Franse verkiezingen in de spiegel van de pers ac. Bergmans De aansluiting van Sch.-Duiveland op het aard gasnet STREEKNIEUWS the best name in shoes! Verton's schoenen BLIK DOOR HET WERELD Het gaullistische blad ..La Nation" is de enige Parijse krant die een lichtpuntje ziet in de verkiezingsuit slag van zondag: de grote opkomst uart de kiezers. Dit is voor dit blad het bewijs dat de vijfde republiek het land geenzins „gedepolitiseerd" heeft". Het is generaal de Gaulle die geheel alleen de natie weer poli tiek bewust heett gemaakt, door haar werkelijk een stem te geven door middel van referendums. Dit nieuwe politieke bewust zijn heeft zondag zijn apotheose bereikt", aldus „La Nation". De rechts radicale ,,L' Aurore" meent, dat als generaal de Gaulle niet nog een zekere invloed had be zeten, als gevolg van zijn verleden waarvoor iedereen hem eert, men zou hebben kunnen spreken van een verpletterende nederlaag. „De Fran sen staan niet toe dat men een eco nomische politiek kan opleggen die de expansie remt, alle toekomstmo gelijkheden veroordeelt en hen in een belachelijke positie tegenover andere volken plaatst". „En zij heb ben dit zondag gezegdaldus het blad ,,L' Aurore". „De Fransen wen sen niet dat men om der wille van een onwezenlijk spel dat geen enkele uitkomst biedt, de rug toekeert aan Europa, onze bondgenootschappen, onze veiligheid". „Zondagnacht zijn de dromen van het gaullisme in rook opgegaan", zo meent ,,L' Aurore". De gematigde Franse „Le Figaro" betoogt dat generaal de Gaulle veel Fransen heeft gekwetst met zijn bui tenlandse politiek. Zijn vijandigheid ten aanzien van Europa, zijn gedrag ten aanzien van de traditionele bandgenoten, de dreigingen die hij als maar uitte tegen de Navo, heb ben vele kiezers verontrust". Het blad is niettemin van mening, dat zijn tegenstanders van zondag hun kiezers moesten adviseren bij de her stemming op de Gaulle te stemmen, omdat Mitterand door de communis tische alliantie gesteund wordt. Maar het hoopt ook, dat de uitslag van zondag een ernstige waarschuwing zal zijn voor de president. Niet Franse bladen De niet-Franse bladen spreken over het algemeen over een „keer punt" in de politieke geschiedenis van Frankrijk. Het liberale Britse blad „Guardi an" schrijft dat „generaal de Gaulle niet langer de onbetwiste leider van Frankrijk is. Zijn wijze van regeren zal onvermijdelijk moeten verande ren. Hij zal - zoals voorheen - voor Frankrijk kunnen spreken, maar hij zal zijn eigen aard niet meer kunnen uiten en dit het humeur van Frank rijk noemen". Wat. biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. Het gebeurt niet zo vaak dat er dinsdagsmiddags een uitzending is, en als het voorkomt, betreft het een heel bijzondere ge legenheid. Kamerdebatten bijvoor beeld ofvoetbal. Vanmiddag het laatste: een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd Italië- Shotland vanuit Napels. Kommen- taar geeft Koen Verhoef. Het avond programma wordt ingeleid met Klaas Vaak, journaal voor gehoor gestoorden en de Engelse lessen, zo als altijd verzorgd door Walter en Conny .Na het journaal brengt de N.C.R.V. ons ditmaal muziek: een Nederlandse bewerking van de musi cal „Free as Air", waarin een een zame man (Frits Butzelaar) op een eilandje de hoofdrol vervult. Een op het eerste gezicht nogal tamme af- afire, die echter spoedig een meer opwindende wending neemt als een beroemde televisiester nu juist dat eilandje uitkiest om er haar vakan tie door te brengen. De avond wordt besloten met „Attentie", de actuali teitenrubriek onder leiding van Dick Houwaart, het tweede journaal en een uitzending in de reeks „Samen leven nu en morgen". Op net twee zendt de VARA de derde aflevering uit van de detecti veserie „Tim Frazer". WOENSDAG. Een A.V.R.O.