbereid in samenwerking met A.N.W.B. De boze regenbuien en stormvlagen een beetje beu, hebben we naar een plaat gezocht van „zo maar" een winterlandschap. Zo kan de winter dus ook zijn; een witte verstilde wereld, waarin alle dingen anders zijn ge worden. Even heeft Nederland - althans een deel - wat van die sfeer ge proefd. Er waren al lieden, die nerveus over 1963 gingen praten, maar het liep (tot nu toe) anders. Voor een witte wereld moet men nu op reis. 5 JAAR GARANTIE op mooi nylontapijt (plint tot plint) nu slechts 87,50 op 366 breed woninginrichting; Zierikzee Vergadering Contactcommissie ZIERIKZEE, 9-12. In de aanbie dingsnota bij de begroting voor 1966 van de gemeente Zierikzee maken b. en w. o.m. gewag van de verhoging van de plaatselijke belastingen. „In het lopende begrotingsjaar werden de tarieven van de bestaande ge meentelijke heffingen over vrijwel de gehele linie verhoogd. Heeft de gemeente hierdoor enerzijds aange toond, zelf al het mogelijke te heb ben gedaan om uit de financiële im passe te geraken, anderzijds zijn daardoor de gemeentelijke belasting- schroeven zover mogelijk aange draaid. Dit impliceert dat wij in het komende begrotingsjaar niet op nieuw voorsteilen tot belastingver hoging in te dienen". Ten aanzien van de vermakelijkheidsbelasting onderzoekt het college momenteel in hoeverre het billijk is, voor de sport- visserü een lager tarief vast te stel len dan voor rondvaarten. Binnen kort zal hiervoor een wijzigingsvoor stel worden ingediend. Datzelfde kan gezegd worden met betrekking tot de jachthaventarieven De wijziging zal hier in hoofdzaak een in. de praktijk noodzakelijk ge bleken precisering van de bestaande kleintjes uitj$> het üinnefJMKd MAASTRICHT. Het water van de Maas in Limburg is langzaam aan het zakken Woensdagmiddag om vijf uur was de stand van het water be neden de stuw bij Maastricht 44,19 meter boven N.A.P. Donderdagmid dag om twaalf uur was het water gezakt tot 43,81 meter boven N.A.P. UTRECHT. De Utrechtse koopman' D. Verhoeven heeft tussen een par tijtje oud ijzer waarvan hij de her komst niet meer weet, een bom ge vonden. Hij waarschuwde de politie, die constateerde dat het slaghoedje nog -in de tien-ponder zat. De mijn- opruimingsdienst zal de bom komen demonteren. DEN HAAG. De hoofdafdeling nij verheidsonderwijs van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft een vierjarenplan opgesteld voor de bouw van 23 scholen voor lager-, uitgebi-eid en individueel technisch onderwijs. AALTEN. Vermoedelijk door kort sluiting 'in een elektrische vermar- miiTïgslamp is brand ontstaan in een varkensschuur van de landbouwer J. Pennings te Aalten. 21 van de 30 in deze sdhuur ondergebrachte var kens kwamen in de vlammen om. GRONINGEN. De restauratie van de Martinikerk die in 1961 is begon nen, is thans zover gevorderd, dat het 'koorgedeelte aan de buitenzijde klaar is. Het interieur van het koor wordt thans gedeelte voor gedeelte hersteld. De conservering van de muurschilderingen is gereed. UTRECHT. In de eerste maanden van 1966 zal het Nederlands centrum voor volksontwikkeling, dat dit jaar is opgericht met zijn werkzaamheden 'beginnen. Het centrum overkoepelt tien organisaties. UTRECHT. In de afgelopen dagen zijn enkele diefstallen gepleegd in Utrechtse kerken. Bij de Sint Mar- tinuskerk aan de Oude Gracht wor den een zilveren wierooksoheepje en een zilveren lepel vermist. Beide (kostbare) voorwerpen waren op het altaar geplaatst. Uit een andere R.K. kerk, de Sint Augustinuskerk, werd deze week een koperen altaarbei ge stolen. DEN HAAG. Het totaal aantal be voegde leraren bij het V.H.M.O. nam van 9667 in 1964 toe tot 10.331 in 1965. Aanzienlijke tekorten aan be voegde leraren bestaan nog in de vakken Nederlands (401). Frans (440) Engels (317), Duits (227), wiskunde (353), natuurkunde (208) en tekenen (230). tarieven en het wegnemen van enke le onbillijkheden betreffen. Openbare veiligheid Ten aanzien van de brandweer en het brandweermaterieel wordt in de aanbiedingsnota opgemerkt: „Is het in het algemeen reeds noodzakelijk voer de besteding van de beschik bare middelen een prioriteitensche ma op te stellen, in het bijzonder geldt dit, indien deze middelen te gering zijn om zelfs in elementaire behoeften te voorzien. Op grond van deze stelregel kan helaas de bouw van een nieuwe brandweerkazerne niet worden overwogen, hoe wense lijk dit op zichzelf ook moge zijn. De in de begroting 1965 geraamde verbetering van de toegangsdeuren is niet uitgevoerd en de vorig jaar geraamde losse motorspuit is niet aangeschaft". B. en w. delen mede dat inmiddels offerte is gevraagd aan een brandspuitenfabriek terwijl op de kapitaa^dienst de kosten zijn ge raamd van het aanbrengen van twee stel kanteldeuren, die te zijner tijd zullen worden overgebracht naar een nieuw te bouwen ruimte. Het colle ge is inmiddels in overleg getreden met de plaatselijke commandant en de inspecteur van het brandweerwe zen. Naar aanleiding hiervan zullen de raad aanvullende voorstellen be reiken. daar het, naar de mening van b. en w. absoluut noodzakelijk is tot vervanging van de motorspuit over te gaan. Straatverlichting Een wijziging van het straatver lichtingsplan van het centrum van de stad blijkt op meer praktische moeilijkheden te stuiten dan was verwacht. Nu daarnaast uit financi ële overwegingen aan een dergelijk plan bezwaarlijk een hoge urgentie kan worden toegekend, hebben b. en w. gemeend, een verder onderzoek naar de realiseringsmogelijkheid voorhands te moeten staken. De exploitatielasten van het straat- verlichtingsnet zijn in vergelijking met vorig jaar gestegen met onge veer f 4000,- Deze stijging komt voort uit de steeds verdere uitbrei- ZIERIKZEE, 10-12. „De steeds toenemende verkeersstroom, die zich in versterkte mate sedert de opening van de Grevelingendam heeft aange diend en die na de opening van de Oosterscheldebrug opnieuw een sterke impuls zal krijgen, maakt het noodzakelijk op talrijke plaatsen in de binnenstad voorzieningen van meer of minder ingrijpende aard te treffen". Aldus b. en w. van Zierik zee in de aanbiedingsnota bij de be groting voor 1966. In nauw overleg met de A.N.W.B. is reeds een verkeersplan ontwor pen dat de raad, na overleg met de plaatselijke verkeerscommissie, ter kennisneming zal worden voorge legd. De verkeerscommissie is sa mengesteld uit het college van b. en w., de directeur gemeentewerken en de groepscommandant der Rijkspoli tie. De vereniging voor veilig ver keer en de middenstandscentrale is verzocht een vertegenwoordiger te willen aanwijzen. In verband met de uitvoering van het verkeei'splan is op de kapitaal- dienst een post geraamd van f 5000,- terwijl op de gewone dienst de post BOEKEN EN BROCHURES In een 20 pagina's tellende, op kunstdrukpapier uitgevoerde extra bijlage besteedt 'het Zeeuws Land en Tuinbouwblad uitvoerig aandacht aan 'het afscheid van :ir. M. A. Geuze als voorzitter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. Het inleidend woord bij dit bijzondere, rijk 'geïllu streerde nummer is van mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouw en visserij. In zijn karakteristiek van de scheidende voorzitter zegt hij o.m.: „Man van grote visie" is een veelvuldig misbruikt etiket en ik ben dan ook huiverig om met woorden- cliché's te werken, omdat een man TONEEL EN FILM „Eddie slaat alles" Deze week wordt in, de Zierikzeese Concertzaal weer een spannende „Eddie Constantino" vertoond. De film bestaat weer uit een reeks op windende avonturen, waarin detec tive Nick Carter ditmaal met een moordzaak te maken krijgt. Het slachtoffer is de geleerde professor Fcrmenter. Het is lang niet eenvou dig om het duivelse brein achter de reeks afspelende misdaden onscha delijk te maken, maar (uiteraard) slaa'gt Eddie er ook nu weer in de zaak in het reine te brengen. ding van het net en de kosten van het ontsteken van de verlichting in de ochtenduren. Een nog verdere stijging van de lasten moet worden verwacht. Het verlichtingsplan voor het uitbreidingsplan Malta II zal het komende jaar geleidelijk worden uit gevoerd, terwijl in plan „Kaaskens- water" reeds enige lantaarns zijn en moeten worden geplaatst. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG. Nederland 1. Twee Amerikaanse serieprogramma's tus sen zeven en acht, nl. Car 54 - een nieuw avontuur van de agenten Too- dy en Muldoon - en Hollywood and the stars, waarin een aantal aspecten van het filmvak worden belicht. Ten slotte een kort ballet/timpje. Na het journaal gaat men verder met een musical, die Jaap van der Merwe in recordtijd in opdracht van de VPRO schreef. Hij nam zowel de tekst als de muziek voor zijn rekening. Ruud Bos zorgde voor de arrangementen. Regisseur Rob Touber was ten zeer ste ingenomen met „Hands up Ma jesteit", waarin niemand minder dan Anton Geesïnk één der hoofdrollen vertolkt. Hij dankt dat niet alleen aan zijn postuur, dat wel past in zo'n hands-up geval, maar meer nog aan zijn filmcarrière in Samson en Deli lah .Anton is de sterke man Mo, die de koning van Trombonië naar het leven staat. Hij wordt daarbij verge zeld door twee medegangsters, nl. Piet Römer en Henk Votel. Henk Molenkamp is een louche diplomaat en Marianne Berk zorgt voor de vrouioemk noot. Zij is de enige vrouw tussen een gezelschap van mannen. Anton Geesink doet niet alleen heel sterk, maar zal ook een drietal liedjes zingen. Hoewel dat hemzelf niet zijn sterkste kant lijkt. De vrolijkheid is nog niet voorbij met dit parodistische gevalletje. Daarna gaan we nl. nog kijken 'naar een kwartiertje muziek van een voor onderhoud en vernieuwing van verkeersborden e.d. werd opgevoerd van f 1050,- tot f 2250,- Volkshuisvesting en -gezondheid Van de 36 etagewoningen, met de bouw waarvan in september vorig jaar een aanvang werd gemaakt, is intussen de helft gereedgekomen en bewoond. Naar alle waarschijnlijk heid komt nog dit jaar een blok van 6 woningen gereed. Aan de resteren de 12 woningen zal in januari 1966 de laatste hand worden gelegd. Ook de bouw van het eerste com plex van de 140 ratiowoningen vor dert goed: waarschijnlijk zijn de wo ningen rond de jaarwisseling reeds onder de kap. Het onderzoek naar de mogelijkhe den voor het totstandbrengen van een tweede bouwstroom is inmiddels op gang gekomen. Met de realisering van de uitbrei dingsplannen Malta II en Kaaskens- water is inmiddels een aanvang ge maakt, terwijl overleg gaande is over een uitbreidingsplan met de Provinciale Planologische Dienst. Onder het punt „volksgezondheid" als Geuze ,die zelf zijn inzichten zo dikwijls vorm heeft gegeven in een •beeldende voordracht, zich daar mede ook niet gelukkig zal voelen. Onmiskenbaar 'heeft de stvuctu ia- van' diefts persoonlijkheid bij alle nuchtere zakelijklijkheid en uitge sproken verstandelijke allure, sterke visionaire trékken, die hem in staat stellen perspectivistische vergezich ten te ontvouwen die onontbeerlijk zijn op de marsroute naar komende tijden". De bijlage bevat voorts tal van uitspraken van ir. Geuze, gedaan tij dens Z.L.M.-vergaderingen en in tijdschriftartikelen, artikelen van zijn naaste medewerkers en beschou wingen over de toekomst van de Ne derlandse en Zeeuwse landbouw. Op merkelijk is de karakteristiek die de nieuwe Z.L.M.