Dia Ir M. A. Geuze nam afscheid als voorzitter van de Z.LM. STREEKNIEUWS Moskou blijft N.-Vietnam steunen „Elegant" kleding deurloo AaBe dekens Hatema electr. dekens THIEN „Laatste tier Mohikanen'' GOES, 9-12. Ir. M. A. Geuze heeft donderdag in Goes na een twintigja rige ambtsvervulling afscheid geno men als voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappü- HU was nog iemand van de generatie van land- bouwvoormannen die, zoals een landbouwblad niet zo lang geleden Ier gelegenheid van een soortgelijk afscheid schreef, een vers en een ci taat niet schroomden. De heer Geu ze bracht in zijn afscheidswoord die beschrijving op zichzelf van toepas sing en zei te vrezen, dat hij in deze catagorie wel de laatste der Mohi kanen zal zijn. Ook in deze laatste rede die, zoals de leden van de Z.L.M. van hun voorzitter gewend zijn, een kaleidos- copisch geheel vormde, ontbrak het niet aan verzen en citaten, o.a. uit de Openbaringen en de Prediker. In een vers van een Zweedse dichter had de heer Geuze zijn eigen geloof verwoord gezien, het geloof name lijk dat, zolang er grond bewerkt wordt en daarop gewassen geteeld en dieren gevoed worden, er ook de naar de gang der seizoenen weerke rende taak ligt op de plaats waar ie der werd gesteld. Dat geloof, zo zei hij, berust op het bestaan van een scheppingsorde en een schepping die snakt naar verlossing door haar Heer en het gaat niet uit van vervreem ding tussen mens en natuur. De heer Geuze zag terug op het zeer vele, dat in twintig jaar tijds in Zeeland veranderd is. Hij bracht een open brief in herinnering, die de Z. L.M. in 1947 publiceerde en waarin o.m. geklaagd werd over moeilijk heden bij de kunstmest voorziening en bij de herbouw van boerderijen, en over de gevolgen van de grote droogte in dat jaar. Sindsdien zijn in Zeeland ontzaglijke vorderingen ge maakt; zo is b.v. vrijwel het hele platteland van waterleiding en elek triciteit voorzien. De E.E.G. Wel echter wilde de heer Geuze bepaalde verschijnselen, met het oogmerk van vordering gekenschetst, voorzien van aanhalingstekens en vraagtekens. Zo zijn bepaalde ver wachtingen die men van de E.E.G. had in rook opgegaan; de heer Geu ze herinnerde aan wat er in de ge meenschap met de eieren is gebeurd. Sprekend over de verhouding produ cent-consument zei de heer Geuze dat in de voedselvoorzieningssector veel resico's naar beneden worden afgewenteld, dus op de agrarische producent. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord. EMMELOORD, 9-12. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 'kg., telersprijs af boer derij): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 18^-20, 40 mm f 19%-21. Consumptie-aardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten Europa-export f 1816-20; Bintje 40 mm 'klei opw. in 2 maten overzee export f 19^-21. Voeraardappelen f 1,50-4,75. Ook hier vond h\j een voorbeeld bü de eieren. By beneden elke maat zakkende producentenprüzen hand haafden de tussenfases hun marges - tot het marge-apparaat in de lucht kwam te hangen doordat er geen ei eren meer waren. In de rundvlees- sektor signaleerde de heer Geuze Iets soortgelijks. Doordat iedereen in de tussenfases zijn marges vasthoudt dreigt de pro ducent van kwaliteitsrundvlees er de brui aan te geven, zodat men in Ne derland genoegen moet nemen met de magere uitstoot van de melkvee houderij. en mindersoortig buiten lands vlees. Marge-mentaliteit Men kan zich welhaast afvragen, aldus de heer Geuze, of deze „mar ge-mentaliteit" ook niet een eigen schap is van de overheid, wanneer