-pro- gramma ditmaal en ook van middag blijft het schem niet blank, maar dat wisten de jeugedige kijkers al lan ger dan vandaag. Het avondpro gramma begint met Klaas Vaak, de Franse les en een aflevering van de Dick van Dyke show, de belevenis sen van een vrolijke (en vaak tè on bezorgde) tekstschrijver en zijn ge zin. Na het journaal „The Thunder- birds", de grappige marionet-man netjes die allerlei fantastische dingen beleven als ze voor hun menslieven de organisatie „nlternational Res cue" (wel even iets anders dan de K. N.Z.H.R.M.) op pad gaan. De afleve ring van Televizier is vanavond ge wijd aan de a.s. opening van de Oos- terscheldebrug op 15 december (nog maar enkele nachtjes slapen en het is zover!). Samensteller Fred Oster is met enkele cameramannen op pad gegaan om de laatste ontwikkelingen in de brug-bouw vast te leggen en 'om tevens een overzicht te geven van de stand van zaken van het Del taplan dat, we zouden het door al de drukte rond de brug haast vergeten, gestaag doorgang vindt. De avond wordt besloten met een uitzending tn de reeks „AVRO's danstest". Eli sabeth Mooy is gastvrouw, de mu ziek komt van het orkest Willy Schobben en als gaste treedt op het zangeresje Marie Ball. O ja, er wordt nog gedanst ook Op net twee de voetbalwedstrijd Spanje-Engeland, een verlaat jubile umgeschenk voor de K.R.O. Het Westduitse blad „Die Welt" schrijft dat de Gaulle niet langer is omgeven door de „mythe van onge naakbaarheid en onfeilbaarheid". De bondgenoten van Frankrijk zullen er acht op moeten slaan dat dit land niet meer met de Gaulle te vereen zelvigen is. De „New York Times" De Franse kiezers hebben generaal de Gaulle een klinkende nederlaag toegebracht. Deze heeft wellicht voor goed zijn Olympische status verloren, zo schrijft de „New York Times". Er is aangetoond dat de Gaulle niet onoverwinnelijk is, noch onmis baar. Het gaullisme heeft zich niet zo diep in de harten der Fransen ge worteld. Het grote aantal stemmen voor de twee jongere kandidaten Mitterand en Lecanuet doet veron derstellen dat de Fransen zich naar de toekomst keren, een toekomst waarvan het gaullisme misschien is buitengesloten. Miljoenen Fransen waarderen de huidige stabiliteit en bewonderen en respecteren de Gaidle maar zij hebben hem duidelijk ge maakt dat zij een president en geen dictator wensen en dat zij Frank rijk bestuurd willen zien door de Fransen en niet alleen door één van hen, hoe voortreffelijk hij ook mag zijn, aldus de „New York Times". kleintjes uttji A.et OLmngh AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de officiële opening van het „Ci- neramatheater Bellevue" in Amster dam zal op donderdagavond 9 de cember, behalve de film „Hallelujah Trail", de eerste door een Neder landse cineast gemaakte cinerama- film worden vertoond, n.l. „Fortress of Peace" van John Fernhout. DEN HAAG. Op de splitsing Schenkweg-Binkhorstlaan in Den Haag is het 15-jarige meisje H. den Ouden met haar fiets door een auto geraakt, tegen het achterwiel geval len en om het leven gekomen. NIJMEGEN. De Nijmeegse poli tie heeft de bestuurder van een be stelauto aangehouden, die op de bin nenplaats van het politiebureau een patrouillewagen had geramd. De man had stevig gedronken en bleek niet in het bezit te zijn van een rij bewijs. Gevraagd, wat hij kwam doen, vertelde de man de