DERBY UP EjD DRINK L I FISCALE DRUK OP LANDBOUW MOET KLEINER WORDEN Zuidwest Afrika Indonesië wil besprekingen met Maleisië Meer auto voor uw geld Anglia t. 5150,- Storm windkracht 9 langs de gehele kust Verkeerschaos zal steeds groter worden Nieuwe krachtige oorlogsmaatregelen Podgorny vervangt an Treinramp in Birma Een fonds voor de Staat der Nederlanden en Amsteram niet akkoord met Hoogoven-tantièmes ontwikkelingslanden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 dcccnilxT 1965 122ste jaanums Nr. 19903 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. OU 10-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Koninklijke onderscheiding te Ouwerkerk Wil Nederlandse hoer gelijke tre<l honden met het huitenlund UTRECHT, 10-12. De Ni'clerUuule boeren zuilen alleen maar gelijke tred kunnen houden met de Duitse en de Franse, als de fiscale druk op de landbouw wordt verminderd en het aantrekken van vreemd kapitaal wordt vergemakkelijkt door het ver lenen van rentesubsidie. Zonder dat zal de Nederlandse landbouw zich voor wat inventaris en gebouwen be treft niet voldoende snel kunnen aanpassen, ook al zou de financiële armslag van het ontwikkelingsfonds van de landbouw - zoals wordt ver wacht - in de komende jaren ruimer worden. Dit verklaarde de voorzitter van het Utrechts Landbouwgenootschap jhr. mr. W. H. de Beaufort, vanmor gen in Utrecht, bij de opening van de algemene vergadering van het U, L.G. Op deze vergadering hield de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk, een inleiding over de ontwikkeling in de vee-" en vleessector. Hij memo reerde, dat de omvang van de var- kensproduktie de afgelopen tien jaar is gestegen van 345.000 tot 517.000 ton. De vraag naar vlees neemt toe dank zij de stijging van de welvaart en door de huidige prijsverhoudingen heeft zich in de consumptie een ze kere verschuiving voorgedaan van rund- en varkensvlees. Mr. Van Dijk meent, dat op de lan gere duur alleen op bedrijven mét vrij grote eenheden varkens sprake Negers uit Mozambique vluchten naar Zambia LOESAKA, 9-12. Ruim 2.000 no- gers uit Mozambique zijn de afgelo pen dager, naar Zambia gevlucht na gevechten tussen nationalisten en de Portugese politie. Dit is donderdag door president Kenneth Kaoenda van Zambia mee gedeeld 'in het parlement. Bij de gevechten zouden drie Por tugese politiemannen om het leven zijn gekomen. NEW YORK, 10-12. De beheer- schapscommissie van de algemene vergadering der V.N. heeft een ont- werp-resolutie goedgekeurd waarin een beroep gedaan wordt op Zuid- Afrika, onmiddellijk „alle bases en andere militaire installaties in zuid- west-Afrika" op te heffen. De stemverhouding was: 83 stem men voor, 2 tegen en 15 onthoudin gen. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stnkgoedstiiwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 9 zal kunnen zijn van een lonende mesterij. Met de grotere risico's die daarvan het gevolg kunnen zijn zal het volgens hem wel meevallen, aan gezien een groot marktgebied (de Europese gemeenschap) met een pro- duktie van ongeveer 50 miljoen var kens betrekkelijk kleine overschot ten gemakkelijker opneemt dan een land dat zes miljoen varkens produ ceert waarvan er 2,5 miljoen in de een of andere vorm moeten worden geëxporteerd naar markten waar men de invoer autonoom kan rege len. De perspektieven voor mager varkensvlees noemde de heer Van Dijk gunstig. Hij meent dat op de lange duur de prijssehommelingen naar boven groter zijn en langer du ren dan die naar beneden. Hij acht een verdere uitbreiding van de var kensstapel in Nederland verant woord, mits de gemiddelde kwaliteit verder wordt opgevoerd en de kos ten worden verlaagd en mits er wordt gewerkt met grote vakkennis en doelmatigheid. De situatie voor het rund- en kalfsvlees ligt anders, omdat de pro- duktie daarvan ongeveer net vol doende is om de binnenlandse be hoefte te dekken. Onder de huidige omstandigheden is de omvang van de produktie direkt afhankelijk van de omvang van de melk veestapel. Veel hangt volgens mr. Van Dijk af van de prijsverhoudingen. DJAKARTA, 9-12. Dr. Soeban- drio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft donderdag tegenover journalisten verklaard dat Indonesië besprekingen wil beginnen met Maleisië, Singapore en