men ziet dat een begroting met he vig uitkammen leidt tot slechts een besparing van zeventig miljoen gul den. De heer Geuze hoopte dat een po sitieve beslissing van minister Bies- Veel geld voor tekening BRUSSEL, 0-12. Op een kunst veiling in Brussel heeft een houtskooltekening van de Bel gische schilder C. Permeke een recordbedrag van 925.000 Bel gische frank opgebracht. Met de veilingskosten betekent dit, dat de een vrouw voorstelleii- de tekening meer dan 72.000 gulden heeft gekost. Ook een 20-tal andere tekeningen van Permeke brachten hoge prijzen op, die varieerden van 7.000 tot 45.000 gulden. Een schilde rij van F. Vandenberghe bracht het tot 625.000 Belgische frank. heuvel over de invoering van rente subsidies in de agrarische sektor niet lang zal uitblijven. De minister ge lieve de waarheid te bedenken van het klassieke gezegde: „Terwijl de senaat vergadert gaat Saguntum verloren". De scheidende voorzitter noemde het van veel belang dat Zeeland niet langer teruggaat in bevolking en dat er in deze provincie nieuwe bronnen zijn en nog worden aangeboord om de welvaartsgroei in ons land en daarbuiten mee te maken. Maar hy zou het geen aantrekke- lÜk idee vinden „een stuk randstad" te worden; daarvoor heeft hij in die randstad te veel tyd moeten door brengen. De heer Geuze, die het voorzitter schap van de Z.L.M. gecombineerd heeft met het exploiteren van een eigen landbouwbedrijf in Poortvliet op Tholen en het lidmaatschap van de Eerste Kamer, wordt opgevolgd door ir J. Prins, die van het voor zitterschap een volledige dagtaak zal maken. De heer Prins is al vijf jaar bij de Z.L.M. in dienst. Schouwse successen op fniitkerstveiling Rotterdam OVERDENKING Kijk, daar komt de meesterdromer Gen. 37 19. De broers van Jozelf zijn eigen aardig. Dit alle dingen blijkt, dat ze aan Ihun vader vast zitten. 1. Ze vin den bet erg als Jozef vertelt, wat ze allemaal uitspoken als ze van huis zijn. 2. Ze verzinnen die truc met die mantel van Jozef. 3. Ze proberen allemaal bun vader te troosten. Er zijn nog meer dingen waaruit blijkt, dat ze 'hun. vader niet kwijt willen. En toch leven ze bun eigen leven. Ze Willen verborgen blijven voor bun va'der. Deze toestand van verborgenheid wordt doorbroken door de komst van Jozef. Zodra Jozef verschijnt blijkt wat de 'broers altijd al geweest zijn. Men weet pas wat een tijger is, als er een lam op af gaat .Wanneer Jo zef bij de broeders 'komt, blijkt, wie de broers zijn. Deze Meesterdromer doet heel sterk denken aan het Licht, dat schijnt iin de duisternis. Maar de duisternis beeft een traag begrip. Het kost moeite voor wij mensen ontdekken, dat onze middelmatig heid barder is, dan wij toe willen ge ven. Dat onze zogenaamde schuldig heid tegenover die vreemde indrin gendheid van Christus niet zo on schuldig is. De adventstijd is een boetetijd. Stel deze ene vraag aan God: ben ik werkelijk de goedmoedige mens, waarvoor 'ik mijzelf verslijt? Herin ner u wat er met Jezus Christus is gebeurd. En tegenover deze Gedode, Die nu met ons is, zijn er niet een paar dingen ,die u vergeten had? HAAMSTEDE, 9-12. De diverse fruitveilingen in ons land houden in de maand december speciale veilin gen waar de 'handel het neusje van de zalm op appel- en peergebied kan kopen en waar de kwekers onderling op sportieve wijze trachten elkaar te overtreffen. Het zijn de z.g. Kerst- veilingen waar alleen maar eerste klas fruit mag worden aangevoerd in speciale exportkratten verpakt. De veiling „Zuid-Hollandse Eilanden" te Rotterdam waar alle Schouwen en Duivelanidse