politie, dat hij kwam waarschuwen voor een dronken automobilist, die in de bin nenstad zijn weg had gekruist. WINTERSWIJK. Het komt de laatste tijd veel voor, dat Duitse minderjarigen uit het ouderlijk huis weglopen en dan maar in Nederland gaan zwerven, waar zij nogal gemak kelijk onderdak blijken te vinden. STEENWUK. De onderwijssitu atie in noord-west-Overijssel is on bevredigend. Deze conclusie van het dagelijks bestuur van de streekraad noord-west-Overijssel, waarin negen gemeenten samenwerken, is aanlei ding geweest voor dit instituut om prof. Van Gelder van het paedago- gisch instituut te Groningen op te dragen een onderzoek in te stellen. DEN HAAG. De diaconieën van de Hervormde gemeente en van de Gereformeerde kerk in Den Haag hebben de plannen gereed om ge zamenlijk een verpleeghuis voor 300 chronisch zieken en dubbelgehandi- capten in Den Haag te bouwen. Ge raamd wordt, dat de kosten van het tehuis f 15 miljoen zullen belopen. GIETHOORN. In Giethoorn is de 82-jarige J. Smit op de fiets door een hem achteropkomende personen auto aangereden. De man overleed in het ziekenhuis in Meppel aan de opgelopen verwondingen. DELFT. De 24-jarige H. K. en zijn 25-jarige broer W. K. uit Delft, die vorige week waren aangehouden, verdacht van diefstal, zijn voor de officier van justitie in Den Haag ge leid. Na enige dagen hardnekkig te hebben ontkend, hebben ze tenslotte toegegeven enige inbraken in Delft, onder meer in het Vezelinstituut T. N.O., te hebben gepleegd. DEN HAAG. De ambassadeur van de Hongaarse volksi-epubliek in Den Haag, de heer Lajos Barta, heeft in het gemeente museum in Den Haag een tentoonstelling geopend van werken van de 75-jarige Hon gaarse beeldhouwer-tekenaar Beni Ferenczy. IJMUIDEN. De zeesleepboot „Wil lem Barendsz" heeft het zoeken naar overlevenden van het in drie gedeel ten gebroken booreiland „Sedco 135 B. Bruyard" na zestig uur gestaakt. Ook vliegtuigen hebben het opspo ringswerk beëindigd, daar er geen hoop voor verdere overlevenden van de dertien vermisten van dit boorei land is. DEN HAAG. De rechtstreekse in vesteringen van Nederland in de Verenigde Staten hadden einde 1964 een bedrag van 1.231.000.000 dollar (ongeveer 4,5 miljard gulden) be reikt. VLAARDINGEN. Nabij het Shell ponton aan de Maasboulevard te Vlaardingen zijn in de nacht van zondag op maandag twee Engelse zeelieden te water geraakt. Een van hen. de 18-jarige R. Mnthieson, is hierbij verdronken. KERKNIEUWS Moeilijkheden in Geref. Kerken (vrijgemaakt) DEN HAAG. 6-12. De classis Den Haag van de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt, die daartoe door de ge nerale synode is aangewezen, heeft van de 'kerkeraad der Gereformeer de Kerk vrijgemaakt van Driebergen een verzoek ontvangen een ladnelij- ke biddag uit te schrijven i.v.m. de moeilijkheden binnen de Gerefor meerde Kerken vrijgemaakt, met na me in Breda, Beverwijk, Gorinchem, Kampen, Katwijk aan Zee en Gro- ningen-Zuid. In laatstgenoemde ge meente gaat het om het al dan niet houden van een samenspraak met de gerefox-meerden, in de andere ge meenten om de binding aan de belij denisgeschriften. De moeilijkheden hebben geleid tot scheuringen. Athene is zaterdagmorgen vroeg opgeschrikt door een zware aardbe ving. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan en er is geen schade aangericht. Het Indonesische leger heeft nu ook de communistische partij (P.K.I.) in de provincie West-Borneo verbo den. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 6-12. Op de Rotter damse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij Groene erwten tot f 43,00; Schok kers tot f 47,00; Capucijners tot f 70,00; Bruine bonen tot f 102,50. Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 6-12. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 243 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 965 tot f 1500; werkpaarden f 975 tot f 1500; oude paarden f 820 tot f 1275; 3-jarige paarden f 825 tot f 1300; 2-jarige paarden f 740 tot f 960; veulens f 300 tot f 650; hitten f 615 tot f 825. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,30 tot f 2,60; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge- iwaht van f 2,60 tot f 3,40. De 'handel was willig. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" te Zierikzee Uitslag clubtentoonstelling, gehou den op 13 en 14 november. Klasse oude doffers: 1. J. A. 'tHaaf; 2. Gebr. Krijger; 3. J. A. 'tHaaf; 4. Gebr. Krijger; 5. F; D. Hillebrand; 6. W. v. d. Ende; 7. L. Krijger; 8, J. Wiltenburg; 9. L. v. d. Hoek; 10. Gebr. Krijger; 11. J. A. 'tHaaf; Z. E. V. Feleus-Westenbrug- ge; E. V. C. Berrevoets. Klasse jarige doffers: 1. J. Dekker; 2. F. D. Hillebrand; 3. C. Bouman; 4. J. Wiltenburg; 5. J. Wesdorp; 6. L. Krijger; 7. C. Berrevoets; 8. H. Merle; 9. J. P. Verwest; Z. E. V. Gebr. Krijger; E. V. A. Ravia. Klasse oude duivinnen: 1. J. P. Verwest; 2. C. Bouman; 3. J. P. Ver west; 4. A. Hagesteyn; 5. L. Krijger; Z. E. V. F. D. Hillebrand; E. V. A. Hagesteyn. Klasse jarige duivinnen: 1. W. v. d. Ende; 2. J. Dekker; 3. H. Merle: 4. C. Berrevoets; 5. Gebr. Krijger; Z. E. V. J. A. 'tHaaf. Klasse jonge doffers: 1. C. Bou- man; 2. L. Krijger; 3. Jan v. Wes- tenbrugge; 4. P. Roskam; 5. C. Bou man; 6. A. Ravia; 7. H. Merle; 8. C. Bouman; 9. P. Roskam; 10. W. v. d. Ende; 11. J. 'tHaaf; 12. A. Hage steyn; Z.E.V.: J. P. Verwest; Z.E.V.: Jan van Westenbrugge; E.V.: C. Stoutjesdijk; EV.: Feleus-Westen- brugge. Klasse jonge duivinnen: 1. L. Noordijk; 2. J. P. Verwest; 3. J. Dekker; 4. Gebr. Krijger; 5. J. Wes dorp; 6. Feleus-Westenbrugge; 7. Fe- leus-Westenbrugge; 8. L. Noordijk; 9. W. v. d. Ende; Z.E.V.: J. C. Wes dorp Wisselbeker gewonnen per 3 tal J. P. Verwest. Kampioen tentoon stelling J. A. 't Haaf. Res. kampioen J. P. Verwest. Kampioen jonge dui ven C. Bouman. De no.'s 1 tot en met 3 van élke klasse worden uitgezonden naar de bondstentoons'telling in Etten. Steekvlam verwondt drie mensen AMSTERDAM, 6-12. Een steek vlam uit een pan vet heeft drie in woners van een pand aan het Gali- leïplantscen te Amsterdam verwond. De zoon des 'huizes, d'e 17-jarige J. H. van Wijk liep ernstige brandwon den op aan 'hoofd, armen en benen. Zijn 16-jarige broer C. van Wijk en hun vader kregen mindere ernstige brandwonden. Mevrouw van Wijk was alleen in de 'keuken teen de vlam iin de pan sloeg. Op 'haar 'hulpgeroep renden haar echtgenoot en twee zoons de keuken in, waarop de noodlottige steekvlam uit de pan schoot. Mevr. van Wijk liep geen letsel op. Overleden na vechtpartij ZEIST, 6-12. In de nacht van zon dag op maandag is in het Zeister ziekenhuis de 28-jarige varensgezel Adriaan Walraven uit Bunniik over leden. De politie vond de jongeman na een anoniem telefonisch bericht omstreeks half twee 's nachts in be wusteloze toestand in het steegje naast het café Mees aan het Voor heuvel te Zeist. Er moet zich na een scheldpartij in het café buiten een vechtpartij hebben afgespeeld tus sen de varensgezel en een zekere M. K., een uitvoerder uit Zeist. K. is door de rijkspolitie te Breukelen op zijn werk 'in Loenen aan de Vecht aangehouden. Voor het