-voorzitter ir. J. Prins van zijn voorganger geeft: „Wat de medewerkers van de Z.L.M. altijd getroffen heeft is zijn belangstelling en medeleven voor de persoon. Als er iets was stond hij achter je en leefde mee". BREDA. Het gemeentebestuur van Breda heeft toegezegd zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen te gen de luchtverontreiniging en ge luidshinder, waarover bewoners van Breda--Noord hebben geklaagd. kicartetje van Jan Blok met zang van Francis van Rooy en een half uurtje cabaret onder de titel Kwets uur. Sylvia de Leur, Sirnone Roos- kens, Leen Jongewaard en Ben Ro- irolti nemen allerlei zeden en gebrui ken op de hak en niets en niemand wordt gespaard. De arond wordt be sloten met Chantage, de eerste van een reeks programma's over het ver schijnsel chantage. In het Nauw is de ondertitel: de chantage uan kin deren op kinderen wordt erin behan deld. ZONDAG. Nederland l. Woord voor Woord opent de zondagavond, waarna - als gebruikelijk - de Jet sons bezit nemen van etherland. In Opspraak wordt omder leiding van Han Lammers weer gediscussieerd over problemen van Kerk en We reld. Na het nieuws en Sport in Beeld volgt eerst het programma Kunstgrepen van Pierre Jansen en wat dat wil zeggen weten oude en nieuwe kijkers. De Kunstgrepen vor men nog altijd een zeer boeiend en geliefd programmaonderdeel van de AVRO. De rest van de zondagavond wordt gevuld met een TV-spel. De AVRO heeft doelbewust de donder dag geruild rioor de zondag en het is dus niet zomaar een eenactertje maar een compleet stuk: een thriller van de Franse scrijver Robert Tho mas, van wie de VARA op Sinter klaasavond Het Tweede Schot uit zond. Ook in Acht Vrouwen, dat trriller-lief hebber xan der Kamp uitkoos, wordt de spanning gemixed met een royale dosis humor, zodat men van een comedy-thriller kan spreken. Malle situaties én cbwaze fi guren zijn de sterke kanten van Thomas .Deze keer geen politieman, die zijn vrouwtje van ontrouw ver denkt, maar een brave man ergens in een vriendelijk groot huis in Frankrijk. Hij is door het noodlot gedoemd zijn dagen te slijten temid den van acht vrouwen, allemaal tot zijn gezin behorend, zoals: echtgeno te, schoonmama, dochters, dienstbo de, zuster en zo meer. Eén vrouw is, zo zegt het spreekwoord, duizend mannen te erg. Dus kunnen deze acht die ene man wel baas. Niet al leen met het mondje, maar ook an ders icant het is immers een thriller. Ko van Dijk is de mansper soon. Medespelenden zijn verder o. m. Enny Meunier, Kitty Courbois en Liane Saalbom. maken b. en w. er melding van dat, blijkens de begroting van het Rode Kruisziekenhuis, de bijdrage per in woner thans geraamd kan worden op f 4,50, terwijl als bijdrage in de wachtgeldkosten van het personeel van het voormalige' ziekenhuis Noordgouwe wederom f 0,50 per in woner wordt begroot. De bedrage van de gemeente in de kosten ;van de gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst kan totaal op f 7000,- worden begroot. Deze stij ging van de gemeentelijke bijdragen is voor de dienst aanleiding geweest de keurloontarieven te verhogen met 50 °/o, waardoor de gemeentelijke bij drage zal worden teruggebracht tot f 1600,- Wegens bijdrage aan de ge meenschappelijke schoolartsendienst moest f 1800,- meer worden geraamd dan voor 1965 als gevolg van geste gen personeelskosten. Onderwijs M.b.t. het onderwijs constateren b. en w. dat de scholenbouw nog steeds ver achterblijft bij de behoef te. Wanneer gedacht moet worden aan de conventionele bouw van nieu we scholen dan is de toestand, naar de mening van het college, uitzicht loos. De toezegging tot het verkrijgen van een Rijksgoedkeuring voor de- bouw van een nieuwe Rooms-Katho- lieke kleuterschool is inmiddels ont vangen, al constateren b. en w. dat de nieuwbouwkansen voor het ge woon lager onderwijs allerminst ten gunste zijn gewijzigd. Voor het open baar lager onderwijs wordt momen teel onderzocht of er mogelijkheden zijn voor de bouw van een z.g. sys- teemschool in de te creëren nieuwe wijk en in