kwekers hun produk- ten heen sturen, doet hier ook elk jaar aan mee en de speciale dag was dit jaar 9 december. De aanvoer was zeer groot en on geveer 100.000 kg prachtig winter- fruit was aangevoerd en als een ten toonstelling opgesteld. Duidelijk voorzien van de namen der inzenders en de verworven prijzen was het een waar lustoord van fruit van de al lerbeste kwaliteit. De belangstelling was, zowel van de zijde der inzen ders als van de handel, zeer groot. Prüzen Er zijn dit jaar veel prijzen op het schiereiland gevallen, zodat de in zenders bun werk niet voor niets hebben gedaan. Zo behaalden de Gebr. M. G. en G. M. de Jonge uit Zierikzee dn 'groep B. (partijen van 75 - 150 colli) een eerste prijs voor 100 'kisten Golden Delicious, gewaar deerd met 90 punten en een beker*. Ze brachten 86 ct/kg op. Uit Haam stede behaalde dhr P. Adam even eens miet Golden Delicious 86 pun ten. In 'groep C. behaalde deze kwe ker eveneens met Delicious nog een tweede prijs met 83 punten. 85 pun ten en een eerste prijs waren voor de beer L. Fl'ikweert uit Nieuwer- 'keik met eveneens Delicious. De beer C. v. d. Kreke uit Burgh be haalde met een partij Delicious een tweede prijs gewaardeerd met 80 punten. Verder zag de beer J. v. d. Berge-v. 'd. Meij uit Haamstede zijn partij Delicious bekroond met 87 punten en een eerste prijs. Tot slot was er een derde prijs voor de heer Jac. Steur uit Burgh voor zijn in zending Delicious met 78 punten. De prijzen die voor het fruit betaald werden waren vrij goed, want er moet rekening gehouden worden met veel werk aan bet verpakkings- en scrterin'gswerk dat veel tijd en een goed inzicht vraagt. Alle deelne mers. hierboven genoemd ontvingen een beker of medaille. Voor de ko ningin ender de peren, de Doyenné werd als hoogste prijs 1,54/kg be taald, een prijs, waar koelkosten en uitval en verpakking zijn afgetrok ken, die zeer goed te noemen valt. De •hcogste Delieicusprijs kreeg de heer C. v. id. Kreke uitbetaald, n.l. 95 cent/kg. Hieruit kan men afleiden dat een' jury zich wel eens kan ver gissen en de 'handel 'het beter weet, want dhr. v. d. Kreke zat niet in de prijzen met deze partij. De legipont, prachtig gekleurd bracht f 1.08/kg. cp. En 'de grote maten der Cox's draaiden zoals al geruime tijd boven de gulden per kg. ZIERIKZEE Aid. Duiveland N.F.O. Op dinsdag 14 december a.s. wordt in de 'koffiekamer van het „Huis van Nassau" de algemene vergadering gehouden van de afdeling Duiveland van de Ned. Fruittelers Organisatie. Vergadering Nutsdepartement Op dinsdag 14 december wordt in de bovenzaal van „Mondragon" de najaarsvergadering gehouden van het departement Zierikzee der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Op deze vergadering komen de jaar stukken aan de orde. Benoeming is nodig van de commissie tot wijziging van Statuten en Huishoudelijk Reg lement. Het bestuur-heeft.de volgen de voordracht opgemaakt, t.w. de he ren: C. J. H. Scheuerman, H. E. S. Sinck en C. J. Coumou. Een vooi'stel heeft betrekking tot wijziging van de naam van de Nuts-bibliotheek in „Opepbare Nutsbibiiotheek". Het vuurwerk Omtrent de financiering van het vuurwerk, dat op 15 december zal werden ontstoken bij gelegenheid van 02 opening van de Oosterschel- dobrug, deelt men ons van gemeen tewege mede, dat een derde der kos ten zal worden betaald door de twee grootste iiïdustriën hier ter stede. Een derde wordt betaald uit „het kwartje", dat de gemeente per inwo ner yoor de festiviteiten heeft uit getrokken. Tenslotte wordt een der de betaald door de midden stand. Wij