vaststellen van de doodsoorzaak werd dr. Zel den rust gewaarschuwd, die maan dagmorgen in Zeist arriveerde. ZIERIKZEE, 6-12. „De vraag wanneer Schcuwen-Duiveland op het aardgasnet aangesloten zal zijn, is thans niet concreet te beantwoor den. Dit hangt ervan af, wanneer de Gasunie haar transportleiding daar heen leggen zal. De aanvankelijk by ons levende gedachte, dat het wel licht mogelijk zou zijn hel aardgas door middel van kokers onder de Oosterscheldebrug te transporteren, blijkt technisch niet uitvoerbaar. Zou Goeree spoedig aangesloten wor den, dan kan Schouwen-Duiveland via de Grevelingèndam eveneens vrij snel worden aangesloten. Hierom trent staat echter nog niets vast. Ook wij betreuren, dat Schouwen-Duive land wellicht één van de laatste ge bieden zal zijn, dat aardgas ontvangt terwijl de gemeente Zierikzee tot de oprichters van de Zegam behoort Bestuur en directie van de Zegam houden echter voortdurend de vinger aan de pols. De streek kan en be hoeft 'in deze geen initiatief te ne men". Aldus het antwoord van G.S. óp een in het algemeen, verslag over de begeleidebrief bij de begroting 1966 afgedrukte vraag betreffende de aansluiting van Schouwen-Duive land op het aardgasnet. ZIERIKZEE Mea Naberman overleden ZIERIKZEE, 66-12, In een zieken huis in Den Haag is overleden de oratoriumzanigeres Mea Naberman. Zij was 43 jaar. De crematie ge schiedt vrijdagmorgen a.s. op Nieuw Eykenduinen in Den Haag. De so praan Mea Naberman, die les heeft gehad van Willem Ravelli en To van der Sluys, is o.a. opgetreden onder di". Anton van der Horst. Behalve in eigen land, was zij ook in België en Duitsland soliste in oratoria. Mea Naberman zong verschillende malen als soliste in uitvoeringen van de Zierikzeese Oratorium Vereniging. BURGH Uitvoering Kon. Harm. „Witte van Haemstede" Op vrijdag 10 december a.s. heeft de Kon. Harmonie Witte van Haem stede" zijn jaarlijkse donateursuit voering vastgesteld, die in de grote zaal van 'hotel „Het wapen van Burgh" zal worden gehouden. Onder leiding van de directeur zal het korps een zestal nummers ten geho re brengen en gezien en gehoord de laatste repetitie-avonden moet een verbetering van het kwalitatief re sultaat geconstateerd kunnen wor den. Op het programma staat o.a. de ouverture „Witte van Haemstede*', een walsenselectie van Strauss, een selectie van egro-spirituals en een Dixieland revel in marstempo. Het toneelstuk van deze avond is getiteld „Achter de wolken schijnt toch de zon". Leden van de toneelvereniging „Op Drift" zullen het op de planken brengen. Een volle zaal mag zeker verwacht worden. ZONNEMAIRE Kinderpostzegelprijs voor o.l.-schoolklas De vijfde klas van de o.l.-school te Zcnnemaire wón in het kader van de kinderposlzegelactie „Door het kind, voor het kind" een ééndaagse schoolreis in Nederland. Aan de ac tie van dit jaar hebben ca 19000 klassen van ruim 8000 scholen, d.w.z. ca 55000 leerlingen deelgenomen. Evenals voorgaande jaren heeft het Nederlands Comité twintig „geschen en de wereld van de mannequins is ook al beroering. Zij vinden dat hun maatschappelijke status te weinig beschermd is. In de Bondsrepubliek hebben de mannequins zelfs een vakbond opgericht. De drie iniatief- neemsters zien de toestand kennelijk ernstig in. ken" onder al die klassen verdeeld. Dit aantal in vergelijking met het totaal der deelnemende klassen, geeft voldoende reliëf aan de pres tatie van de Zonnemairse klas. SIRJANSLAND Sint bezocht schooljeugd De goed'heiligman arriveerde te Sirjansland per auto, hartelijk door .schoolkinderen en