Noord- Borneo ter regeling van het geschil met Maleisië. Er is een verandering in de toe stand gekomen door de afscheiding van Singapore en het bestaan van revolutionaire krachten in Maleisië, Singapore en Noord-Borneo, aldus de minister. Hij gaf echter niet aan wanneer en waar besprekingen kunnen wor den gehouden. Hij zei alleen: „Wij hopen dat wij onze houding op deze bijeenkomst kunnen uiteen zetten en Vrouw beroofd DEN HAAG, 9-12. De 38-jarige mejuffrouw J. L. D. van der M. uit' Den Haag is vannacht op de Fluwe len Burgwal aldaar door een nog onbekende man beroofd van haar sieraden ter waarde van f 1300. De juffrouw was na thuis met een man moeilijkheden te hebben gehad om streeks 'half twee de straat opgegaan. Ingezonden mededeling Veefdiensten gestaakt ROTTERDAM, 9-12. Sinds don derdagmiddag vier uur zijn opnieuw alle loodsdiensten langs de Neder landse kust gestaakt. Een zuidwester storm, windkracht 9, gepaard met heftige regenbuien en dalende temperatuur, heeft de scheepvaart zowel in de Wielingen, als bü Hoek van Holland, IJmuiden en in het noorden vrijwel lam ge legd. SLEEN, 9-12. Als gevolg van de zware storm hebben technici van de N.A.M. het werk aan de nieuwe boor- DEN HAAG, 9-12. De verkeerschaos in ons land zal nog steeds f f groter worden, omdat er nauwelijks begonnen is aan een oplossing, I aldus ir H. M. Goudappel, adviseur voor verkeersonderzock en ver keersplanning in Delft, in een prae-advies over stedelijke verkeers planning, uitgebracht voor het congres over gemeentelijke ver keersplanning, dat de vereniging „Het Nederlandschc Wegencon gres" in Utrecht hield. Ir. Goudappel verbond aan deze sombere voorspelling de nog somberder conclusie, dat „we dus nog in sterk toenemende mate te maken krijgen met de rampaspecten van het verkeer". H(j wees er in dit verband op, dat de circa twee-en-half duizend doden, ruim 30.000 zwaar gewonden en de ruim 20.000 licht gewonden, die dit jaar getroffen zullen worden, bü elkaar de om vang uitmaken van de gehele bevolking van een stad als Zwolle. Do verkeersproblemen zijn volgens de prae-adviseur niet in een dag of een jaar op te lossen. „Het is echter wel nodig om nog van daag met een positieve benadering te beginnen, wil over vyf of tien jaar van een eerste verlichting van het probleem gesproken kunnen worden. We kunnen natuurlük ook nog even wachten, maar dan komt die verlichting niet meer, terwijl we dan ook het meren deel van onzé steden zullen moeten opgeven. Indien dit de bedoeling van de overheid is, dan zü het zo, maar laat men zich toch vooral eens duidciyk uitspreken". Dil nummer bestaat uit 12 pagina's Y Wanneer een boom ter «arde Ijl •j* züpt, Maakt ieder dat Iiq takken Ijl krijgt. dat wij daarna allen in vrede zullen kunnen leven". Het geschil over de vorming van Ma leisië dateert van 1963. De minister van buitenlandse za ken van Singapore, Rajaratnam, zei naar aanleiding van de verklaring van Soebandrio dat zijn regering be reid is tot overleg met Indonesië, „waar en wanneer het dit wenst", om een vreedzame oplossing voor het vraagstuk Maleisië te vinden. Hij voegde eraan toe dat zijn re gering nog geen officiële mededeling omtrent de verklaring van de In donesische minister had ontvangen. Beatrix en Clans bezoeken Brabant DEN HAAG, 9-12. Prinses Bea trix en Clans von Amsberg zullen woensdag 15 december een bezoek brengen aan het provinciaal bestvyir^ "van Noord-Brabant. Dit bezoek moest in september worden uitge steld in verband met de ziekte van de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, Het ligt in de bedoeling, dat prinses Beatrix en de heer Von Amsberg om elf uur in 's Hertogenbosch zullen arriveren WENEN. Het proces tegen Robert Jean Verhelen. Na het horen van de Bel gische getuige Guilielmus Nijsen (links) vroeg de openbare aanklager een andere tolk in de plaats te stellen van -Josine Antonius (midden links), die secrèlaresse is geweest van rijkscommissaris Seyss-Inquart. Rechts de be klaagde Robert Jean Verhelen. Johnson over Vietnam: installatie in 't Haantje gestaakt. Het wenken, op de nu reeds plusminus 20 meter hoge toren werd te gevaar lijk. Het plan was aanvankelijk om reeds zaterdag met de boring in de richting van de nu nog steeds wer kende krater te beginnen. Dit lijkt nu echter niet meer mogelijk. Ver wacht wordt dat de boring en daar mee ook de datum waarop men na dere gegevens over de krater kan verkrijgen in ieder geval twee etma len wordt vertraagd. DEN HAAG, 9-12. De wegeninfor matiedienst van K.N.A.C.