verzuimden dit laatste in oiis verslag te vermelden Mededeling Tot onze spijt is het artikel De Ambachtsheren De Jonge van Drei- schor opgenomen in het nummer van heden (vrijdag) ongecorrigeerd in de krant gekomen. Wij zullen t.z.t. het artikel gerectificeerd opnieuw plaatsen. RED. Brand spoedig bedwongen Hedenmorgen brak omstreeks acht uur brand uit in een houten loodsje, behorend bij de lompenpakhuizen van de fa. Willemsé aan de Engelse Kade alhier. Do brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er binnen korte tijd in het vuur te bedwingen. De schade bleef beperkt tot enkele in de loods opgeslagen balen lompen. Kerstconcert Middelburgs Mannenkoor Op zaterdag 18 december hoopt het Middelburgs Mannenkoor o.l.v. Jan Kuiler in de Grote Kerk een kerst concert te verzorgen waaraan zal worden medegewerkt door Peter Dogger (fluit) en Kees Groenleer (or gel). Het programma vermeldt: Die hei lige NaCht (Frans Gruber); Es ist ein Reis entsprungen (Michael Praeto- rlus); Zum Sanctus (uit „Die Deut sche Messe" van Pranz Schubert); Zum Credo (idem); Zum Agnus Dei (idem); O, Jesulein süss, o Jesulein mild (Joh. Seb. Bach, bewerking Jan Kuiler); II est né le divin enfant (arr. Martin Koekelkoren)Joseph est bien marié (arr. Martin Koekelko ren); Les anges dans nos campagnes (arr. Martin Koekelkoren); Hodie Christus (G. P. da Pales trina); Gloria in excelsis deo (Jan Kuiler); De her dertjes lagen bij nachte (arr. Martin Kcekerkoren)Heer Jesus heeft een hof ken (arr. Jan Kuiler); Kerstlied (Bernard Diamant); Ere zij God (arr. Jan Kuiler). Als intermezzi worden op orgel en fluit uitgevoerd: Andante uit blok fluitsonate d-klein (G. F. Handel); Adagio uit sonate no. 3 in G. groot (Jchann Pepusch); Adagio uit sonate no. 1 in C -groot (Johann Pepusch); Larghetto uit sonate op. 1 no. 2 in G 'klein (G. F. Handel) en op fluit Hirtenweisse (Jac. M. Luikenaar). Aanbesteding onderhoud provinciale wegen Te Middelburg werd door de Pro vinciale Waterstaat aanbesteed het onderhouden etc. van de provinciale wegen op Schouwen-Duiveland ge durende 1966. Er waren 5 inschrij vers, t.w. H. Stouten te Brouwersha ven voor f 100.700; M. de Voogd te Haamslede f 100.600; H. W. Wandel, Nieuwerkertk f 100.150; N.V. M. v. d. Dries, Zierikzee f 100.100; firma J. de Ruiter Zoon, Noordgouwe f 99.963. Door het Aanemingsbedrijf M. C. v. d. Dries te Zierikzee werd tevens ingeschreven voor het onder houd van de provinciale wegen op Walcheren voor een totaalbedrag van f 157.000. Met nog drie andere in schrijvers kwam de firma M. C. v. d. Dries met bovenbedoeld bedrag als laagste inschrijver uit de bus. Vergadering „Philatelica" Op maandag 13 december a.s. ver gadert in de bovenzaal van „Mon dragon" de afdeling Schouwen-Dui veland van „Philatelica". MOSKOU, 9-12, De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- miko, heeft donderdag in een toe spraak tot de 1400 afgevaardigden van de Opperste Sowjet in het Krem lin gezegd, dat de Sowjet-Unie steun aan Noord-Vietnam zal blijven ge ven en de noodzakeiyke hulp aan dat land zal biyven verbenen. y Een regeling in Vietnam kan al leen worden bereikt op basis van de vier punten die de Noordvietnamese premier, Pham van Dong, heeft ge- eist en waarvan de voornaamste be staat uit het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam. De Sowjet-Unie is voor algehele en volledige vernietiging van alle kernwapens. De Algemene Vergade ring van de V.N. heeft een Russi sche resolutie inzake het tegengaan van kernwapenspreiding met 90 stemmen aangenomen, zei hij. In antwoord op vragen die dins dag waren gesteld verklaarde Gro- miko, dat de meerderheid van de betrokken regeringen de mogelijk heid bestudeert van Russische deel neming aan een Afrikaans-Aziati sche topconferentie. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling ®dUbBEL THUIS FRITUREN OM LEKKER TE ETEN moderner beter! Havenplein 11 Zierikzee Claus von Amsberg bij de Haagse politie DEN HAAG, 9-12. De Iheer Claus ven Amsberg braöht donderdag een Werkbezoek aan de Haagse politie. Vergezeld /van zijn secretaris arri veerde ihij op het hoofdbureau, waar hij werd ontvangen door de hoofd commissaris, de 'heer J. H. A. K. Gualtherïe van Weezei, die 'hem een inzicht (gaf 'in de organisatie en DE GOUDEN HORDE m 17. „De Mongolen naderenEhzij komen nader, verzekerde de aanvoerder van de burgerwacht. „En het zijn er dui zenden, messire Aram. „Weliswaar is dc burgerwacht paraat cn sta ik met vijftig welgeschapen mannen aan de poort, maar het lock mij toch boter „Ik ga met u mee", zei de avonturier. „Agua! Agua!" „De Mongolen naderen. Uitstekend! Per fect! Ik ga met u mee messire Aram. Dit is misschien ccn gunstige kans om met hen tc onderhandelen cn een verbond met hen te sluiten tegen de Mamelukken", tjilpte de gezant van Genua opgeruimd. „Gij blijft hier op mij wachten, Perguye", zei hij te gen z'n jonge vrouw, die vuurrood bezig was de onvermijdelijke scherven op tc rui men. „Zorgt dat ge u waardig gedraagt!" Aram lette niet eens op zijn gekwetter. Hij was haastig op zijn dienaar Agua toe getreden, die op zijn geroep als een hage dis uit het duister van de herberg kwam aanschuifelen. „De Mongolen naderen", zei de avontu rier snel. „Ik ga naar de poort. Gij blijft hier om op de gewonde boodschapper van dc Leeuw van Bashra te passen. Hoe is het op het ogenblik met hem?" „Die Mongoolse pijlen treffen diep, heer. Ik vrees dat hij het niet lang meev maakt. Zijn toestand is slecht, doch persoonlijk", zei dc hagedis, zijn vinger langs zijn neus leggend, „wil ik daar nog aan toevoegen, dat wij beiden er waarschijnlijk binnen kort nog slechter aan toe zullen zijn, nu de Mongolen naderen. Zou het niet raad zaam zijn om per schip naar Genua te vluchten nu wij de kans daar nog voor hebben?" Hij staarde zijn meester na, die zich zonder antwoord te geven had om gewend en naar de deur toeliep, en schudde het hoofd. „Het begint in dit gekkenhuis naar dc dood te ruiken", prevelde Agua dc sluwe. „Ik zal voorzorgsmaatregelen moeten ne men. Maar welke voorzorgsmaatregelen neemt, men in een rattenval terwijl de kat nadert? Dat is nu maar dc vraag....!" Kon. Ned. Vereniging „Schuttevaer" \Vy vernemen dat de Kon. Ned. Vereniging „Schuttevaer" voorne mens is de landeiyke algemene ver gadering te houden te Zierikzee in maart 1966. KERKWERVE Kerstavond N.C.V.B. Ons wordt verzocht mede te wil len delen dat de Kerstavond van de N.C.V.B. alhier gehouden zal wor den op donderdag 16 december, dus niet op 22 december. SCHARENDIJKE Vergadering gemeenteraad De raad van Middenschouwen is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op maandag 13 decem ber 1965 om 14 uur in hot gemeente huis te Scharendijice. Op 'de agenda is o.a. opgenomen: een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. J. Leys als hoofdleidster aan de openbare kleu terschool te Kerkwerve per 1 maart 1966; een voorstel tot verkoop van bouwgrond te Scharendijke aan een drietal (gegadigden; een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verorde ning op da heffing van leges ter se