kleuters een wel kom toegezongen. In een schoollo kaal waren allen bijeen: kinderen en vele moeders en belangstellenden. Sint werd door het personeel dei- school verwelkomd en deze was ver heugd de Sirjanslandse jeugd te kun nen begroepen, na een verhaal over z'n moeilijke reis per boot te hebben verteld: door de stormen was de grijze bisschop twee dagen zeeziek geweest. Sint informeerde naar de vorderingen van de leerlingen en vermaande de ouders de kinderen ondanks de t.v. tijdig naar bed te sturen, zodat ze uitgerust 's morgens op söhool kunnen komen. Afgewis seld door 't zingen der bekende en enkele nieuwe Sinterklaasversjes deelde Sint met gulle hand mooie cadeaus, chocoladeletters, boekjes en zakken snoep uit. Het hoofd der school, de heer Heule dankte namens kindereh en volwassenen St. Nicolaas voor zijn tractatie en bezoek. Nagewuifd en onder vrolijk kidnergezang verliet hij de school, waarna hij nog een be zoek bracht aan de bejaarden. BRUINISSE Mosselschip had aanvaring De afgelopen week bracht niet al leen regen en storm, maar in som mige gedeelten van ons land ook nog mist. Dit werd het mosselvaartuig Bru 2 van de gebr. de Koning Stz., uit Bruinisse noodlottig, want even buiten het IJ op weg naar de vis gronden op de Waddenzee kwam het in aanvaring met een visser uit Volendam. Beide schepen werden aan de boeg ernstig beschadigd. Ingezonden mededeling f Havenplein 13 - Tel 2488 - Zierikzee DE GOUDEN HORDE 15. „Ik begi'ijp niet hoe ge blij kunt zijn dat de Mongolen naderen, messire!" zei Aram geërgerd. „Het zijn bloeddox-Stige duivels.' Mijn dienaar en ik hebben kort geleden tegen hen gevochten en ik kan u verzekeren. „Goed genade! Ik merk wel dat ge de toestand als krijgsman bekijkt, messire Aram", kakelde de hoogste gezant van Ge nua beschermend. „Maar ik bekijk het als diplomaat - en de stad Genua is zo ver standig hetzelfde te doen. Laat ik u het fijnzinnige diplomatieke spel mogen uit leggen dat wij hebben uitgedacht, messire. Ge zijt lang genoeg in deze kustkolonie om te weten dat de Mamelukken hier onze grootste tegenstanders zijn". „Tegenstanders waren!" verbeterde de avonturier. „Maar ik heb vrede met hen gesloten. Hun aanvoerder, de Leeuw van Bashra, is mijn vriend. Hij stuurde mij zelfs een boodschapper om mij voor de Mongolen te waarschuwen. „Kom, kom", riep de gezant klapwie kend uit. „Die vriendschap zal ik niet ont kennen, maar zij heeft diplomatiek geen betekenis, mijn vriend. Zo iets telt niet. De Mamelukken betekenen gevaar, wij hebben tc dikwijls oorlog met hen gevoerd. En wij zullen opnieuw oorlog met hen voe ren! Begrijpt ge waar ik naar toe wil?" „Nee", zei Aram hoofdschuddend en speelde met z'n zwaard. „Wij voeren krijg met de Mamelukken. De Mongolen voeren ook krijg met de Ma melukken. Wat is dan diplomatiek meer voor de hand liggend dan dat wij een ver bond met de Mongolen sluiten om de Ma melukken te vernietigen?" „Bedoelt ge soms „Ik bedoel, messire Aram, dat ik dooi de stad Genua speciaal naar deze Syrische kustkolonie ben gezonden om een verbond met de Mongolen te sluiten", verzekerde de hoge gezant tjilpend. „En ge moet toe geven dat dit voor een uitnemend diplo maat als ik een peulcschilletje moet zijn!" Indien de uitnemende diplomaat echter op dat ogenblik de onafzienbare horde steppenruiters had kunnen zien, die staag hun weg zochten in de richting van de kleine stad Agnot, zou hij misschien iets begrepen hebben van de ontzetting die zich van de avonturier meestor maakte....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6