-A.N.W.B. waarschuwt dat de storm die op het ogenblik over Nedex'land trekt plaat selijk gepaard gaat met felle wind stoten en striemende regen, die van de automobilist uiterste concentratie vragen: vooral op bruggen en via ducten, en daar waar de midden berm onregelmatig begroeid is. Langzaam rijden en flink afstand 'houden is op 'het ogenblik eerste ver eiste, te meer daar de aanwezigheid van diepe plassen op het wegdek bij grote snelheid een funeste uitwer king op de bestuurbaarheid van het voertuig kan 'hebben. In verband met de weersom standigheden zijn donderdag avond de volgende Zuid-Hol landse en Zeeuwse veerdiensten gestaakt: Kats-Zierikzee, Anna Jacoba-Zijpe, Tiengemeten-Zuid Beierland. Hekelingen-Noord Beierland. LEEUWARDEN, 9-12. In verband mol de zeer hoge waterstanden doel de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat van Friesland na mens Ger. Staten een dringend be roep op de besturen van 'boezemwa terschappen en polders in Friesland niet meer uit te malen op de boezem om overstroming van nog meer pol ders te voorkomen. JOHNSON CITY, Texas, 9-12. Pre sident Johnson heeft meegedeeld dat nieuwe, krachtige maatregelen zul len worden genomen wat betreft de oorlog in Vietnam, maar dat eerst al het mogelijke zal worden gedaan om tot vrede te geraken. MOSKGU, 9-12. Op de huidige bijeenkomst van de opperste Sow jet heeft de 70-jarige Anastas Mikojan verzocht ontheven te worden van zijn functie van voorzitter van het presidium van de opperste Sowjet, een post die gelijk staat aan het pre sidentschap. Partijleider Brezjnov stelde daarop voor de 62-jarige Nikolai Podgorny tot opvolger te benoemen, hetgeen geschiedde. De meeste waarnemers zien in de wijziging niet veel politieke beteke- Centrale wijkverwarming ASSEN, 9-12. De hoofdingenieur directeur van volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Drente, de heer A. Vos, heeft don derdag te Assen de opening verricht van een ketelhuis voor centrale wqkverwarming in Veningeriand. In totaal zullen 688 woningen op deze warmtecentrale worden aangesloten, alsmede diverse scholen en openba re gebouwen. De verwarming wordt met aardgas gestookt. Het verbruik bij maximale 'belasting bedraagt 1350 kub. meter per uur. Ingezonden mededeling Johnson zei niet welke maatrege len het zullen zijn. Hij en zijn raad gevers waren echter vastbesloten al les te doen wat nodig is om „het communistische gevaar voor Zuid- Vietnam af te wenden". De Amerikaanse president zei dit in een telefoongesprek met San Fran cisco, waar de grootste vakbond, de A.F.L./C.I.O., een congres houdt. In antwoord op kritiek op zijn be leid ten aanzien van Vietnam zei de president: „Onbeperkte agressie je gens vrije en hulpeloze mensen zou een groot gevaar voor onze eigen vrijheid betekenen en ons geweten geweld adndoen in Hanoi en Pe king bezit men volgens de president de sleutel tot een vreedzame oplos sing van het conflict, maar van on voorwaardelijke bereidheid tot pra ten was in die steden nog niets ge bleken. RANGOON, 9-12. Op rond 270 km. ten noorden van Rangoon zijn don derdagmorgen een passagiers- en een goederentrein op elkaar gelopen. 69 mensen kwamen hierbij om het Ie- van en x'uim 100 werden gewond. De schade wordt op 44.000 dollar ge schat. Donderdagochtend zijn 15 West- duitse soldaten gewond doordat een personenauto van achteren op hun kolonne inreed. Dit gebeurde in de omgeving van Hannover. Drs. Schmelzer: Spanje en Portugal bij E.E.G. niet mogelijk DEN HAAG, 10-12. Drs. W. K. N. Sohmelzer, voorziter van de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P., 'heeft vrijdag op een Europees congres van christen-democraten op Sicilië ver klaard dat aansluiting van Spanje en Portugal bij de E.E.G. niet mogelijk is, doordat in die landen momenteel nog een aantal 'grondrechten en vrij heden ontbreken die fundamenteel zijn voor 'de democratie. Storm neemt af Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar ook enkele buien; krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen noordwest en west; koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.29. Maan op 19.16, onder 11.42. 