cretarie; een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening tot hef fing van haven-, 'kade-, weeggelden enz,; een voorstel tot intrekking van het bestemmingsplan (voormalig we- deropbcuwplan) voor Moriaanshoofd; een voorstel tot vaststelling van het kredit in rek. courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1966. HAAMSTEDE Bestuurswijziging bij Chr. Huishoudschool Een dezer dagen kwam het be stuur van de vereniging die de Prot- Chr. Landbouw Huishoudschool „Do Schulse" in stand houdt, bijeen om oen aantal nieuwe bestuursleden te kiezen. De dames van de contact commissie maakten deze vergadering eveneens mee. Door het vertrek van ds. L. Boer en het bedanken van de secretaris, de heer Chr. Rabauw, be nevens de benoeming van een pen ningmeester waren dus 3 nieuwe be- stuurderen nodig. Na afloop der ver gadering zag het nieuwe bestuur er als volgt uit: ds. F. A. v. Liere, voor zitter; ds. G. E. Huizing, vice-voor- zitter; mej. A. C. Scholsz (Haamste de), secretaresse en de heer A. B. Koster (Kerkwerve) penningmeester. STORM werkwijze van het Haagse politie korps. De heer von Amsberg werd vervolgens door het hoofdbureau rondgeleid, waarbij hij o.a. de alarm centrale en de verbindingsdienst be zichtigde en waarbij ihem verder ook de diverse 'motorrijtuigen en het ge bruik ervan werden getoond. Na een lunch, die de Haagse politie de heer von Amsberg aanbood, 'bracht hij een 'bezoek aan het politiemuseum en aan de technische opsporings- en 'herkenningsdienst. In Vietnam schijnt de zon en daar vechten ze. Hier is het vrede - de een heeft wel eens wat met de an der - en regeren storm en regen. De dagen zijn donker, dreigend en vol ruisend water, dat langzamerhand door veel vochtdoordrenkte muren gaat sijpelen. We proberen het droog te houden, maar iedere keer als in de oceanische stornikrochten de bul derende windstoten op reis gaan naar de kust, houden we ons hart vast. Water dringt al overal door heen en zwiepend water is niet te keren. Er wordt in deze tijd gedacht aan de ramp en de nieuwe ingekomenen luisteren niet helemaal zonder span ning naar de geluiden van dit sid derende land. Ze hebben nog geen acht geslagen op de combinaties van aan- of aflandige wind, giergetijden, gewone getijden, op- en afgaand wa ter en de maanstand. Men zou zich op de Orkney-eilanden of de Hebriden kunnen wanen, voor uitgeschoven posten van het vaste land, die de eerste stoot opvangen van de losbarstende depressies, maar hier is het al erg genoeg, 's Morgens zou men de stormwereld de storm- wereld willen laten en met het gonzen van de wind in het hoofd slapen, tot er eeii hand vol lentezon komt spelen door het raam. Maar mei is nog ver en alles moet nog komen: het nauwelijks nog glorende daglicht tegen de kersttijd, de scheepssirenes op de oudejaars avond, de „taaie" januarimaand, waarin de boomtakken zwart en glimmend tegen de grauwe hemel af steken. Of zal het toch nog vriezen en het zompige Nederland samen krimpen in de ijzige verstijving van de vorst? Wie zal het zeggen? Alles moet nog komen, maar ook alles kan nog komen. Zo schuiven we stilaan naar het jaareinde, bezig met de duizend cn één dingen van de dag. We werken, vergaderen, verdienen geld, geven het uit, sjouwen en maken plannen en rondom ons is de wilde wereld van de laatste jaarmaand, rukkend aan. deuren en vensters. We zoeken het in de huiskamer, maar xuie dot gaat onderstrepen komt bij Tollens terecht en dat soort poëzie is wel ,,fini". SCHIEREILANDMAN Ingezonden mededeling Voor en ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2