hoeverre dit projekt kans van slagen heeft. De bouw van een nieuwe christe lijke lager school is nog niet op de urgentielijst scholenbouw geplaatst. Voor dit gebouw kan moeilijk aan systeembouw worden gedacht, daar het in de oude binnenstad zal moeten verrrijzen. Het restauratieplan van het be staande gebouw der o.l.s. kan ter goedkeuring aan de onderwijsinspec tie worden voorgelegd. Ten behoeve van het restauratie plan van de christelijke lagere school is door de raad het medewer- kingsbesluit reeds genomen. Voor wat betreft de kosten van het onderwijs constateren b. en w. in hun aanbiedingsnota een voortdu rende stijging. Het bedrag per leer ling steeg van f 72,04 tot f 84,62 en voor het u.l.o. van f 94,20 tot f 102,33. De uitgaven voor het lager onderwijs liggen totaal f 22.000,- hoger dan de daarvoor uit het gemeentefonds ont vangen uitkeringen. Het nadelig sal do van het kleuteronderwijs is ge raamd op f 4000.-. ZIERIKZEE, 9-12 Te Zierikzee is een vergadering- van de Contactcom missie V.V.V. Schouwen-Duiveland gehouden, waarby als gasten aanwe zig waren de heer H. P. Everwjjn, burgemeester van YVesterschouwen, dr. H. J. van Zujjlen, directeur van Landbouw en Veeteelt Keuringen van tot dekking bestemde hengsten Het ministerie van landbouw en visserij heeft 'bepaald, dat de keu ringen van tot dekking -bestemde 'hengsten voor 1966 van het type trekpaard-, 'die niet in een stamboek van een stamboekvereniging zijn in geschreven, zullen worden gehouden op woensdag 5 januari te Zuidlaren en -donderdag 13 januari te 's-Herto- genbosoh. Applaus voor rabbijn tijdens S.S.-proces STUTTGART, 9-12. Een «ecstdrif- tig applaus 'klonk -in 'een rechtszaal te Stuttgart van de publieke tribune nadat 'de rabbijn Aron.Ohrenstein de terechtstaande oud-SS'er Hermann Müller ha'd toegeroepen: „Toen was u zo'in 'held en -nu gedraagt u zich als een lafaard en verzwijgt, u welke diensten u de „Führer" 'hebt 'bewe zen. Maar wanneer men een massa moordenaar -kan zijn, kan men ook liegen". Müller, voormalig SS-sturmbahn- führer, 'heeft, volgens dc aanklachl oi-genbamdig 75 mensen de dood in gejaagd en er 18.000 laten vermoor den. Met 'hem zitten negen andere oud-SS'ers in de beklaagdenbank. Ohrenstein noemde hem de „tiran van 'het getto" van Tarnapol, in Po len, dat door zijn toedoen een „oord des doods" werd. Na iedere nieuwe tbesehnldi'gi'ng van -de rabbijn betuig de Müller zijn onschuld. de R.T.M. en de directeur van dc Prov. V.V.V., de heer J. P. dc Regt. De in grote getale opgekomen be stuursleden van de diverse V.V.V.'s bespraken het rondgezonden ,.R?p- port van de V.V.V. Ouwerkerk" waarvoor waardering bestond. Ver schillende mogelijkheden werden naar-voren gebracht. Besloten werd om te geraken tot een streek-V/V.V., waarbij elke V.V V. zelfstandigheid zou behouden, doch het reclamewerk door de streek-V.V.V. zou worden gedaan. Om niet in moeilijkheden te ko men met de Prov. V.V.V. werd de heer De Regt verzocht een concept reglement te ontwerpen, waarin ruimte zou zijn voor samenwerking met de gemeentebesturen en het be drijfsleven en zulks te doen op korte termijn. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 11 en zondag 12 december Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokier W. Terpstra. Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Stenger. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zandc. Nicuwcr- kerk. tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Rc- ncssc, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts C. J. H. Scheuerman. De weekeinde dienst vangt aan op zaterdagmorgen, tien uur. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling* spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Bijzonder nummer Zeeuws Land- en Tuinbouwblad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6