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 20.42, onder 12.20. 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 22.10, Onder 12.48. Laatste kwartier; 15 dec. te 10.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 dec. 4.51 v.m. 17.16 n.m. 12 dec. 13 dec. 5.33 v.m. 6.21 v.m. 18.05 n.m. 18.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 dec. 4.29 v.m. 16.47 n.m. 12 dec. 5.15 v.rp. 17.38 n.m. 13 dec. 6.08 v.m. 18.31 n.m. Springtij: 11 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepressie ver plaatste zich vannacht over de Noordzee naar Denemarken. De luchtdruk in het centrum daalde tol 955 mb. Een randstoring veroor zaakte voor de Nederlandse kust een westerstorm windkracht 10. Bij hel passeren van de randstoring daalde de luchtdruk in het Waddengebied tot de uitzonderlijk lage waarde van 960 mb. Ook boven ons land was de storm hevig en kwamen talrijke windstoten voor van omstreeks 100 km per uur. Bij het passeren van de storm viel meer dan 40 mm regen. vooral in de kuststrook. De storm verplaatst zich het komende etmaal naar de Baltische staten. Aan de achterzijde neemt de storm geleide lijk af uit noox-dwestelijke richting. Een nieuwe depressie wordt ten zuiden van New Foundland in de weercirculatie opgenomen. Deze dé- pressie wordt waarschijnlijk van be tekenis voor het weer op aanstaande zondag. De temperaturen bereiken dezelfde waarden als vandaag of iets lagere. De Nederlandse ambassadeur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff. heeft de eerste plaatsvervangende minis ter van buitenlandse zaken Koesoe- mowidagdo dinsdag jl. een beleefd heidsbezoek van 75 minuten gebracht in verband met zijn komend vertrek naar Nederland voor zijn jaarlijks verlof. puur of met 'n tic 'n Hero produkt WASHINGTON, 9-12. Een stu diegroep van de Wereld Bank heeft de oprichting van een groot fonds voorgesteld voor hulp bü plotselinge financiële mocilykheden van ont wikkelingslanden. Het geld zou voor namelijk door de ontwikkelde lan den moeten worden verstrekt. Voor een experimentele periode van vijf jaar zou een bedrag van 1.5 AMSTERDAM, 9-12. De Staat der Nederlanden en de gemeente Am sterdam hebben zich in de donder dag gehouden buitengewone aan deelhoudersvergadering van de Ko- ninklgkc Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. onthouden van stemming over dc voorgestelde sta tutenwijziging, die voornamelijk een verlaging beoogt te brengen in de tantièmes van de raad van bestuur. Deze verlaging ging de minister van economische zaken en de ge meente blijkbaar niet ver genoeg, ondanks de bezwaren van deze be langrijke aandeelhouders in het hoogovens-concern - de staat bezit ongeveer 30 en de gemeente ca. ne gen procent van de aandelen - heeft de raad van commissarissen ge meend het voorstel te moeten hand haven. Het administx-atiekantoor van aandelen hoogovens, dat over alle resterende aandelen (omstreeks 61 procent van het totaal) beschikt, stemde voor de wijziging, zodat deze werd aangenomen. tot 2 miljard dollar nodig zijn. De middelen zouden aan de in moeilijk heden geraakte landen worden ver strekt door de International Devel opment Association, een afdeling van de Wex-eld Bank die leningen ver strekt tegen zeer gunstige voorwaar den. De bedoeling i9 ontwikkelings landen te beschermen tegen plotse linge onvoorziene verminderingen van hun buitenlandse handel. Dil voorstel is een uitvloeisel van een vorig jaar door de raad voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD) gedane aanbeve ling voor een bestudering door de Wereld Bank van aanvullende fi nanciële maatregelen om ontwikke lingslanden bij te staan bij plotse linge uitvoermoeilijkheden. De px-esident van de Wei'eld Bank. George D. Woods heeft in een brief aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant ver klaard dat het plan de basis vormt voor een uitvoerbai-e oplossing van een probleem van groot belang en dat het een zeer zox-gvuldige bestu dering door alle regeringen waard is. Hij verklaai'de dat het voorstel niet noodzakelijk de meningen ver tegenwoordigt van de directeuren van de Wereld Bank, noch van hun regeringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1